Predikbeurten De moordenaar „Taboe Visserij- Veertig jaar Onaf haokelijken TAXI NODIG Autorijschool 5000 Jan Mens en Griet Manshande J .Clowntje Rick ZATERDAG 14 MAART 1953 4 Jubileumtentoonstelling in Stedelijk Museum geeft vertekend beeld FEUILLETON Bridgeclub Driehuis won van Haarlemse ploeg BEL SOOO LITTERAIRE KANTTEKENINGEN Perikelen der volksver telkunst Voor de kinderen door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) De jubileumtentoonstelling van De On- afhankelijken, die tot 13 April in Amster dams Stedelijk Museum gehoudén wordt, is boven alles een leerzame! Het is een brok geschiedenis van de Nederlandse en buitenlandse schilderkunst, zoals deze zich in de. verschillende vooruitstrevende rich tingen aan het publiek gedurende de laat ste halve eeuw heeft voorgedaan. De grote betekenis van De Onafhankelijken heeft er in bestaan, dat deze vereniging in een tijd toen niemand dat aandorst, aan de jonge kunst, ook wanneer deze van revo- lutionnaire theorieën getuigde, de kans gaf naar buiten te treden. De Onafhankelijken kenden aanvanke lijk geen jury. Maar na enige jaren be merkten de initiatiefnemers tot hun schrik, dat zij met de kunstenaars, die werkelijk iets hadden te vertellen, een groot aantal middelmatigen (en minder dan middelma- tigen) naar binnen hadden gehaald. Deze waren zelfs zo talrijk de jury vrije vereni ging binnengestroomd, dat zij het waarde volle gingen overwoekeren. Een zuivering was onvermijdelijk en al gauw werden bij het toetreden bepaalde eisen gesteld. Was men eenmaal lid, dan werden de ingezon den werken zonder jurering op de exposi tie geplaatst. Het tweede novum van De Onafhanke lijken was het inviteren van moderne bui tenlandse kunstenaars en met gerechtvaar digde trots heeft het tegenwoordige be stuur in de jubileumtentoonstelling wer ken opgenomen van schilders, die nu een grote naam hebben maar destijds voor ve len nog onbekenden waren. Oskar Ko- koschka, Paul Klee, Archypenko, Matisse, Zadkine, Güstave de Smet, le Fauconnier, James Ensor, Severini, Campigli en vele anderen werden door De Onafhankelijken, in vele gevallen voor de eerste keer, aan het Nederlandse publiek getoond. Naast deze buitenlandse omvat de ex positie werken van vele schilders, die in de laatste decennia het „gezicht" van de vaderlandse kunst mede hebben bepaald. We vinden daaronder de namen van Jan Tooröp, Herman Kruyder, Leo Gestel, Jan Sluyters, Harry Kuyten, Kees van Dongen, Chabot, Charley Toorop, Raoul Hynckes, Kees Verwey en Willink. Verscheidene van dezen debuteerden op de exposities van De Onafhankelijken, die vooral in de jaren rond de eerste wereldoorlog dan ook werkelijk belangrijke evenementen in het Nederlandse kunstleven waren. Felle critieken (en zelfs ingrijpen van de zijde der overheid) bleven niet uit. In 1933 vond het bekende incident plaats, waarbij op order van de toenmalige direc teur van het Stedelijk Museum twee schil derijen, welke aanstootgevend werden ge acht, verwijderd moesten worden. Uit pro test hiertegen werd de tentoonstelling ge sloten en vrijwel in haar geheel overge bracht naar een leegstaand perceel in de nabijheid van het Concertgebouw. Foto- copieën van heftige aanvallen in de pers op de „modernen" illustreren de stemming van die jaren. Een interessante vraag doet zich daarbij voor. De tendenz om de toenmalige critiek, die zich dan toch maar zo rigoureus ver gist heeft, in het zonnetje te zetten, zou voor de hedendaagse beoordelaar een mene-tekel kunnen zijn als hij over ex treme kunstuitingen een uitspraak gaat doen, Deze voorzichtigheid in het beoor delen van kunst, wanneer zij voortkomt uit angst om zich te vergissen, lijkt mij niet alleen laf, maar werkt bovendien een vervlakking in de hand, waarmee de kun stenaar noch het publiek gediend is. Bo vendien boet „het