VeteIJmuidenaren spelen in film over t Havenberiehten Visserij -variaj TZONNE" met Herman van der Horst thuis In het najaar is de film gereed Agenda voor Velsen Kw 85 gedwongen te wachten met lossing Aanvraagformulier 5 Candidaten VVD voor de nieuwe raad Kinheim-Zaterdagmiddag- elftal lonkt naar kampioenschap Finale Kennemerdamkam» pioenschap kan beginnen Vislossers in korte actie Schip dacht voor zijn beurt te kunnen gaan Mist belemmerde vaart WIJ II won van Tweede Jeugd Scheepvaart IJMUIDER COURANT DINSDAG 24 MAART 1953 ft (Van een verslaggever) HERMAN VAN DER HORST, de cinéast die de wereld kent en waardeert van de puike documentaires „Houwen zo" en ,,'t Schot is te boord", kan terugzien op twaalf lange dagen aan boord van de IJmuidense trawler Tzonne, bijna twee weken tussen schubben, vissers en woelig water om zijn nieuwe film over de trawl visserij te voltooien. Aan de wal heeft mén er veelal geen weet van wat de visserij nu eigenlijk wel is, weet men niet welke grote risico's de trawlvisserij met zich brengt en kan men zich het harde leven van de mannen op deze schepen niet voor stellen. In opdracht van het Bedrijfschap voor Visserijproducten en het Voor lichtingsbureau van de Voedingsraad werkt Van der Horst nu al anderhalf jaar aan een film, waarvan de naam evenals „Houwen zo" kort zal zijn maar nog niet bekend is. Vermoedelijk zal de rolprent dit najaar in de bioscopen in roulatie komen. Van der Horst heeft evenwel nog niet alle door hem gewenste beelden kunnen verzame len en daarom zal een derde reis met een trawler misschien weer de Tzonne nodig zijn. Vöor negentig proeent is hij echter klaar. 9 Er is in die anderhalf jaar, dat Van der Horst aan de film werkt steeds wat tussen gekomen, waardoor er altoos iets ontbrak. Allereerst maakte hij een reis met de traw ler Claes Compaan, een van het zeerovers trio, dat inmiddels naar Duitsland is ver kocht. Dat schip sleepte Van der Horst en al zijn lampen naar de Barendszzee. In de duisternis van dag en nacht onder de Poolcirkel moest er worden gefilmd en de ergste desillusie van de Barendszzee was voor Van der Horst het zeetje-als-een- plantsoenvijver. Hij zag er Spitsbergen, mooie luchtspie gelingen en een trawler, bedolven onder de kabeljauw en andere vis maar wat er ont brak waren de ruige spectaculaire beelden. Bovendien wilde de Claes Compaan niet in beweging komen bij ruw weer, Want die zeerover lag lag als een blok. Cineast Van der Horst is later eens langs de Zuidzij gaan vragen welk schip als de grootste slingerbak bekend stond. En toen hebben ze hem geantwoord: de Herman met de hoge brug. Anderen wisten: de Tzonne. En haar schipper, Cor van der Leek, zei het ook: „In de tijd dat de Herman vier slin geringen maakt neemt de Tzonne er zes". Daarom zijn Herman van der Horst en Hendrik de Vries, de assistent die hij van Radio Holland meekreeg, toen aan boord van de brave Tzonne gestapt en ze hebben de hele apparatuur voor beeld- en geluids opname in de radiohut op de brug ge stouwd. Dinsdagmiddag, 10 Maart, draai den ze de haven uit op jacht naar vis, ge luiden en beelden. Als op een drijvende filmstudio. Twee maal storm ZONDER mopperen hebben de zestien mannen van de Tzonne meegeholpen in die twaalf dagen. In de eerste dagen, en dat waren Van der Horst's eigen woorden, heeft hij zich wel een „tikkie katterig" ge voeld want bij een bries van zeven of acht in het geen pretje op zee. Van der Horst heeft het schip toen wel even verwenst met zijn twee slingeringen meer dan de Herman, slingeringen van veertig of vijf tig graden, terwijl de bemanning met „kelen en lippen" voor hem stond. Er was echter heel wat te filmen al was het dan geen visserij, maar tijdens de uit- stoom op de 58° 30' hebben z® het net voor de eerste keer over boord gezet. Het stormpje was geluwd.... en de visserij was slecht. Ze trokken hogerop naar de 59° en daar kwam een nieuwe storm de visserij verrassen: net wat Van der Horst wenste. Er kwamen evenwel geen forse kabeljauwen naar boven; het bleef bij driehonderd kisten makreel en haring. Soldeerbout er bij TIJDENS die tweede storm had de be manning