Koningin Mary van Engeland rustig slapende overleden Franse protocollen aanvaard in de interim-commissie Weerbericht Bohlen Londens feestelijke kroningssfeer plotseling omgeslagen in rouw Lenteweer Haarlems Dagblad Accoord over de EVO Thans f 85,1 millioen in Rampenfonds Tsjechisch verkeers vliegtuig ontsnapt Het woord is aan... Wijziging in verhouding F rankrijk-Saarland McCarthy's beschuldiging volkomen ongegrond Weer atoomexplosie bij Las Vegas Grootscheepse hulp van Rode Kruisliga op komst Vijf inzittenden verkozen de vrijheid Louis de Bourdon moet rustkuur ondergaan Voor Nationale Rampenfonds V.S. verbieden invoer van melkpoeder 67e JAARGANG No 218 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 25 MAART 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 65 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE SENATOR MacCarthy, kampioen- spokenjager van de Verenigde Staten van Noord-Amerika, is tegen de benoeming van Charles Bohlen. Hij vertrouwt Char les Bohlen niet. De minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles vertrouwt hem daarentegen wel en heeft hem daarom als ambassadeur te Moskou benoemd. Hij wordt nu door zijn partijgenoot gehin derd. Het merkwaardige is wel dat Mac Carthy, die voortdurend op jacht was tij dens het régime-Truman, het bewind dus van de democratische partij, met blijkbaar onverflauwde animo doorraast nu zijn eigen partij, de republikeinse, aan het be wind is. Het doet wat vreemd aan. Het doet de vraag rijzen, hier in de verte waar Wij van direct contact met zulk een per soonlijkheid verstoken zijn en ons telkens weer verbazen: of senator MacCarthy ooit zijn jacht zou staken, tenzij hij zelf presi dent der Verenigde Staten werd. Daar lijkt voorlopig niet veel kans op te zijn, maar men weet het nooit. Trouwens: zelfs als hij president werd, zou hij dan ophouden? Is hij niet veeleer een jager dan een poli ticus? Te Washington heeft men redenen ge noeg om de uitzending van de nieuwe am bassadeur naar Moskou te bespoedigen. Er is daar een nieuwe regering in functie ge treden en dat feit alleen geeft er al alle aanleiding toe. Maar bovendien schijnen de verklaringen van die regering zowel als de veranderde toon der Sovjet-Russische vertegenwoordigers bij de U.N.O. en van de Russische afvaardiging in Oost-Berlijn erop te duiden, dat het régime-Malenkov naar beter verhoudingen met het Westen streeft. Men kan deze verschijnselen met twijfel en zwartgalligheid beschouwen of er hoopvol door gestemdworden. Dat is een kwestie van temperament. In ieder geval nopen zij tot nauwkeurige waarne ming ter plaatse en openen zij de kans op nieuwe besprekingen. In een dergelijke si tuatie heeft men zeer zeker behoefte aan het optreden van een bekwame ambassa deur. Charles Bohlen's diplomatieke staat van dienst is indrukwekkend genoeg. Hij is pas achtenveertig jaar oud, maar hij heeft al vijfentwintig jaar arbeid in die dienst ach ter de rug. Daarbij heeft hij al sinds 1934 telkens weer functies aan de ambassade te Moskou bekleed. Hij is er vertaler, consul, tweede secretaris, in oorlogstijd eerste se cretaris geweest. Hij heeft als lid der Ame rikaanse delegatie aan ettelijke belangrijke internationale conferenties, waaronder die te Yalta en te Potsdam, deelgenomen. Hij is minister Marshall's adviseur in Sovjet- Russische aangelegenheden geweest. Hij spreekt vloeiend Russisch en heeft zich bij de conferenties van Roosevelt en Truman met de Russen dan ook als tolk verdienste lijk gemaakt. Maar senator MacCarthy verkettert hem. In het senaatsdebat over Bohlen's benoe