lflOCCPO Het gebruik van het Fries door de overheid en in het rechtsverkeer DIT EMBLEEM ÏI U U LflU Adviezen van commissie - Kingma Boltjes Radiotelescoop voor onderzoek Melkweg IJ mui den Beverwijk Velsen-Noord Be Juneker Paramount I. van Eookhuizen HAG 6 Scherpe analyse feilen Nederlands omroepbestel Nieuwe poging om HD 54 vlot te slepen IJmond-dames wonnen van sterk AVA (vier-drie) Waterloo boekte benauwde zege op Spaarndam BRC zag J. Groot en M. Stuit winnen Watervliet op onderste plaats in tweede klasse IEV uitgeschakeld voor kampioenschap door NAS Aanbesteding visserij laboratorium op 14 April Scheepvaart P. Brouwer, Arts At U v»*L ot KcW ot **99tl Muziek- en Instrumentenhandèl Expeditie kantoor ENW0 Wagenweg 21 - Haarlem Telefoon 21080 Uw woning vraagt óók wat nieuws! MEUBELMAGAZIJN MAANDAG 23 MAART 1953 Op 1 Mei van het vorig jaar hebben de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie een commissie ingesteld die op dracht had te onderzoeken in hoeverre het wenselijk is voorzieningen te treffen in zake het gebruik van de Friese taal bij het rechtsverkeer. Deze commissie, die onder leiding stond van mr. H. Kingma Boltjes, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, heeft thans haar rapport uitgebracht. Naar het oordeel der commissie dient men zich te hoeden voor een poging om binnen de provincie Friesland het Friese taalgebied te begrenzen, ook al, omdat in het gehele gebied dier provincie het Fries wordt beschouwd als een aldaar thuisho rende taal en omdat bij aanvaarding van de tweetaligheid voldoende waarborg aan wezig is tegen de aantasting van de vrij heid en het recht der niet Fries spreken de ingezetenen. Uit de aard der zaak kan een recht tot het bezigen van de Friese taal zich niet uitstrekken tot het ambtelijk verkeer met de buiten de provincie gezetelde overheid. Eed in het Fries De commissie acht het wenselijk, dat het afleggen van de eed in het Fries zal kunnen plaats vinden. Om dit mogelijk te maken is wetswijziging nodig, waartoe de commissie uitge werkte voorstellen doet. In het verkeer met overheidsorganen is het mondeling gebruik van het Fries door de burger een kwestie van normale we derkerige tegemoetkomendheid. Uitzon- Artikel in „Het Gemenebest" Het maandblad „Het Gemenebest" is van Van Gorcum en Comp. in Assen ver huisd naar Van Keulen in Delft, maar het is nog niet duidelijk of de „moderner" in houd modern in die zin, dat onder werpen worden behandeld die een breder publiek interesseren dan gemeenlijk in dit tijdschrift het geval is ook een gevolg is van die verandering van uitgever. Er worden een aantal massale appara ten die tezamen opinie houding en gedrag van ons volk beïnvloeden, namelijk pers, radio en film onder de loupe genomen, waaraan nog een beschouwing „Moet de overheid voorlichten?" is toegevoegd. Dat laatste artikel is zakelijk en even wichtig en die kwaliteiten kan men ver der alleen nog toekennen aan het inder daad voortreffelijke stuk van Jan Rein- ders over de Nederlandse omroep. Alleen daarom verdient dit nummer van Het Gemenebest gelezen te worden, omdat het zelden gebeurt dat de vele fouten en ge breken die ons omroepbestel aankleven zo duidelijk worden aangegeven en de oor zaak