nadrukkelijk tot Van der Horst gezegd: „Kom niet aan de loefkant". Maar wat doe je als er iets valt te filmen. Je gaat er op af. Toen kwam dat zeetje overzetten. Een geducht brok water sloeg het com pendium van zijn camera en het apparaat dreef vrolijk weg door de uitlaatpoorten in zee. Joop. een van de opvarenden heeft nog een duik genomen over dek naar een kostbare filter en wist die te behouden. Het ding was zwaar beschadigd. Daar zat Van der Horst toen, midden op zee en niet meer in s^aat tot filmen. De mannen vonden het allemaal maar wat vervelend voor Herman en ze sleeDten er een soldeerbout bij. Urenlang hebben ze zitten knutselen en rommelen en de hulp van De Vries van Radio Holland kwam wel heel goed van pas. Na zeven uur kon Van der Horst weer aan het werk. Enthousiaste medewerkers ER zijn natuurlijk nog meer moeilijk heden bij het filmen aan boord ge weest. Wanneer Van der Horst iets zag ge beuren was hij er veelal tien seconden te laat bij om het op zijn rol celluloid vast te leggen. Om zo iets te herhalen kostte veel tijd en moeite, maar de Tzonne-mannen hadden het er graag voor over. Met en thousiasme hebben ze meegewerkt aan de film, die, volgens hun zeggen dan, er voor moet zorgen dat er aan de wal meer vis wordt gegeten. Ze hebben Van der Horst op het schip overal bij gesleurd en ge vraagd of hij er „nog brood in zag". Dan kwamen de lampen en kabels en appara- DINSDAG 24 MAART ristelijke Gymnastiekvereniging „IJmui- Czn", jaarlijkse uitvoering, 20 uur, Patro- n^atsgebouw IJmuiden-Oost. Thalia, 20 uur: „Terug naar Bataan". WOENSDAG 25 MAART Christelijke Gymnastiekvereniging „IJmui- i,en", jaarlijkse uitvoering, 20 uur, Patro- "itsge'oouw, I.Tmuiden-Oost. Volksonderwijs Santpoort, propaganda- vónd m. m. v. de Onderwijzers toneelver- Vging O.T.K., met de opvoering van „De 'genamen van Rabourdin", 20 uur, De Weij- Santpoort. vuwfondscommissie Doopsgezinde Ge- nte, Piano-recital door Simon Halie, 20 Doopsgezinde kerk, Helmstraat te IJmuiden. Thalia, 20 uur: „Terug naar Bataan". Rex, 20 uur: „De zoon van dr. Jekyll". ten uit de radiohut en moest machinist Klaas Tromp veelal weer inspringen wan neer er een stop doorsloeg. Met al die lam pen van de drijvende studio stond er soms zo'n vier of vijf kilowatt te branden.... Zo is dat. DE geluidsinstallatie, een tape-recor der was het grootste succes van de hele reis. Heeft Van der Horst niet eens op een avond een gekruid gesprek van een van de schippers van een andere trawler opge nomen en na het „Overrr...." de zelfde woorden van de Tzonne af uitgezonden. Zulke ogen op de andere trawlers en de hele bemanning van de Tzonne buikpijn van het lachen. Aan de wal en op zee WAT Van der Horst ons zal tonen in zijn twintig minuten lange film? Het eerste gedeelte behandelt het leven rond de vissershaven van IJmuiden. Een elf jarige IJmuidense jongen zal als een ronde en echte knaap van de kant de hoofdrol spelen. Het heeft heel wat moeite gekost om zo'n joch te vinden maar Van der Horst meent er nu wel de juiste te heb ben uitgepikt. Hij heeft al vier reizen op een trawler achter de rug en weet dus wel wat er te koop is in de visserij. Via de om zwervingen van deze jongen langs de kade, over schepen en door de vishallen hij wil maar al te graag gaan varen en geen trawlerschipper wil hem hebben begint het tweede gedeelte: het leven op zee, waarin Van der Horst een impressie tracht te geven van het leven en werken op een trawler. Die IJmuidense knaap ziet de schepen wegvaren en via de radioge sprekken volgt hij dan in gedachte twee op zee. Eén heeft een schraal vangetje en de andere doet goede trekken. Bij het slechte weer wordt de vangst geborgen en dat zal de film doen besluiten. Het scenario werd door Van der Horst geschreven. In hoofdzaak zal de film wor den toegelicht met geluiden en in geen ge val door gesproken of geschreven commen taar. Er bestaan al plannen voor een En gelse versie van deze film. Drie uur plat HET heeft de heer Van der Horst, die het werk van de visserman na de vervaardiging van de andere films diep is gaan waarderen, tijdens deze tocht vooral getroffen dat de mannen van