Russen zwoegen aan bases in het Oostzee-gebied C Visserij ■varia 4 Door verrekijker te zien Ondermijning van onzekere hoeksteen der N.A. V.O. in het Noordwesten Dijkwerkershotel pas Zaterdag onderweg H. Buys bij Hoogovens gehuldigd Frans Nienhuys met cabaret bij DSS Velsen 2 (dames) kampioen Beverwijk JOH. MEIJER ZOON Heemskerk DONDERDAG 12 MAART 1953 Gemeenteraad van Velsen bijeen op 17 Maart Zestien monteurs in actie Kwart eeuw op de „loco" Tafeltennis Met het Nut „langs ongebaende klingen" Leger des Heils beschikt over eigen „tehuis" Emigratie-avond trok veel belangstelling absolute küipunt bereikt! Geen druppel doordringt Maat- kleermakers a Modes Confectie /ï^ÉÏÉlX de poreuze Redenkleedind met het MALININB-mannetje Voorschot voor r.K. school in „Heliomare" Filmavond in Marquette Fruitteelt heeft zorgen ondanks goede oogsten Personeelschef van de Ommelanden nam ontslag „De Spin" eiste f 2000 Benelux-mdustrie- bespreking in Den Haag (Van ome correspondent in Bonn) Het ziet er naar uit alsof de Russen van plan zijn in de koude oorlog een nieuw front te openen. Berichten, dat zij aan de Oostzee actief zijn, nemen in aantal en stelligheid toe. Vooral hoort men, dat zij. intensief bezig zijn aan de Duitse Oostzee kust allerlei maritieme steunpunten aan te leggen. Dit verschijnsel is op zichzelf niet nieuw de Sovjetvloot heeft zich hier reeds lang geïnstalleerd maar gecombi neerd met andere feiten, zoals de diplo matieke druk op Noorwegen en de muiterij in Denemarken, krijgt het toch een inte ressanter aspect. De Russen konden er wel eens op uit zijn door een versterking van hun maritieme positie aan de Zuidkust van de Oostzee de gehele Scandinavische we reld te intimideren. Men hoeft weliswaar niet alles te gelo ven wat over de „geweldige" Russische kustversterkingen bijvoorbeeld op het ei land Rügen, verteld wordt, en menige sen satie, die door de Zweedse pers werd op gedist, komt in laatste instantie uit de pro- pagandakoker van Moskou, dat er belang bij heeft de zaak een beetje te overdrijven, maar ook wat er daarna overblijft, geeft te denken. Het is geen geheim, dat de Rus sen hun zeemacht in de Oostzee voort durend uitbreiden, in de eerste plaats met duikboten, en daarvoor zijn steunpunten nodig. Westelijker In het Westen wordt veelal niet beseft, hoever deze steunpunten zich reeds uit strekken. Rostock bijvoorbeeld ligt Weste lijker dan Kopenhagen en de Sont en ook daar passagieren regelmatig Hovjetmatro- zen. De bekende badplaats Travemünde, het laatste stukje Westen aan de Duitse Oostzeekust, is per auto van Hamburg uit binnen het uur te bereiken. Op de boule vard heeft een ondernemend man een verrekijker neergeplant, waardoor men voor een paar dubbeltje een blik op „Rus land" kan slaan. Het zou komisch zijn, wanneer het niet zo ernstig was. Gustaaf Adolf zou zich in zijn graf omdraaien, wanneer hij wist hoe het er nu in Pomme- ren en Mecklenburg uitziet. Bijna 2000 kilometer lang is de kustlijn, die de Russische strijdkrachten van de Botnische Golf tot de Lübecker Bocht direct of indirect beheersen. Vreemdelin gen worden er niet toegelaten, afgezien van arbeiders, die goed hun best hebben ge daan en als beloning 's zomers in een van de genationaliseerde hotels worden onder gebracht om wat frisse lucht op te doen. De plaatselijke bevolking mag geen reisjes naar het achterland ondernemen. Er zijn dus alle voorzorgen getroffen, dat er niets bekend wordt van wat de Sovjet-marine in haar schild voert. Op één ding schijnt men zich echter te kunnen verlaten: de Russische matrozen zijn in deze streken klaarblijkelijk weinig populair en in de kroegen, waar zij verkeren, verstaan zij altijd de kunst het met de andere aanwezi gen aan de stok te krijgen. Vooral met Poolse havenarbeiders willen zij nogal eens slaags raken en ook wanneer deze zich ter plaatse de sterkeren tonen, eindigt het er steevast mee, dat zij „wegens poging tot moord" veroordeeld worden en dus toch aan het kortste eind trekken. Dat heeft veel kwaad bloed gezet en zo is het gekomen dat de Russen er aan den ken sommige havenplaatsen maar eenvou dig te evacueren. Dit lot hangt onder meer Stettin boven het hoofd. De