„Plantsoenen maken" is zaak van groot gewicht DE GROTE SPELER Velsens college war 'it over de omgeving van de ruïne Problemen Jlex JAeatec Agenda voor Velsen Nieuwe frequentieregeling voor vissersvaartuigen Velsens baksteen in een groene lijst Schoonheid en recreatiekansen in een industriestad Aankoop en aanvaarding van grond in IJmuiden Restaurant van „Velserend" wordt weer in zijn oorspronkelijke staat gebracht op de honderd velden J VRIJDAG 13 MAART 1953 9 Gemeenteambtenaren „reisden" door Frankrijk Oude bomen moet men wél verplanten Stonnvogelsploeg tegen Haarlem Waterloo ontmoet EDO 3 Met ingang van 1 Mei van dit jaar, maar Polen doet niet mee THALIA (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Deklaag van asnbalthcton op gedeelte Stationsweg Lichtschip Texel in April vervangen door boei HET GROTE VERSCHIL tussen een stad, die zich in de Middeleeuwen vormde rond de burcht van een landheer of de tol van een despoot en de stad van nu, welke groeit langs de haast meetkundig getrokken banen der architectuur, is, dat alles, wat in oude tijden aan de grillen van het lot en de menselijke voorkeur werd over gelaten, in deze berekende tijd vooruit werd bepaald op blauwdrukken en schets- plannen. En daardoor zullen alle onderdelen van de stad-in-wording hun plaats bij voorbaat toegewezen krijgen in het grote geheel. Dus ook het onmisbare groen, de parken, de plantsoenen en het lindeboompje voor uw deur. Een vierkant stuk stad is als een kleurencompositie in de handen van de stedebouwkundige: hij vult er zijn vlakken rode huizenblokken in en weegt er zijn groene gedeelten beplanting tegen uit. Men is steeds meer gaan inzien, dat het groen zijn taak heeft in de bakstenen maatschappij en dat deze taak uiteenvalt in verschillende onderdelen. Daar is in de allereerste plaats een esthetische taak, zoals het Velsense plan-Dudok het zo juist heeft laten zien met zijn vrij groot percentage groen, dat op de kaart van de nieuwe gemeente in lange banen het rood der huizenblokken onderbreekt en af en toe speels de cadans der straten afwisselt. Een esthetische taak een taak dus, die het ver langen naar schoonheid moet gaan bevredigen al zal niemand zich scherp reali seren, dat het eenvoudige gazonnetje voor zijn huis daar ligt met een „taak" en dan nog wel met een „esthetische". Misschien loopt hij er wel over heen.... letterlijk of figuurlijk. Maar als het er niet zou liggen, was zijn straat armer en minder ruim de ruimtewerking van plantsoenen in een stad is namelijk uitermate groot. Het op dit moment gestalte krijgende Gijzenveld- en Moerbergplantsoen in IJmuiden is daar een prachtig voorbeeld van: plotseling wordt de strakke lijn van de nieuwbouw onderbroken door een vlak van gras en bloemen en dat doet weldadig aan. Nee, ge koopt er niets voor, het doet alleen maar weldadig aan, maar dat is meer dan genoeg na een dag Walserij-West, loonstaten of zeshonderd paren dubbele graslinnen lakens, alstublieft mevrouw, dankuwei mevrouw. DOOR IJmuidens stedebouwkundige plan loopt een duidelijk anker wie de kaart er bij haalt, zal zien, hoe dat anker als een ruggegraat door de wordende stad ligt en hoe aan weerszijden van deze ruggegraat vertandingen in de nieuwe wij ken steken. Tussen de woningblokken, die op die vertandingen liggen neem bij voorbeeld het plan Staal tussen Lange Nieuwstraat en Rijnstraat vallen telkens stukken groen op. Zij breken de verticale lijn van de huizen en laten het oog even rustenop de horizontale van het plantsoen. Grote lijn en détails Dat is dus de grote lijn de ruimte verdeling, de harmonie tussen rood en groen. Als de grote vlakken er liggen, wordt er gedacht aan de kleinere onderdelen