Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Toch ió het zo r .J 2 „De Vrije Universiteit" De radio geeft Dinsdag Water wijkt op Flakkee en in Alblasserwaard Mosselkwekers uiten hun bezorgdheid Heilsleger in een eigen tehuis PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN MAANDAG 16 MAAST i958 Nv 't^-| v .yS yy Stoffelijk overschot van redder gevonden Haarlemmer zou Hilver summers hebben opgelicht Burgemeester van West- Berlijn op Schiphol Waterstaat toont begrip, maar: „dijkwerk primair" OFFICiëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN f Gasvergiftiging op Nederlands Rijnschip Nog geen „broodoorlog" in Amsterdam Tankschip „Hilversum" te water gelaten Nederlagen voor eerste elftallen van Strawberries Niet gespeeld en toch een voorsprong WASSERIJ DÜYN - DEM verloor van WSV KW te sterk voor Beverwijk RUST EEN BRIL Duizend- en millioenen poten Zaterdagmorgen werd het doorgaande treinverkeer tussen Arnhem en Utrecht ge stremd, doordat even buiten Arnhem een aantal boomstammen van een goederen wagon gleden en dwars over de spoorbaan kwamen te liggen. Het opruimingswerk nam veel tijd in beslag, want de ongeveer 20 meter lange stammen moesten worden doorgezaagd, voordat ze konden worden verwijderd. In de Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem is Zaterdagmid dag een bijeenkomst gehouden van de Noordhollandse Gereformeerde jeugd. Deze bijeenkomst werd gehouden op ini tiatief van het Gereformeerde Jeugdcen trum ter viering van „de dag der Vrije Universiteit". De Vrije Universiteit werd 73 jaar geleden gesticht als opleidingscen trum voor Gereformeerde studenten met verschillende faculteiten, die zich in de loop der jaren uitbreidden, zodat deze op de geest van het evangelie afgestemde universitaire vorming thans mogelijk heid biedt tot studie in nagenoeg alle fa culteiten. Ds. J. B. v. d. Sijs uit Amsterdam, die de bijeenkomst leidde, drukte in zijn ope ningswoord zijn leedwezen uit over de ge ringe opkomst, ofschoon bij een enquête onder de Gereformeerde jeugd zich 60 pro cent uitsprak voor meer contact met de Vrije Universiteit. Nadat de aanwezigen Psalm 118:5 en 6 hadden gezongen, volgde een toespraak van prof. dr. R. van Dijk, docent aan de Vrije Universiteit, die het wezen van de vrijheid, waaraan de naamgeving is ver bonden analyseerde: Vrijheid betekent in dit geval het beoefenen van de wetenschap naar de geest van het evangelie. De uni versiteit is vrij van directe voogdij van staat en kerk, en vormt de jonge mensen tot een maatschappelijke taak, die op Christelijke beginselen rust. Aan het ge loof ontleent zij haar doel en waarde. Spreker vroeg zich echter af of de Gere formeerde jeugd nog wel gelooft in het principe, dat vrije beoefening der weten schap slechts mogelijk is met een Christe lijke wil, en dat de Vrije Universiteit een genadegave, een zegen is. Met een opwek king tot steun en belangstelling voor de Vrije Universiteit, die hij een gave Gods noemde, besloot prof. Van Dijk zijn toe spraak. Studenten van de Vrije Universiteit, sa menwerkend in de sociëteit „S.A.U.L.", verleenden medwerking aan de bijeen komst door muziek, zang en declamatie. In plaats van de aangekondigde rede van ds. W. C. van den Brink, die ziek was, sprak ds. D. Zwart uit Halfweg, die terug blikte op 73 jaar V.U. en opwekte tot be reidheid om de „erfenis der vaderen te aanvaarden" en de vrije universiteit als een groot geestelijk goed te koesteren. ADVERTENTIE TENNISSHORTS - SWEATERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Sionsliederen. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Stork-van der Xuyl: Enkele sociologische beschouwingen over Drenthe en zijn bewoners: De Drentse boerin in be drijf en gezin. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Platen. 12.50 Reportage van de opening van de 60e Jaarbeurs in Utrecht door Z.K.H. Prins Bernhard. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Metropole Orkest. 14.00 Zeg eens, Amerika.... 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen en reportage. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Arabië: Toekomst. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Hammondorgel. 19.20 Reportage of pla ten. 19.25 Pianorecital. 20.00 Beurzen Open! Dijken Dicht. 20.05 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 21.20 Lichte muziek. 21.40 Me dedelingen. 21.45 Lichte muziek. 21.55 Dans muziek. 22.35 Buitenlands overzicht. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 13.55 Platen. 14.00 Kamerorkest en solist. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Handel en bedrijf in de Nederlandse Antillen. 18.00 Hammond orgel. 18.20 Sportpraatje, 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Platen. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Lijdensmedi tatie. 21.30 Omroeporkest en solist, fin de pauze: platen). 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.1522.30 Mercadet, spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Om roeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vereoekpro- gramma. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orgel en zang. 16.00 Platen. 16.30 Orgel en zang. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Carillonspel. 19.50 Syndikale kroniek. 20.00 Omroeporkest en kwintet. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224, 49 en 42 m.l Door het dichten van een binnendijk kan thans de polder Noordland, waarin het grootste gedeelte van Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee ligt, worden droog gemalen tezamen met delen van de polders Battenoordpolder en Klinkerland, die beide kunnen worden drooggemalen tengevolge van het dichten van het stroomgat bij Her- kingen. Een oppervlakte van bijna 1200 hectaren land zal hierdoor droogvallen. Te krabbend ijke op Zuid Bevelaind is het stoffelijk overschot van de bij de ramp om het leven gekomen burgemeester van Rilland-Bath de heer J. A. de Goffau in alle stilte ter aarde besteld. Bij Klundert in Noordbrabant is thans gevonden het stoffelijk overschot van de dienstplichtige soldaat N. F. Berg, vain het regiment zware luchtdoelartillerie Waalha ven, afkomstig uit 's-Gravenhage, die tij dens liet reddingswerk in de omgeving van Klundert door verdrinking om het leven kwam. Het water in de Alblasserwaard is door het inzetten van alle mogelijke technische middelen zoals pompen, duikers, mo lens en gemalen vrijwel bedwongen. Vorige week Donderdag is een begin ge maakt met de geleidelijke terugkeer dei- bevolking. Door het dorpje rijdt een tank wagen, die de inwoners van drinkwater voorziet. Eind volgende week hoopt men de gemeentenaren weer leidingwater te verschaffen. Vandaag zal worden begonnen met het terugbrengen van het geëvacueerde vee. De rijkspolitie te water, welke dag en nacht met motorvletten in deze omgeving patrouilleerde, kan nu van haar moeilijke taak worden ontheven. Volgende week, 21 Maart, zal de geëva cueerde bevolking van de gemeente Krab bendijke op eigen risico mogen terugkeren. Verscheidene Hilversumse groentehan delaren hebben bij de politie aangifte ge daan te zijn opgelicht door een handelaar uit Haarlem. Deze man had hun gezegd dat tengevolge van de watersnood de aardappelen binnenkort in prijs zouden op lopen tot 25 cent per kilo. Bovendien kon een belangrijke schaarste aan goede aard appelen worden verwacht. De Haarlem mer kon echter een grote partij aardappe len leveren voor 15 cent per kilo, die tot eind Mei konden worden bewaard. Toen bij de Hilversumse handelaren de bestelde en reeds betaalde partijen aankwamen bleken deze volkomen ongeschikt voor menselijke consumptie te zijn. Ernst Reuter, burgemeester van West- Berlijn, is Zaterdag om 3.45 uur op Schip hol aangekomen op doorreis naar Amerika. „Men moet er zich voor hoeden de recen te vliegtuigbeschietingen in Duitsland te dramatiseren. Men mag niet achter elk voorval een van tevoren beraamde actie zoeken. De bevolking van Berlijn voelt zich door een dergelijke gebeurtenis niet verontrust en reageert minder nerveus dan in het algemeen aangenomen wordt", aldus prof. Ernst Reuter in een gesprek tijdens zijn oponthoud. Hij zal