Ongerustheid in tuinderskringen vond weerklank in de vroedschap Geroyeerd CPN-lid doet in raad een boekje open 1 Agenda voor Beverwijk J s Aardbeien RAAD OP „SCHE De rr oordenaar „Taboe" .Clowntje Rick Wijk aan Zee voelde zich achtergesteld Castricum Driehuis Heemskerk DINSDAG 24 MAART 1953 4 FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) Burgemeester„Gefeliciteerd, dat u in Nederland woont" Verenigingsvierkamp DEM-Suomi-Lycurgus- Zaanland Bakkers gaan „borgcommissie" nader bespreken LTB gaat voorzitter kiezen Castricummers onderscheiden Uitbreiding van Castricums woningbezit Loterij „Rampenfondshuis" begint De Pion 2 verloor Voor de kinderen /7) 1559 Crematie ir. S. P. J. A. van Hoogstraten Katholieken beraden zich op „geloofsafval" Jeugdraad bracht „En de bossen zingen hun lied" Geslaagd Heemskerkse klaverjasclub won in driekamp Jaarvergadering Van Gelder Zonen „Looft den Heer" zingt „Die Schöpfung" J. Varkevisser motor drijver op de „Neeltje" Verzending van zeepost Na het ietwat ophefmakende begin van de Beverwijkse raadszitting is de vroedschap in rustiger water terecht gekomen toen de heer Zuidersma zijn hart had gelucht over de plaatselijke C.P.N, en men begon aan een aantal woningbouwperikelen, waarbij de al oude haken en ogen tussen Beverwijk en Wijk aan Zee weer eens voor de dag gehaald werden. Door de heer Ettema (Katholiek) werd getwijfeld aan de juiste verhoudingen tussen het door het college van B. en W. voorgestelde aantal woningen bestemd voor bewoning van 4 en 7 personen. Hij brak een lans voor de kleine gezinnen, die aanspraak maken op grotere woonruimte om daardoor in staat te zijn familieleden te logeren te hebben. De heer Gerritsen (Arbeid) had het voorstel met gemengde gevoelens aanschouwd en vergeleek het kwantum nieuwe woningen, dat na de oorlog in Beverwijk was gebouwd met het aantal dat in Wijk aan Zee was opgetrokken. Hij kwam hierbij tot een enigszins heftig geuite conclusie, dat het college (in casu de wethouder van openbare werken) blijkbaar geen belangstelling voor de badplaats had. Ook de toegangsweg naar Wijk aan Zee werd erbij betrokken, dié eveneens een zorgenkind was en waaraan ook geen aan dacht zou worden geschonken. De heer Kuiper (CPN) vond de bouw van de 78 étagewoningen aan de Bergerslaan, de 162 woningen en 75 ééngezinswoningen, omgeven door de Westerlaan, de Hilbers- laan, de Alkmaarseweg en de Wijk aan Duinerweg heel mooi, maar de genoemde huurprijzen van f 8,20 tot f 12,70 aan de hoge kant; ze zouden door arbeidersge zinnen niet kunnen worden gedragen. Te vens meende hij nog een =an+al „krepeer- gevallen" onder de aand' van B. en W. te moeten brengen. Veru'eer der cijfers Wethouder Vessies (Katholiek), de ze zaken beantwoordend, ging volgens sta tistische gegevens te werk, waaruit bleek dat de grootste belangstelling bestond voor huizen, bestemd voor drie personen. Het gevolgde woningbouw-systeem zou hier aan geheel beantwoorden. Uitvoerig ging hij in op de aantijging van de heer Ger ritsen en maakte hem duidelijk, dat bij het college zeer zeker grote belangstelling voor de uitbreiding van Wijk aan Zee aan wezig was, doch dat plannen, in deze richting gaande, s+eeds afstuitten op be zwaren van hogerhand. De „krepeer"- gevallen waren hem bekend en met de meeste mensen had hij een onderhoud ge had, waaruit hem gebleken was, dat het grootste deel geen interesse toonde voor de nieuwe, dus dure