Instelling van Landbouwgemeenschap wordt door 16 landen bestudeerd Reeds zevenduizend bezoekers op de Flora in Heemstede Zapotocky thans wellicht de Stalin" van Tsjechoslowakije Eisenhower lanceert nieuwe strategie in Verre Oosten Weerbericht Nog grotere moeilijkheden dan bij de kolen en staal Tweede étappe in de Ronde van Europa Dr. Baruch overleden Ook Haarlem-Lichtstad trok duizenden Kisment Gottwald. overleden Thans 81,4 millioen in Rampenfonds Het woord is aan... UNO-offensief in Korea op til Britten en Amerikanen mogen terugschieten op aanvallende vliegtuigen Inschakeling van meer bevriende Aziaten als combattanten op Aziatische strijdtonelen MAANDAG 16 MAART 1953 297e JAARGANG No Sl Malenkov: „Sovjet-Unie wil slechts vrede" 99 Sovjet-troepenconcentraties bij Duitse zónegrens Radio-actie kreeg er ruim een millioen bij Nieuwe atoomproef in Nevada 67e JAARGANG No 210 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haai lems Dacf-blad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7.on-en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS, (Reuter) Ministers van da zes landen der Europese Kolen- en Staal gemeenschap waren dit weekeinde te Parijs bijeen voor nieuwe besprekingen tot oprichting van een Europese landbouwgemeenschap. Vandaag zullen ministers van tien andere landen, die in het plan belangstellen, zich bij hen voegen. Deze landen zijn Denemarken, Oostenrijk, Griekenland, Ierland, Noorwegen, Engeland, Zweden, Zwit serland, Turkije en Portugal. Dit is dc tweede étappe in de ronde die eindigen moet in een Europese eenheid. De eerste v."2S de oprichting van de Kolen- en Staalge meenschap, die thans in werking is. De Hoge Autoriteit heeft de Belgische regerinig medegedeeld, dat zii voor de Bel gische kolenindu-strie een steun van ten hoogste 1.350 millioen frs toestaat, waarvan de helft door de Belgische regering kan worden verleend. Dit betekent, dat de sub sidies voor de Belgische kolenmijnen, welke de Belgische regering betaalt, mo gen worden verhoogd van 200 millioen tot 675 millioen frs. In de conferentie, welke 4 a 5 weken zal duren, zullen de ministers met betrekking tot de mogelijke structuur van de voorge stelde landbouwgemeenschap waarschijn lijk niet meer kunnen doen dan de grote lijnen van een ontwerpverdrag vast te stellen, waarin de structuur en de be voegdheden van de gemeenschap worden gedefinieerd. De voorstellen, welke ter sprake zullen komen, zullen waarschijnlijk variëren van volledige afschaffing van de nationale sou- vereiniteit zoals iin de kolen- en staalge meenschap geschiedt, tot instelling van een gespecialiseerd bestuursorgaan, dat onder toezicht van een raad van ministers van de deelnemende landen staat. Bij de uitvoering van het plan zal een zeer groot aantal moeilijkheden moeten wolfden overwonnen. Wellicht zullen de moeilijkheden nog groter zijn dan die, welke bij de voorbereiding van de kolen- en staalgemeenschap werden ondervonden. Onder de 16 landen, die aan de besprekin gen deelnemen, zijn er, welke voorstander zijn van een gemeenschappelijke markt voor slechts een beperkt aantal landbouw producten, terwijl de andere landen een gemeenschap voor alle landbouwproducten wensen. Zelfs wanneer besloten wordt slechts voor een beperkt aantal producten een gemeenschappelijke markt te vormen, zal het probleem om een grote versohei- denheid van prijzen en voorschriften te unificeren zeer moeilijk op te lossen zijn. De moeilijkheden Dr. Hermes, de leider der West-Duitse delegatie naar de conferentie over het plan voor een Europese Landbouwgemeen schap, tevens voorzitter van de Duitse