f85.- f 112.50 f137.50 4' „Zelfbediening" beter voor klant en winkelier, zegt mevrouw Kortekaas De moordenaar „Taboe EVfantel-costuiisns in de nieuwste modekleuren GERARD VAN PRAAG Voor jonge hersens Bouwmeester van Hoogoven sen Breedband begon een kwart eeuw geleden zijn scheppingen DONDERDAG 19 MAART 19 53 4 fê J Een Velsense huisvrouw leerde in Amerika veel over het consumentenprobleem FEUILLETON door Jean Bomm art (Uit het Frans vertaald) Het nieuwe puntenraadsel Voor de kinderen Grootse huldiging voor ingenieur A. J. van Walraven T «ianra DONDERDAG, 19 Maart 1953. Beste kinderen, Van ons plaatje is deze week heel wat te vertellen. Jullie zien een meisje van een jaar of zeven zittend op een reuzenschildpad, die haar met gemak dragen kan. Het rijden op zo'n dier gaat best, maar je moet geen haast hebben, want dan is gewoon lopen veel vlugger. Er zijn allerlei wetenswaardigheden te vertellen over dit wonder lijke dier. Om te beginnen zijn er tweehonderd soorten schildpadden. Men heeft ze in vier groepen verdeeld: 1. landschildpadden; 2. moerasschildpadden; 3. rivierschild padden; 4. zeeschildpadden. Je kunt wel zien, de verdeling is naar de plaats waar ze leven. Onze reuzenschildpad behoort dus tot de eerste groep. Dit dier wordt ook wel olifantsschildpad genoemd, omdat het groter is dan welk ander exemplaar uit de overige groepen ook. De lengte van zo'n beestje kan namelijk ongeveer anderhalve meter worden. De hoogte een meter en het gewicht kan soms vierhonderd kilo be dragen. Deze op ons plaatje weegt honderd vijf en twintig kilo en is dus eigenlijk nog een piep-jonge olifantsschildpad, want het is jullie misschien wel bekend, dat schildpad den ontzettend oud kunnen worden. Soms wel honderden jaren. Er werd vroeger op deze dieren door de zeelieden veel jacht gemaakt, want de smaak van hun vlees is voortreffelijk. Zo komt het dan ook, dat de reuzenschildpadden, die op de eilanden van de Indische en de Stille Oceaan voor kwamen, bijna uitgestorven zijn. Nog even wat bijzonderheden over de bouw van onze goede vriend: de schildpad heeft geen tanden, maar een hoornachtige rand langs zijn bek is zodanig verhard, vormt dus een soort stompe snavel, dat het eten van mossen, insecten, wormen, enzovoort hem erg gemakkelijk valt. Het schild, aan de rugzijde bol, aan de buikzijde plat, is een waardevol handels product. De rug is kostbaarder dan de buik. Van dit schildpad, dat zich goed laat splijten en polijsten, kunnen heel mooie voorwerpen gemaakt worden. Jammer ge noeg wordt het veel nagebootst. Deze na maak heet dan „hoorn". Ik geloof, dat ik nu maar gauw naar onze brieven moest gaan, want anders blijft daarvoor geen ruimte over. SONJA is nummer één en zij is veront waardigd, dat ik haar verjaardag vergeten ben. Missohien heb je in de verkeerde krant gekeken meisje, want ik feliciteer namelijk altijd een week vooruit. Ook kan het wel wat in de war gelopen zijn door de ramp, er is toen namelijk ook een keer geen volledig kinderhoekje verschenen. In ieder geval: het spijt mij echt en we zul len maar zeggen: volgend jaar beter. Het toneelstukje waar je in mee moet spelen ken ik heel goed. Het is alleraardigst. Wel ke rol vervul jij? Fijn, dat je zo in je schik bent met het boek. Bij de oplossing van het puntenraadsel voortaan de hele oplos sing zetten, hoor. Dat scheelt je de helft in het aantal punten. GOUDVLINDERTJE wat kun jij goed gedichtjes overschrijven! Ik heb ditzelfde versje namelijk al eens gelezen. Voortaan niet zo gauw zeggen, dat je het zelf ge maakt hebt, hoor. Ik hoop, dat ik nog eens wat eigen werk van je zie. Wat een leuk postpapier heb jij