Overkoepeling van alle stromingen met als doel het dienen van de gemeenschap Nog altijd zwerven dorstige dieren door het rampgebied Velsens cultureel leven in de komende week Havenberichten Visserij "variaJ Velser gemeenschap uit de windselen Vrucht van jarenlange voor bereidingen gisteravond geplukt Crediet voor schoolmelk aanmerkelijk verhoogd Rioolwaterpersleiding moet omgelegd Stormvogels krijgt Haarlem op bezoek 8 5700 liter per week Jaarverslag papier fabrieken Van Gelder Zonen N.V. Rondom de tunnelbouw Jaarvergadering dierenbescherming leverde bestuursmutaties op Voetbal op Zondag Scheepvaart Reeds veertig bouw- spaarders in Heemskerk De „Velser Gemeenschap" is er sinds gisteravond. Hiermee is de kroon gezet op een werk dat enige jaren van moeizame arbeid heeft gekost. Wethouder H. de Boer, die als voorzitter van het voorlopig comité de oprichtingsvergadering in het gemeente lijk lokaal aan de Abelenstraat presideerde, noemde de V.G. een onmisbaar instituut in een gemeenschap die men op wil bouwen en uitte de wens, dat deze oprichting mocht zün „tot heil van ons volk en van ons vaderland". „Reeds vooruitlopend op de Velser Gemeenschap werd gesticht de Velsense Jeugd Centrale en de Velser Kunst kring voor Allen en komt binnenkort de Velser Sportstichting tot stand", aldus de heer De Boer. Hij vervolgde: „Het oprichten van de Velser Gemeenschap is een poging om de burgerzin in de ruimste zin te bevorde ren, te stimuleren en te organiseren en om als gemeenschap dat te doen, wat als vereniging alleen niet kan worden onder nomen. Speciaal de wijkgedachte als uiting van actieve democratie moet worden aan gekweekt". Schematisch overzicht De heer De Boer gaf vervolgens een verduidelijking van de samenstelling van het instituut dat als kern naast het dage lijks bestuur een centraal bestuur zal heb ben. Dit centrale bestuur moet bestaan uit vertegenwoordigers van de geestelijke stro mingen, uit afgevaardigden van de te vormen secties muziek, toneel, zang, volks ontwikkeling, jeugd. Vervolgens uit ver tegenwoordigers van de te vormen wijk commissies uit Velsen-Noord, Santpoort en IJmuiden, van de Velser Kunstkring en de Volksmuziekschool. Daarnaast afgevaardigden van Sociaal Werk, waar onder meer de Kruisvereni gingen, vrouwenverenigingen, vakorgani saties, werkgeversverenigingen, midden standsverenigingen, sociale instellingen, personeelsverenigingen en woningbouw verenigingen onder ressorteren. De Sportstichting en de Stichting Sociaal Cultureel Centrum zijn zelfstandige orga nen, die alleen ter wille van de goede samenwerking een afvaardiging in de V. G. hebben. De secties en commissies wer ken zoveel mogelijk zelfstandig, maar leg gen hun wensen en voorstellen aan het centraal bestuur voor. Doel: de samenleving te dienen Er werden door de aanwezige afgevaar digden van verenigingen tal van vragen gesteld, die alle min of meer gebaseerd waren op de gedachte aan materieel voor deel, waarvan de aangesloten vereniging eventueel via de V. G. zou kunnen genie ten. Plichtmatig, als een goed voorzitter betaamt, heeft de heer De Boer al deze vragen beantwoord, tot plotseling dr. H. Voorzanger de knoop doorhakte door op te merken dat het niet ging om de vraag: „Welk voordeel heeft mijn vereniging hiervan". „Het gaat er om wat wJJ kunnen doen voor Velsen en als zodanig Is he* van be lang dat de Velser Gemeenschap er komt. Het doel ls namelijk om op enigerlei ma nier de samenleving te dienen en dit kan alleen als we de handen ineen slaan en in goed vertrouwen, eikaars mening respec terend, met elkaar zee in gaan". Aangezien B. en W. van Velsen van oor deel ztjn, dat met de schoolmelkverstrek- king een belangrijk sociaal werk wordt verricht, stellen zij aan de gemeenteraad voor, het verzoek van het Plaatselijk Schoolmelk Comité om het voor het jaar 1953 reeds toegestane crediet ad 1 5000, te verhogen tot ten hoogste 7.000, Voor 1953 werd als subsidie voor school- melkworziening een bedrag