Licht brandde op Bureau-Lichtstad ook als stad allang donker was Corso en mozaïeken trekken duizenden naar boliendorpen jVLAGGEN J. Kraakman en de zijnen tot over hun oren in al het werk Tulpentocht 1953 naar Haarlem Ontwerper: óók pleiter op 160 vergaderingen JAC. v/d NOORD t DE „AANNEMERSKEET" Dertig praalwagens van het vak Fa. E. DE GRAAFF 5 5PAARME 60 Even of oneven Let op zakkenrollers! Voor fietsers en brommers DE SENSATIE VAN DE R. A. I. ORIGINELE ITALIAANSE MOSQUITO-MOTOR DONDERDAG 12 MAART 1953 "jp1 ÉN KEER HEBBEN WIJ de euvele moed gehad het Bureau Haarlem-Licht- stad heel diep in de avond op te bellen. Het was tegen middernacht en onze verwachtingen varieerden tussen ,,je kunt nooit weten" en „het bestaat niet". Maar het bestond. „Bureau Haarlem Lichtstad....", klonk het opgewekt. Wij dachten eerst aan een gramofoonplaat, zoals die van de P.T.T., die met snijdende duidelijkheid pleegt te zeggen, clat „het nummer is gewijzigd"Maar in het ongeduldig afbreken van die gedachte met de vraag wat er nu eigenlijk van onze dienst was, kenmerkte de stem zich als een puur menselijke. En de heer Kraak man, die wij wilden spreken, was er niet. „Belt u tegen tweeën nog eens even, dan is hij zeker hier", zei de stem zakelijk. Toen zijn we vol bewondering naar bed fegaan. Het leek ons met de Lichtstad wel in orde te zullen komen. Één dezer agen, nu weldra in de stad de resultaten gaan prijken van het voorbereidende werk, dat het Lichtstad-team in de Wilhelminastraat verzette, zijn wij het komen storen zonder gewetensbezwaar, want iedereen kan daar naar hartelust storen, als hij tenminste een beetje geduld heeft. Er zijn voor deze kleine werkgemeen schap natuurlijk ook tegenslagen geweest., avonden, waarop iemand zich wel eens af vroeg, wat er van terecht zou moeten ko men. Maar de man, die optimistisch bleef en altijd fel doorzette, de promotor voor wie de drie anderen een grote bewondering hebben, is de heer Kraakman. Hij zag er geen bezwaar in om een paar nachten achter elkaar door te werken en kan mis schien het best getypeerd worden met een uitspraak, die wij eens over een energieke staatsman lazen: „Het is een stoom machine met een broek aan...." Men heeft zijn dienï'en gevraagd in Amersfoort waar dit jaar festiviteiten wor den georganiseerd nu het een halve eeuw geleden is dat de Amersfoortse Kei werd binnengehaald. De heer J. Kraakman, aesthetisch advi seur (zo heet hij officiéél maar hij is er nog veel meer bij) wijst ons met zijn ene hand een stoel, die er niet staat en tast met zijn ogen en zijn andere hand een omvangrijk schema af. Wij kijken er van op, wanneer hij ons desgevraagd mede deelt, dat zijn haren ook vóór al dit Licht stad-werk al grijs waren. Dan duikt hij weer in zijn schema's. Tegenover hem, achter een maquette van het monument op het Houtplein, zit de heer M. Spoor, die de administratie beheert. Hij wil ons heus wel iets vertellen als hij juist de hoorn op de haak gelegd heeft, maar na tien woorden rinkelt de telefoon opnieuw. In de achter kamer staat mejuffrouw M. Barnhoorn een internationale stapel dundoeken na te tel len. „Voor het Stationsplein", zegt zij, twaalf, dertigh, veer.... kijk, hier heb je die van dq DNO, veertien. Tegen de achtergrond van een paar grote affiches zit rrvevrouw C. MaxBeekman, de secretaresse van het Comité-Lichtstad, de notulen van de laatste comité-vergade- ring te terpen. „Wat zegt u van deze aan nemerskeet voor Haarlem-Lichtstad?", vraagt zij lachend. Als wij onze mening daarover te kennen willen geven kijkt zij al Weer langs ons heen en mompelt „dat deze zaak zal worden opgenomen met des kundigen van de...." En haar schrijf machine ratelt al weer verder. Moeilijk, om nu een van dit viertal aan het praten te krijgen. Iedere bezoeker voelt zich hier bijna een leegloper als hij wordt geconfronteerd met zoveel rusteloze be drijvigheid. Maar dan klinkt in een nevenvertrek een kort gefluit, gevolgd door een plof en een hol lawaai. „Het water kookt", constateert de vlaggentelster eenvoudig en zij spoedt zich erheen. Het is in de badkamer, waar de koffie wordt gezet. De dop springt bij teveel stoom van de ketel en valt onver anderlijk in de badkuip ernaast. „Het be valt goed, zo horen we het beter", zegt mejuffrouw Barnhoorn. Aanloop Bij de koffie kunnen er een paar minuten af, behalve voor de heer Kraakman, die juist een andere bezoeker te woord staat. „Aan kantooruren kunnen we ons hier niet houden", zegt de heer Spoor, „dan zou den we wel een jaar nodig hebben om de boel op poten te zetten. Het kan hier net zo goed twaalf uur als drie uur in de nacht worden voor we opstappen. Als je bijvoor beeld naar 1600 adressen propaganda materiaal moet versturen.