Onmachtig Oranje-team nog zwakker dan al zeer matig Zwitserland: 1-2 Landman en Luiten enige opvallende spelers bij falend Oranje Al binnen negen ti was Landman Hans Winter voldeed in Zwaluwen-team Weer een nederlaag aan al lange reeks toegevoegd Abe Lenstra scoorde 't enige Nederlandse doelpunt voor rust Nederlaag zonder enig perspectief Keuze-commissie voor nog groter problemen dan voorheen 3 Laatste kruit WASSERIJ DUYN Onzeker begin Gelijkmaker Landman en Luiten Jj| komen. De Fries deed individueel af en toe Luiten wel aardige dingen, maar als speler in de voorhoede schoot hij te kort. Van Clavan kan verder niet anders gezegd worden dan dat hij op de middenvoorplaats niet thuis hoort en van Van der Bogert slechts dat hij een moedig zwoeger is, maar dat hij beslist de gaven mist voor een vertegen woordigend nationaal elftal. Geen gelukkige zet A cht eruit gang Odenthal in ziekenhuis opgenomen Ook Nederlands studenten elftal verloor van Zwitserland Blackpool en Bolton in de Engelse bekerfinale De tweede helft MAANDAG 23 MAART 1953 getwijfeld nog de beste speler was bij de Zwitsers, onderbrak vrijwel elke attaqué van de Nederlanders die niet over de vleugels ging. Door zijn uitstekende op stellen maakte hij steeds weer een einde aan een goed bedoelde maar slecht ge plaatste pass uit het middenveld. En in de gevallen dat hij werkelijk een duel met een tegenstander aan moest gaan, bleek hij ook daarin de meerdere. Uit een van de schaarse aanvallen van de Zwitsers kreeg Mauron overigens een wel heel fraaie kans om de voorsprong te vergroten. Op het moment dat Tebak en Hendriks on- derling stonden uit te jlBfL maken wie of de bal in het strafschopgebied zouL'&i» wegtrappen (het beste life' was geweest de bal even 1, terug te spelen op Land- ||t man) pikte de Zwitser de n«»K(Wi bal rustig weg, maar strandde op de correct en snel reagerende Landman, die zijn schot tot corner ver werkte. Het voorlopig Zuid-Nederlandse elftal heeft op het NAC-terrein in Breda voor de selectie van het definitieve Zuid-Neder landse elftal, dat Zondag 29 Maart in de hoofdstad van het groothertogdom tegen Luxemburg in het veld zal verschijnen, een wedstrijd gespeeld tegen de Zwalu wen. Hoewel een drie-nul overwinning werd behaald kon niet gezegd worden, dat de ploeg aan de verwachtingen heeft vol daan. Over het algemeen was het spelpeil laag en slechts enkele spelers kwamen ho ven de middelmaat uit. Tot hen behoor den Ha. Winter van HFC, Van Melis en Van Beurden. Slechts enkele malen waren er goede aanvallen en die kwamen dan van de rechtervleugel van het voorlopig Zuid-Nederlands elftal, Overbeek-Van Beurden. De verdediging van de Zwaluwen maakte in de eerste helft twee fouten, die ADVERTENTIE -YMSTERDAMSEVAART 20 TEI,. 11053 Ook voor de fiine was. twee doelpunten kostten. Dertien minuten na de aftrap dook Saris onder een schot van Van Beurden door. En een kwartier later trapte Utermark in eigen doel, waar bij Saris wederom niet vrij uitging. Na de rust waren de Zwaluwen meer in de aanval en ook wel iets sterker, maar het beslissende schot ontbrak te enen male. Voor een lichtpunt zorgden aan de andere kant Schmidt en Van Melis: drie minuten na de hervatting liepen zij prach tig combinerend door de verdediging der Zwaluwen heen en speelden tenslotte de bal naar Bruyninckx, die de stand op drie-nul bracht. Maar daarna gebeurde er niets meer, dat het vermelden waard was, met uitzondering van enkele zuivere voor zetten van Winter. r7eéée en schrijve negentig seconden waren er gistermiddag in het Olym- *-J pisch stadion in Amsterdam gespeeld van de interlandwedstrijd tussen Nederland en Zwitserland toen een langgerekte kreet-in-mineur uit vijf enzestigduizend kelen naar ver buiten de muren van het stadion klonk: de Zwitsers hadden hun eerste