van het stedenschoon, de simpele bomen langs de trottoirs, de beplanting van de perken, de aankleding van de voortuinen voorzover de gemeenschappelijk zijn en door de ge meente onderhouden worden. Dat daarbij een nauwe aansluiting bij het grote ge heel en dus bij de plantsoenen zélf moet worden gezocht is duidelijk en dat zulks geen eenvoudige zaak is, kunt ge gerust geloven. Maar is er een tweede kant aan de zaak der plantsoenen en dat is de sociale, de Zaaltje vier van het Ned. Hervormd Jeugdgebouw in IJmuiden-Oost was Don derdagavond nauwelijks groot genoeg om alle gemeenteaambtenaren en hun echtge noten, die lid zijn van de Nederlandse Bond van gemeente-ambtenaren, te ber gen. Het filmprogramma was dan ook ge heel gewijd aan Frankrijk, het land dat al leen al om zijn charme en schoonheid stof geeft voor ettelijke films. Alle goede eigen schappen van inwoners en hun land wer den, alvorens het projectietoestel begon te draaien, in een genoeglijk openingswoord van de voorzitter, de heer H. Hoogetoorn opgesomd en hij kon er aan toe voegen dat het bestuur van de Velsense afdeling van de bond in zijn geheel was herkozen tijdens het minder druk bezochte officiële gedeelte van de vergadering. Al het moois dat Parijs en een carnaval in het Zuiden van het land op een schone zomerdag kunnen opleveren werd in kleu ren voor de ogen ontrold. De collectie films, door de Franse ambassade afge staan, was met zorg samengesteld de koloniën in Afrika waren niet vergeten en van uitmuntend gehalte. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler: Eli f19.000. Loggers: KW 28 f3830; SCH 36 f 12.280. Kotters: KW 35 f800; KW 21 f420. ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t.m. Maandag De onderwereld ontmaskerd OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO1 19.30 tot Vrijdag 13 Maart Nutsbibliotheek, uitlening van 21.30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur: „The greatest show on earth". Rex, 20 uur: „De grote speler, Onderwe reld ontmaskerd". Zaterdag 14 Maart Culturele commissie der Ned. Herv. Ge meente IJmuiden-Oost, toneelvoorstel ling door Advendo met „De Rozenkrans", 20 uur, Herv. Jeugdgebouw. Toneelver. „Kunst en Vriendschap", to neelvoorstelling 20 uur. Patronaatsge bouw. Thalia, 13 en 21,30 uur „The greatest show on earth". Rex, 20 uur: „De grote speler, Onderwe reld ontmaskerd". „Nieuwe Koers". 20 uur: vergaderlokaal Abelenstraat, politieke jongerenbijeen komst. 30000000000000000000000000000000000000000000000000000000 T"Ne moderne stedebouw heeft het 1 groen van parken en plantsoenen een eigen en uitermate belangrijke functie toegekend een taak, die ten i dele in de sociale sector ligt en voor i een deel zuiver esthetisch gezien moet l worden. Of, om het anders te zeggen: het groen in de moderne stad is niet alleen een oord des vermaaks voor i de mens maar ook wel degelijk een stuk schoonheid in de stad. Van deze stelling kunnen in Velsen duidelijke voorbeelden gevonden wor- den, want Velsen is immers een groeiende stad, waarin het experiment met het mee-groeiende groen kan worden uitgehaald ten voordele wel licht van vele na ons komende ge slachten en ten aanschouwe van de genen, die zich interesseren voor een zich zo harmonisch-mogelijk vormen- de bevolkingskern. De taak, die in de groei van dit nieuwe Velsen als stad aan de zee is j voor de gemeentelijke weggelegd Plantsoendienst is dan ook moeilijk te [overschatten: weloverwogen wordt daar het evenwicht tussen steen en bloemen, tussen asfalt en gras uit- cwogen. Enige aspecten van dit onderdeel van de Velsense herbouw 8 en uitbreiding worden in nevenstaand artikel uiteengezet. xwoooooooooooooooocooooooooooooooo<mooooooooooooooooooJ direct op de mens gerichte. Dat van die ruimteverdeling en die harmonie moge mooi zijn, ge kunt er niet in wandelen en niet op voetballen en dat is ook belang rijk na dat graslinnen en die Walserij-West. Wandelen, zomaar wandelen is „passieve recreatie" hebben de geleerden uitge maakt en dat kan gebeuren in Velserbeek. Toch is Velserbeek lang niet alleen gericht op het Zondagse wandelingetje en het voe deren der herten, want ook Velserbeek heeft vooral de bedoeling een verkwik kende achtergrond te zijn van het steen massief der stad. Velserbeek is bovendien esthetisch eveneens van belang al zou er over te redetwisten zijn, of het park door zijn vele veranderingen in de loop der eeuwen van rechtlijnig wandeloord met een Lindenlaan en daarop haaks een andere laan de esthetica wel goed heeft gedaan: vlak bij die rechte paden hebben latere ge slachten immers romantische kronkelweg jes gelegd en een Chinees theehuisje kwam de strakke stijl van het begin in later eeuwen zwaar geweld aandoen. In de groenstrook door IJmuiden komen op den duur een paar sportvelden. Naar mate de mens meer gebonden raakt aan de machine, zal hij ongetwijfeld meer behoef te krijgen aan ontspanning, die hem heel andere lichaamsbewegingen laat maken dan die van het tijdschema in de fabriek. Dat de actieve recreatie overigens een zaak van persoonlijk inzicht is, lijdt geen twij fel: de een vindt een wandeling al actief genoeg en een ander ziet voorlopig meer in een spelletje voetbal. Veel wil hier niet groeien IJmuiden heeft op dit stuk van zaken zo zijn eigen problemen, al heeft het tege lijkertijd ook zijn eigen voordeeltjes. Om met die laatste te beginnen: de nieuwe stad kan hier opgezet worden met behulp van de meest moderne inzichten, maar aan de andere kant dienen de stedebouwers er rekening mee te houden, dat de grondsoort van IJmuiden lang niet alle soorten beplan ting verdraagt. Met behulp van de hier wel groeiende plantensoorten en dat zijn er niet zo veel moet dus geprobeerd wor den een zo goed mogelijke aansluiting op de bebouwing te verkrijgen. Combineren is ondanks de beperkte mogelijkheden door klimaat en grond een gevaarlijke zaak, want een park of plantsoen zou er weinig fraaier op worden, als voor een massieve boomgroep op de achtergrond een ragfijn berkje geplaatst werd. Het is geen eenvoudige zaak, deze aan leg van Velsens groen. Er wordt vaak lang over gepraat en getekend, voor alles in kannen en kruiken is en wellicht is het dan nog niet naar de zin van degenen, die er leven en verkeren moeten. Maar het is al een heel ding', dat er uit alle macht en van ganser harte gepoogd wordt, deze stenen stad aan de zee in een groene lijst te vatten* die haar en ons flatteert. oooooo<xxx)oc<x)ocoocoocooooooooocooooococooooococoooooo Het systeem van de kleine, wat iele sprietbomen langs de Velsense straten is niet helemaal bevredigend, dat weet de Plantsoendienst zelf ook wel. Als een der nadelen immers onderkent men het feit, dat wij er zelf niet zo erg veel plezier meer aan zullen be leven en de mens is nu eenmaal een beetje egoïstisch. Daarom is de plant soendienst de laatste tijd bezig met een proef tot het planten van oudere bomen in de straten, althans voorzover er oude bomen te koop zijn in dit hout- arme land. Dat was dan ook de reden, waarom op het Velserduinplein een groepje grote bomen werd geplant, die afkomstig waren uit de P. C. Hooftlaan. Dat is eveneens de reden, waarom er in de Santpoortse Biallo ster skilaan oudere bomen geplant worden, zoals vermoedelijk ook het Marktplein straks j overhuifd zal worden door lommer, dat i j de kinderschoenen reeds ontwassen is. Voor een Marktplein is