Nederland komt goed voor den dag op zestigste Utrechtse Jaarbeurs fande/i fttiïit1 Zwitsaletten Het Hek van de Dam 4LYER Odenthal, Van Schijndel en Hendriks opgesteld tegen Zwitserland KOORTSIG, RILLERIG Wedstrij d-programma voor Nederlands elftal Kwaliteits goederen van eigen bodem doorstaan toets met de beste buitenlandse producten Aardige nouveauté's in de „huishoudelijke" sector Ü1 Agenda voor Haarlem Faillissementen Nederlands elftal op drie plaatsen gewijzigd Geen televisie-uitzending NederlandZwitserland Decalcomanie Ruggespraak Kennemer elftal tegen het Haarlems elftal Drie wedstrijden van Blackpool in Nederland De opbrengst van de wedstrijd in Parijs WOENSDAG 18 MAART 1953 Van een verslaggever) De zestigste Utrechtse Jaarbeurs is gisteren, ondanks het stralende lenteweer, niet onder een wolkenloze hemel geopend: de internationale handel zucht nog onder tal van belemmeringen, het prijsniveau blijft stijgen en de koopkracht daalt als gevolg van de defensielasten, de belastingdruk en de toenemende werkloosheid. Eén licht puntje is er in de economische duisternis: onze industralisatie vordert goed. Dat blijkt ook duidelijk op deze Voorjaarsbeurs, die een belangwekkend beeld geeft van de vorderingen, die onze nijverheid sinds enkele jaren gemaakt heeft, ook en vooral in die branches, waarin wij voor kort nog geheel op het buitenland aange wezen waren. Weliswaar zijn nog niet al de producten van Nederlands fabrikaat „exportrijp" maar wij zijn kennelijk op de goede weg. Om een ernstige concurrent te worden op de wereldmarkten zal er echter nog rationeler en dus goedkoper geproduceerd moeten worden, want in kwalitatief opzicht staat onze productie over het algemeen niet meer bij de buitenlandse ten achter. En zo moet het ook, want minderwaardige artikelen hebben nagenoeg geen exportkansen, kwaliteitsgoederen echter des te meer. Het zou ons dan ook stellig geen windeieren leggen, ons naar het voorbeeld van bijvoorbeeld Zwitserland, geheel op de fabricage van hoogwaar dige artikelen in te stellen. Zover zijn wij echter nog niet. En dat blijkt zonneklaar wanneer men zo'n paar uur langs de. duizenden stands in de jaar beursgebouwen op het Vredenburg dwaalt. Veel van hetgeen daar den volke getoond wordt, is namelijk nog volledig afgestemd op de koophonger van de jaren 1945-'48 ADVERTENTIE NW Hl WOENSDAG 18 MAART Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstelling „De Ander" (Comedia), 8 uur. Minerva: Openbare vergadering VVD, spreker gene raal H. J. Kruis, 8 uur. Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum: „De gro tere wereld", bijeenkomst, 8 uur. Brink- mann: Vereniging voor Paedagogiek, Prof. dr. H. Oldewelt over „De grenzen der op voedbaarheid", 8 uur. Lange Herenstraat 6: Stads-Evangelisatie, spreker Adr. Bakker, 8 uur. Spaarne: „De avonturen van Rex en Rinty" (tweede deel), alle leeft., 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Stad zonder genade", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Rancho Noto rious", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De smokkelpoórt van Azië". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 8 uur. Lido: „Angst voor het huwelijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kangeroe", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 19 MAART Zuiderkapcl: ds. J. Verboom spreekt over „Werken alle dingen mede ten goede", 8 uur. Spaarne: „De avonturen van Rex en Rinty" (tweede deel), alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Stad zonder genade", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rancho Notorious", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De smokkelpoort van Azië", 18 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft.., 2 en 8 uur. Lido: „Angst voor het huwelijk", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Kangeroe", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het balboekje", 18 jaar, 8.15 uur. toen het publiek gretig slikte, wat men het aan minderwaardige artikelen