weinige Duit sers, die in deze ver-Poolste stad nog leven, maken nog de meeste kans, te kunnen blijven. Op Rügen gebruiken de Russen politieke gevangenen als slavenarbeiders. Er komt een grote duikboothaven en tevens een ge hele reeks van vliegvelden. De arbeidstoe standen zijn volgens de binnendruppelende berichten schandalig, doctoren zijn nauwe lijks aanwezig en de Russen hebben zelfs niet toegestaan, dat er een kerkhof werd aangelegd, opdat de doden behoorlijk be graven konden worden. Het eiland is van De agenda voor de openbare vergadering van de gemeenteraad op Dinsdag, 17 Maart 1953 vermeldt de volgende onderwerpen: Vaststelling suppletoire begrotingen; in trekking besluiten in zake „Aankoop van het pand Sluisplein no. 6 te IJmuiden"; uitlening van gelden; verhoging subsidie aan het Plaatselijk Schoolmelkcomité; ver huur van onteigende opstallen te IJmui den (Oost); verlenen van een crediet voor de verbetering van de bestrating van een gedeelte van de Stationsweg; aankoop en aanvaarding van grond te IJmuiden; ruiling van grond te Velsen (Noord) met de provincie Noord'holland; verkoop van grond te IJmuiden; uitbreidingsplan in on derdelen voor de omgeving van de ruïne van Brederode te Santpoort; aankoop van grond te Driehuis; omlegging van de riool waterpersleiding tussen het pompstation Meervlietstraat en de rioolwaterzuiverings inrichting; beschikbaarstelling crediet voor het plaatsen van wegwijzers met aandui ding „Westerveld" en „Ruïne van Brede rode"; huur van een lokaliteit in het ge bouw van de Stichting voor Sociaal Cultu reel Werk Velsén te IJmuiden; beschik baarstelling crediet voor het bouwen en inrichten van een industrieloods voor de bedrijven voor gas en water; wijziging van de watertarieven; wijziging van de Verordening regelende de toekenning van studiebeurzen; vaststelling van de defini tieve subsidie over 1951 aan de besturen van bijzondere kleuterscholen; vaststelling van de, over het jaar 1953, aan de besturen van de bijzondere scholen te verlenen voorschotten; vaststelling van de, over het jaar 1953, aan de besturen van de bijzon dere scholen voor buitengewoon lager on derwijs te verlenen voorschotten; stichting van een openbare school voor gewoon la ger onderwijs aan het Gijzenveltplant- soen te IJmuiden; verlenen van medewer king door beschikbaarstelling van gelden voor de herbouw van de R.K. Jongens school te IJmuiden en de herbouw van de Insingerschool te IJmuiden; benoeming van onderwijzend personeel aan de open bare school voor ggwoon lageronderwijs aaii de Grahamstraat té IJmuiden. de buitenwereld afgesloten. De veerdienst van Sassnitz op Zweden is opgeneven en de vissers van Rügen kunnen niet meer in dividueel uitvaren. Zij worden in groepjes samengevat en mogen, geconvooieerd door „Schnellboote", voorgeschreven routes vol gen. De gehele bevolking is aan een avond klok onderworpen. Het schijnt, dat Rus land Rügen als een pistool op de borst van Denemarken beschouwt. Oorspronkelijk hadden zij voor die rol Bornholm bestemd, het Deense eiland, dat zij na afloop van de oorlog weer node aan de rechtmatige eige naar hebben afgestaan. Waarschijnlijk hebben zij zich daarbij getroost met de ge dachte, dat Rügen nog Westelijker dan Bornholm ligt. Nu zij er toe zijn overge gaan dit eiland in versneld tempo te ver sterken, mag men aannemen dat de Russi sche druk op Denemarken zal toenemen. Het uiteindelijk doel daarvan is duidelijk: Denemarken (en Noorwegen) zijn er toe bestemd een hoekpijler van het Atlantische verdedigingssysteem te vormen en wan neer deze hoekpijler ondermijnd kan wor den, is niet alleen de strategische bedrei ging van het Noordwestelijk deel van de Sovjet-Unie, in de eerste plaats van Lenin grad, opgeheven, maar ligt voor de Sovjet- vloot tegelijk de weg naar de Noordzee open. Dan kunnen via Sont, Grote Belt en Kleine Belt de duikboten uitzwermen. Zo als de situatie nu is, lijkt de Oostzee voor de Sovjets op een fles, afgesloten door een kurk, waarop de Denen hun duim houden. In zekere zin herhaalt zich hier de po litiek, die de Sovjets in de eerste jaren na de oorlog ten opzichte van Turkije voer den. Van de Oostzee proberen zij op de