Duitse poging om Parijs inzake de EVG onder druk te zetten Tito lichtte Churchill in over nieuw Russisch regiem Weerbericht Atoom-explosie in Nevada Eén dode bij autobotsing op Herenweg in Heemstede Haarlems Dagblad Chinese hulp voor de rampgebieden Uitstel raadsverkiezingen in watersnoodgebied Geen accoord over Moerdijkkanaal Thans 82,3 millioen in Rampenfonds Het woord is aan... Hartelijke toon kenmerkt zijn bezoek Koningin bezocht het Brabantse noodgebied Geen spanningen rond Ridgway Bonn overweegt direct na ratificatie instelling militaire eenheden voor te bereiden Mensen, dieren en auto's in experiment betrokken Thorez kreeg weer een beroerte Moerdijkbrug morgen open voor alle verkeer Amerikaanse B-50 door Migs beschoten Zweden gaf reeds voor 16,6 millioen gulden Militaire missie weldra ter sprake Voor Nationale Rampenfonds Lincoln vloog boven Oost-Duits gebied Palar wil Eisenhower en Malenkov samenbrengen Shape verklaart: Russen waarschuwen Egypte 67e JAARGANG No 212 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 18 MAART 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 5 9 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4'' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6760. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BONN (Van de A.N.P.-correspondent) Vlak voor de ratificatie van het verdrag over de Europese verdedigingsgcmeen- gemeenschap door de Duitse Bondsdag is in Bonn een proefballon opgegaan, waar van men in diplomatieke kringen in de Duitse hoofdstad een versterking van het in Frankrijk bestaande wantrouwen vreest. In de Duitse pers is een bericht verschenen volgens hetwelk Duitsland te kennen zal geven, dat het met het treffen van voor bereidingen voor het opstellen van militaire contingenten niet behoeft te wachten tot alle zes landen het verdrag hebben aan vaard. Duitsland zou zich daarbij beroepen op artikel 132 van het verdrag, waarin be paald is, dat de landen, die hebben geratifi ceerd, zich over te nemen maatregelen kunnen beraden indien niet alle partners binnen de voorgeschreven termijn van zes maanden de ratificatie-oorkonden hebben ingediend. Deze zes maanden zijn inmid dels reeds lang verstreken. De Bondsrege ring zou volgens de berichten van mening zijn, dat over de noodzaak van practische maatregelen terstond kan worden onder handeld wanneer de ratificatie in enkele landen voltooid is. Daarbij wordt er op gewezen, dat de Bondsrepubliek nog haar gehele militaire organisatie moet opbouwen en dus veel meer tijd van voorbereiding moet hebben dan de andere partners. Het bericht is ge baseerd op verklaringen van staatssecre taris dr. Lenz, die een van de voornaamste medewerkers van de Bondskanselier is. Een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde, dat deze proefballon ten hoogste de inzichten van bepaalde functionarissen weergeeft, aan gezien de regering zich nog geenszins be raden heeft over de mogelijkheden, die het bewuste artikel biedt om tot concrete maat regelen over te gaan. Uiteraard beseft men in Bonn, dat een Duitse poging om voortijdig militaire maatregelen te treffen de slechtst denkbare dienst aan de Frans-Duitse verhouding zou zijn. Buitenlandse waarnemers te Bonn heb ben evenwel de indruk, dat men hier niet meer bereid is de Franse gevoeligheden tot het uiterste te ontzien en dat men eerder een politieke lijn wil gaan volgen, die een sterkere druk op Parijs zou betekenen. Zo is het feit, dat de Bondsregering de rati ficatie der verdragen aan de orde heeft gesteld, terwijl in Parijs de onderhande lingen over de Franse protocollen nog niet teneinde zijn, opgevat als een poging