De Flora 1953, haar belang en haar betekenis Vreemdelingenverkeer een belang voor de gehele Haarlemse gemeenschap Ook het „bloembollenziekenhuis" zal op de Flora zijn geheimen onthullen D. T enslotte is er het grote en meer alge mene doel van de Flora 1953, de schoon heid van de bloemen nader te brengen tot de mensen. Deze schoonheid spreekt tot ieder en is bereikbaar voor ieder. De ge leerde en ongeletterde, de hoogeeplaatsten en de eenvoudigen beleven gelijkelijk de schoonheid van de bloem, het kleinnood van de schepping. B1 D, Ma door Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden door D. J. A. Geluk, voorzitter van Haarlems Bloei en Haarlem-Lichtstad A, Elk klimaat ter wereld wordt er geïmiteerd Ha DONDERDAG 12 MAART 1953 Voorzitter van de internationale bloemententoonstelling Flora 1953 I D= Nouveautés Statistisch onderzoek naar resultaten van Lichtstad O. D H Hoe de wetenschap haar verwoede strijd voert tegen de belagers van de „plan ten-gezondheid" Micro-drama Onfeilbare diagnoses Hardnekkige vijanden Handleiding voor winkeliers TOEN, NU REEDS EEN VIJFTAL JAREN GELEDEN, het Hoofdbestuur van de Algemeene Veieeniging voor Bloembollencultuur besloot wederom een internatio nale bloemententoonstelling te organiseren, geschiedde dit niet om aan de talrijke vermaken en bezienswaardigheden, die het publiek worden geboden, nog een extra attractie toe te voegen. De „Flora 1953" bedoelt zeer zeker niet te zijn een openbare vermakelijkheid, doch wel bedoelt zij te strekken tot „leringhe en de vermaeck" van tallozen uit binnen- en buitenland. De „leringhe" gaat voorop en het „vermaeck" van edel gehalte, de bewondering voor de schoonheid van de bloemen, zal daarvan de gelukkige begeleider mogen zijn. Or "nverpoosd werken de Nederlandse kwekers aan de verbetering van de kwaliteit hunner producten en de vernieuwing van het reeds uitgebreide sortiment, hetwelk zij te bieden hebben. Dit werk, dat veel zorg en moeite en grote vakmanschap ver eist, is een levensnoodzaak voor onze bloembollen- en bloemencultuur. Van een monopolie-positie voor Nederland is reeds vele jaren geen sprake meer. Wel zijn wij nog de internationaal bekende specialisten, vooral op bloembollengebied, nog liggen wij de buitenlandse cultures ver vooruit, doch dit is niet alleen te danken aan onze geestgronden en klimatologische omstandigheden, zoals veelal wordt ge dacht, doch thans voornamelijk aan onze grote voorsprong op het gebied van vak kennis, toewijding en ervaring. Slechts door het mooiste en het beste, de meest sierlijke producten dus van de hoogste kwaliteit, beschikbaar te stellen, zullen wij deze voorsprong kunnen behouden. Zo is er na een tijdkvak van tien jaren alle aanleiding weer een wapenschouw te houden, veel is er dan veranderd in het sor timent, vaak is dit uitgebreid en belangrijk verbeterd. Nog méér is er deze aanleiding nu de laatste Flora-tentoonstelling, tenge volge van de oorlogsomstandigheden, reeds achttien jaren geleden werd gehouden. Waar de bloembollen voornamelijk een exportproduct zijn en ook de overige sier gewassen steeds méér zich op de export markt vertonen, dienen vooral ook de buitenlandse afnemers van deze uitbreiding en verbetering van het sortiment op de hoogte te worden gebracht. De meeste dezer afnemers staan in vaste relatie met één of meer exporteurs; de reizigers, die hen, in alle hoeken van de wereld, jaar lijks komen bezoeken, zullen hen natuurlijk op de hoogte houden van eventuele nieuwere of betere handelssoorten, die zij hebben aan te bieden, doch de juiste orders te plaatsen vereist ook van de afnemers veel kennis en overleg. Zij kunnen niet het gehele sortiment overzien, zij kunnen niet voldoende onderling vergelijken en missen vaak zelfs de perfecte vakkennis, die voor een goede keuze noodzakelijk is. Aan dit alles komen de Flora-tentoonstel lingen tegemoet. Het wordt niet aan het toeval overgelaten welke soorten of varië teiten de inzenders