daarvan zo scherp wordt gesteld: „Wil men echter de beste krachten aan trekken dan dient men de leiding van de omroep te veranderen. Nu is het zo, dat de omroep vele leiders boven het hoofd is gegroeid en dat die leiders slechts die mensen in dienst nemen, die zij ruim schoots of althans nog net de baas kunnen". Van „Gazettier", die het artikel over de pers vervaardigde, wordt in een bio grafische notitie gezegd, dat hij jarenlang hoofdartikelen heeft geschreven, maar dat hij, „inziende dat het hebben van een eigen mening voor de uitoefening van zijn beroep moeilijkheden opleverde", zich heeft teruggetrokken. Vandaar wellicht dat wij in zijn opmerkingen hier en daar wat ressentiment menen te bespeuren, al kan men het met de algemene strekking wel eens zijn. „Sisyphus" merkwaardig hoe dege nen die over netelige kwesties schrijven zich bijna allen van een pseudoniem be dienen tenslotte voert de moeilijkheden met betrekking tot de Nederlandse speel filmindustrie terug tot een zaak van fis caal beleid waarbij hij over het hoofd ziet dat men dat beleid niet uitsluitend mag zien als een relatie tussen overheid en Bioscoopbond, omdat de overheid ook nog enige andere culturele taken te verzorgen heeft. J. H. B. De Nederlandse Organisatie voor het Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft onlangs aan de Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg een subsidie ver leend, waardoor deze stichting in staat is een nieuwe radiotelescoop te bouwen voor onderzoekingen. De stichting, die kort na de bevrijding in het leven werd geroepen, staat onder leiding van prof. dr. J. n. Oort, directeur van de Leidse Sterrewacht. Voor haar onderzoekingen gebruikt de stichting thans een oude Duitse radarspie- gel, die een doorsnede van zeveneneen- halve meter heeft en in Kootwijk is opge steld. Met het onderzoek dat thans te Kootwijk onder leiding van ir. C. A. Muller verricht wordt, is men het buiten land zeker een jaar voor. Het is gericht op de waarneming van de emissie van water stofatomen, die zich in de ijle wolken tus sen de sterren bevinden. Deze waterstof atomen gedragen zich als zendertjes, die op 21 cm. golflengte werken. Door deze observaties kan men een nieuw inzicht krijgen in de structuur van het Melkweg stelsel. Het onderzoek daarvan is van funda menteel belang omdat het misschien een nader inzicht kan verschaffen over het ontstaan van het heelal. De radiotelescoop, die men nu gaat bou wen, zal een doorsnede van 25 meter heb ben en de astronomen in staat stellen, het Melkwegstelsel grondig te analyseren. De constructie van het nieuwe apparaat is zeer kostbaar. Daar het zeer gevoelig is voor storingen die door electrische appa raten, auto's en bromfietsen worden ver oorzaakt, zal een plaats van opstelling moeten worden gezocht, waar men van deze storingen geen last heeft. Volgens de Leeuwarder Courant zou worden gedacht aan het Fochtelooveld, op de grens tussen de Friese gemeente Oost stellingwerf en de Drentse gemeente Veen- huizen. B. en W. van Ooststellingwerf hebben reeds hun bezwaren tegen dit voornemen kenbaar gemaakt bij Gedepu teerde Staten, omdat naar hun mening de plannen tot ontsluiting en ontwikkeling van dit gebied er ernstig door belemmerd zouden worden. dering moet worden gemaakt voor leger, marine, loodswezen en eventuele andere rijksdiensten. Het schriftelijk gebruik ware in het ver keer met de in Friesland gevestigde rijks organen toe te laten, tenzij overwegende redenen van dienstbelang zich daartegen verzetten. Ten aanzien van het verkeer met dc eigen overheid behoeven als regel geen beperkingen te worden gesteld. Een uit zondering hierop vormen naar de mening van een meerderheid der commissie de stukken, ten aanzien waarvan een wette lijke verplichting tot ter visielegging be staat. Plaatsnamen De vaststelling van gemeentenamen is een zaak van de wetgever. Tegemoetko ming aan bepaalde verlangens van de ge meenteraden op dit punt acht de commis sie in het algemeen wenselijk. De naam geving aan straten en pleinen behoort tot de competentie van de gemeenteraden. De commissie adviseert, dat wordt toe gestaan, dat op verkeersborden naast de Nederlandse de Friese plaatsnamen wor den aangebracht. Zij acht het geen be zwaar, dat op spoorwegstations de plaat sen zowel in het Nederlands als in het Fries worden aangeduid. Wat het gebruik van het Fries in de rechtspraak betreft komt de commissie tot de conclusie, dat op dit terrein overwe gende bezwaren verbonden zijn aan het schriftelijk gebruik ervan. De meerder heid der commissie is van mening dat, be houdens een tweetal uitzonderingen, het viondeling gebruik van het Fries aan ver dachten, getuigen en raadslieden kan en moet worden toegestaan. De eerste uitzon dering is, dat de rechter het gebruik van de Nederlandse taal zal kunnen eisen in dien een goede rechtsbedeling dit vordert omdat het Fries niet verstaan wordt door hem, de ambtenaar van het O. M., de griffier of een andere betrokkene, die er een redelijk belang bij heeft het gespro kene te verstaan. Een tweede uitzonde ring op het recht om Fries te spreken is die, welke de meerderheid maakt voor het gerechtshof te Leeuwarden, omdat dit hof ook Groningen en Drente, als appèl-in stantie fungeert. Voorts acht de commissie het wenselijk, dat de mogelijkheid tot beëdiging van vertalers in en uit het Fries wordt ge opend; dat v/ettelijke verplichte openbare mededelingen in het Nederlands dienen te zijn gesteld; dat een vertaling van een in het Fries gestelde notariële akte niet be ëdigd behoeft te zijn, maar dat kan wor den volstaan met een venaimg, en aa-. wordt vastgesteld, dat ten aanzien van de toepassing van de Zegelwet 1917 en de Registratiewet 1917 het Fries niet als een „vreemde" taal wordt beschouwd. Met de bij Bloemendaal gestrande Hel- derse botter HD 54, eigendom van de rede lij K. C. Esser te Amsterdam, is men op nieuw druk bezig om het schip los te slepen. De door ons gepubliceerde pessimistische mededeling van schipper D. de Niet, als zou het scheepje zijn opgegeven en gesloopt worden, werd door de rederij tegenegespro- ken. De botter zou in redelijke staat zijn gebleven. Alle losse stukken zijn nu van boord gehaald en er is voldoende bergings materiaal van de berger Kemp aanwezig om de HD 54 bij het eerstvolgende hoog water los te slepen. Het eerste IJmond dameselftal heeft op „Watervliet" tegen AVA uit Alkmaar een lastige klip omzeild door met vier—drie van