Herstel van zeedijken komt voor rekening van het rijk STOFZUIGERS Critiek op geheimzinnigheid met S.E.R.-advies over de huren Chefarine 4 Wereldnieuws Toch ió het zo Centrale verantwoordelijkheid loopt niet vooruit op herziening waterschapsrecht 3 T f;MiT2 Toestand nog critiek De radio geeft Donderdag PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Viervoudige bestrijding van pijnen en griep! J 2 TWEEDE KAMER St/SL BUUEUAOtM W Kerkelijk Nieuws ÏÏI Loterij voor de kankerbestrijding Buschauffeur wegens dood door schuld veroordeeld Goud en deviezen naderen 4 milliard In- en uitvoer in Februari EERSTE KAMER Heringa Wuthrich RUST EEN BRIL KEIP Overval met veel geschreeuw Mr. A. W. Lazonder directielid der N.S. Namen PTT-ambtenaren hun eigen kabels weg? V.. De hond WOENSDAG 18 MA ART 1953 Snelheid is een eerste vereiste om het herstel van de door de stormvloed geteisterde dijken voor onnodige risico's te vrijwaren. Het is op grond van deze overweging dat de verantwoordelijkheid en het toezicht voor het dijkherstel centraal bij het rijk moet berusten. Dit verklaarde de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, gistermiddag in de Tweede Kamer bij de verdediging van het wetsontwerp inzake noodvoorzieningen voor het dijkherstel. Met deze verklaring had de minister, naar hij nadrukkelijk verklaarde geenszins de bedoeling vooruit te lopen op een nieuw bestel voor de waterschappen. Het gaat hier om een noodwet, waarvan de werkings duur nadrukkelijk is omschreven. Zij werkt terug tot en met 31 Januari 1953 en vervalt 31 December 1953. Deze noodwet wil geen nieuw waterschapsrecht intro duceren. Een en ander neemt niet weg dat er althans een onderzoek dient te worden ingesteld naar de wenselijkheid het waterschaprecht te herzien. De minister heelt aan de Raad voor de Waterstaat de vraag voorgelegd, of en in hoeverre de ervarin gen van de jongste stormvloed aanleiding vormen tot het wijzigen van de water schapswetgeving in het algemeen. Er is bij de Raad voor de Waterstaat op aange drongen, dit advies vóór 1 Mei uit te brengen. ADVERTENTIE Maak Uzeif niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost AKKERS 's werelds beste hoestsiroop Het wetsontwerp heeft in de Kamer weinig tegenstand ontmoet. Er wordt met de wettelijke voorbereiding voor het her stel van de schade aan dijken, landerijen en eigendommen grote voortvarendheid betracht. Het wetsontwerp werd 20 Fe bruari ingediend; op 10 Maart verscheen het Voorlopig Verslag en twee dagen later kon minister Algera ziin Memorie van Antwoord al ondertekenen. Hij heeft daarin medegedeeld dat er nog twee ont werpen in de maak zijn, één dat beoogt te voorzien in de schade door publiekrechte lijke lichamen geleden en één ter voorzie ning in de vergoeding van door particulie ren geleden schade. Onverdiend verwijt Er wordt vlot gewerkt en de Kamer heeft zich bereid getoond, dit tempo te vol gen. Het debat werd door deze bereidheid gekenmerkt. Alleen de heer W e 11 e r (KNP) richtte aan het adres van de mi nister en aan dat van de Rijkswaterstaat onvriendelijke dingen. Hij maakte de mi nister er een verwijt van tal van vragen genegeerd te hebben, met name die, welke betrekking hadden op de tekortkomingen. Wanneer er geen antwoor op wordt gege ven, dan ligt, aldus de heer Weiter, de conclusie voor de hand: er zijn inderdaad tekortkomingen geweest. Hij citeerde een uitspraak van prof. Thijsse, dat bij een doorbraak vain Schdelands hoge zeedijk welke nu toevallig voorkomen was de ramp niet te overzien zou zijn geweest. Hoe was het mogelijk dat de dijk in een zo slechte toestand verkeerde, vroeg de heer Weiter. Deze klacht van de heer Welter was reeds eerder gehoord en de KNP-fractie- leidier, die het wetsontwerp vrijwel buiten discussie hield, trachtte er een soort ver laat watersnood-debat van te maken. Minister Algera heeft in zijn antwoord het verwijt, dat hij vragen zou ontlopen, met klem vain de hand gewezen. Dijken waren te laag Men wist dat de dijken te laag waren, zei de bewindsman, maar men wist niet, dat de ramp een zo grote omvang zou aannemen. Men was bezig de dijken te verbeteren, maar de ramp overviel ons op een ogenblik, dat de verdedigingslinie nog niet gereed was. Wanneer men spreekt over de schuld vraag, dan moet bedacht worden dat Ne- ADVERTENTIE H. J. MAERTENS N.V. Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamer orkest, 11.50 Voor de vrouw. 12.00 Geva rieerde muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ham mondorgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, cau serie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Paul Vlaan deren en het Jonathan Mysterie, hoorspel. 14.35 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Van Pepita's en Mantilla's. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mi litaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regerings uitzending: Sociaal-economische vraagstuk ken in Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of platen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Ronde- tafelparlement. 20.00 Beurzen Open! Dijken Dicht! 20.05 Nieuws. 20.10 Klein vrouwen koor. 20.20 Concertgebouworkest. (Pl.m. 21.0021.25 De première van Hamlet in .1601, historische reportage). 22.20 Medede lingen en platen. 22.30 Concert. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Platen. 23.40 24.00 Zang en orgel. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.30 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (Om 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Zang en piano. 14.00 Pro menade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble en orgel. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Clavecimbelrecital. 17.55 Platen. 18.05 Pianokwartet. 18.35 Op de Stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Discussie. 22.15 Cello en piano. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 15.00 Sport. (In de pauze: platen). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Omroepkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Causerie. 19.50 Verzoek programma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Ver zoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang recital. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Commentaar. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224. 49 en 42 m.). derland niet alleen werd getroffen, maar ook België en Engeland. Een aantal dijken was te laag en in Schielands hoge zeedijk was inderdaad een zwakke plek. Een uit 1952 daterend plan om de dijk op 4 meter boven NAP te brengen werd doorkruist door het plan tot afsluiting van de Hol landse IJsel. Daarover was echter nog geen beslissing genomen. De stormvloed heeft ons ook h-ier overvallen, aldus mi nister Algera. Te veel bevoegdheden voor centrale overheid? De Kamer heeft wel bezwaar gemaakt tegen de vérstrekkende bevoegdheden, welke het wetsontwerp aan de centrale overheid toekent. De heer Schilthuis (PvdA) zou de overdracht van dit toezicht niet al te zeer willen uitbreiden en de heer C. Van den Heuvel (AR) vroeg, of deze uitgebreide machtigingen nu wel no dig zijn. Hij drong er op aan te bepalen, dat overal waar het werk is voltooid, de normale toestand weer zal worden hersteld. De heer Har tog (WD) ging in zijn be zwaren nog wat verder. Hij achtte het uit schakelen van de lagere publiekrechtelijke organen een doorkruising van het traditio nele waterstaatbeleid. Ook de heer N. Van den Heuvel (KVP) bepleitte de belangen van de wa terschapsbesturen en drong aan op een spoedig herstel van de oude verantwoor delijkheid. De heer Van der Feltz (CH) achtte het systeem van centralisatie der bevoegheden eveneens fout, maar was bereid, er met het oog op de uitzonder lijke omstandigheden zijn goedkeuring aan te geven. Alaar, zo voegde hij er waar schuwend aan toe, het mag geen aanloopje zijn voor een latere reorganisatie. In dat opzicht heeft minister Algera hem onge twijfeld gerustgesteld. Het scherpst was de heer Weiter in ziin critiek, toen hij zei, dat