willen brengen. Als ten toonstelling van een officiële vakorgani satie draagt deze een zekere verantwoor delijkheid en door opplanting van bepaald voorgeschreven soorten te verlangen wordt een zo ruim mogelijk sortiment gewaar borgd. Gewaarborgd wordt daardoor tevens dat de deskundige of geïnteresseerde be zoeker een welhaast complete staalkaart voor zich krijgt van wat de Nederlandse bloembollencultuur te bieden heeft. J"J ier kan hij vergelijken, zijn persoon lijke smaak toetsen aan die van anderen, de voor de smaak van zijn land meest ge- eigende vormen en kleuren uitzoeken, daar bij voorgelicht door het oordeel van een Internationale Jury, samengesteld uit de beste Nederlandse en buitenlandse des kundigen. 'e medewerking van deze buitenlandse deskundigen in de beoordeling der geëx poseerde bloemen is juist daarom van zo grote betekenis. Het is een bekend gezegde dat smaken verschillen, ook voor bloemen is dit het geval, zodat wat wij mooi vinden, nog niet altijd mooi behoeft te zijn, zeker niet in de ogen van de buitenlandse af nemers. Zo is er een groot verschil in vraag naar bepaalde kleuren, b.v. in Amerika en in de Scandinavische landen. In deze laat ste gebieden, waar de bolbloemgn, na de lange en strenge winters, méér nog dan elders het voorjaar en de zomer inluiden, en als het ware opbloeien uit de late sneeuw, vraagt men over het algemeen meer naar de heldere en felle kleuren, die passen bij de vreugde van de doorstane winter. Ook aan de nomenclatuur, het juist ver melden van de officiële namen, waaronder de diverse soorten en variëteiten zijn ge registreerd, wordt op de Flora uiteraard grote zorg besteed. De daarvoor bestaande, uitermate deskundige commissies van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, houden hierop een wakend oog, opdat niet gepronkt wordt met andermans veren en een juiste voorlichting voor de bezoekers verzekerd is, Hi en ander groot belang dient de Flora voor de eigen vakgenoten en de werk nemers in het bedrijf. In vriendschappe lijke wedkamp komen de vakgenoten met hun edelste producten naar voren. Een bekroning, behaald op de „Flora 1953" be tekent voor hen heel wat méér dan de behaalde prijs. Daarenboven komen er steeds op de Flora-tentoonstellingen ver rassingen, de nieuwste aanwinsten, vaak gedurende enkele jaren reeds in het ge heim voor de Flora voorbereid en opgekweekt. Ode Flora zijn de bloemen te bewonde ren, als de edelstenen gezet in een voor ADVERTENTIE hen ideale omgeving, het prachtige park Groenendaal, gerangschikt door een des kundige in goede kleurencombinaties, in goede opvolging en voor hen meest juiste omlijsting, doch ook in het kleinste stads tuintje, op het lapje grond bij de boeren woning, dat voor de vrouw des huizes wordt afgestaan, tot zelfs op de venster banken der étagewoningen of bekrompen huurkamers kan en zal ieder zijn stille vreugde beleven aan wat bloemen. n iedere tuin, groot of klein, zullen de bolbloemen, zo gemakkelijk te planten en haast geen zorg vereisend, hun plaats moe ten vinden. Na de vorige Flora-tentoon stellingen van 1910, 1925 en 1935 steeg de afzet van onze producten. Zij vormen thans een der meest waardevolle bijdragen voor de economische welvaart van Nederland en dus van ons allen. Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden aarom was en is de „Flora 1953", acht tien jaren na de laatste Flora van 1935, noodzaak! Daarom schreef de directie in de kleur rijke folder, die als propaganda-materiaal in het buitenland op grote schaal werd verspreid: „Holland, gastvrouwe van Europa in de lente van 1953, roept u een hartelijk welkom toe op de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1953". Wij adverteren „Nederland!" Omdat bloemen en Nederland bij elkaar behoren, omdat onze bloembollen en onze bloemen „het" goodwill-product van Nederland zijn, waaraan wij meer dan ooit thans behoefte hebben. OCCOOOCOOCCOOOOOOOOOOCOOOODOOOCOOCCCCCQCOCC&SOOOCCOOOCOOt