geliefde voor te zetten. Die tijd is echter lang voorbij, maar dat schijnt tot tal van prullaria-fabri- kanten nog niet doorgedrongen te zijn, ge zien de enorme hoeveelheden rommel die zij ook thans nog aan de man proberen te brengen. Mode-paradijs Gelukkig vormt deze categorie in Utrecht slechts een kleine minderheid in verge lijking met. de tienduizenden nuttige, dege lijke en (of) aesthetisch verantwoorde ar tikelen, die wel met ere het etiket „Neder lands Fabrikaat" dragen. Onze meubels- industrie en de textielnijverheid bijvoor beeld kan met glans de toets met het bui tenlandse product doorstaan en toont, in smaakvolle „opmaak", tevens allerlei nieuwtjes, waarvan vooral de dames onder de beursbezoekers met. belangstelling ken nis zullen nemen. In dit mode-paradijs, dat in de Beatrix- en Irene-hallen zetelt, is het alles nylon en „everglaze" wat de klok slaat, zelfs in de afdeling lingerie en hoe wel wij een kind in zulke zaken zijn heb ben wij onze ogen uitgekeken op al die ragfijne weefsels waarin onze Nederlandse mode-ontwerpers de zwake sekse dit sei zoen hopen te hullen. „Denkende" wasmachine Er is trowens nog veel meer te genieten voor de vrouw der schepping in de Vre- denburgse paviljoens en daarvan noemen wij in de eerste plaats de huishoudelijke nouveautés, die weer in groten getale aan wezig zijn. Wie zich bijvoorbeeld een was machine aan wil schaffen, die kan op deze voorjaarsbeurs een keus maken uit circa veertig merken en modellen, het een al veelzijdiger en compacter dan het andere. Het record vestigt een volautomatisch apparaatje, dat niet groter is dan een flinke kookpan en dat in zijn deksel een ingeni eus „thermostatisch brein" herbergt, dat precies op tijd de motor aan- en uitscha kelt, zodat hiermee inderdaad een kind de was kan doen. Min of meer tot dezelfde branche behoren de afwasmachines met electrische- of met wateraandrijving, die hier te bewonderen zijn. Een van de fabri kanten van deze nuttige, maar nog altijd vrij prijzige keukenwonderen beweert zelfs, dat zijn product „in acht minuten alle acht- persoonsvaten" reinigt, maar helaas heb- bij wij dergelijke belangwekkende vaten nergens kunnen ontdekken. Een andere fabrikant van huishoud- utensiliën komt met de primeur van met uw permissie een closetborstelhou- der, „waarvan men het onsmakelijk gezicht kan wegnemen door hem eenvoudig om te keren". De Brabantse uitvinding komt in de handel ónder de treffende naam van „Kiekeboe" doe er uw voordeel mee! Echt iets voor onze dames is ook een nieuwe crème-kleurige telefoontoestel dat beter rijmt met de fleurige voorjaarstoilet jes van de telefonerende sekse dan de sombere zwarte kastjes die de P.T.T. ons tot nu toe opgedrongen heeft. In iedere Hollywoodse film bedienen de helden en heldinnen zich trouwens al sinds jaar en dag van crèmekleurige of zelfs sneeuw witte telefoontoestellen, zodat wij blij mo gen zijn dat ook bij ons eindelijk in deze culturele leemte voorzien wordt. Een aardig nieuwtje is ook ,,'s werelds lichtste regenjas", een nylon-fabrikaat, dat met het bijbehorende tasje slechts 85 gram weegt. Opgevouwen in dat tasje is het ganse geval niet groter dan 8 bij 15 cm en omdat de prijs zeer civiel is, zal dit artikel zijn weg stellig wel vinden. Een veelbelovende toekomst voorspellen wij ook aan de handzame dweilzwabber, die niet zomaar een dweil aan een stokje is, maar bovendien een kruk bevat, die de huisvrouw het moeizame met-de-hand uit wringen van dweilen bespaart. „Een ruk aan de kruk en uw dweil is als kurk" is de slagzin waaronder dit nuttige apparaat zijn entrée maakt. Van de huishoudelijke naar de luxe artikelen il n'y a qu'un pas en in deze laat ste groepen komen vooral de sierkunst en de goud- en zilversmeden (de laatsten met een imposante collectieve inzending) uitstekend voor de dag. Wel is er in deze branches scherpe concurrentie van het bui tenland, bijvoorbeeld van de Franse byoux- industrie die op de derde étage van het Vredenburg-hoofdgebouw een keur van exclusieve juwelen en