Onoplettende stuurman sneed met de KW 76 kustvaarder „Frederik" open Twaalf mensen kunnen vertrouwen op een vierkante meter plastic Stoomschip „Orion" stootte op Velserbrug na misverstand Agenda voor Velsen Met vele Kennemer clubs als koplopers begint de eindspurt der competitie D Visserij -varia Vreemde aanvaring voor de Raad Betrokkene: „Ik maakte kapitale fout' Ribfluwelen Speelpakjes JAARBE URS-SNUFJES Hoogovens tonen met broederlijke trots Breedband Kapitein vrijgesproken van schuld DONDERDAG 19 MAART 19 53 7 „Dierenbescherming" benoemde asylcommissie Laatste wedstrijd van Velsense hengelaars 4.25 Gerard van Praag Jeugdherberg huisvestte vele vreemdelingen Burgerlijke stand Velsen VOETBALBALANS VSV voelt de slechte start nog; Stormvogels kan tevreden zijn Tunnelbouw zelfs present DE RAAD OORDEELDE; „Cultuur is levensstijl" Gontactavond voor Bescherming Burger bevolking ADVERTENTIE EEN GROTE PARTIJ (Van een verslaggever) NA EEN OPENHARTIGE verklaring van stuurman A. van der Steen van de Katwijkse motorlogger Excelsior III (KW 76) en enig schuiven met de scheeps modellen de kustvaarder „Frederik", de KW 76 en de KW 39 is gistermiddag voor de Raad voor de Scheepvaart wel gebleken dat de enigszins mysterieuze aan varing op 6 Januari 1953 tussen de Excelsior III en de kuster, waarna het laatst genoemde sch:;> haast direct zonk en de bemanning van zeven koppen werd gered, voor het overgrote deel te wijten is geweest aan de onoplettendheid van de stuurman van de logger. Hij heeft het de leden van de Raad onomwonden en in den brede verteld en hij heeft er bij gezegd dat die onachtzaamheid aanleiding was tot zijn kapitale fout. Pe KW. 39 voer on die dag gelijk met de KW 76 aan stuurboordszij uit en toen stuurman Van der Steen alleen op de brug achter de „Frederik" wilde omva ren haalde hij stuurboord uit. Hiermee kon hij evenwel niet te ver gaan omdat de andere Katn ijkse logger vlak bij meeliep aan stuurboordszij. Hij rechtte het schip en bleef het oog houden op de KW. 39, waardoor hij zijn aandacht voor de kust vaarder verloor. Na het roer in de mid scheeps te hebben gelegd verwachtte de stuurman dat alles goed zou gaan maar de „Frederik" had de motoren gestopt en de logger drong zich naar bakboordszij uit. Even voor de brug werd de kustvaarder open gereten. Alleen de stuurman van de motorlogger „Excelsior" 3 werd gisteren op de schuld vraag gehoord, aangezien de andere be trokkenen en getuigen niet aanwezig kon den zijn. De zaak is dus aangehouden en de inspecteur voor de scheepvaart de heer J. Metz zal eerst na het horen van deze personen zijn oordeel uitspreken. Ook KW 39 op uitstoom De „Excelsior" 3 vertrek op die zegde Januari bij kalm en mooi winterweer des middags op de afgesproken tijd om vier uur uit de vissershaven met op de brug schipper IC. Plug en stuurman A. van der Steen aan het roer. De stuurman was 's morgens om elf uur al aan boord geko men en na die tijd niet meer aan de wal geweest. Hii had een goede nachtrust ge noten en dit op vragen van de presi dent van de Raad voor de Scheepvaart mr. W; A. Vos geen drank tot zich genomen. De schipper en Van der Steen brachten het schip naar buiten en voorbij de pieren kwam een van de matrozen op de bruig het roer voor enige tijd overnemen. Na een klein uur, precies om 13.55 uur, verscheen de stuurman weer op de brug om met schipper Plug het eerste wachtje te klop pen. Hij nam het roer weer over van de matroos en stuurde de oude koers, Noord ten Westen. Twee streken aan stuurboord, op een afstand van ruim honderd en vijftig meter liep ook de logger KW. 39 mee