Ms „Stentor" vond voor Dover half gezonken „Spaarnestroom" IHggg „Instelling van vertegenwoordigend Atlantisch lichaam wenselijk" Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN )RR Weet u wie onze ministers zijn? Tito vertrokken Als vermist opgegeven olieman stond midscheeps te wuiven J 2 Atlantische conferentie concludeert: Betaling abonnementsgeld per giro Kerkelijk Nieuws Het NIPO vroeg: Studenten-werkkampen in de noodgebieden Trek naar het Westen Postduiven opgehokt tot 4 uur 's middags Een kras of een gaf? GUPA maaki 'i weer glad! McCarthy attaqueert John Foster Dulles 0ee Toch ló het zo r In één N MAANDAG 23 MAART 19 53 De twee-daagse Atlantische conferentie in Den Haag, die onder auspiciën van de Ver eniging voor Internationale Rechtsorde en het uitvoerend comité van de Europese Beweging is gehouden, is Zaterdagmorgen besloten met een red>e van jhr. rnr. A. W. L. Tjarda van Starkenborg-h Stachouwer, perman-ent gedelegeerde voor Nederland in de Noord-Atlantische Raad, en een slot beschouwing d-oor mr. J. A. Jonkman, de voorzitter van de VIRO. De slotvergade ring werd bijgewoond d-oor minister-presi dent dr. Drees en minister Luns. De conferentie, die Vrijdagavond in sectie-vergadering de politieke, militaire, economische en culturele aspecten van de Atlantische samenwerking heeft bespro ken, heeft een resolutie aangenomen, die ter -kennis zal worden gebracht van de Nederlandse regering en van de beide Ka mers der Staten-Generaal. In deze resolutie wordt onder meer ge zegd: „Het is nodig dat de NAVO een werke lijk Atlantische gemeenschap wordt. De bestaande samen-werking, die zich in hoofdzaak op militair terrein beweegt en voortdurende zorg en inspanning blijft vereisen, dient in toenemende mate te wor den uitgebreid tot 'het politieke, sociale, economische en culturele terrein. Ervaringen, binnen NAVO-verband op gedaan, tonen duidelijk aan. dat de vrij heid van de Atlantische gemeenschap op den duur niet kan worden gewaarborgd en dat zelfs de onvermijdelijke herbewape ning ernstig zou kunnen worden bedreigd, wanneer niet ook op economisch gebied de Atlantische landen er in slagen een aan tal vraagstukken gemeenschappelijk tot een oplossing te brengen. Het bevorderen van een Atlantische ge meenschap mag geenszins een verslapping betekenen van het streven naar de een wording van Europa. Integendeel: de ver wezenlijking der Europese of. voorlopig althans continentale, eenheid zal gemak kelijker zijn naarmate de Atlantische ban den nauwer worden aangehaald, terwijl omgekeerd de samenwerking in Atlantisch verband beter zal worden gerealiseerd naarmate West-Europa een eenheid wordt. Door de continentale eenwording zal de zo gewenste samenwerking met het Verenigd Koninkrijk ook gemakkelijker verkregen worden. De ontwikkeling van de NAVO tot een werkelijke Atlantische gemeenschap brengt mede, dat de samenwerking tussen de At lantische volken steeds meer het alge mene maatschappelijke en culturele volks leven gaat omvatten. Met enige verontrus ting moet worden vastgesteld, dat in de Atlantische landen de geest van samen werking hier en daar wordt bedreigd door verschillende oorzaken, zoals anti-Ameri- V kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor hel volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag Is ƒ6.10, post- abonnés 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wy be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Orgel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Zeg eens, Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Vraag gesprek over luchtacrobatiek in formatie. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 RVU: Levens blijheid. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Fan fare-orkest. 19.25 Reportage of platen. 19.30 Pianorecital. 20.00 Beurzen Open! Dijken Dicht! 20.05 Nieuws. 20.10 Gevarieerd pro gramma. 21.20 Lichte muziek. 21.40 Mede delingen. 21.45 Platen. 21.55 Tiroler muziek. 22.35 Buitenlands overzicht. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Symphonette-orkest en solisten. 8.55 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmedede lingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Platen. 14.25 Pianokwartet. 15.00 School radio. 15.3C Ben je zestig. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17 45 Rege ringsuitzending: Het Surinaamse landschap. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Ac tualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Poeken. 19.30 Platen. (20.05 20.10 De gewone man). 20.30 Lijdensmedi tatie. 21.30 Platen. 21.40 Radio Philbarmo- nisch orkest en solist. (Platen-intermezzo). 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Cem- balogezelschan en solisten. TELEVISIE (VARA) 20.1521.45 Actualiteit; Weeroverzicht; Dokters televisite; Geacteerde improvisatie. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Omroep orkest. 20.30 Platen. 21.00 Wat is dat? 21.30 ^laten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 °3.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en Schrijvers. (Op 224, 49 en 42 ra kanisme aan deze zijde en neo-isolationds- me aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan. Daarom temeer is nodig, dat tus sen deze volken het wederzijds begrip wordt versterkt en dat bij de voorlichting en volksopvoeding voortdurend de na druk gelegd wordt op de betekenis van de bestaande vrije instellingen, .wortelend in het gezamenlijke culturele erfdeel. De conferentie spreekt de wenselijkheid uit, in het belang van de Atlantische sa menwerking, van de instelling binnen de Noord-Atlantische verdragsorganisatie van een permanent lichaam, waarin vertegen woordigers van het politieke, maatschappe lijke en culturele leven uit de Atlantische lainden bijeenkomen om gezamenlijk te be raadslagen over de vraagstukken waarvoor de Atlantische samenwerking ons stelt en om een blijvende grondslag te verschaffen voor de in. de NAVO tot uitdrukking ko mende saamhorigheid". Ned. Herv. kerk Bedankt voor Naaldwijk (Evang.) G. v. Doorn te Terheyde (Z.H.). Beroepen te Geesteren (toez.) D. A. Brinkerink te Frederiksoord. Bedankt voor Oldebroek (2e pred.pl. toez) H. Harkema Zeist. Geref. kerken Aangenomen naar Nordhorn (Graaf schap Bentheim), H. Beerlink, cand. te Laar (Graafschap Bentheim). Beroepen te Elim (dr.) J. v. d. Zanden, cand. te Groningen. Aangenomen de benoeming tot hulp- pred. te Bennekom J. W. Esselink a.s. em. pred. te Doorn. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Rijswijk (Z.H.) J. F. Hey te Hasselt. Evang. Lutherse kerk Drietal te Leeuwarden: J. P. Boender maker te Eindhoven, M. J. Heybroek te Deventer en mej. M. P. Stol te Groede. Geref. gemeenten Bedankt voor Boskoop M. Blok te Rot terdam-C. voor Zaandam H. v. Gilst te Elspeet. Voor de tweede keer heeft het Neder landse Instituut voor de Publieke Opinie het Nederlandse publiek gevraagd in hoe verre het weet wie de ministers van het huidige kabinet zijn. De vragenstellers noemen de namen van alle ministers en vroegen van wie men wel eens gehoord of gelezen had. Uit de antwoorden bleek dat thans meer dan de helft van het publiek zeven van de zestien ministers