dat ongetwijfeld sen ideale oplossing. En een bijkomstig argument, dat vóór I het inplanten van oudere bomen geldt is helaas de vernielzucht van de jeugd, want vele, vele jonge Velsense boom- pjes brengen het niet verder dan een week, twee weken misschien om dan 5 roemloos te sneven onder stevige jon- 5 glensknuisten. OOODOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOOOOCJOOCOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX Het wedstrijdprogramma voor Zondag 15 Maart van Stormvogels luidt Stormvogels 1Haarlem 1, aanvang 2.39 uur, terrein- Schoonenberg. Stormvogels 2 DWV 3, aanvang 12.30 uur, terrein Schoonen berg (Hoofdveld). Stormvogels 3R.K.A.V.I.C. 2, aanvang 12 uur, terrein Schoonenberg. EDO 4Storsrvogels 4, aanvang 9.45 uur, terrein EDO. Zandv.meeuwen 5Stormvo- els 5, aanvang 9.45 uur, terrein Zandvoort- meeuwen. Stormvogels 8Vog.zang 4, aan vang 12 uur, terrein Schoonenberg. Bloemen daal 7Stormvogels 9, aanvang 9.45 uur, ter rein Bloemendaal. Stormvogels 1 verschijnt met J. Venus D. v. d. Oever. M. Ponte. Fr. Venus. H. J. Snoeks. J. Tol. J. P. Snoeks. J. Luppens. H. Angenent. E. Westers en R. de Boer. Reserve: P. Vader, K. van Opbergen en C. Post. Stormvogels 2 trekt ten strijde met: P. Va der; M. Twisk, K. Effern; J. F. v. d. Velde, P. Heilig, A. Glas; R. Luitjes, W. C. Botvliet, J. Admiraal. F. G. de Haan en G. K. Drager. Reserve: G. Stolk. Het eerste elftal van Waterloo, dat Zondag de concurrent VVD met 3O bedwong, is nu een ernstige candidaat voor het kampioen schap van de standaard afdeling eerste klas van de Haarlemse Voetbalbond. Voor Zondag is vastgesteld de wedstrijd tegen EDO 3, Gezien de vorm, waarin de IJmuidenaren spelen, moeten ze deze tegenstander er onder kunnen houden. Het volledige programma luidt: Waterloo 1—EDO 3, 9.45 uur. IEV 2—Wa terloo 2, 12 uur. Waterloo 4IEV 4, 12 uur. EHS aWaterloo a 9.45 uur. Met een invaller voor P. Dekker, komt Waterloo uit met W. Kok; J. v. d. Steen, J. J. Schelvis; J. Buding, J. Schaap, J. van Sikkelcrus; A. F. Broek. G. Post, P. Eelsing, J. Zwanenburg en A. Holman. VOOR DE VISSERSVAARTUIGEN zal op I Mei een nieuwe golflengte, of beter gezegd frequentieregeling, van kracht worden, waarvan men, wanneer enkele schepen gelijktijdig met de zender aan het werk zijn., minder storing verwacht dan in de tegenwoordige toestand. De vissersschepen zijn verdeeld in vier groepen en iedere groep zal onderling gaan werken op een eigen frequentie. Eveneens zal een noodfrequentie ter beschikking blijven. Hebben de vissersschepen thans een zeker golfbereik, 135V2—136 meter, waar op ze mogen uitzenden, na 1 Mei zal elk type schip slechts een spreekkanaal toege wezen krijgen. Men kan deze situatie ver gelijken met die bij de omroep. Op een be paald streepje zal een schip uit een van de vier groepen zijn te horen. Wanneer men uitwijkt ontstaat natuurlijk storing. De schepen zijn ingedeeld in de volgen de groepen: haringschepen met visserij- merk IJM en SCH 2316 KPS of 129'L m., haringschepen met visserijmerk KW of VL 2406 KPS of 124'/2 m„ trawlers boven de tachtig ton 2331 KPS of 128,'ó m., trawlers beneden de tachtig ton 2201 KPS of 136 m. De kans op storing is evenwel in de eerste maanden niet uitgesloten aangezien alleen Polen de internationale overeen komst niet heeft ondertekend. Voor de vissersschepen zal als nood- frequentie worden ingesteld 2182 KPS of 1371/2 m- Deze frequentie zal in ieder ge val per 1 Mei ingaan. De.andere zullen zo gauw mogelijk na 1 Mei in gebruik wor den genomen. Voor dg. coasters is een soortgelijke re geling ontworpen. De wegen en straten te IJmuiden, welke krachtens een indertijd aan de N.V. „Naamloze Vennootschap