doelpunt gescoord. Bij de eerste de beste aanval van de Zwitsers namelijk veranderde middenvoor Hügi een cross pass van linkshalf Casali van richting, waardoor de doorgelopen links binnen Mauron een prachtige kans kreeg, Landman uit zijn doel lokte en met een hard en hoog schot de één voor Zwitserland op het scoringsbord bracht. Niet alleen de mensen op de tot de laatste plaats bezette tribunes stonden verstomd, ook de spelers. Verbaasd en gelaten stonden de elf oranjespelers te kijken naar het erebetoon dat de Zwitserse scherpschutter ten deel viel. Een één-nul achterstand binnen anderhalve minuut. En toch zouden degenen, die weer een record-aantal doelpunten voorspelden in deze interland, ongelijk krijgen. Via een één-één stand bij rust werd het uiteindelijk twee-één voor de Zwitsers. Weer een kleine nederlaag dus. Maar naar de beoordeling van het in de wedstrijd gepresteerde een neder laag die niets aan duidelijkheid te wensen over liet. Vooral in de eerste helft was de Nederlandse defensie nergens tegen de op het critieke mo ment altijd weer iets snellere Zwitserse aanvallers, die bovendien een bal- controle hadden die zeker een klasse beter was. Onproductiviteit en te lang combineren waren er alleen oorzaak van dat de Zwitsers na de eerste helft geen vier of vijf op het bord hadden. Het ene doelpunt dat zij met matig voetbal in de tweede helft maakten was eigenlijk nog een heel schamele beloning voor wat zij over de gehele wedstrijd bezien voetbaltechnisch en -tactisch tegenover het kwalitatief heel slechte spel aan Nederlandse zijde hadden gesteld. Wie overigens zou denken dat de vroege goal van de Zwitsers oorzaak van het matte spel van de oranjehemden was, was er lelijk naast. De Nederlanders waren al leen verbaasd en begonnen direct er na dapper van zich af te bijten. Nadat Land man zich bij een nieuwe Zwitserse aanval moedig voor de voeten van de aanstor mende rechtsbuiten Antenen had gewor pen, kwamen de Nederlanders eindelijk in het vijandelijke strafschopgebied dank zij enkele harde, maar vrijwel steeds te hoge, passes van Van Schijndel en Klaas- sens. Verder dan een hard schot van laatst genoemde, dat keeper Stuber slechts met de grootste moeite kon houden, en een corner van Clavan kwamen zij niet. In dat eerste kwartier bleek namelijk al overduidelijk dat het Nederlands elftal vrij onzeker optrad tegen het fameuze gren delsysteem van de Zwitsers en er eigenlijk geen raad mee wist. Vooral niet in de ach terhoede. Alleen door onproductiviteit en te veel tik-tak-spel van de Helveten kwa men er geen doelpunten. Zeker niet door het doortastend optreden van de backs Tebak en Boskamp of spil Hendriks. De eerste twee moesten keer op keer hun buitenspelers Fatton en Antenen laten schieten om daarna ook in de sprint ver reweg de mindere te zijn en de Vitessenaar wist helemaal niet wat te doen. Keer op keer stond hij voor raadsels toen Mauron en Hügi op hem toekwamen, waarna een eenvoudige pass genoeg was om de be langrijkste schakel uit het stopperspil systeem buiten werking te stellen. Toch kwamen de Nederlanders voor rust af en toe wel tot aardige aanvallen. Maar wat het belangrijkste was: er zat geen samenspel in. Wel kwamen Van der Kuil en Luiten keer op keer naar binnen ge dribbeld, maar werkelijk gevaarlijk wer den zij niet. Enerzijds de schuld van het binnentrio Van der Bogert-Clavan-Lenstra, omdat zij niet of te laat positie kozen, an derzijds de schuld van de dribbelaars zelf omdat zij de bal te lang bij zich hiel den of op het verkeerde moment en dan te onzuiver schoten. gelijkmaker in de nil achtentwintigste minuut 'M- was er zonder dar iemand aan de mogelijk- heid dacht dat de Neder- t1 W landers er in zouden sla- jp^,% gen om de grendel open te schuiven. Toen Lenstra f KOHtCSfA namelijk dwars door