Op de Flora 1953 zullen niet minder dan 300 nieuwe variëteiten van bolbloemen, heesters, vaste planten e.d. te bewonde ren zijn, welk aantal nog vermeerderd wordt met 300 tulpen-nieuwigheden die in de warenhuizen geëxposeerd zullen worden. Geen van deze nieuwe aanwin sten was tot nog toe in de algemene handel verkrijgbaar. Ook in dat opzicht is dus de traditie gehandhaafd. >CXXOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OOOOCOOOOOOO ADVERTENTIE Onder controle van de Nederlandsche Vegetariërsbond. Een product van N.V. Noord-Hollandsche Margarinefabriek te Zaandijk. IJ HET BEGIN VAN DE INTERNATIONALE FLORA 1953 en de daarbij aan sluitende Lichtstad -Haarlem mag de vraag wel eens worden gesteld of het verantwoord is dat gemeentebestuur en bedrijfsleven een bedrag van rond twee ton uitgeven om vreemdelingen naar Haarlem te trekken. Welk belang heeft een stad bij het bezoek van vreemdelingen uit binnen- en buitenland? Deze vraag is moeilijk te beantwoorden en cijfers daarvan zijn tot nu toe niet bekend. Daarom heeft het gemeentebestuur aan het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de extra-verdiensten, die voor het Haar lemse zakenleven gedurende de Flora binnenkomen. Uit het resultaat van dit onder zoek zal kunnen blijken of bovengenoemde uitgaven inderdaad gerechtvaardigd zijn. Intussen durf ik het er wel op te wagen een voorlopig antwoord op de vraag te geven. He et is voor iedereen duidelijk dat er een aantal bedrijven zijn, die door het be zoek van vreemdelingen extra-ontvangsten hebben. Dat zijn in de eerste plaats de cafés en restaurants en voor de gasten, die meerdere dagen blijven, de hotels en pen sions. Wie meent dat het daarbij blijft heeft het mis, want er is een reeks van zaken, die direct aan de vreemdeling verdient. Ik denk aan de winkels voor kleinere en grotere souvenirs, foto-artikelen, rook artikelen, chocolade, gebak, enz., ansicht kaarten en boeken, ijsvei-kopers, viskra men en automatieken. Al deze mensen heb ben kleinere of grotere verdiensten door het bezoek van de vreemdeling. e nractijk echter leert, dat tegenwoor dig ook allerlei zaken, die op het eerste ge zicht daarbij geen direct belang hebben aan de vreemdeling en vooral aan de bui tenlanders verkoren. De directeur van een herenmodemaTaziin vertelde mij. dat er door de buitenlanden; tie laats'e iaren veel in zijn zaak gekocht wordt en niet al'een kleinere dingen, zoals dassen, zakdoeken of sokken, maar zelfs cos'uums en iassen. Tn de schoenenzaken worden schoenen ver kocht en meestal niet de roedvoooste. De oorzaak daarvan is te vinden in het fe)y dat wii een goedkoorde-eüand ziin: de vreemdeling is verrast door de la-e nrijzen van onze artikelen. Tenslotte d;enen wij nog te vermelden de inrichtingen van ver maak en ontspanning, zoals schouwburg, bioscopen enzovoort. ok aan die bezoekers, die de gast zijn van particulieren wordt door talloze zaken rechtstreeks verdiend. Ook zij geven in hun vacantie het geld wat gemakkelijker uit en aangezien zij geen of. weinig kosten voor hun logies hebben te betalen, be steden zij het op andere wijze en niet zelden in de winkels. D. J. A. Geluk deze zaken nu moeten bevoorraad worden. De restaurants betrekken hun vlees, vis, aardappelen, groenten, melk en andere levensmiddelen bij plaatselijke handelaren. De wasserijen krijgen werk van de hotels en restaurants, de leverancier van dranken verdient er aan en zo is er een grote groep "bedrijven, dié indirect zaken doet door het vreemdelingenbezoek. Een uiterst secuur werkje is ook het centrifugeren van de anti-sera uit het dierlijke bloed, waarmee-men hier een assistente bezig ziet. Op de achtergrond een steriliseerketel. aar het geld rolt nog verder, de win kelier en de caféhouder, de kellner en de portier, ze gaan meer verdienen en zij be steden het geld weer ergens. De een zal zich een nieuw costuum aanschaffen, de ander geeft zijn kinderen nieuwe schoenen, een derde zal