Binnenlandse Exploitatie-Maatschappij van Onroerende Goederen" te Bloemendaal verleende ver gunning zijn aangelegd, zijn na voltooiing aan de gemeente in eigendom overgedra gen. In deze overdracht waren niet begre pen de langs de Julianakade en de Haven- kade gelegen grondstroken. Aangezien het gemeentebelang in het al gemeen en het verkeersbelang in het bij zonder het wenselijk maken, dat deze grondstroken, ter gezamenlijke oppervlakte van 4136 vierk. m,, eveneens in eigendom aan de gemeente overgaan, is met de eigenaresse overleg gepleegd, hetgeen er toe heeft geleid, dat de eigenaresse bereid is de bedoelde stroken aan de gemeente in eigendom af te staan, mits de gemeente van haar aankoopt, tegen een prijs, bere kend naar i' 10 per vierk. m„ de twee per celen grond, gelegen respectievelijk aan en in het nog niet aangelegde gedeelte van de Linnaeusstraat en in het Moerberg plantsoen te IJmuiden. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont HEDENAVOND 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.30 u. en MAANDAG t.m. WOENSDAG 8 uur ,dus 6 dagen) CECIL B. MILLE'S verbluffend filmverhaal over het grootste circus ter wereld BARNUM en BAILEY THE GREATEST SHOW ON EARTH in technicolor Betty Hutton Cornel Wilde - James Stewart - Dorothy Lamour - Gloria Grahame Een boeiende wereld vol klatergoud en sensatie. Liefde en haat. een lach en een traan! Verhoogde toegangsprijzen Toegang 14 jaar. Wegens grote lengte der hoofdfilm gelieve men tijdig aanwezig te zijn ZONDAGMIDDAG 3 u. BOB HOPE in „LORD WANHOOP" In de raadsvergadering van 6 Augustus 1951 werd vastgesteld een plan van uit breiding voor de omgeving van de ruïne van Brederode, maar Gedeputeerden ont hielden er hun goedkeuring aan, zodat B. en W. een nieuw plan lieten maken, waar bij tegemoet gekomen is aan de be denkingen. Tegen het ontwerp zijn de volgende be zwaarschriften ingekomen: ten eerste van P. Bleeker te Santpoort. In zijn schrijven van 9 Februari 1953 maakt deze bezwaar tegen de bestemming voor „bos", welke bij het ontwerp aan zijn perceel is gegeven. Dit is gelegen achter de bebouwde per celen aan de Brederoodsewege en is door de bewoners van een der woningen als erf in gebruik genomen. Ter afsluiting van de erven van de aan de Brederoodseweg ge legen woonhuizen, achten B. en W. de aan gegeven bestemming voor het bedoelde perceel en de aangrenzende percelen zeer verantwoord. Adressant maakt verder bezwaar tegen de bestemming voor „bos", welke aan een ander perceel, (kadastraal bekend gemeen te Velsen, Sectie F, no. 5548) zei worden gegeven, maar op grond van de over weging, dat dit perceel hoofdzakelijk met bos begroeid en slechts voor een betrek kelijk klein gedeelte als tuin wordt ge bruikt, heeft de raad al eerder doen be sluiten dat de gemelde bestemming voor het gehele perceel gehandhaafd dient te worden. Naar de mening van B. en W. dient thans Dc ontdekking van een nieuwe speelvorm tijdens oefenpartijen in huiskamer of damstudeervertrek wordt veelal in onderlinge damcompetities en in clubverband voor het eerst aan de praktijk getoetst. Wanneer de nieuwe speelvorm daarna in een belangrijk tournooi voorkomt wordt het nieuwe wapen door de dammeesters op brede basis in studie genomen. Wanneer het idee zich later als speelvorm in wedstrijd- partijen handhaaft, is er weer een vorm aan de vaste lijnen van het damspel toe gevoegd. Wereldkampioen Piet Roozenburg heeft een nieuw systeem in het leven geroepen, dat hij voor het eerst op indrukwekkende wijze in het IJmuider-Vuurtoren-tournooi 1952 (Augustus) in de partij tegen de Noord hollandse kampioen Yme de Jong toepaste. In de rubriek van Vrijdag 29 Augustus 1952 hebben we deze partij uitvoerig geana lyseerd. Het Was er Roozenburg in zijn partij met Yme de Jong in hoofdzaak om te doen in het openingsspel bijtijds een gesloten kerkhofformatie te bezetten, (een oude tech nische uitdrukking voor het bezetten van de velden met wit 22, 27, 28. 