Overdenkingen voor de bouw van een Velsense slachthal Winkelsluiting binnenkort opnieuw in V Velsen kan inhaken op de modernste methoden Havenberichten Agenda voor Velsen SLA CHTHUISIDEEëN Kennemer antaarn Botter HD 54 op eigen kracht vlot Uitzettingsgeval blijft in handen van B. en W. Vlagget jesdag nadert Marionetten spelen hun spel WOENSDAG 18 MAART 1953 5 Morgen veertigjarig jubileum bij Openbare Werken Wij ontleenden onze gegevens aan een i artikel van dr. J. Rinses, oud-directeur van het slachthuis in Zaandam, die een Stranding bij IJmuiden Gemeente dure verhuizer? Vrijdag 20 Maart eerste samenspreking Vanavond de Faust in miniatuur Maranatha-samenkomst „Ditte" Donderdag in reprise OLD CLOTHES NEW j"X- - 1 ÉST pit rak BH MBM KW 128 bracht lijk aan de wal Meer ruimte in het vestigingsverbod Snoekbaarsseizoen sloot slecht af Laros en het Nederlandse kampioenschap Het moderne slachten is zo langzamerhand mijlenver verwijderd geraakt van de vroegere methoden, waarop men het vee, bestemd voor menselijke consumptie, doodde. Vroeger was het voornaamste doel van een abottoir het wegnemen van de hinder, veroorzaakt door de in de steden verspreide particuliere slachtplaatsen; thans is het een instituut ten dienste van de uitvoering der vleeskeuringswet en daarmee is dus het abattoir een instelling geworden, die allereerst de hygiëne dient. Het Europese slachthuis en dan meer speciaal het abattoir, zoals het op Duitse leest is geschoeid, voldoet naar het oordeel van de deskundigen niet meer aan een eis, zoals daar zijn de nauwkeurige sectie van elk slachtdier en daarnaast de scherpe scheiding van het „vuile" en het „schone" gedeelte bü het verkeer van vlees en vee door het abattoir. Met andere woorden; in de meeste Euro pese abattoirs kruisen het reine en het reeds bevuilde materiaal elkaar herhaal delijk hoe men ook in diverse Nederland se slachthuizen heeft gepoogd, de nadelen van dit systeem op te heffen. Keuring nummer één De keuring echter van het geslachte vee is nog belangrijker, zo oordeelt een man als dr. J. Rinser, de oud-directeur van het slachthuis voor de Zaanstreek, en voor een goede keuring zijn nodig licht, stilte, orde en reinheid. De Europese wijze van slachten is niet bevorderlijk voor het nakomen dezer ver eisten: de lichtvoorziening is meestal niet groot, het geraas in de slachthal maakt de volledige concentratie van de keurende ambtenaar moeilijk en de ontsmetting van het keurgereedschap is vaak haast niet mogelijk. De Amerikaans-Engelse wijze van slach ten is daarentegen een veel efficiënter en dus ordelijker aangelegenheid, terwijl ook de zindelijkheid in die slachthallen groter is dan in de Europese. Er wordt bijvoor beeld niet gereden met afvalwagens of karren: de organen der geslachte dieren verdwijnen door openingen in de vloer en het lopende-band-systeem geeft in het al gemeen deze Amerikaans-Engels georiën teerde „slaughterhouses" een veel grotere rust en arbeidsintensiteit. De grote steden ginds hebben dit systeem tot in de perfectie doorgevoerd in hun „torenslachthuizen", waarbij het reine en De heer E. J. Polderman zag zijn eerste werk door de Duitsers vernielen Op 19 Maart zal het veertig jaar geleden zijn, dat de technisch ambtenaar eerste klasse E. J. Polderman, Driehuizerkerk- weg 21 te Driehuis, bij de gemeente Velsen in dienst kwam. Hij werd op 19 Maart 1913 aangesteld als bouwkundig-tekenaar bij het bedrijf Openbare Werken en kreeg tot taak het houden van toezicht en dergelijke bij de bouw van de openbare lagere school G. aan de Wijkerstraatweg te Velsen-Noord. Zijn eerste werkobject in deze gemeente is helaas in de oorlogsjaren door