Kan een bakkersbedrijf voor de wet als winkelzaak doorgaan? Hygiënische grond levensvoorwaarde voor gezonde bloembollenteelt In vele branches hogere geldomzetten dan in Januari 1952 Wereldnieuws PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Gladiolenteelt belemmerd door vele ziekte-kiemen In 1 dag retour Winkelsluiting en bezorging De radio geeft Woensdag Koffie en thee duurder zo r Taaie wezens Schoongeharkt Nonchalance met gladiolen Kinderen speelden met lucifers Principiële kwestie voor economische politierechter In Korea gesneuveld Predikant en echtgenote door gas omgekomen Padvindersmuseum Kerkelijk Nieuws Betaling abonnementsgeld per giro Toch Ió het Vliegen' webben J DINSDAG 24 MAART 1953 (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Nog is het niet zover, dat de Neder landse boeren en tuinders met een bezem en zeepsop over hun landerijen gaan om de grond eens grondig schoon te maken. Toch zou zo hier en daar een grondige schoonmaak geen overbodige luxe zijn, omdat er tuinen zijn, die de naam uitge- teeld dragen, maar in wezen geheel ver ziekt zijn. Dit komt omdat men het in het verleden niet zo nauw met de hygiëne heeft genomen en nu zit men met vele ziekten, die bijna niet meer te bestrijden zijn. In de bloembollenteelt is dat zeer ernstig geweest en is het soms nog. Daar houdt men wel eens een grote schoonmaak door middel van het „diepdelven". De grond wordt dan meters diep omgewerkt. De een laat het door handkracht doen en de ander door een veel modernere methode, die steeds meer ingang 'vindt, het omspuiten. Er wordt dan verse grond naar boven ge haald en de oude grond met alle onrecht matigheden, die de cultuur kunnen be lemmeren, naar onderen gebracht. In de kassen in de groenten- en fruit sector maakt men de grond schoon door midden van grondstomen. Hierbij wordt stoom door de grond geperst, die alle bac teriën en schimmels doodt. Dit werk is uiteraard zeer duur, maar het moet gebeuren. Daarbij komen ook nog andere factoren, die zo'n geldverslindende karwei verantwoord doen zijn. De laatste jaren voeren de voorlich ters, een lelijk woord voor de mensen die aan de wetenschappelijke onderzoekcentra werken en de resultaten van hun proeven bekend maken, een heftige campagne voor het toepassen van grotere hygiëne in de land- en tuinbouw. Het is nu eenmaal zo, dat de cultuurgrond in ons land schaars is en hiermede moet men omgaan als met couveuse kindjes. Alle kwade stoffen moe ten zoveel mogelijk uit de buurt worden gehouden en als ze er zijn dan moe+en ze zo snel mogelijk worden verwijderd. pen-, narcissen- of hyacintenblad op het land liggen. Iedere tuin wordt uiterst nauwkeurig schoongeharkt. De gehele bloembollenteelt is trouwens een zeer precieze teelt, omdat iedere fout zich wreekt. Sterker dan bij andere gewassen, want de bloembollen zijn verhoudingsge wijs de duurste producten. Zo precies is men zelfs, dat de ziek- zoekers gesloten emmers bij zich dragen, waarin tijdens de groeiperiode alle plan ten, die een of andere afwijking vertonen, worden gedaan, zodat er niet een spore of bacterie kan ontsnappen bij het wandelen over het veld. In sommige gevallen, bij voorbeeld bij het vuur in tulpen of geel ziek in hyacinten worden niet alleen de aangetaste planten verwijderd maar ook die, die in de onmiddellijke nabijheid staan. Deze kunnen ook „bacillendragers" zijn. Bij een bezoek aan de bollenstreek kan men als men goed oplet wel eens zo'n plek zien. Met het voortschrijden van het weten schappelijk onderzoek is men namelijk steeds meer tot de conclusie gekomen, dat de aanvallende organismen zeer taaie „wezens" zijn. Niet zelden komt het voor, dat sommige schimmels of bacteriën rustig vijf tot tien jaar werkeloos in de grond zitten om opeens te gaan werken als er een gewas op zo'n terrein wordt geplant, waar zij zich op kunnen ontwikkelen en voortplanten. De practijk had het de kwekers al ge leerd om niet te veel met