edelsmeedwerk laat zien. Recht daartegenover exposeert het Duitse kunstambacht houtsnijwerk en ivoor, dat een lust voor het oog is, hoewel sommige verduidelijkende bijschriften als „Berchtesgadener Handarbeit" wel even onprettige reminiscenties wekken aan een tijd dat een bepaalde Berchtesgadener handarbeider ons nogal zwaar op de maag lag. De zware industrie Maar zulke overwegingen gelden niet op een zakenbeurs als deze, waarop de Duit sers trouwens eerlijk is eerlijk, niet waar? op indrukwekkende wijze tonen wat zij op industrieel gebied presteren. Vooral de fijnmechanische, de optische en de zware industrie van onze Oosterburen dwingen respect af, zoals in het bizonder hun inzendingen op het Croeselaan-com- plex bewijzen. Daar ziet men onder meer een inzending van de „Duitse Democrati sche Republiek" (de Oostzóne), waarbij vooral de collectie zware textielmachines de aandacht trekt. Maar ook de Nederland se constructeurs en importeurs van ma chinerieën en verdere industriebehoeften tonen op het Croeselaan-terrein en in de immense nieuwe Bernhard-hal wat zij waard zijn en dat mag gezien worden. Speciaal de bouwnijverheid met haar vele lijds- en arbeidsbesparende nieuwe uitvin dingen staat hier in het centrum der be langstelling; men ziet er behalve de laatste nouveautés op het gebied van grondbe werking, wegenaanleg en huizenbouw, on der meer ook een doorsnedemodel op bij na natuurlijke grootte van het Velser tun- neltracée, een voortreffelijke demonstra tiestand van de Hoogovens met het Breed- band-project en om nog dichter bij huis te blijven ook een aantal mijnwerkers- utensiliën van Haarlemse komaf, om nog maar niet te spreken van de duizenden an- De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: P. Vlot, kantoorbediende, Frans Halsstraat 28 te IJmuiden. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. H. Colenbrander te Be verwijk. Th. H. A. J. Loman, Spaarnzichtlaan 14a, Heemstede, zaakdrijvende te Amsterdam aan de Keizersgracht 183 onder de naam Con fectiebedrijf Th. Lohman. Rechter-commis saris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. W. Rut gers te Haarlem. H. W. Alssema, handelende onder de naam of firma C. van der Laan, laatstelijk ge woond hebbende te Badhoevedorp, Roer dompstraat 57, zich thans bevindende in Australië. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. Naamloze Vennootschtap De Koster N.V., Duinlaan 12, Bennebroek. Rechter-commis saris: mr. N. Smits. Curator: mr. O. H. van Wijk, advocaat en procureur te Heemstede. B. C. van Keeken, Koningstraat 31, Zand- voort, handelende te Amsterdam onder da naam firma Germa. Rechter-commissaris^» mr. N. Smits. Curator: mr. B. J. de Boer te Zandvoort. B. J. E. Smid, winkelieir, Breestraat 85, Be verwijk. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. Th. G. A. Mulder te Beverwijk. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: W. C. Dielemans, Junoplantsoen 90 te Haarlem en te IJmuiden aan de Oosterduin weg een cafétaria exploiterende. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. P. M. Hermans te Haarlem. G. A. Kleijn, stoffeerder, Mr. Lottelaan 41 te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. H. Peters te Haarlem. G. Oudejans. individueel lid van de thans ontbonden vennootschap onder firma Oude jans, timmer- en aannemersbedrijf, Willem Brinkmanstraat 58 te Zaandam. Rechter-com missaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. D. Aten te Zaandam. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de fail lissementen van: S. Bergers, handelende onder de naam of firma Bergers en Beersma, Zuiderhoofdstraat 87, Krommenie. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curatrice. mevr. mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal—Otto te Wormerveer. Jac. Porsius, visser, Veeringstraat 33, Zaandam. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. H. M. C. Dekhuyzen, advocaat en procureur te Zaandam. Door homologatie van het accoord is ge ëindigd het faillissement van: •T. N. Dijkstra, Indischestraat 123, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Cura tor: mr. F. J. D. Theyse Jr., advocaat en pro cureur te Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem is aan: J. H. Busch, slijter en koopman, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 145—147, met ingang van 13 Januari 1953 voor de tijd van één jaar definitief surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. J. G. Bet- tink te Haarlem, tot bewindvoerder. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem is de op 20 November 1951 aan C. H. van Geest, thans wonende te Alkmaar en H. J. van Geest, wonende te Haarlem, tezamen handeldrijvende onder de vennootschap onder de firma Gebroeders Van Geest, gevestigd te Haarlem aan de Lorentzkade 224. verleende definitieve sur séance van betaling verlengd voor de tijd van anderhalf jaar. Bewindvoerder: mr. K. Hugenholtz te Haarlem. ADVERTENTIE verjaag dat lome griepgevoel met: 'n Z.W/TSALpreparaat/ dere technische wonderen uit binnen- en buitenland, die hier te bewonderen zijn. Maar laten wij u tenslotte deze raad geven: als u toch naar Utrecht gaat in deze beurs- dagen, vergeet u dan vooral het Croese- laan-complex niet, want zelfs voor de leek is er op deze wapenschouw der zware in dustrie zeer veel leerzaams en belangwek kends te zien! Het Nederlands voetbalelftal dat Zondag 22 Maart in het Olympisch Stadion in Am sterdam tegen Zwitserland uitkomt is door de keuze-commissie van de KNVB als volgt samengesteld: doel: Landman (Sparta); achter: Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven); midden: Van Schijndel (SVV), Hendriks (Vitesse) en Klaassens (VVV); voor: Van der Kuil (VSV), Van der Bogert (DOS), Clavan (ADO), Lenstra (Heeren veen) en Luiten (DOS). Reserves zijn: Van Raalte (Blauw Wit), Boskamp (Ajax), Terlouw (Sparta), Bies- brouck RCHen Van Ede (Sparta). Abe Lenstra zal weer als aanvoerder op treden. De Keuze-commissie van de KNVB heeft er bij het bekend maken van het elftal op gewezen dat het niet is uitgesloten dat in de opstelling van de middenlinie een om zetting mogelijk is. Drie wijzigingen Op drie plaatsen is dus het nationale voet balelftal gewijzigd sinds de wedstrijd tegen Denemarken. Boskamp is vervangen door Odenthal, Biesbrouck door Van Schijndel en stopper Terlouw door Hendriks. Wijzi gingen, die voor andere spelers echter ook belangrijke consequenties met zich bren gen. Doordat Odenthal namelijk rechtsback speelt en Van Schijndel rechtshalf verhuizen Tebak en Klaassens van deze plaatsen naar links, waar zij in hun eigen verenigingen ook spelen. Deze spelers zijn alleen gekozen omdat z(j volgens de mening van de Keuze-commissie momenteel in betere vorm zijn dan hun voorgangers. En Van Schijndel daarbij niet alleen om zijn betere vorm dan Biesbrouck, maar ook door zijn sterk aanvallende spel. Iets wat de KC tegen een elftal als dat van Zwitserland, dat zoals men weet nog steeds het grendel-systeem speelt, van het grootste belang acht. In de voorhoede werden geen wijzigingen aangebracht, omdat de KC van mening is dat deze linie een nieuwe kans moet krij gen om aan de opdracht „doelpunten maken en zo veel mogelijk" te kunnen voldoen. Lenstra geen adviseur Het bericht als zou Abc Lenstra als ad viseur van de Keuze-commissie van de De inhoud van de brief met het hernieuwd verzoek van de Nederlandse Televisiestich ting om de wedstrijd NederlandZwitser- lad te mogen uitzenden, heeft geen enkel nieuw gezichtspunt opgeleverd bij de be stuursleden van de KNVB. Dientengevolge blijft het bestuur van de KNVB bij het reeds eerder ingenomen stand punt, dat in beginsel vergoeding voor het recht van uitzending dient te worden gegeven. De Televisiestichting staat op het tegenovergestelde standpunt, zodat bij de ontmoeting NederlandZwitserland, evenals bij NederlandDenemarken, geen televisie uitzending zal plaats vinden. „Onbillijk en onredelijk" Naar aanleiding van het afwijzend besluit van de KNVB op het verzoek van de Neder landse Televisiestichting