Verhuizings-opruiming NIEUWE KOOPJES NEDERLAND Ontslagene: „Vijf man hielden zich niet aan afspraak" Werkplaats en tekenkamer bij de bedrijven voor Gas en Water De moordenaar .Taboe Weer een groot aantal Verschillende meningen over een kort conflict Betonplateau met smalspoor op het terrein Zondag bus door Santpoort-dorp Heemskerk VITAMINEN NU BINNEN IEDERS BEREIK! Driehuis Wijk aan Zee 4 In onze confectie-afdeling De nieuwste Japonnen, Mantelpakjes, Swaggers, Rokjes, Blouses, alles met EXTRA KORTING In onze afdeling woninginrichting o.a. Grote moquette Tafelkleden 55. Machinale Smyrna Karpetten ƒ159.50 Zware Cocosloper, 100 breed, p. meter 5.95 Idem 50 breed, p. meter 1.98 Op dekens, matrassen, lopers, enz. ook extra korting! In onze textiel-afdeling extra aanbiedingen: o.a. Gekleurde Breikatoen, per knot 69 cent Ongebleekte Breikatoen, per knot 59 cent Extra grote maat prachtig gekleurde ONTBIJTLAKENS, ook geschikt als tafelkleed 5.75 Extra grote BADDOEKEN in vier pasteltinten 2.55 Doorgeweven Herenzakdoeken, extra goedkoop 58 ct. Verder enorme koopjes in TRICÓTAGE, enz. enz. „GELRIA" NAAR ZEE IN INDUSTRIEHAL Broekbergenlaan tijdelijk afgesloten „Holland" (ex Scaravay) van Doeksen naar Perzië Werving vrijwilligers DBB in Beverwijk en Velsen Boeren in jaarvergadering bijeen Voor de kinderen Géén luxe meer! Boerenleenbank zag terug op gunstig jaar Aankoop van grond Heemskerk heeft zijn blokhoofden voor de DBB KAB bestaat 40 jaar FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) VRIJDAG 13 MAART 1953 ADVERTENTIE TROMPSTRAAT 8—10 TELEFOON 5552 DE TRAWLER „GELRIA", IJM 21, van de maatschappij Limburgia, is gister middag na vierentwintig uur vertraging omstreeks twee uur naar de visserij vertrokken. Zoals wij gisteren al meldden, vond dit zijn oorzaak in de weigering van de bemanning om met het oog op de slechte weersomstandigheden uit te varen. Personeel van dezelfde maatschappij, dat al enkele weken aan de wal verblijft, hebben de hier open gevallen plaatsen moeten innemen. Vijf van de vijftién man van de Gelria, die aanvankelijk ook hadden besloten om niet naar zêe te gaan, bleken in middels Woensdagmiddag al op hun besluit te zijn teruggekomen en zijn gisteren toch mee gegaan. Naar men ons van de zijde van een der vakbonden meedeelde, staan de tien per sonen, die thans zijn ontslagen, beslist in het ongelijk, omdat loggers en kotters die Woensdagmiddag wel naar zee vertrokken. Zelfs om kwart over twee heeft een logger nog de haven verlaten. De vissers hebben voorts vooraf geen overleg gepleegd met de bonden. „Zij hebben zich zelf in de vingers gesneden," was de mening. Afspraak niet nagekomen Een van de tien opvarenden, die door de maatschappij zijn ontslagen, heeft ons de hele ontwikkeling van de zaak verteld. Woensdagmiddag om twaalf uur zou de gehele bemanning van de Gelria aan boord komen om tegen twee uur los te gooien en ter visserij te gaan. Ze waren er alle zes tien en het slechte weer, dat zelfs in de haven en dus aan land een krachtige wind meebracht, kwam al gauw in het logies ter sprake. Unaniem besloot vijftien man de schipper uitgezonderd om de directie mee te delen dat men niet wilde varen. Een vrachtschip was ook al teruggekeerd om beter weer af te wachten, de kotters bleven tegen de kant, het weerbericht zag er niet al te best uit en de mannen van de Medan en Abraham, die waren binnengelopen, spraken ook al van „slecht weertje buiten." „En dan zit de ondergang van de Catha- rina Duyvis ons ook nog in het geheugen," aldus onze zegsman. Nadat men had ge geten werden de vijftien mannen omstreeks twee uur met ontslag gedreigd, wanneer ze niet naar zee zouden gaan. Ze bleven bij hun standpunt. Daarna zijn tien mannen naar huis gegaan, terwijl de vijf anderen het „laatste" werk aan boord verrichtten. Deze vijf mannen stemden er na een ge sprek met de reder toch in toe om naar zee te gaan, waardoor zij