de vissers schepen niet varen om te leven, maar leven om te varen. Hij prijst zich gelukkig deze film te hebben mogen maken, want zegt hij, Ne derland ontgroeit een beetje aan de zee. Bij ,,'t Schot is te boura" was het succes bovenal te danken aan het kleine beetje in iedere Nederlander, waarmee hij zich nog voelt aangetrokken tot de zee en dan voor al de visserij. Het ruwe en harde leven in de trawlvisserij te verfilmen heeft Van der Horst heel wat problemen bezorgd. „Op de Tzonne hebben we slechts drie uur per et maal geslapen", heeft hij ons nog gezegd. V-^^m da+ nodi" was kunnen we over enkele maanden bij de première in Den vraag zien. Boven het water van de Gasthuissingel hangt een grote wegwijzer naar het Frans Halsmuseum, die samen met de lichtguirlandes langs het water en de door floodlight verlichte geveltjes aan het Groot Heiligland een aantrekkelijk fragment van Haarlem-Lichtstad vormt. De candidatenlijst van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie voor de gemeente raadsverkiezingen in de gemeente Velsen is als volgt samengesteld: 1. mevrouw G. E. Heykoopvan Reekum; 2. P. M. Pleijler; 3. A. J. Schotman; 4. H. La Gro; 5. P. Eriks; 6. Mevrouw W. E. A. MoquetteHeeringa; 7. R. F. Pasman; 8. C. de Vries en 9. W. M. Swel- lengrebel. De sterk gedaalde napieren van Kinheim 1 in de derde klasse KNVB hebben de broe ders van Kinheim 1 in de Zaterdagmiddag competitie helemaal niet aan het wankelen gebracht. Dit elftal maakt een uitstekende kans op het kampieonschap en een moge lijke promotie naar de vierde klasse ZMC van de KNVB. Kinheim 1 pronkt bovenaan de ranglijst met nog drié wedstrijden te spelen, waarvan twee thuis en één uit. De ploeg staat nu twee punten voor op de naaste concurrent SIZO uit Hillegom na de prachtige over winning tegen Nieuw Vennep (eendrie). Kinheim heeft nu 25 punten en SIZO 23 punten, beiden uit vijftien wedstrijden. De laatste uitwedstrijd is die tegen SIZO en thuis ontvangen de geel zwarten nog Kennemerland en ETO (Hoofddorp). De vierde klas lokt Mocht Kinheim I er in slagen kampioen te worden den volgt een halve competitie tegen de kampioen van de afdeling Utrecht om een plaats in de vierde klasse KNVB- ZMC. De nederlaag van Nieuw Vennep tegen Kinheim schakelde de gastheren uit voor de titel. Het was een zeer spannende en vooral na de rust goede wedstrijd met een puntloze eerste helft. Na de hervatting scoorde J. Bax na 20 minuten tweemaal achtereen. Ondanks gevaarlijke tegenaanvallen bleef Kinheim sterker. Weifelen in de Kinheim-verdediging bezorgde Nieuw Vennep een tegenpunt en daarna drong Kinheim de gastheren terug en twee minuten voor het einde strafte Morren een fout van de doelman af (1—3). Nu de voorwedstrijden zijn beëindigd, kan de finale om de Kennemer damtitels in de verschillende klassen aanvangen. In de finale hoofdklasse hebben zich geplaatst: H. C. Willemse, J. Kroon, Nico Blom, B. Dukel, T. Postma, L. C. Vooys en A. de Zeeuw uit Castricum. Tegelijkertijd wordt ook de finale van het jeugdkampioenschap verspeeld. Er wordt elke week een ronde gespeeld. Zowel, te Beverwijk, IJmuiden, Santpoort als te Haar lem, zullen één of twee ronden worden gespeeld. Reeds Zaterdag was de IJmuidense factorij van de rederij Parlevliet in Kat wijk gewaarschuwd door de vakgroep vis lossers te IJmuiden, dat niet langer kon worden toegestaan, dat des nachts een der schepen dezer maatschappij voor de beurt met Katwijks pakhuispersoneel zou lossen. Toen van Zondag op Maandag toch ge probeerd werd met de lossing te beginnen en reeds enige manden kabeljauw in de markt waren geplaatst, legden de IJmuider vislossers het werk enige tijd stil. De lossing is bepaald naar volgorde van binnenkomst. Dit „op de beurt lossen" regelt de ambtenaar der vislosregeling. De KW 85, als de allerlaatste van de ongeveer 60 schepen die binnenkwam, zag aan komen dat, als er op de beurt zou worden gewacht, pas des Maandagsmiddags of Dinsdag kon worden gemarkt. Na een half uur staking werden de IJmuider vislossers in het gelijk gesteld en verdween de KW 85 met de vis naar de Zuidzijde en daarna hebben de vislossers 't werk