Beverwijk gaat een propaan- opslaginstallatie aanschaffen Visserij -varia De moordenaar .Taboe Aanvraagformulier Voorlopige candidaten- lijst van P.v.d.A. Woensdagavond GEOPEND IJ muiden Castricum Heemskerk ZELFBEHANGERS Bloemendaal 4 'Ujuktoi Nu zal een ROXY smaken Ruik eerst maar eens Heer!ijk, wat een cigaret THALIA Sportfilms voor sportlieden Chr. Besturenbond vierde waardig teest Eremédaille voor beheerder van landbouwbedrijf Jongen viel door een ruit Voor de kinderen B.B. gaat starten BAKKER'BEHANG Dubbel woonhuis verbouwd tot vier woonhuizen IJMUIDER COURANT FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) WOENSDAG 18 MAART 1953 Aangezien het Beverwijkse contract over de gasleverantie door de Hoogovens per 31 December afloopt en het vrijwel zeker is dat de gasprijs bij afsluiting van een nieuwe overeenkomst aanzienlijk zou worden verhoogd, hebben B. en W. van Be verwijk naar een oplossing gezocht, om de prijs per eenheid niet te hoeven vergroten. Door het kooksovengas van de Hoogovens met propaangas in een bepaalde hoeveel heid te mengen, zal het Gasbedrijf zelf de hoogste dagafgifte de zogenaamde „pie ken" in de hand hebben, waardoor een hogere inkoopsprijs van het Hoogovengas wordt voorkomen. B. en W. hebben daarom aan de raad voorgesteld een propaanopslag- installatie aan te schaffen, waarvoor zij een crediet ad 114.800.aanvragen. Te veel kachels Sinds het door het gasbedrijf geleverde gas meer en meer voor andere dan huis houdelijke doeleinden wordt gebruikt, is de regelmaat in de dagelijkse omzet ver broken. Met name heeft het gebruik van gas voor verwarmingsdoeleinden tot ge volg gehad, dat de dagomzet des winters, inzonderheid tijdens koude perioden, aan zienlijk hoger ligt dan des zomers. Deze toestand brengt bepaalde moeilijk heden mede. Het productie- en distributie apparaat moet er op berekend zijn de pro ductie- en de distributie ook op de dagen ADVERTENTIE met de grootste afneming te verwerken. Dit betekent, dat productie- en distributie apparaat gedurende een deel van het jaar niet tot hun volle capaciteit worden ge bruikt, die ten dele renteloos liggen. Ingevolge de tegenwoordige overeen komst met de Hoogovens is het hoogoven- bedrijf niet verplicht in enig etmaal een grotere hoeveelheid gas te leveren dan 1/220 deel van de hoeveelheid welke ge durende de voorgaande 12 maanden werd afgenomen. Indien dit maximum niet wordt overschreden is de gasprijs constant; bij overschrijding wordt het meerdere tegen de dubbele prijs in rekening ge bracht. Bij de thans beschikbare gasberg- ruimte is het tot dusver mogelijk gebleken, beneden de gestelde grens te blijven. Bij de voorbereidende onderhandelin gen over de per 1 Januari a.s. af te sluiten overeenkomst is gebleken, dat wellicht een bepaling zou zijn te bedingen, dat naar gelang van de behoefte voor iedere dag zonder beperking gas zou kunnen worden afgenomen. De K.N.H.S. zou dan echter voor de prijsbepaling een formule han teren, waarin de hoogste dagafneming een van de belangrijkste factoren zou zijn; de hoogste dagomzet zou aldus de inkoops prijs over het gehele jaar bepalen. Pas aan het einde van het jaar zou de gasprijs voor het gehele jaar kunnen worden be rekend. Toepassing van dit systeem zou betekenen, dat de gasprijs aanzienlijk zou moeten worden verhoogd, mede doordat een aanzienlijk bedrag zou moeten worden geïnvesteerd voor vergroting van de gas- bergruimte. Andere oplossing Bij de besprekingen over de nieuwe overeenkomst wordt de oplossing daarom in een andere richting gezocht, en wel zo danig, dat een bepaalde hoeveelheid wordt gesteld, vermoedelijk 42.500 m3 per dag, welke de K.N.H.S. ten hoogste verplicht zal zijn te leveren. De prijs daarvoor zal worden berekend op vrijwel dezelfde wijze als thans plaats vindt, zodat de prijs per eenheid niet behoeft