STIK- STERTJE! Ik lees in je brief, dat je al aardig met de machihe overweg kunt. Moe der houdt natuurlijk nog wel een oogje in het zeil als je bezig bent, maar al doende leer je het steeds beter. In welke klas zit je? MEIZOENTJE is ook al tevreden over de uitbreiding van ons kinderhoekje met een verhaal en een versje. Wat leuk, dat jullie tuin al zo aan het bloeien is. Bij mij zijn wat sneeuwklokjes en crocussen uit, maar de narcissen nog niet, hoor. Om van hyacinten en tulpen nog maar niet eens te spreken. Alles is natuurlijk wel in knop, maar het zal nog wel een paar weekjes 99 De torenklok slaat zeven keer, gewoon als iedre dag, maar 't lijkt dezelfde klok niet meer, zó blij klinkt iedre slag. De vroege mannen op hun fiets, op weg naar de fabriek, die neuriën of fluiten iets, de straat is vol muziek. Een rrian zet stoeltjes voor 't café, daar gaan hij kijkt er naar de meisjes van het atelier als duiven langs 't trottoir. Al heel vroeg heeft de bloemenvrouw haar kraampje ingericht. De rozen zijn nog nat van dauw, de tulpen zijn nog dicht. D Als hij al vergiftigd was, heeft hij er alleen maar aan gedacht de knop van het licht te bereiken of de deurknop! Mogelijk. Maar zeg mij eens heel eer lijk.... Hoorde Rosie niet tot die vrou wen, die de gewoonte hebben medicijnen te slikken om te slapen? Enfin, om het duidelijker te zeggen: die verdovende mid delen innemen? Misschien zo af en toe, maar zij was er niet aan verslaafd, zei Maurice, even met zijn mond trekkend. Zeker niet sedert zij kennis gemaakt heeft met ons, ik wil zeggen: met mijn broer. Wat was haar beroep voordien? Zangeres. In nachtclubs, in Parijs. U ziet het, ik ben oprecht! In die milieux gebruikt men wel eens een beetje „coco" (cocaïne) als men teneergedrukt is Goed! zei Godard. Goed! Dat maakt haar plotselinge overlijden veel minder vreemd. Het hart heeft het begin van de vergiftiging niet kunnen verdragen. Rose Wie had het orgel niet verwacht, dat plotseling weerklinkt,' dat aan de zonkant van de gracht tot in zijn buik toe zingt? Een kring, een meisje middenin, wie vond haar touw zo vlug? „De bocht gaat uit, de bocht gaat in". In, uit, en dan terug. Het leek of niemand zorgen had of treurig om iets was. De mensen liepen door de stad als vogels door het gras. MIES BOUHUYS duren voor de kleur er in komt. Maar ik denk dat jullie tuin nogal beschut ligt en misschien wel pal op het Zuiden? Wat leuk is die operette geweest, zeg! Ik heb genoten van je verhaal. Het leek wel of het prinsesje Rozelijn zó voor me zou staan als ik m'n ogen sloot, zo duide lijk had je haar beschreven. Jammer, dat je puntenraadsel niet helemaal goed was. Voor de foute schrijfwijzen heb ik ook nog een punt moeten aftrekken. Ook APPELSNOETJE heeft genoten van de operette. Leuk, dat Stoffelina je zo trouw blijft, ook al is ze zo heel ver weg. Bereiken jouw brieven haar wel op tijd of geeft ze je haar volgend adres op? TUINMAN is erg blij met de overwinning van Stormvogels. Ben je zelf bij de wed strijd geweest of werd er niet thuis ge speeld? Jammer dat er wat fouten in het puntenraadsel zaten. Volgende keer beter, jongen! Wat jammer, CLEMATIS, dat de ver jaardag van Oma niet voor de volle hon derd procent geslaagd was. Eerst al, dat Hans thuis moest blijven en toen werd Robbie ook nog ziek. Hoe is het nu met de beide patiënten? Wil je Conducteur spoe dige beterschap wensen en natuurlijk zijn broertje ook. Zo'n open rand in een zak doekje is geduld-werk, vind je niet? VOETBALKONING is heel wijs geweest om het woordenboek even te pakken om de moeilijke bloemennamen op te zoeken. Het resultaat van die moeite is dan ook een tien, jongen. Het