de Duitsers gesloopt. Voor zijn indiensttreding bij de gemeen te Velsen was de heer Polderman werk zaam als tijdelijk tekenaar bij de gemeen telijke reinigingsdienst te Haarlem en en kele jaren in het particuliere bouwbedrijf. Zijn werkzaamheden bij de gemeente Vel sen werden in de mobilisatie-jaren tijdelijk onderbroken, aangezien hij van 1 Augus tus 191419 December 1916 in militaire dienst werd opgeroepen. Op laatstgenoem de datum kwam hij bij het bedrijf Open bare Werken terug en werd aangesteld in de rang van opzichter eerste klasse bij de afdeling Bouw- en Woningtoezicht. In deze functie was hij belast met het toezicht op de uitvoering van bouwwerken in de ge meente en gedurende de laatste jaren voor namelijk in het rayon Velsen-Noord. Tevens is de heer Polderman belast met het schouwen van woonwagens en woon schepen. Met ingang van 1 Oct. 1947 is hij bevor derd tot technisch ambtenaar le klasse, welke rang hij tot nu toe bekleedt. De jubilaris is een rustig werkend per soon, die niet alleen bij zijn superieuren en collega's zeer is gezien, doch ook bij architecten en aannemers. In de achter hem liggende jaren heeft hij uiteraard vele phasen van de groei van de gemeente Velsen meegemaakt. Moge het hem gegeven zijn om de laatste 2 jaren, welke hem nog scheiden van zijn pensioen, zijn beste krachten te kunnen geven in het belang van de gemeente. Op Donderdag 19 Maart zal het hem zeker niet aan belangstelling ontbreken. Des morgens om 10 uur zal hij door het gemeentebestuur en zijn collega's worden gehuldigd op het kantoor van Openbare Werken, Velserbeek 1 te Velsen, en zal de dag verder in huiselijke kring worden doorgebracht. Ongetwijfeld zullen vele be kenden en relaties uit de bouwwereld van de gelegenheid gebruik maken om 's mid dags op de receptie, welke van 2 tot 5 uur bij de jubilaris thuis wordt gehouden, van hun sympathie te doen blijken. het onreine materiaal elkaar nergens ont moeten. Dat het niet alles goud is,- wat er blinkt, bewijst de opmerking van de heer Rinses, dat de Amerikanen met de wijze van doden der slachtdieren nog wel op een paar punten een lesje in Europa kun nen nemen. Duits systeem verouderd Maar toch: ondanks alle tegenkanting kan de heer Rinses niet ontkomen aan de indruk, dat het Duitse slachthuistype heeft afgedaan, al beseft hij terdege, dat bij een landelijke doorvoering van dit systeem met de daaraan verbonden grotere efficiency verscheidene thans bestaande abattoirs zonder schade gesloten konden De Europese en dan meer speciaal de Duitse wijze van slachten met de i daaraan verwante inrichting der abat- toirs raakt steeds meer verouderd en het vaste land gaat zich bij de bouw van nieuwe slachthuizen oriënteren op i de Engels-Amerikaanse opvattingen van slachten. Nu de gemeente Velsen na vele jaren de voltooiing der voorbereidingen voor een nieuw slachthuis nadert en er on- langs een studiecommissie onder presi- j dium van burgemeester mr. M. M. Kwint naar Groot Brittannië is ge- weest om zich ter plaatse op de hoogte i te stellen van de slachthuis-ideeën, lijkt i het nuttig een deskundige over het slachthuiswezen aan het woord te laten. beschouwing schreef in het maandblad Publieke Werken". worden. Tot zover dit artikel van de heer Rinses. Nu Velsen binnen afzienbare tijd een slachthuis krijgt, lijkt het uitermate nuttig en gewenst de beste oplossing voor de ko mende jaren te kiezen, ook al wordt daar mee de traditie geweld aangedaan. Inmiddels zal het rapport over de slacht huiskwestie, die nog steeds onder de eer ste urgentieklasse van het investerings plan is gerangschikt', een aantal vragen afdoende kunnen beantwoorden. Door dat