Jeugdforum over dansen, watersnood en opvoeding Agenda voor Velsen Havenberichten Agenda voor Beverwijk Visserij -varia Aanvraagformulier Zuilense Jeugdbrigade zong en speelde Old Clothes Mew De blauwe lamp in Rex Castricum Beverwijk 7 Gemengd gezelschap met gemengde ideeën Telefoon voor meneer, telegram voor mevrouw Gedeelde „Velsen"-vreugd is dubbele vreugd Ouderavond Moerberg- school Bestuursuitbreiding bij de „Coöperatieve" ■t MS Maakt één zwaluw lente? Suomi-athleten liepen in de districtveldloopkampioen- schappen P. Baas nam na 43 jaar papier-expeditie afscheid van VGZ Propaganda-filmavond van de BB met burgemeester als promotor Jeugdherberg Koningsbos kreeg Amsterdamse gasten Kampeerterrein geopend Vitesse-gymnasten de beste van de kring Haarlem Veiling „Kennemerland" goedkoopste van Nederland IJMUIDER COURANT MAANDAG 23 MAAIT 1953 De jeugd van 16 tot 20 jaar heeft het het jeugdforum Zaterdagavond in het jeugdhonk van „Watervliet" met haar vragen van velerlei aard niet gemakkelijk gemaakt en bleek het ook niet altijd volledig eens te zijn met de antwoorden van het forum, dat werd gevormd door mevr. Schmohl, aalmoezenier Geraets, Wika J. Stijgstra, dr. Van Meurs en drs. H. Plaat. De jeugd toonde overigens alle begrip voor de inzichten van de forum-leden. De jeugdleider van de verenigde „Ken- nemerstaten", de heer Joop Krop, leidde het forum in. Hij wees er op, dat het fo rum nu was gevormd uit personen van verschillende levensbeschouwelijke rich ting, die ieder een eigen mening over de vragen uitspraken. Het forum bleek niet afwijzend tegen over de eerste vraag te staan, welke be trekking had op het dansen door de jeugd. Dansen werd gezien als een symbolische uiting van wat in de mens leeft, tenzij het leidt tot excessen en mits het gespeend blijft van immorele tendenzen. De vraag of het geen bezwaar heeft met personen van verschillende gezindte in het jeugdhonk bijeen te zijn, gaf uiteraard in ■deze gemengde kring aanleiding tot diep gaande beschouwingen. Enerzijds stond men afwijzend tegenover isolement om het begrip voor ieders levens- of geloofs- beschouwing te verdiepen, maar aalmoe zenier Geraets huldigde het principiële standpunt, dat de R.K. kerk pretendeert de ware kerk te zijn, die de Waarheid ver kondigt en derhalve haar jeugd hierin wil zien opgevoed. Ten aanzien van de grote ramp, die ons land trof, achtte het forum zich niet tot oordelen bevoegd, waar het betreft de re geringsverantwoordelijkheid om te veel aan defensie en te weinig aan dijkver sterking ten koste te hebben gelegd. Wel was men het eens dat deze ramp niet te voorzien is geweest en de regering in dat opzicht generlei verwijt kan worden ge maakt. De vraag betreffende vroege ver bintenissen tussen een meisje en een jongen zonder uitzicht op een spoedig hu welijk kreeg een waarschuwing mee, om te waken tegen luchthartigheid. Van de vorming van zulke jongelui komt vaak weinig terecht. De kwestie of ouders vol ledig op de hoogte moeten zijn van het doen en laten van hun kinderen leidde tot de vaststelling van een groeiende ver- trouwensverhouding, waarbij men weet te geven en te nemen. Hierbij valt de ouders een grote verantwoordelijkheid ten deel, maar ook de opgroeiende kinderen dienen te zijn doordrongen van hun verantwoor delijkheid. Veel hangt echter af van de tactiek, welke ouders op hun kinderen toe passen. Vaste normen kunnen echter in dit opzicht niet worden gesteld, daar de omstandigheden van elke generatie weer anders liggen. De Zuilense ieuadbrigade van het Leger der Heils heeft