zelfde manier een uitvalsbasis naar de Noordzee te maken als zij van de Zwarte Zee een uitvalsbasis naar de Middellandse Zee hebben willen maken. Het laatste werd verhinderd door Amerikaanse steun aan Griekenland en Turkije. De vraag is nu of het kleine Denemarken zich even krachtig tegen de Russische intimidatie weet te ver weren als Turkije of algemener: of de drie Scandinavische landen, gezien de neutrali teit, waarin Zweden volhardt, in staat zijn, één lijn te trekken. Ook gisteren is Velsens dijkwerkers- hotel voor Stellendam, de door de ge meente gehuurde aak „Thilant 2", die in de Haringhaven ligt, niet vertrokken. Aan gezien de monteurs van de centrale ver warming en de waterleiding langer werk hebben dan aanvankelijk was gedacht, zal de Thilant pas in de loop van Zaterdag via Amsterdam haar weg zoeken naar Zee land. Zestien monteurs van de N.V. Therma te Amsterdam, die het belangrijkste en grootste onderdeel van de inrichting van het schip verzorgt, zoals sanitair, water leiding, ventilatie, oliestookinrichting, keu ken en centrale verwarming, werken van 's morgens vroeg tot acht uur in de avond. Vijfhonderd dekens, een geschenkzending uit Duitsland, zijn al aan boord en ook diverse spelen, boekenkisten en tijdschrif ten waren gisteren al aan te treffen. De bedden, tafels en stoelen zijn opge steld en er wordt zelfs al gewerkt bij de muziek uit de scheepsradio. Maandag zul len de dijkwerkers in Zeeland aan de knoppen kunnen draaien. Het transportwezen van de Hoogovens heeft sinds kort een nieuw schaftlokaal en dit ruime gebouw was voor de eerste maal het toneel van een zilveren jubileum en wel van de heer H. Buys, locodrijver. Directeur prof. dr. J. F. ten Doesschate vertolkte de waardering en de dank van de directie voor deze lange trouwe dienst, waarbij de gebruikelijke jubileum-enve loppe werd overhandigd en hoofdingenieur B. Th. W. "van Hasselt bracht de geluk wensen over van bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies en van de heer W. Wiersma, chef van het transportwezen, die beiden niet aanwezig konden zijn. In de loop van deze 25 jaren heeft de jubilaris het bedrijf zien groeien, waarbij ook het verkeer steeds intensiever is ge worden en dat houdt een verzwaring in van des jubilaris' taak. Spreker zou willen, dat iedereen in dit opzicht zo'n gunstige staat van dienst had als de heer Buys, die dit resultaat op het gebied van veilig rij den niet aan „geluk" te danken heeft, maar aan zijn eigen oplettendheid. Ten slotte dankte de heer Van Hasselt de jubi laris voor zijn plichtsbetrachting gedu rende de afgelopen jaren en reikte hem het vererend getuigschrift en het gedenk bord der Maatschappij uit. Het was de heer A. J. Verhorst, opzich ter van de afdeling vervoer vaak opge vallen, met welke nauwgezetheid en op lettendheid de heer Buys steeds zijn loco controleert alvorens weg te rijden. Namens de arbeiderskern sprak de heer J. Duyn, die humoristische anecdotes uit de beginperiode van beider samenwerking ophaalde en de heer J. J. Verswijveren, chef van het vervoer, releveerde hoe pret tig de heer Buys en hij steeds hebben sa mengewerkt. Aan het einde van zijn har telijke speech overhandigde spreker aan mevrouw Buys bloemen; als voorzitter van het jubileumfonds doelde hii nog op de materiële herinnering aan dit jubileum, dat de jubilaris thuis reeds opwachtte. Een collega van de jubilaris, de heer P. Heiloo, was verheugd, dat dit jubileum in „eigen huis" in de fraaie, moderne, nieuwe cantine kon worden gevierd. Vervolgens noemde hij de sympathie, die allen voor de heer Buys gevoelen, en hij besloot met een heilwens voor de jubilaris „namens alle zwarte jongens van afdeling vervoer". Het bestuur van de buurt- én speeltuin vereniging „Door Samenwerking Sterk" te IJmuiden heeft de leden de laatste tijd zulke uitstekend verzorgde programma's voorgezet, dat het publiek hierdoor toch eigenlijk enigs zins is verwend. Nu is het voor elk bestuur natuurlijk een prettige gewaarwording te mogen ontdekken, dat dergelijke feestavon den een onmiskenbare reputatie verworven hebben, waardoor de toeschouwers hun zit plaatsen met reeds bij voorbaat hooggestem de verwachtingen