te worden verhoogd. Bij levering van een grotere hoeveelheid, waartoe de K.N.H.S. niet verplicht zou zijn, zal voor het meerdere de dubbele prijs worden berekend. B. en W. hebben doen nagaan of het mogelijk is over dit meerdere, dus het ver bruik boven de vastgestelde hoeveelheid per dag, de beschikking te verkrijgen langs andere weg dan door afneming van het Hoogovenbedrijf, en wel zodanig dat de prijs daarvan niet tot verhoging van de gemiddelde inkoopsprijs van het geheel leidt. Gebleken is, dat zulks mogelijk is door het kooksovengas op de z.g. spitsdagen in een bepaalde verhouding te mengen met propaanlucht, welke in het buizennet wordt gebracht. Per tankauto aangevoerd Het propaan, dat bij het raffineren van ruwe olie ontstaat, kan in vloeibare toe stand worden ingekocht; het wordt in tankauto's op het bedrijfsterrein afgele verd, en in tanks opgeslagen onder een druk van ten hoogste ongeveer 14 kg/m2. De druk wordt daarna tot een bepaalde spanning teruggebracht en het propaan gas, dat aldus ontstaat, wordt in een be paalde verhouding vermengd met lucht. Aldus ontstaat een gasmengsel van onge veer dezelfde calorische waarde als het kookovengas, dat in een verhouding van ongeveer 1 op 2 met kookovengas kan wor den vermengd. Op uitgebreide schaal ge nomen proeven hebben aangetoond dat het aldus gevormde gasmengsel op de brand eigenschappen van de gastoestellen geen invloed heeft. De apparatuur, welke hiervoor nodig is, bestaat uit de propaanopslaginstallatie, de apparatuur voor het reduceren van de druk en het regelen van de propaangas- hoeveelheid en de propaangas-luchtmen- ging. Rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat het bij toeneming van het propaanverbruik voordeliger zal zijn het propaan per wagonlading af te nemen, in welk geval daarvoor t.z.t. op het sta tionsemplacement een eenvoudige instal latie moet worden gebouwd, en de nodige buisleidingen naar het bedrijfsterrein aan gelegd. De ontworpen installatie zal er op bere kend zijn per uur een hoeveelheid van ten hoogste 150 m3 propaangas te verwerken. Dit wordt voorshands voldoende geacht. Bij toeneming van het verbruik zal uitbrei ding van de installatie nodig zijn, waarvoor echter geen grote bedragen zullen worden vereist. De kosten van de installatie zijn begroot op 114.800, Financiële voordelen Bij de thans geldende propaanprijs zul len de kosten van het propaangas-lucht nog iets lager zijn dan de tegenwoordige in koopsprijs van het kooksovengas. De kapi- taalslasten der installatie zullen ongeveer 7.050,per jaar bedragen, of omgere kend op een gasverbruik van 12.000.000 m3 per jaar ongeveer 0.059 cent/m3. De hier geboden oplossing biedt aanzien lijke financiële voordelen. De inkoopsprijs van het gas zal niet worden verhoogd, en een aanzienlijke investering, naar globale schatting ongeveer 400.000,bedragen de, voor vergroting van de gasbergruimte kan voorlopig achterwege blijven. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in onze serie speciale voorstellingen vertoning van HET ONVERGETELIJKE FILMWERK D1TTE, EEN MENSENKIND Het dramatische en realistische verhaal van Ditte, het onwettige kind, dat als een ongenode gast de aarde betrad. Toegang 18 jaar. HEDENAVOND 8 uur laatste voorstelling van THE GREATEST SHOW ON EARTH De film waar iedereen enthousiast over is De voorlopige groslijst der P. v. d. A., afdeling Beverwijk, voor de komende raadsverkiezingen ziet er als volgt uit: 1. W. Alberda, 2. E. Gerritse, 3. J. J. Ro- munde, 4. H. H. N. van Dorp, 5. A. Boer, 6. S. Coelingh, 7. F. R. W. Kaebisch, 8. G. van 't Hart, 9. L. Oldenburg, 10. A. Sluis, 11. P. Pronk, 12. H. de Gooijer, 13. O. Zalm, 14. G. W. v. Leijden, 15. C. D. B. Diep- grond, 16. H. de Wijs, 17. H. Mol, 18. H. Douwstra. Op de ledenvergadering van Vrijdag 20 Maart zal de definitieve lijst worden sa mengesteld. Getuige de enorme toeloop in het K.S.A.