Boerenbond, schrijft in het orgaan van die bond: „De grote verschillen tussen de al gemene economische en sociale factoren, welke invloed hebben op de productie, zijn van grote betekenis voor een nauwere sa menwerking op landbouwgebied. Tegen over het streven naar gunstige afzetmoge lijkheden im. het buitenland van de landen, die georiënteerd zijn op agrarische export, staat het streven van de invoerende lan den de binnenlandse landbouw te bescher men. Wanneer dergelijke tot dusverre be schermde markten plotseling worden bloot gesteld aan ongehinderde concurrentie, moet dit tot vernietigende veranderingen leiden". Daarom is het naar de mening van dr. Hermes nodig, tegelijk met de verwezen lijking van de landbouwgemeenschap, de grote, verschillen in kosten en prijzen tus sen de Europese landen uit de weg te rui men. Teneinde de boeren gelegenheid te geven zich aan de nieuwe omstandigheden aan te passen, is het gewenst stap voor stap en soepel te werk te gaan. Het vraag stuk van de landbouwgemeenschap is naar de mening van dr. Hermes nog niet zoda nig opgehelderd, dat zich een bepaalde lijn heeft afgetekend, die het mogelijk maakt, dat een voldoend aantal landen tot over eenstemming kan komen. Het is aan te bevelen, voor de belangrijkste agrarische producten afzonderlijk te onderzoeken, in hoeverre het mogelijk is, daarvoor een gemeenschappelijke markt in te stellen. Besluiten van de K.S.G Het vierde nummer van het publicatie blad der Europese kolen- en staalgemeen schap is verschenen. Hierin wordt een groot aantal besluiten van de Hoge Auto riteit met betrekking tot de kolenmarkt en de prijzen gepubliceerd. Onder meer wor den de beginselen vastgesteld voor de be paling van de maximum-prijzen, welke gelden binnen de gemeenschappelijke markt. Deze markt wordt voor dit doel verdeeld in 9 kolenbekkens met 7 onder groepen. Deze 9 bekkens zijn dat van Aken, dat van het Ruhrgebied, het bruin kolenbekken van Keulen, het bruinkolen bekken van Helmstedt, het steenkolen bekken van Noord-Frankrijk en het Nauw van Calais, dat van Lotharingen, dat van het Saargebied, het kolenbekken in Neder lands-Limburg en de Belgische bekkens. In het blad wordt medegedeeld, dat naar raming voor de ondersteuning van de kolenmijnen in België, en Italië het equi valent van 33 millioen dollars per jaar no dig zal zijn. Deze behoefte moet minstens voor de helft gedekt worden door stortin gen van de deelnemende landen. Het mooie, hoewel nog wat koude weer tijdens het weekeinde, inzonderheid op Zon dag, heeft bijgedragen tot een hoopvol begin van Flora en Haarlem-Lichtstad. De internationale bloemententoonstelling in Heemstede kon daardoor reeds zevendui zend bezoekers boeken en wat het voornaamste was: deze gasten voor een be langrijk deel buitenlanders gingen opgetogen terug, meest met het vaste voor nemen bezield nog eens te komen wanneer de vollegrondstentoonstelling een wat rijker schakering heeft gekregen. Nu trokken de binnententoonstellingen de meeste aandacht. In het grote Bloe- menpaleis was er 's middags al geen door komen meer aan en datzelfde gold won derlijkerwijs ook voor de stand van de Holland-Amerikalijn onder de klokke- toren. Ook de veiling trok heel wat nieuws gierigen (en kopers). De klanken van de beiaard bleken eveneens door het publiek, dat duidelijk zijn bewondering voor de tuinarchitectuur van de Flora toonde, zeer op prijs te worden gesteld. De luchtreizigers, die via de luchthaven Schiphol ons land binnen komen, krijgen reeds op het ogenblik dat zij boven het vliegveld cirkelen een kijkje op Neder- land-Floraland. Want op een brede