innemen. Maar dit brengt ook de verplichting met zich mee dit peil te handhaven. En als de omstandigheden het dan soms noodzakelijk maken een kleiner gezelschap voor het voetlicht te brengen, dan is een lichte teleurstelling niet te vermijden. Het is moeilijk het publiek het besef bij te brengen, dat de boog niet altijd strak ge spannen kan blijven en de verzuchting dat het de vorige keer beter was, wordt dan ook wel eens te lichtvaardig geslaakt. Hoe ge rechtvaardigd deze opmerking overigens mag zijn. Want het Nederlands Cabaret Ensemble, dat Woensdagavond in het Thalia theater voor de leden van D. S. S. optrad, is zeker niet van grootse allure. In het programma was weinig ruimte gelaten voor een verfris sende originaliteit en geen enkel nummer week af van het gebruikelijke genre, dat cns reeds door tientallen andere gezelschappen geboden was. De conférence van Frans Nien huys geschiedt door middel van een stort vloed van woorden, die niet eens zo bijster geestig zijn. En de liedjes doen bijna kramp achtig aan. Het succes dat hij niettemin wist te behalen, dankte hij dan ook in hoofdzaak aan zijn dwaze mimiek en geroutineerde er varing met het publiek. Tonny Bakkenes was de accordeonvirtuoos, die in een dergelijk programma evenmin ont breken mag. Hij wist zijn instrument met een dusdanige vaardigheid te bespelen, dat het publiek zonder aansporing de populaire liedjes al spoedig meezong. Van een geheel ander genre was het optre den van de acrobatische evenwichtskunste naar Berny, die zich op onverklaarbare wijze op allerlei wankele stellages staende wist te houden en daarbij nog over voldoende moed beschikte om enige hoogstandjes uit te voeren. Na de pauze trad hij onder de naam Shoy Hay on in een antal spectaculaire Oos terse experimenten. Lily Rost, die Frans Nienhuys in een tweetal sketches assisteerde, liet zich daarna ook nog als een vaardig cabaretière kennen, waardoor zij eveneens een deel van het succes opeiste. Maar het beste nummer van dit program ma bestond toch uit het optreden van Jack Smith en de zijnen, waarvan vooral de jong ste afdeling zich niet alleen bijzonder be dreven toonde in de manier waarop een modem liedje dient te worden gebracht, maar bovendien nog een komisch nummertje tap- dance weggaf. Dit droeg er eveneens toe bij het publiek in de vereiste stemming te bren ger* voor het bal, waarmee ook deze feest avond van D. S. S. weer besloten werd. J. v. D. Het tweede dames-team van do RKTTV Velsen heeft op fraaie wijze, het kampioen schap van de 4e klas Afd. A der NTTB weten te behalen. Het team bestaande uit de dames Tiny Meyer, Gerda WebbeDudink en Bep Roos Hoefgeest heeft kans gezien uit de 15 ge speelde wedstrijden 14 overwinningen te boeken en moest slechts éénmaal met een gelijk spel genoegen nemen. Na vorige week de enige concurrente, Ra pidity 1 verslagen te hebben behoefde uit de 3 resterende wedstrijden nog maar 1 punt behaald te worden. Dank zij een 73 overwinning op het bezoekende Johez 1 kon Woensdagavond de 'vlag in top. Door dit resultaat promoveert het team automatisch naar de derde klas en evenaart hiermede het succes van het eerste dames team dat het vorige seizoen in dezelfde af deling het kampioenschap behaalde en thans in de derde klas-e uitkomende een zeer be hoorlijk figuur slaat. Ook bij de heren is de kans groot dat er een kampioen uit de bus komt. Mocht het derde heren-team, dat op het ogenblik met 2 punten voorsprong op no. 2 aan de kop gaat, er in slagen uit de laatste wedstrijd tegen het bezoekende Heemstede één of beide punten weten te behalen, dan mag ook dit team het volgende seizoen zijn geluk in de derde klas gaan beproeven. VGZ 2 klopte Johez met grote cijfers Deze week stonden voor het tweede team van de Velser tafeltennisvereniging VGZ een tweetal wedstrijden op het programma. De eerste ging tegen Geel Wit 1, waarvan op eigen terrein met grote cijfers werd ge wonnen. De Haarlemmers toonden zich nu echter niet zo'n gewillig slachtoffer van de mannen van VGZ. Met niet minder dan 73 nam Geel Wit revanche. Slechts Wil Luyben zag kans om drie partijen te winnen. V. d. Wall en Groen zagen geen kans om punten te verzamelen