Tienduizenden in hart van Haarlem getuige van opening van twee maanden lichtfestijn Gottwald ernstig ziek na bezoek aan Moskou Weerbericht j Meerviietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, I 1 f Tl T 1 f 1 f®01 f 1 I 1 i I I f 1 I Abonnement per week 4'' cent, per kwartaal Een gebeurtenis om nooit te vergeten Ons Flora-nummer Bedrag in Rampenfonds steeg tot f 81 millioen Naguib protesteert Vreemde onthulling over vlucht Poolse Mig President van Tsjechoslowakije lijdt aan longontsteking en pleuris Het woord is aan... Zonnig weer na zware nachtvorst Officiële overdracht „Dijkwerkershötel" Standpunt van minister Kernkamp ongewijzigd Voor Nationale Rampenfonds Lantaarnopsteker weer in functie Molen „De Eenhoorn" wordt ook verlicht 8 Hoog en laag water in IJntuiden S 67e JAARGANG No 209 ZATERDAG 14. MAART 19 53 297e-JAARGANG No Bureaux: Kenoeroerlaan 186, Telef. Adm. 5437. TT 1 Uitgave Grafische Bedrijven Donate N.V. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), I I 4 B 1 TP f/» T" Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 Jk\J XXX vX X VA Vr# X X wL XXV 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekemn: (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. 273107 teD name van Haarleffis DaSb,af' Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VELSER OPR^^fE fA^fEmschIcourant ED1T1E Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Begeleid door jhr. dr. O. F. A.H. van Nispen tot Panherden (links), voorzitter van de Flora 1053 en burgemeester mr. A. C. A. ridder van Rappard, burgemeester van Heemstede, maakte Koningin Juliana een rondgang over het tentoonstellingsterrein. Achter haar geheel links de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en mevrouw Cremers, echtgenote van de burgemeester van Haarlem. In een der Haarlemse bioscopen wordt een film vertoond onder de titel „Stad zonder genade", maar dat was gisteravond zeker niet van toepassing op de Bloemenstad en haar bevolking. Want de opening van „Haarlem-Lichtstad" werd een gebeurtenis zonder weerga in de moderne geschiedenis van de gemeente, een evenement dat de Haarlemmers nog lang zal heugen. Reeds lang voor acht uur haden tienduizenden zich op de Grote Markt, het ware hart van de stad, verzameld. Niet minder dan vier honderd uitverkorenen waren aanwezig in de statige hal van het Stadhuis, waarin de luchters hun milde schijnsel goten over de oude muren en de zoldering. Buiten, op het stadsplein, deden de altijd volijverige padvindersbands hun roffels en klaroen geschal horen: de N.P.V.-„districtsband Haarlem" met de meisjesband van de N.P.G., de St. Jorisband van de Katholieke Verkenners, de C.J.M.V. uit Haarlem-Noord. Tegen acht uur verscheen het college van Burgemeester en Wethouders op het bordes in de hal van het Stadhuis. Mr. P. O. F. M. Cremers heette met enkele woor den de genodigden welkom en begaf zich vervolgens naar het bordes van het Stad huis, vanwaar hjj de menigte toesprak. „Straks, ais de heer Kraakman de licht bom heeft ontstoken dat Haarlem-Licht stad nu toch werkelijk begonnen is, zal er een zucht van bewondering uit allen op gaan, maar ongetwijfeld ook een zucht van verlichting bij al degenen het zijn er tallozen die in het afgelopen jaar in steeds toenemende mate hebben gezwoegd om deze gebeurtenis mogelijk te maken". De burgemeester zei voorts, dat het niet mogelijk zou zijn allen die bij de voorbe reiding van