strook zwarte tuinaarde, vóór het Zuidelijk deel der perrons van Schiphol, zijn enige tien duizenden bollen uitgezet, die tezamen de letters FLORA 1953 HEEMSTEDE vor men. Ook in de plantsoenen van de lucht haven zijn met gulle hand de bollen uit gezet. In totaal 57.000. Krachttoer voor de N.Z.H. Voor de N.Z.H. betekende de eerste Zon dag ook al een krachttoer, omdat het be zoek aan de Flora samenviel met de voet bal wedstrijd R.C.H.Ajax. Men had, dan ook geen halve maatrege len genomen: behalve de vijftien bussen die normaal reeds op lijn 1 en 2 rijden, waren er nu nog een vijfentwintig extra ingelegd, zodat er in totaal veertig wagens ter beschikking waren. Desondanks deed zich omstreeks half vijf, toen zowel het Sportpark als de Flora leegstroomde, enige stagnatie voor, hoewel die niet lang duurde. Men heeft besloten, ter verkrijging van een betere verdeling der reizigersstroom, aan het Valkenburgerplein nog een file hekje te plaatsen voor degenen die niet verder dan Haarlem-Station gaan. Eivol Wat nu Haarlem-Lichtstad betreft: ook "de organisatoren daarvan zijn in hun nop jes. Want het was 's avonds eivol in de binnenstad en die drukte kwam natuurlijk Dr. Herman li. Baruch, gewezen ambassa deur der Verenigde Staten in Nederland, is op 80-jarige leejtijd overleden. Van April 1947 tot Augustus 1949 was hij ambassa deur in ons land Verzoeningsgezind geluid in zitting der Opperste Sovjet MOSKOU (Reuter). Zondag heeft de Opperste Sovjet in Moskou de regerings wijzigingen goedgekeurd. De opperste Sov jet het parlement der Sovjet-Unie be staat uit de Raad der Sovjet, welke leden ge kozen worden op basis van evenredigheid met de omvang van de bevolking, en de Raad der Nationaliteiten, gekozen op basis van de nationaliteiten; zij telt in totaal 1.300 leden. Stalins opvolger Malenkov hield een toe spraak, waarin hij onder meer zeide: „Ieder land in de wereld, dat opkomt voor de be langen van de vrede, de Verenigde Staten inbegrepen, kan verzekerd zijn van de standvastige vredespolitiek van de Sovjet- Unie." Het verscheiden van Stalin werd her dacht met enkele minuten stilte. Ook het overlijden van president Gottwald werd op deze wijze herdacht. Beria stelde voor, Malenkov als „een talentvolle volgeling van Lenin en Stalin", tot voorzitter van de raad van ministers (premier) te benoemen. De afgevaardig den gingen daarmee luid juichend accoord. Daarna diende Malenkov officieel de lijst van regeringsleden in. Hij zeide dat de regeringsveranderingen nog met Stalin besproken zijn en diens goedkeuring kregen. Er waren geen vraag stukken in de wereld, zo ging hij voort, die niét op vreedzame wijze opgelost kon den worden. De Sovjet-Unie zou de be proefde politiek blijven volgen van het handhaven van de vrede, samenwerking met alle landen en versterking der han delsbanden op basis van wederzijds belang. De buitenlandse politiek, aldus Malenkov, had het strikte nakomen van alle verdra gen tot grondslag. Reacties uit het Westen De eerste reacties van Washington en Londen op Malenkovs rede zijn gereser veerd. Men vat zijn indrukken aldus samen: Malenkov heeft met woorden ge tuigd van zijn vredeswil, maar het zou beter zijn als hij in dit opzicht daden stel de, waartoe bijvoorbeeld de situatie in Korea een zeer geschikte gelegenheid ver schaffen kan". Radio-Praag heeft bekend gemaakt, dat president Klement Gottwald van Tsjecho slowakije Zaterdagochtend cm 11 uur plaatselijke tijd is overleden. De begrafenis van president Gottwald zal Donderdag 19 Maart geschieden. Van heden, Maandag, af zal het stoffelijk overschot in do Spaanse zaal van het slot van