Zaterdag en Zondag de samenkomsten in d'e grote zaal van het ge bouw aan de Edisonstraat opgeluisterd met muziek, zang en het opvoeren .vam een eenvoudig en voor een ieder begrijpelijk lekespel, getiteld „Het donkere dal". De bijeenkomst van Zaterdagavond, die wij bijwoonden, was druk bezocht. Vooral de jeugd was goed vertegenwoordigd, hetgeen de organisatoren van deze opvoe ringen voldoening geschonken zal hebben. Het werd vooral een boodschap aan de jeugd van de jeugd, want de Zuilense bri gade van corpscadetten bestaat eveneens uit jongeren. Na de gebruikelijke opening en het re citeren van Psalm 150 vertelde kapitein Bergsma van de vreugde, die hem bezielde nu zo velen bijeen waren, die Christus gekozen hadden. Hij sprak de verwachting uit, dat zij de Christelijke gedachte zou den uitdragen, want de huidige maat schappij heeft deze dringend nodig. De jeugdbrigade wist afwisseling in het optreden te brengen: koorzang, cornet-soli, tamboerijnoefeningen, accordeonspel, de clamatie en met muziek geïllustreerde ver halen getuigden van een vorming, die vele maanden gevergd had en waarbij veel aandacht aan het gevoel voor rhythme was geschonken. Het gegeven van „Het donkere dal" is gebaseerd op de tekst uit de 23ste Psalm: „Al ging ik ook in een dal der schaduwen des doods, ik zou geen kwaad vrezen" en het Bijbelverhaal, zoals dit te vinden is in het vijfde hoofdstuk van de Handelingen der Apostelen. De Zuilsense gasten, die het weekeinde te IJmuiden bij vrienden hebben doorge bracht, hebben zich met grote ernst en eenvoud ingespannen teneinde deze oude vertelling te doen herleven. Dat er behoefte bestond aan een eigen toneelgroep, verbonden aan het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan is wel bewezen met de eerste opvoering „Maaike". Op veler verzoek is thans een vrolijk stuk in studie, waarvan de opvoering zal plaats vinden Zaterdag 18 April: „Telefoon voor meneer telegram voor mevrouw". De regie berust bij de heer Roskam. Naar aanleiding van het vijftigjarig be staan van de N.V. Melkinrichting „Velsen" op 1 April heeft de directie van dit bedrijf van het College van Rijksbemiddelaars vergunning gekregen om aan het gehele personeel een extra uitkering van een week loon of salaris te geven. MAANDAG 23 MAART ;utsbibliotheek, uitlening van 19.3021.30 uur, Heidestraat. Tlialia, 20 uur: „Terug naar Bataan". Rex, 20 uur: „Paula". DINSDAG 24 MAART Christelijke Gymnastiekver. „IJmuiden", jaarlijkse uitvoering 20 uur: Patronaats gebouw IJmuiden-Oost. Thalia, 20 uur: „Terug naar Bataan". Na de pauze, die de vele jongeren en ook ouders gelegenheid gaf over de ant woorden te discussiëren, kreeg het forum, dat zich op uitnemende wijze van zijn lang niet eenvoudige taak kweet, nog ver schillende belangrijke vragen te beant woorden. De grote aandacht waarmee werd geluisterd en de commentaren uit de zaal bewezen, dat dit jeugdforum van grote betekenis was. De ouders en verzorgers der leerlingen van de openbare lagere Moerbergschool worden uitgenodigd op Maandag 23 Maart des avonds 8 uur de ouderavond te be zoeken. Naast het klassebezoek, is de vraag: Naar welke school zullen onze kinderen gaan als ze de zesde klasse hebben door lopen? Zondag 22 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Keylebrook van Newcastle. Bloemfontein van Antwerpen. J. H. Fisher van Bremen. Poortvliet van Fowey. Myra van White Stable. Walcheren van Barrow. Amstelstroom van Londen. Falcon van Lon den. Matsy van Lommeleby. Jan van Londen. Stentor van Willemstad. Alberto Dodero v. Vigo. Jans van