zijn huisraad aanvullen, een vierde brengt het geld naar de bank en spaart om er later zijn zaak mee uit te breiden. Ik kan zo doorgaan en zou weten te beredeneren dat zelfs de notaris en de advocaat, de dokter en de apotheker, maar ook de' buschauffeur en de bouwvakarbei der allen belang hebben bij de welvaart van de stad, waarin zij wonen. eze welvaart te bevorderen is de ge zamenlijke taak van het gemeentebestuur en de burgerij. De gemeente doet dit door een ruime subsidie te geven aan de Stich ting Haarlems Bloei en door tal van andere initiatieven te steunen, door het vriendelijk ontvangen van congressen en belangrijke bezoekers. aariems Bloei is het reclame-apparaat van de gehele Haarlemse gemeenschap. Honderduizenden goed verzorgde foldërs in veel talen worden door haar naar bin nen- en buitenland verzonden. Een infor matiebureau met bekwame informatrices zórgt dat de vreemdeling a!lo inlichtingen kan krijgen over hetgeen hij hier wil zien. In samenwerking met verschillende orga nisaties op cultureel gebied organiseren of steunen zij het houden van bijzondere ten toonstellingen, uitvoeringen en concoursen, die mensen naar Haarlemtrekken en die de naam van onze s4ad in binnen- en bui tenland doen klinken. U WEET NATUURLIJK, dat ook de overheid deel gaat nemen aan de Flora 1953 waar zij een bijzonder fraai paviljoen heeft laten zetten aan de Kastanjelaan, ongeveer in het centrum van het tentoonstellingsterrein. In dat paviljoen zal het ministerie van Landbouw de bezoekers tonen, wat de diverse departementale diensten doen ter bevordering van de sierteelt, de tuinbouw en ae handel in beider producten. Men ziet met één oogopslag, dat dit sierlijke bouwsel met zijn parkachtige gazons en zijn fraaie facade meer gekost heeft dan laat ons zeggen een woningwethuisje, maar wie er binnengaat en zijn ogen de kost geeft, die er vaart, dat zijn zuurverdiende belastingcenten in dit geval goed besteed zijn. Men kijkt er om zo te zeggen zijn ogen uit, want wie zou b.v. ooit vermoed hebben dat het bosje narcissen dat hij Zaterdag voor moeder-de-vrouw meebracht, de tedere zorgen gekend heeft van een ganse staf van hoogleraren en doctoren, dat er en nog wel onder de rook van Haarlem een hypermodern ziekenhuis voor bloem bollen is en dat er zelfs konijnen en paarden aan te pas gekomen zijn, om uw nederige narcissen-tuiltje door de kinderziekten heen te heipen? En dat zijn dan nog maar een paar voorbeelden van de vele wonderbare zaken, waarmee men in dit Flora-paviljoen geconfronteerd wordt. Om u alvast een voorproefje te geven van deze interessante inzending, zijn wij dezer dagen een praatje gaan maken met een van onze eminentste bloembolle bozen, namelijk professor E. van Slogte- ren die in Lisse de scepter zwaait over het instituut dat wij zojuist oneerbiediglijk als een bloembollenziekenhuis bestempeld hebben. Officieel heet die instelling het Laboratorium voor Bloembollen-onderzoek, maar ook die naam zégt weinig over de omvang en betekenis van het werk dat hier verricht wordt. U moet u dit laboratorium dan ook niet voorstellen als een inrichting waar men met een handvol reageerbuisjes en een paar Bunsenbranders werkt, want prof. Van Slogterens heiligdom is op een heel wat grotere leest geschoeid. Het om vat een ganse reeks van speciaal-vervaar- digde gebouwen, kelders en kassen, waarin een legertje van hooggeleerde deskundigen de belagers der bloembollen-gezondheid te lijf gaat met de geraffineerdste hulpmidde len, die de wetenschap zich geschapen heeft. Ergens in het hoofdgebouw van buiten gezien een onschuldig villatje, zoals men er tientallen vindt in deze contreien be vindt zich o.a. een batterij van hermetisch afgesloten kelderkamertjes waarin men elk klimaat ter wereld kan imiteren. In kli maatcel no. 1 bevindt zich bijvoorbeeld een collectie vroegbloeiende tulpen, waarvan men bepalen wil, hoe zij zich in een sub tropisch klimaat houden zullen, terwijl vijf meter