kent. De eerste keer wa ren nog slechts vijf van de zestien minis ters bekend bij meer dan de helft der ondervraagden. Meer bekendheid sinds de eerste onder vraging bij het publiek kregen vooral de ministers Van de Kieft (van 43 op 61%); Luns (van 11% op 29%; Beyen (van 16 op 31 en Kernkamp (van 15 op 30 De ministers Drees, Mansholt en Beel zijn bij nagenoeg allen bekend. Naar de bekendheid gerangschikt krij gen wij deze volgorde: Drees 99 Mansholt 96 Beel 93 Donker 77%; Staf 61%; Van de Kieft 61 Suurhoff 50 De Bruyn 46 Algera 45 Zijlstra 42 Cals 35 Beyen 31 Kernkamp 30 Luns 29 Witte 20 en Van Thiel 18 De Nederlandse studenten zullen in de komende zomer in samenwerking met de dienst landbouwherstel werkkampen hou den in de noodgebieden. Hiertoe is een rteracademiale commissie gevormd, onder auspiciën van de rectores-magnifici en bestaande uit voor elke universiteitsstad één hoogleraar en één student. Daar de Nederlandse Studentenraad ook uit het buitenland talrijke verzoeken heeft ont vangen om hulp te mogen bieden, zullen waarschijnlijk ook buitenlandse studenten in deze kampen een plaats vinden. De kampen zullen drie weken duren en uit honderd man bestaan. De commissie heeft er op gewezen, dat zwaar polderwerk zal worden uitgevoerd, zodat slechts zij, die over een groot uithoudingsvermogen beschikken aan de kampen kunnen deel nemen. Nog steeds trekt een schier onon derbroken stroom vluchtelingen uit Oost-Duitsland West-Berlijn bin nen. West-Berlijn kan al deze vluch telingen niet meer verwerken. In Jan. 26.000, in Februari 41.000 en in de eerste 3 dagen van Maart zelfs reeds 9000. Al deze men sen moeten onder dak hebben en voedsel. Het pro bleem van de vluchtelingen is niet alleen een Duitse aangelegen heid. Het is een internationale kwestie geworden, zodat ook reeds de UNO naar middelen zoekt, leni ging te brengen in deze nood. 1 April tot 15 Mei In verband met de grote schade, welke wo»dt aangericht aan land. en tuinbouw- gewassen door gevogelte, waaronder ook postduiven, heeft er overleg plaatsgehad tussen de Stichting voor de Landbouw in Noordholland en de Rijkslandbouwconsu- lenten enerzijds en de Georganiseerde Postduivenhouders in Noordholland ander zijds. Het overleg heeft, evenals in 1951 en '52 ertoe geleid, dat er een afspraak is ge maakt inzake het ophokken van post duiven. Deze afspraak houdt in dat iedere werk dag door de postduivenhouders hun vogels zullen worden opgehokt, tot des middags te 4 uur, gedurende de periode van 1 April tot 15 Mei. In dit verband wordt erop gewezen, dat door de daartoe bevoegde personen op wilde duiven wordt gejaagd; het jagen op postduiven is ephter verboden. Bovendien zal vergift worden uitgelegd. Er zal naar worden gestreefd, dat het uitstrooien van dit vergift zo vroeg mogelijk op de dag zal plaats vinden. Voor de Woensdagen tot 1 Mei is over eengekomen, dat in verband met africht- oefeningen geen vergift gestrooid zal v/orden. Voor het aanwenden van vergift vervoege men zich uitsluitend bij de assistenten van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst of de ambtenaren van de Plantenziektenkundige Dienst. Er wordt met de meeste klem op gewezen dat het eigenmachtig toepassen van vergif tigde stoffen strafbaar is. LONDEN (Reuter) Maarschalk Tito, de president van Joegoslavië, is Zaterdag uit Londen vertrokken Hü stapte aan de landingssteiger bij het parlementsgebouw in een sloep en voer naar zijn schip, de „Galeb," dat bij Greenwich in de Theems voor anker lag. Tito werd uitgeleide gedaan door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden. Ook