zich, volgens de ont slagene, niet aan de afspraak hielden. Tien man werd vervolgens docft de reder ont slag aangezegd. Mannen van de opgelegde trawlers van de zelfde maatschappij kwa men gistermorgen aan boord en vertrokken met zes vaste bemanningsleden van de Gelria naar zee. De reder heeft de ont slagen bemanning intussen meegedeeld dat mocht er een plaats open zijn zij weer zullen worden aangenomen. Geen afspraak Volgens de heer M. M. Weimar, direc teur van de maatschappij, hebben de vijf mannen die thans toch met de geheel bui ten het geval staande schipper naar zee zijn vertrokken nimmer met de andere tien een afspraak gemaakt om niet te ver trekken. „Een eerste of tweede machinist of de stuurman praat niet eens over zo iets", aldus de heer Weimar. „Of het er nu vijftien of tien zijn, die weigeren te varen en de stormweercom missie oordeelt dat het belachelijk is om binnen te blijven, dan laat een reder het er niet bij zitten. Ik heb ze derhalve ont slagen en ik ben voornemens geen stap achteruit te gaan". Tot besluit van ons gesprek met de heer Weimar merkté hij op dat Woensdagmiddag om half twee nog een logger met 150 pk naar zee was ge gaan. De „Gelria" met haar 700 pk be hoeft dan zeker niet binnen te blijven. Het personeel dat thans is ontslagen zal in geen geval bij de maatschappij terug keren. Zij kunnen bovendien wegens con tractbreuk worden gestraft. Bij de uitwerking van de plannen voor de bouw en inrichting van een nieuwe werkplaats bij de bedrijven voor Gas en Water is het wenselijk gebleken, voor de werkplaats en tekenkamer geen afzonderlijke gebouwen te plaatsen, maar beide onder te brengen in een industrieloods, van hetzelfde type als die, welk? in IJmuiden- West zullen worden gebouwd. Onderbrenging in één gebouw biedt ondermeer als voordeel, dat voor de bedrijven een zo efficiënt mogelijke werkwijze zal kunnen worden verkregen. De kosten van de industrieloods wor den geraamd op f 203.900.waarvan f 162.900.voor de bouw van de loods en f 41.000.voor de inrichting. Bij de vaststelling van de begroting voor het dienstjaar 1951 heeft de gemeen teraad van Velsen besloten, een bedrag van f 120.000.beschikbaar te stellen voor de bouw en inrichting van een nieuwe werkplaats bij de bedrijven voor Gas en Water. Daarnaast werd in 1952, door wij ziging van de begroting voor dat jaar, een (verhoogd) crediet van f 31.000.uitge trokken voor de bouw van een houten noodgebouw bij de vorengenoemde bedrij ven en inrichting daarvan als tekenkamer. In totaal is derhalve voor het totstand brengen van deze objecten een bedrag van f 151.000.beschikbaar gesteld. Aangezien dit crediet ter beschikking staat, stellen B. en W. de raad voor, voor de bouw en inrichting van de loods alsnog een aanvullend crediet van f 52.900.uit te trekken. Smalspoor Op de begroting van 1951 was verder geraamd een bedrag van f 4800.voor de aanleg van een betonplateau met smal- De nieuwe busverbinding Willem de ZwijgerlaanBroekbergenplein in Sant poort, die gereden zal worden door bus 8 gaat Zondag 15 Maart in via Duinweg Terrasweg. Daartoe is de Duinweg ver beterd, zodat hij niet langer een B-weg is. Voorts is de Broekbergenlaan met in gang van vandaag wegens bestratings werkzaamheden voor het rijverkeer afge sloten. De bus HaarlemIJmuiden rijdt tot nader order, komende van Haarlem na het verkeerspleintje aan de Broekbergen laan langs de Parallelweg tot de Velser- broekstraat en dan naar het Broekbergen plein. De halte wordt tijdelijk verplaatst naar de Velserbroekstraat bij het plein. Van IJmuiden af wordt de Hoofdstraat gevolgd tot de Slaperdijk, en over deze dijk weer naar de Rijksstraatweg gereden. De halte wordt naar de scheiding Hage- lingerwegHoofdstraat verplaatst. De „nieuwe" bus 8 (dienst Haarlem—Bloe- mendaalSantpoort) zal moeten rijden Terrasweg, Hoofdstraat, Slaperdijk, Rijks straatweg, Parallelweg, Velserbroekstraat (eindhalte), Hoofdstraat (beginhalte), Terrasweg, enz. spoor op het terrein van het Gasbedrijf en een bedrag van f 4525.voor de aan leg van een parkeerterrein en wijziging van de terreinafscheiding, aldaar. Tot nu toe kon nog niet tot uitvoering van deze werkzaamheden worden overgegaan. Het ligt echter in het voornemen, een en ander in 1953 te verwezenlijken. In verband daarmee stellen B. en W. voor, de ge noemde bedragen wederom uit te trekken. De sleepboot Holland (III) van rederij Doeksen in Terschelling, die in de zomer maanden de passagiersdiensten tussen Vlie land, Terschelling en Harlingen onderhield is naar Perzië verkocht en zal na herstel werkzaamheden op de scheepswerf te Har lingen vertrekken. De Holland III was het tot sleepboot verbouwde Engelse korvet Scaravay en heeft als bergings-sleepboot goede diensten bewezen. De werving van vrijwilligers voor de Dienst Bescherming Burgerbevolking in het rayon VelsenBeverwijk begint in Beverwijk Maandag de 16de; in Velsen denkt men op Maandag 23 Maart te kun nen starten. De wervingsadressen zullen nog nader bekend worden gemaakt. De Heemskerkse boeren, aangesloten bij de Land- en Tuinbouwbond, hielden gister avond, onder voorzitterschap van de heer Th. Groot, in café De Oranjeboom, hun jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Vessies, bleek dat het jaar 1952 gunstig is geweest en het financieel over zicht gaf een batig saldo van 21.56 aan. De heren J. de Wit, G. Koper en Th. Groot werden bij acclamatie in het bestuur herkozen. Ter vergadering ontspon zich een dis cussie over het feit, dat elders goedkopere silo's zijn geleverd, dan in Heemskerk het geval is, en voorzitter zegde toe, hierna een onderzoek in te stellen. Tot slot van deze avond hield de heer J. Kruize, assistent bij de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst, een praatje over hooi en kuilgras. Ja, weglopen was wel het verstandigst, maar.... ze konden toch niet de projessor hier laten liggen! Ongerust bogen ze zich over hem heen. „Meneer.professor!", zei Rick. „Luister eens! Kunt u me verstaan?" Maar de professor scheen niets te horen; hij lag daar maar stil. „Zou hij iets mankeren?"veronderstelde Bunkie. „Nou, dat denk ik wel", zei Oepoetie. Hoe zou jij je voelen, als je zo'n ding op je hoofd kreeg?" „Maar we moeten zien, dat we hier wegkomen", vond Rick. „Hoe kunnen we hem mee krijgen?" „Hij is helemaal suf!", zei Oepoetie. Toen probeerden ze de professor overeind te krijgen. Met moeite konden ze hem laten zitten, met zijn rug tegen de muur; en toen sloeg de professor zijn ogen op. „Oei, oei!", kreunde hij, en hij wreef met zijn hand over de grote bult, die opeens boven op zijn bol was verschenen. „Die klap was flink aangekomen!" „Gaat het al wat beter, professor?", vroeg Rick. „OeiiU", was alles, wat de professor kon uitbrengen. „Nee, het gaat nog niet goed", dacht Bunkie. „Maar we moeten toch zien, dat we 'm gauw weg krijgen!", waarschuivde Oepoetie. „Als die rare vent daar boven weer gaat smijten, zijn we nog niet gelukkig!" ADVERTENTIE Essentieel onderdeel van de fabricage van vitamine D3 bij philips-Roxone te Weespd'e bestrating van het pro-vitamine met ultra violet licht. Philips-Roxane brengt met Actifral-10 een vitamine-preparaat in de handel, dat door de zeer lage prijs binnen ieders bereik is gekomen. De tijd, dat voor velen het geregeld gebruik van een vitamine-prepa raat een luxe was, is voorbij. Het heeft geen zin. Het heeft geen zin dat U een vitamine preparaat van extra sterke samenstelling gebruikt als dagelijkse aanvulling van de eventuele tekorten in het voedsel. Onder normale omstandigheden kunt U volstaan met de normale aanvullende hoeveelheden, die „Actifral-10" bevat. Eén dragée „Actifral-10" bevat de 10 be langrijkste vitaminen in de juiste ver houdingen en hoeveelheden. Door het ge regeld gebruik van „Actifral-10" (in nor male gevallen 1 dragée per dag) worden de gevolgen