woningen. Momen teel zag hij geen andere oplossing. Namens de KVP-fractie tekende de heer De W e y e r protest aan tegen de wijze, waarop de heer Gerritsen wethouder Ves sies was aangevallen. Ook de voorzit ter meende de heer Gerritsen hierover te moe'en onderhouden. In tweede instantie bood de heer Gerritsen zijn .excuses aan, die mr. Scholtens een glimlach en een opmerking over „onervarenheid in gemeenteraadsvergaderingen" ontlok ten. Dr. de Ruyter (CHU) vond de geko zen verhouding, ten opzichte van minder en meer-kinderen-gezins-woningen een wijs besluit van het college. De heer Zwarts (Comm.) verzocht om een compensatie in de huurprijs voor be paalde hoge huren, doch hier kon wethou der Vessies niet aan beginnen. Het voorstel werd zonder stemming aan genomen, evenals het voorstel tot beschik baarstelling van een crediet voor de bouw van een inrichting voor de verwerking van propaangas door het gasbedrijf. Wethouder Al berd a (Arbeid) verde digde hierbij de voordelen van deze instal latie en gaf een steekhoudend, op warmte- technische gronden gebaseerde beschou wing ten beste, waarmee de heren D e Ruyter en Niesten (Kath.) genoegen namen. Subsidiëring kraamcentra ging door Ondanks tegenstemmen van 6 leden, waaronder de VVD, AR en CH afgevaar digden, werd het voorstel van het college om kraamcentra te subsidiëren aangeno men. De tegenstemmers hadden een an der voorstel aanhangig gemaakt in de raadsvergadering van 3 Februari, omdat zij vreesden, dat de subsidie niet op die plaats zou belanden, waarvoor de subsidie bestemd was, namelijk in de minder be deelde gezinnen. Wethouder Passchier DINSDAG 24 MAART Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „High Noon". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Hoffmann's vertellingen". WOENSDAG 25 MAART Bioscopen als Dinsdag. K.S.A. gebouw, 8 uur: H.O.V.-concert. (A.R.) meende, dat het vaststellen van het tarievenstelsel voor minder- en beter gesitueerden een privé-aangelegenheid was van de diverse verenigingen. Honderd tuinders opgeschrikt Het uitbreidingsplan-in-boofdzaak voor Beverwijk-Noordoost bracht vooral in tuinderskringen heftige beroering teweeg, zei de heer De W e y e r namens de KVP, daar het om het bestaan van ruim 100 tuinders, bloembollenkwekers en kleine veehouders gaat. De fractie wilde stelling nemen tegen het feit, dat de overheid tot nu toe in ge een mogelijkheid om de getroffen tuinders aan vervangende cultuurgrond te helpen. De provincie zou, volgens de heer de Weyer, in drieërlei vorm hulp kunnen verstrekken, door bijvoorbeeld een klein gedeelte van het grondbezit in de provin ciale duinterreinen af te staan, of door te participeren in een te vormen stichting, die weilanden enz. tot tuinbouwgrond kan omwerken. Ook het verlenen van „afzand-vergun- ningen" aan particuliere eigenaren zou een vorm van hulp kunnen betekenen. Om practische redenen verklaarde de heer D e Weyer zich overigens voor de voordracht. Bij de onteigening zou hij zich echter alle rechten voorbehouden. Motie aan G. S. Om zijn betoog kracht bij te zetten diende hij een motie in, gericht aan Gede puteerde Staten, waarin als sterkste argu ment naar voren werd gebracht, dat door het niet-beschikbaar stellen van ver vangende grond de industrialisatie van ge heel Kennemerland zou worden tegenge werkt. Spreker wekte alle stands-organi saties op, om met alle middelen te trach ten contact te krijgen met