het festijn betrokken waren geweest met name te noemen en te bedan ken, maar dat hij een uitzondering moest maken voor drie mannen, omdat zij het leeuwendeel der moeiten en lasten hadden gedragen. Dat waren de heren -Tan Kraak man. die de ontwerpen voor de stadsver- siering had gemaakt, ir. J. H. Kouwenho- ven, directeur van het Gemeentelijk Ener giebedrijf en de heer D. J. A. Geluk, die, naar mr. Cremers memoreerde, kans had gezien het voorzitterschap van de stich ting „Haarlems Bloei" en het comité „Haarlem-Lichtstad" met grote voortva- i endheid te v ervullen naast zijn reeds zo zware portefeuille van Onderwijs, Sport en Kunstzaken. Mr. Cremers besloot zijn korte toespraak met de wens, dat Haarlem bij deze licht- weken wel zou varen. Toen was het bijna acht uur. Mr. Cre mers nodigde de heer Kraakman uit de lichtbom te ontsteken. Onder schier adem loze spanning begaf deze zich naar de rotonde, waar het pyrotechnisch projectiel nog sluimerde. De trommelaars van de padvinders roffelden. Juist toen het caril lon voor de acht uurslag inzette spoot de vuurstraal van de lichtbom omhoog en in de donkere avondhemel werd een over weldigende sterrenregen 'zichtbaar. Bij de acht uurslag flitsten allerwege de ooooocoococicocooooocx>doc<x5oooooooooc)Oocxx30oooooooooooooo Het extra Flora-nummer van ons j blad. uitgegeven ter gelegenheid van de i opening der grote Flora-tentoonstelling te Heemstede en Haarlems Lichtstad heeft, naar wij ondervonden hebben, j een bijzonder enthousiast onthaal ge- I noten. Ofschoon wij van dit nummer i 60.000 exemplaren hadden gedrukt en thuis bezorgd hebben wij nog aanvra- gen ontvangen om honderden exempla- ren na te leveren, in zeer veel gevallen j voor doorzending naar familieleden en vrienden in het buitenland. Dit heeft ons natuurlijk zeer ver- j heugd en wij hebben aan al die aan- vragen kunnen voldoen. Thans moeten wij echter verklaren, dat wij geen exemplaren van het Flora-nummer I meer ter beschikking hebben. Het is ons voornemen, na Pasen en als ook de vollegronds tentoonstelling j in volle fleur is, opnieuw een extra j Flora-nummer te doen verschijnen. En wij zullen daaraan verbinden een grote fotowedstrijd voor aynateurfoto- grafen, met vele prijzen zowel voor de fraaiste bloemenfoto's, op de Flora ge- i nomen, als voor foto's van Haarlem- l Lichtstad. Alle bijzonderheden over deze wed- strijd zullenzeer binnenkort in ons blad worden bekend gemaakt. DE DIRECTIE. schijnwerpers en lampen, van de kleuren - fontein bij het Frans Halsplein tot de en- tréezuilen bij de Fonteinlaan, van de Am sterdamstraat tot de Stadsschouwburg aan. Terwijl het Wilhelmus, door „Arti et Keligione" plechtig gespeeld, weerklonk en door de schare werd meegezongen, klom de driekleur aan de grote vlagge- mast voor het Stadhuis langzaam naar de top. Haarlem-Lichtstad was geopend. Vanmorgen om elf uur heeft burge meester mr. M. M. Kwint van Velsen het drijvende „djjkwerkershötel" „Thilant n" namens het gemeentebestuur van Velsen, nog liggend in de IJmuidense haringha ven, aanvaard. De overdracht had plaats in de recrea tiezaal van het schip en geschiedde bij monde van de directeur van Openbare Werken ir. D. N. Dammers. De burgemeester noemde het een heu gelijk ogenblik voor het college en bracht grote dank aan de directeur van Openba re Werken en aan de aannemers, die deze volledige drijvende „flat" in drie weken tijds wisten te voltooien. Burgemeester