van schommelingen in het vitaminengehalte van de voeding gecom penseerd. Door deze juiste hoeveelheden vitaminen in de juiste verhouding is „Ac- tjfral-10" belangrijk lager in prijs. (Slechts f 1.95 per 60 dragées en f 2.90 per 100 dragées). Voor extra aanvulling. Voor extra aanvulling in geval van extra inspanning kunt U „Actifral-Multi" ge bruiken, dat voor speciale omstandigheden werd samengesteld. Ook „Actifral-Multi" is laag in prijs, vooral als men de sterke samenstelling in aanmerking neemt, (f 2.90 60 dragées, f 3.90 - 100 dragées). Onjuiste opvatting In brede kringen is men van mening, dat ons voedsel voldoende vitaminen bevat. In zijn algemeenheid is dit juist, als men uitsluitend let op de variëteit aan vitami nen. Als regel bevat ons dagelijks voedsel echter per vitamine een te geringe hoe veelheid. Bovendien gaan dikwijls nog veel vitaminen verloren, bijvoorbeeld door ko ken en conserveren. Vooral in de winter Naarmate de winter vordert wordt de kans op tekorten aan vitaminen in ons voedsel groter. De mogelijkheden van voldoende variatie in het menu worden kleiner,, al lerlei vitaminenrijk voedsel wordt duurder enz. Toch moeten de benodigde vitaminen in het lichaam aanwezig zijn. Waartoe kan tekort leiden Tekort(en) aan één of meerdere vitaminen verlagen het weerstandsvermogen. Ook veroorzaken tekorten niet zelden afwijkin gen en verschijnselen, die door de leek nogal eens veronachtzaamd worden. Al lerlei lastige, soms nauwelijks opgemerkte symptomen welke nog niet bepaald het gevoel van ziekte behoeven te verwekken, kunnen verband houden met een onvol doende toevoer van vitaminen. Verschijnselen Gebrek aan belangstelling, initiatief en prestatievermogenvermoeidheidsgevoe- ltns; niet „fit" zijn; slecht zien bij avond; moeilijk aanpassen aan licht en donker; afwijkingen aan de ogen, aan de huid en aan de tong; pijnlijkheid en bloeding van het tandvlees; rachitis; voorjaarsvermoeid- heid en tal van andere symptomen kunnen in verband worden gebracht met een te kort aan één of meerdere vitaminen in het lichaam. Met „Actifral-10", het universele vitamine preparaat, voorziet Philips-Roxane in een grote behoefte. Door de lage prijs kan nu iedereen, vooral in de winter en in het voorjaar, zorgen voor de dagelijkse stimu lans. „Actifral-10" geeft U weerstand, kracht en nieuwe energie. Op de Donderdagavond in café Flora ge houden jaarvergadering van de coöpera tieve Boerenleenbank deelde de voorzitter de heer Chr. van de Outenaar in zijn ope ningswoord mede, dat de crediet-bepërken- ae bepalingen, die in 1952 van kracht waren, dit jaar zijn opgeheven, aangezien 's lands financiën een ruimere credietver- lening voor 1953 toestaan. De grootste voorzichtigheid dient echter in acht ge nomen te worden, daar in de toekomst op enorme investeringen in de agrarische sector rekening moet worden gehouden, al dus de heer Van de Outenaar. De penningmeester S. van Tuinen gaf een overzicht van het afgelopen jaar en deelde mede dat de ontvangsten bedroegen 2.395.638 en de uitgaven 2.122.387. Er is een op de reserve overgebrachte winst gemaakt van ƒ938,12. Bij de bestuursverkiezing werd de heer L. Slikker herkozen en in de vacature, ont staan door het overlijden van de heer J. Docter, werd voorzien door de verkiezing van de heer L. de Vries. De pogingen die B. en W. van Velsen hebben aangewend om de eigendom te ver krijgen van perceelsgedeelten van de ge broeders Heeremans hebben er toe geleid dat de eigenaren zich hebben bereid ver klaard de grond tot een oppervlakte van 1 ha, 36 are en 22 ca en met inbegrip van de zich op en in de grond bevindende pompinstallatie aan de gemeente te ver kopen om een bedrag van 44.430 in totaal. In deze prijs is begrepen de be drijfsschade wegens opheffing van het tuindersbedrijf, dat op de grond wordt uit geoefend. Woensdag 11 Maart zijn ten gemeente huize door burgemeester H. Nielen de blok hoofden en