de Zwitserse verdediging sneed, maar steeds weer een andere tegen stander op zijn weg naar het doel vond, gaf hij een korte pass naar Clavan. Deze gaf een tikje terug, maar intussen was de Zwitserse back Kohier tussen de Hage naar en Abe gekomen. Deze stopte de bal rustig, draaide zich vervolgens om en speelde, toen de bal op zijn keeper terug. Maar juist dat had de Fries voorzien. De teruggespeelde bal kreeg hij keurig voor zijn voeten, waarna Stuber er niet meer aan te pas kwam. (11). Nederland voelde plotseling dat het wel degelijk kon profiteren van de fouten in het Zwitserse systeem. Enkele aanvallen volgden, maar de stootkracht ontbrak. Evenals trouwens aan de andere kant, waar Fatton een wel heel fraaie kans kreeg alleen voor Landman na een grove misser van Tebak op het helft van het veld. Landman bracht echter redding. Evenals een paar minuten later toen de inmiddels voor rechtsbinnen Bader inge vallen Ballaman. Middenvoor Hügi miste even later een minuut voor rust ook al. Na een paar blunders in de linkerflank van de Nederlandse verdediging kreeg de ver baasde aanvalsleider de bal opeens voor zyn voeten op een meter van Landman... In de tweede helft wilde de Nederlan ders het stoute staaltje van de Zwitsers uit de eerste helft blijkbaar herhalen en direct toeslaan. Van der Kuil liep al spoe dig een aantal tegenstanders voorbij, maar stuitte uiteindelijk op de juist weer op tijd dichtgeschoven grendel. De Zwitsers sloegen daarna beter toe. Nadat zij aanvankelijk met enkele passes langs de grond en door het midden de oranje-defensie opnieuw op de proef had den gesteld, probeerden zij het via hun rechtsbuiten Antenen. De eerste keer mis lukte dat. Maar de tweede maal ging het hun beter af. Nadat Klaassens aan de zijlijn door 'n kort sprint je van de rappe Ballaman nas gepasseerd gaf deze laatste vlak voor de ach terlijn een strakke achter waartse pass, die precies op de voeten van midden voor Hügi terecht kwam. Het harde schot ineens uit de lucht dat volgde was voor de naar de hoek zwevende Landman te moeilijk. (21). Ruim een half uur restte de Nederlan ders toen nog om die achterstand in te lo pen. Maar gedurende die periode bleek pas goed wat of een grendel-systeem betekent van een ploeg die bovendien het accent op de verdediging legt. Door deze laatste factor kwamen de Nederlanders wel in de aanval, maar veel gevaar, neen, dat ont stond er toch niet. De wedstrijd, die toch al op een zeer laag peil stond, werd bij het vervelende af omdat het sterk afbre kend defensieve spel maar al te veel ge paard ging met een te harde tackle en voorts omdat de Nederlanders er steeds minder van terecht brachten. HUF&t Zelfs Abe Lenstra deelde in de ma laise. Ook zijn plaatsen en positiekie- zen liet toen zeer veel te wensen over en in niets leek hij meer op de uiterst actieve en gevaarlijke binnenspeler van een paar weken geleden tegen Denemarken. En in de eenentwintig ste minuut miste de Fries zelfs de kans van de dag toen hij na een vrije trap van Luiten alleen voor keeper Stuber tegen de paal schoot. Geen pech, zoals iemand achter ons op de tribune zei, maar gewoon dom. Overigens behoorde een aanval van de Zwitsers tot een opmerkelijk feit. Neder land viel aan en bleef aanvallen. Zonder succes echter. Want spil Frosio, die on- (Van onze sportredacteur) TJET ENIGE wat wij eigenlijk na het zien van de interlandwedstrijd Ncder- ii land—Zwitserland in Amsterdam als lichtpunten kunnen aamtippen is dat de Engelse scheidsrechter Leafe de wedstrijd uitstekend leidde en dal de Strodorpers vifzutphen, die de muziek verzorgden, uitnemende muzikanten waren. En daarbij zou het eigenlijk moeten blijven. Want voor de rest kunnen wij niet anders zeggen dan dat hetgeen Nederland en in mindere mate ook Zwitserland heeft laten zien met