F. DAMIAANS ooCfec Wandeling door verliehte straten en langs historische gebouwen HAARLEM Een Of#fife tafel? Een ÊtiCUWCtafel! Frans Halsmuseum wordt verlicht VERHUIZINGEN - VERPAKKINGEN FIRMA ZOON MEUBELOPSLAG - PIAN0TRANSP0R1 Programma Haarlem-Flora-Lichtstad Haarlem onder de schijnwerpers DONDERDAG 12 MAART 1953 3 Maar de intimiteit blijft bewaard Door de Bloemententoon stelling „Flor a" zijn wij in de gelegenheid U ook in de avonduren nl. van 810 uur in onze magazijnen te ontvangen. Ingaande 16 Maart zijn wij geopend: Maandag: W/z6 en 810 uur. Dinsdag t.e.m. Zaterdag: 96 en 810 uur. ■HMH| m M fc:- Ik wilde zoo graag in Haarlem wonen In een oud rustig huis aan de Leidsche vaart, Om 's avonds te luisteren naar 't ruischen der hoornen Waardoor de zeewind van Holland gaat. Om voor het slapen het spel te hooren Der Bavoklokken, zoo helder en zacht.... Door 't venster zie ik nog juist de toren, Het kerkdak reeds donker van den nacht. Om 's Zondags over het marktplein te wandlen Waar Haarlems eerste drukker troont, Het hoek onveranderlijk in zijn handen. Voor 't huis waar later een dichter heeft gewoond,. De lente komt er zoo vriendelijk hinnen Door bolwerk en Hout, langs singel en gracht; Dan kan op een ochtend de zomer beginnen Vol schaduw en zon en met bloemen bevracht. De kinderen aarzelen blij op de bruggen En zien het water dat blinkt in het licht En hooren de stad vol van zomer geruchten En halen den hemel vlak voor hun gezicht. In 't najaar vallen nergens de bladen Zoo overvloedig als achter den Hout, En krakend loopt men de bedolven paden, De zon gaat er weenend onder in goud. De zon komt er ritselend op in den morgen Als de duif reeds boven het Kenaupark stijgt En de stad nadroomend over nachtlijke zorgen Rondom het geluid van de melkauto zwijgt. De winter strooit er zijn sneeuw op de daken En vriest de singels en grachten dicht, En oud is 't geluid dat de stilte doet kraken, 't Verlangen ontdooit in een vrouwengezicht. De nacht staat van sterren en koude te tintelen, De kerk, met haar voorhoofd en schouders vol sneeuw, Laat voordat ik inslaap haar klokkenspel rinkelen En zwijgt dan een uur of een donkere eeuw. ADRIAAN MORRIëN („Ad Interim" Januari 194«) Vrijdag zullen de genodigden van het ge meentebestuur ter bijwoning van de ope ning van Haarlem-Lichtstad ook een be zoek brengen aan het Frans Halsmuseum, dat tijdens de Flora des avonds van acht tot elf uur, speciaal ten behoeve der van buiten komende bezoekers, geopend zal zijn. Burgemeester Cremers zal bij die ge legenheid een kaars ontsteken in de lan taarn, die halverwege de hoogte van de gerestaureerde vestibule wordt opgehangen. In de grote tentoonstellingszaal is een bijzondere expositie ingericht van het werk van Frans Hals uit eigen bezit: elf schilderijen, in hoofdzaak groepsportret ten, waaronder de befaamde schutters stukken. Indien er voldoende toeloop van publiek bestaat en de vernieuwingen, waar men thans mee bezig is, tijdig gereed zijn, zullen in aansluiting daarop ook de Em- pirezaal en de achttiende-eeuwse zaal ter bezichtiging worden opengesteld. Het is echter zeer de vraag of dit plan verwezen lijkt zal kunnen worden, want in beide zalen moeten de nieuwe vloeren nog wor den gelegd. De verlichting van het Frans Halsmu seum beperkt zich geenszins tot de voor gevel. Vooral op de met talrijke verlichte bloembakken versierde binnenhof zal men kunnen genieten van de feestelijke illumi natie, die er vooral op gericht is de warm te der intimiteit te bewaren en te laten uitstralen. Van het hoofdgebouw staat al leen het typische torentje in een spotlight. Maar staande tussen de symmetrische per ken met de verlichte zonnewijzer zal men kunnen genieten van het schijnsel der kaarsen in de Renaissancezaal, in de Goudleerzaal en in de Regentenkamers. Overwogen wordt nog om de zware deur in de Noordelijke zijvleugel wijd open te zetten, -opdat men van buiten een daar achter opgesteld regentenstuk in een zeer bijzondere sfeer bewonderen kan. Gecostumeerd concert Bij wijze van proef wordt op Vrijdag avond 20 Maart door Die Haerlemsche Musyckcamer onder leiding van André Kaart een galaconcert gegeven van muziek uit de achttiende eeuw, waarbij de uit voerenden allen costuums uit die