nieuwe" een groot deel van zijn betekenis in, wanneer het, hoewel onbegrepen, direct aanvaard wordt, alleen omdat het nieuw is. Geen bloeiperiode De inrichters van de tentoonstelling zul len zich misschien afgevraagd hebben, of zij enkel een overzicht van het roemrijk Modellen in het atelier" van C. J. Maks op de tentoonstelling van „De Onafhanke lijken" te Amsterdam. verleden, of een combinatie met werk van de tegenwoordige leden zouden geven. Zij besloten tot het laatste en het moet gezegd worden dat dit niet de overtuiging geeft dat de vereniging op het ogenblik een bloeiperiode beleeft. De vergelijking van vroeger en nu is niet geheel rechtvaardig, daar uit het verleden een bloemlezing is gemaakt. De belangrijkste inzending van de te genwoordige inzenders is het grote doek van C. J. Maks, die behalve door het feit dat hij lange tijd voorzitter van de ver eniging was, met zijn bekende circusscènes steeds het middelpunt van de exposities van De Onafhankelijken vormde. Het is een hachelijke onderneming om, zoals Maks geprobeerd heeft, in een reusachtig groot doek een soort apotheose van zijn levenswerk te willen geven. Enorme moei lijkheden doen zich bij zo'n grote compo sitie voor en ook Maks heeft deze niet steeds kunnen overwinnen. Dank zij vele zeer sterke partijen en door een mooie doorwerking van de grootgehouden vlak ken is het echter toch een werkstuk ge worden, dat alle respect verdient. Ook de eenvoudige rechthoekige opbouw van de ruimte en de interessante vormgeving, ontstaan door de felle werking van licht en schaduw, maakt de compositie boeiend. Al was het maar door een schilder als Maks nog eens recht te doen in een tijd als deze, waarin belangrijke figuren maar al te gemakkelijk worden teruggeschoven, bewijst deze vereniging ook nu nog reden van bestaan te hebben. De andere expo santen zullen het mij daarom dan ook moeten vergeven, dat ik voor ditkeer hun werken onbesproken laat. OTTO B. DE KAT Ook de tweede wedstrijd van de bridgeclub „Driehuis" tegen de Haarlemse ploeg „Ga- renkokerskwartier", is in een overwinning voor Driehuis geëindigd. Het was een nar row escape. In de laatste ronde moest een achterstand van 199 tegen 241 worden opge haald, zodat er feitelijk niet meer aan een overwinning werd gedacht. Er werd weer een dubbele Mitchell met een A. en B. lijn ver speeld. Het team A. won met 145 tegen 102 punten. Het team B. verloor met 120 tegen 147 punten. De volledige uitslag per team was: A. 1. Heren SnoekZandbergen en Kuipers Schaaper wonnen met 4826. A- 2. Heren BaisBaart en BosmanVan Kampen verloren met 2234. A. 3. Heren LevitGeus en echtpaar v. d. Vlugt wonnen met 4120. A. 4. Echtpaar Poppe en dames Hillige Need wonnen met 3422. B. 1. Dames SnoekOoms en heren Pen- nockOoms wennen met 3624. B. 2- Dames VerhoefVan Dok en heren DuperNeed verloren met 2637. B. 3. Echtpaar Noorlman en echtpaar Heij- kants verloren met 30^47. B. 4. Dames Berkhout en mevr. Van Hoften en heer Zandbergen verloren met 2839. Door deze overwinning kwam „Driehuis" in het bezit van een zilveren eikentak, welke beschikbaar was gesteld voor de winnaar van deze wedstrijd. Woensdag 18 Maart vindt een Vlaggetjes-drive plaats en worden de prijzen uitgereikt aan de clubkampioenen. Op 25 Maart hoopt men te beginnen met een nieuwe Voorj aars-competitie. ADVERTENTIE Zondag 15 Maart 1953 IJMUIDEN: Ned. Hcrv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Chr. Belangen, 10 uur: Dienst voor jon geren. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. R. D. Beukema, 15 en 17 uur: ds. H. Vollenhoven van Leerdam. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Lof met lij densmeditatie, Woensdag 9 uur: Heilige dienst, Donderdag 19.30 uur: Vespers, Vrijdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool, 16.30 uur Jeugd dienst, 19 uur Openluchtsamenkomst Kennemerlaan, 20 uur: Verlossingssa menkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: dr. A. J. Rasker van Haarlem. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. C. W. Thijs, 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: ds. J. de Graaf van Arnhem. Evangclisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer J. Brucks Doorn, 15 uur: Openluchtsamen komst Kennemerlaan, 19.30 uur: Jeugd- samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, geen opgave ontvangen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink, 18.45 uur: Zangdienst, 19 uur: ds. K. Strijd van 's Hertogenbosch. Wijkgebouw, Torenstraat, Zaterdagavond 1945 uur: Avondgebed, Zondag 10.15 uur: Jeugclkapel, voorg. de heer A. v. d. Hoeff. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Chr. Geref. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. F. C. Willekes van Be verwijk. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, 19 uur: ds. J. O. Norel. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer E. W. Rosie. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijzinnig Hervormden. Prinsesselaan, 10 uur: ds. P. M. Luca, 11.30 uur: Zon dagschool. Maranatha, Zondag 10 Maart, 10, 16 en 19.30 uur, Maandag 16 en «19.30 uur: Voorjaarsconferentie, H. C. van der Flier van Enschede en G. van 't Wout van Roden. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst. 12 uur: Zondag school, 16 uur: Kindersamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. ma joor Gladpootjes. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur nog niet be- AN MENS HEEFT het werkje, dat hij over het ontstaan van zijn driedelige roman (De Gouden Reael De blinde weerelt Het goede inzicht) en de voorgeschie denis van de hoofdfiguur daarvan, Griet Manshande, heeft geschreven, zelf een ijdel boekje genoemd. Helemaal ongelijk heeft hij daar, eerlijk gezegd, niet aan. Natuurlijk is het schalks bedoeld, als hij zijn lezers de rhetorische vraag voorlegt „wie in dit ondermaanse meer recht heeft op ijdelheid dan de kunstenaar". Dat „recht" is maar een grapje en wat de ijdelheid aangaat, Mens is er te menselijk voor om ook dié niet met een korreltje zout te nemen. Maar die kunstenaar? Over eigen werk te schrijven, dat blijft steeds een hachelijke onderneming, tenzij men op een zo innemend-beschei den en voorname manier over zijn leven en zijn tijd weet te vertellen als wijlen dr. Aegidius Timmerman in zijn helaas uitverkochte „Tim's herinneringen" of als Top Naeff in „Zo was het ongeveer". Een dichter als Werumeus Buning, die met zijn „Ontmoeting met vreemde gevolgen" een zelfde waagstuk ondernam als Jan Mens, bracht het er zonder kleerscheuren af, maar dat dan ook alleen bij de gratie van Maria Lecina. En Jan Mens? Nadrukkelijk verzekert hij zijn lezers, die hij in „Griet Manshande en haar geheimen" rondleidt door de welvertrouwde contreien van zijn romans om ter plaatse aan te wijzen, waar en hoe nu precies Griet door de Muze (het beeld is van hem) aan hem werd opgedrongen teneinde geschreven en driedelig voortgezet te worden dat hij niets liever en niets anders dan een volksverteller wil zijn: een schrijver die van het volk vóór het volk verhaalt. Hij wil waar zijn, een stuk reëel leven waargeven, een brok historie van zijn (terecht) geliefd Amsterdam laten her leven, een volksaard, een sfeer vertolken. Van dat alles vervuld laat hij zijn lezers gul delen in de avonturen die hij, recht geaard dalver, zoal beleefde op zijn om zwervingen, in zijn ontmoetingen en histo rische nasporingen kortom in de achter gronden van zichzelf en Griet, die, al zijn ze minder geheimzinnig en verrassend dan de titel suggereert, in alle geval smakelijk verhaald zijn. Tot zover is zijn boekje, voor zover niet een herhaling van motieven uit zijn trilo gie, geen ongenoegelijke lectuur. Maar het Voor onze kwartaal-abonnés bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over- schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven 3e Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. kend, 19 uur: cand. H. J. Immink van IJmuiden-Oost. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter 3teege, Woensdag 18 Maait 20.15 uur: Lijdensmeditatie ds. D. ter Steege. De Toorts, 9 uur: ds. D. ter Steege. Kapel, 19 uur: ds. J. van den Berg van ÏJmuiden. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: as. M. W. J. G. de Kluys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 p.m. Evensong, rev. Mossman. c Gediplomeerd instructeur KENNEMERLAAN 136 IJMUIDFN „Maar hoe krijgen we 'm weg?", ze Rick ongerust. „Hij is nog helemaal de kluts kwijt van die bons!" „We moeten proberen, hem weg te dragen", stelde Oepoetie voor. „Het is hier ge vaarlijk!" „Vooruit dan maar", zei Rick. „Pak 'm even op, dan zal ik zien, of ik hem op mijn rug kan krijgen; als jullie dan zijn benen nemen, gaat het misschien wel". Het ging, met wat moeite. Voorzichtig sjorden ze de professor de trap af. Wat was die man zwaar, al was hij dan eigenlijk maar 'n klein kereltje. Hijgend en blazend droegen ze de professor een eind van het huis weg; toen konden ze niet verder. Ze zetten hem op de grond en ondersteunden hem. En. gelukkig. de professor scheen eindelijk een beetje tot zichzelf te komen. Hij kreunde nog wat, maar hij deed zijn ogen open en keek de jongens aan. „Wat is er gebeurd?", stamelde hij. Die maanman heeft iets zwaars naar beneden gegooid.... en dat is op uw hoofd terecht gekomen!", vertelde Bunkie. „Au!", zuchtte de professor, voorzichtig ober de bult op zijn bol wrijvend. Dat is nog goed te voelen!" „Ja, professor, dat geloof ik best", zei Rick medelijdend. is bovendien leerzaam. Het verspreidt na melijk enig licht omtrent de merkwaardige tegenstelling tussen populariteit en litte raire waardering. Jan Mens vertelt onder houdend, besteedt geen geringe zorg aan de bouw van zijn romans, hij is een goed waar nemer, weet de mogelijkheden van een op gezette intrige vaardig te gebruiken met elkaar eigenschappen, zou men zo zeggen, die men gewoonlijk aan het talent toe kent. Hij hééft ook talent, als realistisch auteur. Het aantal fragmenten, waarin hij daarvan het onmiskenbaar bewijs aflegt, is lang niet gering. Maar geen van zijn tal rijke romans is als geheel een volwaar dig litterair werkstuk. Het blijft bij een onderhoudende lectuur, bij een epische „kleinkunst", die niet onder de maat blijft omdat ze „klein" is, maar omdat ze kunst wil zijn. Zijn „werkelijkheid" is dé werke lijkheid niet, zijn „volk" niet het volk: het wordt een geretoucheerd beeld, pasklaar gemaakt voor de huiskamer; een met dege lijke vakkennis opgenomen fotografie, keu rig met de hand bijgekleurd, die zich tot de litteratuur verhoudt als een plaat tol een schilderij. Het surplus, dat de kunstenaars hand er aan toevoegt, scniet te kort, een duimbreed te kort soms, maar juist vol doende om het deze vaardige penvoerder te doen vergaan als de zeerob die „bijna" op de loopplank stapte en onder zijn schip ver dronk. Jan Mens is de (dupe van zijn ideaal een volksverteller te zijn. Hij wil het onmoge lijke: het „volk" om van en vóór te vertel len is een anachronisme geworden: het werd massa. En de „volksverteller" loopt daarmee, als hij niet op z'n tellen past, het gevaar massa-auteur te worden, wil hij weerklank vinden. Die weerklank laat Mens, als de volksverteller die hij wil zijn, allerminst onverschillig. Als een „hoofd stedelijke huisvrouw" hem vraagt, waar om hij Griet Manshande aan het slot van „De blinde weerelt" zo armzalig achterlaat en „haar toch niet in aanraking laat komen met een werkelijke