het nog al mistig was en het kompas enkele streken afweek is de motor- botter HD 54, eigendom van de rederij K. C. Esser te Amsterdam, die het scheepje onlangs kocht van de heer J. Wezelman te Den Helder, gistermorgen omstreeks tien uur op ongeveer twee mijl ten Zuiden van de Zuidpier tussen paal 58 en 59 op de eer ste bank voor het strand gelopen, 's Mid dags bij hoog tij kwam de botter op eigen kracht los. De Amsterdamse botter, die nog onder het merk HD. 54 vaart en vroeger de Oberon heette, is, na revisie van de motor, pas sinds vier dagen voor de rederij Esser in de vaart. De eerste reis van schipper Dirk de Niet is met twee manden vis en een stranding dus wel even anders verlo pen dan deze kundige en ervaren zeeman zich er van had voorgesteld. Voor de enige matroos die hij aan boord had was het de eerste reis en daarmee de eerste „schip breuk". Ruim zes uur lang heeft de HD. 54 op de bank liggen schommelen maar de twee opvarenden zijn er steeds zeker van geweest dat het zou lukken los te komen. Het was gistermiddag namelijk hoog water om vijf uur. Een uur voor die tijd kon schipper De Niet cp de Tegeltjesmarkt al vertellen hoe het was gegaan. De HD 54 werd gebouwd in 1884 en heeft een 50 pk. motor. Lezingavond van „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" Voor de afdeling IJmuiden van de ver eniging „Oud-Katholiek Ondersteunings fonds" zal pastoor C. F. Nieuwenhuyzen Maandag, 23 Maart in het Oud-Katholiek Verenigingsgebouw een lezingavond met lichtbeelden verzorgen. Pastoor Nieuwenhuyzen zal spreken over „Het leven en werken van een dokter in het oerwoud". Met vier man achter de collegetafel wethouder H. de Boer liet in Velsens raad gisteravond wegens ziekte verstek gaan heeft de vroedschap zich gisteravond in opmerkelijk korte tijd door een lijvige agenda gewerkt. Daarbij kwam allereerst een verweer van diverse middenstandsorganisaties tegen de verplichte Dinsdag middagsluiting aan de orde toen de ingekomen stukken ter tafel verschenen en het bleek, dat deze affaire opnieuw op de helling gaat komen: de voorzitter deelde namelijk mede, dat in de volgende raadsvergadering (die wegens Pasen niet over drie maar over vier weken wordt gehouden) de winkelsluiting hopelijk weer ter sprake zai kunnen komen. Voorts is er breedvoering gesproken over een onverkwikkelijke uitzettingskwestie van een kapper in Driehuis, welke kapper de door de gemeente gepresenteerde ontruimingsrekening vergoed wil zien door de overheid en voorts kreeg de A.N.W.B. van twee kanten critiek en van één afgevaardigde medeleven, omdat de bond-die-de-wegwijzers-plaatst in Velsen diverse locale bezienswaardig heden van de wegwijzers gaat verwijderen. De heer Verbeek (Arbeid) voorzag de ingekomen aanmerkingen in de uniforme Dinsdagmiddagsluiting, mede namens de heer Van Leusen, van een paar kant tekeningen; volgens hem is er ernstige tegenkanting ontstaan tegen de „dichte" Dinsdagmiddag, temeer daar naburige ge meenten vaak heel andere principes hul digen. Aan zijn suggestie om de zaak nog eens te bekijken en daarbij het probleem van de aangrenzende winkelcentra terdege in acht te nemen, werd door de burge meester, mr. M. M. Kwint, in zoverre tegemoet gekomen, dat deze na de college vergadering van diezelfde ochtend kon meedelen, dat er inderdaad in deze richting stappen zullen worden ondernomen. „Verhuizing" De ontruiming door de Driehuiser kapper, die verleden jaar van de Genestetlaan naar de Kennemerlaan verhuisde op last van de gemeente, kreeg een glibberig staartje, doordat de betrokkene de gemeente wilde laten opdraaien voor de toen gemaakte onkosten, die door de gemeente aan hem 'n