Zapotocky volgt Gottwald op als leider van Tsjechoslowakije Van Fleet zegt harde dingen over munitietekort in Korea Weerbericht I Hortend Haarlems Dagblad Narriman in Cairo gearriveerd Op 28 Maart weer treinen over de Moerdijk Ook Praag besluit tot scheiding van regering en partijleiding Hulp voor Turkije Thans f 84,2 millioen in het Rampenfonds De vijfde Mei geen natio nale feestdag meer? Figl geeft zijn opdracht terug Stafchef Collins: „Taak van het leger door politiek en diplomatie gedicteerd" Verzaenender toon in politieke commissie Het woord is aan... Wil Sovjet-Unie de koude oorlog beëindigen? Eden en Butler in Parijs gearriveerd 6.7-e JAARGANG No 216 2-97e JAARGANG No 6 3 Laatste stand „Beurzen open" f 4 1/4 millioen Men wil de viering doen samen vallen met Koninginnedag Amerikanen zien een kansje Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Adrnin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 2*3 MAART 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cept, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.Sb. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET STREVEN naar Europese integra tie, zoals het tegenwoordig bij voorkeur genoemd wordt, blijft zich slechts hortend voortzetten. Zo heeft de ministersconfe rentie te Parijs, over de vorming van een Europese landbouwgemeenschap, nu weel een volslagen mislukking opgeleverd. Over een maand of zes zal men er weer eens over gaan praten, nadat de deskundigen hun studie, waarmee zij al een paar jaar bezig zijn, naarstig zullen hebben voort gezet. Minister Mansholt, onze bewinds man van Landbouw en een van de beide ministers, die sinds 1945 onafgebroken zit ting hebben in het kabinet de andere is dr. Willem Drees heeft geen poging onbeproefd gelaten, maar tenslotte het veld moeten ruimen. Zijn ontstemming heeft hij niet verborgen. Een van zijn opmer kingen ter persconferentie, na afloop ge houden, was dat zich bij het afbreken van tariefmuren natuurlijk moeilijkheden en schokken zullen voordoen, maar dat die door instelling van een gemeenschappelijk fonds kunnen worden opgevangen. Dit heeft zin; niet het uitlichten van een aantal producten uit het onverbrekelijk geheel van de agrarische productie. Een onverbrekelijk geheel, maar op bre der gebied dan alleen de landbouwge meenschap of de defensiegemeenschap, is zeker het doel. Dat de schepping van ge meenschappen in afzonderlijke sectoren de grootste moeilijkheden oplevert blijkt telkens weer. Geen wonder, want de zes betrokken landen worden daarbij alle ge leid door hun nationale belangen, omdat zij nog geen geheel vormen, omdat zij geen gezamenlijke politiek bedrijven en hun lot dus niet aan het gemeenschappelijke lot hebben verbonden. Zolang men zulk risico poogt te vermijden zal men in de opbouw van de Europse integratie niet slagen. Er is een Europese grondwet ontworpen. Het maken van dat ontwerp, met de te kortkomingen die het onvermijdelijk moest vertonen, is al als een gebeurtenis van groot belang beschouwd. Het belangrijkste is m.i. dat zij bewijst, dat men in deze richting onvermijdelijk moet doorwerken. Er is geen andere weg. Als men die vol brengt zal men een groot resultaat bereikt hebben. Als men een werkelijke Europese Unie tot stand brengt, die zeer veel in haar eigen innerlijke samenwerking pas na haar vorming zal kunnen verwezen lijken, zal zelfvertrouwen in sinds veer tig jaar martelend en verzwakt Europa eindelijk terugkeren. En gewapend met dat nieuwe zelfvertrouwen, en met het een maal aanvaarde gemeenschappelijke lot, zal men die innerlijke samenwerking kun nen bereiken. Niet zolang men verdeeld is en als concurrerende kemphanen tegen over elkaar staat. De wordingsgeschiedenis van