heeft de secretaris van de NTS, de heer J. W. Rengeling, ver klaard dat hij het standpunt van de KNVB niet begrijpt. „Niet alleen dat de KNVB hierdoor aan vele Nederlanders het volgen van de wedstrijd onmogelijk maakt, de Bond onthoudt dit plezier ook aan velen van zijn leden. Als de garantie cr is, dat het stadion is uitverkocht, waarom gunt men dan anderen de vreugde van het zien van de wedstrijd niet? Het standpunt van de KNVB is on billijk en onredelijk", zo besloot de heer Rengelink dit commentaar. Maandenlang zijn de Amsterdam mers, voor zover het welzijn van hun stad hen althans iets kan schelen, bij zonder verontrust geweest over het ge heimzinnig gedoe, dat in de Stads schouwburg gaande was. Het betrof hier overigens geenszins de kwestie van de vaste bespeling, want die wordt altijd binnenskamers opgelost, en pas daarna behandeld in de gemeenteraad, waarbij het hoogste woord uitgaat van theatrale fractieleden, die van het to neel geen kaas hebben gegeten. We moeten hierbij tussen twee imaginaire haakjes wel opmerken dat Paul Huf en Albert van Dalsum dat trouwens ook nooit hebben gedaan. Het zou een mooie boel worden als de acteurs kaas van het toneel gingen eten. Het Am sterdamse is namelijk nogal stoffig, als wij zo vrij mogen zijn dat even op te merken. Maar om nu tot het bovengesigna- teerde mysterie terug te keren: gedu rende zeker een half jaar werd de nieuwsgierigheid van de bezoekers aan het tamelijk statige, doch voor grootse evenementen toch altijd veel te kleine gebouw aan het Leidseplein gewekt door vreemdsoortige stellages langs de trappen. De muren van de grote over lopen naar de foyers waren al die tijd des avonds afgeschermd door zware gordijnen. Wat werd daarachter over dag uitgedokterd? Enkele verdekt op gestelde verfpotjes hadden reeds enig vermoeden gewekt, dat door de onlangs plaats gehad hebbende onthulling be vestigd werd: er waren schilders bezig le schone muren te bekladden. Het Nederlandse toneelleven was toch al niet van vreemde smetten vrij, maar nu wordt dat de komende en gaande man met zonderlinge tekens aan de wand op een meer of minder duidelijk in het oog lopende wijze voorgehou den. Vier beeldende kunstenaars hebben deze wandschilderingen vervaardigd. J. Groenestein, Lex Horn, J. Peeters en A. Rovers zijn de schuldigen aan deze decalcomanie. De eerstgenoemde heeft „de andere kant" van het theaterleven tot onderwerp genomen. In het midden van zijn tableau ziet men twee toneel knechten bezig met het opstellen van een décor in een kleurige warboel van allerhande requisieten en geheel links staan twee acteurs, waarvan de één een soort hoorndrager is, qp een vlon der te wachten. Waarop? Dat mag een raadsel heten en wij zijn er niet om dat op te lossen. Dat wil zeggen: we zijn er wel, maar we hebben er eenvoudig geen zin in. Intussen zouden we best eens willen weten, of u er eigenlijk nog bent. Het is namelijk heel goed moge lijk, dat u de krant allang hebt wegge legd en in dat geval heeft het voor ons al bitter weinig zin om nog langer met schrijven door te gaan. Doch allez, we zullen het maar aannemen. En daarom delen wij u vervolgens mede, dat al het licht van deze kapitale oppervlakte ge richt is op een witte keukenstoel. Die stoel is leeg. Voelt u de pregnante symboliek? Aan de overkant vindt men een uit beelding van „Elckerlyc" door Lex Horn, een abstracte compositie van wa zige engelen, aan wie niets menselijks v reemd is. Zo vlak bij de trap naar bo- ven, vinden wij dit een treffende ver wijzing naar het schellinkje, in de wandeling immers engelenbak geheten, zoals iedere bezichtiger van de film „Les enfants du para dis" wel weet. Peeters heeft de hem ter be schikking gestelde ruimte aan de Com media dell'arte ge wijd, zodat de schouwburg alweer een paar clowns en harlekijnen rijker is. Een groot aantal kegeltjes illustreert daarbij de dronken schap, een serie drie hoekjes de onderwer pen van de meeste stukken van het mo derne répertoire, zo dat wij hier van een alleszins geslaagd