rekening werden gebracht. De Katholieke afgevaardigde m r. T o n i n o betwistte de competentie van het college in deze; B. en W. wilden namelijk de kwestie in eigen hand houden „ter afdoe ning" en hij kreeg daarbij van enkele kan ten steun. De heer Tonino zag in de raad wel degelijk een beroepsorgaan en hij vroeg om een nadere uiteenzetting. De heer Verbeek informeerde naai de achtergrond van de „verhuizing", omdat hij de 230.waarvoor de overheid het slachtoffer aansprakelijk stelt, aan de ge peperde kant vond: „vele Velsense verhui zers zouden het graag voor minder hebben gedaan." Als de verhuizing van de uitge zette inboedel een ordemaatregel is ge weest, meende hij, dan lijkt het niet juist een rekening te sturen. De heer Kruisman (C.P.N.) gooide er een schepje op en sprak van „woeker winst" voor de verhuizing van Driehuis naar IJmuiden-Oost. Niet normaal Wethouder Strijbosch (K.V.P., Soc. Zaken, Huisvesting) gaf de gewenste in lichtingen: het is volgèns hem geen nor male ontruiming geweest, want het hele kappersinstrumentarium moest worden ge demonteerd en er ging zelfs een schuur mee: de rekening van 230,is dus niet alleen de veihuizing, maar ook de „af braak". „Door de onwil van de betrokkene," al dus de wethouder, „om mee te werken en na twee brieven, waarin het naderend onheil hem indertijd is aangekondigd, heeft de gemeente de „normale kosten" in rekening moeten brengen." Burgemeester Kwint wees de heer Tonino terecht over de omstreden com petentie van het college in deze; volgens hem is dit inderdaad uitsluitend een kwes tie van B. en W.-beleid en voorts ontstond er een discussie over de omvang van de rekening. Maar de heer Maas (Katholiek) kwam nog met het argument, dat de betrokkene het college heeft gevraagd de kosten te verminderen c.q. te schrappen en dat hij naar zijn mening het recht heeft bij afwij- ging in beroep bij de raad te gaan. Nee, zei de voorzitter, dat kan niet. Alleen, als men kan aantonen, dat de ge declareerde kosten niet gemaakt zijn, dan zou beroep mogelijk zijn. Hij bleek overi gens van zins te zijn, deze naargeestige kwestie uit te vechten en zou het desnoods op parate executie laten aankomen, zeg gende dat ook zulks, evenals de voorge schiedenis tot het beleid van het college behoort. Toen de hamer er al over gevallen was, kwamen de communisten met een voorstel aandragen, welk voorstel door de voorzitter, evenwel onder luid gesputter van de geestelijke vaders, ter zijde werd gelegd. Rechter zwijgt Uit de verslagen van de commissieën tot wering van schoolverzuim putte de heer De Groot (Arbeid) een vraag over de manier, waarop de commissie tenslotte achter de resultaten van het eventuele ge rechtelijke ingrijpen tegen de overtreders kan komen. Dat is niet wel mogelijk, zei de voor zitter, want men kan nu eenmaal geen inzage verlangen van de justiële be scheiden. De verhoging van de subsidie voor de schcolmelkverstrekking ontlokte mevrouw H e ij k o o p een vraag over een intensie vere keuring der oudere schooljeugd met het oog op eventuele houdings- en gezond heidsdefecten. Nadat de heer Floor (C.P.N.) voor gratis schoolmelk had gepleit, ging de heer Van Leusen (Arbeid) mèt mevrouw H e ij k o o p buiten de orde; hij zag niet in, waarom de kinderen op school wel en de reeds werkende jeugd niet zou moeten worden onderzocht, als het idee van het enige vrouwelijke raadslid uitvoerbaar is. Wethouder Strijbosch (Kath.) vond het ernstig ijveren van de heer Floor schoon, was met de heer De Groot ver heugd over de bijna collectieve deelneming der scholen aan de melkverstrekking, die nu volgens een prachtig stelsel werkt waarbij niemand iets