ming heeft hij er gisteren op aangedron gen hem te onderwerpen aan een onder zoek met de „lie detector" de leugeti- onidekker, dat bizonder apparaat waar van men blijkbaar aanneemt dat het niet alleen emoties bij de ondervraagde re gistreert, maar ook feilloos opheldering geeft ten aanzien van de vraag of hij jokt of niet. Met een vastgebonden arm zit men in een stoel om dit soort van proef te on dergaan. Het lijkt vreemd dat men iemand, die een dusdanige staat van dienst achter- zich heeft dat de minister van Buitenland se Zaken hem voor een der belangrijkste ambassades heeft uitverkoren, aan een dergelijke behandeling zou onderwerpen. Dit is blijkbaar niet alleen een ouderwets Oude Wereld-idée, want de democratische senator Humphrey merkte op, dat de aan vallen op Bohlen op het critiekste ogen blik ten aanzien van de buitenlandse be trekkingen de positie van de president ver zwakken en de toekomstige positie van de ambassadeur ondermijnen. Ja, dat zou men wel zeggen. Daarop onthulde de republi keinse fractieleider, senator Robert Taft, dat ook president Eisenhower hem gezegd had dat hij een sterk voorstander is van Bohlen's benoeming. De bezwaren, zei de voorzitter van de commissie van buitenlandse betrekkingen, gelden ten eerste het feit dat Charles Bohlen te Yalta en Potsdam als tolk van de presidenten Roosevelt en Truman is opgetreden. Dit lijkt wel een erg raar be zwaar: is het al verdacht als iemand vloeiend Russisch spreekt? Verder bewe ren Bohlen's tegenstanders dat een rap port van de federale recherche betreffen de zijn betrouwbaarheid niet op de juiste waarde is geschat en dat er punten in voorkomen, die zijn benoeming in de weg zouden staan. Dat heeft de regering, die het rapport kent, evenwel niet gevonden en men verbaast zich wel over de wijze, waarop zij uit eigen politieke kring aan gevallen wordt over een benoeming. Enfin, dit debat zal, naar verwacht wordt, drie dagen duren en als de Senaat tenslotte de benoeming toch bekrachtigt zal men nog eens kunnen nadenken over de waarschu wing van senator Humphrey, dat de posi ties van de president en van de ambassa deur door de aanvallen verzwakt zijn. Onze Europese toepassingen der democra tie zijn allerminst zonder feilen en men moet er steeds op bedacht zijn, ze te ver beteren. Maar bij dit Amerikaanse voor beeld moeten wij zeker niet in de leer gaan. R. P. Bohlens benoeming WASHINGTON (Reuter). De senato ren Taft (Republikein) en Sparkman (De mocraat), die door de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen waren aangewezen om het rapport van het fede rale recherchebureau (FBI) inzake de nieuw-benoemde ambassadeur te Moskou, Bohlen, te onderzoeken, hebben na bestu dering der stukken verklaard, dat zij niets gevonden hebben, dat niet reeds bekend was aan de commissie van buitenlandse betrekkingen. Zoals bekend, had senator McCarthy te kennen gegeven, dat er niet voldoende aandacht aan dit rapport was besteed en dat het gegevens bevatte, die een benoeming van Bohlen in de weg zou den staan. McCarthy had tevoren verklaard, dat hij zich bij de uitspraak van Taft en Spark man zou neerleggen. (Van onze correspondent in Londen) Het einde van Koningin Mary is gisteravond om twintig minuten over tien op vreedzame wijze gekomen, na een dag van dramatische bulletins over de snelle achteruitgang van haar toestand. Om elf minuten over elf (En gelse tijd) kondigde Churchill haar dood in het Lagerhuis aan. Terwijl Londen zich in feestgewaad hult voor de naderende kroning op 2 Juni, heerst er thans plotseling diepe rouw. De vrees van de