boek, dat op je ligt te wachten is er een over voetballen: „Het voetbalboek voor de jeugd" heet het en ik hoop, dat je het nog niet hebt. Mocht dit wel zo zijn, dan verwacht ik binnenkort een berichtje van je en dan krijg je iets anders. Leuk, dat je zoveel plaatjes spaart. Het zal je vader echter nog heel wat pak jes cigaretten kosten of heb je nog meer adressen, die je aan zo'n plaatje helpen? SCHONE SLAAPSTER is de laatste van ons rijtje. Dus jij hebt alweer de langste tijd op de schoolbanken gezeten. Wat ga je doen als je er af komt? Zou je graag nog verder leren of naar de huishoudschool gaan; of heeft moeder je misschien thuis erg nodig? Ik hoop dat ik voortaan elke week een briefje van je bij mijn post vindt. Jongelui, tot volgende week! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag. Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). «OOOOOOOOOOCCJCOOCODOOOOOOOOOOOOOCOOOOOCOOOOCOOOOOOOOOCOC TANTE ELS FELICITEERT: Goudfazantje, die morgen jarig is, Chry sant, die Zondag haar verjaardag gaat vieren en Anjer, Crocus, Kamperfoelie, Zeeleeuw en Bruinvis, die beslist alle maal tegelijk volgende week Woensdag feesten willen. Van harte, nichten en neef en veel ple zier! xooocxx>Dcoooooooo6cckxx5óooooooax»oo<xoooooootxoïxDOocoo< De oplossing van het vorige puntenraad sel is FLORA: (Ficus, Lavendel, Orchidee, Rhododendron, Aronskelk). Voetbalkoning 20 p. Clematis 19 p. Meizoentje, Appelsnoetje en Tuinman 7 p. Conducteur 9 p. Sonja 5p. Het derde puntenraadsel van de veer tiende ronde is een letterraadsel. Het geheel bestaat uit negentien letters en vormt een bekend gezegde. 12 14 1 17 13 verkoper van koude lekkernij. 15 2 6 10 16 3 9 kozak, bewoner van de Russische Steppen 18 7 8 5 zwarte verkoolde stof in de schoor steen 19 7 4 kever 11 laatste letter van alphabet. Als je alle woorden goed vindt en daarna ook het gezegde, dan heb je weer tien pun ten verdiend. Doe dus je best! T. E. i „Hoe een Velsense huisvrouw Amerika zag" zou boven dit verhaal kunnen staan. Die Velsense huisvrouw is mevrouw B. KortekaasDen Haan uit Driehuis, die met mevrouw E. WilzeBruins en acht heren uit het bedrijfsleven, van regeringswege werd afgevaardigd om het consumenten probleem onder de ogen te zien en voor deze Hollandse puzzle eventueel op Ame rikaanse wijze een oplossing te vinden. Mevrouw Kortekaas is presidente van de Katholieke Vrouwenbond in het bisdom Haarlem en hoofdbestuurslid van de Nationale Huishoudraad. Deze raad is een organisatie, die de belangen van de con sument behartigt en die is samengesteld uit afgevaardigden van alle bestaande vrouwen organisaties in Nederland, aange vuld met deskundigen van de Huishoude lijke Voorlichting en de Keuringsdienst voor Waren. Het was niet de eerste groep die deze reis ondernam. Uit Denemarken, Zweden en Engeland waren reeds afgevaardigden de gasten geweest van de Mutual Security Agency in Amerika. Het bijzondere van het Nederlandse team lag echter hierin, dat er voor het eerst twee vrouwen werden mee uitgezonden. Dat was nog nooit gebeurd en de Amerikanen hebben dit heel erg op prijs gesteld. „We hebben heel prettig gewerkt in die twee maanden," zegt mevrouw Kortekaas, „en wij waren het eerste team dat voor het vertrek uit Amerika een interimrapport aan de M. S. A. kon aanbieden. Binnen twee maanden hopen we met ons rapport hier in Nederland voor den dag te kunnen komen." Waaruit dat werk bestond? „Heel een voudig het zoeken van een weg om het voedselpakket in Nederland goedkoper te kunnen maken." „Kijk-grijp" is prettiger In hoofdzaak is de mogelijkheid van de zelfbediening, zoals in de „Kijk-grijp"- winkels