weet over eventuele gratis melkverstrekking aan een ander. De voorzitter zag wel wat in de ideeën van mevrouw Heijkoop, maar dr. v. Leusen wilde met een "handeling toch liever wachten tot wethouder De Boer terug is. Een door de heer Van Veen (Kath.) aangeboorde discussie over de eventuele schadevergoeding aan pachters bij de aan koop van grond door de gemeente pach ters, die bepaalde gronden met veel moeite h'bben „opgewerkt" bleek enigszins buiten de orde te vallen, maar zij zal nog wel eens opduiken bij komende grond- kopen. De kosten van de omlegging der riool water-persleiding als gevolg van de tunnel bouw leken de heer Lips voor rekening van het rijk te moeten komen, maar wet houder Visser was het daar niet mee eens: in 1940 is de huidige leiding wegens materiaalgebrek langs de kortste lijn ge legd, zoals ze nu ligt, in de wetenschap, dat de leiding er later uit zou moeten. En dan moet de gemeente nu ook de kosten voor haar rekening nemen. De A.N.W.B., die voortaan de Ruïne van Brederode en andere bezienswaardigheden niet meer op zijn richtingaanwijzers wil plaatsen, kreeg een paar boze woorden van de heer Tonino naar het hoofd, waarna later het verwijt kwam, dat de A.N.W.B. zelfs nu al aan het doorhalen is geslagen. De heer V a n Leusen begreep het echter volkomen van die A.N.W.B., want „straks "Vilt u een bon hebben", naar de heer Tonino. „Maar ik ben geen bezienswaardigheid," gaf deze terug. In elk geval werd het cre- diet voor eigen, gemeentelijke richting wijzers, door de raad vlot gefiatteerd. Er ontstond een geringe gedachtenwisse- ling over de huur van een lokaal in het Cultureel gebouw voor de huisvesting van het „driemanschap" Cultureel ambtenaar, ambtenaar voor de Sport en ambtenaar voor Jeugdzaken, waarbij de heer Den Hollander (C.P.N.) deze oplossing verre van fraai vond, om voorts te rede neren, dat door het gebruik als kantoor ruimte het Cultureel gebouw niet meer helemaal aan zijn doel beantwoordt. De wethouder van Sport (a.i.) zag de gevaren niet zo ernstig: de huur kan ten eerste te allen tijde beëindigd worden; het oude gebouw is niet langer geschikt en zou veel geld vragen als het veranderd moest worden en bovendien zal er in de toekomst toch een derde en dan definitieve oplossing gevonden moeten worden. Als het bestuur van het Cultureel gebouw meent, dat de kantoorlokaliteit in dit gebouw toelaatbaar is, dan vindt het gemeentebestuur dat best, meende wethouder Visser, die het zeker de moeite waard vond als het „triumfiraat" goed gehuisvest is. Inderdaad: het ligt nog niet in het centrum, maar het zal niet lang meer duren, hoewel men er dan: misschien weer uit gaat. De heer L i p s zag het raadhuis als ideaal onderdak voor deze ambtenaren. Over de nieuw te bouwen industrieloods op het terrein van gas en water, zei de heer Scheringa (C.P.N.) trots, dat zijn fractie de noodzaak er van al veel eerder had ingezien. De verandering van de verordening op de studiebeurzen werd andermaal aange houden tot de wethouder terug is en daar mee was de agenda goeddeels bekeken; na een serie hamerstukken werden diverse be noemingen aan scholen bij hamerslag af gehandeld, daar er slechts enkeltallen waren voorgesteld. En te negen ure waren 26 agendapunten afgehandeld. Reeds verscheidene malen is de vraag gesteld, op welke datum dit jaar Vlagge tjesdag valt. Voorshands moet deze vraag onbeant woord blijven, maar dit neemt niet weg, dat het thans hoog tijd wordt, de optocht problemen eens nader te bezien. Een be langrijk vraagstuk is, of er prijzen moeten worden uitgeloofd en zo ja, welke criteria zullen moeten gelden en waaruit de prij zen zullen moeten bestaan. Een