ad 5000, uitgetrokken. Deze raming geschiedde op grond van een in 1952 gehouden enquête, volgens welke 2300 leerlingen van Vel sense scholen aan een eventuele school- melkverstrekking zouden deelnemen, ter wijl toen nog niet vaststond of en tot welk percentage het Centraal Schoolmelk Comité in dit tekort een subsidie zou verlenen. Bij de hervatting van de schoolmelkverstrek- king op 2 Februari is gebleken, dat het aantal deelnemende kinderen de 2300 in zeer belangrijke mate heeft overschreden. Het aantal liters schoolmelk in de eerste week bedroeg 4300. De deelname over de week van 914 Maart omvatte 5700 liter. Hierbij moet rekening worden gehouden met het feit, dat nog vijf kleuter- en lagere scholen aan de schoolmelkverstrekking gaan deelnemen, terwijl het in de bedoe ling ligt, ook de Ulo-, nijverheids-, mid delbare- en voorbereidend hogere scholen in de schoolmelkvoorziening te betrekken, voorzover althans de deelname in voldoen de mate aanwezig zal zijn en uiteraard na verkregen medewerking van de onderwijs krachten. Een verdere stijging is dus te verwachten. Rekening houdende met een aflevering van 6000 liter per week, zal het tekort over 1953 naar raming 13.930, bedragen. Het Centraal Schoolmelk Comité verleent in dit tekort een bijdrage van 3!4 cent per liter. Donderdag 12 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen Amazonas van Antwerpen. Da Capo van Rotterdam. Doklaan van Londen. Spitzen- dorf van Stettin. Surte van Lenden. American Defender van Antwerpen. Mendoza van Hamburg. Britthol van Antwerpen. Peter Frase van Londen. Tiberius van Hamburg. Roy van Antwerpen. Durward van Leith. Hirondelle van Londen. Westermarkt van Rotterdam. Swift van Londen. Rijnstroom van Londen. Hugo Nielsen van Hamburg. Zaanstroom van Huil. Vertrokken zijn: Antares naar Kopenhagen. Argos naar Rotterdam. Rijnland naar Ham burg. Mervak N. naar Rotterdam. Sybule naar Londen. Admiralengracht naar Rotter dam. Wota naar Sleyte. Kaap Falga naar Aarhus. Tambor naar Moermansk. Columbus naar Surte. Doklaan naar Duinkerken. Ella Veldman naar Kiel. Saparoea naar Antwer pen. Wittekind naar Ronneby. Da Capo naar Haifa. Ovala naar Hamburg. Hectos naar Helsingfors. De heer De Boer merkte daarbij op dat de strekking van de V.G. een ideële en geen materiële is. „Het is geen vakorga nisatie", aldus de wethouder, „maar een instituut dat die taken ter hand gaat ne men die gedaan moeten worden in het algemeen belang. Er moet in de V. G. actief worden gewerkt door de bij haar aangesloten verenigingen en in sectiever- band". Nadat nog enige redactionele wijzigin gen in de statuten waren aangebracht werd de oprichting een feit en deed de voorzitter een beroep op de aanwezigen zo spoedig mogelijk aanmelding van deel neming in te zenden opdat het werk kan beginnen. Er zal veel en hard moeten worden ge werkt en de in Nederland zo bekende „lange tenen" zullen moeten worden op geborgen, wil het werk van de Gemeen schap slagen. Met wegcijfering van eigen roem en persoonlijke eer zullen vaak of fers moeten worden gebracht om Velsens cultuur op hoger peil te brengen en het saamhorigheidsgevoel dat in Velsen in de oorlogsjaren werd geboren zal in de V. G. dan ongetwijfeld zijn vruchten afwerpen. Met ingang van 1 April zullen alle Luxemburgse postkantoren deze postzegel, ter gelegenheid van het huwelijk van Prins Jean van Luxemburg met Prinses Josephine Charlotte van België, verkopen. De oonjunctuuromslag in de papier industrie heeft zich, na in het eerste kwar taal van 1952 zeer gunstig geweest te zijn, verder voortgezet. Door de verminderde vraag moesten enige maanden afwisselend enkele machines in de pakpapier- en wit- papierfaibriekan buiten bedrijf blijven. In het derde kwartaal ontstond weer een op leving, zodat sindsdien ook deze fabrieken weer volop meedraaien. Tengevolge van deze stilstanden daalde de totale papier productie, ondanks een verhoogde aan maak van krantenpapier, van 177.000 ton tot 