De vrouwen van Stellendam slapen vannacht op Velsens „Thilant 2" Loco-machinist P. J. B. Bakker koninklijk onderscheiden Dominee Los„Die aak is een millioen waard" De vrouwen van Stellendam in de modder Voorlichting voor vis in een modern huis Agenda voor Velsen 1 Een telegram Havenberichten ALLES KWAM NAAR DE HAVEN Aan het Sluisplein woei de vlag „Het kinderboek" in de Moerbergschool j Als blijk van grote dank heeft de bur- Aanvraagformulier De „Atlantis" heeft machineschade Stopverbod in Hoofdstraat en veranderingen bij Julianabrug Watervliet 2 liet 3-0 Raadsagenda voor Dinsdag IJMUIDER COURANT Hartelijke huldiging voor veertigjarige arbeidstrouw voorsprong verloren gaan DINSDAG 17 MAART 1953 b (Van een verslaggever) DE VERMOEIDE MANNEN van Stellendam hebben er Maandagmiddag tegen drie uur in het gat van de binnendijk de schoppen even bij neergezet en de machinist van de dragline en de chauffeurs van de grommende G.M.C.'s zijn uit de cabine's geklommen toen zij de Thilant 2, Velsens dijkwerkers hotel door de vaargeul langs de Scheelhoek zagen glijden. Daar wasVelsen dan toch. Ze hadden er al een week naar uitgekeken, want slapen op een enkele natte zolder in een stil, met slib en puin gevuld dorp is geen pretje. Over de slikplaten van de heuvelige dijken kwamen de werkers van Stellendam naar het steigertje met de wrak geslagen palen en balken en het vernielde, ijzeren lichttorentje. Ze waren er stil van, toen die zeshonderd ton hotelruimte achter het sleepbootje JAKO op de stroom voorbijschoof. Een enkele dijkwerker en de vrouw van dominé Los hebben de hand opgestoken en allemaal zijn ze meegelopen langs het met zandzakken opgevulde dijklichaam naar de stenen steiger voor het café van Meynders. Als kinderen van zes jaar achter de muziek aan. En de dominé heeft het later in het ruim gezegd: „Die aak is een millioen waard". In het dorp Stellendam is het nog overal een grote ravage. Men telt er onge veer zestig doden. In een snkele woning heeft de man al wat schoon gemaakt en de mannen van de brandweer van Den Haag pakken flink aan bij het opruimen van het slik, nu het water van het dakven ster tot onder de straatste nen is gezakt en op natuur lijke wijze is afgevoerd via de gaten in de dijken. De smederij van Oosters is het eerste huis dat weer droog en schoon kwam. Veel schade kent het be drijf niet want bij het rij dende water zijn enkele oliebussen omgeworpen en sodoende zaten alle machi nes dik onder een laag vet tigheid. Toen het water was gevallen had de roest nergens vat. De heer Oos ters heeft gisteren de eer ste haak gesmeed, maar hij zegt dat het aambeeld nog niet je dat is. Van alle huizen in Stellen dam is 35 getroffen (maar herstelbaar) en 30 onherstelbaar. De helft van het aantal huizen is dus niet te gebruiken en van Velsens hotel zal derhalve druk gebruik worden ge maakt. Stroomperikelen „Met de verlichting van de Thilant 2 redden we het wel met ons aggregaat", vertelde sergeant Van Wijk uit Voorburg. „De 240 w. lampen verwisselen we met die van ons, dat is 120 w. Maar moeilijker is het met de motoren van de centrale verwarming, de waterlei ding en de keuken, die moeten 240 hebben". De stroomleverantie in Stellen dam geschiedt namelijk door twee agxegaten van de R.I.M.I. uit Den Haag. Het transformatorenhuisje in het dorp werd vernield en de kabels naar Goeree lig gen vijf kilometer verder. Toch moeten die motoren op gang en daarom sprong burgemeester van Knobels dorff al weer vlug in zijn Skoda, op weg naar de Electriciteits Maatschappij Goeree Overflakkee. Daar zullen ze er wel een oplos sing voor weten te vinden, want vandaag komen de eerste vrouwelijke hotel gasten, dié gaan beginnen aan het grootste karwei, dat doorzettingsvermogen behoeft: de door Haags brandweerpersoneel schoon gespoten huizen verder ont doen van slik en vuil en bewoonbaar maken. Wan neer die brij uit het huis is zullen ze nog meer ontmoe ten of vermissen: ontzette kastdeuren, bieten, kind er - popjes, de stofzuiger en naaimachine. De