nog be langrijker vraagstuk is, wglk aspect aan de optocht moet worden gegeven. De plannen voor het Aalsmeerse bloe mencorso zijn reeds met Kerstmis klaar; het corso wordt gehouden eind Augustus. Dit corso wordt dus ter dege voorbereid. Nu is een Vlaggetjesdagoptocht eenvou diger van opzet, maar ook een goede voor bereiding daérvan vraagt tijd. Bij een bloemencorso neemt elke kwe ker een bepaalde taak op zich. Bij een Vlaggetjesdagoptocht zou elke deelnemen de vereniging dat moeten doen. Dat vraagt beraad. IJmuidens Bloei wil daarom Vrij dag 20 Maart in het Hervormde Jeugdge- bouw een samenspreking houden met alle organisaties die vorige jaren in optbcht- verband de aandacht vroegen voor de vlaggende vloot. Ook dit jaar roept de haven. Bestuurders betrekt Vrijdagavond uw post! Vanavond komt Bert Brugman met zijn Marionettentheater in 't Hervormd Jeugd- gebouw aan de Rembrandtlaan in IJmui den-Oost en geeft daar een opvoering van de oude volkslegende uit de middeleeuwen dr. Johann Faust. Het poppenspel is bijna zo oud als de mensheid en het is geen speciaal spel van één volk, want ieder volk heeft hieraan meegedaan en naarmate de beschaving verder reikte, groeide dit spel uit tot kunst. Het poppenspel „Faust" is gegroeid uit het oude handschrift van de bekende pop penspeler Geissel'brecht en ditzelfde hand schrift inspireerde Goethe tot zijn onver gankelijk meesterwerk. De verhalen die over dr. Joh. Faust, die in Wittenberg leefde, de ronde deden, berustten voor een deel op volksfantasie. De meeste van die teksten zijn verloren gegaan of de verha len gingen van mond tot mond en werden nooit opgetekend. De inhoud van het stuk mag algemeen bekend worden geacht. Faust, die een' contract met de duivel aan gaat, verbindt zich om na 24 jaren zijn ziel aan hem priis te geven, als de duivel hem in die periode tenminste onbeperkte macht verleent. De figuur van de reizende bediende Hansworst verdient echter een kleine toe lichting. Hij belichaamt de traditie in de volkspoppenkunst en is het noodzakelijke element in het volksmenu dat altijd is sa mengesteld uit „een lach en een traan". Zonder deze figuur is geen goed volksstuk denkbaar. Naast dit stuk, voert Brugman vanavond „Het Oude Lied" ten tonele, een Bieder meier-zangspel met muziek van Mozart. Dit spel is de charmante geschiedenis van twee jonge mensen, die elkaar na al lerlei verwikkelingen vinden, dank zij hun beider bewondering voor de muziek van Mozart. Eén popenspel is geen poppen kast, het is een kunst, die slechts weini gen vermogen te brengen en die door de jaren heen een uitzonderlijk hoog cultu reel peil heeft bereikt. Vrijdagavond 20 Maart zal de laatste Maranatha-samenkomst plaats vinden van het seizoen 1952-'53. Als spreker voor deze samenkomst zal optreden de heer P. J. Berrevoets uit Delft. Het onderwerp zal zijn „Een lage levensstandaard en een hoge kostprijs". De samenkomst zal plaats vinden in het lokaal Ger. Doustraat 32 ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel 4886 M J^MBh SL &jgr< fflÊÈÈËi „Ditte, een mensenkind" (Donderdag in een speciale voorstelling in Thalia) is een zuivere, reeds veelbesproken Deense film, waarin de toeschouwer geconfronteerd wordt met een belangrijk probleem in een kring van eenvoudige mensen, naar wie ondanks al hun primitiviteit onze sympa thie uitgaat. Jgugd zoekt jeugd Zaterdag heb ik het u al voorspeld: dat wordt een hele affaire met die junioren dierenvrienden. Ge weet allen, dat er een jeugdgroep in de Velsense dierenbescherming is, want de leden daarvan heb ben zo langzamerhand met nimmer aflatende energie heel Velsen afgestroopt, om namen te vergaren van