gebeurt,, bestudeerd en de dames en heren zijn tot de conclusie gekomen: wij geloven niet dat de prijs van het voedsel pakket als geheel zoveel naar beneden zal gaan, maar wel dat door deze self-service de klant prettiger winkelt en in staat wordt gesteld haar inkopen aan te passen aan het eigen budget. Amerika heeft daarbij nog het voordeel van het „one-shopping"-systeem, zodat het vermoeiende gehol van winkel inwinkel uit wordt ondervangen. Er zijn geen win kelbedienden, die zich uitsloven om te ver kopen en het daardoor vaak de klant eer der moeilijk dan gemakkelijk maken. Nie mand kan zeggen dat hun of haar iets tegen de zin is „aangesmeerd". Ook „hem" niet, want de heren maken net zo goed ge bruik van deze winkels als de dames en de kinderen. Kwestie van vertrouwen Dit systeem geldt niet alleen voor etens waren, ook in de textielbranche is dit zo. „Het is geweldig leuk om zomaar uit jezelf een aantal blousjes, of wat dan ook, mee te nemen naar de paskamer, een keuze te doen en de rest weer zelf op te bergen. Zo of je in je eigen huis bept." Of dat dan allemaal maar goed gaat ert er nooit iets wordt vermist? „Neen," zegt mevrouw Kortekaas, „en dat komt omdat de mensen in Amerika veel meer vertrouwen hebben in elkaar dan hier in Nederland. Daar be gint men met elkaar te vertrouwen, hier is het eerste gebaar wantrouwen." Het is begrijpelijk dat in die grote zaken surveil lanten zijn, maar ze hebben practisch alleen maar raad te geven en bijna nooit politiediensten te verrichten. Zelfbediening ook in kleinbedrijf „Men behoeft trouwens bijna nergens naar te vragen," merkt onze gastvrouw op, „want door het grote assortiment wordt een keus vergemakkelijkt. Door de reusachtige advertenties te pas en te onpas in de dagbladen geplaatst wordt het publiek „shop-minded". En zo kan men van deze wijze van winkelen zeggen: spaart tijd en spaart geld. In Nederland moet de gedach te worden weggenomen dat in een klein bedrijf geen self-service kan bestaan. Dit is in alle winkels mogelijk, waar de eige naar zich goed laat voorlichten en zelf initiatief heeft." Hollandse gebreken „De Hollanders zijn fidele lui," zei een eigenaar van een Amerikaans groot-bedrijf tot mevrouw Kortekaas, „ze hebben maar drie gebreken." Welke die gebreken zijn? „Ze zeggen altijd: misschien, het is te moeilijk en het gaat niet." Dinsdag voor de radio Onze gastvrouw is onuitputtelijk in haar verhalen en het is gezellig naar haar te luisteren. Maar ook aan een interview komt een eind. Op welke manier de huis vrouw in Velsen meer kan horen over deze materie, die mevrouw Kortekaas zo smake lijk weet op te dissen, is onze vraag. Het antwoord is heel eenvoudig: Dinsdag 24 Maart om elf uur 's morgens via de K.R.O. zal mevrouw Kortekaas haar belevenissen vertellen. Intussen heeft zij gisteren in Eindhoven een nieuw zelfbedieningsbedrijf helpen openen hier en daar in Neder land durft men het langzaam aan te wagen met dit systeem en wordt de rest van de week gevuld met lezingen en vergaderin gen. En dat waar deze werkzame vrouw en moeder ook de kinderen eisen hun deel Maandagmiddag pas van de reis naar Amerika terugkeerde. Geen tijd om even uit te blazen, om even bij te komen, maar ja, „such is life". ADVERTENTIE gemaakt van zuiver wollen kamgaren Kennemerlaan 100 Tel. 5501 Het ruime restaurant van de Walserij- Oost der K.N.H.S. was tot de laatste plaats bezet bij de huldiging van ir. A. J. van Walraven, de bouwmeester van de Hoog ovens en aangesloten bedrijven, ter ge legenheid van diens 25-jarig ambtsjubi leum. Reeds eerder was ir. van Walraven gehuldigd in een volledige directieverga dering, waarbij de directie