plaatsvervangende blokhoofden van de Dienst Bescherming Burgerbevol king geïnstalleerd. Heemskerk zal worden verdeeld in zeven blokken. Het blokpersoneel moet nog wor den aangewezen, en daartoe zal op Woens dag 18 Maart een propaganda-avond wor den gehouden in het Marquette-theater. Op Zondag 15 Maart zal de afdeling Wijk aan Zee van de Katholieke Arbeiders Bond haar veertigjarig bestaan vieren. Op deze dag zal in de parochiekerk een plechtige Mis worden opgedragen door de aalmoezenier van de arbeid, geassisteerd door pastoor C. Pouw en de heer A. Rij broek, M.S.F. Ter voorbereiding hiervan geeft laatst genoemde op Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdagavond een triduum in de kerk. De andere feestelijkheiden, o.a. de re ceptie en een groot kinderfeest, zullen tot September worden uitgesteld. ADVERTENTIE 99 99 6) Neen, zei Bachou. Ik respecteer die orden van heilige vrouwen, die zio'n wij den aan het loven van God. De bedoeling is goed. Maar persoonlijk ben ik van me ning, dat Hij ze daarvoor niet heeft ge maakt. Voor dat soort werk heeft hij mil- lioenen Serafijnen, Cherubijnen, enz. Om nog maar niet te spreken van de milliar- den zielen, die al in het Paradijs zijn Dat moet hem voldoende zijn, vind ik! Hij schudde het hoofd en snoot eens flink ziin neus. Milliarden zielen in het Paradijs? mompelde juffrouw de Lernon ondeugend. Zoveel, denkt u? Maar hoeveel in de Hel, Monseigneur? St! zei Bachou. Laten we niet over de Hel spreken. Dat is een mysterie, dat ons onverenigbaar voorkomt met de on eindige goedheid van God. Men moet niet proberen het te begrijpen. Maar u gelooft er aan, veronderstel ik? Hij opende zijn ogen wagenwijd voordat hij, geërgerd, antwoordde: Natuurlijk, juffrouw! Toe nou ik ben bisschop! Een bisschop, die niet aan de Hel gelooft, dat zou wat moois zijn! Ik heb daarover doodgewoon mijn eigen ge dachte. En die is, Monseigneur? Wel, dat onze Lieve Heer er per slot van rekening nooit iemand naar toe zal sturen, juffrouw. HOOFDSTUK III Slaap rustig, Monseigneur! Het diner eindigde veel vrolijker dan het was begonnen, in een heel andere at mosfeer. Juffrouw de Lernon scheen door Mon seigneur uit een kwellende dromerij ge haald te zijn. Zij had nog ogenblikken van afwezigheid gedurende welke zij met een hard, bijna vijandige ,,ins Blaue hinein" staarde. Maar dan richtte ze haar blik op haar gast, terwijl de nardheid ervan vermin derde en zij mechanisch glimlachte, totdat zij de echte glimlach, die van de Engel uit Reims, terugvond. Toen de maaltijd was afgelopen, nain zij een petroleumlamp om Bachou naar de garage te begeleiden, waar hij zijn toilet benodigdheden en zijn nachtgoed wilde halen. Toen de deur van de vestibule zich voor de donkerte van de binnenplaats opende, had zij een soort angstgevoel. Bachou zag het. Hij zei met autoriteit: Geeft u mij de lamp. Het is niet no dig, dat u naar buiten gaat, ik zal de garage wel vinden. U zult me voor een klein meisje hou den, dat bang is voor het donker! schert ste zij op een gedwongen toon. Monseigneur wilde juist iets antwoor den, toen een stem zioh liet horen: Goede avond, juffrouw! Ik zal Mon seigneur wel begeleiden. U moet in de warmte blijven. Dank je. Edouard. Goede avond.... Heb je al gegeten? Ja. Goede nacht, juffrouw. Het was weer de jachtopziener. Hij nam de lamp en bracht Bachou naar een loods. Monseigneur nam twee pakjes onder zijn arm en zei plotseling: Wandel je zo de hele nacht rond, vriend? Oh, neen, Monseigneur. Ik maak een wandeling door de bossen omstreeks het avondeten. In verband met de konijnen van de juffrouw. Konijnen? Ja. Eergisteren waren er tien van haar opgegeten. Dat is dan het juiste ogen blik om op vossen, marters en wezels te jagenOmdat ze dan op zoek gaan naar prooi, Monseigneur. Oh, juist. Hij werd weer naar de deur gebracht, waar Isabella de Lernon op hem wachtte. Zij zette de lamp op tafel in de vestibule. Daar