lieden, die het dier een goed hart toedragen en er dan ook maar een paar centjes voor over moeten heb ben. Nog niet bij geweest? Wacht maar, dat komt wel en zet U dan schrap, mijne vrin den, want die knapen laten niet af voor en aleer ge u hebt laten boeken als lid van de Ne derlandse vereniging tot be scherming van Dieren, hoe ge ook sputtert, dat we eerst maar eens aan de bescherming van mensen moesten gaan denken. Ge hebt daar tussen haakjes wel gelijk aan, maar daarom hoeft ge die NVTBVD nog niet in de steek te laten, want die kan moeilijk een UNO voor poezen inrichten. Maar goed, die jeugdgroep is stevig aan de slag en nu vraagt Hans Kramer mij, of er niet meer meidjes en knapen te porren zouden zijn voor de jeugdgroep. Vast wel, Hans. Niet ouder dan 20 en niet jonger dan zestien lentes moeten ze zijn en ze moeten maar eens een briefje schrijven aan Hans, die op nommer 17 aan de Drie- huizerkerkweg woont, dan worden ze wel verder bitwijs 'emaakt.De jongelingschap van Velsen zou op die manier al leen al een stevig steentje kun nen bijdragen aan het asyl, dat komen gaat en zo hoog nodig is. „Hopende op een groot succes, teken ik" zegt Hans. „Vertrouwende op een knal succes" teken ik.... Dank Waar de zweep uitgetrokken wordt ter geseling, daar mag de streling niet ontbreken en waar de overweg in de Zeeweg vorige week nog een kuilig on gemak kon heten voor al wie er passeren moest, daar kan tiu een klein gebrom van tevre denheid vernomen worden. Het ergste is er af, nadat ernstige mannen hunlieder best hebben gedaan; deze overweg is al thans weer berijdbaar met wat overweg-overleg. Nu nog eventjes de mouwen omhoog, heer Hollander en ook fluks de bergen geslecht in de overweg bij de vishallen, in Santpoort en bij Driehuis (volgorde naar gelang van er gernis) en wij zullen weer heel goed overweg kunnen. LAMPENIER Gistermiddag arriveerde de KW. 128 met de vlag halfstok in de haven van IJmui den met aan boord het stoffelijk overschot van een man, dat aangetroffen is op 30 mijl N.W. van IJmuiden. Daar het lichaam kennelijk reeds zeer geruime tijd in het water heeft gelegen, neemt men niet aan, dat het een van de slachtoffers van de „Catharina Duyvis" is. In de Nederlandse Staatscourant van 16 Maart is een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning opgenomen, waarbij het gebied, waar op het Bedrijfsvergunningenbesluit 1941 toepassing vindt hetwelk reeds zeer be perkt was nog verder wordt ingekrom pen. Het vestigings- en uitbreidingsverbod zal voor de voedselvoorzieningssector in het vervolg slechts gelden voor fabrieken van plantaardige oliën en vetten, meel- en bloemfabrieken en maalderijen, waaronder veevoedermaalderijen, bierbrouwerijen, mouterijen, maïszetmeelfab rieken, aard appelmeel- en glucosefabrieken, mengvoe derfabrieken, vismeelfabrieken en mar- garinefabrieken. Het bovenstaande houdt in, dat vrijheid van vestiging en uitbreiding zonder be- drijfsvergunning thans verder wordt uitge breid tot de navolgende takken van in dustrie: blikconservenindustrie, industrie van gecondenseerde melk en verstui vingsmelkpoeder, rijstpellerijen, suiker en suikerraffinage-industrie alsmede de koel- en vrieshuizen. Het bedrijfsvergunningenbesluit blijft voor wat betreft de groothandel slechts van. toepassing op de groothandel in scheeps- proviand. De laatste week van het snoekbaarsseizoen op het IJselmeer verliep niet bevredigend. De vangsten waren, op een enkele uitzon dering na, bijzonder laag: per span en per dag van 40 tot 200 pond. De noteringen voor de snoekbaars waren per pond van f 0,85 tot f 0,90. Aanvoer van rode baars was vrij goed. Hier waren de noteringen per