bij het vertrek werden de veilig heidsmaatregelen toegepast. De route, waarlangs de maarschalk reed, was weer afgezet. De afscheidsplechtigheid nam slechts vijf minuten in beslag. De maarschalk, die ge kleed was in de uniform van opperbevel hebber der Joegoslavische strijdkrachten inspecteerde de erewacht van de marine. De maarschalk salueerde, toen hij in de sloep stond. Minister Eden wuifde met zijn hoge hoed. Bij zijn vertrek zei Tito meer dan ooit er van overtuigd te zijn, dat samenwerking tussen Joegoslavië en Engeland beide vol ken ten goede zal komen en zou bijdragen tot de handhaving van de vrede in Europa. Hij zei diep onder de indruk te zijn van de „vriendschap en hartelijke gastvrijheid", die hem bij zijn bezoek getoond was en in bet bijzonder getroffen te zijn door de vriendelijkheid van de Koninklijke familie. De aardbeving in Turkije heeft aan honderden mensen het leven gekost. In het plaatsje Guenen zoeken overlevenden tussen de puinhopen naar slachtoffers. Kapitein R. P. Dros van de K.N.S.M.- boot „Stentor" heeft Zondag bij aankomst in de Amsterdamse haven mededelingen gedaan over het redden van de zestiende opvarende en het op sleeptouw nemen en in Dover binnen brengen van de „Spaarne stroom", die Vrijdagavond tijdens een dik ke mist in het Kanaal in botsing was geko men met het Duitse schip Waldemar Sieg. Het uit Suriname thuisvarende ms. „Stentor" bevond zich Zaterdagmorgen omstreeks zeven uur op ongeveer zes mijl ten Westen van Dungeness in een dikke mist. Het zicht was maar anderhalve mijl. Plotseling zag men aan bakboord een schip, dat naar het leek voor de Stentor wilde langsvaren. Onmiddellijk werd een waarschuwingssein gegeven en veiligheids halve werd een uitwijkmanoeuvre ge maakt. Dichterbijkomend zagen de opva renden van de Stentor dat het achterstuk van het schip naar later bleek: de Spaar nestroom onder water stak. Midscheeps stond een eenzame figuur druk te zwaaien. Dit was de als vermist opgegeven veertig jarige olieman C. Schuurman. De Stentor stopte en een sloep met de eerste stuurman en vijf matrozen werd gestreken. De olieman, <3ie slechts gekleed was in zijn ondergoed en daar overheen een jas, werd van boord gehaald, naar de Stentor gevaren en daar onmiddellijk naar kooi gebracht. 'Hij was als gevolg van de doorstane ontberingen bijna niet in staat te spreken. Zondagmiddag werd hij in IJrhuiden reeds van boord gehaald en per auto naar zijn woning in de hoofdstad ver voerd. Sloepen op drift Kapitein Dros verhaalde voorts van de tenslotte geslaagde pogingen om de Spaar nestroom op sleeptouw te nemen en naar Dover over te brengen. Vier man gingen aan boord van de Spaarnestroom om via een lijn zware manillatrossen over te brengen. Een lichtmatroos bleef in de met een lijn aan de Spaarnestroom vastgebonden sloep achter. Tijdens het inpalmen van de lijn ontdekte men dat deze sloep los was ge slagen en op drift geraakt. Aan boord van de Stentor werd ogenblikkelijk een tweede sloep met zes man gestreken om de eerste achterna te gaan. Een geenszins gemakke lijk karwei tijdens de mist op deze druk bevaren scheepsroute. Gelukkig slaagden de mannen er in de eerste sloep te berei ken. Zij werd, nadat de lichtmatroos was overgestapt, aan de golven prijsgegeven. Dit was de eerste tegenvaller. De tweede sloep keerde naar de Spaarnestroom terug en het overbrengen der trossen werd voortgezet. Totaal werden er vier op het voorschip vastgemaakt. Nadat de mannen hiermede gereed waren keerden zij naai de sloep terug en wilden naar de Stentor roeien. Zover kwam het echter niet