168.000 ton. Dit wordt in het jongste jaarverslag van Van Gelder Zonen N.V. medegedeeld. Bij het proefdraaien van een nieuwe papier machine te Wormer (capaciteit 7500 ton 'sjaars) in April deed zich een ernstige constructiefout voor. Pas in November was deze hersteld. Met deze machine kun nen verscheidene nieuwe pakpapiersoor ten aan het productieprogramma worden toegevoegd. De totale vermindering van de afzet is zeer beperkt gebleven doordat de aanzienlijk kleinere vraag uit het binnen land opgevangen is door een grotere ex port. Deze was naar gewicht hoger dan tot dusver. De grondstoffen- en fabrieksprijzen ver tonen thans een meer stabiel beeld. De winstmarges zijn ingekrompen, maar blij ven redelijk. Alleen de courantenpapier- prijzen zijn slechts matig winstgevend. De door de prijsdaling ontstane verliezen op de voorraden zijn geheel opgevangen door de in vorige jaren getroffen voorzieningen. De boekwaarde der grondstoffen is voorts teruggebracht tot het prijspeil van 1949. De directie acht het, bij het tegenwoor dige tarief van de vennootschapsbelasting, niet verantwoord tot een verdere uitbrei ding van het productie-apparaat over te gaan. De investeringen zullen dus be perkt moeten worden tot noodzakelijke verbeteringen en vervangingen. De exploitatierekening wijst een bedrag aan van f 17.^36 780 (f 19.961.088). Afge schreven wordt f8.629.113 (f8.148.587). De reserve diverse belangen is met f 5 mil- lioen versterkt (f7)4 millioen). Uit de winst van f4.351.024 (f4.244.389) wordt een (onveranderd) dividend van 9 percent op de gewone en preferente aandelen voorgesteld. Klaverjassen om paaseieren De Culturele Dienst van de K.A.B. orga niseert op Dinsdag 24 Maart in de K.S.A. te Beverwijk een klaverjaswedstrijd om 150 Paaseieren. Er zijn twee eerste prijzen van 25 eieren voor de eerste dame en de eerste heer. Als gevolg van de aanleg van de tunnel onder het Noordzeekanaal zal het nood zakelijk zijn, de rioolwaterpersleiding tus sen het pompstation aan de Meervliet- straat en dc rioolwater-zuiveringsinrich ting aan de Amsterdamseweg te verleggen naar een strook grond, gelegen langs de omgelegde rijksweg nr. 6. De aan deze verlegging verbonden kos ten, met inbegrip van die van de benodig de aanvullende rioleringsbuizen, worden geraamd op f 47.000. Na het tot stand komen van dit werk zal het bovenden nog nodig zijn, een gedeelte van de verlegde leiding over een lengte van ongeveer 150 meter tijdelijk te ver wijderen, zodra de bouw van het tunnel lichaam het punt nadert waar dit de om gelegde rijksweg nr. 6 kruist. De kosten hiervan zullen ongeveer f 3000 bedragen. In totaal zal mitsdien met deze omleg ging een bedrag van f 50.000 gemoeid zijn. Hoewel het rijk tot het verlenen van een bijdrage in deze kosten niet is ver plicht, is B. en W. uit gevoerde bespre kingen gebleken, dat het vermoedelijk een bedrag van maximaal f 22.000 ter beschik king van de gemeente zal stellen. Of dit inderdaad zal geschieden zal uiterlijk over drie maanden bekend worden. De thans aanwezige persleiding zal echter over een maand verwijderd moeten zijn. In verband hiermede stellen B. en W. de raad voor een crediet beschikbaar te stel len van f 50.000. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: H. de Jonge, M. H. Hofstedestraat 48, tel. 5652 en P. C. de Weerdt, Stationsweg K 5. tel. 4614. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevrouw Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 2 uur tot Zondagavond 11 uur wordt deze week waargenomen door de arts: Uitsluitend in spoedgevallen. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Wijkerstraatweg 162, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst Tijdens het weekeinde neemt waar: Apotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27, tele foon 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, tel. 8410 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp. Tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Santpoort: Zr. I. de Jong, Brederoodseweg 45, tel. 8756. Velsen-Noord, Driehuis en Velsen: Zr. Sj. Koerse. Leeuweriklaan 21, IJmuiden-Oost. IJmuiden en IJmuiden-Oost: Zr. T. de Beurs, Lijsterdaan 21, tel. 4378. De jaarvergadering vain de afdeling Velsen der Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren heeft gis teravond twee belangrijke bestuuw- mutaties opgeleverd, zulks min of meer als sluitstuk van de moeilijkhe den, die in de boezem van het be stuur waren gerezen. Na het presidium van de afdeling gedurende meer dan 25 jaar te hebben bekleed is de heer P. C. de Weerdt als zodanig niet her kozen; ook de penningmeester, de heer G. Jansen trad af. De moeilijkheden, die hun oorzaak von den in een vermeende te geringe belang stelling van bestuurszijde voor het werk van een jeugdgroep van dierenbescher mers zijn thans echter definitief van de baan, al staken ze tijdens de jaarvergade ring af en toe de kop op. De opengevallen plaatsen in het bestuur werden ingenomen door de heer Van der Wal en mevrouw Deelman; het bestuur zal de functies nog onderling verdelen. De De afgelopen Zondag reduceerde Stormvogels de achterstand op Heeren veen tot 4 punten, zodat met 10 wed strijden voor de boeg nog alles mogelijk is. Temeer daar Heerenveen de laatste tijd niet direct daverende prestaties leverde. Maar met Haarlem, dat slechts één verliespunt meer heeft dan de Frie zen, moet uiteraard óók nog ter dege rekening gehouden worden. Met dit voor ogen behoeft het natuurlijk geen nader betoog, dat de ontmoeting Storm vogelsHaarlem op Zondag a.s. een zeer belangrijke is. VSV staat momenteel vast in de kopgroep. De achterstand op RCH bedraagt momen teel 3 punten, maar de roodwitten hebben één wedstrijd meer gespeeld. Wat evenwel voor Stormvogels geldt, geldt ook vóór VSV. Met nog 11 wedstrijden te spelen en een de laatste tijd minder in vorm zijnd RCH kan er ook hier nog veel gebeuren. Zondag speelt VSV in Nijmegen tegen NEC. Met de Kennemers blijft het goed gaan: Zondag j.l. werd met een lastige tegenpartij afgerekend, maar op de komende wedstrijd dag staat er weer een andere te wachten, n.l. KFC. Dit zouden we tot voor kort niet beweerd hebben, maar nu de Kogers de laatste tijd zo uit hun slof schieten, mogen de roodzwarten wel extra op hun qui-vive zijn. Ook DEM bleef het goede pad bewandelen. Met 52 werd Kinheim verslagen. Tegen WSV verwachten we opnieuw een DEM- overwinning en dat zal goed zijn ook want Zaandijk zal zeker van GVO winnen. Ter rasvogels moet het tegen SDW minstens tot een gelijk spel kunnen brengen. Bij Kin heimVelsen zal het ongetwijfeld spannen. Daar Kinheim de laatste tijd de kluts wat kwijt is, slaan we Velsen's kansen 't hoogst aan. Beverwijk zal aan KW de handen vol hebben. In 't gunstigste geval behaalt het één winstpunt. CSV zal goed doen RKVVA niet te onderschatten. Bij een normale krachtsinspanning zijn de punten voor de Castricummers. Ten opzichte van de andere Castricumse 3de klasser zijn wé niet zo optimistisch gestemd. We verwachten dat Vitesse het niet tegen Wijk aan Zee zal kun nen bolwerken. De ADO'ers kwamen Zondag j.l. nog weer even steviger op de bovenste plaats te staan. Zelf wonnen ze van WB en Lijnden ver speelde een punt. Tegen Onze Gezellen ver wachten we de zoveelste Heemskerker over winning. WB zal, al speelt het op eigen terrein, aan DIO de handen vol hebben. agenda vermeldde onder meer behalve de gebruikelijke jaarstukken een bespreking van de inmiddels begonnen asylböffw. Dat deze asylbouw de 'niet- ongunstige positie der geldmiddelenzwaar ,?zal. aantasten, bleek overduidelijk, zodat de afdeling een intensieve ledenwerving op touw zal moe ten zetten. In de pauze werd overigens een pond paling Amerikaans verkocht, zodat er al vast ruim i 45 binnen kwam voor het nieuwe asyl. Balsem op de „wonde" van de jeugd groep werd om te beginnen gelegd door de heer G. Jansen, die zich in zijn finan cieel verslag waarderend uitliet over de