Drie kilometer spoorwegtunnel brengt enorme veranderingen teweeg Agenda voor Velsen Havenberichten V.J. C. stuurt boeken naar de noodgebiede TAXI NODIG? Autorijschool 5000 Ondergrondsetussen Beeckensteijn en Beverwijk Velsen krijgt er twee stations bij en dat van Beverwijk maakt een draai Steilere tunnel zou treinen kunnen doen breken DONDERDAG 12 MAART 1953 8 BEL 5000 Benoeming van leerkrachten V.S.V. naar Nijmegen En haalt wellicht kinderen uit Stellendam Burgerlijke stand Velsen Stalin-herdenking van de Velsense CPN Het nieuwe puntenraadsel Voor jonge hersens ft De gevolgen van de totstandkoming ener vaste oeververbinding onder het Noordzeekanaal, zullen zich niet bepalen tot de tractie langs de weg. Als in een nabije toekomst de treinen ter hoogte van het buiten „Beecken- steyn" onder de grond verdwijnen, om pas vlak voor het dan vernieuwde en verplaatste Beverwijkse stationsemplacement weer op te duiken, is een probleem opgelost, dat nu nog elke dag verstrekkende economische consequenties met zich brengt. Drie nieuwe stations zullen tegen die tijd zijn verrezen en een volkomen nieuw stuk spoorb-an wordt door de polders getrokken, om 3200 meter lang en op het diepste punt tot 23 meter beneden NAP onder te duiken in een tunnel, waarvan de eerste „moot" in April gereed komt ten Zuiden van het Noordzeekanaal. Tweeëndertighonderd meter is een aan zienlijk stuk veel langer dan de auto tunnel, zodat de beide tunnels alleen maar „samengaan" op het stuk, waar ze samen móeten gaan en zelfs onder het kanaal is er nog een zekere ruimte tussen de beide tunnels. De autotunnel kan nu eenmaal veel sneller stijgen, zodra de bodem van het Noordzeekanaal gepasseerd is, omdat een locomotief minder steil klimmen kan dan een auto en bovendien de kans op „breken" van een trein bij een veel ster kere helling dan 1:60 de helling, die de Velser spoorwegtunnel krijgt te groot wordt, dan dat ze zelfs maar in de verte geriskeerd mag worden. Goederentreinen tot 600 ton Daarom zullen er dan ook straks geen zware goederentreinen door de spoorweg tunnel gaan. Zware goederentreinen zijn voor de N.S.-begrippen treinen van 1500 ton, volledige kolentreinen bijvoorbeeld voor de Hoogovens. Deze passeren nu ook al niet de Velserbrug, omdat de weg via het rangeerterrein Watergraafsmeer, Am sterdam Centraal en de Hembrug uit spoor- technisch oogpunt bekeken beter voldoet. De toelaatbare grens voor de goederentrei nen, die in de toekomst de tunnel in Vel sen zullen gebruiken, ligt bij de 600 ton. Zulks vanwege die helling. Mocht er dus op den duur nog eens een tunnel bij de Hembrug komen, dan ligt bij N.S. nu al de eis voor, de helling daar 1:100 te maken, anders zouden er geen zware goederentreinen naar Noordhollands Noorderkwartier kunnen komen.... Twee nieuwe stations in Velsen Als we het toekomstige beloop van spoor- en verkeerswegen aan de Zuidkant van het kanaal nader bekijken, dan valt allereerst het degraderen van de spoorlijn naar VelsenIJmuiden-Oost op, die een groot deel van haar belangrijkheid ont leent aan de doorgaande verbinding over de Velserbrug, maar die in de toekomst slechts een pendeldienst op IJmuiden- West hoeft te dragen. Vóór de huidige halte Driehuis Westerveld zwaait straks immers de interlocale spoorlijn al af naar het Oosten om met een „vrije kruising" de rijksweg 9 te passeren ter hoogte van „Beeckensteijn". En een „vrije kruising" be tekent in dit geval, dat de spoorbaan onder de Rijksweg door komt te liggen, zodat hier de weg ondergraven moet worden voor