Kwint merkte op dat dit een heel klein onderdeel van de hulpvaardigheid en de opofferingsgezindheid is, die ons volk be zielt. De heer Rijke bracht namens de aan nemers dank voor het vertrouwen dat in hen en in de werknemers is gesteld en bood als blijk van waardering en bij wijze van herinnering een electrische klok aan. Het ligt in de bedoeling dat 't schip, waar bij de sleper „Jako" om elf uur al langszij lag te wachten, tussen twaalf en half twee de reis naar Stellendam aanvaardt. De wethouders W. F. Visser, F. J. A. Strij- bosch, J. C. Aschoff en de secretaris der gemeente, de heer J. Veenstra, waren me de aanwezig bij de overdracht. Wethouder H. de Boêr was door ziekte verhinderd. In het Nationale Rampenfonds is tot gisteravond 81 millioen gulden binnen gekomen. De avond tevoren was bijna 80 millioen bijeen gebracht. De voorlopige opbrengst van de „Harte- plicht-actie in de hoofdstad ten bate va.i het. Rampenfonds bedraagt f 266.001.94, dat is reeds 16.000 gulden meer dan verwacht werd. Het bureau verkiezingen heeft deze huis-aan-huis collecte georganiseerd, waar bij de gevers een kaart ontvangen van het model, dat gebruikt wordt voor de oproep voor verkiezingen, ten bewijze, dat zij „aan de harteplicht hadden voldaan". Een in Kassei in West-Duitsland ge vormd comité voor hulpverlening aan Ne derland heeft aan de Nederlandse consul in Frankfort achttien duizend mark over handigd. Dit bedrag werd ingezameld- in een gebied, dat vlak bij de grens der Sovjetzóne ligt. De Barteljorisstraat zoals zij er des avonds uitziet. CAIRO (Reuter). De Egyptische pre mier, generaal Naguib, heeft de gouver neur-generaal van de Soedan, Sir Robert Howe, een in krachtige bewoordingen ge steld telegram gezonden, waarin hij pro testeert tegen Sir Robert's weigering om een delegatie van Egyptische rechtskundi gen, onder leiding van oud-minister van Buitenlandse Zaken dr. Saleh ed-Din, tot Zuid-Soedan toe te laten. Een woordvoerder der Egyptische rege ring verklaarde dat generaal Naguib de gouverneur-generaal gewaarschuwd heeft voor de terugslag van zijn actie en geëist heeft, dat alle Egyptenaren, die zulks wen sen, tot Zuid-Soedan worden toegelaten. Dr. Saleh ed-Din staat aan het hoofd van vier Egyptische juristen, die Woensdag te Khartoem zijn aangekomen met het voor nemen. naar het Zuiden te gaan teneinde vier politici van de nationale unionistische partij te verdedigen, die aanvankelijk in hechtenis waren genomen op beschuldiging van „slecht gedrag, waarschijnlijk met het oogmerk de vrede te verstoren", doch die later weer in vrijheid zijn gesteld. De Egyptische regering beschouwt het geval der vier politici als een voorbeeld van de „slechte behandeling", waarvan generaal Naguib Dinsdag Groot-Brittannië op een persconferentie betichtte. HAGERSTOWN (Reuter) William Preston Lane Jr., een oud-gouverneur van de Amerikaanse staat Maryland, heeft Vrijdag meegedeeld, dat hij met „verschei dene andere Amerikaanse burgers" een organisatie financieel heeft gesteund, die het mogelijk heeft gemaakt, dat vorige week de Poolse luitenant Jarewski met een straaljager van het Russische type Mig-15 naar het Deense eiland Bornholm is uit geweken. Volgens Lane was het plan op touw gezet door luitenant-kolonel Julius Amoss, voor malig hoofd van de Oost-Europese afdeling van het bureau voor strategische diensten der Verenigde Staten. Amoss, die thans te Gibson Island (Maryland) woont, is tijdens de tweede wereldoorlog ook plaatsvervan gend stafchef van de Amerikaanse negende luchtmachtgroep geweest. Naar verluidt werd het plan gefinancierd door Lane en andere Amerikaanse zaken lieden, omdat kolonel Amoss en zijn chef operaties- van mening waren, dat het nut teloos was om zich met een dergelijk plan tot de Amerikaanse regering te wenden. De chef-operaties van kolonel Amoss wordt een „functionaris van de geheime dienst, geen Amerikaan" genoemd. Lane is lid van de raad van commissaris sen van de Fairchild vliegtuigfabriek te Hagerstown (Maryland) en eigenaar van twee bladen in deze stad. Hij wilde niet meedelen, hoeveel de onderneming gekost heeft en wie zijn medewerkers waren. Kolonel Amoss heeft inmiddels meege deeld dat hij niets hekend zal makën", dat personen, die bij de uitvoering van het plan hebben geholpen in moeilijkhedèn kan brengen. De Deense regering gaf Vrijdag te ken nen, dat zij Maandag de Poolse regering zal mggdelen, dat het toestel weer te harer beschikking staat. Zelfbeschikkingsrecht vnor de West In een Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Over zeese Rijksdelen verklaart minister Kern kamp dat de door vele leden geponeerde stelling volgens welke samenwerking in internationaal kader sneller zal leiden tot de ontwikkeling van Nieuw Guinea, door dat dan .gemakkelijker internationale hulp kan worden verkregen, niet die van de re gering is. Aan de ene kant geven de be kende voorbeelden in dit opzicht weinig hoop, aan de andere kant zijn ook voor de niet zelfbesturende gebieden, dus ook voor Nieuw Guinea, alle bekende vormen van internationale hulp mogelijk. Naar de regering reeds eerder heeft uiteengezet is echter voor een nauw contact met Australië, dat op allerlei gespecialiseerde terreinen vruchten kan afwerpen, alleszins plaats. Ook de mogelijkheid van contact met de andere in de Zuid-Pacific-commissie vertegenwoordigde landen-inzake de daar voor in aanmerking komgnde aangelegen heden heeft de aandacht van de regering. De regering zal indien dit mogelijk is een beroep doen op verdere internationale bij stand ter versnelling van de ontwikkeling van land en volk van Nieuw Guinea. De West Ten aanzien van de kwestie over het zelfbeschikingsrecht voor de West zegt minister Kernkamp, dat hij niet van stand punt is veranderd, noch heeft het kabinet hem gedesavoueerd. Het kabinet en hij zijn nog van mening, dat de in New York aangegeven weg de meest gewenste op lossing biedt. De opvatting van de minis ter is nog steeds dat de in.Suriname ge geven interpretatie op aanvaardbare wijze aan de Surinaamse wensen tegemoet komt. Nu door de Nederlandse Antillen en naar is ie verwachten door de meerder heid van de Staten-Generaal deze inter pretatie niet zal worden aanvaard, dient overwogen te worden, of langs andere weg overeenstemming kan worden bereikt. De regering is zich ervan bewust, dat dit niet gemakkelijk zal zijn. Een openbaar debat over de richting waarin deze oplos sing gevonden zal moeten worden acht zij in dit stadium inopportuun. De „Waterman" wordt Zondagavond in Rotterdam verwacht. Met de ontscheping van de 136 officieren, onderofficieren en manschappen van het Nederlands detache ment Koreavrijwilligers zal Maandagmor gen om 8 uur een begin worden gemaakt. MüNCHEN. (Reuter). Radio-Praag meldt, dat de Tsjechoslowaakse president, Clement Gottwald, ernstig ziek is. Hij heeft