de Verenigde Staten van Noord- Amerika is ook in dit opzicht leerzaam. Menigeen laat die maar liever buiten be schouwing, omdat de tijd en de omstandig heden zozeer verschillend waren. Dat is wel makkelijk, maar men vergeet dat mensen in dat geval eveneens hindernissen moesten overwinnen en risico's nemen. De menselijke factor is tenslotte beslissend. Een Unie bestaat niet uit documenten vol bepalingen, maar uit mensen. En eenheid die in een vroeger tijdperk tot stand is gebracht is daarom niet gemakkelijker bereikbaar geweest! De gedachte dat in de z.g. goede oude tijd alles zoveel eenvoudiger was dan in het heden de gedachte daarbij, dat iets dat eenmaal geslaagd is en zich goed ont wikkeld heeft toch niet zo moeilijk geweest kan zijn, stemt niet met de werkelijkheid der historie overeen. Wie zich de moeite wil geven eens wat te lezen over de wor ding en de ontwikkelingsgeschiedenis der Verenigde Staten zal uit die droom gehol pen worden. En zijn respect voor de man nen, die de Verenigde Staten van Noord- Amerika schiepen zal zich bij die lectuur aanmerkelijk gaan verheffen boven zijn waardering voor het huidige beleid van Europese regeringen. Vooral omdat het door zoveel ruimer staatsmans-lnzicht, zo veel breder inzicht werd gekenmerkt dat overwon in een botsing van meningen, die aanvankelijk fel was en die menige scepticus ook in die tijd moet hebben doen zeggen: het lukt natuurlijk nooit, die George Washington is een idealist en een utopist en een fantast. Maar nu zien wij het ontwikkelde werkstuk van de idealist, utopist en fantast voor ons het heeft ons jarenlang financieel op de been gehouden ook en als wij dan niet zouden kunnen slagen en alleen maar blijven voorthorten, wat wacht ons dan? Niets is ooit op scep ticisme gebouwd. H- P. GENèVE (Reuter) Ex-Koningin Nar riman is Zondagavond met een vliegtuig uit Genève naar Egypte vertrokken, waar zij onmiddellijk een echtscheidingsproce dure tegen haar echtgenoot, ex-Koning Faroek, wil beginnen. Narriman werd ver gezeld door haar moeder. Naar verluidt zal Narriman ook, met medewerking van de Egyptische regering, stappen doen om haar zoon, Koning Ahmed Foead II, weer onder haar hoede te krijgen. Narriman is Maandagochtend vroeg op de internationale luchthaven van Cairo aangekomen. De Nederlandse Spoorwegen zullen het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe op Zaterdag 28 Maart hervatten. De electrische treindienst van Dordrecht naar Roosendaal en van Dordrecht naar Breda en Eindhoven en terug zal dan weer volgens de in de reisgids vermelde dienst regeling worden uitgevoerd. De tijdelijke autobusdiensten Dordreeht-Breda en Dordrecht-Zevenbergen vervallen dan. De vier treinen Amsterclam-Parijs vice versa zullen met ingang van 28 Maart in beide richtingen weer via Rotterdam rijden. De D-trein van 9 uur uit ,Den Haag naar Brussel en Basel gaat eveneens op 28 Maart weer van Den Haag vertrekken. De D-treinen Hoek van Holland-Venlo- Keulen zullen pas na Pasen weer de ge bruikelijke route via Lage Zwaluwe vol- gen. Ten Noorden en ten Zuiden van de Moerdijkbrug' zal voorlopig nog met be perkte snelheid worden gereden. WENEN, (Reuter). Antonin Zapotocky, de huidige premier van Tsje- choslowakije, is door de Nationale Vergadering met algemene stemmen tot president gekozen, zo heeft radio-Praag medegedeeld. Hij was voor gedragen door de voorzitter, dr. John. Hij volgt president Klement Gott wald op, die 14 Maart overleed. Na de verkiezing werd het Tsjechoslo- waakse en het Sovjet-Russische volkslied gespeeld. De nieuwe president (egde onmiddellijk de eed af en begaf zich naar het presidentiële verblijf in het Hradcin, waar hij gelukgewenst werd door het corps