met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken spreken over het vluchtelingenprobleem in West-Berlijn. „Tot nu toe valt in het geheel niet te mer ken, dat de regering van de Oostzöne de stroom naar West-Berlijn wil tegenhouden, hoewel zich juist zeer veel jongelui, die het meest geschikt zijn om te werken, on der de vluchtelingen bevinden", zo zei hij. Om kwart over vijf vertrok het vliegtuig naar New York. Op een vergadering van mosselkwekers in Bruinisse zijn telegrammen gestuurd naar de minister van Verkeer en Water staat en het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse stromen met het oog op de geva ren welke het op Flakkee aan de gang zijn de herstel van de dijken inhoudt voor de mosselteelt. Teneinde niet afhankelijk ts zijn van het getij wil men in de slikken voor het eiland Flakkee geulen graven, waardoor de bakken te allen tijde bij de perszuiger kunnen komen, die een extra dijk moet opspuiten tegen de thans bestaande zee dijk. Om de vijf kilometer worden deze gaten gemaakt, die 40 meter lang en 4 me ter diep en breed zullen zijn. Door deze plannen van de Rijkswaterstaat zijn vooral de mosselkwekers van Bruinisse opge schrikt, te meer daar reeds het begin van deze plannen tot uitvoering kwam. „Aangezien de gehele Flakkeese voor oever gebruikt wordt voor de mosselcul tuur, betekenen deze plannen een ruïne ring van de mosselpercelen, wanneer een dergelijke geul op een perceel wordt aan gebracht", zo werd op de vergadering me degedeeld. Waterstaatsplan gewijzigd Van de zijde van het ministerie van Ver keer en Waterstaat vernemen wij omtrent de plannen van de Rijkswaterstaat tot het graven van geulen in de slikken van het eiland Overflakkee, dat het aanvankelijke plan om gaten te graven om de vijf kilo meter is gewijzigd. De Provinciale Water staat ter plaatse deelde mede, dat het aan tal geulen is beperkt en dat officieel niet in de mosselpercelen zal worden gebag gerd. Zover bekend, heeft men tot dusver geen schade aan de mosselpercelen toe gebracht, hoewel het uiteraard niet is uit gesloten dat bij de werkzaamheden een of meer percelen zullen worden aangetast. Hoewel door de Provinciale Waterstaat, die het werk grotendeels op Goeree-Over flakkee uitvoert, alles in het werk wordt gesteld de mosselcultuur te sparen, moe ten tengevolge van de ernst der situatie de werkzaamheden aan de dijken prevaleren. Deze ernst van de situatie wordt zeker niet in de laatste plaats veroorzaakt door dat het eiland Goeree-Overflakkee uiter mate moeilijk is te bereiken voor de aan voer van materialen. ADVERTENTIE Böcïstrïat. 39 Ha.irlW - ld. i:: Twee kinderen om het leven gekomen Op het schip „Rossini" van de Neder- landscho Rijnvaartvereniging te Rotter dam, dat op het ogenblik te Duisburg in Duitsland ligt, zijn twee kinderen door giftige gassen om het leven gekomen. In het woonverblijft van het schip werden de 25-jarige echtgenote vain de schipper, haar dochtertje van anderhalf jaar, een jongetje van twee maanden en de 20-jarige broer van cie vrouw bewusteloos aange troffen. Zij werden naar een ziekenhuis overgebracht waar de kinderen zijn over leden. Volgens een onderzoek van de Duit se politie hebben de giftige gassen zich waarschijnlijk in het ruim van het schip ontwikkeld. Een aantal Amsterdamse bakkers, leden van de vereniging van winkelbakkers „Aller Belang", had aangekondigd, dat zij met ingang van vandaag het witbrood 5 cent beneden de prijs, vastgesteld door de contactcommissie voor werkgevers in het bakkersbedrijf te Amsterdam, zou gaan ver kopen. Op een Zondagmiddag gehouden vergadering is besloten, dit voornemen nog niet ten uitvoer te brengen. „Aller Belang" is onlangs uit de contact commissie getreden, waarin de vier bak- kerspatroonsverenigingen en de coöpera ties vertegenwoordigd zijn, en had de on derling gemaakte afspraken omtrent prijs vaststelling opgezegd. Bij Wilton-Fijenoord te Schiedam is te water gelaten het motortankschip „Hilver sum" in aanbouw voor de stoomvaartmaat schappij „Oostzee" te Amsterdam. Het schip is 158 meter lang en 20 meteri breed. De inhoud van de ladingtanks