weer voortgezet. De dikke mist, die IJmuiden gisteravond „potdicht gooide" was oorzaak dat de bui tengaats liggende schepen zoals de Circe en de Marglauco het niet aandurfden bin nen te komen. Een aantal uitgaanders vond het veiliger in Amsterdam te blijven en de kapiteins die de vaart op het Noordzee kanaal om de West nog wel waagden, von den tenslotte vastmaken in IJmuiden raad zaam. Het eêrste elftal van WIJ was nogmaals vrij. Het tweede elftal verrichtte een goede prestatie door met 40 van Tweede Jeugd te winnen. De „oudjes" brachten het niet ver der dan een gelijk spel (11) tegen Ken nemerland 3; het vijfde won met 20 van Kennemerland 6. De junioren elftallen speelden aldus: SIZO bIJmuiden a 103; SIZO aIJmui den b 43'. Aspiranten: Beverwijk aIJmuiden a 61; VSV eIJmuiden b 0—9; VSV dIJmui den c 91. Nieuwe muur bij de St. Antoniusschool De R.K. schoolvereniging St. Laurentlus heeft bij B. en W. van Velsen een verzoek ingediend om beschikbaarstelling van gel den voor het herstellen van de muur om de speelplaats van de onder haar bestuur staan de ,.St. Antoniusschool" te IJmuiden-Oost. Deze muur is door de storm op 1 Februari 1953 vernield. Het herstel kan derhalve niet tot het gewone onderhoud worden gerekend. B. en W. stellen de raad voor, de gevraagde medewerking te verlenen. Toekenning kindertoelage aan Velsense wethouders In de op 17 December gehouden vergade ring heeft de gemeenteraad van Velsen een voorstel aangenomen, waarbij B. en W. werden uitgenodigd, een commissie te benoe men, belast met de bestudering van de rechtspositie der wethouders. Deze commissie, gevormd door de leden van het Seniorenconvent, heet inmiddels haar werkzaamheden beëindigd. Bij haar onderzoek is zij tot de conclusie gekomen, dat het gewenst is, de totstandkoming van een kindertoelageregeling ten behoeve van de wethouders te bevorderen. Uit dien hoofde verzoeken B. en W. mach tiging om Gedeputeerde Staten in overwe ging te geven, te bepalen, dat aan wet houders van gemeenten, waar naar hun oordeel het wethouderschap bij voortduring een volledige dagtaak oplevert, boven de bezoldiging een kindertoelage kan worden toegekend overeenkomstig de bepalingen, welke voor burgerlijke rijksambtenaren zijn vastgesteld. Federatieve betrouwbaartheidsrit Op Zaterdag 28 Maart houdt de motorclub Haarlem en Omstreken de eerste federatieve betrouwbaarheidsrit van dit jaar. De rit, die tachtig km. lang is, is uitgezet door de Sportcommissie en loopt over primaire en secundaire wegen. De gemiddelde snelheid voor motoren tot 200 cc. en auto's is 36 km. per uur en voor motoren boven de 200 cc. 40 km. per uur. De start is om drie uur bij Hotel Parkzicht in Beverwijk. VARA-afdeling blijft zelfstandig De vele belangstellende V.A.R.A.-leden, die Maandagavond in het gemeentelijk ont spanningslokaal de afdelingsvergadering bijwoonden, vernamen van de voorzitter, de heer A. Versluis, dat het ledental toe neemt en is gestegen tot 423. Deze vooruitgang kenmerkte ook het jaarverslag van secretaris J. Kremer. In deze afdeling waren stemmen opge gaan om Velsen-Noord en Beverwijk samen te voegen, maar bestuur en leden van „Noord" verzetten zich hiertegen sterk, omdat de afdeling groeiende is en er voor Velsen-Noord nog vele perspectieven zijn. Besloten werd op 9 Mei een autotocht te houden naar „Flora 1953". In het bestuur werden herkozen de heren A. Versluis en A. v. Maanen, en als nieuwe bestuurders kregen zitting de heren A. v. d. Hof en P. v. Buren. Er vólgde tenslotte een uitvoerige dis cussie over het jaarverslag ten aanzien van de omroepgelden. Volgens de heer Boersma is het bij geen enkele omroepvereniging usance mededelingen te verstrekken over de besteding der omroepgelden. Houtstof voor de papierfabriek Maandagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweed se s.s. „Patria", dat van Gothenburg een lading van 750 ton houtstof aanvoerde. Maandag 23 Maart kwamen de haven van TJrpuiden binnen: IJstroom van Dover. Natos v. Lissabon. Amazones van Hamburg. Schippersgracht van Abö. Bali van Dja karta. Patria van Gothenburg. Bommo van Oslo. Amstelland van Las Palmas. Vertrokken zijn: Poolzee naar Rotterdam (met kraan). Libelle naar Bremen. Helene naar Calais. Amor, 22 v. Malta n. Piraeus. Amsteliddep, 21 v. Portland n. Tarakan. Amstelland, 23 v. Buenos Aires voor IJmuiden verwacht. Alibireo, 22 te Paranagua. Alhlasserdij'k, 22 te Antwerpen. Amerskerk, 20 v. Sydney te Melbourne. Axeldijk, 20 v. New Orleans te Houston. Aldafbd, 22 160 m. ZW. Lissabon n. Antwerpen. AHkaid, 23 te San Francisco die Sul. Alphard, 20 v. Rotterdam! te Pto Alegre. Arerudsdijik, 20 v. Nelv York n. Rotterdam. Averdijk, pass. 22 Bahama's n. Le Havre. Aagtekerk, pasis. 