vrouwen van Stellen dam zullen over enkele da gen weten wat „modderen" is, maar 's avonds wacht haar de warmte en gezel ligheid op de Thilant 2, goed om haar van de rand van de wanhoop te houden. De dokter zal films draaien en de dominee heeft 's Zon dags weer een lokaal waar hij de dienst kan houden. Het moreel van vrouwen en mannen uit Stellendam zal door dit alles geducht worden verstevigd. Uit de ruimen van de Thi- iant zal kracht worden ge put! MET DE VLAG IN TOP heeft de afdeling Vis van het Voorlichtingsbureau van de voedingsraad gistermiddag een verandering gevierd, die een grote verbete ring was: de vlag woei van de voormalige loodsensociëteit aan het Sluisplein te IJmuiden ten teken, dat de zetel van de vis-voorlichters verplaatst was uit het wat benauwde kantoortje aan de Industriestraat en de ruimte, die daar nu voor in de plaats is gekomen wettigde de feestelijke sfeer volledig. Voor een uitgelezen gezel schap van gasten, die stuk voor stuk het visserijbedrijf een warm hart toedragen, heeft de heer J. Kolkman het nieuwe gebouw uit handen van dr. C. den Hartog, directeur van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, aanvaard en hij deed dat met kennelijke vreugde. Want „sinds de dertiger jaren waarin het propagan distisch werk voor de visserij begon, hebben we nooit een eigen huis gehad", zei de heer Kolkman, daarbij herinnerend aan de gastvrijheid bij de redersvereniging voor de oorlog, de evacuatie tijdens de bezetting en het plaatsje in de Industriestraat, waar het tenslotte zo benauwd werd, dat men met angst en vreze een nieuw pak drukwerk zag binnenkomen. Voor de schoppen evenwel in de klei werden gezet en de vrouw van dominee Los de laarsjes voor een knap schoentje ver wisselde erg oude afdankertjes 'die nog droog op zolder stonden had de goede Thilant 2 met schipper Van Giessen, zijn vader, de vrouw en zoon Thilly en dek- knecht Hannes er heel wat mijlen en een mals avontuur opzitten. Dat mag dan eerst wel even verteld. Door het kanaal van Voorne de sluis van Spijkenisse ging Zondag toch open trok de Jako ons, langs zuigers en pompen op de oever, naar Hellevoetsluis, het oude marinestadje dat men zo in en zo weer uit is. De klok van de witte kerk wees zes uur en het werd al grijs en nevelig rond de havenhoofden. Het enige was dus, volgens Hannes, een „pijpie" halen, want er is ver der niets te beleven bij avond in Hellevoet. De kastelein vertelde van het water, zijn pick-up en hoe hoog het in de zaal stond. En of we er nóg een moesten. We zijn met een zakje patates voor Thilly teruggegaan aan boord en er werd goed geslapen die nacht. Het was koud en het woei. Even aan de grond De sluiswachters van het kanaal draai den Maandagmorgen de rolbrug open boven het blinkende water. De aak bleek ook in dit sluisje op de meter af te passen en de Jako mocht ons al gauw het Haring vliet optrekken, nadat de sluismeester het bonnetje had uitgeschreven en had ge vraagd: „Ah, ge komme uit droge streken." „Ja," zei de oude Van Giessen, „maar we lusten best een natje." Toen begonnen we aan de laatste loodjes. Voorzichtig bracht de slikloods, meneer W. Blommers uit Hellevoetsluis -zijn huis staat aan de Kanaalweg de Thilant naar middenvaarwater en langs de rode en zwarte tonnetjes en zandplaten voorbij het haventje van Goeree. De klipper, die zand in had voor Stellendam, en al vroeg was vertrokken, nam het zeiltje en het anker op, Van rood gepande huizen op het land glinsterden de dakvensters in het zonlicht en de sirene van de scheepswerf was hier te horen. Vader en zoon Van Giessen zaten cp de bolders en kapitein Broersma stuur de de Jako bij de Kwaaie Hoek de geul in tussen Goeree en de zandplaat, de Scheel hoek geheten. We zouden het wagen met één vijftig water maar veel was het niet. Dat bleek al spoedig, want na honderd meter liep de Jako vast in de modder en de stenen. Het anker was gauw gepresen teerd en na een zucht (en een vloekje) moest er dan maar een bakkie worden ge daan. We hebben daar een mooie poos