de trein. Daarna lopen de beide wegen de spoorweg en de autoweg naar de tunnel op elkaar toe om elkaar ver derop te ontmoeten en naast elkaar onder de grond te verdwijnen, al verdwijnt de spoorweg zoals gezegd eerder dan de stra.a.tw6g. Bij die aftakking naar het Oosten moet een nieuw station gebouwd worden: sta tion Duin en Kruidberg, dat geprojecteerd is op 1.1 kilometer bezuiden de huidige halte Westerveld. De Kruidbergerweg zal er recht op aanlopen. Het wordt een station met 2 perrons, dat overstapgelegenheid zal bieden op de ver binding met IJmuiden en dus de taak van Velsen-IJmuiden-Oost gaat overnemen. In de bocht naar het Oosten komt dan boven dien in het verlengde van de Vondellaan en ter hoogte van de Hagelingerweg een stationnetje eigenlijk een halte, dat de naam „Driehuis-Oost" gaat dragen, 1.2 ki lometer van het station Duin en Kruid berg af. Een kleine tunnel zal hier de reizigers naar het eilandperron tussen de beide spoorbanen leiden en waarschijnlijk zal advertentie advertentie Gediplomeerd Instructeur KENNEMERLAAN 136 UMP1PEN DONDERDAG 12 MAART De Velser Gemeenschap: Oprichtingsver gadering, 20 uur, gem. vergaderzaal, Abeelenstraat, IJmuiden-Oost. Thalia, 20 uur: „Muziek voor millioenen". Rex, 20 uur: „Verboden verhouding". Ned. Vereniging tot bescherming van die ren, 20 uur: Causerie, Hervormd Jeugd- gebouw, IJmuiden-Oost. Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, filmavond, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw IJmuiden-Oost. VRIJDAG 13 MAART Nutsbibliotheek: Uitlening van 19.30 uur tot 21.30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur: „The greatest show on earth"» Rex, 20 -uur: Nieuw programma. deze halte een deel van de taak van de huidige halte DriehuisWesterveld over nemen, omdat bezoekers van het cremato rium en de begraafplaats anders voor het kleine stukje tussen station Duin en Kruidberg en halte Westerveld op eerst genoemd station zouden moeten overstap pen, terwijl ze nu een directe verbinding houden. Bovendien wordt met deze halte de toe nemende bevolking van Santpoort bediend. Men rekent niet alleen op een passagiers tunnel, maar ook op een vrije kruising met de Vondellaan en wat deze term wil zeg gen, is al gebleken bij de kruising met Rijksweg 9. Halte Hoogovens vervalt De lijn op IJmuiden krijgt dus een zui ver locaal karakter en daaruit vloeit voort, dat ook aan de Noordzijde van het kanaal het tracé VelserbrugBeverwijk aan be langrijkheid inboet. Behalve het raccordement voor de Pa pierfabriek en de Hoogovens kan deze baan dan ook waarschijnlijk vervallen, waarmee de Halte Hoogovens eveneens ten dode opgeschreven zal zijn. Het pro bleem van het vervoer van de Hoogoven- arbeiders zit daar echter tussen en dit détail van het grote plan wordt dan ook nog be keken. De aansluiting van de Noordelijke spoorwegverbinding op de tunnel is een probleem op zichzelf, omdat hier de ver plaatsing van het Beverwijkse station in het geding komt. Inmiddels is daar ook een definitieve oplossing voor gevonden. Het nieuw te bouwen Beverwijkse sta tion zal verder naar het Zuidoosten wor den gebouwd dan de huidige opstallen, die voor een station pogen door te gaan, met dien verstande, dat het emplacement een draai maakt en zich tegen de eveneens Zuid-Oostwaarts afwendende spoorbaan aanvlijt. Beverwijks stationsplein groter Daardoor wordt het stationsplein in Be verwijk groter, de huidige los- en laad ruimte verdwijnt verder de polder in en er is voorts een nieuwe aansluiting gepro jecteerd op