Londen. Antilope van Londen. Vertrokken zijn: Holderness naar Goole. Ehloe naar Rotterdam. Roy naar Philadel phia. Santa Catarina naar Antwerpen. Sun- naas naar Rotterdam. In het zaaltje van het Leger des Heils zullen de leden van de „Algemene Coöpe ratieve Arbeiderswoningbouwvereniging" te IJmuiden op Vrijdag 27 Maart bijeen komen voor de jaarvergadering. De agenda vermeldt onder meer een bestuursverkie zing: de tweede voorzitter, de heer F. Basstra stelt zich niet meer herkiesbaar. Daar het bestuur tot uitbreiding tot negen leden heeft besloten, moeten deze avond drie bestuurders worden gekozen. De volgende leden stellen zich candi- daat: 1 J. W. Schachtschabel, 2 J. Blok, 3 C. v. d. Zwan, 4 F. J. Raadt, 5 L. B. Bramer, 6 H. J. Rous, 7 L. Bakker te Santpoort. ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 - Tel. 4886 Emmeloordj de hoofdplaats van de Noord-Oostpolder, breidt zich snel uit. Rondom de kern met de openbare gebouwen komen zeven wijken en een industrieterrein. In het centrum is men thans bezig met de de bouw van vierentwintig winkelpanden. ff „Alcura" (Algemene culturele raad) heeft gisteren in Velsen haar zegetocht voortge zet met de vertoning van de politie-film „De blauwe lamp". Commissaris J. P. Wey- burg heeft hierbij in het Rex-theater een inleidend woord gesproken. De bedoeling van deze film, aldus de heer Weyburg, is een beeld te geven van de jeugdmisdadigheid. In Nederland ligt deze zaak echter lang niet zo erg als in Enge land. Naast deze bestrijding wil de rolprent de samenwerking tussen politie en publiek belichten. Ook in Nederland wordt ge tracht deze samenwerking te bevorderen. Tenslotte wordt het politiecorps gevormd door mensen, die uit het publiek afkomstig zijn. Het is een principiële fout van vele ouders de politie aan hun kinderen als „boeman" voor te schilderen. Voor ver keersveiligheid en de bestrijding van jeugdmisdaden is het van grote betekenis dat het publiek meewerkt. De Nederlander is vaak al te ongebonden en op zijn vrijheid gesteld. Men heeft geen behoefte aan spionnen. Maar als er dingen gebeuren die het algemeen belang in ge vaar brengen, is een nauwe samenwerking tussen politie en publiek van zeer groot be lang. In dit verband noemde de commis saris onder meer de bescherming van het eigendom van anderen en van plantsoen- aanleg en dergelijke. Deze versteviging van de band publiek politie is tevens de achtergrond van deze film, hoewel deze zaak in Engeland enigs zins anders ligt dan in Nederland. In de normale surveillance-dienst draagt de En gelse agent geen wapen en wanneer dan ook een misdadiger, al is het een jeugdige, dreigt met een vuurwapen of schiet, staat hier een zeer zware straf op. Een dergelijk persoon heeft van niemand, zelfs van zijn kameraden niet, enige medewerking te verwachten. „The blue lamp" heeft zijn titel te dan ken aan de blauwe lantaarn, die buiten de gebouwen van de politie in Engeland hangt. De film geeft een goed beeld van de be schermende taak die de politie heeft ten op zichte van het publiek en werpt een scherp licht over de problemen, die de be schermers bezig houden in de vorm van de jeugd die, als gevolg van de oorlog in een staat van zedelijke en economische ontred dering verkeert. Geen nagemaakte politieposten, maar de werkelijke bureaux, laboratoria en tele fooncentrales van Scotland Yard dienen als achtergrond van een verhaal, dat geen ver dichtsel is maar „echt." Er zijn typische verschillen aan te wijzen tussen de manier waarop de Amerikanen „gangsterfilms" maken en die waarop de