op de vloed liggen wachten en met twee meter water en op de stroom schuifelden we daarna verder. Loods Blommers stond druk met de slaggaard te steken en hij taste steeds meer water. „Zat water," zei Hannes. Toch woelde de schroef van de Jako vuil water op van zand en slik Toen kwam in de middag het molentje Stellendam in zicht en liepen de dijkwer kers naar het havenhoofd. Bij het café wachtte een soort commissie van ontvangst. „Een soort", ja, „want we doen niet offi cieel", zei dokter Kreling. Eerst de dames De burgemeester van Stellendam, J. baron van Knobelsdorff, kon tot zijn grote spijt niet bij de aankomst aanwezig zijn. Hij had een dringende vergadering met de Commissaris van de Koningin en daarom stapte de dochter maar als eerste aan boord en toen het ijzeren trapje hing, volgden de anderen, politie, dijkwerkers, enige mili tairen en een paar vrouwen. Slechts drie vrouwen het dorpje wordt bewoond door de mannen die van de dokter, de dominee en de burgemeester. Zuster Jansen van het Groene Kruis was er ook, maar clandestien, want ze heeft eigenlijk geen vergunning. Vandaag, Dinsdag, zullen dertig vrouwen mogen terugkeren in Stellendam en ze zullen slapen op de Thilant 2. Die vrouwen mogen twee dagen blijven om met hun man, die nu aan de dijk werkt, het huis schoon te maken en de spullen te redden van onder de tien centimeter dikke, vieze groene sliblaag. Donderdag komen er dan weer andere vrouwen de Thilant bevolken om na twee dagen het dorp weer te ver laten. Als ze dan allemaal aan de beurt zijn geweest, zullen de mannen op het schip komen wonen. Nu liggen ze nog op zolders van drooggevallen huizen en ze leggen 's avonds een kaartje in het café van Meynders, waar ook de burgemeester zijn werkkamer heeft. DINSDAG 17 MAART Thalia, 20 uur: „The greatest show on Earth". Raadhuis, 19.30 uur: Openbare raadszitting. WOENSDAG 18 MAART Raadhuis, 14—15 uur: Spreekuur Wethou der van Onderwijs. Thalja, 20 uur: „The greatest show on Earth". Hervormd .Teugdgebouw, Rembrandtlaan, 14.30 uur: Paulus, de boskabouter, mario nettentheater van Bert Brugman. 20 uur: Marionettentheater met „Het oude lied" en „Faust". De vrouwen zullen overigens niet alleen hoeven te werken. Twaalf meisjes uit Ha- zerswoude, ze slapen in Melissant, komen helpen. Ze waren allen vol lof over de in richting van het schip en telkenmale was het te horen: „Had je dat ooit gedacht?" Ze voelden eens hoe de bedden lagen. Die waren best, in ieder geval beter dan de houten zolder. In het „huis" zagen ze de wasbakken, toiletten en douches met warm en koud water. Zo iets hadden ze nimmer verwacht. Er is hier wel eens gemopperd dat die schuit zo lang weg bleef, maar dit maakte alles goed. De keukenuitzet werd bewon- Het kinderboek heeft op de ouderavond van de Moerbergschool in IJmuiden in het middelpunt van de belangstelling gestaan. Gezien het feit dat vele ouders de lezing, die Leonard Roggeveen over deze materie hield, bijwoonden, mag de conclusie wor den getrokken, dat de vaders en moeders in IJmuiden-West zich van hun taak be wust zijn. Want het is nog steeds van groot belang welke lectuur de schoolgaande jeugd wordt voorgezet. Dit heeft de heer Roggeveen in zijn allergezelligst praatje duidelijk naar voren gebracht. In de algemene inleiding heeft de spre ker zich bezig gehouden met een overzicht van de veranderingen die de jeugdlectuur van Moeder de Gans af tot nu toe heeft ondergaan, daarbij Hieronymus van Al phen tekenende als de vernieuwer van de jeugdlectuur en een parallel trekkend tus sen Mark Twain en Godfried Bomans. Het moraliserende en theologiserende dat de boeken van de vorige eeuwen ken merkten, heeft plaats gemaakt voor een confrontatie met de gebeurtenissen uit het dacelijks leven. Een boek is niet goed, als de kwajon gensstreek in het middelpunt staat en daarbij nog wordt verheerlijk of wanneer het onnodig wreed is. Voorbeelden hiervan zijn de boeken van Karl May en Dik Trom, Pietje Bel, enz. Spreker heeft geen be zwaar tegen Indianenboeken en