naar buiten en derhalve hield stuurman Van der Steen de „Exselsior" wat Westelijker aan. I Stuurman alleen Schipper Plug was na het vertrek uit de haven nog niet van de brug geweest maar hij vond het nu toch even wenselijk van kleren te verwisselen. Hü zou zo terug zijn en stapte weg naar zijn hut. Op een mijl afstand zag de stuurman toen over stuurboordsboeg dus uit het Noorden twee coasters naderen. De lichtjes aan top en boord brandden op alle schepen hei der en Van der Steen zag van de kustvaarder, die later de „Frederik" zou blijken te zijn, het rode boordlicht. Op de „Kuster" moet men toen het groene licht van de KW. 76 hebben gezien, zodat men rood op groen voer. De „.Frederik" stuurde naar de mening van Van der Steen Zuid ten Westen. De KW. 76 liep op volle kracht, ongeveer* acht en een halve mijl. Alle aandacht voor KW 39 Tot op viif scheepslengten liet stuurman Van der Steen de „Frederik" naderbij ko men. Intussen was men op de kustvaarder volgens Van der Steen een halve mijl hogerop stuurboord uit gestuurd en dus Westelijker uit. Hij dacht de coaster nu gemakkelijk van achteren te kunnen pas seren aangezien er voldoende ruimte zou ontstaan. Hu haalde de KW. 76 nog enigs zins stuurboord uit zodat men rood op rood kwam te liggen met de „Kuster". Te ver kon hij hiermee echter niet gaan omdat de andere logger, de KW. 39 iets voorlijker aan stuurboordszij lag. Hij rechtte de „Excelsior" 3 en het roer kwam midscheeps te staan. Van der Steen had geen vermoeden van een kans op een aanvaring. De „Frederik" was echter met gestopte motor gaan liggen. De „Excelsior" 3 liep op volle kracht en haar stuurman bleef naar de logger KW. 39 kijken. Intussen begon de „Fxcelsior" 3 ook nog als zo vele schepen bij het roer in het midden naar bakboord te dringen en boorde zich, met ccn vaart van meer dan acht mijl, met de boeg even voor de brug in de romp van de „Frederik". Schipper Plug kwam op hetzelfde mo ment op de brug. Hij was zes minuten weg geweest. De „Frederik" zonk rechtstandig binnen enkele minuten en de zeven opva renden werden door het Duitse schip „Li- belle" naar Rotterdam gebracht. Op eigen DONDERDAG 19 MAART IJmuider Volksstem, 20 uur: Jaarlijks concert, Rex-Theater. Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „Ditte een mensenkind". VRIJDAG 20 MAART Vlaggetjesdagcomité, 20 uur: N. H. Jeugd- gebouw, ITmuiden-Oost, vergadering. Nutsbibliotheek, uitlening 19.3021.30: Heidestraat. Thalia 20 uur: „Teresa". Rex, 20 uur: „Paula". kracht haalde de KW. haven. 76 de IJmuidense Machine niet gestopt „Door onoplettendheid heb ik deze fout gemaakt" zei de heer Van der Steen tot de leden van de Raad. „De „Kuster" heeft me echter niet geholpen om de aanvaring die zij hebben zien aankomen, te ontwijken. Wanneer zij volle kracht vooruit hadden gegeven was er niets gebeurd". Een van de leden van de Raad, de heer C. H. Brouwer, was de enige die met een vraag kwam: „Waarom heeft u de machi nes niet laten stopoen?" Stuurman Van der Steen antwoordde: „Ach, je dacht niet aan een aanvaring, die verwachtte je niet. Het was een situatie waar geen mens op rekent, maar als de KW. 39 er niet was geweest had ik natuurlijk veel meer stuur boord uit gegeven". „Maar vlak bij heeft u die „Frederik" toch wel gezien?" wilde de heer Brouwer nog weten. „Het is allemaal te vlug gegaan om nog iets te kunnen doen, er bestond geen ge vaar dacht ik, ik heb niet meer op die coaster gelet". 