de gasten te winnen. Na tien minuten had IJmond reeds een voorsprong van drienul door doelpunten van M. Klesser, P. Kruk en H. Venus. Lang zamerhand kwam AVA er beter in, maar de IJmond-verdediging wist stand te hou den, tot dat even voor de rust doelverde- digster T. v. Duyvenbode na enige prachtige reddingen toch moest zwichten (drieeen). De tweede helft gaf een gewijzigd spel- beeld met een aggressief AVA en ónsamen- hangend spel van de thuisclub. AVA scoor de (drietwee) maar de Velsense dames hadden een antwoord klaar (vier—twee). De IJmondsen lieten het echter zover niet komen, hoewel een doelpunt van AVA niet kon worden voorkomen (43). De IJmond 3-dames behaalden op de BGV 2-ploeg een grote overwinning. De IJmond-voorhoede had niet veel moeite de zwak spelende BGV-achterhoede te passeren. De zeventwee overwinning was dan ook volkomen verdiend. Het derde IJmond-herenelftal is er door een overwinning op Tonegido 2 in geslaagd de onderste plaats te verlaten. Het was een gelijk opgaande strijd, waarin IJmond stefeds enkele doelpunten voorsprong had. In de laatste phase van deze wedstrijd zette Tone gido echter een heftig offensief in en werd de achterstand bijna ingelopen. De eindstand was negenacht voor IJmond 3. Het elftal van Waterloo verliet Zondag na het eindsignaal tevreden het veld, want het had een overwinning op Spaarndam behaald. Na een betrekkelijk gelijk opgaande eerste helft, stond Waterloo met eennul achter. Reeds dadelijk na de. rust bleek, dat Wa terloo van plan was, zijn kampioenskans niet te verkleinen, maar de IJmuidenaren maakten dezelfde fout als voor de rust en trachtte met kort spel tot een doelpunt te komen. Tenslotte kwam echter na twintig minuten de gelijkmaker. Uit een voorzet van Holman schoot Post raak (eeneen). Het meeste gevaar kwam van rechtsbuiten Broek en uit diens voorzetten kreeg Post twee maal de kans om zijn club een voor sprong te geven, maar door slecht schieten gingen deze kansen echter verloren. Een kwartier voor het einde van de wedstrijd gaf Eelsing een pass naar Zwanenburg en deze schoot hard in (eentwee). Spaarndam gaf zich nog niet gewonnen, maar vijf minuten voor het einde stelde Holman de overwin ning veilig (eendrie). Het Waterloo junior elftal won met drie nul van SVIJ junioren. Bouwarbeiders komen bijeen De afdeling Beverwijk van de Christe lijke Bouwvakarbeidersbond houdt op Woensdag 25 Maart in de Gereformeerde Kerk, Moensplein, een ledenvergadering. Op deze avond is er gelegenheid tot het stellen van vragen, welke zullen worden beantwoord door de heer Varkevisser, tweede secretaris van het hoofdbestuur. De uitslagen van de gistermorgen gehou den onderlinge wedstrijden der rennersclub „Kennemerland" waren: A-klasse, 77 km. 1. J. de Groot, 2 uur 11 min.; 2. J. Stet, zelfde tijd; 3. D. de Rui ter, dezelfde tijd. C. de Nijs opgegeven. B-klasse, 66 km. 1. C. Stroomer, 1 uur 58 min.; 2. A. Beentjes; 3. W. de Boer. C-klasse, 55 km. 1. M. Stuit, 1 uur 40 min.; 2. N. Kluft; 3. C. de Jong; 4. J. Tuin- stra; 5. L. Braas. Junioren klasse, 44 km. 1. G. Honing 1 uur 19 min.; 2. J. Stet Jr.; 3. C. Niesten; 4. L. Grapendaal. H. Komen opgegeven. De belangrijke korfbalwedstrijd Amster dam-ZuidWatervliet 1, die