diplomatique. Zapotocky schijnt het Russische voorbeeld gevolgd te hebben van scheiding tussen regering en partij. Zijn eerste officiële besluit was de benoeming van Vilem Siroky tot zijn opvolger als premier. Antonin Nevotny werd belast met de leiding van het centrale comité der communistische partij. Hij blijft tevens vice-premier. Gottwald heeft steeds de leiding van de Staat met die van de partij gecombineerd. Voor zijn benoeming tot premier be kleedde Vilem Siroky de post van vice- premier. In 1950 volgde hij de later te rechtgestelde Clementis als minister van Buitenlandse Zaken op. Hij vervulde deze functie tot Februari van dit jaar. Zaterdagavond dankte de nieuw geko zen president het volk voor het vertrou wen dat het hem had geschonken. Zapotocky sprak van het balkon van het kasteel te Praag tot een menigte van duizenden. De president beloofde nooit te zullen vergeten dat hij uit de werkende klasse afkomstig is evenmin zou hij het doel van president Gottwald „om de re- publick tot een paradijs te maken" uit het oog verliezen. Zapotocky verklaarde in een toespraak tot de leden van het diplomatieke corps tijdens een receptie dat de onwankelbare basis van de Tsjechoslowaakse buiten landse politiek de wil tot verdediging van de vrede is, alsmede vreedzame samen werking met alle volken. De nieuwe pre sident zei, dat wijlen president Gottwald reeds deze politiek had gevolgd. „Wij zullen haar voortzetten en ik ge loof, dat ik ook uw hulp bij deze pogingen zal ondervinden", aldus Zapotocky. De Poolse ambassadeur feliciteerde Zapotocky namens de in Tsjecho-slowakije geaccrediteerde diplomatieke vertegen woordigers. Radio-Praag zond Zaterdagavond een toneelstuk getiteld „De strijders uit de oude tijd", van de hand van Zapotocky, uit. Het stuk, waarvan een zekere La- dislav Zapotocky de held is, heeft als thema het werk van de socialistische on dergrondse in de Tsjechische provincies van het Oostenrijks-Hongaarse keizerrijk. Bewogen leven Antonin Zapotocky is evenals de over leden president Gottwald een van de op richters van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij. In Juni 1948 werd hij premier, toen zijn voorganger, Gottwald, dr. Eduard Benesj als president opvolgde. Hij speelde een voorname rol in de crisis van Februari 1948, toen de communisten de macht in handen namen. Zapotocky was voorstander van de een-partijenlijst bij de verkiezingen. Een week na de toen gehou den verkiezingen trad president Benesj af en hij werd opgevolgd door Gottwald. Sindsdien heeft Zapotocky de post van premier bekleed. De vader van de nieuwe president, die thans de leeftijd van 68 jaar heeft bereikt, was een van de oprichters van de Tsjecho slowaakse sociaal-democratische partij. Reeds op jeugdige leeftijd werd Antonin een vooraanstaand lid van het propa- gandacomité van deze partij. Hij begon reeds voor de eerste wereldoorlog zijn loopbaan als vakverenigingsleider. Veer tig jaar later speelde zijn vakvereniging een belangrijke rol bij het aan de macht brengen van de communisten, aldus Reuter. Zapotocky woonde in Moskou het eer ste congres van de Comintern bij. In De cember 1920 werd hij in Praag gearre steerd als voorzitter van het revolution- Antonin Zapotocky is door de Nationale Vergadering van Tsjechoslowakije met al gemene stemmen gekozen tot president als opvolger van Klement Gottwald. Het hoofdbestuur van hei Rede Kruis, met zeer veel waardering kennis genomen hebbende van de mededeling van Prinses Wilhelmina, heeft zich gaarne bereid ver klaard om gelden in ontvangst te nemen ten behoeve van slachtoffers van da ramp, die Turkije zo zwaar heeft getroffen. naire comité. Hij verkreeg zijn vrijheid echter weer spoedig bij amnestie. In 1922 