afgelopen weken, toen Koningin Mary langer dan bij andere ongesteldheden het bed moest houden, bleek helaas gegrond. Er was de stille hoop dat de toen bijna 86-jarige de kroning van haar kleindochter nog zou mogen beleven. Men wist dat zij een ijzeren wilskracht bezat. De steeds terugkerende maag stoornissen hadden echter haar weerstand gebroken. Juist nadat Maan dagavond was aangekondigd, dat na een rustige nacht haar toestand be vredigend scheen, en van regelmatige berichten zou worden afgezien, nam haar ziekte plotseling een wending ten kwade. In de arbitrale uitspraak in het geschil tussen „De Ommelanden" en de A.N.A.B. was bepaald dat 65 arbeiders weer te werk gesteld moesten worden. De directie heeft voor 85 arbeiders dispensatie gevraagd, maar deze is voor slechts twee personen toege staan. De overige 53 zullen op 30 Maart weer moeten worden aangenomen. Even voor het middaguur verscheen gis teren het allereerste bulletin, nadat tot dusverre slechts perscommuniqué's waren verstrekt. Vette koppen in de avondbladen, die hier de gehele dag door verschijnen, alarmeerden het land: „Reden tot bezorgd heid", anderhalf uur later een tweede bul letin: „Toestand ernstiger. Het hart in hoge mate verzwakt." Duizenden stroomden naar het hoge, brede huis van Koningin Mary aan de Mali, waar al spoedig de gan se Koninklijke familie zich verzamelde. Ook de Hertog van Windsor was aanwezig. Het kleine bulletin hing ingelijst aan het ingangshek. Iedereen las het en zweeg. Zo stond men urenlang tot diep in de avond voor de poort van Marlborough House. Om zeven uur verscheen het derde bulletin: „De krachten nemen af, maar Hare Majes teit slaapt rustig." Onafgebroken zoemden de auto's langs drie zijden van het huis, dat geheel donker achter de hoge met klimop begroeide muren lag. Het veroorzaakte geen hinder, omdat Londen een stad is zonder claxon- geloei. Het was de eerste zachte lente avond, een fijne mist hing tussen de ge bouwen en versluierde het groene gaslicht der lantaarns. Met een harde metaalklank sloeg de klok van het terzijde gelegen roetzwarte St. James Palace. Hoog aan de hemel stond de kleine maan. Het enige geluid kwam van de garde-soldaten in hun lange grijze tuniek en de hoge, zwarte bontmutsen op, die op de voorgeschreven wijze voort durend hard op de grond stampten bij het wenden. Dit mechanisch gestap en gedraai ging gewoon door evenals de luide bevelen bij de wisseling van de wacht. Koningin Mary zou het niet anders gewild hebben. Voordat de B.B.C. om elf uur sloot, werd voor de microfoon een gebed voor Koningin Mary en de leden van haar familie uitge sproken. Zij was toen echter reeds gestor ven, maar dat was nog niet bekend ge maakt. Om kwart over elf verscheen het laatste bulletin: „Terwijl zij rustig sliep, is Ko ningin Mary om twintig minuten over tien overleden." De B.B.C. zal vandaag slechts nieuws uitzenden. Vanavond om kwart over negen (kwart over tien Nederlandse tijd) zal Churchill een herdenkingsrede voor de radio uitspreken. De kroning Koningin Elizabeth zal vandaag over de periode van de hofrouw beslissen. Waar schijnlijk zal deze zes weken duren, zodat de kroning gewoon zal doorgaan. Reuter meldt: Koningin Mary heeft op haar ziekbed de wens tot uitdrukking ge bracht, dat haar ziekte op geen enkele wijze de plannen voor de kroning van Ko ningin Elizabeth op 2 Juni zal belemmeren. Naar verluidt, zal de kroningsplechtig heid in elk geval doorgaan. Koningin Mary zal in Windsor Castle bij gezet worden, naast haar echtgenoot, George V, en George VI, de zoon die zij overleefde. De enige