de kwalificatie slecht eigenlijk nog te veel krijgt. En als men dan in die twee slecht voetballende teams nog opvallende spelers genoemd wil heb ben dan kunnen wij bij de Zwitsers volstaan met doelman Stuber, spil Frosio en linksbinnen Mauron en bij de Nederlanders met Landman en Luiten. Nedcr- land-Denemarken was een nederlaag met perspectieven voor de toekomst; Neder land-Zwitserland was een nederlaag zonder lichtpunt. Er rest slechts de opmer king dat eindelijk het definitieve bewijs geleverd werd dat het Nederlandse voetbal heel erg arm geworden is en dat het ongetwijfeld lange tijd zal duren voordat tceer een redelijk vertegenwoordigend elftal kan worden samengesteld. In de interland van twee weken geleden ontbrak het de Nederlanders aan tempo en productiviteit; giste- Éren behalve deze twee uiterst belang rijke factoren ook aan enthousiasme en doorzettingsver mogen. Dat was nog het beste aan die tienduizenden op de tribunes te merken. Vroeger kon men daar juist bij te- genslag nog wel Van der Bogert eens egn grQot en_ thousiasme ontwikkelen, doch daar was gisteren helemaal niets van te merken. Men keek alleen en slaakte veelvuldig Lenstra scoort de gelijkmaker. Kohier (op de grond liggend voor keeper Stuber) heeft de bal teruggespeeld, maar Lenstra had dat doorzien en gaf de Zwitserse doelman, geen kans. ,.ach-kreten." Verder kwamen de anders nooit versagende toeschouwers niet. Ze merkten maar al te goed dat er iets in het vertoonde ontbrak dat hun vroeger de geestdrift had gebracht op momenten, dat het oranje-team dat het meeste nodig had. We zeiden het reeds: Luiten en Land man waren de enigen die niet in de alge mene malaise deelden. En dat gronden wij op het feit dat de Nederlandse linksbuiten zeker geen groot voetballer alles in het werk stelde en daar af en toe aardig in slaagde om de zuivere combinatie tot stand te brengen en daarmede zijn col- lega's uit de voor- Ij hoede te laten zien dat het heus wel kon. Zover konden Clavan De verjonging van de middenline door het opstellen van Hendriks voor Terlouw en Van Schijndel voor Biesbrouck bleek ook al geen gelukkige zet van de Keuze commissie. Hun belangrijkste tekortkomin gen waren het gebrek aan tempo en het erbarmelijk slechte plaatsen, waaraan zij overigens niet de enige schuldigen waren. In de defensie was het opstellen van Tebak, zowel als van Boskamp en Hendriks bar slecht. Nu zij eens niet tegenover een stopper-spelend team T W. stonden, wisten zij v&g eenvoudig geen te- 3*1* genzet om een voor- -W f hoede in bedwang te houden. Landman tenslotte was be- Boskamp trouwbaar. Met hem in mindere vorm was de nederlaag onge twijfeld groter geweest. Al met al weinig reden dus om optimis tisch de aanstaande interland tegen de Belgen tegemoet te zien. In het Neder landse voetbal i§ QC achteruitgang ge zien het gepresteerde op Zondagmiddag nog niet tot staan gekomen. Een achter uitgang, die zowel het teamspel als het individuele spel betreft. Van der Kuil bij voorbeeld, die tegen de Denen een prima partij speelde, was veel minder dan anders. Waarbij wij overigens wel de indruk heb ben dat hij met Lenstra in een voorhoede van meer begaafde voetballers veel beter zou zijn. Toen wij na afloop van de wedstrijd een Zwitserse collega gelukwensten met de overwinning, schudde die meewarig het hoofd. „Zo'n overwinning is geen felicita tie waard", zei hij. glimlachend. ,,De Zwit sers waren alleen iets minder slecht". Als de overwinnaars dan niet tevreden zijn met het resultaat en het vertoonde spel, wat moeten de verliezers dan wel zijn? De behandelend geneesheer heeft het nodig geoordeeld dat de Haarlem-speler Joop Odenthal, die - zoals wij reeds meld den een negenoog op zijn knie heeft, in het St. Elizabeth's gasthuis in Haarlem werd opgenomen. Odenthal heeft diverse