- gebouw was het een goed idee van de afde ling Voetbal van D.E.M. om een speciale filmavond Voor alle D.E.M.-leden te orga niseren. Alle mogelijk denkbare sporten werden in een bonte rij vertoond en oogstten vaak de grootste bijval. Gedeelten uit de film journaals, waarin uit de aard der zaak voetbal primair was, werden afgewisseld met films van andere sportbeoefenaren, waarbij ook een gedeelte van de Olym pische film niet vergeten werd. Laatste gemeenteavond der Doopsgezinden In de Beverwijkse Doopsgezinde kerk aan de Meerstraat is gisteravond een ge meente-avond gehouden. Het woord werd gevoerd door de heer J. de Reede uit Haarlem, die een voor dracht hield over „Ahasverus en de Naza- rener" van August Verweijden. Over dit oude bijbelse onderwerp heeft de heer De Reede een breedvoerige uiteen zetting gegeven, waarbij hij o.a. vergelij kingen trok tussen het verleden en het heden. Het was de laatste gemeente-avond der Doopsgezinde gemeente; er zijn er deze winter vijf geweest. ADVERTENTIE van 810 uur M, DOUWMA EN ZOON Gen. Cronjéstr 42-44 Haarlem-N. Tel. 15438 De feestelijke vergadering van de Chr. Besturenbond, die gisteravond in het Ken- nemer Theater gehouden werd, zal nog lang bij de aanwezigen blijven naklinken; deze avond, die verzorgd werd door de Chr. Kunst- en Ontspanningsorganisatie „Con Spirito" uit Amsterdam, was af. Onder regie van de heer Joh. Rhodens werden een drietal schetsjes opgevoerd, die, zowel qua spel als inhoud, het aan kijken waard waren. Zelfs de alom be kende sketch „Storm in een glas water", die, naar wij dachten doodgespeeld was, werd op een dusdanige wijze gebracht, dat iedereen door de lichte ruzie op het toneel scheen te zijn aangestoken. In deze „Con Spirito" organisatie was tevens een dubbel-mannenkwartet opge nomen, dat op een voor Kennemerland on gekend prettige wijze wist te zingen. Het oude succesnummer „de spijskaart" klonk uitstekend. Dirigent Jan van Ingen Sche- nau wist trouwens nog veel meer prettig in het gehoor liggende liedjes te brengen, zoals „het loze vissertje", „Mama, 'k wil een man hè" en „Tibur". Na de opening had het hoofdbestuurslid de heer G. Mol een propagandistisch praatje gehouden, waarin hij de sociale voorzieningen ook een voortvloeisel van het werk van de Christelijke Vakorganisaties noemde. Hij wekte de leden op, om overal en altijd propaganda te maken, mede om hierdoor het communistische gevaar te helpen onderdrukken. In de pauze werden enkele taarten en busjes visconserven verloot, waarvan de opbrengst aan het Rampenfonds werd overgemaakt, terwijl een 35 medewerkers zich opgaven voor het huis-bezoek voor de doorlichting, die in de maanden Mei en Juni in Beverwijk zal plaats vinden. Op de gebruikelijke wijze werd deze prettige avond door de voorzitter gesloten. Het is voor de heer J. Wortel uit de Spaarndammer polder gisteren wel een heel prettige dag geworden. De heer Wor tel, die reeds veertig jaren het landbouw bedrijf van Reinders Folmer in de polder beheert, is ter gelegenheid va.n dit feit in het Velsense raadhuis door burgemeester Kwint ontvangen en gecomplimenteerd. Burgemeester Kwint merkte hierbij on der meer op dat de jubilaris steeds actief is geweest waar het de verbetering van de polder betreft en dat de heer Wortel altijd een belangrijk aandeel heeft gehad in de adviezen die ter zake inkwamen. De regering heeft zijn verdiensten wil len erkennen en hem de eremédaille in goud van de orde van Oranje Nassau ver eerd. Burgemeester Kwint achtte het een vreugde de jubilaris hiervan op de hoogte te stellen en hém het versiersel te mogen overhandigen. Tijdens het speelkwartiertie had de 10- jarige P. Kronenburg, leerling van de COL school aan de Bakkummerstraat, het ongeluk door de ruit van de schooldeur