Christen" of „liet knie len in de Noorderkelk", stemt hem dat, be kent hij, tot nadenken: „het publiek accep teert het slot" van zijn tweede roman niet, het is niet positief genoeg. En wat gaat er gebeuren? Griet allerhande Jan Mens neemt Griet Manshande op nieuw bij de handen en brengt haar tot ..Het goede inzicht" om, wie weet, hij laat de mogelijkheid althans open haar daarna op advies van een andere brief schrijver in een toekomstig vierde deel „De stille berusting" deelachtig te doen worden. Griet is niet Griet omdat ze zo móést zijn, zó in haar auteur groeide, zó en niet anders Griet Manshande gaat zodoende als Griet Allerhande in een voorkamer te kijk zitten ten voorbeeld en ter geruststelling van de lezersschare en tot misnoegen van alle anderen, die een auteur met zoveel kwaliteiten tot werk van volwaardiger ge halte in staat achten. Zolang Mens schrijvende vertelt, vrij-uit vertelt, heeft hij ook de waardering van deze laatsten. Maar hij gaat nog niet vertel lend aan het schrijven en dit boekje over Griets geheimen bevat er evenveel stalen van als Mens' romans, novellen en zelfs zijn reportages of een huis wordt „een woonst" en die woonst van een vergeten gelacht gaat „het roemruchte Amsterdam naar het licht helpen dragen". De gevels „deert het niet" meer, dat „de tijd ze don kerbruin beitste", gebarsten vensterruiten van „kremhangend huizengeleun" gaan u „met sentimentele dronkemansblikken aan staren", een „grijze doom" begint over de grachten te hangen en „onder het uitbot tende groen is het goed toeven". Een volksverteller, die met de litteratuur uit passagieren gaat, stapt bij zijn thuis komst allicht, ai is het maar een duim breed, naast de loopplank Dat zijn zo zijn perikelen, ter veraanschouwelijking waar van Mens' boekje nu wei niet geschreven is, maar zijns ondanks leerzame leesstof bevat. C. J, E. DINAUX „Griet Manshande en haar geheimen, bevat tende een aantal prijzende en lakende epistels, geschreven naar aanleiding van het verschijnen van een triologie; benevens enige bescheiden op merkingen en toelichtingen betreffende dezulke, mitsgaders enige stokpaardjes, gefokt en bereden door Jan Mens". (N.V. Uitgevers-Maatschappij „Kosmos", Amsterdam/Antwerpen Als negende verscheen onlangs: „De Witte Vrouw" (idem). Silverpitt levert zilver in de last- De vangsten van de schepen, die op de Silver- pitt-haringgronden vissen zijn de afgelopen etmalen weer wat beter geworden. Nadat de Alida (Sch. 6) trots had laten weten, in twee maal 24 uur 400 kisten te hebben buitgemaakt, overtroefde de VL. 76 met 1000 kisten. Als de loggers dus een beetje geluk hebben, kunnen ze er een korte reis uit halen. Viertal voor Maandagmarkt. Voor de eerste markt van de nieuwe week worden verwacht de Johannes Polderman (3 Maart), Limburgia, Bloemendaal en Van Hattum (4 Maart). Kentering in de long. Sinds Woensdag zijn er veranderingen gaande in de tong- visserij, de kotters melden teruglopende vangsten van 400300 kilo, tot 150200 kilo, wat dus aan de Maandagmarkt duidelijk merkbaar moet zijn. Al worden er voor Maan dag weer vele gasten aan de afslag ver wacht, in de tussendagon gaat de terug lopende tongvangst zeker voelbaar worden. Gisteren en vandaag zag men het trouwens al. Rondvis legen de keer in. Eigenlijk ver wachtte de handel gisteren een goedkoop rondvisje te kunnen bemachtigen, Tnaar de prijzen lieten zich niet dwingen en liepen op. Schelvis noteerde 75 voor de grove soorten; 77.voor de „pennen" en 40.voor de braadjes. Doordat er ook veel minder tong kwam, liepen de koersen hiervoor op, vooral in de middensoorten, die in het binnenland het meest in trek zijn en tot 1.60 per kilo stegen. Slips haalden eveneens op en be reikten de 1.30, terwijl de weegtarbot zich met de beste prijs van 2.50 liet betalen. Ook kabeljauw werd hoger gewaardeerd: 65.