32) om met de overige stukken gereserveerd op te treden tegen de lange vleugel of zelf aan de lange vleugel met ondersteuning van de gesloten kerkhofformatie op te treden. Deze nieuwe speelwijze brengt conse quenties met zich mee. De openingscombi naties zijn talrijk en door hun onbekendheid en nieuwe gedaante zeer ingewikkeld. Nog is het laatste woord over deze nieuwe spelvorm door de kundige dammers niet ge sproken, of de steeds zoekende Roozenburg komt in een oefenpartij met v. d. Sluis op het idee tegelijkertijd ook voor zwart een gesloten kerkhofformatie op te bouwen. Laten we eerst eens zien hoe het in deze oefenpartij met wit toegaat: 1. 3328 1823; 2. 31—27 18—21; 3. 36—31 21—26; 4. 34—30 11—17; 5. 27—22 17—21; 6. 31—27 12—18; 7. 30—25 611. Tot zover naar geest en zoals het ongeveer ook in de partij Yme de Jong P. Roozenburg werd opgebouwd. Maar nu stelt Roozenburg met zwart spelend tegen v. d. Sluis een zelfde opstelling samen als wit. reeds heeft ingenomen: 8. 4034 712; 9. 34—30 20—24; 10. 44—40 23—29? Daar is als tweede experiment de volgende zet: 11. 39—33 18—23; 12. 41—36 12—18. Na de 12e zet van zwart is de stand: Nu vervolgt wit (v. d. Sluis) met de 13e zet: 4034 waarna zwart aan de lange vleu gel vrijheid van spelen krijgt cn wit uitein delijk nadeel bezorgt. Maar een geheel nieuw spelbeeld is ontstaan met de diagram stand. Wat men „begrijpen" moet om te spelen. Nu was voor ons dit spelgedeclte niet on bekend omdat wij reeds op 12 Februari 1949 in „Het Parool" een uitvoerige studie plaat sten naar aanleiding van de partij Laros Chcstem om het wereldkampioenschap 1948. Toen toonden wij in de rubriek van Phillip de Schaap aan dat het gemakkelijk kon ge beuren dat het spel zoals het met de opening van LarosChestem ging met 20 om 20 kon vastlopen. Dit openingsspel ging als volgt: Laros, wit. Chestem, zwart. 1. 3127 1721; 2. 37—31 21—26; 3. 41—37 18—23; 4. 33—28 20—24; 5. 34—30 14—20; 6. 30—25 10—14; 7. 39—34 24—29; 8. 34—30 20—24: 9. 44—39 1217. Tot zover de partij LarosChestem, maar het was ook mogelijk geweest om de symmetrische stelling te handhaven en wit met 10. 27—22 17—21; 11. 31—27 7—12; 12. 39—33 1218 te laten vervolgen. Hierna zou (met zwart 6 op 10) de zelfde stelling als in de diagramstand v. d. SluisRoozenburg ontstaan. Nu spelen we uit de diagramstand geen 4034 zoals v. d. Sluis speelde maar 13. 43—39 8—12; 14. 36—31 12—17; 15. 39—34 cn nu 1520? waarna de stand luidt: Zwart 20 stukken op: 1, 2. 3, 4, 5, 9, 10, 11, 13. 14. 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24. 26 en 29. Wit 20 stukken op: 22, 25, 27, 28. 30. 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 42, 45, 46, 47, 48, 49 en 50. Leerzaam en om te onthouden! Met de nieuwe speelwijze van Roozenburg in zijn partij tegen v. d. Sluis is er weer een nieuwe mogelijkheid aan toegevoegd. Wit met 20 om 20 stukken dat aan zet is heeft meer tempo en wint. Want het artikel van het spelreglement luidt: „De speler die aan zet is en niet kan spelen is verloren". Het gaat uit de laatste cijferstand als volgt: wit 7 tempi; zwart 6 tempi; 16. 4641 1015; 17. 41—36 4—10; 18. 47—41 1—6; 19. 48—43 3—8; 20. 43—39 8—12; 21. 49—43 2—8; 22. 