was hij lid van het centrale comité van de communistische partij, die gevormd was als splintergroep van de sociaal-democratische partij en in Maart 1922 werd hij secretaris-generaal. In 1925 kreeg hij een zetel in de natio nale vergadering. Toen de Duitsers Tsjechoslowakije bezetten (1938) kreeg hij opdracht van zijn partij om het land te verlaten. Bij het overschrijden van de grens werd hij echter gearresteerd en hij bracht de verdere oorlogsjaren in Duitse kampen door. In 1945 werd hij door de Sovjet-troepen bevrijd. Siroky De nieuwe premier Siroky werd in 1902 in Slowakije geboren als zoon van een spoorwegarbeider. Tot 1935 bekleedde Siroky slechts een lage post in de commu nistische partij. In 1935 werd hij verkozen tot communistisch parlementslid. Na de overeenkomst van München van 1938 begaf hij zich via Parijs naar Moskou. In 1944 keerde hij heimelijk naar Slowa kije terug waar hij verzetsgroepen orga niseerde. Hij werd gearresteerd maar wist te ontsnappen. In het kasteel van Praag waar het lichaam van Gottwald lag opgebaard brachten de leden der Tsjechoslowaakse regering hun overleden president de laatste eer. In de eerste rij van links naar rechts: Siroky, Zapotocky en Dalansky. Op de tweede rij: Bacilek, Cepicka en Novotry. Tot Zaterdagavond is bij liet Nationale Rampenfonds in totaal 84,2 millioen bin nengekomen. Sinds Vrijdagavond is er dus 400.000,bijgekomen. De samenwerkende omroepverenigingen, die onder het motto „Beurzen open, dijken dicht" een radio-actie voeren ten bate van het Nationale Rampenfonds, hebben tot Zaterdagavond 4.271.799,80 ontvangen. Via de giro werd in de afgelopen week een bedrag van 305.624,64 ontvangen. Een bedrag groot 268.929,41 zal burge meester d'Ailly Zaterdagavond 28 Maart via „Beurzen open, dijken dicht" aan het Nationaal Rampenfonds overdragen als de opbrengst van de in Amsterdam gevoerde actie „Harteplicht" een certificaat op naam voor een gebracht offer. In de loop van de volgende week zullen de certificaten der kiesgerechtigden, die nog geen offer hebben gebracht, worden vernietigd. De groep studenten van de „University of London Institute of Education", afkom stig uit 12 landen, die een studiereis door Nederland maakt, heeft aan de vertegen woordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen spontaan een belangrijk bedrag voor het Nationale Ram penfonds ter hand gesteld. Naar wij vernemen is een plan in over weging om reeds dit jaar aan de vijfde Mei niet langer het karakter van een na tionale feestdag te geven en de viering van de bevrijding te doen samenvallen met de viering van Koninginnedag op 30 April. De overwegingen, welke tot dit voor nemen hebben geleid, zijn dat 30 April en 5 Mei zo dicht op elkaar volgen dat het niet goed mogelijk is de viering van beide dagen voldoende tot haar recht te doen komen. In de tweede plaats geeft de om standigheid dat de bevrijding van de on derscheiden delen van het land op ver schillende data plaats had, aan de vijfde Mei als nationale feestdag een wat ge wrongen karakter. In de derde plaats heeft de ervaring geleerd dat het bijzon der moeilijk is om de viering van de vijf de Mei voldoende zinrijk te doen zijn. Bij dit alles speelt ook de overweging een rol dat aan het karakter van de Koninginne dag enigermate afbreuk wordt gedaan doordat niet aan alle werknemers vrijaf wordt gegeven. Met de Stichting van de Arbeid is over deze kwestie overleg geopend. Het advies van de stichting is nog niet uitgebracht, rpaar de verwachting is dat reeds dit jaar de nationale herdenking van de bevrijding zal samenvallen met de viering van de Koninginnedag. De herdenking van de slachtoffers van het verzet op 4 Mei, aan de vooravond van de vijfde