en ook het dubbelspel werd een overwin ning voor Van Dommelen en zijn mannen. Precies andersom ging het in de tweede wedstrijd tegen Johez 1. Moesten de Velse- naren in de uitwedstrijd tegen Johez een 82 nederlaag incasseren nu werd op ondubbelzinnige wijze revanche genomen. Met niet minder dan 91 werden de Haar lemse tafeltennissers „gekraakt". Het onge slagen thuisrecord, dat VGZ nog steeds handhaafde, werd dus ook nu niet r^hroken. Als excuus voor de grote nederlaag van Johez mag misschien de afwezigheid van Idzinga, één van de sterkste spelers van het team, worden aangevoerd. De punten voor VGZ werden behaald door Luyben (3 xL v. d. Wal (3 x) en Groen 2 x). Voor Johez werd de eer gered door v. d. Mark. Het eerste team nam de bats op tegen Het Beverwijkse departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield gisteravond in het Kennemer Thea ter een filmavond, die verzorgd werd door de Nederlandse Heidemaatschappij. Ver toond werd de al bekende Nederlandse kleurenfilm „Langs ongebaande klingen", waarin de hoofdrolspelers Wam Heskes en Huib Orizand laten zien wat de Heide maatschappij in de loop der jaren in het belang van het Nederlandse volk tot stand heeft gebracht. Deze film werd ingeleid door de heer H. Koopman uit Haarlem, die een en ander over de Heidemaatschappij vertelde. Het gebodene was een herhaling van een enige tijd geleden voor het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling verzorg de avond, waarvan wij een uitgebreid ver slag gaven. Zaterdagavond zal het voor het Leger des Heils in Beverwijk een feestavond zijn, want dan zal zijn eerste eigen ge bouw in de stad in gebruik worden geno men. Dit gebouw is gelegen aan de Jan Alsweg 32 in de voormalige en thans ge heel verbouwde sigarenfabriek van de heer Wagter. Onder leiding van kolonel Jac. Smael, chef secretaris van het Leger, zal Zater dagavond 8 uur een openingssamenkomst worden gehouden, waarvoor onder andere ook burgemeester mr. H. J. J. Scholtens een uitnodiging heeft ontvangen. De ove rige samenkomsten in dit weekeinde staan onder leiding van majoor Gladpootjes. In de grote zaal van het K.S.A.-gebouw werd Woensdagavond door passagebureau Hesta, Crans en Co. een emigranten-con tactavond gehouden. Het bleek dat er voor dergelijke avonden nog altijd zeer veel animo bestaat, want de zaal was bijna tot de laatste plaats bezet. Vooraf hield de heer J. Slot uit Alkmaar een causerie, waarin hij opmerkte dat accommodatie en bediening, zoals die op de te vertonen films uittgebeeld waren, volledig met de werkelijkheid overeen kwamen. Hierna werden enige films over emigratie ver toond, waarvan de belangrijkste „Met de •Johan van Oldenbarneveld naar Austra lië" en het K.L.M.-product „Nederland is vol" waren. Velsense inspectrice vertelde voor plattelandsvrouwen Woensdagavond heeft de Beverwijkse bond van Plattelandsvrouwen een verga dering gehouden, waar de voorzitster, me vrouw Van Weelderen, een brief voorlas van het hoofdbestuur, bevattende richtlij nen voor de leniging van de nood in de getroffen gebieden^ De inspectrice van politie te Velsen, mej. A. Rosendahl, heeft een causerie gehouden over haar werk bij de politie, meer spe ciaal bij de Kinderpolitie. Hier ligt, zo zei zij, een groot arbeidsveld nog steeds braak voor de politie, temeer daar de jeugdcri minaliteit groot is. Uit haar jarenlange praktijk putte mej. Rosendahl vele voor beelden en zij vond een aandachtig ge hoor; na afloop werden er verschillende vragen gesteld. VEILING BEVERWIJK 11 Maart Waspeen 10—24; spruiten 26—55; prei 24—56; knollen 18—29; rabarber 20—57; wit lof 2650; veldsla 95: boerenkool 43; rode kool 610; gele kool 68; groene kool 718; uien 45. ADVERTENTIE Kennemerlaan 36 IJmuiden - Tel. 4453 51 jteaB MALI NI N E GTTC 6. Van meet af aan toonde de Velse- naren zich de sterksten en het einde kwam dan ook met een ruime 73 overwinning voor de Velsenaren. Aanvoerder Ales won drie partijen, Wijker nam er twge voor z'n rekening en tenslotte zorgde Sweeren voor één winstpunt. Het dubbelspel werd eveneens een zege voor VGZ. Het bestuur van de vereniging Rooms- Katholieke Herstellingsoorden voor Long lijders en zwakke kinderen