is 17.350 ton. De „Hilversum" zal in charter gaan varen voor de „Anglo Iranian Oil Com pany" en in Juni in de vaart komen. „Ik hoop van ganser harte dat het Leger des Heils met Gods zegen haar ziele- en maatschappelyk werk in Beverwijk te allen tijde tot een goed eind moge brengen". Met deze woorden besloot burgemeester mr, H. J. J. Scholtens zijn rede, die hij Za terdagavond ter gelegenheid van de ope ning van het eigen Leger des Heilsgebouw uitsprak, hiermede zjjn waardering uitend voor het goede werk dat de Heilsoldaten ook in de gemeente Beverwijk verrichten. Nadat allen „Vreugd, vreugd, er is vreugd in het leger des Heren" gezongen hadden en luitenant W. K. v. d. Veen bur gemeester Scholtens en wethouder Alberda welkom had geheten, beklom brigadier Gladpootjes het spreekgestoelte. Allereerst schetste hij de moeilijkheden, die het Le ger ondervonden had bij gebrek aan een eigen terrein. Hij waardeerde het dat B. en W. van Beverwijk deze moeilijkheden mede hadden aangevoeld en hun mede werking aan de totstandkoming van het nieuwe gebouwtje hadden verleend. De wens uitsprekende dat van de Jan Alsweg 32 veel mensenliefde naar buiten zou mo gen stromen. Met het oog op bestaande saneringsplannen hoopte hij echter dat het bestaande gebouw spoedig te klein zou mogen blijken. Kolonel Jac. Smael uit Amsterdam noemde het een lief zaaltje in deze tijd van woningnood. Hij voorzag dat met de opening van dit huis een nieuw tijdperk voor het Leger in Beverwijk was ingeluid en naar zijn mening heeft het kleine groepje onder leiding van zijn dappere officieren tot nu toe zijn mooie taak voor beeldig verricht. Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens zeide zich dankbaar te voelen aan de feest vreugde te mogen deelnemen. Nu het Heilsleger een vast onderkomen had ge kregen, hoopte hij dat de leden er veel plezier van zouden mogen hebben. De burgemeester merkte op dat het voor het Leger des Heils feitelijk een dubbel feest was, omdat het 75 jaar geleden was dat William Booth het Leger stichtte. Deze avond werd voorts opgeluisterd met mu ziek van het IJmuider Legermuziekcorps. Het eerste dameselftal van Strawberries heeft andermaal een nederlaag geleden, die de verhouding in het veld niet goed weergeeft. De hockeysters uit Velsen wa ren sterk in de meerderheid hetgeen on der meer bleek uit de grote hoeveelheid korte hoekslagcn die echter niet in doel punten konden worden omgezet. Victoria maakte na ceu doorbraak het winnende doelpunt. De wedstrijden van het tweede, derde en vierde dameselftal werden gewonnen. Zij gingen op bezoek bij Zuidwijck (nul-twee) en Alkmaar (nul-vier), terwijl Straw berries IV op eigen terrein met één-nul van Eechtrop III won. Het eerste herenelftal speelde een uit wedstrijd tegen Tempo '34, die op een niet prettige wijze werd geleid. Met een neder laag van vijf-één werden de gasten naar Velsen teruggestuurd. Het tweede elftal zal degradatiewed strijden moeten spelen, nu het in de tweede klasse de onderste plaats bezet. Zelfs de eers+e overwinning, die dit elftal Zondag op Zandvoort (twee-nul) behaalde kan daarin geen verandering meer brengen W. van Offenbeek en A. Pronk maakten de doelpunten. Strawberries. Ill en V verloren de uit wedstrijden tegen B.M.H.C. VI (twee-nul) en tegen Ijsvogels III (vijf-één). In hotel Velserend te Santpoort had Zaterdagavond de huldiging plaats van het vierde herenelftal (de veteranenploeg) en het meisjes A-elftal, die de vorige week het afdelingkampioenschap behaalden. Zij werden toegesproken door de voorzitter, de heer P. Pleijler. Het herenelftal heeft het bestuur een médaillekast aangeboden, die in de toekomst een plaats zal krijgen Jn het kleedhuis, dat bij het nieuwe vel- dcncomplex gebouwd zal worden. De di rectie van Velserend gaf beide ploegen eveneens een attentie. Het le elftal van WIJ was Zaterdag vrij en profiteerde van de nederlaag van KMV 2, waardoor de voorsprong op dit elftal 1 punt bedraagt. Het 2e elftal, dat overwegend sterker was maar de geboden kansen niet gebruikte ver loor met 20 van Kennemerland 3. De „oudjes" deden