100 voor Dierenrampfonds Het nieuwe bestuur van de afdeling Vel sen der Nederlandse Vereniging tot be scherming van dieren heeft thans de functies verdeeld. De heer H. v. d. Wall werd tot voorzitter benoemd, de heer J. Folkertsma blijft vice- voorzitter; mevrouw H. KoomenHooger- werf behoudt de functie van secretaresse en mevrouw C. Deelmanv. Dijk is be noemd töt penningmeesteresse. Mejuffrouw A. E. Rosendahl is tweede secretaresse en mevrouw M. E. v. Tuyll van Serooskerken en de heer W. Boerlage zijn leden. Inmiddels is er een gemengde asylcom missie samengesteld, terwijl voorts een propaganda- en ledenwerfcommissie in het leven werd geroepen. Voor het nieuwe asyl, waarvan de eerste steen op Donderdag 26 Maart te half vijf wordt gelegd, kwamen reeds diverse giften in natura binnen, waaronder een kachel. De collecte na afloop van de ledenver gadering der vorige week bracht voor het Dierenrampfonds een bedrag van 100 op. Van de hengelsportvereniging „Velsen", die deze week haar laatste wedstrijd hield in de Wieringermeer, is het lid de heer Bosma winnaar geworden van de ochtend en de middagwedstrijd. Hij haalde in totaal vijfenveertig vissen boven water. Tot 1 Juni, wanneer het nieuwe visseizoen wordt ge opend. zullen er geen wedstrijden meer wor den gehouden. De volledige uitslagen van de wedstrijden in de Wieringermeer waren: Ochtend: i. Bosma 23 stuks; 2. Ooms 12 stuks; 3. Smid 11 stuks; 4. Scheringa 9 stuks; 5. Schenk 8 stuks; 6. Meesters 7 stuks. Middag: 1. Bosma 22 stuks; 2. Smid 12 stuks; 3. Noortman 11 stuks; 4. Schenk 9 stuks; 5. Homan 9 stuks; 6. Scheringa 7 stuks. voor jongens en meisjes tot 6 jaar KENNEMERLAAN 100 Jeugdherberg Slot Assumburg heeft in het afgelopen jaar niet over gebrek aan zoek te klagen gehad; niet minder dan elf duizend personen hebben hier een nacht doorgebracht. Het aantal buitenlandse be zoekers bereikte een recordhoogte, dertig procent van het totaal kwam van over de grenzen. Niet alleen waren er Belgen, De nen, Duitsers, Engelsen, Fransen, Ieren, Zweden en Zwitsers, maar ook Amerika nen, Canadezen en zelfs Australiërs, die tussen de muren van het eeuwenoude slot hebben vertoefd. GEBOREN: J. van Schagen—Gerrits, z., Scheldestraat 116, IJmuiden; H. L. Verschu ren—Ostmann. z., Stolstraat 1. IJmuiden-O.: E. KlaassenZwanenburg, z., P. C. Hooftlaan 58, Driehuls; K. de Haan—van den Berg, d., Tussenbeeksweg 41, IJmuiden-O.; J. van ToorEngel, z„ Fazantenlaan 47, IJmuiden- Oost; A. van EsWoud, z. en d., Bik Ar- noldkade 45, IJmuiden; A. S. Floorde Wilt, 7.., van Nieuwkoopstraat 4, IJmuiden-O.; M. C. BakkerHuijgens, z., Waalstraat 21, IJmuiden. OVERLEDEN: E. van Kampen, 76 j„ echt genoot van A. van Slooten, Velserduinweg 119, IJmuiden-O.: A. B. H. Weisse, 52 j„ echtgenote van W. J. M. Midden. Bloemhof straat 2, Beverwijk; A. C. M. Poth, 71 j., ongehuwd, Laan van Meerdervoort 189 D, 's Gravenhage; J. de Boer, 64 j., echtgenote van H. van Oosten, van Valkenburgstraat 4. Velsen-N.; A. Koorens, 85 j., weduwe van J. Dekker, Trompstraat 215, IJmuiden-O.; L. M. J. Schellevis, 49 j„ echtgenote van H. J. Smolenaars, Duin en Kruidbergerweg 72, Santpoort. Met de twee eerste klassers op ae derde plaats, Kennemers als koploper in de tweede klas, D.E.M., ondanks de nederlaag tegen W.S.V., als een nog zeer ernstige candidaai voor de kampioenstitel en A.D.O. als de meest serieuze kampioensgegadigde in de 4de klas E, kan men zowel ten noorden als ten zuiden van het Noordzee-kanaal „dik" tevreden zijn, temeer daar van de overige clubs slechts voor Vitesse uit Castricum onmiddellijk gevaar dreigt. Het is jammer, dat VSV zo'n slechte start heeft gehad, want de resultaten van de laatste tijd hebben aangetoond, dat de roodhemden het met succes in een even tuele eindspurt