21 Allbany n. Adelaide. Alnati, 22 4O0 m. Z. ten W. St. Vincent. Alpherat, 21 v. Rotterdam n. Bremen. Abbedijk, 21 v. Bremen te Antwerpen. Abbefkerk, pass. 21 Brothers n. Adien. A 1derami n, 22 455 m. W.NW. Port Said. Aludra, 21 95 m. W. Algiers n. Port Said. Amsteldiijik, 22 490 m. W.ZW. Flores. Aletta, 22 dwars Limga eil. Algendfo, 22 190 m. Z. Tereriffe n. Rio de Janeiro. Alp'hacca, 21 110 m. Z. ten W. Rio Grande. Altair, 22 110 rm ZW. St. Paulsrock. Appimgedijik, 21 600 m. ONO. Bermuda. Arkejdij'k, 22 260 m. ZO. Kp. Sable. Boskoop. 22 v. Barbados n. Trinidad. Breda, 22 v. Valparaiso n. Callao. Bloemfontein. 22 v. Durban te Amsterdam. Bintamg. 20 1020 m. W. ten Z. San Francisco. B'liid'endiijk, 21 200 m. ZO. Kp. Race. Ba am, 22 v. Amsterdam te Bremen. Baruimun, 21 v. Pari-gi n. Posso. Batoela, 23 te Tj. Priok. Barito, 21 v. Makassar n. Kende ri. Baud, 22 v. Singapore n. Tj. Priok. Bewean, 22 v. Makassar n. Soerabaja. Caltex Pernis, 22 Si don te Rotterdam. Cottica, 22 v. Paramaribo n. Amsterdam. Cronenlburgh, 22 v. Boston naar Amsterdam. Call-isto, 22 560 m. W. ten Z. Valentia Ierl. Cistuila, 21 t.h.v. Noordp. Borneo. Cleodora, 22 130 m. W. Manilla. Caltex Nederland, pass. 22 Kp. Vilano. Caltex Utrecht, 22 80 m. O.NO. Aligiers. Camphuys, 22 v. Kwand'ang n. Menado. Ceronda, 22 rede Singapore. Dongedijk, 21 v. Rotterdam te Vancouver. Dui vend recht. 21 v. Londen te Vlaardingen. Diernerdijk, 21 850 m. O.ZO. Acapulco. Eemdijk, 23 v. de Golf v. Mexico te Rotterdam. Esso Amsterdam, 21 v. Batonrouge te Rotterdam E trema, 22 210 m. O. Ceylon. Friesland. (SSM). 21 v. d. Tyne te Rotterdam. Felipes, 22 v. Port Dickson te Telokanson. Gordias, 22 v. Hamburg te Gdynia. Gaddlla, pass. 22 Sabang Ga roet, 21 v. Indonesië te Rotterdam. Gravel and, pass. 21 Fernando Noronha n. Las Palmas. Groote Beer. 22 510 m. W. ten Z. Valentia. Ganymedes, 21 230 m. O.NO. Fayal. Gouwe, 22 490 m. N. Dakar. Hector, 22 v. Valencia te Rotterdam. Hermes, 23 v. Santiago do Cuba te Baltimore. Hercules. 21 v. Thessaloniki n. Tzmir. Hydra, 21 ten anker San Fëlix Orinoco rivier. Japara (KRL), 19 te Portland Kertosono, pass. 23 Minicoy n. Djibouti. Kieldrecht, 21 te Singapore. Kota Ag-oeng. 21 4.45 u. v. Suez n. Djibouti. Kedoe, 22 v. Hamburg te Rotterdam. Kota Gede, pass. 22 Ras al Hadd n. Damman. Kalabahi, 21 v. Namlea n. Sanana. Kalimantan, 23 te Belawan. Karossa, 23 v. Ambon te Makassar. Karsdk, 22 v. Leok n. TolitoM. Kasimbar, 21 te Telodialem. Lutterkerk, 23 v. Massawa n. Suez. Loenerkerk, 21 v. Calcutta te Rotterdam. Lissekerk, 21 v. Perz. Golf te Rotterdam. Laagkerk, pass. 21 Bougie. Lekkerkerk, pass. 22 Jabal Zuqar n. Suez. Lemsterkerk, 21 nog te Koewait. Lombok, 22 250 m. N. Belem. Luna, 22 v. Amsterdam te Bremerhaven. Mentor, 21 v. Rotterdam n. Algiers. Maasdam, 21 v. New York te Rotterdam. Macoma, 21 v. Mena al Ahmadi n. Bahrein. Merwede, 22 te Bremen. Mi tra, 22 v. Napels te Taranto. Mataram 20 v. Suez n. Penang. Myon1'! 