de N.V. Breedband, die om „Scheybeeck" heen geleid zal moeten wor den, waarbij de overweg in de Velserweg eeen moeilijk probleem gaat worden. Bovendien is er gedacht aan een in dustriespoorlijn, die aftakt van het Beverwijkse emplacement en dan over de tunnel heen naar het Oosten ge leid wordt, waar mettertijd aan de Wijkervaart een nieuw industrieter rein gaat ontstaan ten Oosten van het huidige. Dit is natuurlijk allemaal verder verwijderde toekomstmuziek dan de vaststaande plannen ten op zichte van het Beverwijkse station. Overigens heeft dat nieuwe Beverwijkse station zo zijn eigenaardigheden, omdat het komt te liggen op een punt, waar de treinen nog maar nèt boven de grond zijn gekomen en de helling dus stoppen van een treinstel onmogelijk maakt. Om deze moeilijkheid op te lossen, is er een „wacht- spoor" ontworpen, dat het mogelijk maakt op de spitsuren meer dan één trein op het station „in te nemen" zoals dat heet, waar bij een van de beide treinen via een ge compliceerd wisselsysteem naar een vrij spoor wordt geleid. Verder zal een „kopspoor" in verbinding staan met de industrielijn naar Hoogovens, maar het zou te ver voeren deze détails, die het Beverwijkse emplacement gaan sieren, stuk voor stuk te bespreken. De tunnel zelf In totaal wordt de spoorwegtunnel dus 3200 meter lang, waarbij zijn inbegrepen twee open tunnelbakken van 600 meter elk, zodat de treinen 2000 meter ondergronds komen te rijden. Het laagste punt van de rails of zoals dat in vaktaal heet de „bovenkant spoorstaaf" -komt op 23 meter onder N.A.P. te liggen, waaruit volgt, dat de treinen over die 3.2 kilometer een hoogteverschil van 26 meter moeten overwinnen. De dubbelsporige tunnelkoker wordt zeer eenvoudig gehouden. Ventilatie zal hoogstwaarschijnlijk niet nodig zijn, omdat de stoomtractie toch verdwijnt en er slechts zelden een diesel door de tunnel zal komen. Niettemin is er gerekend op 2 ventilatiekokers, die zich op de oevers van het kanaal zullen verheffen naar de wel dringend nodige ventilatiekokers van de autotunnel, alle vier uitgerust met een lift en trappen. Mocht er geventileerd moe ten worden, dan kan dat dus alsnog. De spoorwegtunnel wordt aan weers kanten aan de binnenzijde begrensd door diensttrottoirs met leuningen, die rusten op een zandbed voor de kabels en een zeer sobere illuminatie zorgt voor een zodanige verlichting, dat het personeel zich te voet door de tunnel kan begeven. Water wegwerken Moeilijker was het probleem van het binnenlopend water: de beide „tunnelbak ken" van 600 meter lengte zullen uit de aard der zaak flinke hoeveelheden regen water opvangen. Om dat uit de tunnel te houden is op het punt, waar hij „overdekt" wordt, een drempelriool ontworpen, dat het overtollige water afvoert. Samen met de autotunnel beschikt men voorts op het diepste punt over een pompkelder, waarin een volautomatische pompinstallatie het condenswater en ander ongewenst vocht uit de tunnel zal houden. Een groots werk ligt in beginsel in de XXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCOO In aansluiting op ons artikel in de editie van Zaterdag j.l. over de bouw van de autotunnel te Velsen zijn wij thans, dank zij de medewerking van de Dienst i Weg en Werken der Nederlandse Spoor- tvegen te Utrecht in staat een exposé te geven over de bouw van de spoorweg tunnel, die samen met de autotunnel in i één bouwput wordt gelegd. Bovendien zijn de plannen voor het spoorwegtracé aan weerskanten van het Noordzeeka naal thans zo goed als gereed, zodat ook hierover vele