hier, evenals als in de samenstelling van de Delta-commissie, een streven openbaar werd om de lagere publiekrechtelijke orga nen uit te schakelen. Minister Algera is oud-Gedeputeerde van Friesland en een pleidooi voor de lagere publiekrechtelijke organen moest bij hem een willig gehoor vinden. Zo was het ook. „Het pleit is mij uit het hart gegrepen", aldus zijn repliek. „Maar juist nu is cen tralisatie geboden. Beseft men wel, hoe angstwekkend de problemen van dit her stel zijn?" Als voorbeeld noemde hii het Scheipgat, waar door een gat van 320 meter breed en 30 meter diep per getij een hoeveelheid van 150 millioen kubieke meter water wordt gestuwd. Snelheid geboden Snelheid van handelen is geboden en daarom moeten ingewikkelde procedures vermeden worden. De provinciale veror deningen blijven van kracht, maar in deze tijd moet er, ook met het oog op een cen trale verantwoordelijkheid tegenover de Kamer, één toezichthoudend orgaan zijn. De minister las een brief voor van de Unie van Waterschapsbonden, waarin dit cen trale toezicht werd aanvaard. De minister heeft verder medegedeeld, dat het herstel van de binnendijken, voor zover zij bloot staan aan zeewater, zal val len onder liet herstel van rijkswege. Hij had er bezwaar tegen het overleg met de waterschappen als een verplichting in de wet op te nemen, maar zegde toe dat de mogelijkheid van delegatie van bevoegdhe den aan provincie en waterschappen zo uitgebreid mogelijk zal zijn. De toestand blijft nog critiek, besloot mi nister Algera.Aan de toestand van normale risico's zijn we nog niet toe. Tijdens het herstel zal het mogelijk ziin het risico element wat te verzwakken door een ver betering van het waarschuwingssysteem, door de organisatie van de hulpverlening, door incidentele dijkverbeteringen en door maatregelen tot het versterken van de bin nenzijden van de dijken. Vandaag worden de replieken gehouden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Putten (toez.) H. Harkema te Zeist; te Rijssen J. R. Cuperus te Doorn spijk. Aangenomen naar VlissingenGoes (Ver. van Vrijz.) N. v. d. Wall te Horn- huizen-Kloosterburen; de benoeming tot vicaris te Axel I. J. Wisse, cand. te Kam perland (Z.). Geref. kerken Beroepen te Delft (5e pred.pl.) E. de Vries te Dwingelo. Beroepen te Castricum F. B. Suurmond te Oppenhuizen; te Zuilichem J. v. d. Zan den, cand. te Groningen. Bedankt voor Hardenberg (vac. H. Sweepe) E. Zwanenburg te Schoonebeek. Vrije Evang. gemeenten ^Aangenomen naar Bergum, J. W. v. Pe- tegem te Musselkanaal. Geschorst De kerkeraad van de Geref. kerk onder houdende artikel 31 K.O. te Zwolle heeft in samenwerking met die van Berkum zijn missionnaire predikant ds. S. J. P. Goos- sens geschofst nu deze op eigen initiatief en zonder medeweten en goedvinden van de zendende kerk weer naar het zendings- veld op Soemba is vertrokken. Examens. Aan de Theol. Hogeschool der Geref. kerken te Kampen zijn geslaagd voor het prop.examen de heren W. F. Bolt te Gronineen, E. Haverkamp te Grootegast en J. C. W. v. 't Hoff te 's-Hertogenbosch. ADVERTENTIE De hoofdprijs van de nationale loterij ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding, de auto, is gevallen op 99296. De tweede prijs, een scooter, viel op 236471, de derde prijs, een slaapkamerameublement, gaat naar de houder van lot 24056. Overige grote prijzen zijn als volgt uitge loot: een koelkast op 79809, een bromfiets op 220108, een radiotoestel op 192228, een wasmachine op 93076, een stofzuiger op 139152. Een trekkingslijst verschijnt binnen en kele dagen. Conform de eis van de officier van Justi tie heeft de Utrechtse rechtbank de 29- jarige buschauffeur O. B. uit Zeist wegens het veroorzaken van dood door schuld ver oordeeld tot 3 maanden voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van 3 jaar. De chauffeur was ten laste gelegd dat hij op 19 December toen de door hem bestuurde N.B.M.