met RCH en Ajax haddfen kunnen o-pnemen. De achterstand op de Racing Club lijkt ons nu echter te groot om aan zo'n eindspurt te durven denken. Voor de eveneens op de derde plaats staande Stormvogels liggen de papieren even gunstiger, omdat hun achterstand op Heerenveen slechts drie punten bedraagt en zij zelf nog met de club van Abe kun nen afrekenen. Bovendien komt ook het eveneens boven de blauwwitten staande Enschedé nog bij hen op bezoek. Het komt ons dan ook voor, dat ten opzichte van een Stormvogels, spelend als in de aanvang van het seizoen, een gematigd optimisme gewettigd mag heten. De Kennemers verspeelden Zondag wel iswaar twee kostbare punten tegen KFC, maar de Beverwijkers hebben nog altijd een prachtige kans op de bovenste plaats. De situatie in de kopgroep is momenteel zo, dat wel als vaststaand kan worden aan genomen, dat de strijd om de ere-titel zal worden uitgevochten tussen Kennemers en ZFC en deze club krijgen de roodzwarten zelf nog tegenover hen. Ook DEM kon het de vorige Zondag niet redden en staat nu 2 punten op Zaan dijk achter. Beide clubs hebben echter nog 7 wedstrijden voor de boeg en komen - in Beverwijk nog tegenover elkaar te staan. Redenen genoeg dus, om in het DEM-kamp de toekomst zeker nog niet al te donker in te zien. lleemskerkse kampioen? „Alle goede dingen bestaan in drieën", dachten de ADO'ers en ook zij leden een E ZEGETOCHT VAN HET PLASTIC en zijn familieleden gaat ongehinderd voort en het is, dat de Ve'.sense tunnel al ten dele in de grond ligt, anders zou ook hier wellicht een toepassing van „kunsthars", zoals de goed-Hoiiandse naam eigenlijk is, te proberen zijn. Het plastic en de tunnel zijn inmiddels wel belde op de Utrechtse Voorjaarsbeurs te vinden, al liggen hun toepassingsmogelijkheden voor lopig nog te ver uiteen om er enig verband tussen te zien. Met onvermoeibare ijver heeft de plastic-afdeling van de D r a ka sinds de bevrijding gezocht naar nieuwe „wegen" voor dit materiaal en bijna vanzelf kwam men terecht bij de scheepvaart de scheepvaart, die daardoor wat abrupt moest gaan wennen aan nylon inplaats van hennep en aan „vinycel" inplaats van kurk. Wie de stand van de Draka (Vredenburg, parterre) binnen wandelt, komt tot de overtuiging, dat hennep en kurk zo langzamerhand wel naar de historie verwezen kunnen wor den als grondstoffen voor zeg maar netwerk, want en reddingsmiddelen, want de Amsterdamse fabriek is al zo ingeschoten op het nieuwe materiaal, dat ze haar onderzoekers zelfs met plastic-bootjes heeft laten varen en ze de Scheepvaartinspectie ten volle wist te overtuigen van de waarde van dit sponsachtige goedje. Het verbazend grote drijfvermogen van vinycel en neem het de DRAKA eens kwalijk, dat ze met de verdere omschrij ving van dit begrip niet verder gaat dan „100"/» plastic" heeft het inmiddels al dienstbaar gemaakt aan alle mogelijke reddingsapparaten. Maar het laatste woord is een reddingsvlotje van dit materiaal, dat een meter in het vierkant groot is, 18 i kilo weegt en 12 personen in leven kan houden al is dat dan niet op de meest com fortabele manier want ze moeten er aan hangen. Er is al eens „een vlotje uitge gooid" in de richting van de visserij en daar lijkt men er wel oren naar te hebben. Curt Carlsen zonder lucht Inmiddels is dat volstrekt niet de enige kans voor vinycel. want de bij Taat in Kat wijk op staDel staande nieuwe reddingboot van de K.N.Z.H.R.M., de Curt Carlsen, krijgt inplaats van luchtkasten langs de verschansing vinycelkussens, die wel zo veilig zijn als de vroegere luchttanks. Een mens moet tenslotte helaas in zijn