dochter van wijlen Koningin Mary, de Princess Royal Mary, is bij het overlijden van haar moeder tegenwoordig geweest. De Hertog van Windsor, die op de dag reeds tweemaal bij zijn moeder was geweest, werd gewaarschuwd doch kwam pas tien minuten nadat Koningin Mary overleden was, op Marlborough House aan. Daar het overlijdensbericht pas na elf uur gisteravond door de radio werd ver spreid, kwamen vele Britten er pas heden ochtend van op de hoogte door radio of krant. Uit alle wereldstreken, van het gemene best en andere landen, komen inmiddels de condoleanties binnen. Waarschijnlijk zal de uitvaartdienst niet worden gehouden in Westminster Abbey, daar hier reeds voorbereidingen voor de kroning aan de gang zijn, doch in de St. Paul's kathedraal. (Voor een beschouwing over de levens loop der overleden vorstin zie pag. 3). Koningin Mary De interim-commissie van de Europese Verdedigings-Gemeenschap heeft Dinsdag algemene overeenstemming bereikt over de door Frankrijk voorgestelde aanvullen de protocollen bij het EVG-verdrag, aldus is Dinsdagavond te Parijs officieel bekend gemaakt. Het secretariaat van de interim-commis sie heeft na een Dinsdagavond gehouden vergadering het volgende communiqué gepubliceerd: „De interim-commissie van de Europese Verdedigings-Gemeenschap heeft de bestu dering van de protocollen, die haar op 11 Februari door Frankrijk werden voorge legd, beëindigd. Er is algemene overeenstemming bereikt en de zes betrokken regeringen zullen thans op de hoogte gesteld worden van de aanbevelingen waaromtrent zij een beslis sing zullen moeten nemen." Een woordvoerder van de commissie wilde hoegenaamd geen commentaar leveren op het communiqué. Zekere vertegenwoordigers van delega- LAS VEGAS (A.F.P./Reuter). Op de proefterreinen bij Las Vegas (V.S.) heeft men gistermiddag om 14.13 uur (Ned. tijd) weer een atoomontploffing teweeggebracht. De thans waargenomen lichtflits was veel helderder dan die van de ontploffing van Dinsdag. Enkele seconden na de flits rees een grote wolk, koraalrood, omhoog boven de Yuccavlakte, waar de commissie voor atoomenergie haar proefterreinen heeft. Naar het scheen, splitste de hoofdwolk zich op ongewone wijze, uitwaaierend aan de top. Volgens waarnemers zou dit verschijn sel echter door wind veroorzaakt kunnen zijn. Dertienhonderd soldaten zaten in man gaten op vier km afstand van de plaats der ontploffing. Volgens een bekendmaking van de com missie is de ontploffing teweeggebracht op een 90 meter hoge toren. Generaal Bullock, die de leiding had over de afdeling van 1300 militairen, zeide, dat er geen slachtoffers zijn gevallen. Verwacht wordt, dat nog 8 atoomonplof- fingen zullen volgen alvorens de eerste Amerikaanse atoomgranaat zal worden af gevuurd. Amsterdam breidt zich uit. Achter de molen aan de Haarlemmerweg verrijzen de huizen. Hoe lang zal de molen hier nog staan? ties hebben medegedeeld, dat de overeen stemming hoofdzakelijk werd bereikt, om dat de Fransen belangrijke concessies had den gedaan. Verder werd opgemerkt, dat de aanbevelingen van de commissie niet bindend zijn voor de regeringen. Men is te Parijs van mening, dat hoewel de Fransen alle moeite doen om de Ameri kaanse openbare mening te overtuigen, dat volledige overeenstemming over de Euro pese Verdedigings-Gemeenschap tot stand is gebracht, hetrvoor Mayer en Bidault zeer Moeilijk zal zijn om de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, te verzekeren, dat het Franse parlement het verdrag zal bekrachtigen, zelfs als de aanbevelingen van de interim-commissie door de regeringen van de vijf