Engelsen het doen. Deze verschillen vallen wel heel duide lijk op wanneer men de rolprent, die Ar thur Rank over het Londense politieappa raat en de practijken van Scotland Yard gemaakt heeft, bekijkt. Een van de markantste verschillen is wel de didactische moraliserende wijze waarop deze Engelse film de misdaad stelt tegen over de politiële taak der overheid en de heldere analyse die zij geeft van de arbeid der politiemensen, waardoor als vanzelf de overtuiging baan breekt dat de sympathie der op veiligheid en rust gestelde stadsbe volking niet anders dan aan de zijde van het politieapparaat kan zijn. Bij dit alles is echter deze Rank-film ook niet ontkomen aan de algemene kwaal der moraliserende rolprenten: zij idealiseert de politieman en verheft hem ook in zijn privéleven tot een ridder zonder smet of blaam, waardoor de menselijke nuance in deze figuur verzwakt. Hetzelfde in omge keerde zin is te zeggen van de figuren der misdadigers. De meesterlijk gespeelde jonge gangster Riley heeft juist een ietsje teveel van een misselijk psychopaath om gerang schikt te kunnen worden onder het etiket waarmee hij wordt aangediend: een door de oorlog gederailleerde nietsnut. Maar overigens: Er zijn weinig zo spannende criminele films gemaakt met zo sobere middelen. De niet met vuurwapenen uit geruste Engelse politie is in haar strijd tegen de niets-ontziende boosdoeners in een enerverend boeiend en meeslepend tafereel geschilderd en de film laat de toeschouwers niet los tot het einde toe. Vrijdag is door enkele leden van hel vogelkader van de N.J.N., afdeling Velsen, al een boerenzwaluw gezien. Deze zwaluw is de algemeenste van Ne derland en nauw verwand aan de huis zwaluw. Het vogeltje heeft echter langere staartpennen, geen witte vlek op het ach terlijf en een roestrode plek aan de keel. De boerenzwaluw is hier alleen als zo mervogel. Normaal arriveren ze pas in de eerste week van April en vertrekken weer omstreeks October, naar hun winterver blijf in Afrika. De waargenomen vogel is dus ongeveer veertien dagen te vroeg en arriveerde zelfs eerder dan de tjif-tjaf, het kleine bosbewonertje met het typerende geluid, die men nu elk ogenblik in Kenne merland kan verwachten. Van de groep athleten van de KAV „Suomi", die Zondagmiddag in Heiloo heeft deelgenomen aan de door „Doves" gehou den veldloopkampioensehappen van het district Noordholland van de KNAU, had de A-klasser A. Spek al heel weinig geluk. Reeds in de eerste ronde van het voor alle klassen over 5000 m. uitgezette parcours kwam hij in botsing met een mededinger en beschadigde zijn linker been. Deson danks liep hij de race uit en kwam nog als zesde A-klasser binnen in 17 min. 39,2 sec. Een van de weinige arbeiders, die van zijn intrede bij Van Gelder Zonen papier fabriek af steeds dezelfde afdeling trouw is gebleven, de heer P. Baas, heeft Zater dagmorgen na 43 jaar in de papier expeditie werkzaam te zijn geweest wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen. Voor dit afscheid bestond veel belang stelling en tallozen uit de fabriek kwamen de trouwe en vooral vrolijke expediteur persoonlijk de hand drukken. Nadat de heer Baas op het directiekan toor door ir. B. Verdoorn was ontvangen, waarbij hem in aanwezigheid van zijn chef, de heer G. Duinker, hartelijke woorden van dank voor zijn jarenlange trouw en zijn verdiensten voor het bedrijf ten deel vie len, heeft hij in de eigen afdeling aller hartelijkheid ervaren. De heer G. Duinker, chef, heeft voor de trouwe expediteur-rollen-inpakker, nog eens extra de waardering van