Tweede Kamer heeft bezwaren tegen nieuw Marinehospitaal Het beleid inzake P.B.O. HOOGTEZON Wanneer komt de 5000e? Wereldnieuws PANDA EN DE HAND-VIS Geamendeerde Zondagswet zal nog in tweede lezing worden behandeld De radio geeft Donderdag Maartensdijkse tollen toch op 1 April weg ió het zo VJ WOENSDAG 25 MAART 1953 2 Deviezenvoorraad met 17 millioen gestegen Jeugdige straatrovers gearresteerd Chocoladefabriek overtrad Loterij wet niet Bewoners van Middel- harnis kunnen terugkeren Kerkelijk Nieuws Fusie van Kaiser met Willys Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS EERSTE KAMER H. J. MAERTENS N.V. Raab formateur in Oostenrijk Verjaardagen (Van onze parlementaire redacteur) Over een aanvullend begrotingsontwerp inzake aankoop voor f 250.000 van het buiten Eikenrode te Heemstede, teneinde dit in te richten als marinehospitaal, ont stond een vrij langdurige gedachtenwis- seling. Aanvankelijk had het rijk Huize Duinrust te Overveen, waar zich thans het Marine-hospitaal bevindt, willen kopen. Doordat men geen overeenstemming kon bereiken over de aankoopprijs, achtte de regering het nodig naar iets anders uit té zien. De heren Mol (K.V.P.), Krol (C.H.), Vermeer (P.v.d.A.) en Gort zak (C.P.N.) meenden, dat het aantal bedden, dat het nieuwe hospitaal kan be vatten het voorstel niet rechtvaardigde. Ofschoon staatssecretaris Moorman zijn uiterste best deed deze gemengde oppositie te overtuigen, zag hij zich tenslotte ge noodzaakt bakzeil te halen en schorsing van de beraadslagingen te verzoeken. Vervolgens kwam aan de orde het wets ontwerp, dat ten doel heeft aan de egali satie van de kolenprijzen een wettelijke grondslag te geven, passend bij de huidige internationale regeling. Het tempo, waar in wij onze prijzen zullen aanpassen bij die, vastgesteld door de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap, was hierbij niet aan de orde, zei minister Z ij 1 s t r a. Het gaat nu louter om het leggen van een grondslag voor tijdelijke voortzetting van het sinds 1945 gevoerde beleid inzake de kolenprijzen. De heer Janssen (K.V.P.) klaagde over vele onzekerheden, waarvoor men zich thans geplaatst ziet. De heren W e 11 e r (K.N.P.) en Zandt (St. Geref.) vonden dat men thans in de mist voer. Vooral de heer Weiter liet zeer sombere klanken over de zijns inziens wrange vruchten van de Kolen- en Staalgemeenschap horen. Naar zijn mening brengt het Kolen- en Staalverdrag ons hoe langer hoe meer in het moeras van het internationaal dirigis me, waar wij geblinddoekt doorheen moe ten waden. Met de sprekers, die hun steun gaven aan het wetsontwerp, wees de minister van Economische Zaken er nog op, dat de egalisatie beoogt een sprongsgewijze en dan schadelijke overgang van onze lage prij zen naar die van de Kolen- en Staalge meenschap te voorkomen. Hij verklaarde gaarne bereid te zijn regelmatig met de Kamer in overleg te treden over het be leid inzake de Kolen- en Staalgemeen schap alsook inzake het tempo van aan passing. Zulk overleg stelde hij zelf bij zonder op prijs. Zekerheid omtrent hetgeen er met de kolenprijs gaat gebeuren kon de minister niet geven. Hij meende dat de huidige aanpassing geheel of grotendeels bij de industriekolen te bereiken zou zijn. De Zondagswet Tenslotte ging het ontwerp er zonder hoofdelijke stemming door, waarna de baan vrij was ter voortzetting van de par lementaire hordenloop met de Zondags wet en met de vele daarop ingediende amendementen. Het amendement-Krol (C.H.) om Nieuwjaarsdag niet met de Zon dag, maar met Tweede Kerstdag, Tweede Paasdag, Tweede Pinksterdag en de Goede Vrijdag gelijk te stellen, werd met 51 tegen 41 stemmen aangenomen. Tegen stemden de fracties van de K.V.P., de K.N.P.de V.V.D. en de Staatkundig Gereformeer den. Bij zitten en opstaan (nu vormden de communisten met de Christ. Historischen