voor de bezet ting van de onderste plaats voor Watervliet van het grootste belang was, werd op verzoek van de Velsense club uitgesteld. Volgende week komen Groen Geel en Am sterdam Zuid, die eveneens onderaan de ranglijst staan tegen elkaar uit. Van de uitslag van deze ontmoeting hangt het af of Watervliet tweede klasser kan blijven. Wegens niet volledig opkomen van Water vliet 3 won Oosterkwartier reglementair met vijfnul. De Watervliet-jeugd doet het uitstekend. De aspiranten A-kampioensploeg won uit van Aurora A met zevennul; de Velsense Junioren behaalden in Haarlem tegen Onder Ons A een sprekende tiennul overwinning en Watervliet D versloeg op eigen veld Animo Ready B met vijfnul. In Halfweg heeft IEV met hoog tempo spelend, het eerste kwartier het heft in han den gehad tegen NAS, maar de voorhoede hield het spel te kort en treuzelde te lang met het afwerken van de aanvallen tegen de stoere NAS-verdedigers. Na 20 minuten doel puntte NAS. Na de hervatting volhardde IEV in het korte aanvalsspel. Een misverstand bij IEV vergrootte de achterstand na een kwartier. NAS speelde rustig verder tegen de lichte IEV'ers. Toen na 25 minuten doelman De Prijcker de bal uit een effectvol schot verkeerd beoordeelde en liet glippen, was IEV een verslagen ploeg (drienul). De IEV-aspiranten A, die nog één punt no dig hebben, kunnen volgende week tegen DEM D kampioen worden. De aanbesteding van het visserijlabora torium te IJmuiden zal op 14 April ge houden worden in het gebouw van de Rijksgebouwendienst te 's-Gravenhage. Agamenmon, 20 v. New Yorfc n. Curagao. Agatha, 21 te Tarakan verwacht. Aletta, 20 te Pladju. ALgenib, pass. 20 Madeira n. Las Palmas. Almdijk, 21 v. Havanna te Vera Cruz verw. Alnati, 20 350 m. NO. St. Vincent. Amstelstad, pas. 20 Engigano eil. n. Priok. Arendskerk, 21 Genua verwacht. Alphacca, 20 v. Montevideo n. Paranagua. Arend'sdijk, 20 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Aldaibi, 21 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alkaid, 20 v. Montevideo n. San Francisco do Sul. Aagtedijk, 21 v. Buenos Aires te New York. Aalsdij'k, pass. 22 Scilly's n. Antwerpen. Aalsum, 22 te Antwerpen. Adinda, 22 v. Haiphong te Singapore. Albireo, 21 v. Santos n. Paranagua. Aldegonda, 22 v. Bangkok te Pladju. Alioth, 21 v. Paranagua n. Montevideo. Almkerk, 22 te Duinkerken. Amstelkroon, 22 v. Suez n. Djeddah. Amstelvaart, 23 v. Soerabaja te Balikpapan. Argos, 22 v. O ran te Tunis. Arneclij-k, 21 v. New York te Baltimore. Bengkalds, 21 Belawan verwacht. Blitar, 19 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Billiton, 17 te Seattle. Boskoop, 20 420 m. NO. Barbados. Britsum, 20 v. Colombia rivier n. Balikpapan. Bantam, 22 te Djeddah. Barendrecht, 22 v. Miri te Singapore. Bonaire, 22 v. Dover n. Barbados. Caliisto, pass. 20 ten Z. Ierland. C er aim, 20 v. Aden naar Djeddah. Cleodora, 16 v. Tj. Uban te Hongkong. Caltex The Hague, pass. 22 Algiers. C'hama, pass. 22 Cochin. Clavella, 21 v. Curagao n. Havanna. Congostroom, 21 v. Hamburg naar Amsterdam. Dierheid ijk, 19 v. Balboa n. Los Angeles. Duivendijk, 20 v. Willemstad. Delft, 21 v. Jacmel n. Barahona. Duivendijk, 21 v. Willemstad n. Antw. Eendracht, 22 v. Antwerpen te Alexandrië. Eos, 23 te Istanboul. Erinna, 22 v. Yokohama n. Kobe. Esso Den Haag, pass. 22 Azoren. Friesland (KRL). 