om een verdere behandeling der Franse wensen overbodig te maken. Daarnaast ziet men er een poging' in om dr. Adenauer in Washington als betere Europeaan" dan de Franse bewindhebbers te doen funge ren. Dat de actie van Bonn tot klachten in de Franse pers heeft geleid, heeft hier dan ook geen verwondering gewekt. Het regeringsfront voor de aanvaarding der verdragen is te Bonn inmiddels nog ver sterkt, daar de vluchtelingenpartij haar bezwaren heeft laten vallen. Zij heeft wel iswaar slechts enkele vertegenwoordigers in de Bondsdag, maar zij is voor de ko mende verkiezingen een zeer omstreden partner. Het besluit is dan ook een sterke tegenslag voor de socialisten. Deze vinden in hun afkeer van de verdragen thans nog LAS VEGAS (Reuter/A.F.P.) Een groot verblindend oranjerood schijnsel flitste Dinsdagochtend om 5.20 uur plaatse lijke tijd over de Yucca-vlakte in de Ame rikaanse staat Nevada, toen op een honderd meter liogc toren een „atomisch apparaat" tot ontploffing werd gebracht. Functionaris sen noemden het apparaat met nadruk géén wapen. Het gebeuren werd per tele visie uitgezonden. Op slechts 3 kilometer van de plaats, waar de ontploffing werd te weeggebracht, waren duizend militairen opgesteld in loopgraven. Dit was dichterbij dan ooit in vredestijd het geval is geweest. Voorts werden twee huizen, een aantal auto's en vele dieren schapen, geiten en varkens aan de gevolgen der explosie blootgesteld. Spoedig na de ontploffing vormde zich de bekende paddestoelwolk. Na vijf minuten kregen de militairen be vel, hun loopgraven te verlaten. Het was de 35ste Amerikaanse atoom ontploffing sinds het einde van de oorlog. Alle militairen en journalisten, die zich het dichtst bij de toren hadden ingegraven, bleven ongedeerd. De schok der ontploffing werd tot op twaalf kilometer afstand ge voeld, doch het warmte-effect was daar niet merkbaar. Een vluchtig onderzoek van de 59 auto's die werden bloot-gesteld aan de ontplof fing, heeft aangetoond, dat zij zeer radio actief zijn, maar dat de schade betrekke lijk gering was aan de wagens die het verst van de ontploffing verwijderd waren. De daken van de auto's die zich op een afstand van drie kilometer van de ontplof fing bevonden en waarvan de ramen ge sloten waren, zijn geheel en al ingedrukt, daarentegen schijnen de wagens die de ramen open hadden, niet beschadigd te -ijn. Deze bleken zelfs nog te gebruiken. LONDEN (Reuter). Communistisch China heeft 2.830 millioen Joean bijeenge bracht voor hulp aan de overstroomde ge bieden in Nederland, Groot-Brittannië en België, aldus radio-Peking. slechts de communisten, enkele afgevaar digden van het Katholieke centrum en enkele dissidenten van andere partijén aan hun zijde. Men verwacht een vrij ruime meerderheid voor de verdragen, groter zelfs dan bij de tweede lezing, die in December plaats had. Bondsraad Tenslotte bestaat nu ook kans op een spoedige behandeling der verdragen door de Duitse Bondsraad, de vertegewoordiging der landen. De Bondsraad wil terstond aan het werk gaan en zal mogelijk niet wach ten tot een uitspraak van het staatsge- rechtshof is verkregen. De oppositie houdt inmiddels onverminderd vast aan haar voornemen om in elk geval een toetsing aan de grondwet te forceren. Zij wil des noods van het gerecht vragen de onder tekening der ratificatie door de Bonds president te verbieden zolang deze. uit spraak niet gedaan is. PARIJS (Reuter). Naar het Franse blad „Paris Presse" meldt, heeft de Franse communistische leider Maurice Thorez, die reeds meer dan twee jaar om gezondheids redenen in de Sovjet-Unie vertoeft, twee maanden geleden weer een hersenbloeding gehad, waardoor