periode zullen dragen. Bij voldoende belangstelling ADVERTENTIE De Griekse gevel van het aloude „Welge legen" thans zetel van het provinciaal bestuur van Noordholland is ook altijd een dankbaar object om te verlichten en het ontbreekt dan ook zelden op het pro gramma van festiviteiten in Haarlem. Maar men moet 't gebouw, dat eens koning Bode wijk Napoleon tot Paleis diende, niet van te dichtbij beschouwen. Wanneer men de moeite neemt de Oranjelaan of de Span jaardslaan op te zoeken, zal men van daar zijn moeite ruimschoots beloond achten bij het aanschouwen van de blanke gevel als achtergrond van de donkere bospartijen van de onvolprezen Haarlemmerhout, de trots van de Spaarnestad. zal iedere Vrijdagavond een dergelijk con cert plaats hebben, steeds met een ander programma en andere solisten. Tijdens het gebruik van de Renaissancezaal voor dit doel kunnen de bezoekers hun wande ling gewoon voortzetten, die aldus muzikaal wordt opgeluisterd met lichte en stemmige klanken, voortreffelijk passend in de pit toreske omgeving. De zijgangen worden verlicht met de kleine dienstlampen, welke buiten de indruk van kaarslicht wekken. De sierlijke architectuur der buxushagen zal met enkele boompjes worden geaccen tueerd. Het is te hopen dat ook vele Haarlem mers zich door deze extra-attracties zullen laten verleiden eens hun schreden te rich ten naar het bekoorlijke museum met zijn prachtige verzameling, waar zij anders, tot eigen schade, te weinig komen. ADVERTENTIE Ziilvest 41 - Haarlem Tel. 12456 14155 COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorisstraat 13-17 HAARLEM JOOCOOOOOOOOOOOOO* VRIJDAG 13 MAART: 20 uur: Opening van Haarlem-Flora-Lichtstad door de burgemeester van Haarlem ten Stadhuize; plechtige ontsteking der verlichting en rondrit door de stad met bezoek aan de verschillende attracties. 21 uur: Opening door de burgemeester van Haarlem van het verlichte Frans Halsmuseum met speciaal arrangement van de werken van Frans Hals. 22 uur: Ontvangst door het gemeentebestuur van Haarlem van de internationale jury der Flora, de leden van het uitvoerend comité en de directie van de Flora, alsmede het comité „Haarlem-Flora-Lichtstad". Verlicht en versierd zijn de volgende straten: de Dreef, Houtplein, Grote Hout straat, Gierstraat, Anegang, Grote Markt, Zijlstraat, Barteljorisstraat, Kruisstraat, Kruisweg, Stationsplein, Frans Halsplein, Spaarnwouder- straat, Amsterdamstraat en de Koningstraat. Verlicht zijn: Gebouw Provinciale Griffie, Frans Halsmuseum, Gasthuishofjes, toren Nieuwe Kerk, tuin Proveniershuis, Grote Kerk, Vleeshal, Stad huis, Hoofdwacht, beeld Lourens Janszoon Coster, Janskerk (Stads archief), De Waag, toren Bakenesserkerk, De Gravestenenbrug met de trapgevels aan het Donkere Spaarne, Amsterdamsepoort, Hofje van Staats, Gasthuishofje, Stadsschouwburg en de Bavo aan de Leidsevaart. Langs de Nieuwe Gracht, de Gasthuisvest, de Raamsingel en bij de stationsviaducten worden guirlandes aangebracht. COC cooooooooooooooooc Als wandelaars in de komende weken rustig de verlichting in Haarlem willen gaan zien, dan zal hun aandacht ook vallen op de vele schone historische gebouwen, die de stad rijk is en hun gedachten zullen gaan naar enige eeuwen terug. Komen zij in de omgeving van de Bakenessergracht, het oudste deel van Haarlem of op de Grote Markt dan verwijlen zij in periodes, die ver achter ons liggen. Richten zij hun schre den buiten de vroegere vestingen, dan zien zij gebouwen die er veel groter uitzien dan die uit het centrum, doch die ook reeds een historie hebben. ADVERTENTIE Nemen wij aan, dat een wandeling door Haarlem gemaakt wordt in aansluiting op een bezoek aan de Flora, dan beginnen wij bij de Blauwe Brug, de tegenwoordige grens tussen Haarlem en Heemstede. Vroeger behoorden de Haarlemmerhout en het voetbalveld van H.F.C. tot Heemsteeds grondgebied en de grens lag bij de Dreef en de Meester Lottelaan. Mogen wij u daarbij vergezellen en onder het wandelen wat van de historie vertellen? Na de Zui- derhoutlaan wordt de Fonteinlaan bereikt, de laan, die dwars door de Haarlemmer hout loopt. Op een afstand trekken de ver lichting van het gebouw van de Provinciale Griffie en die van de Dreef de aandacht. Langs de Dreef gaat de tocht