het beter en werkten zich door een 42 zege op ETO weer wat omhoog Het 4e elftal leed alweer een nederlaag, het was tegen het beter spelend Hillegom niet opgewassen (15). IJmuiden 5 zorgde voor de verrassing en won van SV 3 met 21. De overige uitslagen zijn: Junioren: VEW aIJmuiden a 25; IJmui den bHalfweg b 74. Aspiranten: Kennemers c IJmuiden b 04; IJmuiden cVVB c 42. ADVERTENTIE Ook voor de fijne was. 53. „Bekorrah!", riep Pat, „dat agent wil, dat wij stoppen! Dat geeft moeïlijkhedens!" Het gaf inderdaad moeilijkheden, want hoe stopt men een vliegtuig, dat door een straat vliegt en waarvan de piloot bewus teloos is? Als een toonbeeld van plaatse lijk gezag stond de agent daar, met ferm opgeheven hand. Hij had inmiddels de juiste formulering van de overtreding ge vonden en dat ga) hem een voldane ze kerheid. „Vliegen in een straat met één richtingsverkeer", mompelde hij, „en in de verkeerde richting! Stop maar eens even!" Maar helaas, het vreselijke geschiedde De gecombineerde kracht van stopbord en opgeheven hand, die tot dusver elk voertuig toe een nederig remgeknarhad gedwongen, scheen geen vat op vliegtuigen te hebben. Met gemengde gevoelens zag de agent het toestel op zich afstuiven en deze gevoelens gingen in luttele seconden over in ongemengde doodsangst! Tot in het diepst van zijn gezag geschokt, moest hij zich met een krampachtige sprong in veiligheid brengen, terwijl achter hem het Bord verbrijzeld werd,..,. D.E.M. heeft de race met Zaandijk niet kunnen volhouden. Voorlopig is de Wijker club naar de tweede plaats teruggewezen omdat de lastige uitwedstrijd tegen W.S.V. met drietwee werd verloren. Zonder de uitstekende speler De Boer, die voor twee wedstrijden is geschorst, was de voorhoede lang niet zo gevaarlijk als anders, maar had de W.S.V. doelman niet in zo'n goede vorm gestoken, dan was de zege misschien toch naar de Wijk gegaan. W S.V. speelde alsof het zelf een kam pioenskans had en vrij spoedig nam de thuisclub door Binke de leiding (1—0). D.E.M. bleef het antwoord niet schuldig en door Bakker werd het nog voor rust eeneen. In de tweede helft was aanvan kelijk de thuisclub weer het meest in de aanval en het was wederom Binke die W.S.V. aan een voorsprong hielp (21). D.E.M. werd hierna sterker en de W.S.V.- verdediging kreeg handen vol werk om de D.E.M.-voorhoede het scoren te beletten. Maar door Appel werd het tenslotte toch gelijk en daarna ontspon zich een heftig gevecht om de overwinning. W.S.V. was de gelukkige en door De Vries werd het tien minuten voor tijd drie—twee voor W.S.V. En wat D.E.M. ook in 't werk stelde, met deze cijfers moest de Wijker club de vlag strijken. In de wedstrijd Beverwijk-KW waarin voor beide partijen op papier nog een kans bestond, hebben de Krommeniërs de overwinning behaald. Het zag er voor de rust evenwel niet naar uit dat Beverwijk zou gaan verliezen. De thuisclub was iets sterker. Kort voor rust wisten de roodwitten zelfs een voor sprong te nemen door de halfspeler Steen voorde, die uit een corner de bal in het KVV-doel kopte. Na rust waren de rollen omgekeerd en was het KW dat de toon aangaf. Reeds spoedig lag de gelijkmaker achter doel man Raap. Kracht scoorde namelijk een strafschop die de scheidsrechter toekende wegens hands. KW nam toen het spel geheel in han den en drong Beverwijk op eigen helft terug. Het was Bak die de stand op 12 bracht. Lodder stelde de zege veilig voor KW door ten derde male Raap te pas seren. Aspecten van de onteigening De afdaling Beverwijk van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond belegt op Donderdag 19 Maart een ledenvergadering in zaal Timmer aan de Meerstraat. Ir. Van Dijk zal een lezing houden over „Aspecten rondom de onteigening". ADVERTENTIE VOOR UW OGEN MET VAN Gift. HOUTSTR. 