bij monde van haar voorzitter, ir. A. H. Ingen Housz, haar waardering en haar gelukwensen aan de jubilaris heeft overbracht. Op de feestelijke bijeenkomst in W.O. werd de rij van sprekers geopend door hoofdingenieur Drijver, directeur Nieuw bouw, die de loopbaan van de jubilaris op de voet volgde: thans als hoofdingenieur bij de nieuwbouw en chef van de bouw- afdeling ressorteren alle waterbouwkun dige werken, betonconstructies, wegen aanleg, kortom, alle activiteiten van deze aard onder hem. Dit is geen sinecure, meende spreker, die in dit verband na- glhg welke ontwikkeling zich heeft voor gedaan in het beroep van civiel ingenieur gedurende de afgelopen kwart eeuw. De jubilaris heeft het bedrijf vele bouw- Ja, daar had je 't lieve leventje weer gaandeIn een grote troep kwamen de boze maanmannen aangerend. Ze brulden woedend, toen ze de vluchtelingen weer in 't oog kregen, en ze zwaaiden dreigend met hun wapens. „Lopen!", schreeuwde Rick. „Die kant op!" riep Oepoetie. En zo sloegen ze opnieuw op de vlucht. Ze renden, wat ze konden. Telkens sloegen ze een hoek om als ze weer bij een andere maanberg kwamen; zo probeerden ze de achtervolgers te ontkomen. Maar die maanmannen konden ook hard lopen! Hun geschreeuw en getier klonk dicht achter hen. ,tO, als ze ons maar niet te pakken krijgen", jammerde Bunkie. „Ze zullen ons vast kwaad doen! „Lopen maar", hijgde Rick. „Misschien vinden we wel ergens een schuilplaats, waar ze ons niet kunnen vinden!" Het troepje rende maar voort. Ze werden moe en konden haast niet meer, maar ze mochten niet stilstaan, want dan kregen de maanmannen hen zeker te pakken. Toen.stonden ze opeens voor een diepe afgrond. „Wat is dat?", riep Rick. „We kunnen niet verder!" werken geschonken, en hij heeft ook naam buiten de fabriek gemaakt. De heer Drij ver besloot zijn rede met de aanbieding van een foto-album, waarin alle werken van de heer van Walraven zijn ver eeuwigd, alsmede van het vererend ge tuigschrift en het gedenkbord der Maat schappij. Namens de MEKOG sprak de bedrijfs leider hoofdingenieur W. Bakker, die wees op de grote waardering, die er ook van deze zijde voor het werk van ir. van Walraven bestaat. Veel van des jubilaris' ideeën zijn in MEKOG verwezenlijkt, waarbij de bouwkundige vindingrijkheid, van de jubilaris vaak is gebleken; de che mische industrie stelt speciale eisen en hiervoor heeft ir. van Walraven steeds be grip getoond, zodat vele zeer geslaagde bouwwerken ontstonden, zoals de grote zoutloods aan de hoofdweg. Namens Cemij sprak dr. ing. F. Scho nenberger, die de felicitaties namens de cementfabriek en de slakkenverwerking overbracht. Bij monde van de heer H. Stein van de eigen-beheer-Bouwafdeling werd vervol gens het geschenk van de jubileum-com missie, een fraaie staande bureaulamp en bloemen voor mevrouw aangeboden, waarna de chef van de tekenkamer, de heer A. F. A. Bongers, het sprekersge stoelte betrad en namens de tekenkamer en het bedrijf zijn erkentelijkheid voor de samenwerking met ir. van Walraven uit sprak. „Als Hoogovenmensen kunnen wij trots zijn op al die mooie gebouwen.." zo zeide spreker onder meer doelende op de Breedbandgebouwen, die eveneens onder leiding van de jubilaris zijn gebouwd. Als stoffelijk blijk van aller waardering bood de heer Bongers een Friese klok aan, ter wijl mevrouw van Walraven, die door alle sprekers in de hulde werd betrokken, een door een der personeelsleden vervaardig de teakhouten bloemenschaal met een bloeiende plant ontving. Namens de bouwkundige binnendienst sprak de heer G. Früdiger, die opmerkte, dat de afdeling als één team rond de jubi laris staat, waardoor het