Provinciale Sta ten van Noordholland. De heer Zuidersma was het hartroe rend met de heer De Weyer eens en ver klaarde zich voor de motie, evenals de meeste andere raadsleden, die deze motie ondertekenden. Een tiental raadsvoordrachten werd zon der verdere discussie aangenomen, waar na de voorzitter deze vergadering, rijk breke was gebleven serieus te zoeken naar aan disputen, om over half twaalf sloot. De schuldige zoeken van een misdaad waarvan men alle reden heeft aan te ne men dat het een zelfmoord is, als die zelf- moord mogelijk zou zijn, en waarvan men niet weet hoe noch waarom hij gepleegd kan zijn! Als ik eens vroeg om die „beeld- houwproeven" van René Gilbert nog eens te mogen zien? Misschien zou zijn moeder ze me laten meenemen? Ik zou een huis zoeking kunnen vermijden, als mijnheer Ségan er enig begrip voor toont". Hij was in de Nieuwstraat gearriveerd. Hij klom de trap van de Gilberts op en belde. De weduwe deed open. Daar ben ik weer. mevrouw Gilbert! Er is een idee bij me opgekomen. Ik heb een vriend die beeldhouwer is. Ik zou hem de werkstukken van uw zoon willen laten zien. Het is een leerling van de Aca demie voor Schone Kunsten, hij zou hem misschien adviezen kunnen geven. Oh, mijnheer de brigadier, wat bent Voor de Beverwijkse raadszitting gister avond begon, kreeg de ex-afgevaardigde van de C.P.N., de heer Zuidersma, gele genheid zijn motieven voor het opzeggen van zijn lidmaatschap van genoemde partij aan de raad kenbaar te maken. Hü vertel de,, dat het Beverwijkse bestuur door „zeer onbetrouwbare lieden" werd gevormd, waarmee hij niet wenste samen te werken. Reeds verschillende malen zou hij cri- tiek op dit partijbestuur hebben geleverd, hetgeen hem zeer kwalijk werd genomen. Hij kon zich niet voorstellen, dat de C.P.N. (die hem zou geroyeerd hebben), thans tot de ontdekking was gekomen, dat hij zijn plicht als lid van de partij en als afgevaar digde in de gemeenteraad schromelijk had verwaarloosd. Andere, diepere gronden lagen er naar zijn zeggen achter. Hij haalde aan dat hij reeds in 1934 en later nog eens in 1948 candidaat werd gesteld voor de Tweede Kamer, waaruit het vertrouwen van de C.P.N. wel degelijk sprak. Vervolgens verhaalde de heer Zuidersma, hoe hij na zijn bedanken als lid op 5 Februari was bejegend en hoe hij reeds 5 maanden van tevoren door oud-partijgenoten was bespionneerd, die Uit de wedstrijdagenda, welke is samen gesteld door de technische commissie van de KNAU, blijkt dat de athletiek-afdeling van DEM de organisatie van enige interes sante wedstrijden op zich heeft genomen. Behalve de traditionele onderlinge wed strijden als de driekamp voor dames om de Mei-beker en de driekamp voor heren om de Schootsbeker op 3 Mei, is voor 10 Mei reeds de eerste grote wedstrijd uitgestinpeld. Op deze dag is er een verenigingsvierkamp met Suomi (Velsen), Lvcurgus (Kromme nie! en Zaanland (Zaandam). Tevens heeft de KNAU aan DEM de districtskampioenschapben voor heren en jongens to°"ewezen. Deze wedstrijden, die oorspronkelijk on 27 en 28 Juni waren be- naald. vinden thans plaats op 20 en 21 Juni. Ook deze wedstrijden ziin zeer belangrijk, aangezien de beste Noordhollandse athleten aan de start worden verwacht. Ronde van Driehuis Tenslotte zal DEM in samenwerking met de Orante-vereniging Driehuis op Koningin nedag de zevende ronde van Driehuis organiseren. MARKTBERICHT 23 Maart Sninazie 5056; radijs 21sla 2325: "aspeen 1034; rababer 2169: witlof 3455; spruiten 4067: boerenkool 1532: rode kool 612: gele kool 615: groene kool 1032; prei 2651; soep 715; breekpeen 68; bieten 610. hem „in een lastercampagne, die aan Ges- tapo-manieren deed denken", het leven hadden zuur gemaakt. Om zijn belofte, de kiezers in 1949 ge daan, gestand te doen, had hij besloten als raadslid aan te blijven en zijn functie niet ter beschikking te stellen van de C.P.N.