een zelfde ge was op eenzelfde stuk grond te komen. Ze zagen dan zelf wel een achteruitgang in het gewas en zdoende is de wisselteelt ontstaan. Doch ook dat is niet voldoende gebleken, de oorzaak daarvan weet men nu. Het eigenaardige is echter, dat men bij ieder gewas in dezelfde fout wil verval len. In de bloembollenteelt was jaren lang verteld, dat men bijvoorbeeld tulpen- lóof niet op het land mocht laten liggen. In dat loof zitten namelijk al gauw ziekte kiemen, die dan van het loof afvallen en zich in de grond nestelen. Het is bijna on mogelijk om een heel gewas vrij te houden van ziekten. De kwekers hebben dit aanvaard en thans ziet men bijna nooit meer een tul- ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd. MAAKLOON 1 pers. 12.50, 2 pers. 15.- HAARLEM3 MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 - Haarlet» Daarom is het enigszins eigenaardig, dat men nu bij de teelt van gladiolen dezelfde camnagne moet voeren als eerst bij de hoofdsoorten. Het bijgoed was tot voor de laatste oorlog maar een bijteelt, waaraan men niet veel aandacht schonk. Alle winst die daarvan kwam was meegenomen en dus deed men er niet veel moeite voor. De laatste jaren is deze cultuur echter veel belangrijker geworden en worden er ook zwaardere eisen aan gesteld. Het ge volg is dus, dat de teelt hiervan duurder begint te worden door de grotere voor zorgsmaatregelen. In sommige gevallen is men hiermede echter te laat. Er zijn tui nen bekend waar men het loof rustig op het land liet liggen en daardoor zijn zo veel ziektekiemen in de grond gekomen, dat men er niet meer met gladiolen op terug kan komen. Vooral in de Noord en in West-Friesland schijnt men met dit euvel te kampen te hebben. Voor die streken is dit al zeer funest omdat deze gronden zich niet zo gemakkelijk laten bewerken als de zandgronden in de bloembollenstreek. Onbegrijpelijk is het daarom, dat nu nog ieder jaar in de vakbladen moet worden De B.B.C. heeft zich een nieuwe reportagewagen aangeschaft met een beschutte en hoge uitkijkpost voor haar verslaggever. Raymond Slendenning draait hier proef. Doordat een driejarig zoontje van de drogist S. te Tilburg met lucifers speelde, ontstond brand in een loodsje achter de drogisterij waar chemicaliën waren opge slagen. Een knecht wist. het jongetje uit de brandende opslagplaats te halen. Het knaapje had ernstige brandwonden opge lopen en is enige uren later in een zieken huis overleden. In Zaandam wierpen kinderen bran dende lucifers in een auto. Een toevallig passerende brandweerman joeg hen weg, maar toen was het reeds te laat. De wagen stond in een oogwenk in lichterlaaie. De brandweerman heeft nog in allerijl een snelblusser gehaald maar toen was de auto reeds geheel uitgebrand. De jeugdige brandstichters waren toen verdwenen. De politie zoekt hen thans. In Groningen heeft een felle brand ge woed in de woning van de familie Slump aan de Ganzevoortsihgel. De brand ont stond toen de vrouw des huizes met de buren een praatje maakte. Zij had op een kachel een pan met vet laten staan. Waar schijnlijk is de vlam in de pan geslagen. De woning brandde geheel uit. gewaarschuwd tegen deze nalatigheid en dat de heren van de Voorlichtingsdiensten op iedere voorlichtingsdag weer vragen hierover krijgen. Hoe precies men te werk moet gaan leert -de ervaring van een kweker in de bloembollenstreek. Deze had een hoek gladiolen gerooid en het loof bij elkaar laten harken aan het kopeind van deze hoek. Door verschillende omstandigheden moest het daar 'een paar dagen blijven liggen. Een jaar of vijf later zette hij op datzelfde gedeelte weer gladiolen. Het ge was stond best, op een paar regels aan het kopeind na. Daar wemelde het van zieke knollen. Het raadsel was groot en schier onoplosbaar, totdat iemand zich herinnerde dat vroeger dat loof er een paar dagen gelegen had. Tot op de regel af was na vijf jaar nog te zien, waar de fout gemaakt was! Het is wel een gelukkig verschijnsel, dat de kwekers steeds meer gaan inzien, dat voorkomen beter is dan genezen. Was er genoeg cultuurgrond dan was het niet zo ernstig en liet men een ziek gedeelte een jaar of tien twintig vrij van een be paalde teelt. Maar thans moet iedere vier kante centimeter ieder jaar weer worden gebruikt voor een vrij eenzijdige teelt als de bloembollenteelt, die op zeer dure grond moet worden uitgeoefend. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Omroeporkest. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Gitaar muziek. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.50 Regeringsuitzen ding: Techniek in dienst der voorlichting in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.20 Militaire cau serie. 18.30 Actualiteiten. 18.35 Politiekapel. 19.00 Het welvaartsplan van het N.V.V., causerie. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 De Rivierendokter, hoorspel. 21.45 Lichte muziek. 22.00 Cabaret. 22.30 Pianoduo. 22.45 Isotopen als wegwijzers, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20 Jazzmuziek. 23.3524.00 Orgel. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.13 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de gieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Heieen keert terug, hoorspel. 11.45 Platen. 12.05 Zang en piano. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Inter- kereklijk Thuisfront. 13.20 Mandoline orkest. 13.45 Die Meistersinger von Niirn- berg, opera (2e acte) (platen). 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Platen. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Mili taire causerie. 18.00 Viool, clavecimbel en cello. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie en Verenigingsleven. 18.45 Gees telijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest en solist. 21.15 Lijdens overdenking. 21.45 Pianorecital. 22.15 Platen. 22.20 Lichte muziek. 22.25 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.40 Platen. 16.30 Orkest en koor. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 21.00 Verzoekpro- gramrna. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224, 49 en 42 m.). Voor de economische politierechter werd gisteren een zaak behandeld tegen de N.V. Vermaat's Bakkerijen, aan welke ten laste was gelegd, dat zij na de sluitingstijd van 18 uur brood bezorgde. Hiervoor was deza vennootschap overtreding van artikel 10 van de Winkelsluitingswet ten laste ge legd, waarin ook elke andere vorm van détailhandel dan het winkelbedrijf na 18 uur verboden wordt. Het gold hier naar bij de behandeling duidelijk bleek (onder meer uit een toe lichting van een ambtenaar van het de partement van Economische Zaken) een belangrijke principiële kwestie, namelijk of een bakkersbedrijf, dat hoofdzakelijk steunt op bezorging al dan niet als win kelbedrijf kan worden aangemerkt. Een winkelbedrijf kan namelijk na sluitings tijd nog wel bestelde waren afleveren, in dien deze echter maar vóór zessen uitge zonden worden. Dat staat in artikel 7 van dezelfde wet, dat het verbiedt na slui tingstijd nog waren uit te zenden. Indien de bakkerijen zonder winkelverkoop, of die waar deze slechts een geringe rol speelt, dus als winkelbedrijf beschouwd worden, kunnen zij wel later bezorgen als de waren maar vóór sluitingstijd de deur uit zijn. De getuige-deskundige, de heer Van der Lucht, zeide op vragen van de raadsman, mr. C. M. Corporaal uit Den Haag, dat de regering na de totstandkoming van de Winkelsluitingswet een circulaire heeft uitgezonden, waarin wordt gezegd, dat deze bedrijven ook als winkelbedrijven moeten worden beschouwd, ook al maakt de win kelverkoop er slechts een klein percentage van uit. De politierechter, mr. Bletz, zei naar aanleiding hiervan, dat indien de wet zo onvolledig is dat deze toelichting bij cir culaire nodig was, de wet zelf veranderd zal moeten worden. In zijn requisitoir verklaarde de offi cier, mr. Wiarda, dat