te vallen. Hij liep een flinke wond aan de linkeronderann op waarbij een slagader werd geraakt. Verleende een leerkracht eerste hulp, dr. H. J. van Nievelt heeft de knaap later naar de ouderlijke woning aan de Geelvinckstraat vervoerd. Maar ja, dat was niet zo eenvoudig. Ze waren maar weggehold, en nu wisten ze niet meer precies, waar de ballon lag. Al die rare, witte bergen zagen er precies eender uit, en daartussen konden ze gemakkelijk verdwalen! „We zullen er gauw naar moeten zoeken", zei de professor. „Als we niet bij ons eten kunnen komen, ziet het er slecht voor ons uit; ik zou niet weten, waar we hier eten kunnen vinden op de maan!" Dat was erg lastig. Er zat van alles genoeg in de ballonschuit geborgen, jnaar als ze die niet konden vinden, hadden ze niets. De jongens keken elkaar eens aan. Ze dachten alle drie hetzelfde: als ze niet waren meegegaan op deze wonderlijke reis, zaten ze nu niet in moeilijkheden! Eigenlijk was die vreemde professor de schuld van dit avontuur; maar ze durfden er niets van te zeggen. „Kom, we zullen maar eens goed gaan zoeken", stelde de professor voor. „Ik hoor niets meer van de maanmannen, denkelijk hebben ze de achtervolging opgegeven. De ballon kan niet ver uit de buurt zijn. Laten we maar allemaal goed kijken, of we de ballon ergens zien!" Ze maakten zich gereed om de tocht te beginnen, toen Bunkie even om een hoekje van een berg keek; hij meende iets te horen. „Pas op! Daar komen ze aan!", schreeuwde hij waarschuwend. En daar kwamen de maanmannen tierend aangestormd. ADVERTENTIE Gematigd. De Dinsdagmarkt, die bekend staat als een gematigde „tussenafslag" deed deze naam gisteren eer aan. De afslagers mijnden zelden boven de prijs van de vorige dag af en hier en daar waren er serieuze neigingen tot zakken aanwezig. Schelvis bleef weliswaar erg gewild, omdat het aan bod de vraag nog altijd niet kan dekken, zodat de prijs makkelijk de f 65,kon halen voor de grote en f 45,voor de braad en dat was heel verklaarbaar, omdat de aanvoer- vooruitzichten voor vandaag niet veel beter waren. Wijting profiteerde ervan en noteer de rustig f 32,tot f 35,de plat- en fijn- vis hielden zich eveneens aan de vorige markt, maar de kabeljauwkopers deden het kalm aan. De Belgische afzetmogelijkheden blijven ongewis en in 't binnenland is de be langstelling evenmin groot, zodat er geen sprake van voorraadvormen is. De f 45,— per regel is dus aan de lage kant. Niettemin maken de dikkoppen voor me nige logger, die zo'n 500 tot 1000 stuks kabel jauw bij-viste, de reis goed. Vakjes vol. De Sumatra, die gisteren met zijn 1800 kisten verscheidene vakken in de haï voor zich opeiste, maakte voor de grote aanvoer f21.000,— na een zevendaagse reis. De Polderman was minder gelukkig en noteerde maar f 13.200 voor dertien dagen en bij de loggers was zoals gemeld de KW 141 de beste met f9200, Haring holde naar beneden. De kleine Silverpitt-haring het is nu eenmaal nog te vroeg in het seizoen heeft het Dinsdag in de markt niet kunnen redden en zakte aan het eind van de markt wegens de massale voorraad tot beneden de opvangprijs. Motor wou niet. De KW 138 kwam Dinsdag vervroegd binnen met 60 manden wegens een motordefect. Vandaag weer genoeg. Naast de vele dagvissers waren vanmorgen de Antje (1200 stuks ijskabeljauwen en 1500 stuks stijve plus 25 kisten diversen), de Post Boy met 80 stijve, 5 diversen, 20 schelvis, 60 kabeljauw en gul, 50 gestripte wijting, 220 Noordharing, 500 Zuidharing, 600 makreel, 300 radio, de Flamingo met 90 stijve, 10 diversen, 55 schelvis, 50 kabeljauw en gul, 95 gestripte en 100 dichte wijting, 25 Noordharing, 400 makreel en de Vikingbank met 25 diversen, 50 schelvis en piepers, 100 gestripte en 100 ADVFRTENTIE Dampo keert en weert elke verkoudheid en pijn in spier en gewricht De Bescherming Bevolking zal binnen