naar het Houtplein. Beide hebben in de loop der eeuwen veranderingen ondergaan. In de laatste halve eeuw zijn zowel de Dreef als het Plein, zoals het tot voor kort officieel heette, aangepast aan de eisen van het ver keer en er is gezorgd voor goede toegangs wegen naar het centrum. De Houtbrug vormt ook geen beletsel meer voor het ver keer sinds een kwart eeuw geleden de „dobbelsteentjes" (kommiezenhuisjes uit 1826) gesloopt zijn. Alvorens de tocht door een van de be- larigHjke winkelstraten te beginnen lokken guirlandes langs de singels rechtsaf te gaan en te kijken op het Groot Heiligland, waar de Gasthuishuisjes en het Frans Hals museum verlicht zijn. De huisjes met de fraaie zeventiende eeuwse trapgevels zullen goed tot hun recht komen. Vroeger hebben er achttien huisjes gestaan, maar ten be hoeve van de bouw van het Jóles-zieken- huis zijn er zes afgebroken. Eigenlijk zijn alleen de gevels behouden; het andere deel is bij het ziekenhuiscomplex getrokken. Een bezoek te brengen aan het Frans Hals museum met de verlichte tuin zal te veel tijd vergen; het kan uitgesteld worden. Mogelijk zullen thans meer Haarlemmers de weg naar de verzameling schilderijen vinden dan in het verleden, nu het museum ook 's avonds geopend is. Toren van Lieven de Key Wij keren terug naar het begin van de Grote Houtstraat, doch spoedig zal aan de linkerkant een verlichte toren de aandacht trekken. De toren van de Nieuwe Kerk, omstreeks 1600 door Lieven de Key ge bouwd op het toenmalige Sint Anna kloos ter, zal ook van andere kanten een fraai gezicht voor de wandelaars opleveren. Toen in 1647 op de plaats van het klooster de Nieuwe kerk werd gebouwd bleef de toren van De Key behouden. Het Proveniershuis staat op de lijst van ge bouwen die verlicht zijn. Van buiten krijgt men niet de indruk met een oud gebouw te doen te hebben, in de tuin echter wel; die is verlicht. In 1414 is op deze plaats het Sint Michielsklooster gesticht voor adel lijke jonkvrouwen en deftige burgerdoch ters. Na de opheffing van het klooster heb ben de schutters er geoefend (1592), aan het einde van de zeventiende eeuw kwam er een Herenlogement, in 1704 werd het een Proveniershuis (proveniers waren in wonende gasten), in 1810 werden de be woners van het mannenhuis aan het Groot Heiligland in het gebouw ondergebracht en sedert vele jaren slijten ouden van dagen in de huisjes hun levensavond. Ongetwijfeld zullen de wandelaars in de Grote Houtstraat, Gierstraat en Anegang meer belangstelling hebben voor de winkels dan voor de historie. Wij willen er daarom niet te veel meer van zeggen. Alle straten worden reeds in oude boeken genoemd. De Gierstraat was in het begin van 1300 al bekend. De Anegang stond vroeger ook al in het middelpunt van de belangstelling. Van de heirweg leidde deze straat of dit pad naar het Spaarne en het oudste deel der stad, omdat daar het punt het dichtste de rivier naderde. De Grote Markt heeft verscheidene his torische gebouwen in het volle licht en wel het Stadhuis (in enige periodes gebouwd en het oudste deel dateert van 1250), de Vlees hal (in 1602 door Lieven de Key gebouwd ter vervanging van een vleeshal, die in 1385 op de hoek var de Spekstraat en de Warmoesstraat had gestaan) en de Hoofd wacht, het tegenwoordige gebouw van de Vereniging Haerlem. Het standbeeld van Laurens Janszoon Coster zal ook in het brandpunt der belangstelling komen en mogelijk zullen er Haarlemmers zijn, die toeristen vertellen, dat Coster voor de uit vinder van de boekdrukkunst gehouden dient te worden. Enige kanten uit Het zal voor de wandelaar moeilijk zijn een keuze te maken hoe hij zijn tocht moet voortzetten. Vele straten komen op de Grote Markt uit. Laten v ij eerst in de Zijl straat kijken. Aan het einde stond vroeger de Zijlpoort; zij is voor de stad Haarlem van belang geweest. In het begin van de vijftiende eeuw was zij al bekend. De Koningstraat was in de loop der eeuwen een bijweg en de Grote Houtstraat de heirweg. Door de verkeersregeling is de Koningstraat een belangrijke straat voor het verkeer naar het Zuiden geworden en vele winkeliers hebben zich daar gevestigd. Ook vormde de Barteljorisstraat (in oude boeken leest men van Batte Jorysstraat) een toegangsweg tot de Markt. Via deze