Prins Bernhard opende nieuwe jaarbeurshal IN DE WERELDPOLITIEK Drie werelddelen in opmars Agenda voor Haarlem V.S. bezorgd over Europese campagne tegen Ridgzvay Een Eeuw Geleden Hij acht een breder taak der jaarbeurs-organisatie gewenst FM-zenders voor het Oosten des lands? Werkers in intellectuele beroepen Vliegveld voor sport vliegers bij Rotterdam? rHoe is het ontstaan?^ Russische marine thans groter dan de Britse In 1 dag retour 3 Voorstel aan de regering Cursussen van de Dierenbescherming Galafilmavond in Den Haag Dit woord: MIER Russen bouwen sneller dan alle NAVO-landen samen Schenking van Indonesië voor noodgebieden Nieuwe Tonge leent een half millioen Uil de Opregte Haarlemsche Courant van 17 Maart 1853 DINSDAG 17 MAART 19 53 Hedenmorgen is te Utrecht de nieuwe Bernhardhal op het jaarbeursterrein Croe- selaan door Prins Bernhard geopend. On der anderen waren daarbij aanwezig de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, de minister van Buitenlandse Zaken mr. H. Luns, de staatssecretaris van Eco nomische Zaken, dr. G. J. M. Veldkamp, en de Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda. De president- directeur van Werkspoor, ir. M. H. Damme, droeg als vertegenwoor diger van de hoofdaanneemster de nieuwe hal over door de overhandiging van de sleutel, welke door een jeugdige arbeider van Werkspoor op een tekenbord was aan gedragen. Voor de toegang tot de hal ston den enige zware kisten. Er verscheen een aantal heftrucks, die de kisten opnamen en een eind verder neerzetten. De kisten met de daarop geschilderde letters bleken toen het opschrift te dragen: ,,36 jaar recht bestuur". Even later namen de heftrucks de kisten weer Op, verplaatsten die en toen kon men lezen ,60ste Jaarbeurs Utrecht". Inmiddels waren van het dak van de nieu we hal enige ballons opgestegen die een aantal grote letters omhoogtrokken, die de naam Bernardhal vormden. Daarna vormden leerlingen van een am bachtschool met kruiwagens vol tulpen en allerlei werktuigen een erewacht, tussen welke het gezelschap de hal binnentrad, nadat het „Wilhelmus" en „In naam van Oranje doe open de poort" waren gespeeld. Op het terras binnen de hal overhandigde mr. H. W. Fockema Andreae, voorzitter van de raad van bestuur, de Prins een gouden sleutelketting met het jaarbeursembleem en de woorden „Wie zee houdt, wint de reis". Een suggestie In zijn openingsrede zei Prins Bernhard "onder meer: „De Jaarbeurs levert het be drijfsleven de ruimten, die het nodig heeft, Aangenomen mag worden dat de PTT binnenkort maatregelen zal treffen om de bijzonder slechte ontvangst van de zender Hilversum II (298 meter) in het Oosten en Zuiden van ons land te verbeteren. Be sprekingen tussen de regering, PTT en de technische dienst van de Nederlandse Ra dio Unie hebben geleid tot een plan om in deze streken van het land een aantal FM- zenders te bouwen. Vele luisteraars in deze gebieden hebben al een toestel voor frequentie-modulatie-ontvangst, want zij luisteren dikwijls naar Duitse FM-zenders. In Nederland worden ook reeds uitzendin gen op zeer korte golf volgens het FM- systeem gegeven door zenders te Scheve- niingen en Hulstbergen. Ook Goes heeft zulk een zender en wel om de program ma's voor de luisteraars van de radio distributie in Zeeuws Vlaanderen door te geven. Voorts staat een FM-zender op het gebouw van het technische centrum der Nederlandse Radio Unie te Hilversum, welke de programma's Plilversum I en II uitzendt. Voor het Noorden des lands zijn geen maatregelen nodig, daar hier reeds de regionale zender Noord als steunzender werkt. De afdeling natuurkunde van de Konink lijke Nederlandsche Akademie van Weten schappen heeft de Lorentz-medaille toege kend aan prof. Fritz London, hoogleraar In de natuurwetenschapen aan de Duke University te Durham (V.S.) De uitreiking zal op 27 Juni te Leiden geschieden. DINSDAG 17 MAART Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Spaarne: „De avonturen van Rex en Rinty (tweede deel), alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Stad zonder genade". 