andere be trokken landen worden aanvaard. De stand van het Nationaal Rampen fonds was tot Dinsdagavond 85.100.000. hetgeen ten opzichte van Maandagavond een stijging betekende van 500.000. De verkoop van het fotonummer over de watersnood van het Haagse blad „Het Vaderland" in Denemarken door bemidde ling van de „A.G. Bladkompagniet" heeft 200.408 kronen opgebracht. Dit bedrag is ihans in het Nederlandse gezantschap te Kopenhagen overhandigd. Zweedse restauranthouders hebben de Nederlandse gezant te Stockholm een be drag overhandigd van 200.000 kronen (on geveer 145.000 gulden) voor hulp aan de slachtoffers van de watersnood. Het geld is in hotels, restaurants en cafés bijeenge bracht. Voorts is drie dagen een speciale herdenkingsmédaille verkocht. Kunstveiling Ook gisteren is eerst na middernacht de Rampenfonds-kunstveiling in het Haagse gemeentemuseum beëindigd. De totale opbrengst van het twee dagen veilen der geschonken kunstvoorwer pen ten bate van het rampenfonds, bedraagt 35.615.Dit resultaat heeft de verwachtingen van de organisato ren ver overtroffen. Na besprekingen in Genève met diverse leiders van de Liga van Rode Kruisver enigingen is de heer Walter B. G. Reynolds, vertegenwoordiger van Nederland bij de Liga teruggekeerd. De heer Reynolds, een der directeuren van het Canadese Rode Kruis houdt zich tijdelijk in Nederland op met de opdracht zich bezig te houden met de hulpverlening voor de getroffen ge bieden. Textiel, huizen, werktuigen Hij schatte het totale bedrag, dat de Liga voor de hulpverlening zal uittrekken op vele millioenen guldens. Daar is in de eer ste plaats de hulp in textiel voor een bedrag van 1 '/2 millioen dollar. Zo snel mogelijk zullen grote hoeveelheden van 24 verschil lende huishoudelijke textielgoederen, waar voor orders geplaatst worden in verschil lende landen, naar Nederland worden ge zonden. In de tweede plaats zijn opdrach ten tot levering van in totaal 452 geprefa briceerde huizen geplaatst onder meer in Canada, Noorwegen, Zweden en Zwitser land. Ook hiermede zijn uiteraard enkele millioenen guldens gemoeid. De heer Rey nolds vermoedde dat de aflevering nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Tot slot zullen nog voor ongeveer 2 millioen dollar allerlei landbouwwerktuigen en ma chines als onderdeel van de hulpverlening worden geschonken. BONN (Reuter) Omtrent de landing van een Tsjechoslowaaks Jijnviiegtuig, Maandagavond, op het Frankfortse vlieg veld Rijn-Main heeft de Amerikaanse hoge-commissaris in Duitsland, James Conant, op een persconferentie nadere mededelingen gedaan. Het vliegtuig was zonder voorkennis van de meeste passagiers naar West-Duitsland gevlogen, nadat de makers van het ontsnappingsplan zich mid den in de lucht gewapenderhand meester van de situatie hadden gemaakt. De ont snapping was georganiseerd door een mar conist, die tijdens de oorlog bij de R.A.F. diende, en zijn vrouw. De man was na de oorlog werkzaam geweest in de Skoda- staalfabrieken te Pilsen. Twee jaar lang zochten zij naar een mid del om naar het Westen te komen en ten slotte kwamen zij in contact met een piloot van de Tsjechische luchtvaartmaatschappij, die hen wilde helpen. Deze piloot, die. Maandag het vliegtuig naar Frankfort bracht, is de 24-jarige Miroslav Slvak. Een vierde lid van het gezelschap was een in Joegoslavië geboren televisietech nicus. Het toestel had 25 passagiers en een be manning van vier aan boord. Het moest volgens de dienstregeling van Praag naar Brno, doch ongeveer halverwege begon het van zijn koers af te wijken. Op geringe hoogte vloog het