„En als dat allemaal nog even gestencild moet worden", vult mejuffrouw Barnhoorn aan. ,,'s Avonds kom je vaak pas goed aan de slag", zegt mevrouw Max, „overdag komen er zoveel mensen. Bijvoorbeeld om hun diensten aan te bieden of om een kraampje te zetten tijdens de feestweken. Dan hangen hier oliebollenluchtjes of pa lingluchtjes, kortom „Het zijn vooral oudere mensen, die een baantje bij ons of bij de Flora komen zoeken. Gepensionneerden. Als er één ding is, dat wij daardoor hebben ervaren dan is dat de grote financiële nood onder tal van gepensionneerden", vertelt de heer Spoor. Het drietal, dat op 15 December aan het werk toog in dit perceel, dat door de ge meente is aangekocht voor de muziek bibliotheek, heeft er wat eigen meubels naar toe gebracht en mevrouw Max heeft nog even schoon schip gemaakt met een behangersborstel, die hier was achterge laten. Later voegde mej. Barnhoorn zich bij hen, die overigens, zij het op een andere plaats, ook allang voor het Bureau-Licht stad werkte. Belichting Juist als we het over hem hebben komt de heer Kraakman binnen om plichtmatig zijn koud geworden koffie te nuttigen. We kunnen dus nu ook hem aan het woord laten. Hij is van huis uit kunstschilder en heeft zijn atelier in de Oud-Katholieke schuilkerk aan de Bakenessergracht. Maar omdat de schilderkunst hem zoals zo velen niet in staat stelde bevredigend „rond" te komen ging hij toneeldécors ver vaardigen en aans films medewerken. „Ik heb mij dus wat mijn werk betreft altijd in de wereld der illusies bewogen en bovendien had ik s'eeds met werk te maken dat bestond bij de gratie der be lichting. Zo zal het ook zijn met de Haar lemse versieringen. Mensen, die ze nu be oordelen zou ik willen vragen hun oordeel op te schorten totdat de lichten erin aan gaan. Ach, in het maken van de ontwerpen is heus niet mijn meeste tijd gaan zitten. Maar wat moest er niet allemaal georga niseerd worden, wat moest er bijvoorbeeld niet allemaal gebeuren om alle winkeliers verenigingen mee te krijgen! Ik heb tot nu toe ruim 160 vergaderingen van mid denstanders bijgewoond en in eindeloze besprekingen onze bedoelingen moeten uiteenzetten, de plannen met nadruk ver dedigd of als er financiële moeilijkhe den waren— geholpen een bevredigend modus te vinden. Ze hebben mij in het begin gewaar schuwd: Kraakman, je bent nu wel vol goede moed maar bereid je voor op teleur stellingen. Het ligt hier niet zo gemakke lijk in Haarlem. Ken je de Haarlemmers wel? Ik moet toegeven dat ik wel eens aan die waarschuwing ben herinnerd, maar als je eenmaal in zulk werk gelooft dan ga je glashard door. Ik heb altijd ver trouwd, dat het een succes zal worden als de mensen er zich maar enthousiast inzet ten en even afstappen van de begrijpelijke houding: wat zit er voor onze bedrijven in? Begrijp me goed, ik heb van zeer velen ook niets dan loyale en spontane mede werking ondervonden. Men vraagt vaak of die kosten niet veel te hoog zijn. Maar vergeet niet dat men ADVERTENTIE SPECIAALZAAK ZEILMAKERIJ TOUWIIANDEL YYYYYVYVYYYYYVVYYYYYYYYYYYY1 Het viertal van het Bureau Lichtstad (allen in de afgelopen maanden wellicht een beetje afgevallen): de aesthetisch adviseur, die tevens organisator, supervisor en vooral ook als propagandist voor Lichtstad kan worden genoemd, de heer Jan Kraakman, naast hem mevrouw C. Max-Beekman, secretaresse van het comité, de heer AL Spoor, die de omvangrijke administratie beheert en mejuffrouw M. F. Barn hoorn, van het bureau van Haarlems Bloei te hulp gesneld omdat het werk de drie mensen boven het hoofd groeide. Er was één bepaald object bij alle Lichtstad-voornemens, dat als een flik ker-licht verscheen en weer verdween en het viertal van het bureau in de Wil helminastraat