-fractie, die er dan een van hun „eveneens onbetrouwbare" leden zouden doen plaatsnemen, waarmee de belangen van de arbeidende klasse niet gediend zouden zijn". Bij de volgende verkiezingen zou hij met een grote groep partijlozen, grotendeels bestaande uit „afvallige" C.P.N.-leden, voor den dag komen. Namens de C.P.N.-fractie deelde de heer Zwarts mede, dat de heer Zuidersma reeds lange tijd werd gewantrouwd, dat hij uit de partij was gestoten en op „onrechtma tige wijze deel uit maakte van de gemeen teraad". De burgemeester meende de heer Zuidersma, gezien de dreigementen, die hem waren toegevoegd, te kunnen felici teren met het feit dat hij in Nederland woont. De bakkersvereniging „Beverwijk en om streken" houdt op Donderdag 26 Maart een ledenvergadering in zaai Timmer, Meer straat. Op deze bijeenkomst zal men nadere besprekingen voeren omtrent de onlangs in gestelde borgcommissie. De afdeling Beverwijk van de Land- en Tuinbouwbond houdt op Vrijdag 27 Maart in de KSA haar jaarvergadering. Op de agenda staan mededelingen over de gemeen telijke uitbreidinksplannen en de verkiezing van een voorzitter. Door de burgemeester van Castricum werd aan de navolgende personen het onderschei dingsteken voor Orde en Vrede uitgereikt: P. Beentjes, W. G. A. v. d. Berk, G. P. Bleijendaal, W. P. Glorie, F. Hollenberg, A. Hurkmans, P. Kok; H. de Kruijff, Th. Lute, C. Moll, P. Mooij, T. Po'rtegies, F. J. M. Schermer, C. P. Tool, P. C. v. Weenen. Bovendien werden aan de ouders van de navolgende personen, welke in verband met emigratie in het buitenland verblijven, on derscheidingen uitgereikt: R. Stengs, P. B. Zonjee. Met de tjouw van de 25 grote midden standswoningen, geprojecteerd in het plan van de 120 woningen achter de zogenaam de Oranjebuurt te Castricum, is in het begin van deze week een aanvang gemaakt. Deze grote middenstandswoningen hebbep per stuk een totale inhoud van 360 kubieke meter. Beneden krijgen de toekomstige be woners de beschikking over een grote ka mer van 4 bij 7 meter. Naast de kamer is de keuken gelegen die, evenals de hal en gang, betegeld zal zijn. De bovenverdieping bestaat uit drie slaapkamers, waarvan de deuren van de grote voorslaapkamer toegang tot het balcon geven. Een badcel naast de slaap kamer completeert het geheel. De verkoop van de loten van een gulden waarmee men een grote woning kan win nen, neemt volgende week een aanvang. Naar de bouwondernemer de heer J. Bies- terbos meedeelde, is de toestemming voor de loterij Maandag van het ministerie af gekomen. Er zijn 60.000 loten, die ver krijgbaar zijn bij agenten van de staats loterij. De gehele opbrengst van de verloting zal ten goede komen aan het Nationaal Rampenfonds. De woning komt geheel vrij op naam van de eventuele winnares of winnaar. Het tweede team van de Castricumse schaakclub „De Pion" heeft de competitie wedstrijd teegn VAS 6 (Amsterdam) met grote cijfers verloren. De uitslag was 91 in het voordeel van de Amsterdammers. In de onderlinge competitie