andere ontspanningslectuur, wanneer deze werken op hoog peil staan. Dan kunnen detective verhalen en dergelijke verfrissend wer ken, maar wanneer ze speculeren op de lagere insctincten zijn zij uit den boze. Voor de allerkleinsten zijn als (voorlees) lectuur de bakerrijmpjes en de aftelversjes geschikt. Voor de iets groteren komen de sprookjes aan bod. Later gaat de belang stelling uit naar de dingen uit het dage lijks leven. Dan komt de leeftijd dat jon gens en meisjes verschillend gaan reage ren op de lectuur en vaak zullen meisjes dan, als compensatie voor een misplaatst minderwaardigheidsgevoel, jongensboeken prefereren. Kievit, Been en Cissy van Marxveldt zijn de aangewezen auteurs voor deze leeftijd. Spreker eindigde zijn causerie met te wijzen op een aantal Vlaamse auteurs, die zeker in Nederland het lezen waard zijn naast de vele goede schrijvers en schrijfsters van jeugdlectuur in eigen land. In een aangrenzend lokaal had 'een der plaatselijke boekhandelaren een keurige expositie van kinderboeken gearrangeerd, waar veel belangstelling voor bestond. De sleepboot „Blankenburgh" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft ter hoogte van de Noordhinder de kustvaarder „Atlantis", die met machine- schade te kampen had, op sleeptouw ge nomen en naar Rotterdam gebracht. De „Atlantis", die 258 ton meet en eigendom is van het Ned. Transport Bureau te Rot terdam, had Zaterdag de Rotterdamse ha ven verlaten met bestemming Belfast. 1 gemeester van Stellendam, baron van Knobelsdorff gistermiddag het volgende telegram verzonden aan de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint: Schip gearriveerd, voldoet aan J grote behoefte, zéér dankbaar", j Burgemeester Stellendam j 2 derd en over de recreatiezaal was de een na de ander verbijsterd, zo geslaagd en mooi en heerlijk vonden ze die ruimte. Schipper Van Giessen liet ze evenwel nog meer zien: boeken, tijdschriften, hon derden dekens, een ziekenboeg, diverse spelen. Mevrouw Van Knobelsdorff haastte zich toen maar naar de telefoon om een tele gram naar Velsen te zenden. Ze waren alle maal onder de indruk van deze gift van Velsen en de burgemeester, die even later cok aan boord kwam, was er zelfs even stil van en zijn gezicht was er een van een en al opgetogenheid. De jubileumviering van de heer P. J. B. Bakker, loco-machinist van de Haven dienst van Van Gelder Zonen N.V. Papier fabrieken, die Zondag veertig jaar bij dit bedrijf werkte, is Maandag op een harte lijke herdenking uitgelopen, die 's mor gens officieel op het Velsense gemeente huis begon. Hier is de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote, kinderen en vader, door burgemeester mr. M. M. Kwint me degedeeld, dat hem de Koninklijke onder scheiding met de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau, ten deel was gevallen als blijk van erkentelijkheid voor langjarige trouw. Bij deze plechtigheid was ir. B. Verdoorn, fa brieksdirecteur. tegenwoordig. Op het directiekantoor vertolkte ir. Ver doorn in aanwezigheid van de chef Haven dienst, de heer P. Vonk, de gevoelens van erkentelijkheid en waardering voor de goe de staat van dienst jegens de jubilaris en hij dankte hem in hartelijke bewoordingen voor zijn verdiensten gedurende de afge lopen veertig jaar. Hier werd ook mevrouw Bakker in be trokken, die als herinnering een foto in lijst van haar man op de loco ontving. De verdiensten van de jubilaris werden gehonoreerd met het vererend getuig schrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del. Het huldeblijk van de directie bestond uit een enveloppe, waarbij tevens een schriftelijke gelukwens van de hoofddirec tie was gevoegd. Voorts werd de heer Bak ker de draagmedaille, behorende bij het pas verworven ere-metaal geschonken. Het feestelijk versierde schaftlokaal van de Havendienst was bijna te klein om alle belangstellende coPega's te herber gen. De chef, de heer Voors, tekende de Maandag 16 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Flevo van Vigo. Teuna van