want door de deinig geraakte ook deze sloep op drift. De schepelingen kregen de schrik van hun leven. Toen men aan boord van de Stentor merkte dat de sloep niet terugkeerde werd telegra fisch aan de schepen in de omgeving verzocht om uit te kijken. Tot niet geringe opluchting van de opvarenden der sloep doemde vrij spoedig in de mist de contouren van een schip, dat nog wel het zusterschip „Hector" van de K.N.S.M. bleek te zijn. Ook de be manning van de Hector, die naar „een sloep" stond uit te kijken was niet ADVERTENTIE KNEEDBAAR HOUT VAN CETA-BEVER 59. „Bekorrah!", riep Pat, „dus wij trot seerden gevarens, vochten met spionnens. en alles voor een enveloppe met blanco papierens?!" „Jae, jae", zei de Minister van Geheime Zaken, „frappant, wat?!" „Maar, riep Pat bittei„waarom liet u ons dan denken, dat er geheime decumentens in die enveloppe waren?'" „Om de aandacht der spionnen af te leiden", antwoordde de Mi nister, „en deze list is wonderbaerlijk goed gelukt. Het was mij ter ore gekomen, dat spionnen op de zending geheime stukken loerden. Door u te engageren en met een lijvig couvert op reis te sturen, bracht ik deze boze lieden in de waen, dat gij in het bezit der staetspapieren waert. En ter wijl de spionnen u volgden en naerstiglijk trachtten u uit de weg te ruimen, verzond ik de werkelijke documenten langs een andere weg naer hun bestemming; name lijk per post. Aerdig, wat?!" „Blanco pa pier!", kreunde Panda. En overmand door het besef, dat hij voor niets een half pond papier had opgegeten, zakte hij ineen.... weinig verwonderd toen zij bemerkte wie de inzittenden waren. Kapitein Dros wist weldra dat zijn mannen op de Hector zaten. „Volg maar" Toen de mist enigszins was opgetrokken kwam de Hector langszij de Stentor en keerden de elf mannen aan boord van hun schip terug. Zo werd het half twee eer met het slepen een begin kon worden gemaakt. Langzaam werd het toerental van de mo toren opgevoerd en met een vaart van zes mijl aanvaardde de Stentor met zijn sleep de reis naar Dover. Enige mist was er nog steeds en de kapitein liet aan een op een loodsboot gelijkend vaartuig, dat men tegenkwam vragen of het soms een loods aan boord had. Het bleek echter geen loodsboot maar een Engels schip te zijn, uitgerust met radar, dat op weg was naar Dover. Het seinde: „Volg maarMet dit schip als richtingaangever werd naar Dover gekoerst waar de sleep om half vijf binnenkwam. Daar stonden op de kade de vijftien opvarenden van de Spaarnestroom, die door de Waldemar Sieg waren overge nomen, te wachten, overgelukkig dat ook de olieman behouden van boord was ge komen. De lading van de Spaarnestroom wordt thans in Dover gelost waar aan het schip een voorlopige reparatie wordt uitge voerd. Daarna wordt het naar Amsterdam gesleept waar het deze week nog wordt verwacht. Nog een aankomst Behalve de opvarende, die door de „Sten tor" is binnengebracht, zijn Zondag ook vier andere bemanningsleden van de „Spaarnestroom" in het vaderland terug gekeerd met de „IJstroom" van de K.N. S.M. De kapitein van de „IJstroom", de heer J. Blok vertelde bij aankomst in IJmuiden, dat er Vrijdagavond toen de aanvaring geschiedde 12 schepen voor Dover ten an ker lagen. In Dover verklaarde een eter beman ningsleden, die door de „Waldemar Sieg" van de „Spaarnestroom" waren afgehaald: „Wij hebben een angstig uur doorgebracht, voordat het Duitse schip ons opnam. Het was puur geluk, want wij hadden geen seininstallatie, noch lichten bij de hand. Het schip dreef echter dicht genoeg langs om gepraaid te kunnen worden." De zijwand van de „Spaarnestroom" werd bij de botsing opengescheurd. Het schip begon onmiddellijk te zinken en na tien minuten stond het water reeds tot aan het dek. WASHINGTON (Reuter) De repu blikeinse senator McCarthy heeft Zater dag de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, ervan be schuldigd een „onjuist" verslag te hebben gegeven over de houding van het hoofd van de veiligheidsdienst van het departe ment van Buitenlandse Zaken bij de be noeming van Charles Bohlen tot Ameri- rikaanse ambassadeur te Moskou. McCarthy zei dat het „definitief is vastgesteld" dat het hoofd van de veilig heidsdienst van het ministerie, Scott McLeod, heeft geweigerd Bohlen zuiver te verklaren, nadat hij kennis had geno men van het rapport van het federale bu reau van onderzoek. Executie. De West-Berlijnse radio heeft medegedeeld, dat zes officieren van de Oost-Duitse volkspolitie door een Rus sisch militair tribunaal ter dood zijn veroordeeld wegens spionnage. Volgens de radio zijn de vonnissen "in de gevan genis van Brandenburg voltrokken. Campagne. Het Russische regeringsblad Izwestia schrijft dat de Russische cam pagne voor „vrede door onderhandelen" ook steeds meer steun krijgt in „kapita listische" landen. Met name noemt het het blad West-Duitsland, Noorwegen en Denemarken. In een ander artikel pleit Izwestja voor economische samenwer king tussen Oost- en West-Duitsland. Verbod. De Israëlische minister van Bin nenlandse Zaken, Rokach, heeft met in gang van Zondag een verschijningsver bod van tien dagen afgekondigd voor het communistische blad „Kol Haam". De reden van het verschijningsverbod is, dat het blad door een artikel de openbare vrede in gevaar heeft ge bracht. Het blad had geschreven, dat het Israëlische volk zich nooit zou aan sluiten bij de „Westelijke imperialisti sche oorlogsstokers tegen de citadel van de vrede, de Sovjet-Unie." Arrestaties. Honderden militairen en politiemannen met pantserwagens heb ben Zondag een inval gedaan in de in- heemsenwijk van Nairobi en meer dan 2500 Kikoejoe's en leden van de Em- boestam gearresteerd. De operatie duur de de gehele dag. Alle Kikoejoe's en Emboe's, die geen vergunning hadden om hun reservaten te verlaten, werden aangehouden. Vele arrestanten werden naar politiekampen in hun reservaten gebracht. In andere delen van Kenya zijn in het afgelopen weekeinde drie Kikoejoe's vermoord. Zeven opstande lingen werden door veiligheidstroepen gedood. Staking. Meer dan 6000 Antwerpse scheepsherstellers hebben Zaterdag plotseling het werk neergelegd. In vlug schriften riepen zij de havenarbeiders op om zich bij hun staking aan te slui ten. Er bevinden zich op het ogenblik talrijke schepen in de Antwerpse haven die reparaties moeten ondergaan. De scheepsherstellers staken uit protest tegen de door de regering gevoerde poli tiek ten aanzien van de sociale verzeke ring. Retour. Zondag is de Poolse straaljager, die 5 Maart op het Deense eiland Born- holm landde, aan boord van het Poolse motorschip „Dunaje'c" geladen. Het schip is uit Kopenhagen naar Polen vertrokken. Spanning. De Perzische minister-president Mossadeq is op de Perzische nieuw jaarsdag (21 Maart), in tegenstelling met de gewoonte, de Sjah niet geluk gaan wensen. Vertraging. Zaterdag heeft de Italiaanse Senaat een rumoerige vergadering ge had. Communistische senators en mede standers trappelden een uur lang met hun voeten en sloegen op de tafels. Men wil voorkomen, dat gestemd wordt over de nieuwe Italiaanse verkiezingswet. De communisten hopen de goedkeuring van de wet zo te vertragen, dat zij te laat komt voor de algemene