en Staatkundig Gereformeerden de oppo sitie) verenigde de Kamer zich met een amendement-Stufkens (P.v.d.A.), dat de Goede Vrijdag gelijkstelt met de Zondag wat betreft de verbodsbepaling inzake sto rend gerucht. Een poging van de heer Mae- nen (K.V.P.) om ook de mogelijkheid te scheppen de Zondagswet eventueel te doen gelden op specifiek katholieke feestdagen, mislukte doordat met de K.V.P. alleen de K.N.P. en drie katholieke leden van de P.v.d.A. (de heren Ten Hagen, Ruygers en Willems) voor stemden, zodat het amende ment met 59 tegen 34 stemmen werd verworpen. Lang werd er nog gestreden over de bepaling die optochten en openlucht bij eenkomsten Zondagsmorgens vóór 1 uur als regel verbiedt. Aanvankelijk stond er in het ontwerp „politieke" optochten, maar daarvan wilde de heer Stufkens (P.v.d.A.) niets weten. Met behulp van een amendement bereikte hij 'schrapping van het woord „politieke", nadat hij een onder-amendement-Maenen had overge nomen, dat beoogt de processies, waar die volgens de Grondwet zijn toegelaten, niet onder het verbod te doen vallen. Ten aanzien van optochten die rede lijkerwijze geen beletsel voor Zondags viering en geen storing van de Zondags rust te duchten geven, wordt bij alge mene maatregel van bestuur bepaald, dat zij niet als verboden optochten zullen gel den. De Staatkundig Gereformeerden, de Anti-Revolutionnairen en de Christelijk- Historischen konden slechts 20 stemmen vergaren voor het amendement-Zandt dat de gehele Zondag voor optochten wilde verbieden; 72 leden keerden zich hier tegen. De heer Gortzak (C.P.N.) wilde alle optochten ook Zondagochtends toegelaten zien. Door het samengaan van K.V.P. en P.v.d.A. werd het amendement-Stufkens met 58 tegen 34 stemmen aangenomen. Terecht besloot men na al deze amende menten nog een tweede lezing te houden voor men tot de eindstemming over gaat. Een Tsjechoslowaaks vliegtuig met vijfentwintig passagiers en een bemanning van vier koppen aan boord, is op het Frankfortse vliegveld Rijn-Main geland. Het is een C-47 van de Tsjechoslowaakse Nationale luchtvaart-maatschappij. Foto: De leden van de bemanning van het vliegtuig met een officier van de Amerikaanse luchtmacht. Blijkens de weekstaat van de Neder landse Bank is ook ditmaal de netto devie zenreserve gestegen en wel met ruim 17 millioen tot 1.716,3 millioen. Goud en de viezen tezamen wijzen een nieuw hoogte punt aan van 3.976,8 millioen. Hoewel op de geldmarkt de situatie on veranderd ruim is, verheelt men zich niet, dat de komende ultimo zeer zware eisen zal stellen. Dan moet nl. 200.000.000 op tafel worden gelegd ter volstorting van de nieuwe staatslening. Pas aan het einde van de maand zal men kunnen vaststellen wel ke repercussies een en ander met zich zal brengen. Daggeld is tegen y2 percent thans nog overvloedig beschikbaar. De bankbiljettencirculatie geeft ditmaal een kleine contractie te zien en wel met 4 millioen tot 2.986,8 millioen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Congres Partij van de Arbeid. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Paul Vlaanderen en het Jona than Mysterie, hoorspel. 14.40 Platen. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Tussen vier en vijf 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire actuali teiten. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzen ding: Het nieuwe aangezicht van Zuid-Oost- Azië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Dansmuziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Reportage of platen. 19.45 Surinaamse volksmuziek. 20.00 Beurzen Open! Dijken Dicht. 20.05 Nieuws. 20.10 Willem Mengelberg-herden king. 21.25 Muzikale causerie. 22.05 Medede lingen. 22.10 Amusementsmuziek. 22.45 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.30 Sopraan en piano. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.40 Vioolconcert. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht, 18.00 Viool, cello en piano. 18.35 Op de stel ling, causerie. 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van aller lei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Interviews. 22.15 Voor dracht en piano. 22.35 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Ge varieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Dido and Aeneas,, opera, (platen). 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Missiemontage. 20.30 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogram ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijktrio. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Commentaar. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224, 49 en 42 m.). In Amsterdam zijn twee 17-jarige jon gens gearresteerd, die inmiddels bekend hebben zich schuldig te hebben gemaakt aan talloze gevallen van straatroof. Een 35-jarige dame liep 's-avonds in de Emmalaan bij bet Vondelpark, toen een voorbijfietsende opgeschoten knaap tracht te haar handtas te grijpen. Zij hield deze echter stevig vast en riep luidkeels om hulp. Daar in deze buurt wegens 't aantal straatroverijen de laatste tijd een uitge breide schare rechercheurs patrouilleerde, schoten er onmiddellijk enkelen van hen toe, die de jongen arresteerden. Bij het verhoor bekende hij al spoedig schuldig te zijn aan alle gevallen van straatroof, die de laatste maanden bij het Vondelpark en ook in het Amsterdamse Bos gepleegd zijn. Hij werkte in vele ge vallen samen met een vriend, die thans eveneens is gearresteerd. ADVERTENTIE Nog vóór 1 April is een Koninklijk Be sluit te verwachten, waarbij goedkeuring wordt verleend aan het besluit der ge meente Maartensdijk tot opheffing van de beide tollen op de weg Utrecht-Hilversum. Op 1 April, des ochtends om 11 uur, zul len beide tollen worden opgeheven. Do officier van Justitie te Amsterdam is onlangs in cassatie gekomen van een von nis der rechtbank, waarbij met vernieti ging van een vonnis van de kantonrechter te Hilversum, de directeur van een choco ladefabriek te Weesp is vrijgesproken van een hem ten laste gelegde overtreding van de Loterijwet. Door het kopen van chocola derepen kon men mededingen naar prij zen. Men moest daartoe behoren tot de inzenders van de hoogste aantallen wik kels, welke zich om de chocoladerepen be vonden. In tegenstelling met de kantonrechter heeft de rechtbank geoordeeld, dat het niet is komen vast te staan, dat de deelnemers geen overwegende invloed op de kansbe paling hebben kunnen uitoefenen. De rechtbank zag hierin een wedstrijd, geen loterij. De Hoge Raad heeft nu overwogen, dat de rechtbank aan het kans-element geen beslissende betekenis behoefde toe te kennen, nu zij de deelnemers in staat oor deelde door eigen ijver en vlijt overwegen de invloed op de uitslag uit te oefenen. Een zuivere vrijspraak, waartegen geen be roep in cassatie mogelijk is, aanwezig ach tende, heeft de Hoge Raad het beroep van de officier van Justitie niet ontvankelijk verklaard. De burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk maakt bekend, dat de terug keer van inwoners zijner gemeenten is toe gestaan. Voorts dat de terugkeer kan ge schieden tussen 25 Maart en 1 April. Ver gunningen worden op aanvraag verstrekt door het plaatselijk evacuatiebureau (ge meentehuis). Ned. Herv. kerk Beroepen te Vught (toez.), G. Nutbey te Wilhelminadorp. Beroepen te Boyl (toez.) K. v. d. Sloot, cand. te Cornjum, die dit beroep ook aan nam. Aangenomen naar Wijhe (toez.) H. A. Jellema te Balk. Geref. kerken Bedankt voor de benoeming tot hulp- pred. te Heusden C. J. Hakman te Boorn- bergum. Aangenomen naar Hattem H. Veldkamp te Middelburg. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zaltbommel-Tirk C. J. Breen, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. kerken Tweetal te Huizen B. Beyleveld te Noor deloos en C. den Hertog te Urk. Ds. S. J. P. Goossens afgezet De classis Zwolle van de Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. heeft de missiepredi kant van de zendende kerk van Zwolle, ds. S. J. P. Goossens, uit zijn ambt ontzet. De kerkeraden van Zwolle en Berkum zijn van oordeel, dat ds. Goossens in strijd ge komen is met de uitdrukkelijke uitspraken van de kerkeraad en daardoor zich op ernstige wijze heeft schuldig gemaakt aan verwerping van degenen die in zijn amb telijke positie over hem gesteld waren. Ook kwam hij in strijd met zijn door hem mede ondertekende instructie. NEW YORK, (United Press) De Kai ser Frazer-automobielfabriek heeft Willys Overland Motors, makers van de beroemde jeep, overgenomen. Edgar Kaiser, presi dent van Kaiser Frazer zeide dat de aan koopsprijs 62.300.000 dollar was. Door deze fusie is Kaiser Frazer de op drie na grootste auto-fabrikant in de Verenigde Staten geworden, zo werd verklaard. ADVERTENTIE Haarlem De Eerste Kamer heeft Dinsdag het wetsontwerp voor een nieuwe Stoomwet aangenomen. De oude Stoomwet dateerde van 1896. Het bestaande Stoombesluit 1949 is vrij wel ongewijzigd als uitvoeringsmaatregel van het wetsontwerp overgenomen. Vervolgens maakte de Kamer een begin met de behandeling van de begroting van het departement van Economische Zaken, voorzover deze het beleid van de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie betreft. Als eerste spreker voerde hierbij de heer Schipper (A.R.) het woord. Hij waar schuwde tegen het koesteren van te hoge verwachtingen ten aanzien van de bezits vorming. Voorts vroeg hij hoe de winst deling per bedrijfstak uitvoerbaar kan worden gemaakt. Hij drong er bij de mi nister op aan het paard der productiever hoging de sporen te geven. De heer Regout (K.V.P.) achtte het, evenals de heer Schipper, geenszins een bezwaar, dat de minister voor P.B.O.-za ken afkomstig is uit de arbeidersbeweging. Voor de bezitsvorming achtte de heer Regout sparen van essentiële betekenis. Bezitsvorming moet voor de regering dan ook geen zaak van voorschrijven maar van bevorderen zijn. Winstdeling achtte hij geen integrerend deel van bezitsvorming. Prof. Molenaar (V.V.D.) achtte de benoeming van de huidige bewindsman voor P.B.O.-aangelegenheden in het ka binet niet juist. „Doet 's ministers vroege re functie hem voldoende vrijstaan van zijn vrienden van de K.A.B.?" vroeg prof. Molenaar, die het onjuist achtte een ter mijn te stellen voor de totstandkoming der P.B.O. Gedachtig aan de woorden uit Erlkoning „Und bist du nicht willig so brauch ich Gewalt", zou de minister het jonge kind van de P.B.O. de dood in "kunnen jagen, zei hij. Hij achtte het program van het sociaal terrein der P.B.O. zeer mager en betreurde dat de minister niet de totstand koming van bevoegdheden van de bedrijf schappen op sociaal gebied heeft bevor derd. „Laat de minister wat rijp is consoli deren en wat nog niet rijp blijkt te zijn voorlopig laten rusten", zo betoogde prof. Molenaar. „Een sociaal strijder kan geen klassenstrijder meer zijn. Dat moet de grondgedachte in de P.B.O. zijn". Mr. i n 't Veld (P.v.d.A.) sprak het vertrouwen van zijn fractie in de minister uit. Hij betreurde het dat soms van werk geverszijde de medewerking niet is, zoals men zich die zou wensen. Men moet er voor waken geen organen te krijgen die uitsluitend werken op sociaal gebied. Het economisch terrein moet zeer zeker ook de volle aandacht hebben. „De C.P.N.