het uitgesloten moet wor den geacht, dat hij naar Frankrijk terug keert om de leiding van de partij weer op zich te nemen. Dit bericht is door de waar nemende secretaris-generaal der partij, Duclos, en andere leden der delegatie, die Stalins begrafenis hebben bijgewoond, uit Moskou meegebracht, aldus het blad. Tenslotte weet het blad nog te melden, dat binnenkort het centrale comité der partij bijeen zal komen om over de opvol ging van Thorez te spreken. De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp, in zake voorzieningen voor de gemeenteraads verkiezingen in het watersnoodgebied, aan vaard. Dit wetsontwerp beoogt het mogelijk te maken, in afwijking van de bepalingen van de Kieswet, de candidaatstelling en de stemming voor de gemeenteraadsverkie zingen op een nader vast te stellen dag te doen plaats hebben. Het wetontwerp heeft weinig aanleiding tot discussie gegeven. De opmerkingen waren veelal van technische aard. Mejuf frouw Zeelenberg (PvdA) en de heer Haken (CPN) hadden enige voorkeur voor het houden der verkiezingen op een Maan dag, maar minister Beel voerde daartegen aan. dat de Woensdag voorkeur verdient, omdat men dan de beschikking heeft over schoollokalen. De minister heeft verder nog toegezegd, spoedig te zullen bekend maken, in welke gemeenten de verkiezin gen zullen worden uitgesteld. Gisteren heeft de Telegraaf gefneld dat overeenstemming was bereikt tussen Bel gische en Nederlandse onderhandelaars over een advies aan de wederzijdse rege ringen tot aanleg van een scheepvaart kanaal van Antwerpen via Bergen op Zoom naar Moerdijk. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt thans mede dat de juistheid van dit bericht moet worden ontkend. Er zijn inderdaad tijdens de loop van de ondierhandelingen verschillende trace's over een mogelijke Antwerpen-Rijnver- binding naar voren gekomen, doch een ac coord over een zodanig tracé zou alleen tussen de onderhandelaars mogelijk zijn in dien ook over de andere aanhangige vraagstukken overeenstemming ware ver kregen. Dit is nog geenszins het geval, zo dat op dit ogenblik nog geen nadere mede delingen over de loop van de onderhan delingen kunnen worden gedaan. Naar de A.N.W.B. bericht, zal de rijks weg DordrechtBreda over de Moerdijk- brug Donderdagmorgen 19 Maart des mor gens om 6 uur voor alle verkeer worden opengesteld. De beperkende bepaling, waarbij deze rijksweg slechts opengesteld was voor voertuigen niet breder clan twee meter, en met een maximum wielbelasting van 800 kilo wordt daardoor opgeheven. Wèl wordt de automobilisten verzocht op de aangegeven wegvakken langzaam te rijden, in verband met de toestand van de onder grond van de weg. Tevens is een inhaal- verbod ingesteld. WASHINGTON (Reuter). Officieel is meegedeeld, dat op 15 Maart ter hoogte van de Oostkust van Kamtsjatka een Ame rikaanse bommenwerper van het type B-50, die van een vliegveld in Alaska was opge stegen om weerkundige waarnemingen te verrichten, is beschoten door een jager uit een formatie Russische Migs. De bommen werper beantwoordde het vuur, maar kon niet zien dat daardoor schade werd aange richt. Kamtsjatka maakt deel uit van de Sov jet-Unie en wordt door de Beringzee van Alaska gescheiden. De Amerikaanse vliegtuigen van de weer-verkenningsdienst maken regelmatig vluchten in de Noordelijke gebieden maar het is nog niet eerder officieel gemeld dat deze vliegtuigen zo dicht bij de Sovjet- Unie komen. De Amerikaanse luchtmacht heeft later meegedeeld, dat het incident gebeurd is op 160 km ten Oosten en iets ten Noorden van Petropavlovsk, een Russische militaire basis aan de Zuidpunt van het schiereiland