artikel 10, waarin „ook elke andere vorm van détailhandel" verboden wordt na zessen, een sluitstuk is op het verbieden van de verkoop in de winkels na zes uur. Hij zeide van mening te zijn, dat het hier zulk een „andere vorm" was, die zeker niet als winkelbe drijf kon worden aangeduid. Dit bedrijf heeft weliswaar twee win kels, maar daarin wordt hoogstens vijf percent van het dagelijks contingent af geleverd; de overige 95 vallen onder de bezorging, waarop artikel 10 van toepas sing is. Trouwens, ook al zou het betreffende bedrijf wèl als winkelbedrijf worden be schouwd dan nog zou volgens de officier art. 7 het strafbaar maken, omdat hiérbij alleen het vóór sluitingstijd uitzenden en nadien afleveren van waren mogen ge beuren t.a.v. bestelde waren. „En in dit geval", aldus de officier, „is er geen sprake van bestelde waren: hier ontbreekt een koopovereenkomst". De officier vorderde tegen de N.V. Vermaat een boete, die ge legenheid geeft tot hoger beroep, namelijk f 251.—. De raadsman van de gedagvaarde ven nootschap herinnerde aan wat de getuige- deskundige had gezegd omtrent de wijze waarop de regering de bezorging be schouwt en bestreed de mening van de of ficier, dat dit bedrijf, ook al heeft het twee winkels, niet als winkelbedrijf aangeduid kan worden omdat 95 percent van de wa ren in de bezorging worden afgezet. Hij betoogde dat de officier dan meer vroeg dan de wetgever en voegde daaraan toe: „wanneer een bedrijf nu bijna de helft in de winkel verkoopt, is het dan naar uw mening ook nog geen winkelbedrijf?" Zijns inziens is het beter het eenvoudig spraakgebruik te volgen, dan verhoudingen te gaan afmeten. Op artikel 7 kan deze N.V. naar zijn mening niet veroordeeld worden omdat dit niet eens in de tenlaste legging werd genoemd. Mr. Corporaal be twistte overigens eveneens dat hier geen sprake zou zijn van de bezorging van be stelde waren omdat de koopovereenkomst ontbrak. De bezorging berust, zoals het ook in de oude Winkelsluitingswet gold, op een stilzwijgende overeenkomst. De verdediger concludeerde tot vrij spraak. Volgende week Maandag om 10 uur za 1de economische politierechter uit spraak doen. De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen in Korea op 17 Maart is over leden de soldaat A- A. W. Groothedde, die op 15 Maart bij een actie was gewond. De soldaat Groothedde was 20 jaar, on gehuwd en afkomstig uit Almelo. Volgens gegevens van het Economisch Instituut voor de Middenstand over het omzetverloop in het klein- en midden bedrijf in Januari 1953 zijn in tal van branches hogere geldomzetten behaald dan in de overeenkomstige maand van 1952. Voor een belangrijk deel moet zulks worden toegeschreven aan de omstandig heid, dat in Januari 1953 één Zaterdag meer voorkwam dan in Januari 1952. Voorts moet in aanmerking worden geno men, dat voor voeding- en genotmiddelen sedert Januari 1952 prijsstijgingen zijn op getreden. Bij een aantal duurzame consumptie goederen kon in de loop van 1952 een da ling van de prijzen worden waargenomen. Dit verklaart de teruggang van de geld omzetten, welke in een aantal winkels in deze artikelen werd genoteerd. Zulks was onder meer het geval in de détailhandel in schoeisel en in die in meubelen en aanver wante artikelen. In een aantal zaken in duurzame con sumptiegoederen werden in Januari oprui mingsverkopen georganiseerd. De geldom zetten in de détailhandel in meubelen en aanverwante artikelen alsmede in die in schoeisel bereikten echter niet de omvang van die in Januari 1952. In deze branches werd namelijk een teruggang genoteerd van respectievelijk 5 pet en 3 pet. Ook in de boekhandel en in de kantoorboekhan- De 83-jarige emeritus-predikant der Hervormde Kerk ds. L. J. Wesseldijk en zijn 80-jarige echtgenote te Zeist zijn ten gevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Toen een van hun kinderen hen kwam bezoeken vond hij beiden levenloos. Een scheur in de gasslang is beiden nood