achterhoofd rekening houden met een eventuele beschieting en dan gaat de „luchtgevulde" reddingboot wel en de op plastic drijvende niet naar de kelder. Hoe wel er hoeft nog niet eens geschoten te worden; bij een aanvaring of andere averij zullen de spons-drijvers in het bootje zeker meer effect sorteren dan luchtkamers. De maatschappij Nederland zag dat ook in en liet al 14 sloepen aldus beveiligen. DRAKA heeft nog iets: de drijvende reddinglijn. Dat is een simpele katoenen lijn, die bespoten werd met een mantel van DRAKA-vinyl en daardoor geen wa ter opneemt en dus blijft drijven. Een uit komst voor drenkelingen dus. Klaas Toxo- peus van de Insulinde weet er trouwens al enige tijd over mee te praten, want hij voelt zich in een „drijvend pak" systeem zie boven erg veilig en de drijvers van plastic aan de visnetten zijn ook al weer een poosje met succes in omloop. Voor de visserij wist DRAKA nog wat; een sleep- lap van plastic, die onder de kuil van het net wordt vastgebonden en meer stootjes velen kan dan de ouden stukken net, die tot nog toe de ergste stoten moesten op vangen. Noodgebied-brug van plastic De vindingrijke mannen van dat Am sterdamse laboratorium hebben met hun plastichrug een serie aaneengekoppelde vinycelblokken, die per stuk een volwas sene kunnen dragenin het noodgebied voortreffelijk kunnen helpen, want een paar soldaten konden de hele brug op hun nek nemen en ergens in het water leggen. Nu we toch uit dc school klappen: op Reddingsvlot van plastic: gewicht 18 kilo, goed voor 12 man. Noord-Beveland werd een plastic-water leiding van Amsterdamse origine gebruikt, die het evenwel niet deed. Men had de kraan vergeten open te zetten.... Hele achtersteven Telkens weer ontmoet ge de zaken der scheepvaart en visserij ter Jaarbeurze, maar het is niet gemakkelijk ze te vinden, want de eigenlijke beurs voor dit doel komt nog en dus hebben vejen het kruit droog gehouden. Niettemin is in de immense nieuwe Bernhardhal aan de Croeselaan genoeg te genieten voor degene, die de zee en haar kameraden mint. Zoals de achter- steven-op-ware-groolte van een zeeschip, compleet met draaiende schroef, als DEMKA-stunt een Stork twee-tact diesel van het laatste type en diverse andere scheepvaart-uitrustingsstukken, waarbij zelfs de leek het water in de mond moet lopen. En in de Internationale hal is zo het één en ander te leren over de visserij der daar exposerende landen, maar dat is een hoofdstuk apart waard. Trotse Hoogovens Natuurlijk geven de Hoogovens met hun nevenbedrijven acte de présence, al heeft de CEMIJ het dit keer in een liaison met de ENCI te Maastricht gezocht, waarbij ze zich, te oordelen naar de smaakvolle stand over de techniek de wegenbouw en andere cement-wetenswaardiglieden,.opper best bevindt. De K.N.H.S. echter hebben het met een kunstzinniger opzet geprobeerd: tegen een achterwand van grote tekeningen van de hand van schilder Hordijk is de grote broer van Hoogovens, de Breedband N.V. zich aan het publiek komen vertonen. De verse rollen koudwalsstaal staan er achteloos op het parket naast de producten vfüh de nieuwe warmwalserij. De strakke eènvoud van deze stand zegt meer over de toenemende potentie onzer zwaarste in dustrie dan een gemakkelijk-uitgestalde verzameling producten van gieteling tot gasbuis. Ge moet ons maar vergeven, dat wij op de terugweg naar dat stukje Velser tunnel de puntbroodvormmachine en de roteren de belonma'er voorbij zijn gelopen: die reusachtige betonnen koepel met zijn sta len geraamte dééd ons echt meer. De Am sterdamse firma Landré en Glinderman N.V. heeft namelijk de