Kamtsjatka. Gisteravond omstreeks half zes heeft even voorhij het kruispunt Laan van Ro zenburg en Herenweg in Heemstede een zeer ernstige autobotsing plaats gehad, waarbij een dode valt te betreuren. Uit de richting Bennebroek naderde een kleine Renault, die bestuurd werd door de 52-jarige heer F. J. Dorgatz, hoofd-boek- houder van N.V. Nederlandse Metaalgie terijen aan de Herenweg in Heemstede, die op weg was naar zijn huis in Haarlem. Verondersteld wordt dat de heer Dor gatz tussen Zandvoortselaan en Laan van Rozenburg een wagen heeft willen passe ren, waarbij hij te ver naar links zou zijn uitgeweken. Hij kwam daarbij in botsing met een tegenligger, welke auto bestuurd werd door de Haarlemse kunsthandelaar F. Heerkens Thijssen. De klap kwam zo hard aan, dat de heer Dorgatz uit zijn wa gen werd geslingerd, waarbij hij echter met zijn benen bekneld blééf achter het stuur. De Renault sloeg bovendien ook naar links om, zodat het hoofd van de om Van de auto bleef niet veel meer over. gelukkige bestuurder verbrijzeld werd tus sen auto en bestrating. Medische hulp - de in de nabijheid wo nende arts K. Kout snelde bij het horen van de klap onmiddellijk toe - mocht niet meer baten. De korpschef van de Heem- steedse politie, de heer A. Berentsen, die juist met zijn wagen uit de Lanckhorst- laan naderde, zag het ongeluk voor zijn ogen gebeuren. Tezamen met dokter Kout en andere omstanders heeft hij de wagen van het slachtoffer overeind getrokken en per mo bilofoon meer politie-assistentie laten aan rukken. De heer Dorgatz was gehuwd en had een kind. De heer Heerkens Thijssen kwam met de schrik vrij, doch was door het gebeurde uiteraard overstuur. De Heemsteedse politie zet het onder zoek nog voort. In het Nationale Rampenfonds is tot gisteravond een bedrag gestort van 82.3 millioen gulden. Sinds Maandag is er weer f 300.000 bijgekomen. De Zweedse hulp bedraagt tot dusverre in totaal minstens 14.650.000 kronen aan contante middelen (10.700.000 gulden) en 8.1 millioen kronen in natura (5.9 millioen gulden) of totaal 22.750.000 kronen, hetgeen overeenkomt met 16.6 millioen gulden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Nederland se en Indonesische regeringen zijn overeen gekomen, tussen 20 en 31 Maart te Dja karta besprekingen te voeren over de Ne derlandse militaire missie. De overeen komst, krachtens welke de missie ter be schikking is gesteld van de Indonesische regering, loopt op 31 December 1953 af. Bij deze besprekingen zal voor beide rege ringen uitgangspunt zijn, dat deze overeen komst niet zal worden verlengd. Ebner-Eschenbach: „En ik had er mij zo op ver heugd", zegt gij vol verwijt, als gij in een verwachting wordt te leurgesteld. Gij hebt u verheugd: is dqt niets? De Groep Elfregi Kabouters 10,50; Lab. ƒ2,50; N. N. ƒ2,50; J. M. W. Z. ƒ2,50; van Petertje 0,38; Mevr. F. F. Edmonton Canada 10,Dancing H.K.B. 23, De bovengenoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. Van onze correspondent in Londen) Zoals iedereen, die voor het eerst naar Londen komt, heeft maarschalk Tito gis teren allerlei bezienswaardigheden in ogenschouw genomen. Hij bezocht het Britse Museum en de Tower. In het Britse Museum zag hij het Magna Charta, het uit de Middeleeuwen daterende eerste doeu- ment ter waarborging van de menselijke rechten, waarop de Engelse staatsinrich ting is gebaseerd. Daarna lunchte hii met de Koninklijke familie op Buckingham Pa lace. Behalve Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh waren ook de Ko ningin-Moeder en Prinses Margaret aan wezig. Tito's verblijfplaats kon moeilijk geheim worden gehouden vanwege de uitgebreide