straat bereikt men de Kruisstraat, de Kruisweg en het Stationsplein, dat een feestelijk aanzien heeft gekregen dank zij de directies der Noord Zuid Hollandse Ver voermaatschappij, de Nederlandse Spoor wegen en de buurtbewoners. De historie heeft plaats gemaakt voor winkels en oude gebouwen worden niet aangetroffen. Spuitende fontein Wil men nog meer naar het Noorden, dan mag men de spuitende fontein op het Frans Halsplein niet overslaan. De plannen om ook andere straten van het Noordelijk deel van Haarlem te verlichten konden niet ver wezenlijkt worden, doch in winkelstraten in dit deel zal ongetwijfeld drukte heersen, want al heeft men geen speciale verlich ting aangebracht, de zakenlieden zullen ongetwijfeld extra aandacht besteden aan versiering en verlichting van hun étalages. Terug naar Jansweg Wij hadden echter de bedoeling de ver lichting te zien en keren terug naar de Jansweg. Het hofje van Staats, het grootste van de stad, dateert van na 1729. In dat jaar stierf de garenwever Ysbrand Staats. In zijn testament had hij bepaald, dat er een hofje gebouwd moest worden voor negenentwintig weduwen en oude vrijsters. Dat geschiedde en nog wonen er velen om een prachtige tuin, die via een deur naast het gebouw van de Sociale Raad te be reiken is. In de Jansstraat wordt de oude Janskerk of het tegenwoordig Stadsarchief door schijnwerpers beschenen. Sedert 1936 is in dit gebouw de gemeentelijke dienst geves tigd. In het begin van de twaalfde eeuw hebben ridders van Sint Jan er een kloos ter gebouwd en in 1318 een kapel, die later een kerk geworden is, waarvan de Protes tanten na de Kerkhervorming gebruik heb ben gemaakt. Niet ver van deze kerk staat in het oude stadsgedeelte de Bakenesserkerk, waarvan de toren verlicht is. In de twaalfde eeuw is op de Bakenes een kapel gebouwd, die in de dertiende eeuw door een kerk vervan gen is. In de loop der eeuwen onderging deze kerk uitbreidingen en kort voor de oorlog is het gebouw inwendig gerestau reerd. Meer dan honderd jaar worden in de Bakenesserkerk kinderdiensten gehouden. Langs het Spaarne Het zal de moeite lonen op een afstand te blijven kijken naar de fraaie historische trapgevels op het Donkere Spaarne en de Gravestenenbrug, een plekje, dat reeds de bewondering heeft getrokken van vele wandelaars. Het oude is hier bewaard ge bleven en daarvoor zullen velen dankbaar zijn. Het Waaggebouw aan het Spaarne, even eens een schepping van Lieven de Key, zal in de avonduren bewonderd worden. Het kwam in 1598 tot stand en was bestemd voor het wegen der aanvoeren door de schepen in het Spaarne. Een deel wordt thans gebruikt als museum van de Haar lemse brandweer en een ander deel door leden van Kunst Zij Ons Doel. Dat oude materiaal van de brandweer is thans elders ondergebracht, omdat er in de Waag bier gedronken kan worden tijdens de feeste lijkheden. Amsterdamse poort Haarlem-Oost is ook in de versiering en verlichting betrokken. Dat is te danken aan de Spaarnwouderstraat- en Amsterdam- straatbewoners. Tussen deze straten ligt de Amsterdamsepoort en deze zal ook verlicht worden. In vroeger eeuwen was deze poort van verre afstand te zien door hen, die uit de richting Amsterdam kwamen. Zij be hoort tot de oudste en is de enige poort die in Haarlem is overgebleven. Reeds in 1420 was zij bekend. Het is nog niet lang ge leden, dat het verkeer door de poort ging en de tramlijn aan de Zuidzijde was aan gelegd. Het verkeer eiste het bouwen van een grote brug. Voetgangers maken nu ge bruik van de poort. De Spaarnwouderstraat is een oude toe gangsweg tot de stad en is genoemd naar de Spaarnwouder- of Amsterdamse Poort. Historische gebouwen zijn er in deze om geving niet, echter wel oude bedrijven. De Amsterdamstraat is omstreeks 1883 gebouwd. De stad ontwikkelde zich toen enigszins in die omgeving. De grote uit breiding van de Amsterdamse buurt en het Slachthuiskwartier dateert van na de eerste wereldoorlog. De tuinaanleg op de Flora is een bewonderenswaardig werkstuk op zich zelf. Al bloeien de bolbloemen nog niet in volle glorie, de crocussen trotseren het schrale weer met hun tedere luister, zodat men reeds een kleurig voorproefje krijgt van wat het worden zal.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5