te Amsterdam., heeft overeenkomstig artikel 35 van het besluit Buitengewoon Lager Onderwijs voor het jaar 1953 aan B. en W. van Be verwijk een voorschot aangevraagd ten behoeve van de onder haar bestuur staan de R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs in het sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee. Burgemeester en Wet houders van Beverwijk hebben de raad voorgesteld dit voorschot te verlenen. Lezing óver taak K.A.B. in Kenriemerland Voor de leden van de K.A.B. komt Maan dag 23 Maart de propaganda-leider van de K.A.B., de heer L. Beumer, een lezing houden over het onderwerp „Welke taak heeft de K.A.B.'er in Kennemerland". De ze avond wordt gehouden in dé gezellen- zaal van het K.S.A.-gebouw. In het kader der Katholieke film-actie „Beverwijk en Heemskerk" werd gister avond in het Marquette Theater de beken de en omstreden film „Grazige Weiden" vertoond. Deze rolprent is voor de Wes terlingen vaak moeilijk te begrijpen en iaat uitkomen hoe de minder gecultiveer de Christen-volken op hun eigen naïeve wijze God dienen. De film werd ingeleid door de moderator der K.F.A., kapelaan Jansen, die hiervoor een tekst uit de Open baring van Johannes aanhaalde. Voor de hoofdfilm werd de documentai re film „Rond het eiland Bonaire" ge draaid. Bouwvakarbeiders vergaderden Onder voorzitterschap van de heer J. Nijman hield de Katholieke Bouwarbei- dersbond „St. Joseph" in het K. S. A.- gebouw zijn jaarvergadering. In zijn jaarverslag deelde secretaris H. Lammers mede dat het ledental 63 be draagt en dat er een bedrag van f 25 is overgemaakt aan het N.R.F. De kas van penningmeester M. Künnen sloot met een batig saldo van f 107.76: bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende heren J. Nijman, H. v. d. Kolk en C. Kuiper bij acclamatie herkozen. Aangezien de afdeling in 1954 haar 35- jarig bestaan zal vieren werd er een com missie van voorbereiding gekozen, die plannen zal uitwerken om aan dit heuge lijke feit een feestelijk tintje te geven. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Medan f25.000; Abraham f 25.000. Loggers: SCH 7 f5070; SCH 23 f3110; KW 95 f3250; KW 86 f3650; KW 26 f1700. Kotters: IJM 3 f1460; IJM 226 f490; I.TM 227 f355; IJM 276 f1170; KW 189 f440; KW 31 f260; WR 67 f1120. Op de jaarvergadering van de Neder landse Fruittelers-organisatie in Utrecht is onder meer een beschouwing gegeven over de bedrijfsüitkomsten van de fruitteeltbe- drijven óver het afgelopen jaar. Daarin wordt gezegd, dat dit jaar voor de fruit telers niet een bijzonder gunstig jaar is geweest. Dat heeft zeker niet gelegen aan de oog, want deze is in vrijwel alle bedrijven zeer groot geweest. Doch ook in de ons om ringende landen is echter een zeer goede oogst geweest, waardoor aan onze export naar deze landen zeer veel belemmeringen in de weg zijn gelegd. Voor onze oogst, die naar schatting in totaal 675 millioen kg be droeg (waarvan 400 millioen kg appels en 180 millioen kg peren) was alleen een rede lijk prijspeil te verwachten, indien een groot gedeelte daarvan kon worden ge ëxporteerd. Zeer teleurstellend was het verloop van de export naar België. Na aanvankelijk on evenredige hoge heffingen aan de Belgi sche grens, volgde al spoedig sluiting der grens voor ons fruit. Deze sluiting werd pas vrij kort geleden voor enkele soorten op geheven en wordt op 15 Maart geheel ongedaan gemaakt, waarna nog vraag naar goede kwaliteit fruit wordt verwacht. Met deze handelwijze van onze Benelux- partner kan door de Nederlandse fruit telers geen genoegen worden genomen en zij vragen zich dan ook af, of door onze regering hier geen krachtiger houding had kunnen worden aangenomen. Met de groter wordende oogsten zal het beramen van maatregelen tegen het op de markt brengen van minderwaardig fruit zeker in overweging moeten worden ge nomen. De import van grote hoeveelheden sinaasappelen, welke voor lage prijzen verkocht worden en daardoor concurren tie aan binnenlands fruit aandoen zou niet ongelimiteerd plaats mogen vinden. Van onze fruitteeltbedrijven is een aan tal, meest jongere bedrijven, waarin de meer gevraagde soorten worden geteeld, nog tot goede resultaten