Praag opgebaard liggen. Klement Gottwald werd op 23 November 1896 geboren te Dedice, een plaatsje in Oostelijk Moravië, waar zijn ouders enkele stukjes grond bewerkten. Zijn ouders waren van Tsjechische afkomst en Rooms- Katholiek. Zij hadden gaarne gezien dat hun zoon de priesterlijke loopbaan koos, doch Klement gevoelde er niet voor en ging op veertienjarige leeftijd naar Wenen om het timmervak te leren. Te Wenen kwam hij in contact met socialisten. Al spoedig belandde hij in de politieke actie en hij verwisselde het timmermansvak voor het werk in een fabriek. Later werd hij te Praag redacteur van het uiterst linkse socialistische partijblad „De Volksstem". Na de stichting van de communistische partij werd hij in 1929 parlementslid. Hij was ongeveer tien jaar Tsjechoslowaaks communistische volksvertegenwoordiger. Na de in 1938 gesloten overeenkomst van München, waarbij Tsjechoslowakije het Sudeten-Duitse gebied aan Duitsland en door Polen en Hongaren bewoonde streken Ontmoeting tussen Zeeland en Volendam op de Flora 1953. de horecabedrijven en de verschillende at tracties zeer ten goede. Voor de Vleeshal stond een lange rij feestgangers, die lang niet allen in „De zwarte hyacinth" aan hun trek konden komen en daarom maar de wijk namen naar het Weense cabaret „Edelweiss" in „Die Raeckse", waarvan het zaaltje door Jan Apetz wiens versieringen in Heem stede opvallen door originaliteit en charme herschapen werd in een Grinzinger- café. Ook de bierkelder in „De Waag" mocht zich in een goede belangstelling verheugen. Tot de vreemdelingen die Zaterdag avond in de stad waren behoorden groe pen Fransen en Duitsers. Uit Helmstedt meldt A.F.P.: Volgens be richten, die de West-Duitse grenspolitie bereiken worden de laatste tijd Sovjet troepen in het Westen van Oost-Duitsland geconcentreerd. Het merendeel van het 13de leger lucht landingstroepen drie divisies en acht brigades zou zich in het gebied van Letzlingen ten Noorden van Maagdenburg bevinden, op een afstand van ongeveer 40 kilometer van de zónegrens. aan Polen en Hongarije moert afstaan^be gaf Gottwald zich naar Meskou, waas hij werkzaam was voor het Tsjechoslowaakse verzet en uitgeweken Tsjechen. Na de tweede Wereldoorlog keerde Gott wald naar Tsjechoslowakije terug, waar hij in Mei 1945 vice-premier werd, hetgeen hij tot Juni 1946 bleef. In Mei 1946 werd hij tct voorzitter der Tsjechoslowaakse com munistische partij gekozen. Dr. Gottwald was één der stichters van de Tsjechoslowaakse communistische partij, die hij in 1948 aan de macht hielp komen. In Juni van dat jaar werd hij president. Zapotocky De verwachting is, dat een onbetekenen de figuur tot opvolger van Gottwald wordt benoemd, en dat de macht thans in handen zal komen van premier Zapotocky, die naast Gottwald als de sterke man wordt beschouwd. Antonin Zapotocky is op 19 December 1884 geboren te Zakolany, nabij Kladno. Hij bezocht de lagere school en daarna volgde hij aanvullende leerganger te Kladno. Op 16-jarige leeftijd leerde hij het vak van metselaar en sloot hij zich aan bij de sociaal democratische jeugd. Na zijn diensttijd vestigt hij zich in de buurt van Kladno en werd aangewezen om het gewestelijk secretariaat van de sociaal democratische vakbond waar te nemen, waaraan hij geheel zijn activiteit wijdde van 1906 tot 1914, en ook dadelijk na de oorlog Hij nam deel aan het eerste congres van de Communistische Internationale te Moskou, en in December 1920 werd hij, tijdens een staking, aangehouden en tot verscheidene jaren gevangenisstraf veroor deeld. Hij werd op vrije voeten gesteld in gevolge een amnestiemaatregel