van De Pion verloor C. Heeck van zijn rivaal Th. de Smalen. Ten tweede maie werd het treffen tussen Bennes en L. Born afgebroken, even als de ontmoeting J. BosWarner Uhl. Dinsdag 31 Maart speelt De Pion 1 een wedstrijd te Wieringerwerf tegen de club van die naam. 11 >^ASr!!?T/ f y. W l 1 Cfao j Bunkie durfde wel. Hij sloeg zijn armen en henen stevig om de stengel van de plant en liet zich zo langzaam naar beneden glijden. VoorzichtigBunkie!", riepen de anderen. Maar gelukkig, het ging goed. Dè stengel was heel lang, en toen Bunkie aan het eind was, stond hij op de bodem van de afgrond. De anderen volgden hem. Oepoetie daalde na hem af, daarna kwam Rick en het laatst waagde de professor de gevaarlijke tocht. Toen stonden ze gelukkig bijeen en keken naar boven. „Nou, dat was 'n hele klauterpartij!", vond Rick. Wat zullen de maanmannen nou doen?", overdacht Oepoetie. Dat zouden ze gauw genoeg zien. Terwijl ze daar bij elkaar stonden en naar boven keken, klonk boven hun hoofd een woedend geschreeuw. „Daar heb je ze. Ze hebben ons ontdekt!" Kwade gezichten loerden naar beneden, over de rand van de berg heen. De maan mannen kakelden luidruchtig met elkaar en ze zwaaiden met hun wapens. Maar het leek toch niet, dat ze ook naar beneden zouden komen langs de plant. „Misschien durven ze niet!", opperde Rick hoopvol. Laten we maar wat op zij gaan", waarschuwde Oepoetie. „Als ze met die dingen gaan gooien, krijg ik liever niet zo'n knots op m'n bol!" Een straaljager op Okinawa wordt gereviseerd. Zoals men ziet kunnen kop en staart van het vliegtuig worden gescheiden. Aan de groenteveiling Ons Belang te Castricum heeft Maandag de Kennemer tuinder J. de Boer de eerste wat heel vroege aardbeien aangevoerd. Voor de paar doosjes waarmee deze tuinder dit jaar de primeur had, werd per stuk 2,95 ge noteerd. De heer De Boer was ook diegene, die in Castricum met de eerste radijs op de prop pen kwam en waarvoor 16—18 cent per bosje is betaald. De noteringen van de diverse soorten aangevoerde groenten waren als volgt: ge schoonde spruiten 58—73, ongeschoonde spruiten 4857,.spruiten b 2842, rabar ber 20—32, witlof I 46—48, witlof II 32— 36, gele kool 68, prei 3840, boerenkool 14—16. Het stoffelijk overschot van ir. S. P. J. A. van Hoogstraten, medeoprichter van de Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en oud-lid van de Octrooiraad is Maandag in het crematorium te Velsen verast. Zeer velen, voor het merendeel uit kringen van luchtvaart en andere bedrijven hebben deze pionier van het vliegwezen de laatste eer bewezen en de vele bloemstukken, die het podium in de aula bedekten, waren stille getuigen van waardering. De heer M. H. van Hoogstraten, zoon van de overledene, heeft de belangstellen den dank gezegd voor hun aanwezigheid en daarbij opgemerkt, dat het de wens van zijn vader tijdens zijn leven was geweest, alles wat formeel en niet persoonlijk was terzijde te leggen. De zuiverheid en onaan tastbaarheid van zijn wezen heeft hem om geven met een pantser, dat hij nooit heeft willen afwerpen, aldus de zoon. Onder orgelspel van een Andante van Van Beethoven daalde de kist, waarna de belangstellenden onder de tonen van het gezang „Abide With me" de aula verlieten. Voor de leden van de afdelfhg Heems kerk van de Katholieke arbeidersbond hield hoofdbestuurder L. Beumer Maan dagavond in de K.S.A. een lezing over „De taak van de K.A.B.'er in Kennemerland." Hij