niet al te lange tijd ook in Castricum zijn vleugels uitslaan. Is tot plaatselijk hoofd- zelfbescherminig de heer J. A. Middelhoff benoemd, naar wij verder vernemen wordt over enige weken een propaganda-avond gehouden. De juiste datum is nog niet be kend. Jaarvergadering Floralia-vereniging De floralia-vereniging „Beverwijk en omstreken" zal op Vrijdag 20 Maart op Vondellaan 91 de jaarvergadering houden. Op deze avond zal men een nieuw bestuurs lid gaan kiezen, in de vacature die is ont staan door het vertrek van mej. J. Leli- veld. Jaarvergadering Wit-Gele Kruis Het Wit-Gele Kruis van Heemskerk zal vandaag, Woensdag, in het K.S.A.-ge- bouw de jaarvergadering houden. De agenda vermeldt een wijziging der statu ten en een bestuursverkiezing. Aftredend is de heer J. v. d. Maat, die zich niet her kiesbaar stelt. Het bestuur stelt als candi- daat de heer A. de Ruyter Sz. dichte wijting plus 35 Noordharing, 30 Zuid haring, 600 makreel, 60 radio en 60 zwarte kool present. Morgen veel minder. Als eerste en waarschijnlijk ook enige trawler voor de markt van morgen staat de Schoorl te boek, die sinds Zondag niet zo veel heeft bijgevan gen en dus met 35 kisten schelvis, 85 kabel jauw en gul, 160 gestripte en 50 dichte wij ting, 50 Noordharing, 360 makreel, 15 radio, 70 kool en 20 diversen naar huis komt. De Norma kan deze dag eveneens aan de markt verschijnen, maar het is best mogelijk dat het schip na het succes van de vorige keer weer achter de heek is aangetrokken, zodat het makkelijk een paar dagen langer kan duren. De rest. Voor de rest van de week blij ven dan nog over, voorzover ze marktrijp worden, de Thorina en Allan Water (9 Maart) en de Tzonne en de Eveline (10 Maart). Garnaal. Door het mooie voorjaarsweer is de garnalenvloot tot een 10-tal kleine dagvissersschepen aangegroeid. Dinsdag wa ren er 8 schuiten aan de markt, doch de vangsten vielen tegen. De hoogste vanger had 120 kilo, de laagste 32 kilo garnaal. En ondanks de geringe aanvoer liep de prijs tot 49 cent per kilo terug. Druk. Tot des avonds laat waren de vismeelfabrieken Dinsdag bezig de silver- pitharing en zelfs wat makreel uit de vis- hallen te halen. Een Deense kotter bracht voor een visconservenfabriek aan de Zuid zijde nog 800 kistjes kleine haring aan. Marktprijzen. Heilbot 3,402,45: gr. tong 2,011,88; grm. tong 1,841,61; kim. tong 2,13—1,78; kl. tong I 1,96—1,74: kl. tong II 1.491,37; tarbot I 2,101,70, per kg. Tarbot II 81; tarbot IV 60; tongschar 9074; schar- tong 3529; gr. schol 2718; grm. schol 36—15; kim schol 5130; kl. schol I 3119; kl. schol II 31—9,60; schar 22—9,50; bot 14,50—8; v. haring 1211; makreel 1510; gr. schelvis 5249; grm. schelvis 5753; kim. schelvis 5752; ki. schelvis I 5650; kl. schelvis II 4512; wijting 3111; gr. gul 40—34; mid. gul 38—34; kl. gul 30—27; kl. wolf 3734: poontjes 258; kl. koolvis zw. 3027; kl. koolvis wit 32, per 50 kg. Gr. kabeljauw 11459; gr. koolvis zw. 6757; gr. koolvis wit 70—66; gr. leng 86; gr. wolf 8883, per 125 kg. Aanvoer. 127 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 12 kisten tongschar en schar- tong, 308 kisten schol, 70 kisten schar, 34 kisten bot. 3645 kisten haring, 965 kisten makreel, 195 kisten schelvis, 290 kisten wij ting. 515 kabeljauw en gul, 8 kisten lang, 17 kisten wolf, 28 kisten poon, 93 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 6330 kisten. ADVERTENTIE die keus maken uit onze enorme sortering behang, krijgen bij ons gratis in bruikleen een plaktafel met de benodigde borstels. Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 Randjes afsnijden 5 5 ct. per rol. De Katholiek en de andersdenkende De R.K. Land- en Tuinbouwstudieclub „Heemskerk Vooruit" belegt op Woensdag 18 Maart een bijeenkomst in de Oranje boom. Kapelaan Friebel zal een lezing houden over het onderwerp „Het paraat zijn van de Katholiek tegenover de an dersdenkende". De heer R. Verbeek, hoofdadministra teur van de Provinciale Ziekenhuizen, heeft aan de gemeenteraad van Bloemen daal verzocht om ontheffing der bebou wingsvoorschriften voor het uitbreiden en verbouwen van het dubbel woonhuis Bre- derodelaan 51 en 53 tot vier woonhuizen en het verplaatsen van de bijbehorende bergplaatsen. B. en W. stellen de gemeen teraad voor de ontheffing te verlenen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van: te abonneren op KENNEMER COURANT 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZjJ die zich met ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnés dus niet voor omzetting van week- In kwartaalabonnementen 99 99 10) Heeft uw broer nooit neigingen tot zelfmoord getoond? Neiging tot zelfmoord? herhaalde Maurice op een woedende toon. Wat wilt u daarmede zeggen, brigadier! Zonder te antwoorden doorzocht Godard de kamer, de resten optillend, met zijn voet de geblakerde planken opzij schui vend, die eens een commode waren ge weest, het verbrande bed verplaatsend. Tenslotte ging hij naar het venster om een blik te werpen op het grintpad, dat het huis van de weg scheidde. Wat zoekt u nu nog? zei Maurice op een verbitterde toon. Ik heb u niet nodig om mijn bevin dingen te noteren, mijnheer, Lefort zei Godard op rustige toon. U kunt weggaan, als zich slecht op uw gemak voelt. Ik vraag u alleen wat u zoekt. Een blik benzine. Of een grote fles. Moet ik u uitleggen waarom? Ja! Dat zou me genoegen doen! Welnu, uw veronderstelling van een aanslag houdt geen steek. Niemand be halve u, die een sleutel had, kon het huis binnengaan of er, wat dan ook, in gooien door luiken, die gegrendeld zijn losge ruktBent u het daarmee eens? Ja, maar. Men kan ook de hypothese niet aan nemen van een tijdbom, een helse machine die ontploft door een wekker of een Bick- fort-lont. De Bickfort-lont ruikt heel erg, als hij brandt en van een wekker zou men stukken moeten terugvinden.. Maar een tijdbom zou zeker een meubel of de vloer verpulverd hebben. Niets van te zien. Dus geen bom! Wat dan? Uw broer heeft zelfmoord kunnen plegen met benzine. Een blik of een grote fles op de grond kunnen leeggieten en een lucifer afsteken. Dat is idioot! Hij had er geen enkel motief voor! Juist de nacht van zijn huwe lijk? Hij was niet gek! En waar is het blik of de fles? Ik zie hier nog al wat glasscherven op het parket. Van de ruiten! Neen. Al die scherven hebben naar buiten moeten vliegen. En dan hier DaarHierDaar nog eensDat is allemaal gebogen glas! De brigadier wees met de punt van zijn schoen naar dikkere stukken glas. Hij raapte er drie op, die hij nauwkeurig be keek en, en terwijl hij ze op de schoorsteen legde, voegde hij er aan toe.Dat zijn scherven van flessen, dat kun je zo zien, Kijk maar naar die twee stukken van de hals! Die flessen zijn van de cognac! riep Maurice uit, die tot dusverre onthutst had staan luisteren. Bij het afscheid nemen had men twee flessen aan Victor gegeven, één onder ieder arm. Goed, zei Godard. Het laboratorium zal het wel verifiëren. En dan bovendien, uw verhaal van flessen benzine is onjuist. Het gaat niet om een brand, maar wel degelijk om een ontploffing! Kijk die bende eens aan! Het is voldoende, dat men enkele seconden aarzelt met het aansteken van de lucifer. Dat kan gebeuren! Dan zijn de benzinedampen voldoende om een ontplof fing te veroorzaken voor de brand TenzijWas het gas hier al aangelegd? Neen! Nog niet. De buizen zijn in de badkamer en de keuken aangebracht, de meter ook, maar de geyser en het fornuis zijn niet gekomen. Kijk! Zij gingen de badkamer binnen. De bui zen voor het water en het gas van de toe komstige geyser waren open, klaar om aangesloten te worden. Hé, maar de gaskraan is open! zei de brigadier. Hij boog zich vlug voorover om te