20 v. Taruna n. Bitung. Fairsea, 22 v. Amsterdam te Sydney. Farmsum, 21 te Curagao. Groote Beer, 20 v. Southampton. Groote Kerk, 22 v. Gibraltar n. Antwerpen. Hecuba, 22 v. Buenaventura te Balboa. Heelsum, 21 te La Pallice. Hersilia, 22 v. Cartagena te Cristobal. Hoogkerk, 23 v. Singapore te Hongkong. Java, 20 v. Belawan n. Colombo. Jagersfontein, 21 210 m. ZW. Monrovia naar Kaapstad. Johan van Oldenbarnevelt, 22 v. Port Said n. Southampton. Kieldrecht, 21 Singapore verwacht. Kota Agoeng, 20 13.40 u. v. Port Said. Kota Inten, 20 te Belawan. Kertosono, 22 v. Colombo n. Djibouti. Linge, 20 v. Dakar. Limburg, 18 te Calcutta. Laertes, pass. 21 Minicoy n. Aden. Langkoeas, 22 v. Belawan m Singapore. Larenberg, nacht 22-23 te Bremen. Laurenskerk, 22 v. Genua naar Port Said. Lawak, 23 te Colombo. Leer .sum, 21 v. Galveston te Brownsville. Lekhaven, pass. 22 ten Z. Kreta. Leuvekerk, 22 v. Aden n. Karachi. Loosdrecht, 23 te Colombo. Lucita, 21 v. Swansea n. Southampton. Lutterkerk, 22 te Massawah. Maas, 21 5 u. te Gibraltar. Malvina, 22 Singapore verwacht. Metula, 21 v. Singapore te Pladju verw. Mirza, 22 Suez verwacht. Macuba, 19 v. Singapore te Tokuyama. Modjokerto, pas. 20 Malta n. Port Said. Maasdam, 21 voor de Hoek v. Holland. Nigerstroom, 21 te Pointe Noire. Nestor, 21 te Port of Spain verwacht. Notos, pass. 20 Ouessant. Ovula, 22 v. Mormugao te Rastanura verw. Omala, 21 v. Algiers te Napels verwacht. Rotula, 22 Curagao verwacht. Radja, 21* Suez verwacht. Sumatra, 21 te Singapore. Sarangan, 21 te East London. Sarpedon, 20 v. Pto Cabello n. Ciudad Trujillo. Stad Breda, pas. 20-21 Key West. Sibajak, 30 v. Wellington te Rotterdam verw. Stad Vlaardingen, 21 ca. 21 u. v. Narvik voor de Hoek van Holland verwacht. Veendam, 24 Southampton verwacht. Waal, 20 v. Alexandrië n. Izmir. Willemstad, 21 La Guaira verwacht. Waterland, 20 v. Rio de Janeiro n. Ilheus. Willem Ruys, pass. 21 Sabang n. Belawan. Zeeland (KRL), 19 v. Baltimore n. Charleston. Zuiderkruis, 20 630 m. O.t.N. St. Helena. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigreienden Aldaibi, 27 te Antwerpen 30 te Rotterdam verw. Alhena, verm. 24 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alnati, 27 Recife verwacht. Bloemfontein, 18 te Antwerpen. Boschfontein, 17 te Mombasa. Bonaire, verm. 20 v. Amsterdam n. Georgetown Boskoop, 21 Barbados verwacht. Cottica, verm. 24 v. Paramaribo n. Amsterdam Fairsea, 22 v. Amsterdam te Sydney verw. Groote Beer, 27 v. Rotterdam te Halifax verw. Indrapoera, verm. 23 v. Tj. Priok n. Rotterdam. Jagersfontein, 30 Kaapstad verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, 22 te Suez 1 April Am sterdam verwacht. Maasdam, 20 v. New York te Rotterdam verw. voor de Hoek van Holland in de mist. Nieuw Amsterdam, 21 v. Havanna te New York. Noordam, 21 ca. 12 u. v. New York n. R'dam. Oranje, te Amsterdam repareren. Oranjefontein, 14 te Durban. Oranjestad, 3 April La Guaira verwacht. Rijndam, 21 te Halifax 23 New York verw. Sibajak, 29 Rotterdam verwacht. Veendam, 24 te Southampton en Le Havre verw. 25 Rotterdam verwacht. Waterman, vertr. 