Mei, die tot dusverre nationale feestdag was, valt buiten deze regeling. WENEN, (Reuter) Oostenrijks waar nemende kanselier Leopold Figl, die lot de volkspartij behoort, heeft Zondag zijn pogingen tot vorming van een coalitie regering opgegeven en zijn mandaat aan president Theodor Körner teruggegeven. Waarnemers verwachten, dat president Körner thans de voorzitter van de socia listische partij, Adolf Scharf, met de vor ming van een nieuw kabinet zal belasten. Indien ook Scharf geen regering zou kun nen samenstellen, zuilen waarschijnlijk in Juni nieuwe verkiezingen worden ge houden. De verkiezingen in Februari leverden de volkspartij 74, de socialisten 73, de uiterst rechtse bond van onafhankelijken 14 en de communisten vier zetels op. De moeilijkheden bij de formatie van een nieuwe regering ontstonden toen de volkspartij weigerde de oude coalitie van de volkspartij en de socialisten, die sinds het einde van de oorlog aan het bewind is geweest, te laten voortbestaan. De volks partij eiste deelneming van de bond van onafhankelijken aan de regering. Dit werd door de socialisten geweigerd. President Körner was eveneens tegen de eis van de volkspartij en verklaarde, dat de bond in het buitenland als „fascistisch" werd be schouwd. WASHINGTON, (Reuter). De Ame rikaanse Senaatscommissie voor de strijd krachten heeft een deel van het getuigenis van generaal James van Fleet gepubliceerd, dat deze eerder in de maand voor deze commissie heeft afgelegd. Generaal Van Fleet, gewezen comman dant van het Amerikaanse achtste leger in Korea, zei dat hij op zeker ogenblik de kanonniers moest bevelen het schieten te staken omdat de voorraden munitie uitge put raakten. In Mei 1951 waren de opslag plaatsen van de artillerie in Korea leeg, zei hij. Ook daarna was er steeds een cri- tiek tekort aan munitie blijven bestaan. Naar de generaal vernomen had, was de toestand echter na zijn vertrek uit Korea (vorige maand) beter geworden. De generaal zei ook, dat hij het met zijn superieuren niet eens was over de hoe veelheid munitie die moest worden ver schoten en over de taak van het leger in Korea. Generaal Lawton Collins, de staf chef voor het leger, verklaarde voor de commissie, dat er bij de huidige tactiek genoeg munitie in Korea is om de be perkte taak van het leger uit te voeren. Hij zei, dat de taak van het leger door politiek en diplomatie werd gedicteerd en niet door de militaire eisen. Generaal Collins zei: „Naar mijn oor deel beschikken de troepen over genoeg munitie om onze manschappen te bescher men, onverschillig of zij worden aangeval len of niet, en om die operaties uit te voe ren waartoe de legercommandant gemach tigd is. Hij gaf toe, dat er fouten zijn gemaakt, maar deze zijn een gevolg van het feit dat er „een oorlog in vredestijd" wordt ge streden. Robert Johnson, onderminister van De fensie, zei dat de staalstaking de productie van munitie ongunstig had beïnvloed en dat het moeilijk was geweest arbeiders aan te werven voor vergroting van de productie. Johnson heeft ook verklaard, dat de productie groter wordt. De productie in Juni zou bijna drie keer groter zijn dan het huidige verbruik in Korea. Nationaal schandaal Andere punten uit de verklaring van generaal Van Fleet waren: De Ameri kaanse troepen „moeten in moeilijkheden zijn" voordat zij gebruik kunnen maken van hun zware wapens en zelfs dan was de munitie slechts toereikend voor „een verdedigende actie om zich te redden". Generaal Mark Clark, de opperbevel hebben in het Verre Oosten, had hem in November van het vorig jaar medegedeeld, dat de troepen minder moesten verschie ten om munitie te besparen. De Noordelijken hebben twee maal zo veel artillerie als de strijdkrachten van de