het afde- lingspersoneel onderstreept en daarbij spe ciaal gewezen op het opgeruimde humeur van de scheidende, die ondanks veel leed altijd welgemoed bleef. De heer H. P. de Nijs was de tolk van de collegas om in een geestige rijm de vele belevenissen van de scheidende kameraad de revue te laten passeren, waarbij ver schillende geschenken werden aangeboden. De heer C. van Beek bracht als verrassing een kistje mee, waarin alle „vak"-attribu- ten in miniatuur waren verzameld en zelfs de natuurgetrouw-nagebootste klokkaart niet ontbrak. Het personeel van de papier fabriek was vertegenwoordigd door de heer J. Buntsma, die ten slotte met een harte lijke toespraak dit afscheid besloot onder overhandiging van een enveloppe met in houd. Ter propagering van de ledenwerwing voor de BB-blokploegen heeft de burge meester van de gemeente Castricum, de heer C. F. Smeets een filmavond georga niseerd voor Dinsdag 31 Maart in hotel De Rustende Jager. De burgemeester zal de avond openen, waarna de films „De les van Londen" en „Buurmans Buurman" worden gedraaid. Vervolgens krijgt de functionaris van de B.B., de heer P. J. Ha- verlag, inspecteur van politie te Alkmaar het woord, voor het houden van zijn pro- pagandaspeech. De rolprent „Nog niet te laat" gaat aan de pauze vooraf, waarin men gelegenheid heeft tot het stellen van vragen en het bekomen van inlichtingen. Castricums eerste burger heeft de film avond per circulaire in de bijzondere be langstelling van de bevolking aanbevolen, overwegende, dat ook Castricum over een deugdelijke organisatie ter bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen moet kunnen beschikken. Toneelavond kleuterschoolvereniginij De Castricumse Kleuterschool Vereni ging is er eindelijk in geslaagd een nieuwe datum vast te stellen voor de toneelavond, die De Schouwspelers uit Amsterdam be reid zijn belangeloos voor de vereniging te geven. Als datum is thans bepaald Zater dag 23 Mei, waarop de Amsterdammers in hötel Borst het blijspel „De Herbergier ster" van Carlo Goldini zullen opvoeren. VARA-afdeling groeiende De afdeling Castricum van de VARA die het afgelopen weekeind ten huize van de penningmeester de heer J. Hoogsteder in jaarvergadering bijeen kwam, groeit nog steeds in ledental. Dit kwam vooral naar voren in het jaarverslag van de secretaris de heer H. van Kleef, dat een ledental van 187 aantoonde. Op deze vergadering is mede aanwezig geweest de districtsbe stuurder de heer J. J. B. Kok uit West- zaan, welke verschillende vragen, de VARA betreffende, kreeg te beantwoorden. De voorzitter de heer J. Westerman Jr. was met twee andere bestuursleden aftredend, doch het drietal zag zich met algemene stemmen herbenoemd. Het bestuur is thans als solgt samengesteld. Voorzitter: J. Wes terman Jr.; secretaris: H. van Kleef; pen ningmeester: J. Hoogsteder en H. Wentink, L. Oosterman en G. Wilhelm, leden. De jeugdherbergvader en -moeder van Koningsbos hebben met de afdeling Cas tricum van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling het afgelopen weekend gast vrijheid verleend aan de groep Amsterdam Zuid-West van het Instituut. Ongeveeer 80 ouders hebben met hun kroost en een aan tal jongeren een weekend meegemaakt, dat Zaterdag in de conversatiezaal van Ko ningsbos met een bonte avond begon. Zorgden verschillende leden van Castri cum voor de vrolijke noot door enkele sketches op eenvoudige, maar te waarderen wijze voor het voetlicht te brengen, me vrouw Oosterman bracht als declamatrice enige gedichten over het voetlicht en de jeugdherbergvader Leo