-fractie zal niet meedoen aan het hoera-geroep over deze minister en over de P.B.O.", zo verklaarde de heer Brandenburg. „Wij staan tegenover de P.B.O. principieel afwijzend". De pariteitsgedachte in de P.B.O. noemde hij een fopspeen, die de arbeiders wordt voorgehouden. Het verhogen van de productie, zoals dat hier gebeurt, noemde de heer Bran denburg het harder laten werken van de arbeiders en hen daar zo min mogelijk voor te betalen. De heer Vixseboxse (C.H.) vond dat men met de uitvoering van de wet op de P.B.O. misschien voor een deel wat aan de vroege kant is geweest vooral wat be treft de werkgevers. Prof. Gerretson (C.H.) betoogde uitvoerig, dat het niet hebben van een eigen begrotnig de minis'er eigenlijk geen parlementair minister maakt. Het niet uit brengen van een eigen begroting door een minister tast zijns inziens de grondslagen van het parlementaire stelsel aan. Het parlement is nu de mogelijkheid ontnomen de minister tot aftreden te dwingen door het afstemmen van zijn be groting. Stemt men het P.B.O.-beleid af, dan moet men de begroting van economi sche zaken afstemmen en dat dwingt de minister van Economische Zaken tevens tot heengaan. Parlementair-rechtelijk was de huidige figuur van de minister van P.B.O.-zaken onbestaanbaar, volgens prof. Gerretson. Overzeese rijksdelen In de avondvergadering begon de Kamer met de behandeling van de begroting van Overzeese Rijksdelen. De heer A 1 g r a (A.R.) betoogde dat de situatie in Nieuw Guinea niet best is. De ontwikkeling wordt zijns inziens bemoeilijkt door de oliemaat schappijen, die niet altijd de juiste opvat ting tonen ten aanzien van de positie der bevolking. De mensen, die werkelijk de ontwikkeling willen bevorderen, moeten strijd voeren tegen bureaucratie. Hij drong er bij de minister opaan, de nieuwe gouver neur in de gelegenheid te stellen snelle be slissingen te nemen en door te bijten waar dit nodig mocht zijn. De heer Kropman (K.V.P.) betoogde dat ten aanzien van de West de Koninklijke rede van 1942 loyaal moet worden uitgevoerd. De heer R u y s de Beerenbrouck (K.V.P.) wenste dat het vliegwiel van het economische le ven in Nieuw Guinea aan het draaien wordt gemaakt. De heer De Dreu (P. v. d. A.) bracht dank aan de West en aan Nieuw Guinea voor de hulp bij de watersnood. Hij was van mening, dat bij de ontwikkeling in Nieuw Guinea internationale hulp nodig is. De heer Geugjes (CP.N.) betoogde, dat de minister, die thans achter de tafel zit, een minister van koloniën is. „De olie concerns zijn speciale vrienden van de re- gering-Drees en ook Suriname is een winst kans voor buitenlandse kapitalisten", zo betoogde de heer Geugjes. Tenslotte verklaarde de heer De Zwaan (C.H.) dat" Nederland de nodige machts middelen moet hebben om zich te handha ven in Nieuw Guinea. De vergadering werd hierna verdaagd. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 WENEN (Reuter). President Körner van Oostenrijk heeft Julius Raab, voorzit ter van de Katholieke volkspartij, belast met de vorming van een kabinet, nadat Figl van dezelfde partij zijn opdracht had teruggegeven. Presiden Körner heeft tegenover Raab de wens te kennen gegeven, dat Volkspartij en socialisten onmiddellijk beginnen te onder handelen en dat er spoedig een nieuwe re gering wordt gevormd. Als makelaar in bloembollen en aanver wante artikelen is door de rechtbank te Haarlem beëdigd de heer Z. van den Burg, Van Bönninghausenlaan 9, LiSse. Uitstel. Otto Nuschke, vice-premier van Oost-Duitsland, heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat de indiening van een wetsontwerp, waarbij de vorming van een strijdmacht van de Oost-Duitse republiek wordt afgekondigd, voor on- bepaalde tijd is uitgesteld. Het ontwerp zal in ieder geval niet voor Pasen ter goedkeuring worden voorgelegd. Vergissing. Een radiostation te Brisbane (Australië) heeft een pijnlijke vergis sing gemaakt, toen het een gramofoon- plaat met „een woord ter nagedachtenis van premier Churchill" afdraaide in plaats van een plaat gewijd aan wijlen Koningin Mary. De verkeerde plaat draaide al een minuut, voordat