mogelijk is ge weest tot de grote prestaties te komen, waarop men zo trots is. Als herinnering aan deze heugelijke dag waren een vulpen en vulpotlood de bijdrage van sprekers afdeling. Tot slot voerde de heer Th. Fokkens, chef van de bouwkundige buitendienst, het woord, waarbij hij als illustratie een aantal draaibare panelen gebruikte, die elk een voorstelling uit het dagelijkse werk van de jubilaris en de met hem samenwerkende afdelingen toonden en geheel gevat waren in een acht meter lange boog, die de achtergrond van het podium vormde. Als pièce de résistance was er in het midden een allegorie van de voornaamste werken uit jubilaris' car rière gegeven: de staalfabriek, de Cemij, Mekog, en Breedband. Met de aanbieding van een persoonlijk geschenk, dat appel leerde aan ir. van Walraven's belangstel ling voor folklore besloot de heer Fokkens zijn uitvoerige toespraak. was gestorven op het ogenblik van de ont ploffing der dampen. Het onderzoek van de politiedokter zal dit punt wel ophel deren. Mijn rol beperkt zich tot het opne men van de eerste getuigenverklaringen. 'Ik heb gezien, dat u, door het raam, naar binnen probeerde te komen. De ontplof fing heeft u natuurlijk wakker gemaakt. Maar hoe kan het, dat u geheel gekleed was? Maurice slaakte een zucht. Ik was een beetje aangeschoten, gis teravond. Toen de anderen naar Het Witte Paard en het Stationshotel waren vertrok ken, heb ik me, gewoon zo als ik was, op bed geworpen, nadat ik mijn jasje had uit gedaan. Goed. En toen? Toen ik wakker werd, begreep ik he lemaal niet wat er aan de hand was. Ik meende, dat men een vuistslag gaf op mijn deur! Ik heb geroepen: „Ben jij dat, Vic tor? Wat is er?" Ik was nog duizelig. We hadden allemaal de vorige avond veel ge dronken. Het was zelfs niet meer „vorige avond", want ik heb ze om één uur des nachts verlaten.Maar toen heb ik „Brand!" horen roepen. Zo? Ja! Verscheidene keren achter elkaar, terwijl ik naar de knop van het licht zocht. Maar steeds zwakker, verder af Het was niet Victors stem. Anders!. Zoudt u zich gehaast hebben? Och, ik heb me toch gehaast! Ik heb de luiken opengeduwd: De vlammen sloe gen uit het raam van hun kamer! Als een gek ben ik de trap afgevlogen. Ik ben tegen het raam opgesprongen. Het hielp niet. Ik héb mijn handen gebrand aan de vensterbank en ik ben achteruitgelopen, half versuft. Rook het niet naar benzine? Neen. Ik geloof het niet.... Naar vuur, naar verbrand linnengoed, een schroeilucht. kortom, naar brand! En daarna? Ik ben naar de voordeur gerend. Die was natuurlijk aan de binnenkant met een sleutel gesloten! Ik moest eerst hier terug komen om de tweede sleutel uit de zak van mijn jaquet te halen! Op de trap ben ik gevallen, waarbij ik me hels pijn ge daan heb en mijn broek scheurde. Ik ben weer naar beneden gegaan met de sleutel en heb u gezien. U hebt me gezegd, dat u gecontro leerd had of de gasmeter gesloten was? Ja, voordat ik door het raam pro beerde te springen. Bent u daarvan volkomen zeker? Volkomen zeker. Maar, zonder u te beledigen, u bent werkelijk hardnekkig, brigadier! Dat is minstens de derde keer, dat u me dat vraagt! Maar ik zal de puntjes op de i zetten. Voordat ik door het raam probeerde te springen heb ik me over de meter gebogen. De handle was gesloten, met het touwtje! En ik heb er zelfs mijn hand op gelegd om te controle ren of hij wel helemaal dicht was, zoals de vorige dag! Daar! Bent u dit keer te vreden? Ja, zei Godard. Dit sluit de mogelijk heid van zelfmoord uit. Van zelfmoord? Geloof mij, mijn broer was er de man niet naar om zelf moord te plegen! Veronderstel, dat op een gegeven ogenblik zijn jonge vrouw