14 jaar, uur. Minerva: „Himaspelet" (H.F.H.), 8.15 uur. Rembrandt: „Rancho Notorious". 18 j„ 7 en 9.15 uur. Palace: „De smokkelpoort van Azië", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 8 uur. Lido: ..Angst voor het huwelijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kangeroe", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 18 MAART Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstelling „De Ander" (Comedia), 8 uur. Minerva: „Mo- nus, de man van de maan" (Nederlands Jeugdtoneel), 2 uur. Begijnhofkapel: Chris ten Spiritualistisch Centrum: „De grotere wereld", bijeenkomst, 8 uur. Brinkmann: Vereniging voor Paedagogiek. Prof. dr. H. Oldewelt over „De grenzen der opvoedbaar heid", 8 uur. Spaarne: „De avonturen van Rex en Rinty" (tweede deel), alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Stad zonder ge nade", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Rancho Notorious", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De smokkelpoort van Azië", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: ,Don Camillo", alle leeft.., 2 en 8 uur. Lido: „Angst voor het huwelijk", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Kangeroe", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. om enige keren per jaar in direct contact met de consument te treden. Toch mag hier misschien heel voorzichtig en schuch ter de vraag gesteld worden of het daarbij tot in verre toekomst moet blijven. Is het bij voorbaat uitgesloten, dat de band van verhuurder tegenover huurder geleidelijk aan uitgroeit tot een nauwer samengaan? Ik zou mij heel goed kunnen voorstellen, dat het. bedrijfsleven een directer belang krijgt in de Utrechtse organisatie en dat daaruit logisch zou voortvloeien een meer centrale plaats en taak van de Jaarbeurs in Neder land's economisch leven. Het is mijn vaste overtuiging dat 'het Nederland se bedrijfsleven bij zijn heroriëntering in deze na-oorlogse tijd gebaat zou zijn met eigen organisaties, bureaux en stichtingen die ten bate van alle aangeslotenen econo misch research-werk doen, algemene pro blemen bestuderen, voorlichten en advise ren. Het is verkwisting, als elk afzonder lijk bedrijf dit zelf doet of tracht te doen. Die organisaties of bureaux behoeven geenszins grote lichamen met een stoet van medewerkers te zijn. Ik vraag mij af", al dus de Prins, „of een instelling als de Jaarbeurs niet naast de taak, die zij thans vervult, zo'n centrum van het bedrijfs leven zou kunnen worden". Vandaag heeft Prins Bernhard in Utrecht de nieuwe jaarbeurshal, die zijn naam draagt, geopend. In de oppervlak van 15000 vierkante meter heeft, exposeert tijdens de heden geopende voorjaarsbeurs de kijkje in de hal aan de vooravond van de opening. ze hal, die een grond- bouwnijverheid. Een PARIJS (United Press). De Verenig de Staten zijn er thans van overtuigd, dat een gezamenlijke campagne in sommige West-Europese ministeries aan de gang is om generaal Matthew Ridgway als opper bevelhebber van de geallieerde troepen aan de dijk te zetten. Men acht de situatie thans zo ernstig, dat president Eisenhower verzocht is zijn bemiddeling te verlenen. Een informeel, ofschoon op hoog niveau uitgevoerd onderzoek naar de anti- Ridgway campagne, is in Parijs zo juist afgesloten, en als gevolg van deze onder zoekingen hebben de gezamenlijke Ameri kaanse stafchefs de conclusie getrokken, dat de „toestand alarmerend" is en dat de Westelijke defensie-inspanningen ervan te lijden hebben en misschien ernstig in ge vaar zullen komen als geen tegen-maat regel wordt genomen. Hooggeplaatste Amerikaanse officieren zijn van mening dat de carrière van Ridg way in gevaar komt nu een aantal Euro pese ministers er hun misnoegen over heb ben uitgesproken, dat Ridgway herhaal delijk op botte manier verklaard heeft dat hun regeringen de defensie-verplichtingen te