-bus stilhield aan een halte in De Bilt, de deuren van de bus te vroeg ge sloten had en de wagen te snel in bewe ging had gebracht. Een 74-jarige dame uit Zeist geraakte tussen de deuren van de bus bekneld, viel en werd door de bus een eind meegesleurd. Zij werd ernstig gewond en overleed korte tijd later. De rechtbank nam het de chauffeur zeer kwalijk dat hij de deuren gesloten had, aangezien volgens de voorschriften de con ducteur dit had moeten doen. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de deviezenvoorraad met f50 millioen gestegen is tot f 1.699 millioen. De voorraad goud bleef onveranderd op 2.260 millioen. Goud en deviezen teza men belopen thans f 3.959 millioen. De bankbiljettencirculatie is op f 2.991 mil lioen gekomen tegen f 3.019 millioen vo rige week. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de in voer in Februari 1953 f 584 millioen (v.m. f 747 millioen), terwijl voor een waarde van f 544 millioen (v.m. f 708 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 93 (v.m. 95). (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren onder meer een wetswijziging aangenomen, waar bij het bedrag voor door het rijk te garan deren geldleningen van krachtens de .Nij- 'VërTiëidsóHderwijswet' gesubsidieerde bij zondere scholen wordt gebracht van f 100 millioen op f 175 millioen. Drie grenswijzigingen stonden er op de agenda, die alle werden aangenomen, na melijk die tussen de gemeenten Rucphen, Hoeven en Etten en Leur, tussen Ooststel lingwerf, Opsterland en Weststellingwerf en tussen Rotterdam en Schiedam. Een wijziging van de Kieswet inzake enkele technische details werd eveneens aangenomen. De Kamer begon hierna met de behan deling van de begroting van het departe ment van Ebonomische Zaken. Prof. Molenaar (WD) schudde zijn hoofd over de Straatsburger plannen inzake een supra-nabonaal Europees ge zag, want de noodzaak daartoe kon hij op het ogenblik nog niet bespeuren. Hij ves tigde voorlopig zijn overigens begrensde hoop op de Benelux. Het laag houden van de pachten en van de huren en de looribe- heersing getuigen zijns inziens van een di rigisme, dat te zeer aanpassing bij de Bel gische economie belemmert. De heer Kapteyn (P.v.d.A.) hield zich allereerst bezig met het industriali- satievraagstuk en een paar aspecten daar van, zoals de kwestie van het risico-dra gend kapitaal. Met het oog daarop beroept men zich, zo zei hij, op het patentmiddel van belastingverlaging, dat genezing zou brengen. Aan de hand van cijfers uit het verleden betoogde deze senator dat zelfs grote besparingen door belastingverla gingen niet in belangrijke mate meer risi codragend kapitaal ten behoeve van de industrialisatie beschikbaar deed komen. Wij missen industriebanken, zei de heer Kapteyn, die de minister verzocht te over wegen of er in een tijdelijke samenwerking ADVERTENTIE Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS met het gewone bankwezen iets te berei ken valt. Sommige belastingmaatregelen kunnen wel nuttig zijn, maar wil de on dernemer investeren dan moet er winst of uitzicht op winst zijn. Met hetgeen .minister Zijlstra in de Me morie van Antwoord omtrent integratie heeft gezegd was de heer Kapteyn het roerend eens. Zowel mr. Re go ut (KVP) als prof. Hellema (AR) bleken heel wat critiek te hebben op het economisch beleid van de regering. Laatstgenoemde sprak over be denkelijke geheimzinnigheid omtrent het I.E.R.-advies over de huurverhoging, de belastingplannen en het getalm met een middenstandsnota, waardoor de Staten- Generaal onmogelijk behoorlijk met de re gering van gedachten kunnen wisselen Sneller aanpassing van het overheidsbe leid aan de praktijk was nodig. Als doekje voor het bloeden mocht de minister ten slotte vernemen, dat de door zijn geest verwant geuite grieven niet speciaal tegen hem gericht waren en dat die critiek meer bedoeld was om de bewindsman te steunen in diens streven om in de boezem van de regering in de tot dusverre gevolgde pro cedure verbetering te brengen. Alleen wanneer er een hechte Benelux eenheid is, kan integratie door de kleine landen worden gedragen, betoogde mr. Re gout, die