belangwekkende détails aan de openbaarheid kunnen worden prijsgegeven. In het massale gebouw, dat het stempel van het cijfer ,,21" met zich draagt het Hoofdkantoor van de N.S. werd in 1921 voltooid van 21 millioen stenen en het kostte f 21.000.000 heeft ir. G. N. Leertouwen van „Weg en Werkenons i een aantal gegevens verstrekt, die de basis vormen van bijgaand artikel. Sa men met Rijkswaterstaat kan het reu zenwerk in Velsen op 1 Januari 1959 gereed zijn, indien althans de geldelijke voorzieningen regelmatig blijven toe vloeien en andere omstandigheden gun stig blijven voor dit millioenen- project. cooooooocoooocococoooooooooocoooooooooooocoocooooccoooooc Zuiden toegewerkt met als aanloop de reeds eerder beschreven ronde bouwkuip aan de rand van het kanaal, en spoedig zal het tunneltracé zich gaan aftekenen; over ruim vijf jaar kan een machtig werkstuk voltooid zijn, dat Noordholland helpt ont sluiten, de scheepvaart de ruimte geeft en vele economische verliezen kan voor komen. Ter voorziening in de vacatures van een onderwijzeres en een onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onder wijs aan de Gra'namstraat te IJmuiden bieden B. en W. van Velsen de gemeente raad de volgende voordrachten aan: A. 1 mej. A. Mantje te IJmuiden en B. I F. B. van Driesten te Haarlem. Met de inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Zaandam zijn B. en W. van mening, dat het in dit geval, nu beide leerkrachten reeds in tijdelijke dienst aan de school zijn verbonden, aan beveling verdient, voor elk der te ver vullen plaatsen te volstaan met een voor dracht van één persoon. VSV 1 gaat met hetzelfde elftal van Zon dag naar Nijmegen om in het „Goffert Sta dion" NEC 1 te bekampen. De opstelling is als volgt: J. v. d. Wint C. Schoon, C. Kunst J. Tielrooij, W. Hazeveld, J. J. Stijger H .de Bie, H. Verswijveren, B. Bouwens, P. v. der Kuil, S. de Graaf Reserves: H. Brederveld, M. den Dunnen en J. Bouwens. VSV 2—DOS 3 speelt 12 uur in Driehuis; VSV 3de Meteoor 2, eveneens op die tijd in Driehuis; Beverwijk 3VSV 4 wordt om 12 uur in Beverwijk gespeeld en VSV 5 DCO 2 en VSV 6Kennemers 5 ontmoeten elkaar om kwart voor tien in Driehuis. Woensdag 11 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Themsleigh van Swansea. Yombe van Tunis. Aludra van Rotterdam. Avala van Rotterdam. Dido van Oporto. Noord Holland van Hamburg. Frem van Halmstad. Deo Favente van La Palice. Sun- naas van Londen. Vertrokken zijn: Ellinos naar Rotterdam. Malevick naar Malmö. Prinsegracht naar Koge. Keystone Hariner naar Bremerhaven. Volokolamsk naar Antwerpen. Grebbestroom naar Londen. Friedtjof Nansen naar Narvik. Strijpe naar Hamburg. Het kwam de Velsense Jeugdcentrale, zoals reeds eerder gemeld is, ter ore dat twee uitleenbibliolheken annex boekhan del in Vlissingen grote verliezen hadden geleden als gevolg van de Waterschade. Onmiddellijk is men in Velsen aan het werk gegaan en het resultaat is nu al een stapel van 240 boeken, die bij het secre tariaat voor verzending worden gereed ge maakt. Het zijn niet zo maar „boeken uit de oude doos", die toevalligerwijze tijdens de schoonmaak uit een zolderhoek te voorschijn kwamen. Het overgrote deel bestaat uit bijkans nieuwe exemplaren en er zijn, behalve een volledige uitgave van Dickens' oeuvre, werken van Rie van Ros- suim, Renes-Boldin.gh, Eekhout, Samuel Goudsmit en Constantinus nog vele mo derne romans. De papierfabriek heeft 500 vel kaftpapier hierbij cadeau gedaan, zo dat de Vlissingers meteen aan de slag kun nen. „Stellendammers" met