werkstuk mogen spreken. De heer Ro vers moet een bijzon der aangenaam mens zijn om mee op nach telijk cafébezoek te gaan, want zijn fan tasie leefde zich met grote klodders en fikse strepen en spi ralen uit in herinne ringen aan het ont waken halverwege de daarop volgende morgen. Zijn uitspat tingen van verf vor men een vrolijk ta fereeltje, dat ten minste radicaal het misverstand uit de weg ruimt, als zou men bij deze wand versieringen tevoren ook maar enig overleg hebben gepleegd. Toch hebben wij een ernstig bezwaar. Het is echter daarom niet alleen dat wij voorstellen de schouwburg onmiddellijk uit te breiden, maar wij zouden het toch terdege toejuichen als men van die zich wel nooit voordoende gelegen heid gebruik maakte om naast deze toespelingen op het verleden en futu ristische ver gezichtjes ook een plaats in te ruimen voor de tegenwoordige toestand van de dramatische kunst. Omdat het welzijn van Amsterdam ons wél ter harte gaat, hebben wij onze Fiep Westendorp opdracht gegeven voor deze vijfde wandschildering al vast een ontwerp te maken, dat men als illustratie van deze beschouwing vindt afgedrukt. Een kleine toelichting mag daarbij niet ontbreken. Op het eerste plan ziet men onze zoveelste Hamlet, die zijn artisticiteit voornamelijk bewijst door het publiek verachtelijk de rug toe te keren. Dat hij daarbij onverstaanbaar spreekt, mag op een muurschildering maar nauwelijks hinderen. Sedert iemand van iemand anders heeft gezegd dat haar rug zo bijzonder expressief was, speelt dit lichaamsdeel een steeds belangrijker rol op het toneel. Zo vra gen wij nu uw aandacht voor het vol gende voorbeeld daarvan: de rugge lingse uitdrukking van hevige emotie, geheel links bovenaan. Duidelijk blijkt hieruit hoe indirect de echtparen in de contemporaine comedies elkaar de waarheid in het gezicht slingeren. Der gelijke vondsten maken zelfs van de vervelendste klucht nog een kunststuk je. In vaktechnisch jargon noemt men dit ruggespraak houden. Iets heel aparts eveneens een snufje van vooruitstrevende regie, is de revó- lutionnaire behandeling van het hu welijksaanzoek. Jaarlijks trekken onze toneelleiders, overigens zonder elkan der deelgenoot van hun plannen te ma ken, naar Londen en Parijs om daar nieuwe inspiratie voor eigen vondsten op te doen. De man heeft zijn gezeten positie hernomen, waaruit hij door de romantiek is verdreven. De vrouw is weer voetveeg geworden. En zo hoort het ook. Het ware toneel is de spiegel der natuur. Tenslotte treft men op onze muurschildering nog een staaltje van wat men noemt „dynamische" enscène- ring aan: het stuivertje wisselen van de alsmaar pratende personen, die van iedere pauze in het gesprek gebruik maken om vliegensvlug en haasje-over op elkanders stoel te gaan zitten. Zulks om althans een schijn van actie te wek ken. Er komt nog veel meer op te staan. Maar u moet nog even geduld koeste ren. want voorlopig is er voor onze denkbeelden nog geen plaats vrij. Als het te lang duurt, dan plaatsen wij een schutting met de bovenstaande voor stelling tegenover de ingang op het Leidseplein, aangezien de directeur van het Stedelijk Museum gisteren nog heeft verklaard, dat het goed is dat de kunst de straat op gaat. Doch dat is weer een heel ander chapiter, want als jonkheer Sandberg er werkelijk toe mocht overgaan de hele kliederboel van Appel en Cobra-consorten het raam uit te gooien, dan willen wij hem daarbij graag een handje helpen. BOEDA KNVB bij het samenstellen van het Neder lands elftal optreden is door de heer G. Kruyver, voorzitter van de Technische commissie, als onjuist gekenschetst. Wel is Lenstra na de wedstrijd NederlandDene marken gevraagd een indruk te geven. Het ligt ook in de bedoeling dat de aanvoerder van het Nederlands elftal dit in den vervolge zal blijven doen. ADVERTENTIE 4®^ Pure Gold Leaf Virginia Zaterdagmiddag om halfvijf wordt in het Sportpark Schoonenberg in Velsen een voet balwedstrijd gespeeld tussen een Kennemer elftal en het Haarlems Elftal. De volgende ploegen