had zich daar langzamer hand helemaal op ingesteld. „Het gaat door", zo meldde de ene dag een instantie en dat werd dan vlug aan het comité doorgegeven. „Het gaat niet door", luidde het de vol gende dag met evenveel stelligheid. En zo bleven toezeggingen en afzeg gingen elkaar afwisselen. Het werd het eerste waarnaar 's morgens op het bu reau werd geïnformeerd. En achteraf hebben de mensen daar uitgerekend dat het object op oneven data wél en op even data niét placht door te gaan. niet voor een habbekrats van Haarlem een lichtstad kan maken. Neem nu eens die illuminatie van de Grote Kerk of de Basi liek aan de Leidsevaart. Dat zijn geen ge wone lampen maar lichtbronnen van zo'n 1000, 1500 en 2000 Watt. Zoiets hapt er in, dat verzeker ik u! Ik heb behalve het bedrag van f 100.000 van de gemeente en de f 70.000 van de middenstand ook nog f 20.000 kunnen schrapen van. bedrijven, die reclame komen maken. Dat helpt ook alweer. Maar nogmaals: dit móét slagen, ook al zijn er wel eens Moeilijkheden, zoals die waar de teke naar J. Pel, die nu toeziet bij de plaatsing van de objecten, juist mee binnen komt lopen. Er moeten weer een paar zuilen verplaatst worden op wens van een paar winkeliers, die ruimte wensen te laten voor hun zonneschermen. De heer Kraakman wordt al weer dadelijk in beslaggenomen door een ingewikkelde verhandeling over keilbouten en overspanningen. Wij weten nu genoeg. Wij weten dat wanneer straks duizenden schuifeldeschuifel door Haarlems straten gaan en de briljante robe van'gastvrouwe Haarlem bewonderen, dit voor èen groot deel te danken is aan het maandenlange gezwoeg van dat viertal, daar aan de Wil helminastraat. Het machtige bouwsel van Haarlems enige bewaarde poort, de Spaarnwouder- of Amsterdamse poort onder een gloed van natrium- en wit licht, die de middeleeuwse muren een bijna mysterieus aspect verleent. (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) IN Noordwijk werden reeds voor de oor log bloemencorso's gehouden en mo zaïeken gelegd. Men gebruikte daarvoor hoofdzakelijk tulpen, omdat er in de om geving van Noordwijk weinig hyacinten kunnen worden geteeld. Pas na de oorlog reed in Hillegom het eerste corso en wer den in de streek de eerste mozaïeken ge legd. Hier maakte men meer gebruik van hyacintennagels, die toch waardeloos zijn, maar decoraliever dan tulpen. Het gevolg was, dat het Noordwijkse corso en de mo zaïeken volkomen zijn overvleugeld door die van de bloembollenstreek. Het behoeft nauwelijks t.e worden be toogd, dat ook deze evenementen een zeer belangrijke invloed hebben op het bezoek. En terecht, want jaar na jaar worden de corsowagens mooier en de mozaïeken ori gineler. Speciaal in Lisse wonen enthou siaste mozaïkenleggers. waarschijnlijk doordat de wedstrijden, die hiervoor wor den uitgeschreven, goed zijn georgani seerd. Toenemend bezoek Indien het corso van dit jaar goed slaagt dan mag worden verwacht, dat er een jaarlijks toenemend bezoek van buiten landers zal zijn. Het International Flower Festival of Holland zal namelijk veel buitenlandse publicisten trekken. De film zal hierbij zeer belangrijk zijn. Men heeft er zelfs de route van het corso voor gewij zigd. Bij de besprekingen bleek namelijk, dat de stoet van het Noorden naar het Zui den zal moeten rijden op het moment dat het zonlicht nog voldoende zal zijn om kleurenopnamen te maken, dus vroeg in de middag. Reeds nu weet men, dat enkele films zullen worden gemaakt, die over de gehele wereld in bioscopen zullen worden gedraaid. De tekeningen, die wij hebben gezien van verscheidene praalwagens zijn zeer veelbelovend. Dit jaar worden zoals bekend de namen van bloembollen uitge beeld en hierin schuilen grote mogelijk heden. Wellicht meer dan in de sprookjes van verleden jaar. Kentering Het moet echter worden gezegd, dat er bij de bloembollen-exporteurs de laatste jaren maar weinig interesse voor deelne ming aan het bloemencorso was. Hierin schijnt een kentering te komen. Dit jaar zal „het vak" tenminste weer door een dertigtal praalwagens en versierde per sonenwagens deelnemen. Voegt men hier bij nog een aantal wagens van firma's bui ten de bloembollenstreek dan mag men misschien wel tussen de veertig en vijftig wagens