veiligheidsmaatregelen en werd dan ook officieel bekend gemaakt. Hii logeert in een vroegere Koninklijke villa. White Lodge, in Richmond Park aan de Westelij ke buitenkant van Londen gelegen. De villa, waar de Hertog van Windsor werd geboren, en waar Koningin Elizabeth in haar kinderjaren vaak kwam, wordt door een leger rechercheurs en politiemannen uiterst streng bewaakt. Tito heeft Churchill zijn mening gegeven over het nieuwe Russische regiem, geba seerd op het feit, dat hij Malenkov en an dere Sovjetleiders persoonlijk vrij goed kent. Aan Tito's analyse van de situatie wordt in regeringskringen grote waarde gehecht. Tito gelooft, dat de Westelijke landen moeten afwachten tot. de dingen in Moskou zich hebben geconsolideerd. Daar na is er volgens Tito goede kans op welsla gen van een conferentie tussen Churchill, Eisenhower en Malenkov. Tito zou een felle campagne tegen de Sovjet-vazallen hebben ontraden. Tito heeft gisteravond bijna twee uur met Churchill en Eden geconfereerd in te- LONDEN (Reuter). Premier Chur chill heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse Lincoln-bommenwerper, die vorige week door Russische Mig-straalja gers is neergeschoten, mogelijk „op een gegeven ogenblik" boven Oosf-Duitsland heeft gevlogen. Hij noemde de beschieting overigens een wrede en ongemotiveerde aanval. De Lincoln was ongewapend, zo voegde de premier hieraan toe. Zoals dat gebruikelijk is bij een oefeh- vlucht als de Lincoln maakte, aldus de pre mier, was alle munitie uit het toestel ver wijderd, zodat de Russische beschuldigin gen, als zou de Britse bommenwerper het vuur hebben geopend, onwaar zijn. De Lincoln had opdracht gekregen, langs de zönegrens te vliegen, zonder deze ech ter dichter dan 30 mijl te naderen. Tenge volge van een navigatiefout vloog de bom menwerper echter op een gegeven ogen blik aan de Oost-Duitse kant van de grens. „Ik verzeker u evenwel, zo voegde Chur chill hieraan toe, dat de Russische jacht- toestellen herhaalde malen op de Britse bommenwerper hebben geschoten, terwijl deze zich ten Westen van de zönegrens bevond". genwoordigheid van andere ministers en adviseurs, zowel van Britse als van Joego slavische zijde. Tito's uiterst hartelijke uit latingen bij zijn aankomst over de betrek kingen tussen Engeland en Joegoslavië hebben in diplomatieke kringen de indruk versterkt, dat het doel van zijn bezoek ook is het afsluiten van een vriendschapsver drag of de voorbereiding daartoe. De kwestie-Triest schijnt voor Engeland een struikelblok bij de besprekingen te zijn, daar het de gevoeligheden van Italië wil ontzien. Tito's korte radiorede heeft een goede indruk gemaakt, daar zijn toon menselijk was, vrij van de bombast, die het kenmerk is van de meeste dictators. Overal waar Tito verschijnt stroomt het publiek bij duizenden toe. Hier en daar wordt doot enkelen een langgerekt „boe" geroepen, doch deze demonstraties vallen niet erg op. Tito's kogelvrije auto wordt door 16 poli- tie-agenten op motoren omringd. Tito be sloot de dag met een diner ten huize van Eden. Er waren 100 gasten, die allen van een speciale politiepas waren voorzien. Gisteren heeft de Koningin een bezoek gebracht aan Hoge- en Lage Zwaluwe, Nieuw Vossemeer en Rucphen in Noord- Brabant. Zij maakte de reis per kota, be stuurd door de reserve-majoor Gerben Sonderman tot de vliegbasis Gilze Rijen. Vandaar reisde zij per auto verder naar de gemeente Hoge en Lage Zwaluwen, waar zij zich voornamelijk onderhield met de twee colonne's gezinsverzorgsters, die daar de helpende hand bieden bij het schoon maken der huizen. Van Hoge en Lage Zwaluwe uit werd de tocht voortgezet naar Nieuw