5044 en zwart aan zet verliest. Nu is dus vastgesteld dat v. d. Sluis (wit) zwart in het diagram moet laten komen om dat wit een tempi meer heeft, die werd ver overd door de opbouw aan de lange vleugel Is het op zich zelf al interessant te onderzoe ken hoe deze tempo-winst tot stand kwam, een vraagstuk en een leerzame studie is het, wat v. d. Sluis dan in de diagramstand in plaats van 4034 moet spelen. In aanmerking komen 4339, 3631, of 3731? en 5044, waarna zwart in de eerste plaats moet optreden met een ruil, omdat liet vastlopen aan zwart verlies oplevert. Voor de openingstheorie in het algemeen is de opzet van Roozenburg met de aanslui tende nieuwe speelvorm een schitterende bijdrage voor het damspel. Meestal wordt een uitvinding vernoemd naar de geestelijke vader van het nieuwe, doch nu we al een Roozenburg-systeem kennen is het ons moeilijk een juiste vlotte benaming te geven. Vraagstuk Van de thans in Londen wonende Andrea Miedema ontvingen we voor onze rubriek enige vraagstukken. Een daarvan volgt hier bij voor de oplosserswedstrijd: Auteur: A. Miedema, Londen WM WÊ vu». Vzmiï. W& I 3 iü iü Zwart 13 stukken op: 3, 7, 9, 10, 13, 15, 18, 22, 23, 26, 28, 30 en 35. Wit 13 stukken op: 25, 27, 31, 33, 34, 36, 37. 38, 39, 40, 41, 44 en 49. Wit speelt en wint. Telt voor 1 punt in de wedstrijd. Van onze Haarlemse damvriend kregen we uit de spelopening de volgende verras sende damcombinatie toegezonden. Uit de opening het volgende spel: 1. 3127 18—23; 2. 33—28 13—18; 3. 39—33 9—13; 4. 43—39 4—9; 5. 34—30 20—25; 6. 30—24 19x30; 7. 35x24 waarop zwart niet 2329 mag spelen omdat wit dan op verrassende wijze een damzet uitvoert, die niet alledaags is. De oplossing van het 25ste vraagstuk auteur H. Laros luidt: Zwart: 3, 4, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 14 18, en 36. Wit: 15, 17, 21, 22. 25, 27, 29. 32, 37, 38 en 46. Wit speelt en wint. 4641. 36x47, 2520. 47x24, 20x9. 3x14, 21—16, 12x21. 16—11. 6x28, 32x3, 21x41, 3x9. 4x13 en 15x4. 13—19 ge dwongen. 4—18, 7—11, 18—22. 11—16, 22—27, dus is verplicht 1923. Op 19—24 drukt wit via 38, 43 en 49 de twee zwarte stukken aan de rand. Op 1923 volgt winst door 2738, 2328, 382" en na 2833, 3743 wint wit. Een bekende winst in de „David en Go liath eindspelen". De stand van de oplosserswedstrijd luidt: 1. J. Guyt, IJmuiden 25 punten 2. W. 't Hart, IJmuiden 25 3. L. C. Vooys. IJmuiden 25 4. W. v. Wort, IJmuiden 25 5. G. Kok, Santpoort 25 6. G. Provoost, Santpoort 24 7. J. v. Straten, IJmuiden 22 8. E. Eckhard, Driehuis 21 9. Corn. Spanjaard, Beverwijk 19 10. J. J. Wesselius, IJmuiden 19 11. W J. Tunnen. Velsen-N. 17 12. P. de Boer, Beverwijk 17 13. G. Mooy, IJmuiden 17 14. H. Andrea. Velsen-Zuid 17 15. J. Muntz, Santpoort 15 16. G. Zuiderduvn. Santpoort 15 17. ,T. de Boer. IJmuiden 15 18. .T Buur, IJmuiden 15 19. H. Lichtendahl, Driehuis 15 20. J. Bierman. Santpoort 14 21. J. Floor, IJmuiden 13 22. J. H. Bakhuys, Santpoort 12 23. G. H. Ploeg, IJmuiden 12 24. W de Smit. IJmuiden 11 25. C. Kramer, IJmuiden 8 26 O Konpelman. IJmuiden 8 27. W. Schoen. IJmuiden 8 28. J. Meyer, IJmuiden 7 29. J. Braveboer, IJmuiden 6 30. H. Shcaap, IJmuiden 6 31. N. H. Souer, IJmuiden 5 32. N. Adelaar, Beverwijk 4 33. Rens de Jong, IJmuiden 3 34. A. J. v. d. Gronden. IJmuiden 2 35. A. W. Beukema. Velsen-Noord 1 36 J. J. Jochems. IJmuiden 1 Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121. IJmuiden een overeenkemstig standpunt te worden ingenomen. Vervolgens heeft de heer R, J. van Deur zen te Santpoort directeur van „Velser end") enkele wensen kenbaar gemaakt ten opzichte van het plan. Ten aanzien van de gronden, bestemd voor openluchtzwembad met speeltuin, is bepaald, dat niet anders mogen worden opgericht dan gebouwtjes ten behoeve van deze bestemming. Oprichting van een hou ten consumptiegebouwtje is derhalve wel mogelijk. Voorts is bepaald, dat op de gronden, bestemd voor open luchtzwembad