longontsteking. Het 56-jarige Tsjechoslowaakse staats hoofd is Donderdag, enkele dagen na terug keer uit Moskou, waar hij de begrafenis van maarschalk Stalin bliwoonde, ziek ge worden. Hei was bitter koud op het Rode Plein. Zijn toestand verergerde Vriidag. De president lijdt ook aan borstvliesont steking (pleuris). In een tweede, spoedig na het eerste uit gegeven bulletin, werd gezegd dat de toe stand van de patiënt ernstiger is. Dit als gevolg van „een plotselinge verlaging van de bloeddruk en een algemene zwakheid van de bloedsomloop". In een Vrijdagavond laat uitgegeven en door radio-Praag omgeroepen bulletin werd meegedeeld dat de toestand van pre sident. Gottwald „onveranderd" is geble ven. .Men heeft een longpunctie op de pa tiënt uitgevoerd, waaruit bleek, dat zich bloed in de long bevindt. Een vierde bulletin, waarin werd gezegd, dat de president in de nacht bloedtransfu sies waren gegeven, was behalve door de negen behandelende geneesheren ook nog getekend door twee chirurgen. De communiqués waren door het presi dium der centrale commissie van de Tsje choslowaakse communistische partij en door het presidium der regering van de Tsjechoslowaakse volksregering onderte kend. Levensloop Gottwald is de derde president van de in 1918, na afloop van de eerste wereldoorlog, gestichte Tsjechoslowaakse republiek. Hij staat bekend als een uitstekend orga nisator-op politiek gebied. Onder- degenen, die met hem samen de Tsjechoslowaakse communistische partij hebben gesticht, bevindt zich Rudolf Bij-het sluiten va.n het vriendschapsver drag met de Sovjet-Unie. Van links naar rechts: Gottwald, de Russische delegatie leden Soeslov, Joedin en Malenkov, en Slansky, die toen nog secretaris-generaal van de communistische partij was. Slansky, de gewezen secretaris-generaal der partij, die in November met tien an deren, is opgehangen, na wegens „hoog verraad en sabotage" ter dood te zijn ver oordeeld. Gottwald is op zestienjarige leeftijd tot de jeugdafdeling der Tsjechoslowaakse socialistische partij toegetreden. In de eer ste wereldoorlog diende hij in het Oosten rijkse leger. Hij deserteerde, evenals vele andere Tsjechen, tegen het einde van de oorlog Na de stichting der Tsjechoslowaakse republiek begaf hij zich als sociaal-demo craat in de politiek. Toen in 1921 de Tsje choslowaakse communistische partij werd gesticht, ging hij daarheen over. In 1929 werd hij secretaris-generaal en parlementslid. Hij was ongeveer tien jaar Tsjechoslowaaks communistisch volksver tegenwoordiger. Na de in 1938 gesloten overeenkomst van München, waarbij Tsjechoslowakije het Sudeten-Duitse gebied aan Duitsland en door Polen en Hongaren bewoonde streken aan Polen en Hongarije moest af staan, begaf Gottwald zich naar Moskou, waar hij werkzaam was voor het Tsjecho slowaakse verzet en uitgeweken Tsjechen. Na de tweede wereldoorlog keerde Gott wald naar Tsjechoslowakije terug, waar hij in Mei 1945 vice-premier werd, hetgeen hij tot Juni 1946 bleef. In Mei 1946 werd hij tot voorzitter der Tsjechoslowaakse communistische partij gekozen. Radio-Praag meldde heden later op de ochtend, dat president Gottwald om kwart over acht het bewustzijn heeft verloren. S o n i a 1 De macht van de Mode is zo vol strekt, dat zij o us dwingt bela chelijk te zijn op straffe van het te schijnen. Zr. E. B. ƒ5,—; Nederl. Ver. v. Spiritisten, afd. Haarlem ƒ307.50; M. ƒ3,50; Personeel firma'Keijser (nagekomen gift) ƒ27,50; L. J. B. 200,—? The C. S. M. Y. F. 75,—; Raila Rantala. Tampere, Finland 2.