24 v. Rotterdam n. Halifax. Westerdam, vertr. 21 14 u. v. Rotterdam naar New York. Willem Ruys, 22 Belawan 25 Tj. Prio-k verw. Willemstad, 21 La Guaira verwacht. Zuiderkruis, 27 Las Palmas verwacht. KLEINE VAART Arcturus, 20 v. Sete naar Londen. Audacia, verm. 21 v. Bordeaux n. Londen. Albergen, 21 v. Requejada te Calais. A-lja, pass. 20 Vlissingen. Armoudspolder, 20 v. Oporto n. Antwerpen. Berend, pass. 20 Vlissingen. Bill, pass. 20 Vlissingen. Bree Helle, verm. 21 v. Londen n. Rotterdam. Brinda, 21 v. Huls te Rotterdam. Bab-T, 20 Kaap St. Vincent gepass. n, Sete. Claes Compaen, pass. 20 Brunisbüttel. Da je Bohrner, 20 v. lvorno n. Genua. Catele verm. 21 v. Totoroek n. Port Talbot. Cornelia II, 23 Cork verwacht. Crescendo, 20 v. Newlyn n. Southampton. Diligentia, 20 v. Cardiff n. Runcorn. Doklaan, 20 v. Duinkerken te Casablanca. De Ruyter, 21 v. Rotterdam te Dieppe. Evertsen, 20 v. Casablanca n. Huelva. Fiducia, 21 v. Boston te Maassluis. Frisia, 21 v. Gibraltar te Tanger. Hartel, verm. 21 v. Hamburg n. Antwerpen. Houtman, 20 v. Rostock te Kiel. Hëtoe Nobel, 20 v. Arbroath n. Swansea. Helena. 20 v. Selzaete te Vlissingen. Ilias, 20 v. Livorno naar Algiers. Ibis, 21 v. Londen naar Hull. Ida Jacoba, 20 v. Southampton te Nantes. Joost, 20 v. Dublin n. Partington. Josien, 20 v. Antwerpen te Garston. Lies, 20 v. Lowestoft n. Antw. Leemans, 20 v. Bristol n. Nantes. Lucas Bols II, 20 v. Bremen te Kingslynn. Larix, 19 v. Londen n. Bordeaux. Mypuck, 21 v. Rudkobing n. Haugesund. Marne, 20 v. Stockholm n. Paskalavik. Mercurius, 20 v. Rouaan te Gibraltar. Mirach, 20 v. La Pallice n. Bordeaux. Mirzam, 20 v. Rouaan n. Casablanca. Maasym, 21 v. Ajaccio te Propriano. Marcella, 21 v. Rotterdam te Eliesmereport. Matthew, 21 v. Grangemouth te Aberdeen. Mirfak, 20 v. Tanger n. Barcelona. Muphrid, verm. 20 v. Barry n. Rotterdam. Nero, 20 te Alicante n. Cartagena. Nautic, pass. 20 Vlissingen. Neeltje b, 21 v. La Roebelle n. Requejada. Njord, 20 v. Lissabon n. Leixoes. Netta. 23 v. Tripoli te Alexander verw. Nieuwehaven, 23 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Noord, 20 v. Billingham n. Shelihaven. Noorderhaven. pass. 20 Holtenau. Orion, 20 v. Delfzijl n. Gothenburg. Pieter Hubert, 20 v. Hull n. Sunderland. Rema, 20 v. Bremen naar Hamburg. Rapid, 20 v. Amsterdam te Parijs. Soemba, 20 bij Goeree Servus, 20 v. Newcastle te Goole. Spora, 20 v. Amsterdam te Bordeaux. Sporota, 20 te Norresunidby. Taurus, 20 v. Boston te Maassluis. Theano, 20 v. Belfast te Drogheda. Twee Gebroeders, 20 v. Safi n. Agad'ir. Tyro, 20 v. Le Havre. Tilly, 19 te Bon-ess v. Duinkerken. Urmajo, 20 v. Sunderland n. Quimper. Vindicat Atque Plit, verm. 21 v. Rotterdam n. Rostock. Vrouwepolder, 21 v. Lissabon n. Oporto. Vrijburgh, pass. 20 Kp. Roca. Venus, 20 v. Barryhead n. Whitstaible. Vivo, 21 v. Boston te Rotterdam verw. Wilpo, 19 te Garston. Walenburgh, 20 v. Port Lyautey n. Bordeaux. Westlaan, verm. 21 v. Hamburg u. Rotterdam. Wim, 20 v. Bayonne n. Middlesboro. SLEEPVAART Atlantis, 21 van Oran. Humber, pass. 20 Pantellaria. Oceaan, 20 60 m. N. Kp. de Fer. Rode Zee, 20 150 m. O. ten Z. Malta. Thames, 20 420 m. O. Ceylon. Zwarte Zee, 20 420 m. O. Ceylon. OFFICIëLE PUBLICATIE Het ministerie van O., K. en