1 v. Belfast n. Ardrossen. Notru Middel!. Zee te Amsterdam. Noord u v. New York n. Rotterdam. Nesto, v. Port of Spain n. Paramaribo. Nieuw Amsterdam, 21 v. Havanna te New York. Nigerstroom, 21 v. Pointe Noire n. Pt. Harcourt. Ovula, 23 v. Rastamira n. Mormugao. O ran, 22-23 v. Aden te Djeddah verw. Orestes, 21 v. New York n. Port au Prince. Amala, 21 v. Algiers te Napels. Prins Fred. Willem, 23 te Valencia. Fbrontis, 19 te Port Swettenham. Polydorus, 22 v. Singapore n. Belawan. Prins Willem III, 22 v. Kristiansand n. Oslo. Prins Willem V, 21 v. Le Havre te Duinkerken. Prins Maurits,, pass. 22 Goeree. Pygmalion, 22 540 m. W. Finisterre. Rotti, 20 v. d. rede te haven Singapore. Radja, 22 v. Port Said n. Frederikstad. Ridderkerk, 22 v. Ummsaid te Bahrein. Riouw, 22 v. New Orleans te Charleston. Roepat, pass. 22 Kp. Bon. Rotula, 22 v. Freeport te Curagao. Rijndam, 23 v. Rotterdam te New York. Reael, 22 v. Muntok n. Palembang. Rijnkerk, 21 v. Hamburg te Bremen. Rijnland, 22 ten anker Elbe. Salland, pass. 22 Recife n. Rio Grande do Sul. Soestdijk, 22 v. Soerabaja te Sungeigerong. Stad Vlaardingen, 21 v. Narvik te Vlaardingen Scherpendrecht, 21 v. Santos n. Recife. Samarinda, 19 te Lorenzo Marquez. Straat Makassar, 20 v. Manilla n. Singapore. Stad Maastricht, 22 v. Bagnoli te Huelva. Stentor, 22 v. West-Indië te Amsterdam. Stad Amsterdam, 21 v. Narvik te Middlesboro. Sabang, 21 v. Tj. Priok n. Singapore. Sibigo,22 te Palembang. Sagli, 21 te Sibolga. Sillndoeng, 22 te Padang. Sinabang, pass. 21 eil. Sanana. Sliedrecht, 22 te Sheeroess. Stad Alkmaar, 22 546 m. O. Bermuda. Stad Dordrecht, pass. 22 eil Wight. Stanvac Pendopo, 22 te Haiphong. Stanvac Talang Akar, 23 v. Sungeigerong te Tj. Uban. Straat Banka, 22 v. Balïkpapan. te Isabela. Straat Soenda, 22 v. Osaka te Hongkong. Taldsse, 23 v. Amsterdam te Tj. Priok. Tara, 21 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Tegelberg, 22 v. Singapore n. Miri. Ternate, 23 v. Rotterdam te Tj. Priok. Tomind, pass. 22 Lissabon n. Londen. Taria, 22 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Tarakan, 20 v. Amsterdam te Tj. Priok. Tara, 22 te Victoria. Themisto, 22 v. Port Arthur te Manchester. Tabian, 21 v. Amsterdam n. Indonesië. Tabinta, 21 voor anker bij Zeebrugge. Tankhaven I 23 v. Saigon te Sungeigerong. Tankhaven II, 23 te Belawan. Tankhaven III, 22 v. Sungeigerong n. Saigon. Teiresias, 21 100 m. W. Kreta. Tiberius, 22 280 m. NW. Azoren. Titus, 21 v. d. Elbe n. Bremen. Tjibantjet, 23 v. Singapore te Moji. Tjiluwah, 22 te Tj. Priok. Tjimenteng, 22 v. Tacloban te Dumaguete. Tjisadane, 23 v. Miri te Hongkong. Tjiwangi, 22 v. Muntok n. Singapore. Veendam, 22 365 m. W. Scilly's n. Southampton Van Outhoorn, 22 te Balïkpapan. Van Riemsdijk, 22 v. Soerabaja n. Semarang. Waal, 23 v. Alexandrië t elzmir. Willem Ruys, 23 te Singapore. Willemstad, 21 v. La Guaira n. Port of Spain. Winterswijk, 21 v. Manzanillo te Santiago de Cuba. Waterland, 23 te Ilheus. Waikelo, 23 te Tj. Priok. Waingapoe, 21 v. Soerabaja n. Makassar. Westerdam, pass. 22 Startpoint. Woensdrecht, 21 50 m. N. Kp. Enggano. Wonosari, 22 140 m. ZO. Midway. Zeeland (KRL), 21 v. Baltimore te Charleston. Zuiderkruis, 22 460 m. Z.ZO. Kp. Palmas. Zijpenberg, 22 Suez gepass. Zeeland (SSM). 21 v. Rotterdam n. Dunston. Zonnewijk, 22 580 m. N.NW Fernando Noronha. KLEINE VAART Att, 21 v. Hamburg n. Avonmouth. Ariioudspolder, 24 v. Oporto te Antw. verw. Aruba, pass. 22 VHssaogen. Actinia, 21 v. Londen naar Loriënt. Aktjo, 22 v. Wvestervik te Vlissingen. Anigeja, 21 v. Gent te Vlissingen. Asuncion, 22 v. Rotterdam te Hamburg. Atlas, 21 v. Oran naar Vilgo. Annie, 21 v. Southampton te Barrow. Atlantic, 20 te Perth. Betty Anne II, 23 te Noordstadlanidt. Bill, 20 v. Gent n. Londonderry. Bernisse, verm. 23 v. Rotterdam n. Antw. Berend, pass. 21 Vlissingen. Batavier III, pass. 22 Finisterre. Betty, 21 v. Fowey n. Amsterdam. Blue Boy, 23 v. Rotterdam te Helsingborg. Catharina, 20 te Klnigslynn. Casana, pass. 23 Kiel. Carpo. 21 v. Rotterdam te Antwerpen. Catharina, 21 v. Methil n. Hamburg. Coolhaven, 22 v. Mogador n. Rouaan. Cornelia b II, 24 v. Barcelona te Cork verw. Guragao, 20 te Par. Da je Bohmer, 21 v. Livorno te Genua. Deneb, 24 v. Vlaardingen te Whitehaven verw. Deo Gloria, 20 te Immingham. Douiro, 21 te Napels n. Messina. Deo. Duce pass. 23 Kiel. Duiveriland, pass. 23 Kiel. Doilard, pass. 21 Vlissingen. Elseniburgh, pass. 22 Kp. St. Vincent. Emengo, pass. 23 Holtenau. Ëvertsen, 21 v. Huelva n. Gal way. Franka, 21 v. Bayonne n. Liverpool. Frisia, pass. 22 Kp. de Gata. Globe, 20 te Huil. Gaa'sterland, 21 v. Harlingen n. Goole. Gerry, 20 v. Goole te Kopenhagen. Helvetia, 21 v. Dordrecht n. Antwerpen. Ha-st I, verm. 23 v. Leixoes n. Liverpool. Hast III, 22 v. Kiel. Hada, 21 v. Marseille n. Casablanca. Hartel, 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Henri ca 21 v. Leixoes n. Belfast. Ilias. 