Grangemouth. Kara van Moermansk. Hasan van Gdynia. Beebox van Newport. Jelö van Porsgrun. Vida van Oxelosund. Texelstroom van Liverpool. Castillo Bellfer van Huelva. Ardetta van Liverpool. Bur- gundia van Gothenburg. Mentor van Ham burg. Hinde van Par. Mayson van Cherbourg. Vertrokken zijn: Rapid naar Parijs. Trude K naar Uddevalla. Jombe naar Antwerpen. Muntfors naar Skoghal. Jaba naar Rotter dam. Elisa naar Rotterdam. Vindo naar Nor- denhemn Wegro naar Malmö. Telemachus naar Londen. Spora naar Bordeaux. Frisian Coast naar Rotterdam. Beebox naar Kralin gen. Frieda naar Heroen. Ardetta naar Rot terdam. Met ingang van Zaterdag wordt in de Hoofdstraat te Santpoort een stopverbod ingesteld aan de Westzijde van de straat. Het geldt voor het stuk tussen Broekber- genlaan en Slaperdijk. Voorts zal binnen kort het gevaarlijke verkeerspunt voor de Julianabrug te IJmuiden veranderen in dier voege, dat aan de kant van de Kennemerlaan de trottoirs verbreed worden, waardoor het plein voor het kan toor der maatschappij „Petten" kleiner wordt. Handbalvereniging „IJmond" onder nieuwe voorzitter Tijdens de jaarlijkse ledenvergadering van de handbalvereniging „IJmond", die in het sportpaviljoen „Watervliet" maar weinig belangstellenden bijeen had ge bracht, is het bestuur gewijzigd. Het bedanken van de heren P. Scheer- man, voorzitter, L. Aptroot en P. de Waal was aanleiding tot een bestuurswijziging. De heer P. Bijl zal als voorzitter fungeren. Het bestuur bestaat verder uit de dames A. Stek, secretaresse, Cederstraat 51, IJmuiden-Oost; L. Mossel, penningmeeste- resse, en de heren J. v. Buuren, B. Hof man, H. Mol en P. Ril. De elftalcommissie wordt gevormd door de dames J. v. d. Vlis, D. Marckelbach en de heren B. v. Veelen, C. Sluis en R. Bosman. In de jeugdcommissie hebben zitting mej. L. Vissinga en de heren P. Schaar en H. Mol. Het nieuwe gebouw en de gasten van gistermiddag hebben het uit en te na kun nen zien is echter ruim genoeg om be halve het gewone werk ook het voorlich tende te kunnen doen in de ruimere zin des woords: excursies kunnen er ont vangen worden en er is plaats voor de monstraties terwijl er op zolder misschien nog wel eens een expositie(tje) komt. De heer Den Hartog vond het een ple zierige bezigheid het kantoor officieel aan de heer Kolkman en zijn staf te mogen overdragen en hij zag er een prachtige gelegenheid in, om zijn dank te richten tot degenen, die jaren lang de voorlichting op visserij gebied dienden. Herinnerend aan de historie .waarin de „commissie tot be vordering van het visverbruik" haar werk deed, noemde hij het een zaak van wijs beleid, dat het bedrijfsleven door de jaren jubilaris als een harde, plichtsgetrouwe werker, die liefde voor zijn werk heeft en dit met verstand behartigt, een voorbeeld voor de jongeren. Hij herinnerde er aan hoe de jubilaris jarenlang vertrouwd was met de tram en plotseling moest over stappen op de loco. De heer G. K. W. Blom roemde de mooie staat van dienst en de prettige samenwer king tussen jubilaris en bazen, die de door tastendheid en voortvarendheid van de heer Bakker loofden. Namens het personeel schonk de heer H. P. Ruigrok de actieve penningmeester van het jubileumfonds een fraaie huiskamer lamp en als extra geschenk van het be stuur sigaren. Voor de vereniging „Wedu- wensteun" dankte voorzitter A, Geerlofs zijn medebestuurder voor het vele werk. De jubilaris sprak in.zijn dankbetuiging de hoop uit vele nieuwe leden voor het fonds te kunnen inschrijven om het moge lijk te maken de zieke collega's te beden ken. In de Leeuwstraat, waar onder de vele bewijzen van belangstelling prachtige man den met bloemen van directie, Weduwen- steun en de K.A.B., waarvan de jubilaris 40 jaar lid is, prijkten, kwamen vele be kenden hun persoonlijke gelukwensen aanbieden. Nog meer houtstof voor Van Gelder Maandagmorgen kwam voor de papier fabriek Van Gelder Zonen aan het Zweed se s.s. „Burgundia" met een lading van 1300 ton houtstof uit Gothenburg. De Watervliet-korfbalreserves hebben op „Watervliet" in de eerste helft een pittige wedstrijd gespeeld tegen het gevreesde Koog Zaandijk 3, waarvan na een 30 voorsprong tenslotte toch werd verloren. Watervliet begon in hoog tempo en be hoorlijk samenspel, waarbii de aanval boven dien de nodige schotvaardigheid aan de dag legde. Binnen het kwartier leidde de thuis club dan ook door mooie doelpunten van Mol en Redeekr (20). De vakwisseling bracht een minder vlotte tweede aanval onder de KZ-korf, die zwaar verdedigd werd. Toch gelukte het Watervliet nog voor de rust door Verkerk de voorsprong te ver groten (3O). Na de hervatting zakte het tempo al spoe dig en raakten alle „vakken" er volkomen uit. De verdediging was zo zwak, dat KZ kon toeslaan en achtereenvolgens maakten de Kogers er (3-3) van. De gelijke stand bracht bij Watervliet nog een korte opflikkering te weeg, maar toen tien minuten voor het einde de Zaankanters nogmaals scoo-den was het Watervliet-vuur opgebrand (3—4). De A-aspiranten wonnen de uitwedstrijd tegen Nieuw Flora met 61. Wegens niet opkomen van DSV b won Watervliet D regle mentair met 50. heen de waarde van de vis-propaganda erkende voor de binnenlandse afzet en hij dankte de heer D. J. van Dijk, directeur voorzitter van het Bedrijfschap en vele anderen, die moreel en financieel achter dit belangrijke werk hebben gestaan. „Meer en meer" Zonder er een discussie aan te willen wagen, bracht de heer Den Hartog de voorlichting principieel ter sprake. „Ver schillende producten zoeken naar meer af zet onder de bekende slagzinnen: „Eet meer".en „drink meer".maar dat zou de afnemer wel eens kunnen gaan vervelen. Het was naar het oordeel van de heer Den Hartog zelfs de vraag, of deze manier van propageren het product geen schade zou kunnen doen en hij voelde dan ook meer voor het Amerikaanse systeem, dat een bepaalde groep uit het voedsel pakket licht en daar de aandacht op ves tigt. Zodat de vis dus als onderdeel van eiwitrijk voedsel zou moeten worden aan bevolen. Ten voorbeeld kon de heer Den Hartog wijzen op een voorstelling achter zijn rug, waarop de indeling der diverse voedings middelen naar hun aard was aangegeven en waarop een gezonde en evenwichtige voeding gebaseerd zou kunnen worden. Toch plaats genoeg Terugkérend tot het karakter van dit nieuwe bureau meende de Voorlichtings directeur te mogen opmerken, dat hier zeker nieuwe plannen geboren kunnen worden onder toezicht van de heer Kolk man die niet alleen de harde werkelijk heid der visserij, maar ook de poëzie er van heeft leren kennen en waarderen. Na de overdracht werd het woord gevoerd door drs. D. J. van Dijk, de directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, die met enige trots kon verklaren, dat „zijn" bedrijfschap het enige is, dat op deze manier samenwerkt met de voedings raad en zulks kennelijk ten voordele van het product vis. Hij waagde zich aan een kleine, spitse discussie over het door de vorige spreker te berde gebrachte propa- ganda-principe, zeggende, dat er voor vis heus nog wel zoveel plaats in het binnen land is en dat die vis geen voedingsmiddel uit de eigen groep in het gedrang zal brengen bij een gerichte propaganda Namens de Nederlandse Bond van Ha ringhandelaren voerde drs. J. B. Reichardt het woord. Hij constateerde, dat de samen werking tussen zijn bond en de Voorlich ting al vele vruchten heeft afgeworpen en beloofde een stoffelijk blijk van waarde ring, evenals mr. Kiewiet de Jonge, de voorzitter van de Stichting der Neder landse Visserij, die na een speech, waarin hij een betere weg voor het visserijbe drijf zag opengaan en de heer Kolkman veel geluk in he nieuwe gebouw toewenste, een cadeau namens de Stichting toezegde. In zijn sierlijk dankwoord duidde deze op de mogelijkheid van een groter visver bruik in Nederland als som van de facto ren productie, regelmatige en gevarieerde aanvoer, straffe distributie en bezielde propaganda om er tenslotte haast waar schuwend op te wijzen dat de propaganda de laatste schakel in de keten tussen pro ducent en consument