rui ken. De meter is afgesloten, en zelfs in ge sloten toestand vastgezet met een touwtje! zei Maurice. U denkt toch zeker niet, dat men hem ging openzetten met al die bui zen overal! Goed. En de meter heeft geen lek, zei Godard, overeind komend. Toch had u deze handle moeten sluiten. Hij was dicht. Maar de schilders maakten de keuken af. Nieuwsgierigen kwamen hier binnen als in een molen, kwamen overal aan! Vooral de jongens. Vooral daarom heb ik die meter verwenst. Zoals overal hier, zit hij aan de buitenkant tegen de muur. Opdat men de stand kan opnemen, ook al zijn de bewoners afwezig. Was hij vanmorgen nog gesloten? Dat was het eerste, waar ik naar ge keken heb voor ik het huis binnenging. Jammer, zei de brigadier, dat zou alles verklaard hebben: ontsnapt gas Laten we nu hier weggaan. Laten we naar een rustiger plaats gaan voor enige aan vullende vragen. Bij mij? Dat is hier tegenover. Zoals u wilt. Zij gingen de deur uit. Inplaats van naar de poort te gaan, liep Godard naar de overblijfselen van het afgebrande kippen hok. Maurice voegde zich bij hem: Dat is er ook nog! zei hij. U gelooft toch niet, dat mijn broer tijdens de recep tie zelf brand gesticht heeft! Toen men hem is komen waarschuwen, heeft hij ge antwoord: „Goed! We zullen morgen wel een klacht indienen.We hebben de tijd. De schurk, die het op me voorzien heeft, zal niet in het Paradijs komen!" De schurk is daarna echter weer begonnen. En dit keer is hij geslaagd! Zou het dezelfde zijn? U zult moeten toegeven, dat dat goed mogelijk is. Natuurlijk. Zij kwamen bij de poort. De brigadier boog zich over de gasmeter, die in de kleine muur voor het huis was gebouwd en beschermd werd door een houten om lijsting met een zinken afdakje. Godard pakte de handle en opende hem, ondanks het touwtje, dat er aan vastzat. Zeg eens, men kan hem toch openen, die handle. Natuurlijk, als u het forceert! Öet touwtje is alleen om te verhinderen, dat men uit verstrooidheid opendraait of dat hij uit zichzelf opengaat. Hij draait moeilijk, zei Godard Ja. U kunt van uw idee omtrent gas wel afzien. Hij was dicht, er was geen kubieke centimeter gas in het huis! Buiten dat, u denkt toch niet, dat we de brand met tien emmers water hadden ge doofd met die buis voor de geyser in de badkamer! Accoord. HOOFDSTUK V Zodra hij in zijn kamer was, deed Mau rice Lefort zijn doornatte lakschoenen uit, die hij verving door een paar pantoffels. Hij trok een gemakkelijk zittende winter jas aan, opende een kast en haalde daar uit een fles en twee glazen. Een slokje cognac, chef? Dank u, zei Godard. Ik ben in dienst. Maar wat u betreft, ga uw gang! U hebt het wel nodig. Maurice ledigde twee glazen 'achter el kaar. De brigadier nam een stoel en legde zijn boekje op tafel. De overlevende jong ste van de Leforts ging op het bed zitten, met een deken over zijn benen. Hè! zei hij. Zo gaat het wat beter. Dat is een afschuwelijke geschiedenis, bri gadier. Ik zal maar niet meer proberen het te verklaren. Ik begrijp er niets van. En u? Mij verbaast de dood van Rosie het meest! antwoordde Godard. Het schijnt, dat uw broer Victor gedood is door een explosie van benzinedampen Maurice haalde zijn schouders op. Benzine of wat dan ook, vervolgde Godard. Het Laboratorium zal het wel vaststellen, wees maar gerust. Het geval zou al verklaard zijn, als een fles terpen tijn van de schilders de hele nacht in de badkamer heeft opengestaanHet komt er eigenlijk ook weinig op aan. Wat ik wil de zeggen is, dat uw broer gestorven is terwijl hij streed tegen een vergiftiging, voordat de ontploffing hem doodde. Maar zijn vrouw? Zelfs als zij toen al dood was, zou het eerste wat Victor deed, toen hij ontwaakte, geweest zijn haar te schudden, haar uit het bed halen om haar weer bij te brengen! {Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6