22 te Algiers naar Asd. Joost, 21 te Partington van Dublin. Julia, pass. 23 Brumsbtittel Jokurma, 22 v. Rotterdam te Antwerpen. Karei, 21 v. d. Humber te Vlissin-gen. Koningshaven, pass. 21 Ouessant. Katheel, pas. 22 Vlissingen. Lacra, 22 v. Aaliborg te Esbjerg. Lies, 21 v. Lowestoft te Antwerpen. Leuvehaven, pas. 21 Vlissingen. Lucas Bols II, 21 v. Kyngslynn n. Gr. Yarmouth Marcella, 22 v. Ellesmereport n. Hamburg. May Star, 21 v. Vlissinigen n. Wic'klow. Mir a ch, 21 v.- La Pallice te Bordeaux. Monica, 23 v. Dublin te Ardrossan. M:ary, pass. 22 VMssingen. Marietie Bobmer, 21 v. Rouaan n. Dakar. Mascotte, pass. 21 Vlissingen. May Star, pass. 21 Vlissingen. Madio, 2 v. Londen te Vlissingen. Merak, 27 Las Palmas verw. Merwehaven, pass. 22 Ouessant. Muphrid, 23 ten anker bij Dungeness. Mame, 21 v. Osikarsiham n. Den Helder. Midsland, 21 v. Grangemouth n. Rotterdam. Missouri, pass. 20 Prawlepoint. Meeuw, pass. 22 Vlissingen. Nero, 22 van Almeria naar Malaga. Njord, 21 v. Lissabon te Leixoes. Noord, 23 v. Shellhaven n. Billingham. Nautic, pass. 21 VMssimgen. Nooreland, 20 v. Preston te Barry. Noorderhaven, 22 v. Hobro te Aaliborg. Nottingham, 21 v. Harlingen n. Leith. Pamir, 20 te Sunderland. Pa-lma, 21 v. Gdynia n. Kopenhagen. Pavo, 20 te Casablanca van Libourne. Pon to, 21 te Dublin van Barcelona. Pon.za, 21 van Rotterdam n. Londen. Pollux, 20 v. Londonderry n. Bremen. Rex, 20 v. Imminigham te Leith. Rita, pass. 21 Vlissingen. Regulus, 20 te Bilbao. Rapid, 22 v. Le Havre. Rian, 20 te Southampton. Robert, pass. 23 Holtenau. Rose Marie, pass. 23 Kiel. Sporota, 22 v. Aalbong te te Esbjerg. Si an, 21 v. Dendermonde n. Aalborg. Spes, 23 v. Delfzijl te Leith verwacht. Servus, 21 v. Newcastle n. Aviles. Suriname, 22 v. Zijpe te Antwerpen. Ton, 20 te Astham. Tom van der Heide, 22 te Casablanca. Tilly, 21 van Boness n. Sunderland. Triton, pass. 22 Vlissingen. Theano, pass. 22 Lizard Head. Ton, 23 te Manchester. Staging per afroep. De kabeljauwen, die gisteren in geringe hoeveelheden aan de markt verschenen, mochten zich in de felle belangstelling van de handel verheugen en de prijzen stegen bij iedere afroep zo'n 5- per regel, waardoor de zware knapen ten slotte op 70.— belandden, na eerst 55. gegolden te hebben. Daling per afslag. De haring deed het net andersom: naarmate de afslag vorderde zakte er hoe langer hoe meer Silverpitt door de bodem en natuurlijk waren de kleine Silverpitten, waarop nog steeds roekeloos jacht wordt gemaakt, het eerste de dupe. De beste, uitgezochte partijtjes en de Noordharing hielden de eer nog enigszins op en noteerden regelmatig 16.— per kist. Schol wisselvallig. De schol was gisteren uitermate grillig, doordat de kwaliteiten erg uiteenliepen. Voor het grove en gestripte goed werd 23.tot 18.betaald, maar de dichte kleintjes verdwenen zonder respijt ter vismeelfabriek. De tweeën zaten er tus- senl in. Tong stabiel. De tongprijs was tijdens de drukke Maandagmarkt op de grove slips na vrij stabiel. Er was vaak nauwelijks vol doende, om de gretige kooplust te bevredigen en 1.80 per kilo voor de normale soorten met 2.25 a 2.10 voor de lappen was daar van het gevolg. Makreel had het moeiljjk. De makreel- prijs ging gebukt onder een te grote aan voer, zodat de handel zich de weelde kon veroorloven alleen de grove soorten uit te zoeken en er 13 15 voor uit te tellen, terwijl het grootste deel van de kleintjes met het beruchte blauwe briefje werd belegd. Korte Herman. Na een goede weekreis kwam de Herman met 21.000.uit de bus. De Allan Water noteerde 19.300.