Rommerts heeift afgewisseld door de sopraan mevrouw An nie Groot recitatief 27 en aria 28 uit de Mattheus Passie van J. S. Bach en enige Schotse Ballades gezongen. De Zondagmorgen is gebruikt voor een duinwandeling. De middag daarentegen bracht allen weer in de zaal van Konings bos bijeen, waar men elkaar met volksdans en gezelschapsspelen de loef trachtte af te steken. Zaterdag is het kampeerterrein van het P.W.N. aan de Zeeweg te Castricum zon der enig vertoon voor de liefhebbers open gesteld. Hoeveel eigenaars van zomerhuis jes hun eingendom overigens al hebben overeind gezet, is bij benadering nog niet te schatten, maar de grote drukte van Za terdag en Zondag doet vermoeden dat dit aantal zeer groot is. Daarom is de ver wachting niet ongegrond dat het terrein met de komende Paasdagen geheel bezet zal zijn. Overigens moeten de kampeer ders het de eerste tijd van hun verblijf op het terrein zonder kampvader J. H. Jacobs stellen. De heer Jacobs houdt reeds enige tijd op doktersadvies volkomen rust. Uit de kringselectiewedstrijden van de R.K. Haarlemse Turnkring waarvan de or ganisatie Zondag aan de gymnastiekvereni ging Vitesse te Castricum was opgedragen, zijn twee leden van de organiserende ver eniging als overwinnaars uit de bus ge komen. Bij de dames werd mejuffrouw B. Scheerman eerste met een totaal van 73 3/4 pt. en bij de heren leverde de heer D. Zon neveld de beste prestatie met 88 3/4 p. Een succes derhalve niet alleen voor beide gymnasten en voor Vitesse, doch ook voor trainer M. Hopman. De wedstrijden zijn gehouden in hötel Borst. De leiding berustte in handen Van de voorzitter der technische commissie Kring Haarlem, de heer B. Vreeswijk uit Haarlem. Aan het gymfestijn is door de volgende verenigingen deelgenomen: Vi tesse (Castricum); S.S.S. (Beverwijk); I.E.V. (Velsen); Leonidas (Haarlem); W.I.K. (Haarlem); J. B. S. (Hillegom) en Hercules. Zowel de dames al de heren kregen 5 nummers af te werken. De dames: vrije oefening, brug, ring, evenwichtsbalk en springen en de heren: vrije oefening, brug, ring, rek en sprong. De uitslagen zijn als volgt: Dames: 1. B. Scheerman (Vitesse) 73 3/4 p., 2. A. Delver (Leonidas) 73 y2 p., 3. L. v. Turnhout (Leonidas) 71 1/4 p., 4. E. Twisk (Vitesse) p., 5. N. Baars (Vitesse) 69 p., 6. G. Veldt (Vitesse) 64y2 p.. 7. V. Cas tricum (Vitesse) 63V2 p., 8. P. de Boer (Leonidas) 63 p., 9. A. Veldt (Vitesse) 62 p., 10. A. v. d. Peijl (Velsen) 60 p. Heren: 1. D. Zonneveld (Vitesse) 88 3/4 p., 2. H. v. Rijn (S.S.S.) 84 3/4 p., 3. H. Dekker (S.S.S.) 84 1/4 p., 4. M. Hopman (Vitesse) 83 3/4 p., 5. Th. Post (W.I.K.) 82 p., 6. W. Korsman (Vitesse) 81V2 p., 7. Th. v. Oorthuyzen (Hercules) 75 1/4 p., 8. P. v. d. Linden (J.B.S.) 72i/2 p., 9. P. van Eg- mond (S.S.S.) 72 1/4 p., 10. A. Tervoort (Vitesse) 70 p., 11. E. Heeremans (W.I.K.) 68 1/4 p., 12. J. v. Wees (W.I.K.) 67 p. Beverwijk aardbeien- en groentecentrum het ideaal In de Zaterdagmiddag gehouden jaar vergadering van de Coöperatieve Tuin dersvereniging „Kennemerland", waarover Wij in ons blad van Zaterdag reeds een beschouwing konden geven, werd besloten om de gemaakte winst over het boekjaar 1952 te verdelen. Op voorstel van het be stuur, gepresideerd door de heer Jac. P. Nijssen, kwam men tot de volgende ver deling: Vk% provisie wordt terugbetaald over de geveilde 'groente, terwijl de aard beienkwekers 1% gerestitueerd krijgen. Het Nationaal Rampenfonds zal bedacht worden met een gift van f 1000 en het overige geld, ad f 10291,87 zal verdeeld worden tussen de ledenrekening en het