opmerkte, dat België meer dan wij voor aanpassing moet zorgen, maar ook vond, dat wij geleidelijk tot vrijer loonvorming moeten komen. Dat zou bij de Belgen begrip ontmoeten. Het komt vooral ook op een psychologisch beleid aan. Daar om was het nu ook hoog tijd, dat men over en weer zou weten, waaraan men toe is inzake de waterwegenkwestie. Spreker wenste in deze Rotterdam ruimheid van opvatting en de regering besluitvaardig heid toe. Tenslotte constateerde de heer Brandenburg (CPN) een tekort aan begrip voor het nut van goede economische betrekkingen met landen achter het ijze ren gordijn. Hij was verontwaardigd dat voorzitter Jonkman het overleden Tsjecho- slowaakse staatshoofd niet had herdacht. Aan de overzijde van het Binnenhof had voorzitter Kortenhorst hierover eveneens gezwegen. Daar was echter van commu nistische zijde geen critiek geuit, 's Avonds heeft de Kamer zich bezig gehouden met de Staatsmijnen. ADVERTENTIE VOOR UW OGEN ME? VAN GR. HOUTSTR. 137 55. Het besturen van een vliegtuig vereist vaardigheid en een helder hoofd. Helaas was, wat dit laatste betrof, de piloot nog niet de volle honderd procent. Zijn anders zo wakker oog was een weinig omfloerst en hij zwaaide duizelig op zijn stuurstoel. „Steun me in mijn rug", verzocht hij, „houdt me overeind, dan zal ik proberen een landing te maken. „Met.... hik.... pleizicr!", zei Panda, die weer een hevige hik-aanval had gekregen. En de piloot onder de schouders steunend, hield hij hem zo goed mogelijk overeind. „Is het... hik.'zo goed?", vroeg hij. „Nee!", riep de piloot, je moet niet zo schokken!" „Ik kan er.... hik.... niets aan doen", zei Panda, „ik hebhikoude documen ten op.hik.opgegeten en daardoor hik.... erg de hik gekregen!" „Wie eet er dan ook oude documenten!", riep de piloot Verbaasd, „enfin, ieder zijn meug! Maar mooi vliegen kan ik niet, als ik steeds schokken' krijg!" En inderdaad, elke hik van Pa'nda tekende zich duidelijk in de baan van het vliegtuig af. Twee mannen hebben gistermiddag ge tracht een overval te plegen op de kassier van een boerenleenbank aan de Rotter damse Rijweg te Rotterdam. Een hunner, de 23-jarige incasseerder J. van S., kon worden gepakt. De andere man ontkwam. De mannen deden in de gang van het gebouw alsof zij hooglopende ruzie had den over een bankrekening. Toen hun ver zocht werd even binnen te komen om de kwestie uit te zoeken, grepen beiden plot seling de kassier beet. Deze verzette zich hevig en riep luidkeels om hulp. Twee re chercheurs, die toevallig voorbijkwamen, hoorden het geschreeuw, renden naar binnen en mengden zich in de strijd. Toen het hun duidelijk werd wat er aan de hand was, had een der overvallers reeds het hazenpad gekozen. De incasseerder werd meegenomen naar het politiebureau. Daar bekende hij d<at hij de overval had willen plegen om zijn financiële moeilijkheden op te lossen. Met ingang van 15 Maart is mr. A. W. Lazonder, secretaris der directie van de Nederlandse Spoorwegen, toegevoegd aan deze directie voor het verrichten van spe ciale werkzaamheden. Met de tijdelijke waarneming van het secretariaat is belast drs. J. P. B. Tissot van Patot, referendaris der Nederlandse Spoorwegen. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep der beide PTT-ambtenaren, die door de rechtbank te Amsterdam wegens verduistering van loodkabels van de radio- distributie, die bij PTT in beheer is, ver oordeeld waren tot een jaar gevangenis straf. Het hof te Amsterdam had dit von nis bevestigd. De loodkabels waren, af komstig van radiodistributiebedrijven, die vroeger het eigendom van de verdachten waren geweest en die tijdens de bezetting waren genaast. De cassatiepleiter, mr. M. A. Levison te Amsterdam, had zich beroepen op de toe lichting van het Londense besluit E 118, volgens welke de eigendom der centrales zou terugkeren onder oorspronkelijke ei- genaren. De advocaat-generaal zei, dat zow.el de wettelijke regeling als het medegedeelde uit de memorie de indruk wekken, dat de wetgever niet bewust gekozen heeft