traag nakomen. De eerste stap die men aan het Witte Huis gevraagd heeft is Ridgway toestem ming te geven de volgende maand naar de In Amsterdam is een congres gehouden waarin de sociale positie van de werkers in de intellectuele beroepen is besproken. Het congres werd onder meer bijge woond door de minister van Sociale Za ken, de heer J. G. Suurhoff en de staats- secretaresse van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mej. dr. A. de Waal. Minister Suurhoff sprak het congres toe en zei onder meer dat zo er al een oneven redig sterk achterblijven kan worden ge constateerd in beloning van de intellec tuele werkers vergeleken bij die van an dere groepen, dat een verschijnsel is van de gewijzigde maatschappelijke verhoudin gen. Een uitzondering maakte de minister voor de overheidsdienst. Onze ingewikkelde maatschappelijke or ganisatie, geconcentreerd op technische en maatschappelijke productie, kan zonder in tellectuele werkers niet functionneren. Niettemin zien wij een devaluatie van de plaats van en de waardering voor het in tellectuele werk. Onze samenleving zal verstandig doen dit merkwaardige en ver ontrustende verschijnsel te onderzoeken, aldus minister Suurhoff. Prof. Keulemans betoogde dat de intel lectueel in overeenstemming met zijn in tellect moet leven omdat hij anders zal worden verdrongen door niet-intellectue- len. De intellectueel moet wel degelijk contact zoeken met de massa, maar er voor zorg dragen daarin niet te verdrinken. Be zinning in organisatorisch verband achtte prof. Keulemans nodig, maar, zo vroeg hij zich af, waar moet de intellectueel haar vinden? Hij is nog steeds voor alles indivi dualist. Zijn isolement houdt echter ook gevaren in. Achtentwintig spreker kwamen hierna aan het woord over de prae-adviezen van dr. Idenburg en dr. Pen. Verklaringen als: de noodtoestand van de intellectueel brengt een noodtoestand van de staat met zich mee; een salarisverhoging van 50 pet. zou in sommige gevallen niet overbodig zijn; dienen is noodzaak, geld is hoofdzaak, wer den uitvoerig besproken. Prof. J. P. Kruyt noemde de nood der intellectuele werkers een uitvloeisel van de cultuurcrisis. Hij vroeg zich af of het probleem uitsluitend van financiële aard werd geacht. Zo ja, dan zou dat tragisch zijn, want zichzelf verraden betekende bij de intellectueel ook de cultuur verraden, zei hij. Dr. Idenburg zei dat het een misvatting is in oververzadiging met intellect te geloven. Hij pleitte voor afschaffing van het school geld, voor een goede verdeling van intellec tuele opleiding en voor een practische se lectie naar bekwaamheid en karakter. Het zou noodlottig zijn, aldus dr. Idenburg, als de intellectuelen een eenzijdige en verblin de klasse gingen vormen. Wie het minst begeert is de beste heerser, aldus citeerde hij Plato. Maar een verbetering van hun positie achtte hij nodig en mogelijk, te meer omdat zij een minderheid van slechts 4 pet. vormen. In zijn repliek zei dr. Pen, dat hij sala risverhoging mogelijk en gewenst achtte, maar dan in de eerste plaats voor de groe pen die nu in bijzondere moeilijkheden verkeren. De verantwoordelijkheid voor een salarisverhoging der intellectuele wer kers berustte naar zijn mening bij de on dernemers. Een noodtoestand achtte hij in sommige groepen zeker aanwezig. Hij ver klaarde zich voor een collectief optreden, dat bijvoorbeeld bij de artsen al goed had voldaan. Verenigde Staten terug te kerer. om de jaarlijkse bijeenkomst in Washington toe te spreken van de Amerikaanse vereniging van dagblad-redacteuren. Het doel van dit verzoek is om Ridgway de kans te geven zijn kant van de zaak aan de Amerikanen te vertellen nu zij de laatste tijd in steeds toenemende mate geboord hebben dat de Europeanen hem niet kunnen uitstaan. Ir, de tweede plaats zou Ridgway hier door in de gelegenheid zijn persoonlijk met Eisenhower te spreken en zou de pre sident een of andere stap kunnen onder nemen, die in Europa zou kunnen