verkiezingen. Critiek. Het blad van de Sovjet-Russische communistische partij, „Prawda", heeft critiek geleverd op de staatsuitgeverijen, belast met de publicatie van Marxisti sche werken. Het blad verwijt de uit geverijen ernstige tekortkomingen, „daar zij stelselmatig boeken en brochu res het licht doen zien, die ontbloot zijn van elk politiek belang en oppervlakkig en waardeloos zijn, en dat op een ogen blik, dat het Sovjet-volk een zeer grote behoefte heeft op de hoogte te worden gehouden van de grote problemen van binnen- en buitenlandse politiek," aldus „Prawda". Overbrugd. De president van Venezuela, kolonel Jimenez, en de waarnemende president van Columbia, dr. Arbelaez, zijn Zaterdag in een tent, opgericht op een brug over de rivier Tachira, die de grens tyssen beide landen vormt, bijeen gekomen. Een talrijk publiek juichte hen toe op het ogenblik, dat zij elkaar op de brug ontmoetten. De staatslieden blijven binnen hun eigen grondgebied, daar geen van beiden van het Congres machtiging heeft gekregen het land te verlaten. Zij bespraken onder meer de verdediging van hun landen. Er werd ook een conferentie van stafchefs ge houden. ADVERTENTIE KJ/ v Bartei 2 55 1SSTR 1 WINDJACKETS - SWEATERS YY7'IE onzer heeft niet eens, met het hor- YV loge in de hand, geprobeerd hoe lang hij de adem kon inhouden? Het succes was meestal weinig bemoedigend, want na een minuut voelen we in de buurt van de maagkuil een weeë spanning optreden, die zich na luttele seconden reeds als een algemene benauwdheid openbaart en ons al spoedig dwingt aan dit zo onschuldige spelletje een einde te maken. Het is algemeen bekend dat we zuurstof uit de lucht inade men en dat bij verbranding daarvan in ons lichaam kool zuurgas ontstaat. Het is nu ge bleken, dat de regeling van de ademhaling door dit koolzuurgas tot stand komt. Dit werkt n.l. prikkelend op een be paald gedeelte van het centrale zenuwstel sel en deze prikkel wordt langs bewegings zenuwen naar de tussenrib- en middenrif spieren gevoerd, waardoor de ademhaling automatisch tot stand komt. Bij hard lopen wordt veel zuurstof verbrand, er ontstaat veel koolzuurgas en het centrale zenuw stelsel wordt dus overmatig geprikkeld, zodat u bijzonder snel moet ademhalen. In de wandeling noemen we dat hijgen. Zelfs als u gaat liggen zet het hijgen door, u kunt het eenvoudig niet laten, want wan neer u het probeert te onderdrukken krijgt u een geweldige ademnood, evenals wan- neer u tracht de adem langer dan een minuut in te houden. De enige remedie hiertegen is de ademhaling haar vrije loop te laten, waarna alles zich weer vanzelf regelt. In werkelijkheid kan wel ieder mens enige minuten in leven blijven zonder adem te halen, maar het is altijd weer de ademhalingsreflex die ons dwingt in te ademen. Wat is nu het geheim van de duiker, die enige minuten adem onder water kan blijven zon der te verdrinken? Wel, hij heeft geleerd deze reflex gedu rende een bepaalde tijd te on derdrukken. Dit lijkt bijzonder eenvoudig zoals het hier neergeschreven staat, doch het vereist uiteraard veel wils kracht en oefening. Of u zich hierin ook zoudt kunnen bekwamen, zou ik zonder advies van een arts niet willen beweren. Bovendien, u zult deze kunst in ons land niet nodig hebben en voor het geval dat u zich voor verdrinking wilt vrijwaren, is het eenvoudiger te leren zwemmen. Het leven is toch al zo kort, dus waarom zoudt u onnodige risico's nemen? Heeft u voorts wel eens gehoord van vliegen die een web maken? We zullen ze morgen ten tonele voeren. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2