pond van f 0,86 tot f 1,09. Voorn en blei noteerden per pond f 0,0814. Snoek noteerde per pond f 0,60 en karper van f 0,20 tot f 0,23. De weekbesommingen der snoekbaarsvis sers varieerden deze week per span van f120 tot f600. Door enkele Noordzeevissers werd enige Noordzeevis aangevoerd. De prijzen voor de verse vis lagen niet hoog, zodat de besom mingen slechts gering, waren. Aangevoerd werd: 7562 pond snoekbaars; 1895 pond rode baars; 7926 pond voorn en blei; 102 pond karper; 8 pond snoek; 5556 pond zeevis en 7275 pond nest. Dé totale omzet aan de afslag bedroeg ongeveer f 10.200. Wil Laros zich onder de 14 deelnemers, die in het damkampioenschap van Neder land uitkomen, bij de bovenste zes plaat sen dan moet de D.C.IJ-er van zijn vijf nog te spelen partijen er twee winnen en drie remise spelen. En dat wordt een uiterst zware taak, gezien het programma, dat de IJmuide- naar nog krijgt te verwerken. Zaterdag en Zondag speelt Laros tegen J. H. Craane en A. Bizot. Eén overwinning en een ge lijk spel zitten er zeker in. Keiler en Huisman, de leiders, ontmoeten Zaterdag: W. Huisman-H. v. Mourik, R. C. Keller-W. Roozenburg. Zondag: P. Beers-W. Huisman en R. C. Keller-P. Bergsma. Suomi-athleten gaan zomeruitstapjes ondernemen Nu de Kennemer Staten Atletiekver eniging „Suomi" geen sportuitwisseling in het vooruitzicht kan stellen in het buiten land, zijn er plannen beraamd om in de komende zomermaanden toch enkele rei zen met de leden te ondernemen. In de eerste plaats wordt een week-end tocht met athletiekontmoeting naar Twen te gemaakt, waar de verenigingskampioen, van Twente, Sisee, de Velsense gasten zal ontvangen. Deze reis is voorlopig vastge steld op Zaterdag 13 Juni. Zondag 14 Juni zal dan de tweekamp worden gehouden tussen beide verenigingen. Om toch een buitenlands reisje mogelijk te maken heeft Suomi contact gezocht met de vereniging A.V.O.N. te Heerlen, die in principe bereid is gevonden egn „doorreis- athletiekontmoeting" te organiseren. Indien het met het Zuidelijk athletiek- programma uitkomt zal Suomi Zaterdag 1 Augustus vertrekken, om dan op 2 Augus tus de wedstrijd in Heerlen te houden. Het voornemen is op 3 Augustus uit Heerlen af te reizen naar Luxemburg en ergens in dit land de nacht door te brengen. De te rugreis zal op 4 Augustus via Brussel worden gemaakt. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Antje f 10.900, 1 trawler f 25,509, Vikingbank f 22.100, Flamingo f 21.600. Loggers: IJM129 f 7570, HD79 f 7010, VL 97 f 1920, KW78 f 5050, KW107 f 1380, KW 7 (ged.) f 7050. Kotters: IJM210 f 5310, IJM23 f 2600, IJM226 f 770, IJM11 f 1780, TX33 f 3050, KW60 f 1290. Dinsdag 17 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Iris van Gothenburg. Har- tel van Antwerpen. Coreida van Rotterdam. Bonaire van Barrow. Ino van Antwerpen. Olga van Rotterdam. Belgian Coast van M' bro. Holland van Harlingen. Bennekom van Bremen. Duiveland van Newcastle. Vertrokken zijn: Titus naar Hamburg. Aura naar Antwerpen. Quick naar Aarhus. Kara naar Moermansk. Gunhild Thorn naar Malmö. Hasan naar Rotterdam. Falcon naar Londen. Gaasterland naar Bremen. Eem- stroom naar Leith. Jans naar Londen. WOENSDAG 18 MAART Instituut voor Arbeidersontwikkeling, Marionettentheater Bert Brugman, 14.30 uur kindervoorstelling „Paulus de boska bouter", 20 uur voor volwassenen „Faust" en „Het oude lied", Ned. Herv. Jeugdge- bouw te IJmuiden-Oost. Thalia, 20 uur: „The greatest show on earth". DONDERDAG 19 MAART IJmuider Volksstem, jaarlijks concert, 20 uur, Rex Theater. Thalia, 20 uur: speciale voorstelling van „Ditte een mensenkind".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3