worden uitgelegd als een vertrouwensvotum in de opperbevelhebber. Ridgway zou zich tot de journalisten kunnen wenden en hij zou geen blad voor de mond nemen om zijn bekende thema te behandelen, dat Europa niet genoeg doet om aan de dreiging van de Russen het hoofd te bieden. Dit thema, dat Ridgway voortdurend in alle toonaarden behandelt, heeft de rege ringen van sommige Europese landen woe dend gemaakt, omdat zij niet geloven in een dreigend ogenblikkelijk gevaar en van mening zijn, dat men nog de tijd heeft om aan de defensie-verplichtingen te voldoen. De Europese tegen-aanval op deze cri- tiek is een zorgvuldig beraamde aanval met verhalen over het „gebrek aan diploma tie". de „tactloosheid", en „het niet-inter- nationaal benaderen van het vraagstuk" door Ridgway, vergezeld van een aan tal anecdotes over Ridgway's persoonlijk leven, aldüs de Amerikaanse militairen. In de afgelopen paar weken hebben de Franse bladen grote aandacht geschonken aan verhalen over geallieerde officieren die om overplaatsing vragen, omdat zij niet tevreden zijn en over ruzies tussen Ridg way en hooggeplaatste geallieerde officie ren. De regering is van mening dat naast Schiphol een tweede burgerluchthaven voor geregeld commercieel luchtvervoer in het Westen des lands voorlopig niet ver antwoord is. Wel is aan Vliegveld Yipen- burg N.V. medegedeeld dat er in principe geen bezwaar bestaat tegen het verlenen van toestemming tot de aanleg van een verharde baan van 1280 meter lengte, waarop voorlopig cok ongeregeld commer cieel burgerluchtverkeer zou kunnen wor den toegelaten. De minister van Oorlog laat nagaan of het mogelijk is de eventueel op Ypeniburg aan te leggen verharde baan van 1280 me ter te verlengen tot 2300 meter en boven dien rijbanen en opstelplatformen aan te legg-en. Hoewel het vliegveld Ypenburg een bur gerluchtvaartterrein zal blijven en de even tueel op dit vliegveld te stationneren mili taire eenheden slechts als medegebruikers van dat terrein zullen optreden, zullen, naar liet zich laat aanzien, onderdelen der burgerluchtvaart, met name de vliegoplei- ding, elders dienen te worden onderge bracht. Er is een voorstel gedaan aan de rege ring om de instructie- en sportvliegerij van het vliegveld Ypen'burg te verplaatsen naar een stuk grond in de Zestien'hovense polder onder de gemeente Rotterd»am. Dit voorstel heeft betrekking op de afdeling van de nationale luchtvaarschool, de ele mentaire opleiding van de rijksluchtvaart school en het invliegbedriif der N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde". Dit bedrijf vliegt op Ypemburg de voor de Zweedse Saab-vliegtuigenfabriek gebouw de „Safirs" in. De keuze is op de Zestien- hovense polder gevallen nadat een com missie de mogelijkheden van de stichting van een vliegveld voor de sport- en in structievliegerij heeft onderzocht. Gehoopt wordt op een spoedige beslissing der rege ring over dit voorstel. Met het oog op het steeds veelvuldiger verschijnsel, dat het mensen ontbreekt aan voldoende overwicht op hun honden, zal de Dierenbescherming in Haarlem „gehoor zaamheidscursussen" voor eigenaars en hun honden organiseren. Hierbij zal geen sprake zijn van dressuur, waarvan de Die renbescherming een tegenstandster is. Des middags worden op het secretariaat van de Dierenbescherming (Ridderstraat 11) inlichtingen omtrent deze cursussen ver strekt. Op 19 Maart zal in het Metropoletheater te Den Haag een gadafiknavond worden gegeven onder auspiciën van het ministe rie van Buitenlandse Zaken en het mi nisterie van O. K. en W. Op deze avond, welke door Koningin Juliana zal worden bijgewoond, zullen twee culturele films hun eerste vertoning beleven n.l. de film „Het open venster", .welke tot stand kwam binnen het kader van het cultureel ac- coord van het verdrag van Brussel en voorts de Polygoon-Profilti productie ..Vincent van Gogh", welke is vervaardigd ter gelegenheid van de Van Gogh-herden- king. Naast de bovengenoemde worden