UNO en „voldoende" munitie. Generaal Van Fleet zeide, dat indien hij de Noordelijken, die in Juni 1951 „in .pa niek" terugtrokken, had mogen achtervol gen, hij vermoedelijk 200.000 tot 300.000 gevangenen had kunnen maken en alle bijbehorende zware uitrusting had kunnen buitmaken. Volgens generaal Van Fleet had hij echter opdracht gekregen de ope raties te staken toen de onderhandelingen over een wapenstilstand begonnen. „Hier (in Washington) hebben wij de laatste drie begrotingsjaren in het geheel 160 mil liard dollar voor militaire doeleinden toe gewezen en tegen 1 Juli zullen wij naar schatting 103 milliard dollar uitgegeven hebben. Toch hebben wij niet genoeg mu nitie om een oorlog in Korea te voeren. Naar mijn oordeel is dit een nationaal schandaal", aldus generaal Van Fleet. NEW YORK, (Reuter) Op de Zater dag gehouden vergadering van de poli tieke commissie van de Algemene Verga dering van de UNO is een door veertien landen gesteunde resolutie, waarin wordt aangedrongen op het voortzetten van de onderhandelingen over ontwapening met vijftig tegen vijf stemmen aangenomen. Vijf landen onthielden zich van stemming. De Sovjet-Unie en haar bondgenoten stemden tegen. Een Russisch voorstel tot voortzetting van de onderhandelingen over ontwape ning werd met 41 stemmen tegen en vijf voor verworpen. Dertien landen onthiel den zich van stemming. In deze motie werd critiek geoefend op de ontwapenings commissie van de UNO. Bij de aan de stemmingen vooraf gaande besprekingen zei de Indische afgevaardig de,. Menon, dat er zijns inziens in de laat ste tijd hoopvolle tekenen voor de wereld vrede zijn waargenomen. Hij verwees naar de twee verklaringen, afgelegd door de Russische eerste minister, Malenkov, en de Amerikaanse president, Eisenhower. De Amerikaanse afgevaardigde, Gross, vroeg om een weloverwogen antwoord op de vragen die hij eerder had gesteld, na melijk of de Sovjet-Unie nu bereid is op opbouwende wijze het probleem van de ontwapening te behandelen en of de orga nisatie van de UNO de plaats is waar de Russen het probleem van de ontwapening op eerlijke wijze willen behandelen. Eerder had de Russische gedelegeerde, Zorin, verklaard dat zijn regering bereid is voorstellen te overwegen, die het stelsel van internationaal toezicht, zoals voorge steld door de Sovjet-Unie, pogen te ver beteren. Er moet getracht worden, aldus Zorin, in de ontwapeningscommissie tot overeen stemming te geraken. De Indonesische afgevaardigde, Palar, drong er bij de UNO op aan de gelegen heid, door de tekenen van verzoening van de laatste tijd geboden,- aan te grijpen. Anonymus: Door uw tijd te doden pleegt gij jeen moord, maar zelfmoord. WASHINGTON (United Press) Ame rikaanse autoriteiten zien voortekenen, dat de Russische premier, Georgi Malenkov, hengelt naar een conferentie over de koude oorlog met president Eisenhower. De tekenen waren nog te vaak om een formele Amerikaanse erkenning te vinden, maar zij werden hier beschouwd als een mogelijk begin voor een toekomstige be langrijke wijziging in de buitenlandse poli tiek van de Sovjet-Unie. Buitenlandse diplomaten te Moskou zeiden gisteravond, dat de nieuwe Amerikaanse ambassadeur misschien een kans zou krij sen een ontmoeting tussen Eisenhower en Malenkov te arrangeren, waarmee een nieuw tijdperk in de betrekkingen tussen de beide alnden zou kunnen worden inge luid. Het feit dat telegrammen waarin deze denkbeelden geuit werden door de Russi sche censuur gekomen waren, werd als een duidelijk teken beschouwd hier, dat het Kremlin probeert zulk een tête-a-tête aan te moedigen. Stalin heeft voor hij stierf in een interview soortgelijke ontmoetingen gesuggereerd en klaarblijkelijk is zijn op volger van dezelfde