en in het begin van 1922 werd hij lid van het uit voerend comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij, waarvan hij in Maart 1923 de algemeen secretaris werd. In 1925 werd Zapotocky tot volksvertegen woordiger voor Kladno gekozen. Na de Duitse inval in Tsjechoslowakije, in Maart 1939, besloot het geheim centraal comité van de Tsjechische communistische partij Zapotocky naar het buitenland te zenden, doch op 10 April werd hij aan de grens aangehouden. Achtereenvolgens werd hij opgesloten te Frdel, nabij Ostrava, en in de centrale gevangenis van Pankrac te Praag. Later werd hij gedeporteerd naar Dresden en vervolgens naar het kamp van Sachsenhausen. In Mei 1945 werd dit uit- roeiïngskamp door de Russen bevrijd. Korte tijd daarop keerde Zapotocky naar Praag terug, en op 8 Juni van hetzelfde jaar werd hij tot voorzitter van het Tsjechoslowaakse vakverbond gekozen. Als dusdanig trad hij in het parlement, waar hij aangewezen werd als voorzitter van de commissie voor sociale en politieke aan gelegenheden. In de regering Gottwald, die na de Februari-gebeurtenissen van 1948 tot stand kwam, was hij vice-minister-presi dent. Kort daarop werd Gottwald president en Zapotocky premier. Opvolger Te Wenen werd Zaterdag van welinge lichte Tsjechoslowaakse zijde vernomen dat professor Zdenek Nejedly, vice-premier en lid van het negen man sterke presidium der Praagse regering, vermoedelijk presi dent Gottwald zal opvolgen. Aan Nejedly's 75ste verjaardag is kort geleden door de Tsjechoslowaakse pers zeer veel aandacht geschonken. Zelfs voor de herdenking van Stalins geboortedag werd niet meer plaatsruimte ingeruimd. Dit feit is weerspiegeld in de bladen van andere com munistische landen en zelfs in de Moskouse pers. Tot Zaterdagavond was in het Nationaal Kampenfonds een bedrag van 81.4 millioen gulden bijeengebracht. Dat betekent ten opzichte van Vrjjdag een vooruitgang van vier ton. De radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" heeft tot nu toe in totaal f 3.660.934.57 op gebracht. Tijdens het programma, dat Za terdagavond te Enschedé werd uitgezon den, kwam een bedrag van f 1.060.022. binnen. Hierbij was een gift van de gemeente Hengelo ten bedrage van een half millioen gulden, dat is ongeveer f 10 per inwoner. Dit bedrag was bijeengebracht door een collecte, door particuliere giften en door inzamelingen en giften van fabriek en be drijven. De gemeente-ontvanger van Hen gelo kwam met een der wethouders voor de microfoon om het geld aan te bieden. In de 1500 inwoners tellende gemeente Melissant die zelf zwaar getroffen is, is een inzameling gehouden voor het Natio nale Rampenfonds, welke f 20.000 heeft opgebracht. Kampeerwagen Met „De Schelde" van de Rotterdamse Tramwegmaatschappij kwam gistermiddag dc door een Zweedse firma in Amal ge schonken kampeerwagen mee. Op de bui tenwand stond met grote letters „Aan onze vrienden in Nederland". B. en W. van Zierikzee waren bij de ontscheping aan de aanlegplaats der provinciale boten aan wezig. Dit soort wagens wordt in Zweden gebruikt door mannen, die 's winters in de bossen moeten werken. Bij een tempera tuur van 20 graden beneden het vriespunt buiten, is het binnen nog goed uit te houden. De Belgische schilder Tijtgat heeft een aquarel, getiteld „Willemstad" ter be schikking gesteld van het Nationale Ram penfonds. De aquarel gaat voorlopig naar liet Stedelijk Museum te Amsterdam. De Zwitserse schilder Morgenthalver heeft een aquarel „Landschap" en een pastel „Bloemen" aan het Rampenfonds afge staan. Ook deze beide werken gaan voor lopig naar het Amsterdamse Stedelijk Museum. Een