nog enkele andere culturele films van landen van net verdrag van Brussel voor het eerst in Nederland vertoond. ADVERTENTIE VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID In de woelingen van de strijd om het bereiken van de Europese eenheid zou men bijna vergeten, dat Europa niet alleen staat op de wereld als verdeeld en in evolutionnaire worsteling verkerend werelddeel. Terwijl de Europeanen langzaam maar zeker tot het besef komen dat de op demo cratische basis gegrondveste federatie hun voorland is, willen zij tenminste voor de toekomst gevrijwaard zijn van de dreiging tot economische en politieke onmondigheid, zijn twee andere werelddelen eveneens aan het begin van een evolutie aangeland. Het ene, Afrika, is reeds van Noord tot Zuid in beroering door plaatselijke doorbraken der zelfbewustwording het andere, Zuid-Amerika, heeft evenals Europa de ondervinding dat de afzonderlijke souvereine staten, waarin het verdeeld is, het gehele werelddeel doemen tot machteloosheid tegenover krachten, die de wereld zijn gaan beheersenDe politieke blokvorming van de dictatuur en de economische coördinatie van een statenfederatie, respectievelijk belichaamd in de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Wanneer men deze ontwikkeling con stateert, wordt het duidelijk wat Europese theoretici reeds tien tallenjaren pogen te doen doordringen als filosofische onder grond voor een geloof in het ene Europa: Namelijk de stelling dat niet Europa alleen, doch de gehele wereld de golf van eenwor ding ondergaat, die is losgeslagen door de technische wonderen van de negentiende en twintigste eeuw, door de ongedachte uitbreiding van het contact tussen de men sen en de volken, door de ontwikkeling van handel en industrie, door de uitbreiding der behoeften en de verfijning van het militaire apparaat. Een wereld waarin de mens zich vliegend kan bewegen van pool tot pool en over de evenaar rond de hele wereldbol; een wereld waarin het gesproken en geschreven woord draadloos en onzicht- baar-vlug als een bliksemstraal over dui zenden kilometers kan worden overgeseind, in een dergelijke wereld zijn isolatie en „self-supporting" tot de onmogelijkheden gaan behoren. In een dergelijke wereld zijn grenzen geen beveiligingen, maar be lemmeringen en zijn oorlogen niet meer de aangelegenheid van volken onderling, doch een wereldaangelegenheid. Vandaar twee wereld oorlogen, die in al hun gruwelijkheid en ellende een bijdrage wa ren tot het besef, dat de volken op elkander zijn aangewezen en dat zij elkander nodig hebben om te kunnen bestaan. De eenheidsdrang van Europa, dat zijn krachten wil verzamelen op alle gebied om het hoofd te kunnen bieden aan de eisen van de moderne samenleving, is een drang die men kan terugvinden in alle hoeken der wereld. De vorm, waarin men "£te resultaten van die drang terugvindt, moge verschillend zijn, een feit blijft het dat men in de Verenigde Staten, in de Sovjet-Unie, in Azië, in China, in het Britse imperium, in Afrika en in Zuid- Amerika de neiging tot vorming van een goed-functionnerend wezenlijk geheel kan constateren, dat de drijfveer is van alles wat er in die verschillende gebieden aan ontwikkeling plaatsgrijpt. Het jonge samenstel van staten, dat eens onder de vlag van sterren en strepen de United States of North America vormde, heeft zijn eenheid en samenwerkingsbasis vroeg in de geschiedenis gevonden, omdat het niet gebonden was aan een overge- erfde traditie van geïsoleerde souvereini- teiten. Evenzo hadden de stichters van de Sovjet-Unie het betrekkelijk gemakkelijk, toen zij de republieken rond Moskou ver enigden onder de hamer en de sikkel. Zij waren, behalve van een traditie der souve- reiniteiten, vrij van een traditie der demo cratie. Hun procedure was eenvoudiger en radicaler dan die in Amerika, omdat zij onder dwang kon plaatshebben en geen ruimte liet voor tegenwerking uit over tuiging. Europa, met zijn moeizame ontwikkeling van de