— voor 10 dagen en de Abraham deed 16.200.voor 9 dagen. VIOS nummer drie. Met de VIOS als derde is het aantal trawlers voor Vanmorgen gestegen tot drie; een uitzondering voor een „gewone" Dinsdagmarkt. Er was veel ma kreel bij vanmorgen en de vangst-opgaven zagen er als volgt uit: Tzonne 50 kisten schelvis en piepers, 800 makreel, 40 zwarte kool, 200 wijting, 200 Noordharing, 50 kabel jauw en gul en 10 varia; de Thorina met 160 schelvis, 60 kabeljauw en gul, 80 gestripte wijting, 10 dichte dito's, 440 makreel, 15 di versen, 25 radio en 330 „stijve" plus dan de Vios met 1300 makreel, 150 Noordharing en 50 varia. Blauwpijpjcs op mars. Nog onverwacht is de makreel losgekomen en enkele schepen hebben zich in 8 dagen zelfs aardig vol weten te vangen met deze prachtige vis. De Vios en de Mary hadden al ruim 1200 kisten, en gisteren stonden er al ruim 1300 kisten van 3 schepen in de hal; vandaag waren het er 2500, terwijl de Woensdagmarkt op ruim 2000 kisten kan rekenen van twee trawlers. Middenweek. Voor morgen staat geno teerd de Mary (60 schelvis en piepers, 60 kabeljauw en gul, 25 wijting, 1200 makreel, 300 Noordharing, 40 radio en 15 stokkebit en 10 tarbot en schol. Het schip kwam Maan dagnacht al binnenlopen om zeker te zijn van een losbeurt aan de middeinweekse markt. Verder worden verwacht de Kw 85, 76 en de Sch. 7. Winch-vertraging. De Eli heeft Zondag avond een ernstig mankement aan de winch gekregen en het leek er eerst op, dat de reis afgebroken moest worden. Maar de beman ning liet zich niet kennen en repareerde de Zaak op zee en zette de visserij voort. In middels is de trawl al een keer met de hand binnengehaald een klus van drie uur, die gelukkig het stille weer „mee" had. Oor spronkelijk zou het schip dan maar morgen markten met zijn 20 diversen, 20 dichte wij ting, 50 kabeljauw en gul en 200 stijve kabel jauwen, maar nu de zaak weer gezond is, wórdt het wel Donderdag of Vrijdag, zo deelde de rederij ons mee. Mooi vaaigentjc Tarbot. Een wel zeld zame vangst tarbot maakte de Martha (IJm. 75) met de laatste reis buit. In totaal werden ruim 45 kisten van 50 kilo buitgemaakt, waarvan bijna 1000 kilo „uitleggers". Voorts had de Martha nog 30 kisten ijsskabeljauw en 300 „stijve" en 100 kisten andere soorten vis completeerden de vangst. Marktprijzen. Heilbot 2.652.10, Gr. tong 1.891.78, Grm. tong 1.841.60, Kim. tong 1.92—1.72, KI. tong I 1.90—1.76, KI. tong II 1.43—1.21, Tarbot I 2.05—1.40, alles per kg. Tarbot II 72—62, Tarbot III 67—57, Tar bot IV 6052, Gr. griet 52, Tongschar 100—69, KI. schar 35, Schartong 41—36, Gr. schol 3616, Grm. schol 4624, Kim. schol 59—26, KI. schol I 37—23, KI. schol II 28—8, Schar 24—14, Bot 13—8, V. haring 14—11, Makreel 15—10, Gr. schelvis 9449, Grm. schelvis 8357, Kim. schelvis 68—53, KI. schelvis I 61—53.50, KI. schelvis II 5126, Wijting 418, Gr. gul 47, KL gul 27, KI. wolf 46—36, Poontjes 2610, KL koolvis zw. 30, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 14060, Gr. koolvis zw. 70—57, Gr. leng 78, Gr. wolf 90—76, alles per 125 kg. Aanvoer. Totaal 9500 kisten. Besommingen. VI. 77 Abraham 16.200, IJm. 74 8530, IJm. 221 8860, EO 2 2350, Kw. 75 5390, Kw. 28 3830, Kw. 20 4740, Kw. 85 440, Kw. 155 2870, Kw. 197 3010, Kw. 166 2260, Kw. 107 2370, Kw. 17 2860, Kw. 114 2430, Kw. 84 5480, Kw. 108 1440, Kw. 162 3500, Kw. 169 2790, Kw. 175 50, Kw. 65 2650, Kw. 91 3150, Kw. 29 2800, Kw. 125 2180, Kw. 69 2300, Kw. 89 2700, Kw. 26 2880, Kw. 19 2890, Kw. 67 2440, Kw. 24 5250, IJm. 99 4120, IJm. 316 2300, IJm. 230 1490, WR 33 2500, RO 29 815, Am. 18 2870, Am. 17 3250, Kw. 133 2410, Kw. 53 2130, Kw. 77 1730, Kw. 98 3610, Kw. 21 1870, Kw. 34 3230, Kw. 210 1670, Kw. 27 2230, BU 33 2410; 2 trawlers met 39.700. Tinda, 20 te Cardiff. Twee Gebroeders, 22 v. Agadir n. Nantes. Vrouwepolder, 22 v. Lissabon te Oporto. Volharding. 21 v. Safi te Nantes. Van Brakel, 21 te Cork. Vlieland, 21 v. Kopenhagen n. Rouaan. VrijbuKgh, pass. 22 Ouessant. Viking, 22 v. Holbek te Gothenburg. Westlaan, 23 v. Hamburg te Rotterdam verw, Walenburgh, pass. 23 Burllngs. Willem Barendsz, 21 v. Goole n. Loriënt. Zeevaart, 21 v. Vlissingen n. Stettin. SLEEPVAART Etoro, 22 v. Rotterdam te Istanboul. Loire, 21 dwars Kp. Corbelln. Noordizee, 22 70 m. ZW. Ouessant. Poolzee, 23 te IJmuiden. Witte Zee, 21 t.h.v. Kp. St. Vincent. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van: te abonneren op RENNEMER COURANT 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnés dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7