137 MAANDAG 16 MAART Stadsschouwburg: Haarlems Kunstge meenschap, causerie (David Koning) en demonstratie (Kennemer balletstudio) over „Wat is ballet", 8.15 uur. Spaarne: „De avon turen van Rex en Rinty (tweede deel), alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Stad zon der genade", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Leve de Jantjes", 18 jaar, 8.15 uur. Rem brandt: „Rancho Notorious", 18 j., 7 en 9.15 uuh. Palace: „De smokkelpoort van Azië", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeftijden, 8 uur. Lido: „Angst voor het huwelijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kangeroe", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 17 MAART Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Spaarne: „De avonturen van Rex en Rinty" (tweede deel), alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Stad zonder genade", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Rancho Noto rious", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De smokkelpoort van Azië", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeftijden, 2 en 8 uur. Minerva: „Himlispe- let" (H.F.H.), 8.15 uur. Lido: „Angst voor het huwelijk", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Kangeroe", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Duitse munitie? De Sovjet-contrólecom- missie heeft volgens een bericht van het Amerikaanse, in West-Duitsland ver schijnende blad, „Neue Zeitung" de regering van Oost-Duitsland toestem ming verleend tot het bouwen van een aantal munitiefabrieken om de „natio nale strijdkrachten" van Oost-Duitsland onafhankelijk te maken van de aanvoer uit de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije. Beeldenstormer. Zondag is in,Londen het model van het beeldhouwwerk, dat de eerste prijs verwierf van de internatio- le prijsvraag „de onbekende politieke gevangene", moedwillig beschadigd. Het beeldhouwwerk, dat een „abstractie uit steen en draad" is, werd gemaakt door de Brit Reg Butler. Bezoekers van de tentoonstelling zagen, hoe een man het model indrukte en tegen de grond wierp. Hij werd gearresteerd en bleek een statenloze Hongaarse kunstenaar te zijn. Düktrein. Een rondreis van een „dijk- trein" waarmee men geld en goederen inzamelt voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland heeft Zater dag in het Zuiden van de. staat New York ongeveer 10.000 dollar aan geld en 250 kilogram kleding opgebracht. Brand. Bij een brand te Sharon in Penn- sylvanië (V.S.) zijn een vrouw met haar vier kinderen om het leven gekomen. De vader werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Aanvaring. Nabij Assioet (Opper-Egypte) is Zaterdag op de Nijl een veerboot na een aanvaring gezonken. Zeven van de tien opvarenden zijn verdronken. Lawine. Bij Innsbruck zijn twee Tyrolers onder een lawine bedolven en gedood., NAVO. Zondag is het nieuwe hoofdkwar tier van de NAVO voor het Middelland se Zeegebied te Valetta (Malta) in ge bruik genomen. Lord Mountbatten is de bevelhebber. De deelnemende landen zijn Engeland, Frankrijk, Amerika, Griekenland, Turkije en Italië. Vrijheid. De machinist en de stoker van de trein DresdenBerlijn, zijn op een Berlijns station in de Britse sector uit geweken naar het Westen. Zij sprongen van de locomotief en vervoegden zich bij het vluchtelingencentrum, de trein latend voor wat hij was. Synchroton. In Ithaca (New York) wordt aan een super-synchroton" van een mil liard volt gebouwd. De installatie is be stemd voor het onderzoek van de bouw van het atoom. Mare nostrum. Te Palermo is Zondag een conferentie van 16 landen begonnen over de versterking der commerciële en culturele banden van de landen om de Middellandse Zee. Aan de conferentie namen onder meer ook Engeland, Zwit serland, Duitsland, Amerika en Oosten rijk deel. Massagraf. Volgens het West-Berlijrise blad „Telegraf" is in de omgeving van Buchenwald bij Weimar een nieuw massagraf ontdekt met de stoffelijke resten van 600 tot 700 personen. Vluch telingen uit Thüringen verklaarden bij aankomst te West-Berlijn, dat het merendeel van de slachtoffers de. .dood had gevonden door een nekschot of doordat hun schedel was ingeslagen. Men neemt aan, dat het hier gaat om gevangenen van Buchenwald. Nieuw atoomwapen. Naar men verwacht zal Dinsdag op de proefterreinen .van Las Vegas (V.S.) een nog niet tot ont ploffing gebracht type atoomwapen be proefd worden. De