verder, in een dergelijk hokje, een partijtje crocussen manhaftig strijd voert tegen prof. Van Slogterens kunstmatige nachtvorst. Langs trekkassen, demonstratiegebou wen, werkplaatsen en warenhuizen, waar men zomerbloemen tot winterbloeiers transformeert, komen wij aan de serologi- sche afdeling, waar de dierlijke hulptroepen van het laboratorium in keurige ruime hokken hun aandeel in de strijd tegen de plantenziekten leveren. Boven deze stallen ligt het virus-laboratorium, waar een assis tent juist bezig is met een verschrikkelijk micro-drama in een druppel konijnenbloed: een gevecht op leven en dood tussen een ziektekiem en een anti-serum. Die ziekte kiem met een deftig woord een „virus" geheten is een dag of wat geleden uit een besmette bloembol gevist en vervol gens, na op een ingewikkelde manier van verontreinigingen gezuiverd te zijn, in de bloedbaan van een proefkonijn ingespoten nadat dit dier behoorlijk genarcotiseerd was. In het konijnenbloed ontwikkelen zich dan spontaan afweerstoffen, die het ziekte virus onschadelijk proberen te maken en als dat proces eenmaal goed op gang is, wordt er een bloedmonster genomen en worden de betreffende afweerstoffen daar uit geïsoleerd. Als men nu weet, dat elke virusziekte bij het proefdier een „eigen" (specifieke) afweerstof opwekt, dan is he duidelijk, dat de aldus verkregen afweer stoffen (de z.g. anti-sera) op hun beurt ook weer kunnen dienen om de „correspon derende" plantenziekten te identificeren. Daardoor is het mogelijk geworden, met onfeilbare zekerheid vast te stellen, aan welke virusziekte een bepaald gewis lijdt, hetgeen, tot voor enkele jaren een volstrek te onmogelijkheid was. Geen wonder dus, dat de anti-sera van het Lisser laborato rium overal ter wereld gretig aftrek vinden en dat zijn serologen zich in luttele jaren een internationale faam verworven hebben, die klinkt als een klok. In luttele jaren in derdaad, want deze ganse techniek werd pas mogelijk, toen het electronenmicroscoop de oneindig-kleine „viruskiemen" zichtbaar maakte. Prof. van Slogterens instituut was een der eersten in Nederland, die zulk een super-microscoop gebruikten en de resul taten die het daarmee bereikte, zijn een waardig tribuut aan de aloude faam van onze wetenschap. In theorie is deze „plan- tenziektekundige. serologic" namelijk een betrekkelijk simpele zaak, maar de practijk stelt haar beoefenaars dikwijls voor wel haast onoverkomelijke moeilijkheden, óók al heeft men, zoals in Lisse, de beschikking over de meest-moderne outillage. Om daar een idee van te krijgen, zou u gezien moeten hebben, welk een eindeloze zorg hier besteed wordt aan de zuivering en conservering der dierlijke anti-sera. Dat geschiedt in machtige centrifuges en koelinstallaties, die werkelijk het laatste woord zijn in instrumentmakerskunst en technisch vernuft. Zelfs een leek kan zien dat deze uitrusting schatten geld gekost moet hebben en dat de professor en de zijnen er danig trots op zijn. Maar al dat technisch raffinement en al die professorale trots verhinderen' toch niet, dat er einde loos geprobeerd, getest en opnieuw begon nen moet worden bij iedere nieuwe onder zoeksfase, want het kwaadaardig geslacht yan de plantenviren (meervoud voor virus) bestaat uit bijzonder hardnekkige vijanden, die de strijd heus niet zonder meer gewon nen geven. Geen wonder dan ook, dat men in dit bollenziekenhuis nog wel eens met weemoed terugdenkt aan de dagen van weleer, toen het allemaal zoveel eenvoudi ger was en men dikwijls volstaan moest met de „patiënten" een warmwaterkuur voor te schrijven. Maar nu wetenschap en techniek ook de weg gebaand hebben voor 'de bestrijding der virusziekten, nu zal men daar in Lisse niet rusten, voordat ook de laatste van deze boosdoeners (die de bol- lenkwekers soms een kwart van hun gewas kosten) het onderspit gedolven heeft. Hoe prof. Van Slogteren en zijn helpers deze zaken aanpakken en daarnaast nog tijd vinden voor