is („en elke ketting is immers zo sterk als haar zwakste scha kel"). De genodigden, waaronder zich zowel de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint als de wethouders J. C. Aschoff en W. F. Visser met de secretaris der gemeen te de heer J. Veenstra bevonden, hebben na dit officiële gedeelte het gebouw be zichtigd om zich daarna te goed te doen aan de smakelijke voortbrengselen van de keuken, die kennelijk door een goede lerares wordt geleid en waar uit dan ook enige opvallend-originele visgerechten kwamen. De agenda voor de openbare vergade ring van de raad der gemeente Velsen op Dinsdag 17 Maart 1953, te 19.30 uur, ver meldt onder meer de vaststelling van sup- pletoire begrotingen; intrekking van be sluiten inzake „aankoop van het pand Sluisplein no. 6 te IJmuiden" en uitlening van gelden. De verhoging der subsidie aan het plaatselijk schoolmelkcomité wordt besproken alsmede de verhuur van ont eigende opstallen te IJmuiden-Oost en het verlenen van een crediet ten behoeve van de verbetering van de bestrating van een gedeelte van de Stationsweg. Na de aankoop en aanvaarding van grond te IJmuiden komt een grondruil te V'elsen-Noord met de provincie Noordhol land aan bod en de verkoop van grond te IJmuiden gaat vooraf aan het uitbrei dingsplan (in onderdelen) voor de omge ving van de Ruïne van Brederode te Santpoort. De overige punten zijn: aankoop van grond te Driehuis, omlegging van de riool waterpersleiding tussen het pompstation Meervlietstraat en de rioolwaterzuiverings inrichting; beschikbaarstelling crediet voor het plaatsen van wegwijzers met aandui ding „Westerveld" en „Ruïne van Brede rode"; huur van een localiteit in het ge bouw van de stichting voor Sociaal Cultu reel Werk Velsen te IJmuiden; beschik baarstelling crediet voor het bouwen en inrichten van een industrieloods voor de bedrijven voor gas en water; wijziging van de watertarieven en wijziging van de verordening regelende de toekenning van studiebeurzen in de gemeente Velsen. De vaststelling van het definitieve sub sidie over 1951 aan de besturen van bij zondere kleuterscholen wordt gevolgd door de vaststelling van de over het jaar 1953, aan de besturen van de bijzondere scholen te verlenen voorschotten evenals de vaststelling van de, over het jaar 1953, aan de besturen van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs te ver lenen voorschotten. Stichting van een openbare school voor gewoon lager onderwijs aan het Gijzen- vebplantsoen te IJmuiden. Het verlenen van medewerking, inge volge artikel 87, juncto artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920, door beschik baarstelling van gelden, benodigd voor de herbouw van de R.K. Jongensschool te IJmuiden, wordt gevolgd door het verlenen van medewerking door beschikbaarstelling van gelden, benodigd voor de herbouw van de Insingerschool te IJmuiden. De benoeming van onderwijzend per soneel aan de onenbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Grahamstraat te IJmuiden sluit de agenda af. Jaarvergadering VARA De afdeling Velsen-Noord van de VARA houdt op Maandag 23 Maart in het Kleu terschooltje aan de Van Diepenstraat de jaarvergadering. Behalve de gebruikelijke verslagen ver meldt de agenda de behandeling van het verslag van de Districtsvergadering 1952 en het Omroeprapport van het afgelopen jaar. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van: te abonneren op KJ^NNEMER COURANT 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z\j die zich met ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnés. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Op grond van de uitspraak der arbitragecommissie in het geschil tussen de coöperatieve melkfabriek „De Ommelanden" te Groningen en de Algemene Nederlandse Agrarische Bond hebben de stakers zich Maandag bij de fabriek aangemeld. Zij werden echter niet aangenomen. Buiten het gebouw bleven zij wachten tot de werktijd verstreken was. Tussen de kameraads

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7