tus sen enerzijds onmiddellijk herstel in de eigendom met voorlopig beheer bij PTT én anderzijds het wegnemen van de wette lijke beletselen tegen, terugkeer van. eigen dom. ADVERTENTIE De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablei brengen baai waar andere mid delen falen. Tezamen werken zij bijzon der snel, krachtig en weldadig. oer snei, Kracntig en weiaaaig. j» n c Cycloon. Een hevige wervelstorm afkom stig uit Noord-Afrika heeft Sicilië ge teisterd. Te Catania zijn enkele wijken door windstoten en slagregens verwoest en zeshonderd gezinnen dakloos gewor den. Het dorpje Santa Maria Goretti, dat door overstroming wordt bedreigd, moest ontruimd worden. De weg- en spoorverbindingen tussen Catania, Pa lermo en Syracuse zijn door overstro mingen verbroken. Van slachtoffers is echter geen melding gemaakt. Beter. De gezondheidstoestand van de Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck, die enige tijd geleden ziek werd, is vol gens mededeling uit zijn naaste omge ving beter geworden. Over de aard van de ziekte is niets bekend. Gemenebest. Het Lagerhuis van India heeft Dinsdag met 278 tegen 49 stem men een motie verworpen, waarin In- dia's uittreden uit het Britse Gemene best werd geëist. Premier Nehroe, die India's lidmaatschap van het Gemene best verdedigde, zeide te wensen,, dat een dergelijke verhouding zich ook zou ontwikkelen tussen India en de andere Aziatische landen. Hij noemde het Ge menebest een vorm van betrekkingen, waarbij geen verplichtingen aan welke kant ook bestaan, behalve dat er ,,af en toe vriendschappelijk contact is en vriendschappelijke besprekingen wor den gevoerd." Oordeel. Men verwacht, dat de Perzische eerste minister, dr. Mossadeq, bij zijn radiotoespraak op Vrijdagochtend aan staande over de oliekwestie zijn oordeel zal zeggen over de jongste Britse voor stellen aangaande de schadeloosstelling aan de Brits-Perzische oliemaatschappij. Het zal Vrijdag twee jaar geleden zijn, dat de wet op de naasting van de olie in het Perzische parlement werd aange nomen. Schadevergoeding. De Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie en Hongarije medegedeeld, dat zij zich zullen wenden tot het Internationale Hof van Justitie in Den Haag, tenzij beide landen de eis tot schadevergoeding voor een in 1951 in Hongarije tot landen gedwongen Amerikaans vliegtuig inwilligen.. In de nota's aan de beide regeringen eist de Amerikaanse regering een schadever goeding van 637.894 dollar en 11 cent met een rente van zes procent, In het bedrag voor de schadevergoeding is het bedrag dat de Verenigde Staten moesten betalen voor de vrijlating van, de vier inzittenden, 123.505 dollar en 15 cent, inbegrepen. Plan. Te Tokio is Dinsdag een door Ja panse industriëlen opgesteld plan voor de herbewapening van het lan<| gepubli ceerd. Het voorziet in een leger van 15 divisies, een luchtmacht van 3.700 vlieg tuigen en een vloot van 300.000 ton (in hoofdzaak torpedobóotjagers) van het standaardtype van 1.600 tón met een topsnelheid van 33 knopén). Uitgaande van een blijvende Amerikaans-Japanse samenwerking, zou de uitvoering van het plan Japan ruim 17 milliard gulden kosten, waarbij de Verenigde Staten ruim 13 milliard gulden voor htm reke ning zouden moeten nerqe». Denationalisatie. Het Britse lagerhuis heeft Dinsdag met 304 tegen 271 stem men het wetsontwerp, kracSfens het welk de genationaliseerde staalmaat- schappijen aan particulieren zullen worden terugverkocht, aangenomen. Het ontwerp gaat thans naar het Ho gerhuis. De staalindustrie is in Februari 1951 genationaliseerd. Ongeveer hon derd grote maatschappijen, waarin on geveer 300.000 arbeiders werk vonden, waren hierbij betrokken. Kleine maat schappijen, waaronder vele gieterijen, konden als particuliere ondernemingen verder werken. Vlucht. Een salonboot met accommodatie voor vijfhonderd passagiers, de „Deutschland", is Maandag met de ge zinnen van de eigenaars aan boord uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn ge varen. De vlucht was reeds