ik hier alleen ben, barricadeer ik me in mijn huis, Monseigneur. Ik zal u de grendel van de deur laten zien, zodat u het huis uit kunt, als er brand zou komen. Bachou onderdrukte het optrekken van zijn wenkbrauwen. Dacht zij aan de brand stichting in het nieuwe huis in Courty, aan het kippenhok van Victor Lefort? Zij lichtte een klink op, die een andere blokkeerde, welke zij in het slot schoof. Ik hoop, Monseigneur, dat u uw woord wilt geven, dat u geen van die kleine geheimen in dit huis zult verder vertellen? Natuurlijk! antwoordde Bachou met vuur, uit zijn overpeinzingen gehaald. Ik geef u mijn woord, met genoegen! Dank u. Monseigneur. Dit „dank u" gaf hem een kleine schok. Wat voor betekenis kon de manier van openen van die deur aan de binnenkant hebben? U ziet, ik eindig met deze staaf naar beneden te doen om hem in zijn ringen te schuiven. Om de zo volkomen gesloten lui ken te openen, zou men een ram nodig hebben om ze in te rammeien. Kom, Mon seigneur, ik zal u uw kamer laten zien. Zij gingen de trap op naar de eerste verdieping. Bachou werd in een ouderwets ingerichte kamer binnengelaten, met zeer mooie en stevige meubelen. Mijn kamer is aan het andere eind van de gang, voorbij het trappenhuis. Het toilet is achter de kleine deur, die u daar zietMonseigneur, ik wens u een goede nacht! En ik u ook. Maar. vertelt u eens Die voorzorgen, die u neemt, volkomen toegeven, in een eenzaam kasteel midden in de bossen Wel, Monseigneur? zei zij, toen hij aarzelend zweeg. Er is nooit in dit huis ingebroken, hoop ik? Zij wendde haar hoofd af. Ja, zei zij op neutrale toon. Vijf jaar geleden hebben bandieten hier mijn acht tienjarige zuster Marcelle vermoord. Oh! zei Bachou. Ik vraag u par don. Goede nacht, Monseigneur. Slaap rustig! Zij verwijderde zich in de gang, hem met stomheid geslagen achterlatend. Na dat hij de deur gesloten had, luchtte hij zijn gemoed. Wel alle drommekaters! Wat een stomme bokkenschieter ben ik! Om maar alle vragen te stellen, die me in de mond komen! Ik zag wel, dat zij verdiet had gekend in haar verleden, die arme kleine! Hij bewerkte zijn kussen met heftige vuistslagen. De vicaris-generaal van Mgr. Felt.in heeft volkomen gelijk, dat het me aan di plomatie ontbreekt.Wat in de taal dei- prelaten wil zeggen, dat hij me een som bere woesteling vinidt. Doe ik die kleine verdriet door haar aan een afschuwelijk gebeuren te herinneren. Het is wat moois. De kamer was ijskoud, vochtig. Hij kleedde zien snel uit, trok zijn pyama aan, deed zijn redingote er weer overheen en ging naar het toilet, zijn zaklantaarn in de nen vinden. Dit vertrekje kreeg lucht en licht door een klein venster, dat op de bin nenplaats uitzag. Daar het raampje te nauw was voor een menselijk lichaam, had men het met nodig geoordeeld er een luik voor te maken. Bachou deed zijn lamp uit en bekeek het landschap. Verlicht door een maan, die af en toe verdween achter grote grijsachtige wolken. Boven het glin sterende dak van de garage zag men grote eikenbomen, daarvan de grillige takken op Chinese schimmen geleken. Buiten de wolken was alles van dit nachtelijke décor onbeweeglijk. Alles stond daar in volko men rust. Het kraken van een vallende dode tak klonk Bachou als een kanonschot in de oren. En plotseling vloog van het leien dak tegenover hem iets weg met een zo lange doordringende krijs, dat het hem kippenvel bezorgde. Een reuzen,uil begon met zijn watten vleugels boven de binnen plaats te fladderen. Zijn schaduw was zichtbaar op de verlichte zijde van de leien daken Nu schreeuwde hij als een pasgeboren baby. Bachou had genoeg van de nachtelijke genoegens van het kasteel Vandières! Hij ging naar zijn kamer terug, sprak zijn avondgebed uit, deed zijn jas uit en stap te in bed. (Wordt vervolgd). gerechtvaardigd en redelijk, dat moet ikhand can de knopjes van, het licht te kun- 0

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6