de grens over naar West- Duitsland. Toen men de grens had bereikt, gingen twee van de vier deelnemers aan het plan naar de cockpit, gaven de marco nist een klap op zijn hoofd en namen de bediening van de radio over. De piloot, een der vier, bleef het toestel besturen. Het vierde lid van de groep, van wie er drie gewapend waren, bleef in de cabine om een oog te houden op de passagiers, van wie zich echter niemand van de ongewone gang van zaken bewust scheen te zijn. In de nabijheid van het vliegveld van Frankfort gekomen riep men de verkeers toren op.-Men gaf een uiteenzetting van de toestand en vroeg de verzekering, dat de politieke vluchtelingen aan boord van het vliegtuig asyl verleend zou worden. Het duurde een half uur, voordat deze ver zekering werd gegeven en zolang bleef het toestel boven het vliegveld cirkelen. Toen kwam de toestemming om op het militaire gedeelte van het vliegveld te landen. Na de landing besloten nog twee passa giers in het Westen te blijven. Een van hen was een voormalige onderwijzer, die zijn baan had verloren en de ander een architect. De gezondheidstoestand van de roman cier en dichter Louis de Bourbon laat zo veel te wensen, dat zijn artsen een rust kuur van een jaar, bij voorkeur in het Zwit serse bergland, noodzakelijk achten. Mr. Louis de Bourbon is een afstamme ling van de Naundorff-familie, die preten deert wettige erfgenaam van de Franse kroon te zijn. Als letterkundige verwierf hij zich een goede naam. Binnenkort ver schijnt een door J. W. F. Werumeus Buning geselecteerde bundel van Oude en nieu were verzen. Tot voor kort schreef Louis de Bourbon aan een roman over Lodewijk de Zeventiende van Frankrijk. Gedwongen door lichamelijke en geestelijke overver moeidheid heeft hij dit werk voorlopig moeten opgeven. Men schrijft deze slechte gezondheidstoestand mede toe aan de in spanningen, die hij zich in oorlogstijd als burgemeester van Oss voor zijn Joodse ge meentenaren getroostte. Om hem in staat te stellen tot rust te komen en zijn roman te voltooien hebben enige vooraanstaande kunstbroeders van de dichter, onder wie Victor van Vries land, Maurits Uyldert, Antoon Coolen, A. Roland Holst, Ben van Eysselsteijn, Fran- gois Pauwels, J. W. F. Werumeus Buning, Johan Luger, P. van den Aardweg (te Am sterdam, secretaris) en enige anderen zit ting genomen in een comité dat zich voor neemt de nodige fondsen voor de rustkuur bijeen te brengen. Anonymus: Goed genoeg is niet góed genoeg. Opbrengst tentoonstelling Rampenfonds Ju- lienaschool O'veen 12.53; Diverse karweit jes door kabouter T. B. 1.—; Van de leer lingen v. d T. L. Ossendorpschool, Le Maire- straat IJm.O. 40.—; P. N. S. Hollander in Amerika 112.50; Dancing H. K. B. 5.10; Dancing H. K. B. 21.50; Van Piet-Bram en Albert 16.53; Tweede oogst „Huize Parkzicht" 12.50; Dr. B. B.—Sharon (Mass.) U.S.A. 50.—. In onze verantwoording van Zaterdag j.l. stond verantwoord: Personeel Feestcentrale 120.—. Dit moet zijn: Personeel Fustcen trale. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationale Rampenfonds overgemaakt. De premier van Saarland, Hoffmann, en de Franse onderminister van Buitenlandse Zaken, Schumann, hebben Dmsdag een herziene algemene conventie tussen beide landen geparafeerd. De tekst der overeenkomst zal niet wor den bekendgemaakt, voordat de onderhan delingen over herziening van vier andere in 1950 gesloten conventies zullen zijn vol tooid. In de preambule van de algemene con ventie wordt gezegd, dat de overeenkomst gebaseerd is op het vooruitzicht van. een Europees statuut voor de Saar en dat zij ten