activiteiten van de leden dier groep, waar na ook de heer De Weerdt hulde bracht aan de jeugd. Voorts werd dank gebracht aan de dierenarts J. Jongkind, die de cur sus voor dieren EHBO tot een succes helpt maken. De bestuursverkiezing bracht dus het aftreden van de voorzitier met zich mede en de vice-voorzitter, de heer J. Folkerts- ma heeft met de volle instemming van le den en bestuur de heer De Weerdt het er- lidmaatschap aangeboden evenals aan de scheidende heer Jansen, om tevens de lang jarige toewijding van de aftredende voor zitter te bespreken. Film over rampgebied Na de pauze heeft de heer H. Visser, hoofdinspecteur van Dierenbescherming uit Den Haag verteld over zijn zwerftoch ten door het rampgebied, waarbij vele honderden dieren van de verd'orsting wer den gered, vaak op de meest riskante wijze. Hoe gevaarlijk die hulpploegen soms moesten werken om een geïsoleerd huis dier te redden, liet een bizonder goed kleu- renfitonpje zien. Dit werk gaat inmiddels met de volle dige steun van de overgebleven bevolking nog steeds door, want op diverse afgesne den eilandstukken lopen nu nog altijd die ren rond, die wegens gebrek aan drink water ten dode opgeschreven zijn, als er niet spoedig hulp daagt De eerste steenlegging voor het Kerbert- dierenasyl zal, zoals reeds gemeld werd, Donderdag 26 Maart geschieden. i Aagtedijk, pass. 11 Recife. Abbedijk, 11 v. Baltimore te Rotterdam. Albireo, 12 te Rio de Janeiro. Alblasserdijk, 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Ald'aibi, 11 v. .Bahia n. Las Pa'lmas. Alnati, 12 v. Antwerpen te Rotterdam. Alphacca, 11 van Santos. Agamemnon, 11 laat v. Pto Plata te Baltimore. Almdijk, 11 v. New York n. Golf v. Mexico. AmsteJkroon, pass. 11 Ouessant. Amstelveen, 11 van Tarakan. Annienkerk, 11 v. Honigkonig n. Kobe. Arendsdijk, 11 v. Norfolk te New York. Arend,skerk, 12 te Aden. Aalsum, 11 van Bremen te Hamburg. Abbekerk, 11 te Genua. Aalsdijk, 11 v. Baltimore te Norfolk. Alhena, 11 v. Montevideo. Alpherat, 14 v. Buenos Aires te Rotterdam verwacht. Altair, 11 te Santos. Argos, 12 te Rotterdam. Arkeldijk, 10 v. Rotterdam te New York. Almkerk, pass. Hl Stromboli n.Genua. Amor, 11 60 m. W. Kp. Monte dêOr. Bantam, 12 te Colombo. Bintang, 12 v. Los Angeles te San Francisco. Bengkalis, pass. 11 Mindcoy n. Belawan. Bos oh fontein, 11 rede Tanga. Bonaire, 12 van Plymouth. Barend recht, 12 v. Miri te Pladju verw. Batoela, Dl v. Bulelemg n. Soerabaja. Baud, 11 v. Tj. Priok n. Singapore. Bloemfontein, 11 200 m. Z.ZW. Teneriffe. Cottica, 12 te Paramaribo. Caltex Pernis, 11 Kreta gepass. Ohama, pass. 11 Ras al Hadd. Cistula, 12 v. Mii*i te Singapore. Corilla, 11 v. Rastanura n. Singapore. Ceram, 12 v. Bushire n. Bahrein. Caltex Leiden, 11 70 m. W. Kp. Sidero. Cleodora, pass. 11 Miri. Dalerdijk, 12 te Cristobal. Delfshaven, 12 te Montevideo. Drente, 11 v. Makassar n. Tj. Priok. Duivendreoht, 12 150 m. W.NW. Lands End. Eendracht, pass. 12 Kp. St. Vincent. Eos. 12 v. Amsterdam te Piraeus. Elmina, 11 v. Lome n. Takoradi. Erinma, pass. 12 Westelijk v. Luzon. Etrema, pass. 12 Oostelijk v. d. Anda-matien. Edam, 11 250 m. O.ZO. Kp. Race. Esso Den Haag, 11 105 m. NW. Flores. Friesland (SSM), 12 v. Huelva te Terneuzen. Garoet, verm. 12 17 u. v. Marseille. Gooiland, 11 St. Paulsrock gepass. Gordias, 11 Ouessant gepass. Gouwe, pass. 11 Lands End n. Las Palmas. Graveland. 12. v. Santos te Rio de Janeiro. Groote Beer, 13 ca. 9 u. aan de Hoek v. Holland verwacht. Gaasterland, 13 ca. 16 u. v. Pto Alegre voor IJmuiden verwacht. Groote Kerk, pass. 11 Str. Messina. Hoogkerk, 13 Penang verwacht. Hera, pass. 10 Crooked eil. Bahamas. Hercules, 12 v. La Goulette te Messina verw. Hermes, 11 v. Maracaibo n. Barranquilla. Hersilla, 12 v. Guanta te Pto Cabello verw. Hydra, 12 v. Carupano te Port of Spain. Hector, 11 v. Algiers te Burriana. Helena, 12 Cp. Haitien verwacht. Ittersum, pass. 12 Ouessant. Kota Inten, 11 Guardafui gepass. n. Belawan. Kalimantan, pass. 11 ten