gekomen. Een aantal andere kan de verliezen van een teelt gedeeltelijk dekken door de winsten van het andere. In een groot deel van de oudere be drijven zal dit jaar echter met verlies worden gewerkt. Dit heeft tengevolge ge had, dat in vele bedrijven tot het rooien van oude bomen is overgegaan. In be paalde gevallen echter veroorzaakt ook dit weer moeilijkheden vooral voor de kleine bedrijven, welker reserves in vele gevallen niet bij machte zijn om de kosten van de vernieuwing en het derven van in komsten over enkele jaren te dragen. Deze bedrijven raken daardoor in liquiditeits moeilijkheden. Er is bewerkstelligd, dat voor zulke bedrijven tijdelijk teeltvergun ningen voor groenten kunnen worden ver kregen. De totale export van vers fruit in het kalenderjaar 1952 bedroeg 176 millioen kg ter waarde van 70 millioen gulden. De personeelschef van de Coöperatieve Melkfabriek „De Ommelanden" te Gro ningen, de heer C. B. Baarveld, heeft zijn ontslag genomen. De directeur van „De Ommelanden" heeft voor een groot gedeelte van de 65 stakers, die hij op grond van het arbitragebesluit weer in dienst moest nemen, dispensatie aangevraagd. De per soneelschef kon het standpunt van de directeur niet delen en meende, dat nu de arbitrage-uitspraak is gevallen, men zich loyaal hieraan moest houden. Naar verluidt zou het hier een 45 arbeiders betreffen, waarvoor „De Ommelanden" dispensatie bij een daartoe in het leven geroepen com- j missis zou hebben, aangevraagd. Oplopende markt. De trawlers, die gis teren aan de afslag kwamen, hebben het best getroffen: over de hele linie liepen de prij zen op wegens gebrek vooral aan rondvis en daar profiteerden de Mary en de Vios uiteraard van. De tong liep gemiddeld twin tig cent per kilo op, waardoor de „enen" op f 1,60 terecht kwamen en de grove slips f 1,15 deden. Naar schelvis was vrijwat vraag, zodat de prijs hiervoor eveneens steeg: tot f 75 voor het mooie grote goed en voor de braad tot f 55 per kist. Dat liet de wijting niet op zich zitten: f36 per 50 kilo. Verse haring noteerde tussen de f 15 en de f 18 en de rtiakreel deed zelfs f30 tot f28, waarbij in het oog moet worden gehouden, dat de onderkantprijs gold voor de kleine soorten, die eigenlijk te schriel waren voor „rokertjes". Kool sloeg dikkop. Het zal niet zo heel vaak voorkomen, dat de koolvis de kabel jauw in waardering slaat, maar gisteren werd dit toch een feit. De regels kabeljauw zaten tussen de f 45 en f 55, de kisten deden van f 50 tot f 55 maar de zwarte kolen span den de kroon met f 65. Dat lag hoofdzakelijk aan de continuïteit, die de handelaars in koolvis koste wat kost wilden vasthouden, omdat een klant nu eenmaal een klant is, ook al daalt de kabeljauw beneden de waar de van de koolvis. De kleine schol werd in de markt van gisteren gewaardeerd op f 17 voor de twee tjes en de drieën gingen onveranderd voor f 17 tot f 11 van de hand. Raak b(j de Vem. De Mary en de Vios vielen zoals gezegd met de boeg in de boter: de dertiendaagse visreis van de eerstgenoem de trawler werd bekroond met f 26.000 en de Vios maakte niet minder dan f 33.200. Van de loggers onderscheidden zich de SCH 135 met het beste reisje van f15.000 en Kees Plug voer met de KW 76 f 11.000 naar huis. De IJM 11 en de TX 33 noteerden als kotters eveneens verdienstelijke bedragen met respectievelijk f 2200 en f 2300. Abraham met Medan. Behalve de Medan, die vanmorgen aan de markt ver scheen met 90 kisten schelvis en piepers, 300 makreel, 130 gul en blanke koolvis, 140 haring, 70 wijting, 50 radio, plus 40 diversen en nog 200 stuks stijve kabeljauwen, was ook de Abraham aan de afslag met 900 stijve, 45 kisten schelvis, 270 gestripte wijting, 80 zwarte kool, 220 makreel, 380 kisten Silver- pitten en Noordharing en 5 varia. Eli wacht nog even. Van de Eli Chéné- vière, die waarschijnlijk in de Silverpitt vist, is tot heden geen bericht van markting gekomen en het ziet er dus naar uit, dat de markt het Vrijdag zonder trawlers moet zien te stellen. Aan plat- en fijnvis zal het die dag evenwel niet ontbreken, want er staan ettelijke kustvissers op de nominatie en de vangstberichten zijn prima. Marktprijzen. Heilbot 4.053,10; gr. tong 