betrekkingen tussen de staten, die gepaard ging met onderlinge oorlogen en eindeloze vetes, heeft tot nu toe wel een zeer ingewikkelde weg moeten gaan om enigszins te geraken tot een coördinatie van de krachten die het in zich bergt. Het zal nog verder moeten gaan, over de hoge bergen der Europese conventie en door de drassige dalen van Europesee tegenstel lingen. Afrika heeft daarentegen het voordeel, nooit een samenstel van staten te zijn ge weest. Het is een koloniaal gebied in hoofdzaak althans dat braak ligt voor een vereniging van de begrenzingen, die het thans in staatkundig opzicht telt. Het heeft echter een ander groot probleem, waarmee in Europa geen rekening behoeft te worden gehouden: De rassentegenstel ling. Deze tegenstelling tussen blank en zwart beheerst de verhoudingen in Cen traal en Zuid-Afrika en belemmert een eensgezindheid van de Afrikaanders van beider kleur. Een federatie, waarin de kleur op democratische basis de federatieve structuur bepaalt, is een mogelijke oplos sing waarover men vooral in Engeland ernstig begint te denken. De verwezen lijking van zulk een federatie in Centraal Afrika zou een eerste stap kunnen zijn om de betrekkingen tussen het zwarte we relddeel en Europa die voor beide we relddelen van essentieel belang zijn op gezonder basis te plaatsen dan totnutoe ooit in de geschiedenis het geval is geweest. Wat Zuid-Amerika betreft: De Argentijnse staatsleider en dictator Perón heeft een stap in de richting van inter-Zuidamerikaanse samenwerking gezet door zijn verbond met Chili, wat veel heeft van een federatieve structuur. De onmacht der Zuid-Ameri kaanse staten, die voor een deel trouw de politiek van Washington volgen terwille van de economische afhankelijkheid en voor de rest een schijn van autonomie handhaven, is vaak zeer duidelijk aan de dag getreden en demonstreert zich steeds nadrukkelijker. De onderlinge geschillen zijn dikwijls identiek aan de persoonlijke vetes der verschillende presidenten, of aan de tegenstellingen tussen partijklieken, die de regeringen beheersen. Enig econo mische coördinatie kent Zuid-Amerika niet, wel concurrentie waarvan het buitenland profiteert. Het werelddeel brengt ver schillende producten voort waarmee het de wereldmarkt zou kunnen beheersen, als het op de gedachte kwam dit in samenwer king met alle Zuid-Amerikaanse staten te organiseren. Hier zou een federatie wonderen kunnen verrichten, doch ook hier zijn talloze be lemmeringen in de weg der ontwikkeling. De souvereiniteit speelt er zo mogelijk een nog grotere rol dan in Europa. Het ver schil in regeringsvormen belet vaak de minste toenadering. De democratische basis is ver te zoeken als bindend element, in tegenstelling met Europa. De sociale en technische ontwikkeling is er niet zo groot als bij ons, de mensen zijn er minder energiek en minder zakelijk. Maar zij heb ben er meer verbeeldingskracht en het is de vraag of men daaraan in een tijdperk van grote, revolutionnaire ideeën niet meer heeft dan aan zakelijkheid en energie. J. LV In de eerste plaats is een mier een insect. Het daarbij behorende werK- woord mieren voor: krioelen is geheel in onbruik geraakt. Wel bestaat een werkwoord mieren in de zin van: jeuk hebben tengevolge van een mieren- beet. Vroeger zei men: ik weet wel waar het miert voor: ik weet wel waar de schoen wringt. Thans is het een woord uit de spreektaal. Lig niet te mieren wil zeggen: zanik niet langer. De mier aan iemand hebben is: een hekel of nog erger: de immers ook jeukende „schurft" aan iemand hebben. Maar wonderlijk is het woord mierzoet voor: walgingwekkend zoet. Dit heeft met mier niets te maken, maar komt van het geheel verouderde woord miers dat bovenmatig zoet betekende. In het woord mierzoet, dat dus eigenlijk ge schreven moest worden: mierszoet.be-, tekenen de beide delen dus vrijwel hetzelfde, net als in een woord als koe- ^beest. j LONDEN (Reuter). De Britse minis ter van Marine, James