door generaal Naguib bij gewoonde liefdadigheidsvoorstelling in het totaal gevulde, tweeduizend plaatsen tel lende, Rivoli-theater te Cairo heeft 4000 Egyptische Ponden voor het Rampenfonds opgebracht. Een Zweedse landbouwfirrr.a te Svaloef heeft 3000 kg. originele kenia zaaigerst geschonken. Generaal-majoor Thomas W. Herren, commandant van de „Korean Communi cations Zone" heeft een comité opgericht om onder de Amerikaanse soldaten op Korea geld bijeen te brengen voor de slachtoffers van de watersnood in Neder land. Nieuwsfilms over de watersnood doen thans de ronde bij de eenheden van het achtste leger langs de frontlijn. Sanial Dubay: Men verliest het heden door een verleden te betreuren dat er niet meer is en zich te kwellen met een toekomst die er nog niet is. Volgens Radio-Peking worden de posi ties der UNO-troepen aan het gehele Ko reaanse front veranderd. Munitie en voor raden worden naar de voorste linie ge bracht, aldus de radio. Ook op de eilanden langs de Oost- en Westkust heerste derge lijke activiteit. Thunderjets van de V.N. hebben Zater dag treinen, bruggen en opslagplaatsen bij de Mandsjoerijse grens bestookt. Begelei dende Sabre-straal jagers schoten drie Migs neer. Superforten lieten 170 ton brisantbom men vallen op een spoorweg- en bevoor- radingscentrum bij Sinandjoe aan de Noordwestkust. Vliegtuigen, die waren op gestegen van vliegdekschepen der V.N., vielen het gebied van Haodjoe aan. Jachtvliegtuigen der UNO-strijdkrach- ten hebben tot dusverre in Korea 586 Migs vernield. De Amerikanen verloren tot nu toe 54 Sabre-straaljagers. Sinds 1950 verloren de Noordelijken 793 toestellen tegen de Amerikanen 716. Amerikaanse jagers in West-Duitsland hebben opdracht gekregen de lucht in te gaan en alle niet-geïdentificeerde vliegtui gen op te vangen die boven de Amerikaanse zóne van Duitsland worden waargenomen, zo is door een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht onthuld. Indien „indringers" op „belligerente wij ze" op hen schieten, mogen de Amerikaanse jagers het vuur beantwoorden. Een dergeljjke order is gisteren uitgege ven aan alle Britse vliegtuigen, met uit zondering van die welke naar Berlijn vlie gen via de drie officiële corridors. De Amerikaanse woordvoerder zeide dat de Amerikaanse luchtmacht een radarnet heeft dat het voor enig vliegtuig practisch onmogelijk maakt, de Amerikaanse zóne onontdekt binnen te komen. De woordvoerder onthulde dat het ra darscherm onmiddellijk de twee Tsjechi sche Migs had opgevangen die de Ame rikaanse zóne jl. Dinsdag geschonden hebben. Onmiddellijk werden twee geal lieerde jagers de lucht in gestuurd. Het zijn deze jagers geweest die met de Migs contact hebben gemaakt waarbij een der Amerikanen is neergeschoten. Het is per tinent niet waar dat de twee Thunderjets een routine-vlucht maakten, aldus de woordvoerder. Van gezaghebbende zijde in Washington is Zaterdag vernomen dat president Eisen hower en zijn militaire leiders een strate- gie-op-lange-termijn hebben opgesteld voor het versterken van alle strijdkrach ten der verbondenen in het Verre Oosten, ten einde grotere militaire druk op de com munisten te kunnen uitoefenen. Het kernpunt van deze nieuwe strategie wordt gevormd door Eisenhowers beslis sing dat de Koreaanse oorlog van nu af aan niet meer moet worden beschouwd als een op zichzelf staande strijd, doch als een onderdeel van het anti-communistische front in Azië. Enkele onderdelen dezer nieuwe strategie worden thans reeds toegepast. De voor naamste punten er van zijn: 1. Nauwer samenwerking tussen de strijdkrachten, die de communisten in Korea, Indochina en Malakka bestrijden. 