zullen elkaar ontmoeten: Kennemer Elftal: d.: v. d. Wint (VSV); a.: Lejeune (Kennemers) en Schoon (VSV); m.: Westers (Stormvogels), Hazeveld (VSV) en Stijger (VSV); v.: Snoeks Jr. (Stormvogels), J. v. d. Sluys (De Kennemers), Angenent (Stormvogels), Luppens (Stormvogels) en De Graaf (VSV). Haarlems Elftal: d.: Wille (RCH); a.: Van Rheenen (RCH) en Odenthal (Haarlem); m.: Boeree (Haarlem), De Voogd (Haar lem) en v. d. Brink (RCH); v.: Koster (RCH). De Wette (RCH), T. Corbeth (HFC), Jacob (Haarlem) en Groeneveld (Haarlem). Aangezien Odenthal in het Nederlands elftal is gekozen zal voor de Haarlemman een ander gekozen worden. Tijdens een bijeenkomst na afloop van de laatste training van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Zwitserland, heeft de voorzitter van de Technische commissie van de KNVB, de heer G. Kruyver, enkele mededelingen gedaan over het programma van het Nederlands elftal voor het seizoen 1953'54. Op 27 September van dit jaar zal in Noorwegen de wedstrijd Noorwegen Nederland worden gespeeld. Nederland België volgt op 25 October, waarmee het oranje-team, wat 1953 betreft, is uitge speeld. In Maart 1954 zullen de Engelse amateurs naar Nederland komen voor een wedstrijd tegen het Nederlands elftal en in April wordt in Antwerpen BelgiëNeder land gespeeld. In Mei 1954 volgt dan ten slotte een uitwedstrijd tegen Zweden. Op 8 April speelt het voorlopig Neder lands elftal in Amsterdam een oefenwedstrijd in het .Olympisch Stadion tegen Wacker uit Wenen. De ontmoeting is bedoeld als oefe ning van de Nederlandse elftalspelers voor de wedstrijd tegen België. Verder speelt het Nederlands B-elftal, waarschijnlijk in Den Haag, op 1 April tegen Leytonstone, de kampioen van de Isthmian league, uit Londen. Men beschouwt deze wedstrijd als training voor de spelers die in aanmerking komen voor het Nederlands B-elftal, dat op 19 April in Brugge tegen België B in het veld komt. Trip van Blackpool Naar wij vernemen speelt het Nederlands elftal op 13 Mei in Rotterdam, in het Feijen- oord-stadion, een wedstrijd tegen de-Engelse eerste divisie club Blackpool. Blackpool speelt verder op 19 Mei in het Goffertstadion in Nijmegen een wedstrijd tegen het Neder lands B-elftal. Tenslotte speelt Blackpool een derde wedstrijd in ons land op 21 Mei in het Olympisch Stadion in Amsterdam tegen de Weense club Rapid. De Weense club heeft enige tijd geleden aangeboden de K.N.V.B. te helpen in ver band met de ramp. Rapid wil gaarne voor dit doel in Nederland tegen Blackpool uitkomen ten behoeve van het adoptiefonds. In dit verband is aan Blackpool gevraagd of men kon instemmen met het plan voor het adoptiefonds een wedstrijd tegen Rapid in Nederland te spelen in het kader van de tour, die de Engelse club in ons land in Mei maakt. Men hoopt dat Blackpool zijn instem ming zal betuigen. De directie van het Olympisch Stadion in Amsterdam verleent volledige medewerking teneinde de baten voor de getroffen clubs zo groot mogelijk te doen zijn. In een bijeenkomst hebben de heren ir. H. F. Hopster en G. Kruyver, respectievelijk waarnemend voorzitter van de KNVB en voorzitter van de Technische commissie, mededelingen gedaan omtrent de bestem ming van de opbrengst van de wedstrijd tussen het Franse elftal en het team van de Nederlandse professionals. In dit commentaar werd de nadruk ge- leged op het feit dat de Franse Voetbal Bond de wedstrijd heeft georganiseerd en de KNVB heeft medegedeeld het op prijs te stellen de getroffen clubs in Nederland te kunnen helpen. Toen de heren G. Kuyver en L. Brunt, de secretaris-penningmeester van de KNVB, destijds naar Parijs vertrokken voor besprekingen met de Franse Bond in zake deze wedstrijd bestond het adoptie fonds nog niet, zodat over de bestemming van de recette voor dit fonds toen nog geen sprake kon zijn. De KNVB zal dezer dagen een schrijven richten aan de Franse Voetbalbond met het -verzoek het af te dragen bedrag in het Nationaal Rampenfonds te storten.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5