penicilline-injecties gekregen om aat) het euvel zo spoedig mogelijk een einde te ma ken. Het zal echter wel enige tijd duren alvorens hij zijn plaats in de achterhoede van Haarlem weer zal kunnen innemen. Dekker (HFC) speelde goede wedstrijd Een zeer klein aantal toeschouwers zag Zaterdag de Zwitserse studenten op het VUC-terrein een geflatteerde twee-nul overwinning behalen op een Nederlandse studentenploeg, die vooral in de tweede helft diverse kansen op een gelijkspel of misschien zelfs een overwinning heeft ge had. Reeds na vijf minuten openden de Zwit sers door linksbuiten Grübler de score (nul-één) en een kwartier later liepen de Nederlanders door toedoen van rechtsbin nen Chatelain een twee-nul achterstand op. De strijd bleef vrij eenzijdig, de Zwit sers waren over alle linies beduidend ster ker en slechts spil Schut (AFC) slaagde er van tijd tot tijd in het spel naar de Zwit serse speel'nelft te verplaatsen. Na de rust wer(l met goed open spel de Zwitserse achterhoede herhaaldelijk in moeilijkheden gebracht, maar het samen spel in de voorhoede was volkomen zoek. De Zwitserse aanval werd door Dekker (HFC), Schut (AFC) en1 Op den Camp (Maurits) volkomen in bedwang gehouden en in het doel maakte Flieringa (Be Quick) geen fouten. De finale om de Engelse beker zal dit jaar gaan tussen twee clubs uit Lanca shire: Blackpool en Bolton Wanderers. In de halve eindstrijden behaalden ze beide krappe overwinningen: Bolton met vier- drie op Everton in Manchester, en Black pool met twee-een op Tottenham in Villa Park in Birmingham. De nederlaag van de Spurs was bijna een herhaling van die in 1948, toen ze eveneens in de halve finale op hetzelfde terrein door dezelfde tegenstander werden uitgeschakeld. Toen verloren ze hun voor sprong drie minuten voor het einde, om in de verlenging geklopt te worden. Dit maal was de stand gelijk tot tien seconden voor het eindsignaal. Op dat moment speelde de internationale rechtsback Ram sey terug op zijn keeper, wat de midvoor van Blackpool gelegenheid gaf de bal in het net te plaatsen. De weinigen die daarna nog aan een „Hollands kwartiertje" dachten, kwamen ook al teleurgesteld uit. Even was er reden om daaraan te denken. Met nog elf minuten te spelen werd Lenstra weer eens veel te hard aan gevallen. Iets wat enkele veelzeggen de gebaren opleverde in de richting van de scheidsrechter. Abe nam de vrije, schop zelf. Een even hard als goed geplaatst schot volgde, maar Stuber wist van geen wijken. (Van onze sportredacteur) Het eerste doelpunt van Zwitserland. Land man heeft geen schijn van kans tegen het harde schot van Mauron. Hoe het kon snapte niemand, maar Hügi knalde de bal hard en hoog over! Daarna gingen ook de Zwitsers weer aanvallen ondernemen, zodat de laatste vijf minuten de beide elftallen weer tegen elkaar opwogen. Behalve een hard schot van Van der Kuil dat net naast ging, ge beurde er niet meer dat het noemen waard was. Of het moest zijn dat de Zwitsers hinderlijk lang treuzelden bij ingooien, uittrappen en vrije trappen. Toen scheidsrechter Leafe het einde blies was weer een wedstrijd toegevoegd aan de reeks nederlagen van het oranje-team. Een nederlaag van een uiterst slecht Neder lands elftal tegen een over het geheel ge nomen zeer matig Zwitsers elftal, dat ech ter de zege volkomen toekwam om de een voudige reden dat het over alle linies ster ker was en slechts door onproductiviteit de overwinning op slechts twee—een moest houden. Een verwarde situatie voor het Nederlandse doel. Landman heeft zich voor de voeten van de toestormende Ballaman geworpen. Boskamp (achter Ballaman) was voor de zoveelste maal weer eens te laat. Links van hem Antenen. Rechts zien drie Nederlanders toe: Tebak, Hendriks en Van Schijndel.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5