de ver gissing werd ontdekt. Hierop weTd de juiste plaat gedraaid. Oorlogsmisdadigers. Het Japanse blad Asahi zegt uit regeringskringen verno men te hebben, dat Japan de regerin gen van Engeland, Australië, de V.S. en Nederland gepolst heeft over haar hou ding over de vrijlating van alle Japanse oorlogsmisdadigers of het verminderen van hun straffen. De vier landen zou den het Japanse ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben medegedeeld, dat zij de kwestie in welwillende over weging zouden nemen. Dagorder. Antonin Zapotocky, de nieuwe president van Tsjechoslowakije en te vens opperbevelhebber van de Tsjecho slowaakse strijdkrachten, heeft Dins dag verklaard, dat nieuwe instructies zijn gegeven aan de troepen „in over eenstemming met de gebruiken van het Russische leger". In zijn eerste dag order legde de Tsjechoslowaakse premier er de nadruk op, dat het de be langrijkste taak van de Tsjechoslo waakse strijdmacht is, „nauw samen te werken met de Sovjet-Russische strijd krachten, die een macht vormen, die niet te verslaan is". Malan. De Zuid-Afrikaanse premier, dr. Malan, heeft Dinsdag medegedeeld, dat zijn nationalistische partij zich niet.zal neerleggen bij de situatie, die door de uitspraak van het Zuid-Afrikaanse hof van beroep is geschapen, namelijk dat de scheiding van blanken er, niet-blan- ken in wachtkamers van de spoorwe gen onwettig is, tenzii er in beide afde lingen een zelfde accomodatie is. Dr. Malan zeide, dat Zuid-Afrika niet Van plan is „deze traditionele vorm van apartheid, die in feite door de niet- blanken, behalve dan de extremistische minderheid, altijd is aanvaard, op te geven". „Als de nationalistische partij de algemene verkiezing (op 15 April) wint, zullen wij deze zaak onmiddellijk rechtzetten". Republiek De Egyptische subcommissie, die tot taak heeft, de regering van ad vies te dienen over het vraagstuk van de toekomstige staatsvorm van het land, heeft eenstemmig besloten, een repu blikeins stelsel op parlementaire grond slag voor te stellen als de beste staats vorm voor Egypte, mits het volk hier aan zijn goedkeuring hecht bij een re ferendum, aldus is Dinsdag te Ca'iro meegedeeld. Treinramp. Maandagavond is te Tatuape, een voorstad van Sao Paulo (Brazilië), een personentrein op een stilstaande goederentrein gereden. Tenminste 14 personen zijn om het leven gekomen en zestig werden gewond, van wie 34 ernstig. Toen het ongeluk gebeurde was reed een exprestrein op de ontspoorde wagons. Men vreest, dat nog meer do den tussen de wrakstukken gëvohden zullen worden. Secretaris. De Veiligheidsraad heeft Dins dag een naif uur vergaderd over de be noeming van een nieuwe secretaris generaal van de UNO. Men heeft geen nieuwe candidaten gesteld. Men besloot Vrijdag wederom bijeen te komen. Op die dag zal Wysjinski ook aanwezig zijn. Spionnage. In Luzern zijn Rudolf Rüssler (een Duitser) en Xavier Schniper (een Zwitser) gearresteerd, onder verden king van spionnage ten behoeve van Tsjechoslowakije. Beide gearresteerden zijn journalisten. In een desbetreffend communiqué wordt gezegd, dat beiden reeds enige jaren voor Tsjechoslowakije spionneren ten nadele van een aantal Westelijke mogendheden, met inbegrip van Zwitserland. Zij zouden hiervoor grote sommen gelds hebben ontvangen. Oproep. Het bureau van de door de com munisten geleide Franse vakbond CGT heeft Dinsdag opgeroepen tot „machtige demonstraties" door de ganse werkende klasse uit protest tegen de huiszoekin gen, die Dinsdagmorgen zijn gehouden in de bureaux van deze organisaties. „Laat de eerste beweging beginnen in da werkplaatsen, in een zo breed moge lijke eenheid van actie", aldus de op roep. 1. „Kom mee", zei Pat, „na al die opwin- dings zal een stevig maal met brein-op bouwende bestanddelens ons goed doen". „Ja maar", weifelde Panda, „ik