lottig geworden. Ds. Wesseldijk die in 1870 geboren werd aanvaardde in 1896 het predikambt te Schraard. In 1906 vertrok hij naar Rijn- zaterswoude en in 1908 werd hij predikant in Indonesië. Hij was aldaar werkzaam te Cheribon en cp Ambon. In 1922 verkreeg hij eervol ontslag uit de Indische dienst en was achtereenvolgens predikant te Wanneperveen, Ouwierde en Willemsoord waar hij in 1936 met emeritaat ging. De consumentenprijs van koffie en thee is verhoogd. De prijsstijging bedraagt voor koffie 40 a 56 cent en voor thee 30 a 80 cent per kilogram. Op de wereldmarkten zijn de prijzen van koffie en thee regelmatig gestegen. Het besluit tot prijsverhoging is geno men door de gezamenlijke theepakkers en koffiebranders. Dit wil nog niet zeggen, dat terstond de hogere prijzen over de ge hele linie in de détailhandel zullen gelden. Détaillisten met oude voorraden zullen nog tegen de oude prijzen kunnen ver kopen. In het nationale hoofdkwartier van De Nederlandsche Padvinders in Den Haag heeft Zaterdagmiddag de hoofdcommis saris, mr. J M. Ravesloot een padvinders museum geopend. In dit museum wil men regelmatig laten zien hoe de padvinders beweging zich heeft ontwikkeld. De eerste expositie is gewijd aan de nagedachtenis van Lord Baden Powell, de stichter der padvindersbeweging. Daar men in Enge land bezwaar had documenten af te staan, omvat de tentoonstelling alleen datgene, wat in ons land bijeengebracht kon wor den. Onder meer zijn zeldzame exempla ren van de krant van Mafeking, die Baden Powell tijdens de Boerenoorlog in Zuid- Afrika voor zijn mannen in de belegerde stad uitgaf te bezichtigen, alsmede een serie bijzondere padvinderspostzegels. 60. „Wel, wel", sprak de Minister, „ik zie, dat uw assistent een weinig teleurgesteld is, nu de paperassen, die hij geconsumeerd heeft om ze uit handen van spionnen te houden, waerdeloos blijken te zijn. Maer nu miskent ge toch het belang van de door u verrichte taek. Waerlijk, ge hebt u zeer nuttig gemaekt door de aendacht van de spionnen af te leiden en ik zal uw diensten ook naer behoren honoreren". Al spreken de haalde hij een bundeltje aangenaam ritselende bankbiljetten uit zijn portefeuil le en reikte dit aan Pat O'Nozel over. „Ziedaer, pas gedrukt en met de onder tekening -van mijn collegae van Finan ciën". „Zie je, Panda", riep Pat opgetogen, dat Minister is tevreden; zoals ieder, die zijn belangens aan Pat O'Nozel toever trouwt!" „Is hij ook tevreden over mij? vroeg Panda. „IK ben tevreden over je" zei Pat bemoedigend, „en bij het belonen van je diensten zal ik niet voor de Minis ter onderdoen. Alsjeblieft, pas uitgeschre ven en met de ondertekening van Pat O'Nozel!" En met deze woorden gaf hij Panda een detective-diploma. EINDE. del konden de omzetten zich niet hand haven op het peil van Januari 1952. In de détailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen en in die in textiel waren de Januariomzetten dit jaar respectievelijk 5 pet. en 3 pet. hoger dan in 1952. In, de handel in ijzer waren en gereedschappen werd een toe neming van de geldomzet van 5 pet. geno teerd. Wat betrecht genotmiddelen valt voor al de daling van 7 pet. op in het chocola- teriebedrijf. In de overige branches wer den hogere geldomzetten behaald dan in Januari 1952. Ten opzichte van December 1952 werd in Januari in vrijwel alle branches in voe- dings- en genotmiddelen een vrij aanzien lijke omzetdaling genoteerd. Zulk is even wel verklaarbaar, aangezien de omzetten in December gunstig werden beïnvloed door de in deze maand vallende feestdagen. Ook in tal van winkels in duurzame consump tiegoederen waren de omzetten lager dan die in December 1952. In de détailhandel in textiel en in meubelen en aanverwante artikelen werd tengevolge van de oprui mingen omzetsstijging behaald. Geref. kerken Aangenomen naar Workum H. C. Ende- dijk te Wormer, die bedankte voor Lioes- sens. Bedankt voor Grootegast (2e pred.pl.) Joh. P. Boer te