originele bekistings wagen van de Velsense tunnel naar Utrecht laten komen en voor dat bouwsel beseft men pas goed, wat er kijken komt, eer wij onder het Noordzeekanaal door kunnen. Ter verduidelijking van die „bekisting", die overigens nergens iets met hout te ma ken heeft, diene het volgende: voor de tunnel moeten betonmassa's van 1200 en 430 kubieke meter zonder onderbreking van de wanden en het dak gestort worden en om de bekisting zo solide mogelijk le maken, hebben Waterstaat en Ballasimaat- schappij de oplossing van een verrijdbare, stalen bekisting gevonden. In een recent artikel over de tunnelhouw hebben we daar al iets over verteld, maar in Utrecht wordt deze hele affaire nog duidelijker. Men gebruikt voor het storten van het beton straks drie „wagens" wagens, die- op de juiste hoogte gesteld kunnen worden met vijzels en dan het beton moeten dra gen, dat de tunnelwanden moet vormen, waarbij belastingen tot 4 ton per vierkante meter zullen voorkomen.... In de uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart inzake het stoten van het stoomschip „Orion" op 29 November 1952 tegen het Noorderhoofd van de spoorweg brug te Velsen wordt gezegd dat het on geval een gevolg is geweest van een sa menloop van omstandigheden, die voort kwamen uit een misverstand tussen het personeel op de brug en de loodsen van de bü dit ongeval betrokken schepen. De kapitein van de „Orion", de heer G. Ilazelhoff uit Heemstede is vrijgespro ken aangezien de Raad van oordeel is dat hij geen schuld heeft aan het stoten. Hij mocht hier vertrouwen op het advies van zijn loods, die overigens evenmin verkeerd heeft gehandeld. De loods, de heer II. Sta- da, heeft op de normale manier gereageerd op de ontvangen seinen. Op de brug wilde men op 29 November zowel de vier schepen aan de oostkant als de twee schepen aan de westkant van de brug gelegenheid geven om van de brug- opening van 21.42 uur gebruik te maken. Men gaf daarom te 21.37 uur het rood groen-sein drie keer naar beide kanten. De loodsen verwachten, dat, wanneer de brug daarna wordt geopend het licht op de brug groen wordt en zij mogen door varen. Alle loodsen verwachtten in dit ge val, dat de van de oostkant komende sche pen het eerst zouden passeren. Er werd weliswaar niet meer gespuid, maar tot on geveer bij de pont had men spuistroom ondervonden, welke veel langer doorstaat dan 10 minuten nadat het spuien is ge stopt. De wind was niet sterk, maar kwam uit het Oosten. Het belangrijkste is even wel, dat de ruimte aan de westkant veel geschikter is om schepen elkaar te doen passeren dan het nauwe kanaalgedeelte direct Oost van de brug. De „Arcturus" lag aan de noordkant van het vaarwater in het brede gedeelte bewesten de brug en lag daar uit de weg voor de van Oost ko mende schepen en zou daarna gemakkelijk slaags kunnen worden gebracht en door de brug varen. Het komt de Raad voor, dat de adviseur-scheepvaartregelaar de situatie onjuist beoordeelde, toen hij be sloot juist de „Arcturus" eerst te laten gaan, omdat hij meende, dat dit schip het vaarwater versperde. De loods van dit schip was er verwonderd over, dat hij mocht doorvaren, en gaf voor zekerheid twee keer een attentiesein. Voor de sche pen aan de oostkant, die weliswaar de brug zagen openen, maar het licht niet groen zagen worden, was de situatie nog vreemder. De „Carelia" was reeds opge- stoomd, de „Orion" hieuwde haar anker en volgde. De Raad acht niet bewezen, dat deze schepen het 150 m merk reeds had den gepasseerd alvorens het licht groen werd. De „Carelia" werd verrast, omdat de „Arcturus", die volgens haar