— voor de regels zware dikkoppen en 40.voor de kleine. Eli had te weinig. De Eli Chénévière die de enige trawler van de Vrijdagmarkt was, maakte desondanks niet meer dan 19.400, maar het schip voerde dan ook slechts 700 kisten aan van een 11-daagse reis. De Sch. 36 werd de beste logger met 12.400. Weinig op Urk. Door 16 vaartuigen werd Donderdag aan de visafslag te Urk aange voerd: 711 pond snoekbaars, 0.86—0.90; 134 pond rode baars 0.81—0.91; 624 pond blei 0.085 en 17 pend karper 0.25, alles per pond. Marktprijzen. Heilbot 2.70—2.30, Gr. tong 1.96—1.86, Grm. tong 1.42—1.19, Kim. tong 1.62—1.28, KL tong I 1.62—1.39, KL tnog II 1.26—1.01, Tarbot I 2.00—1.70, alles per kg. Tarbot IV 47—27, Tongschar 77.—, Schartong 28—24, Gr. schol 23—15, Grm. schol 30—13, Kim. schol 40—18, KL schol I 30—18, KL schol II 18—8, Schar 23— 9.50, Bot 1.8, V. haring 1711, makreel 1915.50, Gr, schelvis 7061, Grm. schel vis 79—76. Kim. schelvis 73—71, KL schel vis I 78—67.50, KL schelvis II 46—17.50, wijting 258, Gr. gul 35, Mid. gul 33, KL gul 28. KI. wolf 2827, Poontjes 20, KL oolvis zw. 27, KL koolvis wit 29, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 11463, Gr. koolvis zw. 6152, Gr. koolvis wit 71, Gr. leng 94 alles per 125 kg. Aanvoer. 170 kisten tong en "tarbot, 2 kisten heilbot, 5 kisten tongschar en schar tong, 610 kisten schol, 90 kisten schar, 41 kis ten bot, 638 kisten haring, 444 kisten makreel. 113 kisten schelvis, 188 kisten wijting, 145 kisten kabeljauw en gul, 3 kisten leng, 4 kis ten wolf, 11 kisten poon, 31 kisten koolvis, 15 kisten diversen, totaal 2510 kisten. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Vrijdag 20 Februari: st. Norma Maria IJM 6, Maandag 2 Maart: mt. Elie Chénévière (13 Maart binnen); mhl. Bonefaas SCH 95. Dinsdag 3 Maart: mt. Johannes Polder man IJM 20. Woensdag 4 Maart: st. Limburgia IJM 54, Bloemendaal IJM 71; mt. Maria van Hattem IJM 10. Donderdag 5 Maart: mt. Shamrock IJM 129, Wiron IV IJM 209. Antje RO 15. Vrijdag 6 Maart: st. Haarlem IJM 9, Fla mingo IJM 25, Schoorl IJM 39, Sumatra IJM 62, Vikingbank IJM 183; mt. Post Boy IJM 35. Maandag 9 Maart: mt. Thorina IJM 33, Allan Water IJM 34, Doggersbank KW 75; ml. Heemstede IJM 53, Martha IJM 74, Ver wachting IJM 204, Martenshoek IJM 283, Hubertha Gerarda KW 9. Arie Nico KW 17, Dirk KW 19, Cornells KW 24, Concordia KW 26, Nederland VI KW 37, Helena KW 39, Everard Christina KW 40, Aafke Jacoba KW 41, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Satur- nus KW 69. Maria Jacoba K W73, Excelsior II KW 78, Willempje KW 89, Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Avontuur KW 114, Ro bert William KW 123, Petronellla KW 125, Bali KW 129. Arie KW 155, De Vier Gezus ters KW 162, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Gezina Geertrui KW 176, Prinses Puliana VL 97. Dolfijn RO 2; mk. Twee Ge- mbroeders IJM 3, Marianne IJM 7, Poolster IJM 11, Rex IJM 228, Dageraad IJM 229, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Haarlem I IJM 276, Kralingen IJM 316, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 13, Sa menwerking K W21, Rein KW 30, Pieter Cornelis K W31, Tinv KW 34, Hern,ma IV KW 53, Dine Marie KW 57, Jacob KW 92, Willem KW 94, Koningin Juliana KW 133, Jana 210, Pietertje HD 87, Hendrikje BU 33, Tinie Dieuw WR 33. Dinsdag 10 Maart: st. Tzonne IJM 1; mt. Eveline IJM 116; ml. Adrianus KW 10, Bertha KW 38, Cornelis Marinus KW 48, Wil- helmina II, KW 138, Condor SCH 97, Adjo- wico RO 9; mk. Anne Marie KW 27, Twee Gezusters KW 77. Woensdag 11 Maart: ml. Huiberdina Gijs- bertha KW 85. Donderdag 12 Maart: st. Herman IJM 2, Gelria IJM 21, Mary IJM 61; ml. Wiron III IJM 221, De Arend KW 7, Orion KW 22, Concordia KW 26, Borneo KW 127, Onder neming KW 175, Adriana SCH 104. Cornelia Maria SCH 125, Dolfijn RO 