verwachten. Tot dit jaar was de aandacht van het corso-comité uitsluitend gevestigd op de wagens zelf, waaraan het overigens de handen vol had. Op een conferentie werd de suggestie gedaan dat de stoet eigenlijk geopend moest worden door een voortref felijk muziekcorps. Men heeft zich nu in verbinding ges'eld met de Koninklijke Mi- litaii e Kapel en vermoedelijk zal deze in de boliendorpen de stoet openen. Echter alleen op de heenweg. Op de terugweg zullen de plaatselijke corpsen deze taak overnemen. Gaat dit plan door dan zal er een machtige opening van de stoet zijn, die zeer veel indruk zal wekken. Mozaïeken Ongeveer te zelfder tijd worden in Hil legom, Lisse en Sassenheim mozaïekwed strijden gehouden. Ook hiervoor blijkt veel belangstelling te zijn van de adspi- rant-schilders met bloemen. Het is echter zeer jammer, dat de V.V.V.'s er niet in geslaagd zijn om met elkaar tot een samen werking op dit terrein te komen. Zij zou den daardoor het leggen van deze bloe- mentapijten nog meer kunnen stimuleren. Dit neemt echter niet weg, dat ook de mo zaïeken zeer veel gefotografeerde en ge filmde objecten zijn. Zelfs worden zij zo druk bekeken, dat er speciale verkeers maatregelen moesten worden getroffen. Ook dit werk vraagt routine en in de loop der jaren heeft men kunnen consta teren, dat vele tuinbezitters zich werkelijk zijn gaan toeleggen op het vervaardigen van artistiek verantwoorde „schilderijen". De vlaggen van alle naties verdwijnen uit de tapijten en maken plaats voor gestyleer- de vlinders, wapens en zelfs hele schilde- De Haarlemse politie waarschuwt alle bezoekers van de Flora en van Haarlem Lichtstad voor de zakkenrollers, die onge twijfeld tijdens de drukte zullen trachten hun slag te slaan. Tijdens de Flora 1935 kwamen vrijwel dagelijks de aangiften van diefstallen bin nen en de politie dringt er dan ook bij de bezoekers op aan de waardevolle voor werpen goed weg te bergen. Ieder jaar weer zijn de praalwagens van de bloemencorso's in de bollen streek ware toonbeelden van artistici teit en fantasie. Niets ivordt nagelaten om ze zo fraai en kleurrijk mogelijk op te tuigen. Op de foto ziet men het sprookje van „De gelaarsde kat" in bloemrijke taal verbeeld. Haarlem zal dit jaar een van de finish- plaatsen van de Tulpentocht 1953 zijn. Deze tulpentocht zal worden gehouden op 5 en 6 April, ongetwijfeld zeer tot ge noegen van bromfietsers. De initiatiefneemster is de vereniging „Vacantie per fiets", die het voornemen heeft de baten van de tocht af te dragen aan het Nationale Rampenfonds. Het plan bestaat ieder jaarf een derge lijke tocht te houden, waarvan de finan ciële overschotten aan een liefdadig doel ten goede zullen komen. Als startplaats dient door de deelnemers uit West-Nederland de plaats van inwoning te worden gekozen. De afstand van het hoofdcircuit bedraagt 60 kilometer. De deelnemers worden in drie groepen ingedeeld en ontvangen als zij de tocht volbrengen een herinnerings-insigne. rijen, waarbij de dieren een geliefd onder werp zijn. Het is dus alles bloembollen of beter gezegd bolbloemen wat half April de klok slaat. De boliendorpen zelf verhogen de feestvreugde door het aanbrengen van een straatversiering. Er zal dit voorjaar zeker veel te genieten zijn, want het belooft feestelijker te worden dan ooit te voren. Andere eindpunten van deze „Tulpen tocht 1953" zijn Noordwijk en Leiden, zo dat de belangrijkste grensplaatsen van de bollenstreek ook tot finish zijn gekozen Gezien het succes dat de laatste jaren de alom in den lande georganiseerde rallyes voor fietsers hebben, kan men het van harte toejuichen dat nu ook de bollen streek de belangstelling krijgt die zij ver dient. Wij twijfelen er' niet aan of de talrijke en uitstekend verzorgde vouwbladen van „Haarlems Bloei" en de V.V.V. voor Zuid- Kennemerland zullen tal van „dagjes toeristen" naar de Spaarnestad en haar schone omgeving lokken, te meer nu de Flora als bijzondere en moeilijk te over schatten trekpleister fungeert. ADVERTENTIE De mooiste combinatie met de Hoofdagent voor Noord Holland Pieter Kiesstraat 4 - Haarlem - Telefoon 13609 MOSQUITO SERVICE STATION REPARATIE - REVISIE - VERHUUR

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7