veronder stelling aan de noordkant zou blijven wachten, het vaarwater overstak en naar de brug stoomde. De „Arcturus" had ge dacht, dat de schepen aan de oostzijde zouden moeten wachten, nu zij tegen ver wachting in toestemming kreeg door de brug te gaan. De „Carelia" en de „Arc turus" konden elkaar nog vrijwaren. De „Orion", die moest achteruitslaan omdat de „Carelia" dit deed sloeg met de kop naar stuurboord en raakte toen het brug- hoofd. Op de huishoudelijke vergadering van de Partij van de Arbeid, welke Woensdag avond in het Cultureel Centrum werd ge houden, sprak dr. A. van Biemen, over „Oude én nieuwe vormen en gedachten." Spreker die de culturele aspecten van de socialistische beweging belichtte, merkte op, dat de beweging vanoudsher een cul turele beweging is geweest „als tegenwicht tegen de verlepte burgerlijke cultuur." De socialistische beweging had naar zijn oor deel twee kanten, enerzijds de economisch maatschappelijke kant, en anderzijds de culturele keus. Het streven naar het culturele leveh resul teerde in het oprichten van verschillende verenigingen, waarvan spreker vooral de zangverenigingen en sportbonden belang rijk noemde. Hoewel een en ander door dr. Van Bie men van onschatbare waarde voor de ar beidersbeweging werd genoemd, zag hij een gevaar voor isolatie welke een rem voor het vinden van een hogere orde zou kun nen zijn. Hij vroeg zich af, of het voortbe staan van de specifieke arbeidersverenigin gen nog zin had nu de arbeidersbeweging tot een grote volksbeweging is geworden. „Cultuur is de stijl waarin je leeft", be sloot spreker zijn inleiding, waarbij hij verschillende kanten van de kunst onder de loupe nam. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer J. van Os v. d. Abeelen. Eén. Slechts schipper Jan van Eg- mond met de IJM 208 is Woensdag als enige op garnalen uitgeweest. De vangst was gering, doch een troostprijs was de behoorlijke markt. nederlaag, 't Was de eerste keer dat de Heemskerkers dit seizoen in hun tegen partij de meerdere moesten erkennen. Als zij nu zorgen, dat het tevens de laatste keer is, dan gaat binnen niet al te lange tijd in Heemskerk de kampioensvlag in top. De andere clubs zetelen zo van af de derde tot op de achtste plaats en lopen dus weinig of geen gevaar. Alleen Vitesse zit in de gevaren-zóne. Maar de Castricum- mers bijten de laatste tijd vinnig van zich af wonnen zij Zondag j.l. niet van Wijk aan Zee? zodat we alle hoop nog lang niet opgeven. Uitgaande van de afdeling Velsen Beverwijk van de Bescherming Burgerbe volking wordt morgen Vrijdagavond te acht uur in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat een contactbijeenkomst gehouden. Het hoofd van deze dienst voor het rayon IJmond, de heer W. van Lier, zal een over zicht geven van het doel van Bescherming Bevolking. De heer A. Dubbis, instructeur, zal een en ander mededelen omtrent het werk van blokhoofden, waarna de heer N. van Eek de propaganda ten aanzien van v/erving van medewerkers zal bespreken. Enkele films besluiten de bijeenkomst. Stevige markt. De noteringen, die Woensdag werden geboekt, behoorden niet tot de laagste. Grote schelvis noteer de dapper f 70 tot f 65, de middelsoorten f 60: de grove braadschelvis f 55 en de lichtere braad deed f 50 per kist. Ook was de scholvraag iets beter en daar door stegen de prijzen eveneens. De klei ne schol 2 varieerde van f 22 tot f 20 en de drietjes zaten tussen de f 16 en de f 14 per kist. „Knappe" zetschol haalde zelfs de f 30 en de handschol deed voor deze noteringen zowaar niet onder. Ook wijting week weinig af van de prijzen der voor