opinie. Dit en de verzoenende gestes van de Russen ten aanzien van Engeland gaven tenminste aan de oppervlakte de indruk dat de communistische leiders manoeuvreren in de richting van een schikking voor koude oorlog-kwesties. Amerika is echter niet van plan zich de vingers te branden en wil de eerste con crete stappen van de zijde van de Sovjet- Unie laten komen. Amerika heeft de mogelijkheid om de kans waar te nemen niet uitgesloten, als het er maar van overtuigd is, dat Rusland werkelijk tot zaken wil komen en niet een propagandastunt beoogt. Ondanks de sceptische opmerkingen van Dulles, zijn sommige Amerikaanse autori teiten niettemin de mening toegedaan, dat de Russen het Westen enigszins willen aan moedigen. Zelfs in de UNO hebben de Sov jetafgevaardigden een veel zachtere lijn gevolgd en Aziatische afgevaardigden, die met de Russen in contact zijn geweest, zei den dat de de Sovjet-Unie spoedig voor de dag zou komen met enkele interessante ideeën, waaronder mogelijk een nieuw vredesvoorstel voor Korea. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren zijn de Engelse ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën, Eden en Butler, in de Franse hoofdstad gearriveerd. Er staat een nieuwe minister conferentie van de Europese organisatie voor economische samenwerking (OEES) op het programma, die door Eden zal wor den gepresideerd. En voorts zullen er nog besprekingen met de Franse regering wor den gevoerd. De Britse regeringsleden zullen daarbij hun Franse collega's verslag uitbrengen van hun recente bevindingen in Washing ton, waarheen deze week ook premier Mayer, vergezeld van een drietal ministers, vertrekken zal. Zo zullen de Franse staats lieden vast enigszins kunnen worden voor bereid op het politieke klimaat, dat mo menteel in Washington heerst. Die inlichtingen waren al toegezegd, toen vorige maand Mayer en Bidault Londen bezochten: een belofte, die men wel het enige positieve resultaat van die reis mocht noemen, die van Franse zijde niettemin in het teken van een herboren Entente Cor diale was geplaatst. Wil men de geruchten geloven, die de laatste dagen van Londen uit naar Parijs zijn overgewaaid, dan zouden de Britten nu iets scheutiger uit de hoek willen komen en althans bereid zijn tot een „symbolisch gebaar". De Fransen hopen nog altijd dat Londen inzake het Europese leger het laat ste woord nog niet gesproken heeft, maar waarschijnlijk is toch wel, dat die aange kondigde geste vooral op economisch ge bied zal worden gedaan. De OEES, die zo niet bij de dag, dan toch bij het jaar leeft, moet nu opnieuw een beslissing nemen over het voortbestaan van de Europese Betalingsunie en naar verluidt zou Engeland, zij het met enig voorbehoud, wel weer een nieuw contract aan willen gaan. De Franse premier, René Mayer, heeft Zondag bij het leggen van de eerste steen van een stuwdam in de Horne verklaard, dat Frankrijk bereid is bij te dragen in de opbouw van een verenigd Europa, mits zijn positie als wereldmogendheid en zijn ver antwoordelijkheid jegens de overzeese ge biedsdelen worden erkend. OPNIEUW MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, maar later op de dag hoofdzakelijk in het Zuiden van het land kans op enkele opklaringen. Weinig wind maar langs de Waddenkust later matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. 24 Maart Zon op 6.34 uur, onder 19.00 uur. Maan op 12.32 uur, onder 4.28 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 23 Maart Hoog water: 9.52 en 22.42 uur. Laag water: 4.56 en 17.40 uur. Dinsdag 24 Maart Hoog water: 11.27 en uur. Laag water: 6.16 en 19.18 uur. WCrooOOOCOOOOOOOOOOOMOOOCOOOOOOOOOMDOOaaMOMlXr

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1