2.031.79; grm. tong 1,421,20; kim. tong 1,70—1,33; kl. tong I 1,63—1,36; kl. tong II 1,32—1,05; tarbot I 2,10—1,65, per kg. Tarbot II 80; tarbot III 67—65; tarbot IV 6755; tongschar 77—67; gr. schol 2220; grm. schol 3121; kim. schol 4128; kl. schol I 3016; kl. schol II 228; schar 158; bot 14,508; v. haring 2112; makreel 2014; gr. schelvis 73; grm. schelvis 73; kim. schel vis 73; kl. schelvis I 66—64; kl. schelvis II 53—24,50; wijting 36—12.50: gr. gul 4441; midd. gul 4539: kl. gul 3732. poontjes 16.5015; kl. koolvis zw. 3229; kl. koolvis wit 32, per 50 kg. Gr. kabeljauw 11857; gr. jcoolvis zw. 6655,50: gr. koolvis wit 7267; gr. leng 88; gr. wolf 88, per 125 kg. Aanvoer. 205 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 9 kisten tongschar en schartong, 710 kisten schol, 95 kisten schar, 82 kisten bot, 1452- kisten haring, 923 kisten makreel, 103 kisten schelvis, 400 kisten wijting, 513 kisten kabeliauw en gul, 3 kisten leng, 3 kisten wolf. 6 kisten poon. 245 kisten koolvis, 30 Iristen diversen. Totaal 4780 kisten. Beeldromans stegen jongeman naar het hoofd Een 23-.jarige Indische Nederlander had in December van het vorig jaar aan een pensionhoudster van een „opvangcentrum" voor gerepatri eerden in Amsterdam een brief geschreven, waarin haar werd mede gedeeld, dat de geheime organisatie De Spin met vertakkingen over de gehele wereld wist, dat zij op oneerlijke wijze aan geld was gekomen. Zij en haar kinde ren werden met geweld bedreigd, indien zij niet op een afgesproken dag en plaats aan een handlanger een bedrag van 2000 gulden ter hand zou stellen. De pension houdster lichtte de politie in, die haar ad viseerde naar de afgesproken plaats te gaan en een envelop met waardeloos papier te overhandigen. Aldus geschiedde, waarna enkele rechercheurs de ontvanger van de enveloppe, „de Spin", arresteerden. Voor de Amsterdamse rechtbank vertel de de jongeman Dinsdag, dat hij in beeld romans, die hij van kinderen kreeg, had gelezen hoe de „Spin" geld van mensen los wist te krijgen, waarna hij besloot dat trucje ook zelf eens te gaan proberen. De officier eiste wegens poging tot af persing een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en onder toezicht stelling van de verdachte. De raadsvrouwe wees er op dat haar cliënt een vondeling is en een moeilijke tijd tijdens de Japanse bezetting in Indo nesië heeft meegemaakt. Zij vroeg de rechtbank hem te veroordelen tot een dus danige straf, dat het onvoorwaardelijk ge deelte niet langer zal zijn dan zijn voor arrest. Op 24 Maart zal de rechtbank uit spraak doen. Als onderdeel van het Benelux-overleg is door het verband der Belgische Nijver heid en de samenwerkende centrale Neder landse industrieverbonden gisteren in Den Haag èen vergadering gehouden. Het ver bond der Luxemburgse industrie was ver hinderd. Ondanks de moeilijkheden, welke zich gedurende de laatste tijd bij de verwerke lijking van de gemeenschappelijke Bene- luxmarkt voordoen, gaven beide delegaties uiting aan hun hechte overtuiging, dat het in het belang van de drie Benelux-landen en van de Europese integratie is, dat zo spoedig mogelijk de economische Benelux- unie tot stand komt. Beide delegaties ver klaarden dat zij ieder in hun eigen sfeer al het mogelijke zullen doen om de thans bestaande moeilijkheden te doen verdwij nen. Over de toekomst van de loonpolitiek besloten de degelaties binnen korte tijd een verdere bespreking te houden. De Nederlandse delegatie sprak er haar teleurstelling over uit, dat het verbond van Belgische Nijverheid bij haar regering heeft aangedrongen op contingenterings- maatregelen ten aanzien van de invoer in België van bepaalde Nederlandse produc ten. De Belgische delegatie verklaarde, dat zij die contingenteringsmaatregelen onver mijdelijk achtte, zolang de algemene eco nomische politiek der drie landen zich niet langs dezelfde lijnen ontwikkelt. Voor deze dromedarisinocdcr uit het Parijsc Dierenpark is de lente dit jaar vroi begonnen. En niet alleen vroeg, maar ook goed: zij bracht een „miniatuur dromedaris ter wereldwaarvan men in liet dierenpark de beste verwachtingen heeft.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 22