Zwartebroek; voor Aduard W. Feenstra te Dokkum. Chr. Geref. kerken Beroepen te Delft W. F. Laman te Rot- terdam-W. Geref. gemeenten Tweetal te Leerdam D. L. Aangeenbrug te Terneuzen en J. W. Kersten te Gene- muiden. Oud-Geref. gemeenten Beroepen te Aalburg (N.B.) A. P. Lucas te Monster. Ds. A. J. W. v. Ingen overleden Te Zeist, waar hij als emeritus-predi kant woonachtig was, is Zondagmorgen tijdens een kerkdienst overleden ds. A. J. W. v. Ingen, voorheen predikant bij de Ned.'Herv. kerk. Ds. v. Ingen werd in 1876 te Utrecht geboren en aanvaardde in 1900 het predikambt te Bergschenhoek. Hij stond vervolgens te Klundert, Gameren, Hattem en Dordrecht, waar hij in 1940 met emeritaat ging. De overledene heeft zich in zijn verschillende standplaatsen op al lerlei gebied bewogen en was o.m. be stuurslid van de Hervormd Gereformeer de predikantenvereniging en lid van het provinciaal kerkbestuur van Gelderland. 2POOO(XXXXXXXXXXXXXXDCOC)OOOOOOOCX)OOOOOOOOCXXX3CXDOC>CXX*X)OOC> V kunt hel IJzel] gemakkelijk maken l'.oor het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten ev vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag ts 6.10, post- abonilés I 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. Asyl. Achtduizend leden van de Oost- Duitse volkspolitie hebben volgens mededeling van het Neder-Saksische ministerie voor vluchtelingen sinds 1949 om asyl in de West-Duitse Bondsrepu bliek verzocht. Berisping. De Franse communistische partij heeft Maandag bekend gemaakt, dat de schilder Picasso en de schrijver Louis Aragon zich rustig hebben neer gelegd bij de berisping, die zij van de partij kregen wegens de publicatie van een tekening van Stalin. Een lid van het politieke bureau, Billoux, verklaarde: „De twee kameraden hebben zich niet alleen niet tegen de partij verzet maar zij hebben zich rustig bij haar beslissing neergelegd." Billoux verklaarde, dat binnenkort brieven van partijleden, waarin critiek wordt geoefend op de tekening van Stalin, zullen worden ge publiceerd. Uit deze brieven zullen Picasso en Aragon hun voordeel kun nen trekken. Rust. In de omgeving van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, is te kennen gegeven, dat 's ministers arts hem volledig rust heeft voorgeschreven, vooral met het oog op zijn vertrek naar Washington, Woensdagavond. Bidault zou op zijn reis naar de Verenigde Staten door zijn arts vergezeld worden. Voorjaar. Een correspondent van Reuter meldt, dat men het te Seoel waarschijn lijk acht, dat het voorjaar in Korea nieuwe veldslagen zal brengen. Gene raal Maxwell Taylor, de nieuwe com mandant van het achtste Amerikaanse leger, heeft onder zijn bevel staande eenheden meegedeeld dat zij zich „moge lijk spoedig in Noordelijker gelegen stellingen zullen bevinden." Hij voegde hieraan toe, dat het de taak der ver bonden strijdkrachten is de Noordelijke legers in Korea te binden, „zodat zij niet elders moeilijkheden kunnen veroor zaken." Vloot. „Indien rekening wordt gehouden met de reserve, is de Britse vloot de tweede ter wereld," verklaarde kapi tein-luitenant-ter-zee Noble, staats secretaris voor parlementaire en finan ciële aangelegenheden van het Britse ministerie van Marine, Maandag in een commentaar op de op 16 dezer in het Lagerhuis door de minister van Marine, Thomas, gedane mededeling, dat de Russische vloot thans de tweede ter wereld is. Hij voegde hieraan toe: „De minister bedoelde te zeggen dat van de zeegaande vloten de Russische thans de tweede ter wereld is." Verzet. De Britse conservatieve regfring heeft Maandag een wetsvoorstel inge trokken, dat beoogde het salaris van de 79 leden van de hooggerechtshoven te verhogen met een belastingvrij bedrag van 1000 pond (ruim 10.000 gulden) per jaar. Tegen dit voorstel is ernstig be zwaar gerezen, niet alleen van de zijde der Labourafgevaardigden, die gekant zijn tegen elke salarisverhoging voor de rechters, maar ook van de kant van de liberalen