gedurende enige tijd voorbereid. Onder andere had men de voorzorg genomen, het roer in een bepaalde stand vast te zetten, zodat op het gevaarlijkste traject van de tocht de opvarenden zich gedekt konden hou den. Toen de Volkspolitie bij Niederneuen- dorf merkte, dat de „Deutschland" niet het omleidingskanaal, dat om West- Berlijn loopt, maar de Havel opvoer, openden zij het vuur op het schip. Nie mand werd echter geraakt. ER is een tijd geweest dat geleerden en leken het zich nogal gemakkelijk maakten met allerhande af stamming stheo- rieën. We zullen daarop thans niet dieper ingaan, want in de toekomst zal zich waar schijnlijk nog wel een gelegenheid voor doen daarover een en ander te zeggen. Voldoende zij, dat zo'n halve eeuw gele den, vele lijsten werden geproduceerd, waarin haarfijn werd aangetoond dat de mens en de aap in een nauwe familierela tie tot elkaar stonden, en hoe deze familie leden afstamden van gemeen- schappelijke voorouders. Zoals gezegd, we zullen ons daar niet verder in verdiepen, want al te gemakkelijke theorieën ster ven hun natuurlijke dood en de meeste onderzoekers zijn al reeds tot het inzicht gekomen dat het leven mysterieuser is dan zij oorspronkelijk wilden aannemen. We wilden het in dit verband alleen maar hebben over de hond. Immers, wan neer de afstamming van de mens zo nauw keurig kon geschieden, dan zal de afkomst van de hond toch wel in het geheel geen moeilijkheden hebben opgeleverd? Inder daad, de zaak was gauw bekeken, want er werd als vanzelfsprekend aangenomen dat de wolf tot de verre voorvaderen van de hond heeft behoord, dat dit dier door de mens getemd werd en dat in de loop van vele duizenden jaren hieruit de ver schillende hondenrassen en -typen zijn voortgekomen. U ziet, de theorie was gauw opgesteld. Maar zoals met zovele vraag stukken op dit gebied, was ook in dit geval de kwestie wat minder eenvoudig dan ve len gemakshalve hadden verondersteld. Laten we kort zijn: Zelfs van een zo simpel Iets als de afstamming van de hond kan totaal - niets Worden aangetoond! Bij alle goede éigenschappen die de hond sieren, heeft- hij één bezwaar en wel, dat zijn geraamte snel verteert. Daarom ziin de overblijfselen van dit huisdier uit "N het verre verleden betrekkelijk zeldzaam. In de collectie van millioenen verbeende en versteende overblijfselen die de weten schap van alle mogelijke diersoorten in de laatste anderhalve eeuw met grote zorg en nauxukeurigheid uit oude aardlagen heeft opgediept, ontbreekt de hond echter niet geheel. Bijna een eeuw geleden leidde de lage waterstand van de Zwitserse meren tot het vinden van overblijfselen van paal woningen, die huisvesting hadden verleend aan de mens uit het Nieuw Stenen tijd perk. Door ligging aan de oevers der meren, bleek in de modder veel bewaard te zijn gebleven, dat anders ver loren zou zijn gegaan. Behalve sporen en restanten van hout, vlechtwerk, netten en ge weven stoffen, werden hier ook hondenbeenderen gevon den. Nadien zijn in de „keukenafval hopen" die in Denemarken en Schot land zijn aangetroffen eveneens restanten van de hond uit de steentijd gevon- ken dat de hond die destijds de mens ver gezelde, niet méér op een wolf geleek dan thaxis. Het hondenras van toen had de meeste overeenkomst met de Keeshond en algemeen wordt thans aangenomen dat de tegenwoordige Kees de rechtstreekse af stammeling is van de hond uit de Zwit serse paalwoningen en dat dit dier met de paalbouwers uit Azië is gekomen. De Kees was vroeger méér dan thans in geheel Azië en Europa de bewaker van huis en erf, en in China van de rijstvelden. Kenners zul len in de Chowchow en de Samojedenhond den. Uit onderzoekingen is toen geble- ongetvAjfeld gemeenschappelijke gelaats trekken met de Keeshond kunnen ontdekken En nu we de Samojeden hebben ge noemd, kunnen we wel even overstappen naar de Eskimo's, welk volk een scheld naam draagt, doch een taal bezit Waarin als uitzondering geen enkel scheld woord voorkomt. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2