pensioenfonds van het personeel. De leden waren het met dit voorstel eens. Door deze terugbetalingen wordt het veilinggeld voor groente 4,6% en voor aardbeien op 2,6% gebracht, waardoor de veiling „Kennemer land" een unicum in Nederland is gewor den: nergens anders worden zulke lage tarieven berekend. De aftredende bestuursleden, de heren Jac. P. Nijssen, Jac. Nijland, W Roling, H. Vendel en G. Verduin werden allen voor de nieuwe periode herkozen. Ook de leden van de Raad van Toezicht was dit lot beschoren, zodat de heren A. van der Brink en C. Bak voor 1953 hun functies zullen blijven vervullen. Het si reven van „Kennemerland"' om Beverwijk tot het centrum van groente- en aardbeien-markten te maken, wordt door het gebaar van winstverdeling wel zeer sterk gesteund. Het bewijs, dat dit cen trum ook langzaam wordt gerealiseerd, was volgens de directeur, de heer Jac. de Weijer, reeds aanwezig: het gehele jaar door is er een behoorlijk regelmatige aan voer. Hij hoopte, dat dit zo zou blijven, dankte allen voor hun medewerking en besloot de vergadering met de wens, dat Gods Zegen over boeren en tuinders zou worden bestendigd. MAANDAG 23 MAART Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: „High Noon." Luxor Theater 7 en 9.15 uur: „Hoff mann's vertellingen". W.B. Theater 8 uur: „Het tumult in de slangenput" en „In de leeuwenkuil." DINSDAG 24 MAART Kennemer- en Luxor-Theater Als Maandag. W.B. Theater Geen voorstelling. Platvis kelderde. Het was Zaterdag falikant mis met de schol twee en drie, die de dag ervoor al bedenkelijk laag stond en nu door de grote aanvoer hele maal van de kaart raakte. De handel kocht niet meer dan het hoogst noodzake lijke, ook al omdat er vandaag weer heel wat in de markt zou staan. Uitgezochte soorten no. 2 varieerden voor de grovere sorteringen nog van f 20 tot f 18, doch de middelsoorten kwamen niet hoger dan f 15. De drietjes zakten door de markt en gingen haast allemaal naar de vismeel- fabrieken; het allermooiste bracht het met moeite nog tot f 10 per kist. De vraag naar tong bleef onverminderd, zodat de noteringen gelijk bleven aan die van de voorgaande dagen. Grove varieerde naar kwaliteiten van f 2,10 tot f 2, grootmiddel en kleinmiddelsoorten deden van f 1,85 tot f 1,75 en de tong 2 haalde van-f 1,25 tot f 1,40 per kg. Weegtarbot, die uitslui tend werd gekocht voor de binnenlandse afzet, noteerde f 2,35 tot f 2,50 per kg. Minder dan in Albion. De trawler Norma, die Zaterdag als enige aan de af slag lag na een 13-daagse reis uit Enge land besomde voor de ruim 800 kisten, waaronder zeer fijne soorten, f 25000. Van de loggers werd de IJM 283 de hoogste met f 9600. Ook de RO 9 en de KW 176 haalden mooie resultaten met respectie velijk f 7960 en f 7800. Hoorn des overvloeds. Vanmorgen kwamen voor de vroege losbéurten aan de afslag de Allan Water met 25 diversen, 110 schelvis en piepers, 90 gestripte wij ting, 25 dichte wijting, 120 uitgezochte Silverpittharing, 110 kabeljauw, koolvis en gul, 230 makreel, 30 Noordharing, 30 radio en 170 stuks stijve kabeljauwen, de Herman met 75 schelvis, 15 radio, 60 koolvis, 750 makreel, 10 poon en 260 Noordharing; de Abraham met 2000 kis ten Silverpittharing, de haringloggers KW 75, 28 en 24 met 2000 Silverpittharing en 125 stuks stijve kabeljauwen en de verse visloggers IJM221, KW20 en IJM99 met een totale aanvoer van 3500 kg tong, 120 k. schol, 300 makreel, 85 wijting, 70 schel vis en piepers, 30 diversen, 150 stuks stijve kabeljauwen. Voor de late losbeurten kwamen aan bod de KW155 154 107 166 17 114 84 