geloof, dat ik nu zo langzamerhand weer eens naar huis moet gaan. Jolliepop zal wel ongerust over me zijn". „Onzin", snauwde Pat O'No- zel, „je zou je kansens vergooien. Blijf mijn assistent, dan zul je, onder mijn lei ding, misschien een even groot detective worden als ik". Hiermee beschouwde hij de zaak als afgedaan en hij speurde rond naar een goed eethuis. Geleid door zijn fijne speurdersneus had hij dit weldra ge vonden. „Ziezo", zei hij, aan een tafeltje neerzittend en een krant oppakkend, „be stel jij twee porties breinvoedsel, dan zal ik intussen de advertenties nakijken, of er misschien ergens een genie wordt ge vraagd". Panda wist niet zeker, wat Pat onder „breinvoedsel" verstond, maar hij hoopte, dat de kellner het wel zou snap pen. Breinvoedselzei hij dus zo ferm mogelijk, twee porties!" De kellner trok vragend de wenkbrauwen op. „Wensen de heren misschien hoofdkaas?", vroeg hij hoopvol. Breng matir wat!", riep Pat on geduldig achter zijn krant, „maar schiet op, ik zie hier juist iets, waar wij direct op af moeten!" BIJ het gooien met een dobbelsteen zal de waarschijnlijkheidsrekening aan tonen dat u één op de zes kansen heeft om een vijf te gooien, hetgeen echter niet wil zeggen, dat na zes worpen de vijf be slist éénmaal boven komt te liggen. U kunt best zo ongelukkig zijn, dat dit na 10 worpen nog niet het geval is. Doch hoe groter het aantal worpen, des te groter is de kans dat het cijfer der waarschijnlijkheids rekening t.w. 1 op 6 juist blijkt. Laten we eens aannemen dat u en 24 anderen een bijeen komst zult hebben. U kunt dan als eerste de nog lege vergader zaal betreden met de geruststellende ze kerheid dat u daarbinnen niemand zal aantreffen die op dezelfde dag jarig is als u. Alle 365 dagen staan te uwer beschik king om jarig te zijn en niemand in de zaal zal met u in concurrentie kunnen tre den. Dat klopt, want u bent alleen. Maar voor degeen die als tweede de zaal betreedt, wordt het al een tikkeltje moei lijker. Wil hij niet op dezelfde dag geboren zijn als u, dan heeft hij slechts de keuze uit 364 dagen. De kans dat zijn verjaardag niet met de uwe samenvalt, is echter nog zeer groot, n.l. 364/365. Voor de derde man wordt deze kans weer wat kleiner, want hij heeft niet alleen met u, maar ook met nummer 2 rekening te houden. De kans dat zijn verjaardag niet met die van één van u beiden samenvalt bedraagt 364/365 X 363/365. Nummer vier verkleint dit product met 362/365, nummer vijf met 361/ 365, enz.,, enz. Als nummer 25 tenslotte binnenschrijdt is de kans dat geen van de 25 aanwezigen op dezelfde dag geboren zijn: 364/365 X 363/365 x 362/365 X 341/365 0,43. Dit betekent dat in elke verzameling van 25 mensen er op 100 kansen 43 kansen zijn dat ieder op een andere dag jarig is en dat er 57 kansen zijn dat tenminste twee personen dezelfde geboorte datum hebben. Bij elke wil lekeurige groep van 25 per sonen zullen dus in de meeste gevallen enige verjaardagen samenvallen. Wanneer u bij een dergelijke kennissenkring dus niet regelmatig uitno digingen ontvangt om op één en dezelfde dag op twee verschillende verjc.arspartijtjes te verschijnen, moet u maar aannemen dat sommigen u geen uit nodiging sturen. Dit zijn de uitkomsten der waarschijn lijkheidsrekening, doch wie doet ons nu eens het genoegen deze theorie aan de practijk te toetsen? Gelegenheid hiervoor is er te over op kantoor, fabriek, op school, onder vrienden en kennissen en overal waar een willekeurige groep van 25 men sen kan worden aangetrofien. Nu we het toch zo breedvoerig over ver jaardagen hebben, moetei we ook nog verhalen hoe in de middeleeuwen de ge boortedag van sommige mensen twee maal in het jaar voorkwam en hoe de geboorte datum van anderen in het gehele jaar niet werd aangetroffen! Dat is niet leuk! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2