Z. Karimata eil. Kaloekoe, 12 te Sarnia. Karsik, Dl v. Toll Toli n. Mienado. Luna, 11 Findsterre gepass. n. Rotterdam. Lutterkerk, 12 v. Khori amslhar te Bahre:n verw Laeites, 11 v. Port Swettenham n. Penang. Lekhaven, 13 Marseille verwacht. Loenerkerk, pass. 12 Gibraltar n. Antwerpen. Lekkerkerk, 11 v. Bombay n. Karachi. Lemsterkerk, 11 te Koewadt. Limburg, 11 van Bombay. Lombok, pass. 11 Aeapulco n. Balboa. Laaigkerk, pass. 11 laat Port Soedan. Leersum, 11 540 m4 ZO. Galveston. Maas, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Maasland, 12 v. Itajai te Pto Alegre. Maasdam, 11 v. New York n. Rotterdam. Mataram, 11 23 u. v. Marseille te Genua. Manoeran,, 11 v.'Palembang n. Soerabaja. Noordam. 11 790 m. O. Kp. Race. Noordwijk, 11 v. Baltimore n. Pto LaCruz. Nigerstroom, 12 v. Lagos n. Pointe Noire. Oranjestad, 12 te Antwerpen. Ondina, 11 v. Aalèèurïd te Stavanger. Overijsel, pass. 12 Ca-rolinen n. Holland'ia. Prins Philips Willem, pass. 11 Kanarische eil. Perna, 12 v. Balikpapan te Singapore. Prins Fred. Willem, 11 v. Livorno te Valencia-. Prins Willem III, v. Valencia te Cartagena. Polydorus, 11 v. Soerabaja m. Semaranig. Prins Fred Hendrik 11 30 m. N.NW. Kp. Vincent Pygmalion, 11 220 m. NO. Barbados. Rijnland, 12 v. Amsterdam naar Hamburg. Radia; pass- 12 Minicov n. Djibouti. Raki, pass: 12 Ceylon n, Calcutta. Ron-dd. 11 v. Marseille n. Antwerpen. R af a-el a11 te Pylubukom. 'Stad Maassluis, Vèrtr. 12 v. Newport Mon n. Narvik. Sibajak. 11 700 m. ZO. Socotré n. Aden. Saléwati, pass. 11 Finisterre. Sarbera. 11 v. Miri naar Pladju) Stad Dordrecht. 11 v. Huelva n. Rotterdam. straat Banka, i2 te Tj. Priok. Saparoea, 12 v. Amsterdam n. Antwerpen. Sail and. pass. 12 Madeira n. St. Vincent. Siberoet, 1'2 te Ogotua. Sigli, 11 v. Tj. Priok op rede Benkuien. Srilddoenig, lil v. Padang n. Tj.. Priok. Slamat, 12 te Bete wan. Sunetta. 12 260 m. ZO. Madras. Stad Alkmaar, pass. Hl eil Wight. Stad yiaardiinigen, 1.1 95 m. W.ZW. Wega. Stanvac Talarjg Akar, 12 v. Singapore te Saigon. Tegelberg. 9 v. Mauritius n. Belawan. Teucer. 11 te Port Said. Taw-alt, 12 v: Colombo n. Cochin. Tomini. 12 te Suez. Ta ra, 11 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Tiberius. 12 v. Antwerpen te Amsterdam. Titus. 13 v. Middel!. Zee te Amsterdam verw. Temate. 12 ten anker rede Belawan. Tiibantiet, 10 90 m. N. Ba wear. Tlikampek, 12 v. AdJai n. Shimizu. Tjisadianie, 11 v. Belawan Port Swettenlham. Tamlkhaven I, 12 Singapore. Tero. verm. 14 v. Aadhus n. Kopenhagen. Tliwangi, 11 v. Serpsramig n. Soerabaja. Utrecht. 11 rede Bahrein. Westerdam, 11 440 m. O.ZO. Kp. Race. Willemstad. 12 Pto Limon verwacht. Woensdrecht. 11 v. Curasao te Boston. Winsum. 11 Dover gepass. Waterland, 11 v. Montevideo n. Santos. Waterman, pass. 11 Kp. de Gata ti. Zeebrugge Willem Ruys, 12 te Port Said. Wonosarl, 8 v. Seattle te Vancouver. Waingapoe. 11 v. Badasbaai n. Soerabaja. TJs'el, 11 dwars Kp. Rcca. Zuiderkruis, 11 540 m. NW. Kaapstad. Zonnewijk, 11 320 m. N.NW. Virgdnpassage. KLEINE VAART Arcturus, 12 v. Algiers n. Sete. Audacia, 12 v. Goole n. Aviles. Actinda, Dl v. IJmuiden te Bremen. Atlas, 11 v. Venietië n. Rijeka. Bree Helle, 11 v. Rotterdam te Londen. Birmingham, U v. HarLingen naar Goole. Borarif, lil v. Londen te Wisman. Betty Anne, verm. 12 v. Wismar n. Nakskov. Rafe-T, 11 van Barcelona n. Dublin. Bill, 12 v. Avon mouth n. Swansea. Brindta, 11 v. Huil n. Huls- Citadel, 11 v. Bristol te Newport. Catharina, 11 v. Grangemouth n. Le Havre. Continental, 11 v. Leith n. Middlesbro. ZONDAG 15 MAART Humanistisch Verbond. Lezing over „Muziek" door de heer W. Kraak, 10.15 uur Rex-Theater. Speeltuinvereniging „Vrij en Blij". Kin deroperette, 14 uur voor kinderen, 20.15 uur volwassenen. Patronaatsgebouw. Thalia, 15 uur: „Lord Wanhoop", 19 en 21.30 uur: „The greatest show on earth". Rex, 15 en 20 uur: „De grote speler, on derwereld ontmaskerd". MAANDAG 16 MAART Nutsbibliotheek uitlening 19.3021.30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur: „The greatest show on earth". Rex, 20 uur: „De grote speler, onder wereld ontmaskerd". DINSDAG 17 MAART Thalia, 20 uur: „The greatest show on earth". WOENSDAG 18 MAART Instituut v. Arb.ontwikkeling. Marionet tentheater Bert Brugman, 's Middags 14.30 uur kindervoorstelling „Paulus, de boskabouter", 's avonds 20 uur voor vol wassenen „Faust" en „Het oude lied". Ned. Herv. Jeugdgebouw te IJmuiden- Oost. Thalia, 20 uur: „The greatest show on earth". DONDERDAG 19 MAART IJmuider Volksstem, jaarlijks concert 20 uur: Rex-Theater. Thalia, 20 uur: speciale voorstelling van „Ditte een mensenkind". VRIJDAG 20 MAART Vlaggetjesdag Comité. Vergadering ver tegenwoordigers van de deelnemers en deelnemende organisaties, 20 yur, n.H. Jeugdgebouw te IJmuiden-Oost. Nutsbibliotheek uitlening 19.3021.30 uur, Heidestraat. Thalia en Rex: nieuw programma. ZATERDAG 21 MAART Thalia en Rex, nog niet bekend. De belangstelling voor het „Bouwsparen" -neemt in Heemskerk toe. Het aantal spaarders is thans reeds tot veertig ge stegen en binnen- afzienbare tijd zullen tien tot twaalf- spaarders hun eigen huis laten bouwen.- .Inlichtingen, worden verstrekt door de gemeentesecretaris Hi C. Schram. Vier dftizend pond. Woensdag werd door 31 vaartuigen aan de visafslag te Urk aan gevoerd: 2089 pend snoekbaars, prijs 0.82— 0.84; 322 pond rode baars 0.850.93; 1579 pond blei 0.085 en 32 pond karper 0.30, alles per pond. A la baisse. Zoals wel verwacht werd konden Donderdag verscheidene rondvis- soorten de hoge koersen van Woensdag niet vasthouden. Vooral de wijting, die Woensdag ongeveer 37.— per kist haalde, kreeg een klap en daalde tot 25.per kist. De schel vis noteerde eveneens gemiddeld 10.— per kist lager, met uitzondering van de braad die zich op 40.nestelde. De tong was ondanks de geringere aanvoer eveneens wat lager. Gemiddeld werden de middel- en één soorten verhandeld voor 1-40 per kilo, tegen 1.50 en 1.55 tijdens de vorige markt. Regels dikkoppen bleven onveranderd laag genoteerd met 40.tot 60.per 10 stuka. naar gelang de kwaliteiten en grootte. Nek aan nek. De „Abraham" en de „Medan", die Donderdag na een korte, 12- daagse reis aan de afslag kwamen, gaven elkaar niet veel toe met respectievelijk 25.600 en 25.400. De Sch. 26, die voor averij naar binnen was gekomen, besomde voor de afgebroken reis 3650 en de eer van de hoogste besommers der loggervloot kwam ditmaal toe aan de Sch 7, die 5100. maakte. Daar de aanvoeren der kotters zeer gering waren bleven ook de besommingen laag en k.on de IJm. 3 al met 1500.da hoogste reis maken. Pechvogel binnen. De Sch. 23, die Zon dagavond pech kreeg aan de motor en assis tentie kreeg van de Sch. 104, werd Woensdag avond laat in IJmuiden binnen gesleept. De vangst, bestaande uit 100 manden werd Don derdagmorgen in de afslag verkocht. Eli waagde het er op. Na nog een voor spoedig etmaal te hebben gevist, zag de Eli toch kans nog deze week aan de afslag te komen. Tegen de morgen kwam het schip binnen en meerde tegelijkertijd aan de afslag om nog te verkopen. De aan,voer bedroeg 400 k. makreel, 100 k. Noordharing, 60 k. schelvis en piepers, 40 k. radio, 80 k. zwarte kolen, 50 k. gestripte wijting en 40 stuks stijve kabeljauwen. Morgen dun. Voor de Zaterdagmarkt kwamen tot Donderdagavond geen meldingen van de trawlervloot binnen. Marktprijzen. Heilbot 3.502.10, Gr. tong f 2.06—1.79, Grm. tong 1.40—1.15, Kim. tong 1.62—1.33, KI. tong I 1.65—1.40, KL tong II 1.32—1.10, Tarbot I 2.10—1.65, alles per kg. Tarbot IV 50—S3, Tongschar 77—72, Schartong 2725, Gr. schol 2216, Grm. schol f 27—18, Kim. schol 38—19, KI. schol I 25—18, KL schol II 20—8, Schar 23—8, Bot 10—8, V. haring 20.50—14, Makreel 21—17.50, Gr. schelvis 78—76, Grm. schel vis 78, Kim. schelvis 7368, KI. schelvis I f 73—67, KI. schelvis IT 61—17, Wijting 30—10.50, Gr. gul 38—34, Mid. gul 36-32, KI. gul 30, Ham 120—112, KI. wolf 34, Poontjes 17, ifl. koolvis zw. 3227, Kl. koolvis wit 3530, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 11058, Gr. koolvis zw. 6457, Gr. koolvis wit 7067, Gr. leng 110102, Gr. wolf 88, alles per 125 kg. Aanvoer. 