2; mk. Twee Ge broeders IJM 3. Texel IJM 5 naar de Oost zee, Poolster IJM 11, Sterna IJM 99, Pieter KW 31. „Dat leven kan zo niet doorgaan v ooi- haar, dacht hij vastberaden, het arme kind zal gek worden in deze kast! Ik vind dat ze al een verontrustende blik heeft. Opge sloten in dit huis, waar haar zuster werd vermoord en iedere avond denkend, da* men haar hetzelfde kan doen.Ik laat me niet beetnemen door de brave Edouard, die zijn nachten doorbrengt met naar vossen uit te kijken. En Louise is in geen enkel opzicht hysterisch. Waarom zei hij: „vooral van avond?" Denk zij, dat degenen, die in Courty brand gesticht hebben, hier zullen komen? Is Lefort een vriend van juffrouw de Lernon? Maar nee, Louise verklaart, dat het een schurk is! En dat „helaas" de brand bij Lefort geblust is. „Ik kan er niets aan doen, ais ik de kans loop nog eens een bok te schieten. Die kleine zal wel ouders of andere familie leden in de stad hebben. Murier of Louise zullen me hun adres wel geven. Ik zal ze gaan opzoeken. Ik zal ze overtuigen Isa- belle de Lernon, koste wat 't kost, van haar spoken uit dit nachtmerriehuis te be vrijden. Want zij weet ten slotte dat ze in gevaar is! Nou dan? Ik zou me in een dergelijke toestand niet laten smeken om er van tussen te gaan naar Pernambuco, of alleen maar naar Parijs! Maar ik ben bang dat ze al een klein tikkeltje van de molen te pakken heeft. Dit is wel te be grijpen. Je leven doorbrengen met als een muis door deze grote muffe, bemoste, kast te dribbelen, tussen die eikenbomen, waarvan het lijkt of ze uit wanhoop naar de hemel skeletten van armen uitsteken.... In de stilte luisteren naar de stilte. Opsprin gen bij het plotselinge kraken in een meu bel, van de „klok van de Dood". Zelfs geen lijken: alleen maar katuilen! kraaien om dit oude kasteel wat op te vro- Hij draaide zich eens om in zijn bed. Ik heb haar niet durven vragen of ze een wekker had. Drommels.... zal ze nu wel om half acht wakker zijn voor de mis van acht uur in Courty? Monseigneur doet zijn ogen open. Vol komen duisternis. Stilte. Hij heeft een ge luid gehoord. Maar wat voor geluid? Hij pakt zijn browning van onder zijn kussen. Gespannen luisterend hoort hij buiten iets, wat op het gehuil van een zuigeling lijkt. Dat moet nog dat ellendige dier, die grote uil, van straks zijn, die voor mijn luik kwam schreeuwen,... Ah? Neen! Hij gooit laken en dekens tegelijk van zich af. Het is het geluid van een starter. Hij pakt zijn electrische lamp, opent de deur en gaat de gang in. Hij buigt zich over de trapleuning. Het geluid komt van de binnenplaats. Nu draait een motor langzaam. Met zijn pistool' in de ene, zijn lamp in de andere hand, bereikt Bachou de WC. Voor hij er binnen gaat doet hij zijn lamp uit: het is niet nodig de tegenstander een prachtig van achteren verlicht mikpunt te geven. Hij buigt zich voorzichtig voorover. De deur van de garage staat wagenwijd open. Een auto bromt zachtjes bij het be gin van de laan, de lichten uit, behalve het „stop" aan de achterkant, omdat iemand op de rem drukt. Men hoort ook het ge mompel van een met zachte stem gevoerd gesprek tussen de chauffeur en een scha duw naast de auto. Men steelt de auto van juffrouw de Ler- Bachou heft zijn revolver op om te schieten. In de lucht, want mgn doodt niet om een auto. Op het ogenblik, dat hij de trekker wil overhalen, doet de man naast de auto een stap achteruit en de auto rijdt weg. Het rode licht gaat uit, het verdwijnt letterlijk in de nacht. „Maar die man daar, die zal ik hebben!" denkt Bachou. „Jammer dat mijn pyama zo licht is. Hij zal op me schieten voor ik dicht genoeg bij ben om hem op zijn nek te springen!" Hij durft zijn venster-schietgat niet te verlaten, terwijl hij zijn tegenstander be spiedt. Alleen? Weinig waarschijnlijk. Misschien sluit een hele bende