Vossemeer, gelegen aan de Eendracht in West-Brabant. De koninklijke auto naderde deze zwaar- getroffen gemeente via de Pelsendijk en Moorse dijk. De provisorische dichting van deze laatste dijk was Maandagavond gereed gekomen. Als eerste is de Koningin over het herstelde gedeelte van de Moorsedijk gereden, waar zij uitstapte bij het hulpge maal, dat de Italianen van de Pellizzari- fabrieken daar hebben opgesteld. De Ko ningin onderhield zich met de leider van deze 19 Italiaanse arbeiders, ir. Cuomo. Daarna bracht zij een bezoek aan de be ruchte Paardehoek, waar het zeewater, van twee zijden in het land komend, een enorm gat heeft geschuurd. Aan de versteviging van deze dijk wordt dag aan dag nog ge werkt. De Koningin onderhield zich in Nieuw Vossemeer met verscheidene ernstig ge troffen familie: NEW YORK (Aneta). De Indonesische afgevaardigde bij de U.N.O. Palar, doet pogingen om een onderhoud tussen Eisen hower en Malenkov tot stand te brengen. Hij is bezig de delegaties bij de U.N.O. van de twee landen daarover te polsen. Als hij de zekerheid verkrijgt dat beide landen tot een gedachtenwisseling bereid zijn, zal hij in de Algemene Vergadering een desbe treffende resolutie indienen. Maarschalk Tito tezamen met de Britse koninklijke familie. Van links naar rechts: de Koningin-moeder, Tito, koningin Eliza beth, prins Philip en prinses Margareth. (Van onze correspondent in Parijs) Het Atlantisch hoofdkwartier van gene raal Ridgway bij Parijs ontkende gisteren ten stelligste, dat er zich bijzondere moei lijkheden zouden hebben voorgedaan met een of meer Europese landen waardoor de Atlantische opperbevelhebber nu zou over wegen zich terug te trekken van zijn post. Zoals men weet circuleren er berichten, dat president Eisenhower op de hoogte is gesteld van alarmerende spanningen, die tussen generaal Ridgway en zijn Europese medewerkers thans zouden bestaan. Die spanningen werden verklaard uit het feit, dat generaal Ridgway zich uitsluitend door Amerikaanse hoofdofficieren die hij voor het merendeel uit Korea had meege bracht heeft omringd. Alle niet-Ameri- kanen die bovendien geen van allen een functie van enige betekenis zouden bekle den zou hij als vreemdelingen bejege nen. Dat er zich in Ridgway's hoofdkwartier wel eens moeilijkheden hebben voorge daan, in het bijzonder met de Europese diplomaten, wilde men ons desgevraagd niet ontkennen. Maar het tegendeel zou niet alleen abnormaal zijn geweest zo merkte men op doch zelfs bijna onge wenst. Er bestaat, volgens onze zegsman, echter niet de minste aanleiding die moeilijkheden te dramatiseren, om ze op te blazen tot een conflict, dat de Atlantische samenwer king in gevaar zou kunnen brengen of te spreken van de „fluistercampagne" tegen de generaal. (Reuter). De Sovjet-Unie heeft op nieuw medegedeeld dat zij Egyptische deel neming aan een door het Westen gesteunde defensie-organisatie in het Midden-Oosten als een „onvriendschappelijke zo niet vijan dige daad" zou beschouwen, aldus ver neemt Reuter in diplomatieke kringen te Cairo. y^Gooooocx3oocxxxxxxxxxxxx30ocococxxxxxx»oooooooooooocoqf AANHOUDEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met zwakke tot matige wind tussen Noord-Oost en Oost. Van nacht plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen en plaatselijk flinke opklaringen. 19 Maart Zon op 6.46 uur, onder 18.51 uur. Maan op 7.53 uur, onder uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 18 Maart Hoog water: 5.33 en 17.52 uur. Laag water: 1.17 en 13.46 uur. Donderdag 19 Maart Hoog water: 6.18 en 18.40 uur. Laag water: 1.57 en 14.25 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1