gaande dagen en kon gemakkelijk het /abnormaal) hoge niveau handhaven, zo dat ook nu f 35 voor de grove soorten aan de orde van de dag was. Grove kabeljauw was iets minder in trek: f 55 per 125 kg en hetzelfde gold voor de regels dikkop pen, die niet hoger kwamen dan tot f 50 per 10 stuks. Aardige reizen. De Post Boy werd Woensdag de hoogste besommer, door f 25400 te maken voor een 12-daagse reis. De Antje, die uitsluitend stijve kabeljauw aanbracht, sloot, de 13-daagse reis af met f 11400; de Flamingo bracht het tot f 22000 voor de 12-daagse reis en de Vikingbank maakte f 22300, eveneens voor de 12- daagse trio! De tussenboot Shamrock no teerde f 7600 voor een 11-daagse reis. Ook de loggers boerden redelijk: de haring aanvoerder KW 7 haalde een eindresultaat van f 9000 en de HD 79 deed f 6900. Vandaag restanten! De VL 97, die Woensdag later moest beginnen met los sen in verband met de beschikbare los- oloegen, achtte het raadzaam een deel te bewaren tot vandaag. Er werd voor onge veer f 2000 gelost en de rest werd inge houden. Verder kwamen van de logger- vloot nog binnen de KW 110 en de KW 176, alsmede de haringaanvoerder Maria Jaco- ba. De trawlervloot werd vertegenwoor digd door de Schoorl met 25 kisten schel vis en piepers, 80 kabeljauw en gul, 160 wijting, 50 dichte wijting, 50 Noordharing, 360 makreel, 10 radio, 70 koolvis en 25 di versen. Beter Iaat dan nooit. De Johannes Polderman, die Woensdagmiddag naar zee was vertrokken, kwam een eind buiten de pieren tot de onaangename ontdekking dat de reis met een man te weinig was begon nen. Er zat niets anders od, dan maar te rug te keren en de inmiddels gearriveer de laatkomer on te gaan halen. Koppelarij. De HD 79, die Dinsdag avond laat aan de afslag wilde meren, veroorzaakte buiten haar schuld nogal wat averij aan de Antje. Waarschijnlijk door een defect aan de keerkoppeling bleef de motor vooruit-draaien en kwam het schip tegen de romp van de Antje aan. Daar er waarschijnlijk ook onder de waterlijn nog al wat schade gemaakt zal zijn, zal de Antje voor onderzoek in het dok moeten worden geplaatst. Marktprijzen. Heilbot 3,40-2,29, gr. tong 1.96-1,88, gr.m. tong 2-1,82, kl.m. tong 2,13-1,98, kl. tong I 2,03-1,86, kl. tong II 1,53-1,32, tarbot I 2-1,35 per 1 kg. Tarbot II 82-60, tarbot III 72-57, tong schar 75-68, kl. tongschar 37, schartong 36-31, gr. schol 27-18, gr.m. schol 31-27, kl.m. schol 56-28. kl. schol I 40-25, schar 24-11, kl. schol II 37-13, schar 24-11, bot 24-12, v. haring 15,50-11, makreel 24-10, gr. schelvis 81-76, gr.m. schelvis 63-59, kl.m. schelvis 68-56, kl. schelvis I 65-56, kl. schelvis II 50-14, wijting 36-10, gr. gul 37-32, midd. gul 41-33, kl. gul 36-28, kl. wolf 40-32, poontjes 26,50-8, kl. koolvis zw. 35-28, kl. koolvis wit 36-31 per 50 kg. Gr. kabeljauw 98-57, gr. koolvis zw. 72-55, gr. koolvis wit 75-71, gr. leng 77-69, gr. wolf 90-82 per 125 kg. Marktaanvoer. 235 kisten tong en tarbot, 7 kisten heilbot, 28 tongschar en schartong, 635 schol, 188 schar, 41 bot, 2670 haring, 1760 makreel 325 schelvis, 650 wijting, 855 kabeljauw en gul, 17 leng, 30 wolf, 42 poon, 152 koolvis, 65 diversen, to taal 7700 kisten. Na de storm. Een goede en grondige revisie krijgt de logger SCH 140, die in de stormnacht van 31 Januari op 1 Fe bruari in de haringhaven op het haven- strand tegen de puinhopen van de voor malige Duitse snelbootbunker kwam te zitten. Er wordt een nieuwe stuurhut aan gebracht en het dek, visruim, motor en logies krijgen een beurt. Dit karwei wordt aan de Zuidzijde uitgevoerd,

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9