Thomas, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Sovjet-Unie de beschikking heeft over de op een na grootste oorlogsvloot ter wereld. De Sovjet- vloot bestaat uit 20 zeer sterke kruisers, meer dan 200 torpedobootjagers en meer dan 350 onderzeeërs. De productie van schepen is de laatste tijd in de Sovjet-Unie op markante wiize gestegen: thans worden door de Sovjet-Unie per jaar meer kruisers gebouwd dan door de 14 landen van het Atlantische pact tezamen. Het merendeel van de Sovjet-marine is volgens Thomas gegoncentreerd in de Oostzee en in de Noordelijke wateren. De Sovjet-Unie beschikt ook over een machtige marine-luchtmacht en alles wijst er op, dat de Sovjet-schepen goed bewa pend en goed gebouwd zijn. Een groot deel der vaartuigen, onderzeeërs inbegrepen, is in staat mijnen te leggen. Naast de krui sers, die thans volgens het marineplan ge bouwd worden, zijn torpedobootjagers en onderzeeërs in productie. Alle schepen der Sovjet-marine zijn on onderbroken bemand. De Sovjet-marine luchtvaart beschikt over een toenemend aantal straalvliegtuigen, die als bommen werpers, mijnenleggers en voor torpedo- aanvallen kunnen worden gebruikt. Hoe wel alle vliegtuigen hun bases op het land hebben, vormen zij een integrerend deel van de marine, zo vervolgde de minister, die het Lagerhuis verzocht een marine- begroting van 329.500.000 pond sterling voor het komende jaar goed te keuren. Thans, zo vervolgde Thomas, heeft Ame rika de grootste vloot. Reuter tekent hier bij aan, dat de Britse actieve vloot volgens een recente verklaring bestaat uit een slag schip, twee vliegkampschepen, drie lichte vliegkampschepen, 11 kruisers, 31 torpedo bootjagers, 31 fregatten, 37 onderzeeërs en een aantal mijnenvegers. Vier slagschepen en vele andere vaartuigen'bevinden zich in de reserve. Duikboot-bestrijding Thomas deed enige mededelingen over de Britse middelen voor de bestrijding van onderzeeërs. Onder meer beschikt Engeland over een drieloopsmortier, dat met behulp v*n Asdic een onderzeeër kan opsporen en zichzelf richt. Het vuren wordt electronisch be heerst. Het schietwapen legt een „patroon" van grote projectielen, die op iedere diepte automatisch tot ontploffing kunnen worden gebracht. Onderzeeërs, die binnen de actie radius van het Asdic-brein komen, hebben weinig kans op ontsnappen. Van het Hoge Commissariaat der Repu bliek Indonesië in Den Haag heeft het Ne derlandse ministerie van Buitenlandse Zaken het volgende schrijven ontvangen: „De regering van Indonesia, diep getrof fen door de nood van de bevolking in de rampgebieden, heeft besloten, ter leniging van deze nood een zending koffie, thee, suiker en kapok, ten bedrage van 375.000 rupiah, aan te bieden". De Raad van Nieuwe Tonge heeft B. en W. machtiging verleend tot het aangaan van een lening groot f 500.000. Medege deeld werd, dat in drie weken tijds de op ruimingswerkzaamheden een bedrag heb ben gevergd van ruim f 125.000. Een plan is ontworpen tot het bouwen van 150 nieu we woningen. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd. MAAKLOON 1 pers. 12.50. 2 pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem HAARLEM. Alhier is den 15den November eene gymnastdeschool ge opend door den leermeester C. Euler, die thans reeds eene openbare les heeft gegeven om zijne leermethode bekend te maken. Vijftig zijner leerlingen, van onderscheidene leeftijden, hebben gym nastische oefeningen, van de eenvoudige opklimmende tot die moeijolijke, vol bracht en daarbij opmerkelijke bewijzen van vlugheid en kragtsontwik'keling ge geven. Deze^ voorstelling heeft bij de genen, tenminste aan die. welke daarvan g-een ijdele kunstenmakerij verwachten, bij uitnemendheid voldaan. De heer Euler heeft bovendien bij den boekhan delaar J. J. van Brederode een werkje uitgegeven ovcy ..De Gymnastie en hare invoering in Nederland", waarin hij ih£t nut va» har# beoefening in een helder licht pTaatst.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5