sterft door een embolie of een hartverlamming. Victor wordt Wakker en merkt het. Men zou kun nen veronderstellen, dat hij ontzet en wan hopig is en dat de gedachte bij hem opge komen is, hetzij een ongeluk te simuleren, dat hem zonder de geringste twijfel on schuldig maakt of zich zelf van het leven te beroven. Maurice staarde met wijdopen ogen, zonder te begrijpen, naar hem. Godard vervolgde: „Hij zou naar buiten hebben kunnen gaan, de gaskraan openen en weer naast haar zijn gaan liggen. Hetzij om op de dood te wachten, dan wel om om hulp te roepen, zodra hij van mening was, dat er genoeg gas in de kamer was. Maar de vonk van de schakelaar. Maurice barstte los: Maar er was geen gas, brigadier, he lemaal niets, met die dichtgebonden meter! En dan! Victor was niet zo gek. dat hij zijn hoofd zou verliezen omdat een vrouw plot seling de geest geeft. Noch dwaas genoeg om voor haar zelfmoord te plegen al was ze dan gezegend door een pastoor! Zo, zei Godard op een droge en ge- ergerde toon er is dus voor u geen enkele twijfel mogelijk. U dient een aanklacht in wegens moord? Dat is alles wat ik wilde weten. Of ik aan het Parket alleen maar een „ver dachte zelfmoord" of wel een dubbele zal moeten melden. Een dubbele moord! En als u de schurk niet vindt, die dat gedaan heeft, zal ik hem vinden! De brigadier lette niet op deze onvrien delijke mededeling. Maurice was aan zijn vierde glas cognac en de alcohol werkte snel in de toestand van uitputting, waarin hij zich bevond. Godard stond op: Dat is dus duidelijk. Hebt u vermoe dens tegen iemand? Maurice Lefort lachte honend terwijl hij zich over zijn bleke, magere en vuile ge zicht wreef. Tegen iemand? Er zijn er hier minstens vijftig, die ons zouden willen zien verdwijnen! En tien, die er toe in staat zijn! Maar meer in het bijzonder? In het bijzonder die oude smeerpoes van een Sauvageot! Hij houdt niet op ons lastig te vallen sedert hij ons die zaak heeft verkocht! Hii zet iedereen tegen ons op met zijn lasteringen! Maar hij is afwezig? Sedert eergisteren, zeggend, dat hij niet „bij het huwelijk aanwezig wilde zijn"! Maar hij moet niet ver zijn, in Cha- teaudun of in Chartres.... Vaniwaar hij heeft kunnen terugkomen om zijn slag te slaan, niet? Goed. Sauvageot. En wie nog meer? Die kleine stommerik, die ik bij het uitgaan van de mis een draai om zijn oren heb gegeven, de loopjongen van de krui denier, René GilbertMeneer Gilbert grijnsde groen van angst, trouwens hij maakte hardop onbehoorlijke opmer kingen! Men heeft me dat inderdaad verteld. Maar u had ongelijk. Het is maar een knaap. Een booswicht! En zet natuurlijk op de lijst die Lernon, van het kasteel Van- dières. Het gezicht van de brigadier vertrok even. In uw plaats zou ik die geschiedenis niet meer ophalen. Het zal haar nog dwars zitten! Ja. Maar u, u hebt er geen belang bij er over te spreken. Vroeg u me om de namen van die mensen, die het op ons voorzien hebben, ja of neen? Het zij zo. En dan? En dan? Haar hele bende! De huis houdster van de pastoor, die Louise, met haar zoete blik. De molenaar de groot ste dief onder de molenaars in dit depar tement, en dat wil wat zeggen! Hij heeft de euvele moed gehad zich aan te bieden als tegencandidaat voor mijn broer bij de verkiezing voor de gemeenteraad, en hij is afgewezen.,.. Gelijk die oude idoot van een Sauvageot zou hij er zijn hele fortuin voor gegeven hebben om ons van hier te zien verdwijnen of om ons paar het graf te helpen! De pastoor ook, die heeft ze achter de ellebogen. De k<®ter, Louise, moeder Gilbert, de jachtopziener Edouard Rousseau, diens vrouw (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6