met speeltuin, een restaurant met bijbehorende woonruimte slechts is toegestaan op het in het ontwerp met kruisarcering aange geven gedeelte. Dit gebouw mag worden opgetrokken tot een hoogte niet groter dan die van het thans bestaande gebouw. Adressant stelt er echter prijs op, het gebouw weer in zijn oorspronkelijke toe stand te brengen door er een gebroken kap op te bouwen. Bij de herbouw van het hötel-restaurant, nadat dit door brand gedeeltelijk was verwoest, is de voorheen bestaande kap vervangen door een plat dak. Naar de mening van B. en W. verdient het om aesthetische redenen aanbeveling, dat minder fraaie platte dak door een kap te vervangen, mits de nokhoogte niet meer dan 10.50 m zal bedragen. Een dergelijke nokhoogte brengt geen schade toe aan de omgeving van de ruïne van Brederode en de bedoeling van het onderhavige uitbrei dingsplan, n.l. het beschermen van de ruïne met omgeving, wordt hierdoor niet aangetast. Van de gronden in het ontwerp-uit'brei- dingsplan aangewezen voor parkeerterrein met rijwielstalling wenst adressant een ge deelte te gebruiken 'voor uitbreiding van het natuurbad, waardoor de rijwielstalling naar het Noorden zal moeten worden, ver plaatst, maar B. en W. achten een derge lijke vergroting van het natuurbad ten koste van het noodzakelijk parkeerterrein niet gewenst. Verder wenst adressant de mogelijkheid open te laten om in de toekomst enige boxengarages te bouwen ten behoeve van het hötel-restaurant op de naast het ge bouw gelegen grond, in het ontwerp-uit- breidingsplan bestemd voor parkeerterrein. Dit verzoek achten B. en W. wel voor in williging vatbaar, mits de boxengarages evenwijdig aan de Velserenderlaan worden geplaatst. Op liet met natuurstcenkcien bestrate gedeelte van de Stationsweg te Velsen, tus sen de Van Tnvll-veg en de Parkweg, dat door het glad worden als gevolg van bet intensieve en zware verkeer, in het bij zonder bij regenachtig weer, slipgevaar oplevert, zal een nieuw wegdek worden gelegd. B. en W. van Velsen hebben doen na gaan op welke wijze aan dit bezwaar kan worden tegemoet gekomen. Daarbij is ge bleken. dat cie eeschikste oplossing bestaat uit een bewerking welke in hoofdzaak neerkomt op het doen aanbrengen van een deklaag van asfaltbeton, ter dikte van 3 a 4 cm., over het bestaande weg dek. Op deze wijze wordt, in plaats van de bestaande keibestrating een goed gefun deerde slipvrije asfaltweg verkregen. De kosten daarvan zullen naar raming f 13000 bedragen. Het ligt in het voornemen het lichtschip Texel in de eerste helft van April 1953 binnen te halen voor de duur van enkele weken. Gedurende die tijd zal het schip worden vervangen door een rode licht- brulboei, tonende een wit onderbroken licht, elke 8 seconden, helder 4 seconden. „Muziek" voor gemeenschap Velsen Humanistisch Verbond Voor de Gemeenschap Velsen van het Humanistisch Verbond spreekt Zondag morgen in het Rex-Theater dr. W. Kraak uit Bussum over „Muziek". Hij zal onder meer bespreken de verovering en gevaren van het menselijk kunnen in de speeltech- niek en de oerkrachten in de menselijke samenleving: dans en zang. Nieuws van V V.IJ. Het eersie elftal van WIJ is Zaterdag vrij, zodat de spelers rustig kunnen afwachten wat de andere gegadigden voor de laatste plaats presteren. Het tweede elftal gaat naar Kennemerland 3 en heeft een kansje. Het derde daarentegen zal het niet gemakkelijk krijgen in de uitwedstrijd tegen ETO. Het vierde elftal ontvangt Hillegom en het vijfde elfta' gaat naar SVJ 3. Het verdere programma is: Junioren: VEW aIJmuiden a. IJmuiden bHalfweg b. Aspiranten: Kennemers EIJmuiden D. IJmuiden C—VVB C.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11