doel heeft, de totstandkoming hiervan te bevorderen. Premier Hoffmann verklaarde Zondag, dat de voornaamste punten van de her ziene conventie zijn: Ten eerste afschaffing van het recht, van veto van de Franse vertegenwoordiger in Saarland en de oprichting van een arbi tragelichaam onder een neutrale voorzitter. Bovendien krijgt Saarland het recht om in de Franse unie consulaten op te richten en functionarissen af te vaardigen naar de Franse diplomatieke vertegenwoordigingen in landen, waar Frankrijk de belangen van Saarland behartigt. Saarland krijgt het recht paspoorten uit te geven en de bevoegdheid om de binnen landse rust te verzekeren, terwijl Frankrijk slechts verantwoordelijk blijft voor de buitenlandse veiligheid van Saarland. Op 8 April zullen de onderhandelingen worden voortgezet. De Franse premier, René Mayer, noem de de parafering van de algemene conven tie een grote stap voorwaarts. Hij was van oordeel, dat binnenkort ook de overige conventies in gewijzigde vorm kunnen worden geparafeerd. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse departement van Landbouw heeft bekend gemaakt, dat van 1 April af de invoer van melkpoeder, poeder van niet- afgeroomde melk en roompoeder verboden zal zijn. De maatregel is genomen om de binnenlandse producenten te beschermen. De regering had de invoer van melk poeder voor het eerste kwartaal van dit jaar reeds drastisch beperkt. Het K.N.M.I. deelt mede: De zon wist gisteren de mist en de laaghangende be wolking bijna overal in het land op te lossen, zodat de temperaturen in de voor middag snel konden oplopen en op tal van plaatsen tot meer dan 15 graden stegen. Hiermede kwam een eind aan de merk waardige toestand, waarbij het weer in ons land ondanks de hoge barometerstan den koud en somber was, terwijl in Duits land, Frankrijk en Engeland zonnig weer voorkwam met maximumtemperaturen van 19 tot 23 graden. Vandaag is het in geheel midden-, Zuid- en West-Europa lente weer, dank zij een gebied van hoge lucht druk, dat weinig tekenen van verzwakking vertoont. In Noord-Scandinavië daaren tegen vriest het meer dan 10 graden en valt nog sneeuw. Nog veel kouder is het boven Groenland en Noord-Rusland, waar plaatselijk meer dan 30 graden vorst voor komt. De grens tussen winter en lente liep vanmorgen van Zuid-IJsland via midden- Scandinavië naar West-Rusland. Talrijke depressies kwamen de laatste dagen in dit grensgebied tot ontwikkeling en trokken vergezeld van storm, regen of sneeuw naar Rusland. Het ziet er naar uit dat de laat ste depressie van deze reeks, die nu voor de Noorse kust tot ontwikkeling komt, zijn invloed wat verder naar het Zuiden zal uitstrekken dan zijn voorgangers, zodat verwacht mag worden, dat de wind mor gen uit Westelijke richtingen iets zal aan wakkeren. De neerslagkansen zijn echter nog zeer gering. De temperaturen zullen ook morgen hoog blijven voor de tijd van het jaar. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met aanvankelijk weinig en later toenemende bewolking. Aan vankelijk zwakke, later matige en langs de Waddenkust mogelijk tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en West. Vannacht slechts hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag iets minder zacht dan vandaag 26 Maart Zon op 6.30 uur, onder 19.03 uur. Maan op 14.56 uur, onder 5.06 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 25 Maart Hoog water: 0.22 en 13.03 uur. Laag water: 7.57 en 20.51 uur. Donderdag 26 Maart Hoog water: 1.41 en 14.03 uur. Laag water: 9.14 en 21.50 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1