en van vele conservatieven, die vrezen dat door deze maatregel een bijzonder bevoorrechte groep zou ont staan. Gezien dit verzet was een neder laag der regering over deze kwestie niet denkbeeldig, vooral omdat het tegen stemmen of de onthouding van twintig conservatieven reeds een dergelijk ge volg zou hebben. Amnestie. De Joegoslavische nationale vergadering heeft een amnestiewet goedgekeurd voor degenen, die in de tijd van rantsoenering niet aan hun leve ringsplicht voldeden. Een voorstel van Milos Moskofliewitsj, een van de leiders der voor-oorlogse boerenpartij, volgens hetwelk ook een politieke amnestiewet van kracht zou worden, werd niet aan genomen. Overleden. Naar in Vaticaanstad ver nomen wordt, is de Poolse bisschop van Katowice, mgr. Stanislas Adamski, in gevangenschap overleden. De 78-jarige bisschop was vorig jaar gearresteerd. Drie jaar geleden is melding gemaakt van de arrestatie van acht priesters na het voorlezen van een herderlijk schrij ven van mgr. Adamski, waarin deze ge sproken had over „de antikerkelijke campagne" der Poolse regering. In deze brief werden ouders opgeroepen, zich op alle manieren lijdelijk te verzetten tegen pogingen om aan hun kinderen godsdienstonderwijs te onthouden. Vriendschap. „De Verenigde Staten koes teren slechts vriendschappelijke gevoe lens jegens Israel en de Arabische sta ten, en willen door hun goede diensten vrede in het Midden-Oosten laten heer sen," aldus heeft president Eisenhower Maandag in een onderhoud met voor aanstaande Joden, onder wie de presi dent van de Amerikaanse Zionistische raad, Louis Lipsky, verklaard. Lipsky zeide, dat de Joodse delegatie het ver zoek had gedaan, dat de Amerikaanse regering geen wapens zal zenden „naar landen, die de staat van oorlog met een van hun buurlanden handhaven." WANNEER u een web ziet, zult u als de maker daarvan zeker de spin noe men en in verreweg de meeste gevallen is het gelijk dan aan uw zijde. Maar zo heel erg zeker moet u zich op dit terrein toch niet voelen, want hoewel het erg tegen strijdig klinkt er zijn ook vliegensoorten die het ambacht van de spin hebben over genomen en die door middel van kleverige vangdraden hun prooi bemachtigen. Of we dit nu een vliegenweb moeten noemen? Wie zal het verlos sende woord spreken? Aan de ingang van sommige holen in Nieuw Zeeland dan sen geweldige zwermen vliegen op en neer. Deze holen staan bekend onder de naam glimworpjes grotten", omdat de larven van deze vliegen eigenaardige licht- organen dragen. Op zichzelf is deze illu minatie der larven al een bijzonderheid, omdat lichtorganen bij holendieren niet voorkomen. Het licht dat deze vliegenlar- ven uitstralen heeft naar alle waarschijn lijkheid niet de bedoeling de grotten een feestelijk aanzien te geven, doch dienen om andere insecten aan te lokken. De lar ven vervaardigen n.l. een spinsel van kle verige draden die zij uitzetten om daarin hun toekomstige slachtoffers te vangen. Daarna wachten zij rustig af tot kleinere dieren, aangetrokken door het lichtschijn sel, zich hierin verwarren, waarna de prooi evenals dit bij de spinnen het geval is gulzig wordt verorberd. Of u in dit geval van een vliegenweb zou moeten spreken, valt moeilijk te be oordelen. Het komt mij voor, dat de gees- telijke verwarring van onze tijd er maar door zou ver meerderen. Wil er dus niet te veel nachten over wak ker liggen, doch pijnig uw moede hoofd liever met de vraag of u wel eens uitnodigin gen hebt ontvangen om op één dag op twee verschillende verjaarspartijtjes te komen? Wanneer dit verschijnsel zich niet regelmatig voordoet, kunt u er zeker van zijn dat u lang niet op alle verjaarsfeestjes van uw vrienden en kennissen wordt gevraagd, want de kans dat, bij een vriendenkring van 25 stuks, twee verjaardagen samenvallen, is groter dan de kans dat die 25 mensen op verschillende dagen jarig zijn. Gek hè? Toch is het zo! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2