W. is met ingang van 23 Maart telefonisch te bereiken onder het nummer 185090. De nummers 183000 en 183130 komen hiermede te ver vallen. Seden overleed, nog ge- neel onverwachts onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader GERRIT DE GROOT weduwnaar van Johanna Poot Ln de ouderdom van 70 j aar. Drager van Ere Medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons. H. de Groot L. de Groot- Schouten S. de Groot M. de Groot-Halm E. Kerkdijk- de Groot J. Gerritsen. de Groot A. de Groot L. de Groot van der Schuit J. de Groot C. de Groot-Groen G. de Groot J. de Groot van Dorp Klein- en achter kleinkinderen. [Jmuiden-O., 21 Maart '53 Frans Naereboutstraat 18. De teraardebestelling z'al plaats vinden op Woens dag 25 Maart a.s. des na middags 3 uur op de Wester begraafplaats te IJmuiden. Vertrek huis 2.30 uur. PRAKTIJK HERVAT P. C. DE GEUS oud-belast.ambt te IJmuiden Belastingconsulent W. DE ZWIJGERLAAN t6 Tel. 8590 Santpoort (Stat.) Spreekuur van 1920 uur TAPIJTEN Deze weck aanbieding van export partij, direct aan particulieren, tegen fa brieksprijzen w.o. Wil tons, waarde f 120 voor f 79, grote Wiltons, waar de f 160, voor f 98, M. Smyrna's, waarde f 145 voor f 89.50, extra grote maten waarde f 198 voor r 125. TAPIJTHANDEL „Maro" N.V., Jansstr. 85 bij Gr. Markt, Haarlem. Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de Inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden Niet-afgehaalde nummer, oneven worden na 14 dagen vernietigd COMPLETE ENG. HUISKA MER, bekleding naar keuze, f 499 vanaf f 7.50 per week. Alleen het clubstel f 299 v.a. f 5 per week, zonder voor uitbetaling. Kopen zonder rentevergoeding thans ook mogelijk. VAN VEEN, thans le Hasselacrstraat 5 bij Zijl- weg (naast de oude zaak). Haarlem. Indien U eens wist. hoe vlot en aardig zo'n modern montuur U zou staan.... wel, dan stapte U direct naar De Jong's Speciaal Optiek Ongelooflijk wat men U daar biedt KENNEMERLAAN 92 - TELEFOON 5072 Filiaal: Amsterdam KRUISWEG49 - HAARLEM - TELEF. 11532 is voor U een waarborg voor een degelijk, mooi en lichtlopend RIJWIEL Komt U eens het succes van 1952 bekijken Een sierlijk Engels model en toch een pro duct van degelijk Hollands vakmanschap Handel in Rijwielen, Electra en Philips Gloeilampen Betaling eventueel in overleg. KERKSTRAAT 17 Tel. 4167 BEVERWIJK ieder geval zult U van Solo-Shag ieten, want in Solo-Shag - en alléén Solo is de echte Latakia (spreek Latakieja) geblend. Latakia is een zeldzame tabakssoort, die haar bijzondere smaak alleen <rijgt in gefilterd zonlicht (sunstrip'). Daardoor heelt alleen Solo- Shag dat unieke aroma, dat iedereen verrukt. Een handelszaak kan niet buiten reclame, dat is een erkend feit. De beste reclame is: adverteren. Het beste adverteren doet men in dit blad. IMPORT - EXPORT - OPSLAG - ASSURANTIE K. L. M.-Vrachtagenten Kleurechte ENGELSE CRETONNE, 130 breed, per meter Goed wasbare katoenen VITRAGE, per meter Zuiver wollen KELIM TAFELKLEDEN 16 els HAARVELOURS KARPETTEN 4 STOELEN, 2 FAUTEUILS. Een dege lijk massief eiken huiskamerstel, be kleed met zuiver wollen vochtechte velours 3-25 65 cent 27.50 ƒ143.— ƒ220.— Zeeweg 191 IJmuiden-Oost

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8