klimaatonderzoekingen, trans portadviezen, marktanalyses en propa- ganda-acties voor onze sierteelt- en tuin bouwproducten in den vreemde, dat moet u zelf maar eens gaan zien in het regeringspaviljoen op de Flora, dat trou wens nog vele andere belangwekkende stands herbergt. In dit minusculesierlijk gestroomlijnde kastje het is nauwelijks groter dan een keukenfornuis verschuilt zich het wonder der moderne techniek dat electronenmicroscoop heet. Hier stelt de heer Bakker, assistent voor electro- nenmicroscopie in het Lisser labora- rium, het toestel in op een virusprepa raat, dat straks, zestigduizend maal vergroot, in het ronde oculairvenster zal oplichten. aarlem is een van de meest aantrekke lijke steden in Nederland. Als oude stad met prachtig stadsschoon, dat in de ko mende maanden 's avonds in het volle licht gezet wordt, heeft het een grote charme voor de vreemdeling. Algemeen be kend is, dat een van de belangrijkste rede nen voor het bezoek van vreemdelingen aan ons land is ons stadsschoon en onze kunstverzamelingen. Het Frans Hals museum en de buitengewoon belangrijke verzameling van Teylers Stichting, als mede het bezit van enkele kleinere musea, zijn in dit opzicht voor Haarlem van de grootste betekenis. De nabijheid van Am sterdam dat als hoofdstad van ons land nu eenmaal zeer veel trekkracht bezit, is voor deze gehele omgeving wan betekenis en de ligging van onze stad in een prachtige streek vlak bij de zee is eveneens voor een bezoek van veel vreemdelingen zeer be langrijk. Dat ook het zakenleven in Haarlem het grote belang van de komende Flora en het bezoek van vreemdelingen heeft ingezien, blijkt uit het feit, dat een aantal winkel straten grote sommen heeft uitgegeven om zich aan te sluiten bij de algemene ver lichting van de stad en allerwege doet men zijn best het uiterlijk van winkels en be drijven er zo goed mogelijk te doen uit zien. De zaken kunnen nog meer doen, zij moeten zorgen dat zij zo goed mogelijk voorzien zijn om de vreemdeling alles te verschaffen wat hij wenst, zij moeten op de hoogte zijn van alle bijzonderheden, over de waarde van de verschillende munt eenheden, over de mogelijkheden van ver zending van goederen en allerlei andere zaken, die voor de verkoop aan de vreem deling van belang zijn. De Stichting Haar lems Bloei zal binnenkort aan al die win kelzaken, die meebetalen aan de verlichting en aan al de bij haar als begunstigers aan gesloten winkelzaken een eenvoudige handleiding doen toekomen, die de win kelier en zijn personeel in staat stelt alle gegevens omtrent valuta, verzendingsmo gelijkheden, inlevering van chèques bij de banken en veel andere wetenswaardigheden snel na te slaan. A enslotte is het voor het gehele bedrijfs leven van de grootste betekenis, dat de zakenman en zijn personeel, de kellners in de cafés en restaurants, de winkelbedien den in de winkels en daarnaast ook de politie-agent en de buschauffeur en het gehele publiek, de bezoeker vriendelijk en voorkomend te woord staat. Wanneer ieder zijn best doet om het onze gasten in deze twee maanden en ook in de komende zo mermaanden zo genoeglijk en prettig mo gelijk te maken, dan zal de ganse Haar lemse gemeenschap daar wel bij varen en zal de vreemdeling te meer geneigd zijn zijri geld te doen rollen. Men heeft geen idee van hoeveel betekenis het is als een vreem deling vriendelijk en voorkomend ontvan gen wordt. Dat herinnert men zich la'er, evenals men nimmer vergeet mede te delen waar men te veel heeft moeten betalen.. Daarom op deze plaats een krachtige op wekking geen te hoge prijzen te vrageti en alleen waardevolle goederen te leveren. Van harte hoop ik dat alle moeite, die iri de afgelopen maanden door velen ged? n is om Haarlem als stad aantrekkelijk maken voor de talrijke bezoekers en a"e zorgen om deze stad waarlijk gastvrij te doen zijn, hun vrucht^jj, afwerpen voor da gehele Haarlemse gemeenschap.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2