vacantie Behalve de vacantie-uitwisseling van Velsense met Amersfoortse jeugd, waar over reeds enige weken geleden in dit blad werd geschreven, bestaan er bij de V.J.C. plannen om kinderen uit het getroffen dorp Stellendam in deze zomer zo mogelijk één week in Velsen te gast te vragen. De secretaris van de Centrale zal hier over in onderhandeling treden met de bur gemeester van Stellendam J. baron van Knobelsdorff, om samen de mogelijkheden onder de Ogen te zien. Voor dit plan echter definitief kan wor den aanvaard en uitgevoerd, is het nodig dat in groot verband contact wordt opge nomen met de landelijke instelling van de N(ederlandse) J(eugd) G(emeen- schap), ten einde te voorkomen, dat plan nen van andere plaatselijke instellingen in Nederland, die mogelijk in dezelfde rich ting werken, in duigen zouden vallen. De moeilijkheid ligt ook nog hierin, dat de kinderen uit Stellendam geëvacueerd zijn naar andere gemeenten, zodat van een behoorlijk overzicht momenteel nog geen sprake is. Waarschijnlijk zal de hulp van de diver se jeugdverenigingen in Velsen worden in geroepen, om deze kinderen in die week „onder dak' te brengen. GEBOREN: G. M. Heeremans—Comman deur, z., Walravenstraat 13, Velsen-N.; J. H. MolenaarHaakman, z., Bonairestraat 63, Santpoort; E. KuiperDijkhuis, d., Linden- straat 25, IJmuiden-O.; M. H. Wassenaar Veldman, z., Eikenstraat 10, IJmuiden-O.; A. J. van der SlikkeBearda, z., Rusburg- laan 15, Santpoort; L. Bootsman—Visser, d., Seinpostweg 28, IJmuiden; C. StruijkGeluk, z., Elzenstraat 40, IJmuiden-O.; M. Jerpha- nionSchriever, d., Rijksweg 464, Santpoort; Th. C. VisserJore, z., van Poptaplantsoen 9 rd, IJmuiden; W. de WolffEggermont, d., Beukenstraat 8, IJmuiden-O.; E. de Jager Hamers, d., Kanaalstraat 238, IJmuiden. OVERLEDEN: T. van Urk, 75 j., echt genote van M. de Vries, Stratingplantsoen 20 rd, Velsen-N.; E. Strik, 34 j., echtgenote van J. van Batum, Bornstraat 12, Velsen-N.; J. Janse, 75 j., echtgenoot van A. Visser, Roerstraat 49, IJmuiden; A. L. Kames, 75 j., weduwnaar van J. Bruinooge, Bloemen- daalsestraatweg 138, Santpoort; B. H. Th. Joling, 59 j., echtgenoot van E. Hogers, Gi- braltarstraat 66 hs, Amsterdam. Vrijdag 13 Maart belegt de afdeling IJmuiden van de C.P.N. een openbare ver gadering ter nagedachtenis van maarschalk J. W. Stalin in gebouw Flora. Spreker is het Eerste Kamerlid voor de C.P.N. Cor Geugjes uit Zaandam. grond. Voorlopig wordt eerstnaar het Manestraal. Ik waardeej; je .poging, gn ik ,i DONDERDAG, 12 Maart 1953. Beste kinderen, Vandaag, nu ons hoekje nog in dit pakje verschijnt, ga ik jullie vertellen van de boden van de lente: de bloemen. In Heemstede hebben vaardige mensenhanden schitterende bouwwerken en kunstige parkén gemaakt, alles met het doel om die tere, kleurige schepselen der natuur te kunnen tentoonstellen. Het geheel wordt natuurlijk als een sprookje. Maar het mooist zal het zijn, wanneer in de bollenstreek alle bloemen bloeien en de kleurenpracht zijn hoogtepunt vindt in deze grootse „Flora". Dat zal dan omstreeks Pasen zijn, denk ik. Nu ik dit „vreemde" woord heb gebruikt, zal ik jullie meteen de betekenis zeggen: Flora was bij de Romeinen de godin der bloemen en tegelijkertijd van de lente. Te harer ere werden ongeveer vijfhonderd jaar na de stichting van Rome grote jaarlijkse feesten, de zogenaamde „Floralia" gehouden, die vooral 's nachts bij fakkellicht gevierd werden en waar het natuurlijk behoorlijk luidruchtig toeging. „Flora" betekent ook nog de hele plan tenwereld van