het huis wel in voordat zij met man en macht hun aanval doen? Plotseling verlaat de man de schaduw van de bomen en wordt hij in het maan licht zichtbaar. Het is Edouard, de opzie ner! De trouwe Edouard, met zijn geweer in de hand, die rustig de binnenplaats overgaat! Monseigneur verlaat het vertrekje, haast zich de trap af. Hij richt de straal van zijn lamp naar beneden, op de deur. De gren dels zijn los, de verticale staaf is wegge schoven! Zonder iets aan te raken, gaat hij de trap weer op, gaat linksaf de gang in en duwt zonder te aarzelen de deur van juf frouw de Lernon's kamer open. Het bed is niet beslapen. Bachou vindt zijn kamer terug, kruipt weer in bed, nadat hij eerst de deur ge grendeld en er een grote kast voor ge schoven heeft. Hij rilt van de kou, maar tegelijkertijd schudt hij van het lachen.. „Mijn kleine preek over het voortreffe lijke van de huwelijkse staat", mompelt hij klappertandend. Haar angst om des nachts uit te gaan, het barricaderen van de deur! Haar angst voor brandDe kleine geheimen van het huis, die men mij vraagt, niet te onthullen! Inderdaad! Het is beter, dat men niet weet, dat „Me juffrouw" in de nacht op avontuur uitgaat. De trouwe Edouard heeft opdracht stro pers of kampeerders, die deze nachtelijke uitstapjes zouden kunnen onthullen, te verwijderen. Geen vergissing mogelijk; ze heeft me er prachtig in laten lopen! En toch. Hij bleef nog verscheidene minuten met zijn ogen wijd open liggen. Hij zag haar stugge figuur, haar wisselende blik, haar pathetische onregelmatige mond, dat ste nen gezicht, dat door een glimlach engel achtig werd. Hij slaakte een zucht en be sloot. „Neen! Ik heb gezien, zoals de Heilige Thomas, maar ik geloof niet. Als ik ge loofde, zou ik gegriefd zijn, bedroefd tot in het diepst van mijn ziel. Terwijl ik alleen maar ongerust ben. Schuldig of niet, zuiver of niet, ik zal morgen mijn mis le zen, opdat dat meisje gelukkig wordt. „Want zij is het niet. Daar ben ik zeker van!" HOOFDSTUK IV De bruid is niet wakker geworden De „IJzerwarenhandel Sauvageot" was de mooiste winkel van Courty; zelfs uit de omgeving van Chatedeaudun kwamen de boeren er gereedschappen en machine onderdelen kopen. De zaak behield zijn naam, hoewel die niet meer op de rand boven de etalage stond, doch vervangen was door een pasgeverfd „Gebroeders Le fort". De winkel was gekocht door deze nieuwkomers, waarvan men zei, dat ze schatrijk waren. De7 oude Sauvageot, die nog de tweede etage van het huis bewoon de, verklaarde echter, dat zij hem bij de ondertekening van het contract, op schan dalige wijze hadden afgezet. Er was voort durend onenigheid tussen hem en Victor en Maurice Lefort. Eén trap diende zowel voor zijn als voor hun etage. Deze samen woning hinderde de Leforts zodanig, dat zij een astronomisch bedrag hadden gebo den om het gehele huis in eigendom te krijgen. Maar Savegeot wilde er niets van horen. Integendeel, hij piekerde over een proces om de verkoop van de zaak onge daan te krijgen. Daar Victor Lefort voorzag dat dit toe komstig proces wel eens verkeerd kon af lopen omdat hij begreep, dat hij het huis van de oude hardnekkige niet zou kunnen kopen, had hij in een recordtijd een kleine villa laten bouwen op een terrein aan de andere kant van de weg, precies tegenover de ijzerwinkel. Hij kondigde aan, dat hij ging trouwen en de avond van zijn huwe lijk in zijn huis zou trekken. Dat wilde zeggen, dat hij er niet over dacht Courty te verlaten, maar dat hij zich definitief vestigde. Hij had zich inder tijd gemeenteraadslid laten maken, dank zij machtige politieke invloeden. Gemak kelijk was dat echter niet geweest, als ge volg van de tegenstand van de oude Sau vageot, die in het gehele departement be kend was en er zeer werd gewaardeerd. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6