stelde de vraag wat er moet worden gedaan om de K.A.B. nieuw leven in te blazen en wees de weg aan, die daartoe moet worden bewandeld. „Indien dit wordt verzuimd, zullen wij afglijden naar libera lisme en staatssocialisme," zei de heer Beumer, wijzende op de overstroming, die ons land heeft getrofen en hij vergeleek deze in rampzaligheid met de grote alge mene geloofsafval, die hij een even grote ramp noemde. In dit verband stelde spreker Rotterdam ten voorbeeld, waar reeds 60.000 Katholieken zijn afgevallen. De heer Beu mer wekte de aanwezigen op hiertegen een dam op te werpen. In de geheel bezette zaal van Gebr. Dam heeft de Ned. Herv. jeugdraad Zondag avond een opvoering gegeven van het toneelspel van Rosita Peeters „En de bos sen zingen hun lied". Hoewel men met dit stuk wel wat erg hoog had gegrepen, is het geheel toch goed geslaagd; dit is vooral dank zij het spel van mej. A. Jongejans en de heren T. Wentink Dzn. en H. de Bie, die een kernachtige op vatting van hun rol bleken te hebben. Tot slot heefj voorzitter P. Jongejans woorden van dank gesproken tot de heer A. de Koning, die op voortreffelijke wijze de regie voerde. De heer N. de Wit te Heemskerk is te Haarlem geslaagd voor het examen Engelse handelscorrespondentie. De klaverjasclub „De Zon" heeft deelge nomen aan een koppelwedstrijd tegen de club van Uitgeest en DES uit Alkmaar. „De Zon" eindigde als eerste met 28.344 punten, tweede werd DES met 25.389 punten en derde werd Uitgeest, die 24.148 punten scoorde. In de te Amsterdam gehouden jaarverga dering van Van Gelder Zonen N.V. is de mededeling in het verslag, dat de investerin gen voorlopig beperkt moeten blijven tot vervangingen en verbeteringen van het be staande apparaat, besproken. Ondestreept werd, dat de kosten voor uitbreidingen zeer hoog zijn. De ongewisse markt, verhoogde afschrijvingen en de vennootschapsbelasting zijn factoren, waarmee terdege rekening moet worden gehouden. Het zal niet mogelijk zijn te investeren, indien niet een zeer be langrijke marge in het vooruitzicht ligt van winst op het nieuw te maken product. Het is in de huidige omstandigheden niet aan te nemen, dat die marge bereikbaar is, zo werd medegedeeld. De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 9 pet. voor de preferente aandelen, 9 pet,, voor de gewone aandelen en 5 pet. voor de prioriteitsaande len. De directie beloofde de suggestie van een aandeelhouder om door een excursie aan de farbriek de animo van aandeelhouders voor het bedrijf en voor de jaarvergadering te stimuleren, in overweging te zullen nemen. Donderdag 23 April geeft de Christelijke Gemengde Zangvereniging „Looft den Heer" in de Nederlands Hervormde Kerk in de Kanaalstraat in IJmuiden een uit voering van Haydn's werk „Die Schöp fung". Solistische medewerking verlenen mevr. Dora, van Doorn-Lindeman, Han Lefèvre cn Herman Schey. De H.O.V. verleent voorts haar medewerking en aan het orgel neemt Herman Nieland plaats. Het geheel staat onder leiding van Willem Wiesehahn. Als opvolger van de enige dagen geleden gepensionneerde heer F. Varkevisser is zijn zoon, de heer J. Varkevisser door de Kon. Noord- en Zuidhollandse Redding maatschappij per 1 Mei aangesteld als mo tordrijver van de reddingboot „Neeltje Jacoba". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIS. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië: m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" (7 April); Nieuw Guinea: s.s. „Tomini" (21 April); de Ned. Antillen: m.s. „Botne" (30 Maart); Suriname: m.s. „Stentor"(l April); Zuid-Afrika en Zuid-West Afrika: m.s. „Winchester Castle" (28 Maart); Canada: m.s. „Noordam" (2 April); Zuid-Amerika: s.s. „Alcantara" (30 Maart); Australië en Nieuw-Zeeland via Engeland: 28 Maart. u aardig! Maar met veel genoegen. Komt u even binnen! Godard volgde haar naar de kamer van René. Hij voelde zich niet erg op zijn ge- rak: „Niet erg netjes, dit leugentje nisbruik van vertrouwen! Enfin, dat is nu aenmaal het vak". Mevrouw Gilbert haalde, heel tevreden en heel voorzichtig, het kistje tussen de boeken uit. De brigadier verjoeg zijn lichte wroeging met een: En maakt u maar niet te druk over de vlucht van uw jongen, mevrouw Gil bert. Dat is nu eenmaal zijn leeftijd. Ja, mijnheer Godard. Natuurlijk. U weet wat het is! De brigadier wierp een verbaasde blik op haar. Maar zij gaf hem de doos: Kiest u de beste! Ik, ik heb er geen verstand van, nietwaar? De brigadier schoof de wasbeeldjes voorzichtig opzij. De twee beeldjes met het foto-gezicht waren echter niet in het kistje. Ik had de voorkeur gegeven aan die twee, die zoeven apart waren, mevrouw. Die, welke ik heb laten vallen, weet u wel? Oh! zei zij. Die met dat ronde car- tonnetje op de plaats van hun gezicht? Zij waren stuk en vervormd. Ik heb ze ver brand. Verbrand? Ja, in mijn fornuis, dat niet wilde trekken. Vlak nadat u wegging. Daar René ze niet met de anderen in de doos had gedaan, was dat vast, omdat hij er niet om gaf. Jammer, zei Godard. Het waren juist die beeldjes, welke me interesseerden. Hij ging weg, met moeite zijn teleur stelling beheersend. Toen hij van de stoep stapte, zette hij zijn voet juist midden in de modder, die een verzakking in de goot vulde. De Nieuwstraat was al sinds lange tijd niet nieuw meer. Er woonden slechts arme mensen, wier eisen door de gemeenteraad verwaarloosd werden. Godard zette zijn keurig gepoetste laars waarmede hij in de modder was gestapt weer op het trotoir. Meteen merkte hij de groeven op van een autoband, een grote band. Een band met een opvallend geruit loopvlak. Een vracht auto in deze armzalige straat? Om wat te doen? Plotseling deed een idee hem grote ogen opzetten en vervolgens fronste hij zijn wenkbrauwen. Hij haastte zich naar het Marktplein. Een twintigtal auto's stond geparkeerd in de schaduw van de kérk. De laatste in de rij was de grote, oude Vivaquatre van het kasteel Vandiè- res. Hij draaide erom heen. De rechter- achterband, van een nieuw loopvlak voor zien, was geruit. Met kloppend hart begon Godard om de andere auto's heen te lopen, zonder eraan te denken, dat men zou kun nen menen, dat hij de St. Vitusdans had. Van alle banden die hij stuk voor stuk be keek, had er geen een een dusdanig loop vlak! Godard stak zijn duimen tussen zijn riem, draaide het Marktplein de rug toe en ging al fluitend, het dorp uit via de grote weg. Hij voelde een dringende nood zaak om na te denken en hij kon slecht in het publiek nadenken. Op het plein voelde hij de blikken van hen, die hem vanachter hun gordijntjes/ opnamen, in afwachting van het grote ogenblik van de dag, name lijk het uitgaan van de mis van negen uur. Kom! bromde hij. Laten we ons niet opwinden! Na zijn misplaatst optreden bij het uitgaan van de huwelijksmis, ver dween Gilbert. Zijn moeder gelooft al, dat men hem ergens doodgeslagen heeft ge