ontploffingskra.cht zal gelijk zijn aan 15.000 ton „conven tionele" springstof. Bijzonderheden .zijn niet bekend. Vermist. Een Pakistaans passagiersvlieg tuig van het type „Convair" wordt sinds Zaterdag vermist. Er bevonden zich 16 personen aan boord. Het vliegtuig had geseind dat het zich in moeilijkheden bevond. Men heeft de gehele Zondag tevergeefs boven het oerwoud van Ben galen gezocht. Commentaar. Averell Harriman, oud ambassadeur der V.S. in Moskou, heeft voor de radio verklaard, dat de nieuwe Sovjet-premier, Malenkov, het type is waarmee de regering zich moeilijkheden in het binnenland bezorgt. Deze moei lijkheden zouden dan wel eens tegen spoed in de buitenlandse politiek kunnen veroorzaken. Harriman zei verder, dat Malenkov op hem de indruk had ge maakt „de wreedste en meest sadisti sche man" te zijn, die hij ooit ontmoet heeft. Geen opstand. De Albanese emigranten regering te Rome verklaart, dat de be richten over opstand in Albanië na de dood van, Stalin onjuist zij-n. Sluipmoord. Amor Boe Hadida, een hoge Tunesische ambtenaar, is Zaterdag te Ksoer Essaf in een hinderlaag gelopen en doodgeschoten. Hij trad op als dis trictsambtenaar van Mandia. ER is een groep van geleedpotige dieren die we duizendpoten noemen en tot deze groep behoren de eigenlijke duizend poten, maar óók de millioevpoten. Wanneer we de eigenlijke duizendpoten van de mil- lioenpoten willen onderscheiden, moeten we het verschil niet zoeken in het aantal poten, want zoivel de duizendpoten als de millioenpoten tellen vele uit eenlopende soorten, alle toege rust met verschillende aantal len lichaamssegmenten (waar aan zich de poten bevinden). De verschillende soorten dui zendpoten kunnen 15 tot 173 lichaamssegmenten hebben en dus eveneens een dergelijk aantal paren poten. Maar de millioenpoten laten zich evenmin onbetuigd, want het aantal lichaamssegmenten van de hierbij ingedeelde soorten varieert van 13 tot 134. Dit betekent dat de best toegeruste dui zendpoot aanzienlijk méér segmenten heeft dan de rijkst uitgedoste millioenpoot. Ten opzichte van de lichaamssegmenten is de stand immers 173 tegen 134 in het voor deel van de duizendpoot. Maar de millioenpoot draagt niet voor niets haar naam. Als zij, gelijk de duizend poot, ieder lichaamssegment ging uitrusten met één paar polen, werd haar naam ge woonweg een aanfluiting, want de kam pioen duizendpoot zou dan 346 poten kun nen tonen, tegen zij slechts 268! Dat laat de millioenpoot niet op zich zitten en om, met een geringer aantal lichaamssegmen ten, toch nog de eerste prijs voor het groot ste aantal poten in de wacht te slepen, komen haar segmenten voor de dag met (Nadruk verboden) ieder twee paar poten, waardoor zij glans rijk wint. Wil men derhalve de duizendpoot van de millioenpoot onderscheiden, dan moeten niet de poten geteld worden, maar dienen de paren poten welke in een lichaams segment zijn ingeplant, te worden geteld. Uiteraard zijn er nog andere kenmerken; de duizendpoten zijn bijv. ech te rovers, die hun prooi met vergif doden, terwijl de mil lioenpoten daarentegen vreed zame planteneters zijn. Voor de oppervlakkige toeschouwer is echter de onderscheiding naar het aantal paren poten per li chaamssegment 't gemakkelijkst Wat de aantallen der poten betreft, valt er in Nederland op het gebied der duizend poten niet veel aardigheid te beleven, want de hier algemeen voorkomende soort, die bruin-rood van kleur en zeer bewegelijk is. heeft slechts 15 paar poten. Mocht u een klein exemplaar tegenkomen met 7 paar. maakt u dan niet de gevolgtrekking met een andere soort te doen te hebben, want u heeft in dat geval een pas uit het ei gekomen jong onder ogen, dat met een geringer aantal poten is toegerust dan de oudelui. Nu we het toch over dergelijk gedierte hebben, kan er geen bezwaar tegen be staan ook de bloedzuigers eens te laten aantreden. Wellicht zult u een bloedzuiger van 10 cm. een hele knaap vinden, maar wat te denken van de soort die l'/2 m. lang is? Toch bestaan ze! Daarover morgen. H. PéTILLON.r

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2