270 kisten tong en tarbot, 4 kisten heilbot, 10 kisten tongschar en schar tong, 980 kisten schol, 113 kisten schar, 85 kisten bot, 635 kisten haring, 200 kisten ma kreel, 215 kisten schelvis, 550 kisten wijting, 400 kisten kabeljauw en gul, 7 kisten leng, 3 kisten ham, 5 kisten wolf, 33 kisten poon, 85 kisten koolvis, 15 kisten diversen, totaal 3610 kisten. Voor onze kwartaal-abonnés bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven 3e. Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken, verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. Corne'lia b II, verm. 12 v. Genua n. Barcelona. Carpo, pass. 12 Lizard Head. Cornelia Houtman, 12 v. Stettin n. Dundee. Crescendo, 11 v. Portsmouth n. Stransfers. Deni, 11 v. Swansea n. Londonderry. Eilseniburgih, 1-1 v. Rouaan te Londen. Emerge, 11 v. Stocklhoilm te Paskalavik. Fedala, 11 v. Bordeaux n. New Foundland. Fiiduoia, verm. !2 v. Boston n. Maassluis. Franlka, 12 v. Liverpool te Workington. Gezien., 10 v. Rotterdam te Londen. Glashaiven, 12 v. Rotterdam te Antwerpen verw. Gerry, 11 v. Hartlepool n. Goole. Heemsikerk, v. Padstow n. Cardiff. Henrica, 12 v. Manchester n. Lissabon. HOdia, 11 v. Casablanca te Sete. Hast 3 venm. 12 v. Goole n. Rotterdam. Hairo-ld, IS v. Frederikistadt te Reyjavik verw. Havi'k, 9 v. Nemours n. Liverpool. Helena, 10 v. Portsmouth te Londen. HJulst, 9 te Pensacola. Leny, 11 v. Hull te Grangemouth. Lies, 11 v. Bordeaux n. Bayonne. Ida Pi eter, 12 v. Kinigslyrun n. Goole. l'bds, 11 v. Grimsby te Dieppe. Import, 11 v. Lissabon te Vi.go. Joost, 10 v. Barcelona n. Duiblin. Jan Herman, 10 v. Marseille te Genua. Jor.ina, 12 v. Londen n. West Hartlepool. Kortenaer, 11 v. Portsmouth n. Rotterdam. Lugano, 10 te Bilbao. Leuveihaven, 12 v. Aalborg te Gothenburg verw Maasym. 12 v. Oporto n. Algiers. Mercurius, 12 v. Rouaan n. Gibraltar. Mr. Linthorst Hom an, 9 v. Swansea n. Le Havre Meres, pass. 11 Kp. Prior. Midas, 11 te Lissabon n. O ran. Miraoh, 11 v. Rouaa-n te Casablanca. Marne, HI v. Stockholm te Antwerpen. May Mere, 12 v. Mo te Oslo verwacht. May Star, lil v. Avonmouth n. Swansea. Mirzam, 11 v. Port Lyautey n. Casablanca.- Muphrid, pass. 12 Brumsibtittel. Nero, 11 v. Barcelona n. Genua. Nautilus, 9 v. Teiigr.imouth n. Calais. Nettie, 11 v. Rotterdam te Stockholm. Nimrod, pass, lil Oostende. Nijeniburgh, 11 v. Aberdeen n. Rotterdam. Njord, 11 te Port Talibot. Oostzee, 1-0 v. Southampton n. Las Palmas. Oranje, 9 te Shorehaim. Oleum, 11 v. Middlesbro n. de Thames. Paivo, 11 v. Nantes n. Liibourne. Ponto, 10 v. A lac ante n. Barcelona. Peter, 11 v. Duridalk te Cardiff. Ponza, 11 te Londen v. Bayonne. Piter Hubert, 12 v. Londen n. Antwerpen. President Roosevelt, 11 v. Port Talbot te Swan sea. Pachoil, 10 te Londen. Robert, verm. 12 v. Immingiham n. Blyth. Rika, 11 v. Hull naar Londen. Rijnhaven, lil v. Algiers te Or an. Soernba, pass. 12 Brunsbüttel. Sporota, 11 v. St. Nazaire te Bordeaux. Silvretta, 11 v. Torrevieja n. Aberdeen. Saba, 12 v. St. Malo te Cherbourg. Servus, lil v. Poole n. Rotterdam. Ton., 12 v. Viamma n. Guernsey. Tilly, 9 v. Loriënt n. de Humber. Tromp, 11 v. Gothenburg n. Rotterdam. Urmajo, lil v. Gravelines te Antwerpen. Venus, 11 v. Newcastle in. Portsmouth. Vivo, 11 v. Londen n. Middlesbro. Vlder, 12 v. Lissabon te Antw. verw. Vrijburgh, pass. 12 Ouessant. Van Gelder, 11 v. Kvaleberget n. Sunderland. Westerschelde. 11 v. Antw. te Mostyn. Willem Beukelsz, 7 te New Orleans. Westlaan, 11 v. Hamburg te Bremen. Westpolder, 11 v. Rotterdam te Oporto. SLEEPVAART Oceaan, met sleep pass. 11 Findsterre. Oostzee, met 2 bakken l'l t.h.v. Bona. Rode Zee, met baggermolen en sleepboot 11 t.h.v. Kp. Tenez. - Thames, met dok 11 t.h.v. Belawart." Zwarte Zee, met dok 11 t.h.v. Belawan.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8