vonden. Mogelijk dat de jongen dat ge vreesd heeft, en dat dit de reden van zijn vlucht is. Dronken van het bruidsmaal op staand, zou de gedachte van een onmiddel lijke wraakneming voor de beleding bij de Leforts kunnen opkomen.. Gilbert waar schuwde zijn patroon en ging zich ergens in de omgeving op een bevriende boerderij verbergen. Naar zijn moeder heeft hij mis schien een ander gezonden, die zijn bood schap vergeten heeft? Enig bewijs tegen hem is zijn haat voor de Leforts. Tot nu toe beschouwt de Jus titie de bezwering door wassen beeldjes niet als een misdaad. Zij zijn trouwens verdwenen. Daar ik geen bevel tot huis zoeking had, kan ik er zelfs geen melding van maken in mijn rapport! „Bij mijn eerste bezoek" zo conclu deert Godard vind ik de weduwe Gil bert radeloos door de verdwijning van haar zoon. Vijf minuten later komt juf frouw de Lernon haar opzoeken, zo de helft van de Hoogmis missend. Bij mijn tweede bezoek is de weduwe vrolijk en de twee figuurtjes met de foto's erop zijn in haar fornuis verdwenen! Eerste conclusie: juffrouw de Lernon, op de hoogte gesteld van mijn bezoek en van de belangstelling, die ik voor de was sen beeldjes heb getoond, heeft de weduwe overgehaald de afbeeldingen van de ge broeders Lefort onmiddellijk te laten ver dwijnen. Waarom? Omdat zij, vroom als ze is, een afschuw heeft van dat plattelandsbijgeloof? Maar dan zou ze de hele doos hebben laten ver branden! Nee, zij heeft gedacht, dat na de gebeurtenissen van die nacht, René Gil bert gecompromitteerd zou kunnen zijn door die foto's. Ten tweede heeft zij de weduwe tot kalmte gebracht.... Door bij haar thuis? Of wel door haar woorden, door haar aan wezigheid berichten te brengén over haar zoon?" Zal ik een fietstocht naar het kasteel moeten maken? Neen, vanmorgen niet.... De blik van de brigadier bleef gericht op de wandelaar, die met kleine pasjes over de weg liep, een sigaar in rijn mond: de motorrijder van die morgen. Godard liep op hem toe, bracht zijn hand aan zijn pet en zei heel beleefd: Uw papieren, alstublieft.... mijn heer. Het „Mijnheer" kwam altijd achter de gebruikelijke zin, als de ondervraagde goed gekleed was. Gaarne, brigadier-chef, antwoordde Badhou, Hij haalde uit zijn redingote een enorme portefeuille van geel leer te voorschijn, waaruit hij zijn identiteitskaart nam. U bent priester, Mijnheer.... pastoor? Ja, en zelfs bisschop. Ik ben gisteren bij mijnheer Pastoor gekomen voor een huwelijk. Ik vertrek straks trouwens. Excuseer me, alstublieft. Monseigneur. Tot uw dienst, brigadier. Was u het, die vanmorgen tegen kwart voor achten op de motor langs kwam, Monseigneur? Precies. Ik kwam van het kasteel Vandières, waar ik de nacht heb doorge bracht, daar Mijnheer Pastoor geen kamer meer over had. U begint met het onder zoek, naar ik veronderstel? Ja Monseigneur. In theorie hoef Ik alleen maar mijn bevindingen te noteren en de eerste getuigenverklaringen op ta nemen. Maar de rechters van instructie houden er altijd van een dossier klaar ta vinden als zij komen. Ik hoop, dat degene, die aangewezen zal worden het Parket komt uit Chartres Mijheer Ségan zal zijn. Omdat die. Ségan? riep Monseigneur uit. Ik ken hem heel goed. Het is een vriend van mij. Is hij niet meer in Nice? Neen. Men heeft hem in Chartres be noemd. Ik heb me bij toeval met hem samen met een zeer delicate aangelegen heid bemoeid. Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6