169. R02, KW29 125 162 108 65 26 89 69 19 91 67 en 70 met 12000 kilo tong en 1200 kisten schol, 336 diversen, 750 stuks stijve kabeljauwen en 140 k. wij ting plus 20 kotters met 11000 kilo tong, 800 kisten schol en 100 diversen. Als eerste voor de Dinsdagmarkt meer de Zaterdag al de Thorina aan de Zuidzij; het schip kwam juist iets te laat binnen om nog in een vroege Maandagse beurt te kunnen worden ingedeeld, zodat moest worden gewacht tot Dinsdag. De aanvoer bedraagt 160 kisten schelvis en piepers, 60 kabeljauw en gul, 80 gestripte wijting, 10 dichte wijting, 440 makreel,, 15 diver sen, 25 radio en 230 stuks stijve kabel jauwen. Voorts kwam in de loop van Zon dagmorgen ook. de Tzonne (IJM 1) .bin nen met ongeveer 1100 kisten diversen.en het was de bedoeling. Dinsdag af te slaan. Voor. de cineast Herman v. d. Horst, die deze reis van de Tzonne ter voltooiing van zijn film over de trawlvisserij heeft mee gemaakt, was dit. het eind van een niet helemaal bevredigende reis, daar het niet hard genoeg wilde waaien. Nietterpin is alle meegenomen film verschoten. - Middenweek voor de Eveline? Vol gens de voorlopige berichten van- -de re derij zal, wijzigingen voorbehouden, de Eveline voor de Woensdagmarkt naar IJmuiden komen. De Eveline, die Zater dag nog vissende was, had toen al circa 1100 kisten aan boord: 700 makreel, 50 schelvis en piepers, 150 gestripte wijting, 50 dichte wijting, 50 koolvis, 50 kabel jauw en gul, 50 diversen en 150 stuks stijve dikkoppen. Nog op zee. Behalve de vermelde schepen, kunnen deze week van de traw- lervloot nog voor binnenkomst worden verwacht de „Gelria" en de „Mary". (12 Maart), de Medan (13 Maart), de Vios (14 Maart). Bij gunstige visserij zouden te vens tegen het weekeinde kunnen worden verwacht de Chénévière (16 Maart) en de Limburgia en Bloemendaal (17 Maart). Van de loggervloot staan als oudste .ver trekkers voor binnenkomst geboekt de FCW85 (11 Maart), de KW76 en SCH7 (13 Maart), de KW95 86 en de SCH36 (14 Maart). Miriam aan de dans. Van de Poolse vloot is deze week uit de haven vertrok ken de pas uit Israel aangekochte tr.awler „Miriam". Tuimelaar in het net. Een zeldzame gast bevond zich tussen de haring, toen de bemanning van de Cornelia-Maria SCH135 de kuil van het trawlnet los maakte. Het was een dolfijn, die in de vishal wel be langstelling trok, doch weinig markt waarde bleek te hebben. Marktprijzen. Heilbot 2,95-1,90, gr. tong 1,90-1,70, gr.m. tong 1,66-1,44, kl.m. tong 1,84-1,66, kl. tong I 1,90-1,70, kl, tong 11 1,40-1,03, tarbot I 1,95-1,60 per 1 kg. Tarbot II 67, tarbot III 65, tarbot IV- 48-38, tongschar 71-64, schartong 36-20, gr. schol 32-25, gr.m. schol 48-27, kl.m. schol 52-27, kl. schol I 37-18, kl. schol II 17-8, schar 20-9, bot 9-8, v. haring 16-11, makreel 25-14, gr. schelvis 55, kl. schelvis I 67-57, kl. schelvis II 50-40, wijting 32-10, gr. gul 36, midd. gul 42-40, kl. gul 26, kl. leng 33-31, kl. haai 17,50-15, kl.m. heek 7-4-61, kl. heek I 48-47, kl. heek II 34-32, kl. wolf 40-35, poontjes 23-20, lommen 25-20, kl. koolvis zw. 26-24, kl. koolvis wit 33, roodbaars 16,50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 134-57, gr. koolvis zw. 56-49, gr. koolvis wit 75, gr. leng 62-55, gr. heek 424-382, gr. wolf 90-76 per 125 kg. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van: te abonneren op KENNEMER COURANT 5 6.10 per kwartaal// 0 47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1953 gratis, bit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnés dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3