een bepaald land, evenals „fauna" wil zeggen: diercnweretd. Je £unt dus Jzeggen bijvoorbeeld: „ée ■duinen hebf ben een andere „flpra" dan de weide gronden. Gesnapt, beste nichten en neven? We beginnen onze brievenrij met een dubbele brief van CLEMATIS. Nu was je enveloppe op tijd binnen hoor! Je moet weten, dat de brieven mij altijd thuis be zorgd worden, als ze op het bureau van de krant gearriveerd zijn. Als jouw brief nu Dinsdag vrij laat komt, dan gaat hij niet meer mee en dan zitten we met de narigheid. Uiterlijk Maandag moet jouw brief dus in de Kenneimerlaan zijn. De juf frouw op kantoor heeft dus geen schuld. Wat een prima rapport had jij van de Mu ziekschool, zeg! Alle cijfers boven de ze ven, dat noem ik netjes. Wil het met het kanten zakdoekje nogal vlotten op school? En hoe was het bij Oma? Ik ben nieuws gierig naar je verslag over die leuke dag. Ook CONDUCTEUR kwam met zo'n mooi „muziek-rapport" thuis. Waarom heb jij maar een zes voor rhythmiek, jongen? Ik kan me voorstellen, dat je in je schik was met die oude kinderwagen. Heb je er met Vaders hulp een fijne kar van kunnen maken? Vergeet me vooral niet te vertel len wanneer je aan dat blokfluiten begint. APPELSNÓETJE verheugt zich nu al op de komende Koninginnedag. Je zult echter nog wel heel wat moeten studeren, voordat het concert er foutloos uitkomt, denk ik. Jullie hebben weer gesmuld op school, dat kan ik wel lezen in je brief. TUINMAN is gelukkig weer helemaal de oude. Als nu de lente maar flink wat warme dagen geeft en er komt weer volop groene groente, dan is al het leed van de winter gauw geleden en ben jij in staat om flink aan te sterken. Want zo'n ziekte pakt je echt aan en je wordt zo mager als een lat. Heb je al wat gezaaid? VOETBALKONING wil weten of hij zijn prijs zelf moet komen halen. Nee beste neef, het boek wordt je netjes thuis be zorgd hoor! Je was de enige, die het pun- tenraadsel geheel zonder fouten oploste. Bravo! MEIZOENTJE heeft haar dichtader la ten vloeien. Deftig gezegd, hè? Ik heb je versje met plezier gelezen en ik zal het bewaren, want het is veel te leuk om. weg te gooien. Ja, vind je het niet aardig, dat we tegenwoordig bijna elke week een leuk gedichtje in de krant hebben en soms ook een gezellig verhaal? Dat wordt een heel karwei, Meizoentje, zo'n jongensbroek. Ik vind je knap, dat je het aandurft! Jam mer, dat er in je puntenraadsel één foutje school. Tot slot hier de brief van MANE STRAALTJE, die me ook al verraste met een dichtsel. Daar heb je werk aan gehad, meisje. Ik bewonder dan ook de durf waarmee je dit rijm in elkaar gezet hebt, maar ik kan er ook aan zien, dat je heel veel woorden gebruikt, die je zelf niet be grijpt en dat is jammer. Je hebt het bijvoorbeeld over de storm, die „niet te verwensen" is. Dat kan na tuurlijk nooit, want dan zouden we hem juist graag hebben. Verwensen is namelijk wèg-wensen en niet verwensen is dus niet wèg-wensen, is gelijk aan wensen. Ik hoop dat je me begrijpt. Dan schrijf je: „de storm met zijn weerloze kracht". Duide lijk blijkt, dat je niet weet wat „weerloos" is. Je bedoelt natuurlijk zijn kracht, waar wij ons niet tegen verweren kunnen. En zo staat je gedicht vol met de meest on begrijpelijke en onbegrepen woorden. Je hebt met dit werk te hoog gegrepen, bewaar ook dit werk, maar maak nog eens iets met je eigen woorden in een taal die jouw eigen is. Dit was ons laatste briefje, deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. x X kamerplant met grote ovale groene bladeren. bloempje, dat in