2. Het oefenen en uitrusten van een zes tal Zuid-Koreaanse divisies, opdat een Zuid-Koreaans leger van twintig divisies zal kunnen worden gevormd, dat zich tegen vijandelijke aanvallen zal kunnen hand haven. 3. Geleidelijke terugtrekking der Ame rikaanse divisies van de Koreaanse front- Zondag is in Washington bekendgemaakt dat bij de atoomproeven, welke morgen in Nevada zullen worden gehouden, zich mi litairen in eenmansgaten op slechts 3200 meter van de 90 meter hoge toren zullen bevinden, waarop de ontploffing wordt teweeggebracht. Het is vastgesteld, dat deze afstand „een veilig minimum" is, aldus de verklaring. Ditmaal zullen ook twaalf „gezinsschuil kelders", waaronder een, die voor 40 dollar in woonhuizen kan worden gebouwd, wor den beproefd op hun deugdelijkheid. In de kelders zullen levensgrote poppen ge plaatst worden om de uitwerking van de ontploffing hierop na te gaan. Voorts zal het effect van de explosie op twee houten huizen en 50 auto's "worden bestudeerd. Tenslotte zullen ratten, muizen, konij nen, honden, varkens en apen aan de ge volgen van de ontploffing worden bloot gesteld om gegevens te krijgen voor de behandeling van eventuele menselijke slachtoffers van een atoomontploffing. Een aanbod van de 40-jarige werktuig kundige Joe Holloway om als „proef konijn" op te treden is door de commissie voor atoomenergie afgeslagen. Holloway verklaarde dat zijn aanbod niets te maken had met het feit, dat zijn vrouw hem juist in de steek had gelaten. linie, met het doel een zeer bewegelijke strijdmacht te vormen, welke in reserve kan worden gehouden. 4. Maar en sneller hulp aan de Franse Uniestrijdkrachten in Indochina, met het doel twee Vietnamese divisies te vormen, die geoefend zijn in de zogenaamde „kleine oorlogvoering". Schepen voor Tsjang 5. Gestadige versterking der Chinees- nationalistische strijdkrachten op Formosa, die onder meer schepen ter beschikking zouden krijgen voor aanvallen op het Chi nese vasteland. De eerste stappen, om tot een nauwere samenwerking tussen de geallieerde leger leidingen in Korea en Indochina te komen, zijn reeds gedaan. Op het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger te Wahsington is vernomen dat generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der UNO-strijdkrachten in Korea, spoedig naar Indochina zal ver trekken, teneinde zich van de toestand al daar op de hoogte te stellen en overleg te plegen met Franse en Vietnamese leiders over toekomstige militaire maatregelen tegen de communisten. Het is thans reeds zo, dat UNO-staf- officieren uit Korea Indochina bezoeken, en dat hun Franse en Vietnamese collega's zich in Korea van de militaire situatie op de hoogte stellen. Een der voornaamste doeleinden van deze uitwisseling is, te komen tot een gemeenschappelijk pro gramma voor het meer gebruikmaken van van bevriende Aziatische landen tegen de communistische strijdkrachten. CxDCOOCXX<XXOOCCXDOOOOOOOOOOOOOCOOCiOC)OOOC>OOOOOOOOCOOOOOOOq RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Vannacht plaatselijk nachtvorst en in het Westen van het land hier en daar mist. Morgen overdag over het alge meen hogere maximumtemperaturen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. 17 Maart Zon op 6.51 uur, onder 18.47 uur. Maan op 7.08 uur, onder 22.17 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 Maart Hoog water- 4 11 en 16.28 uur. Laag water- 12.17 en uur. Dinsdag 17 Maart Hoog water: 4.52 en 17.09 uur. Laag water: 0.37 en 13.04 uur. eooooo«ooorooooocooocooa=c«a^'x'j.i

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1