ƒ7,54. De bovengenoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers van Haarlem stak Vrijdagavond een kaarsen lantaarn aan ten teken, dat hij de tentoon stelling van eigen bezit opende, die in het Frans Hals Museum wordt gehouden. Op - de Riviervismarkt en Grote Markt zijn lantaarns ge-plaatst, die de vorm heb ben van de vroegere gaslantaarns. Nadat burgemeester mr. Cremers gisteravond de verlichting officieel had ontstoken heeft een vroegere lantaarnopsteker een der lantaarns op de Riviersmarkt ontstoken. Hij zal dat gedurende de verlichting blij ven doen. Vanavond zal hij om halfacht in actie komen, waarbij de la-ntaamaan- steker gebruik zal maken van een ladder tje, om de verlichting aan te steken. Er worden voorzieningen getroffen, waardoor de prachtige molen „De Een hoorn" aan het Zuider Buiten Spaarne in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude (tegenover de Tooropkade in Heem stede) verlicht zal worden. Dit is te danken aan de Stichting „De Molen", waarvan de heer P. K. Rote directeur is en aan de di rectie van het P.E.N. te Bloemendaal. De verlichting zal zodanig worden aange bracht, dat de wieken kunnen draaien. Verwacht wordt, dat de volgende week Zaterdag de molen verlicht is; de verlich ting duurt gedurende de Flora. HOOFDMAN IN KENYA GEDOOD NAIROBI. Reuter). De hoofdman Jozua van de Emboe Stam in Kenya is door een dei'tigtal leden van de Mau Mau gedood. De Mau Mau-leden waren met pistolen gewapend. De hoofdman werd begeleid door twee bedienden, één werd gewond en één wist te ontsnappen. De overval vond plaats te Kitsjoegoe, ongeveer honderd kilometer van Nairobi. Het K.N.M.I. deelt mede: De vooruitzichten voor Zondag zijn niet ongunstig. Drogere lucht uit Duitsland en Polen stroomt nu langzaam naar ons land, zodat morgen flinke opklaringen verwacht kunnen worden. De aangevoerde lucht is evenwel iets kouder en in de komende nacht moet dan ook op zware nachtvorst gerekend worden met temperaturen van 2 tot 4 graden onder nul, plaatselijk wel licht nog iets lager. Als gevolg van deze sterke afkoeling zal er zich hier en daar mist vormen, die in de ochtend echter op lost, waarna het weer overwegend zonnig zal zijn. Het ziet er naar uit, dat het hogedruk- gebied boven Europa, dat nu al zeer lange tijd het weer in onze omgeving bepaalt, zich nog zal handhaven. De kans op neer slag blijft gering. gOCOrxxxDOOCOOOOOOOOOOCOCOOOOCOOOOOCXJOOOOOOOOOOOOOOOOOCOO KOUDE NACHT 6 Verwachting, medegedeeld door het g g K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- 8 dagavond tot Zondagavond, opgemaakt 8 g om 10 uur: 8 Koude nacht met zware nachtvorst. In g de ochtend hier en daar mist, daarna g overwegend zonnig weer met in de o middag normale temperaturen voor de S ti.id van het jaar. Zwakke tot matige c 8 wind draaiend naar Zuidelijke rich- 8 tingen. i 8 15 Maart 8 Zon op 6.55 uur, onder 18.44 uur. g Maan op 6.36 uur. onder 19.15 uur. j 8 (Nieuwe maan) 16 Maart f g Zon op 6.53 uur, onder 18.46 uur. i 8 Maan op 6.51 uur, onder 20.46 uur. §V Zaterdag 14 Maart 8 Hoog water: 2.48 en 15^06 uur. 8 Laag water- 1041 en 23 10 uur. j Zondag 15 Maart 8 8 Hoog water: 3.33 en 15.48 uur. 8 Laag water: 11.30 en 0.56 uur. 8 8 Maandag 16 Maart 8 8 Hoog water: 4.11 en 16.28 uur. 8 Laag water: 12.17 en uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1