gedroogde vorm nog heerlijk geurt. prachtige bloem, die veel in tropische oerwouden voor komt. Xheester, die in Aug. prachtige bloemen voortbrengt. X —plant, die meestal met één smetteloos witte bloem bloeit. Dit raadsel (het tweede van de veertien de ronde is weer tien punten waard. Voor een fout in de schrijfwijze van de bloe mennamen wordt echter ook een punt af getrokken. Op de kruisjes komt bij juiste invulling der woorden van boven naar be neden een veelgenoemd woord uit dit kin derhoekje te staan. T. E. De oplossing van het eerste puntenraad sel van de veertiende ronde is: ,,De lente zit in de lucht": (Dokkum, eerlijk, losser, Esther, nagels, tergen, ezelin, zelden, ie mand, treden, inslag, namens, dansen, En gels, lachen, Urkers, cactus, hoogte, torsen). Tien punten: Voetbalkoning. Negen punten: Meizoentje, Appelsnoe tje, Tuinman, Clematis, Conducteur. 3pOCOCCXXXX»OOOCOOOOOCCOOOOOOCOOOCOOOOOCOC<X3COCOCOCOOCOO TANTE ELS FELICITEERT. WATERLELIE, die morgen jarig is, j MUIZENSTAART, die Zaterdag gaat feesten, LATHYRUS en ERICA, die allebei Zondag de bloemetjes buiten gaan setten. Van harte nichten en nog vele jaren! XXXXJOQpOOOOOOOOOOOOOpOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Witbastje, de kleine zwaluw zat in een hoge olijvenboom in Spanje en dacht aan zijn vriendje, de merel in Holland: „Hoe zou het met hem zijn?" dacht hij. „Zou hij het niet koud hebben daarginds en wel ge noeg te eten?" Hij probeerde zich voor te stellen hoe het er daar uitzag: de boerderij, de hooi berg, de schuur, waarop ze vaak samen in de zon zaten en de hoge populieren, waarin ze 's nachts heen en weer wiegden: Hij keek om zich heen, overal waren de bomen al uitgelopen en bloeiden bloemen langs de weg, de hemel was zo blauw als een ver- geet-mij-nietje. Vergeet-rrtij-nietjes, hoe kwam hij daar opeens zo bij? Ach ja, natuurlijk, die hoorden ook bij de boerderij, ze stonden achter het huis, dicht bij de sloot. Witbastje zuchtte. De bloemen, de bomen, de zon, het kon hem opeens niet meer zo veel schelen. Hij had heimwee. „Zouden ze er allemaal nog zijn", dacht hij: „de koeien die zo dom naar me keken, de kater die me nooit kreeg, de mussen die zo tegen me opzagen en mijn vriendje, de merel? Ach, was ik maar in Holland'. Maar ja, het was te ver en hij zou de weg nooit alleen kunnen vinden. Witbastje werd er treurig van; hij wipte rusteloos van de ene tak op de andere en dacht na. „Wat maakt u zich druk", riep een vogel in het Spaans, maar Witbastje ver stond die taal niet en deed net of hij niets hoorde. „Als ik het eens probeerde", dacht hij, „om naar Holland te komen. Misschien is het er wel helemaal niet koud meer". Hij ging naar de Spaanse mus toe en wees met zijn vlerkje naar het Noorden. „Holland?" vroeg hij. De mus knikte en zei iets dat Witbastje niet begreep, maar de mus wilde hem zeker vertellen dat het te ver en te vroeg was om er heen te vliegen. Maar Witbastje was al verdwenen; hij vloog wel twee uur lang recht op het Noorden aan en hij lachte in zichzelf als hij aan de verbaasde gezichten van zijn vriendjes in Holland dacht, wanneer hij op hun erf zou neerstrijken. „Op reis?" vroegen de Spaanse vogels in het voorbij gaan. Dat begreep Witbastje. „Si, si"tsjilpte hij terug. Het begon al donker te worden en nog altijd vloog hij verder. Hij was al aardig moe, maar hij wilde zo dicht mogelijk bij Holland komen voor hij ging slapen. Eindelijk moest hij wel ophouden, want hij kon geen vlerk voor ogen meer zien. In een tuin vol bloeiende mimosa's streek hij neer en viel binnen twee tellen in slaap. Toen hij wakker werd was het al dag; hij soesde nog zo'n beetje na en dacht er over na hoe hij de weg naar Holland het beste zou kunnen vinden. Hij was lang zo vrolijk niet als de vorige dag; Holland leek opeens zó ver en de tocht zó moeilijk dat hij een beetje bang werd. En toch wilde hij zo graag. Door die heerlijke mi- mosageur zou hij vast weer zijn ingesla pen als hij boven zich niet opeens had horen praten. „Wat is dat?" riep hij verrast en hij sperde zijn ogen wijd open, „ik hoor Hol lands spreken". De vogels waren alweer voorbij, maar de zwaluw schoot als een pijl uit een boog de lucht in ze achterna. En ja hoor, na een poosje haalde hij ze in, het waren duiven. „Vrienden", riep Witbastje, „vrienden". De achterste duif keek verbaasd om en hield zijn vleugels een beetje in. „Hoe is het in Holland?", riep de zwaluw al van ver. „Best", koerde de duif, want duiven zeggen nooit veel. „Wat doen jullie hier?", vroeg Witbastje nieuwsgierig. „Vliegen", zei de duif. „Waar ga je heen?", vroeg Witbastje weer. „Naar Holland". Witbastje tuimelde van vreugde wel een meter naar beneden. „Naar Holland", juichte hij; „weet je de weg?" De duif keek hem verontwaardigd aan. „Ik ben een postduif", zei hij hooghartig. „O", jubelde Witbastje weer, „dan weet ik zeker dat ik thuiskom". De duif keek hem goedkeurend aan. „Mag ik met jullie meevliegen?" vroeg het zwaluwtje heel beleefd. „Als je maar geen domme vragen meer stelt", zei de duif. „Volg mij maar". Daar gingen ze dus, zeven witte duiven en één klein zwaluwtje. Eindelijk, eindelijk, na ik weet niet hoe'n lange tocht zagen ze de duinen en rivieren van Holland. De d,uif stootte Wit bastje aan en wees naar beneden. Wat was die gelukkig! Hij begon al uit të Zien naar zijn boerderij en zijn vriendje en was dat niet toevallig, net toen hij ze zag, stre ken ook de duiven neer, want die woonden sinds een paar maanden ook op Witbastjes boerderij. De boer, de boerin, hun kinderen, ieder een holde naar buiten toen de duiven landden en alle vogels van de schuur en de hooiberg keken toe. En o, wat waren ze verbaasd toen ze die kleine zwaluw tussen de postduiven ontdekten. De boer zag het oog. „Eén zwaluw maakt nog geen lente", zei hij. Maar hij wist niet dat Witbastje daar voor niet gekomen was, maar voor zijn vriendje de merel, die hij al druk te ver tellen zat van zijn reis. Wat was iedereen blij, de boer lachte, de vogels zongen en zelfs de zon keek even om de hoek. Opeens kon je aan alles voelen dat het gauw voorjaar zou zijn. Ken jij misschien Clasientje, Clasientje van der Laan? Nee....? Dan misschien haar vriendje, Felix de houten haan. Vlak op Clasientjes hieltjes - dat moet hij wel van haar - volgt Felix op vier wieltjes zijn vrouwtje langs 't trottoir. Maar gistren brak het touwtje dat om zijn voorpoot zat en plotsling zag het vrouwtje dat zij geen haan meer had. „Waar is mijn haan gebleven? Mijn Felix, waar is hij? Mijn haan is weg, zoeven liep hij nog achter mij." Clasientje ging aan 't roepen met tranen van verdriet, toen zocht ze langs de stoepen maar Felix vond ze niet. Opeens kwam om het hoekje een reus van een agent. „Wat huil je en wat zoek je? Kijk eens of je dit kent. Dat beest heeft wel een uur lang op het trottoir gestaan. Nu zit hij op mijn stuurstang, die gekke houten haan." Toen knoopte die Clasientje de touwtjes aan elkaar en danste met haar vriendje naar huis toe langs 't trottoir MIES BOUHUY5

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 24