Griekse en Indische danskunst in het Openluchttheater Nieuwe regeling in de maak, om de deelvisser mee te laten „delen" Visserij -varia Bloemendaalse zomerplannen Lagere straffen voor twee verdachten Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee WOENSDAG 25 MAART 1953 7 Het Rode Kruis helpt Turkije Candidatenlijst KVP Heemskerk „Wie zonder zonde is" door Nieuw Leven Vrouw zou in 1944 haar Joodse echtgenoot hebben verraden Jonge toonkunstenaars debuteerden in Parijs Fins schip in Bolnes te water gelaten Geldwisselen bij verkoopautomaten De Ruyter-médaille voor directeur Radio-Holland Deelvisser en sociale verzekering Scheepvaart Appiekauw aan mootjes. De Thorina bracht gisteren zo'n knaap van een appie kauw mee naar huis, dat de walschipper van de VEM opdracht gaf het gevaarte, dat naar schatting 500 kilo woog, in tweeën te hakken en dan maar in de hal te zetten. Het dier is naar de vismeelfabriek 'verhuisd, omdat het geen enkele handels waarde heeft, zodat het karwei, dat hij aan boord heeft opgeleverd, er financieel niet uitgekomen is. Het hoogtepunt van het komende seizoen in Bloemendaals Openluchttheater wordt ongetwijfeld het optreden van de wereldberoemde In dische dansgroep van Ram Gopal, dat op 25 en 26 Juli zal plaats hebben. De in vorige jaren door Hima Kesarcodi ge geven solovoorstellin gen bewezen immers duidelijk hoe voor treffelijk deze Hin doe-kunst in dit na tuurlijke landschap tot zijn recht komt, vooral als het weer ertoe meewerkt de sfeer van een tropi sche avond te sugge reren. Men mag daarom hoge ver wachtingen koesteren, nu er een compleet gezelschap van dan sers en musici komt, waarvan alleen de costuums al een door lopende lust voor het oog betekenen. Daar komt nog bij dat deze balletten, met hun sterk dramatische in slag en emotioneel karakter, het Neder landse publiek veel gemakkelijker aan spreken, dan menig een schijnt te ver moeden. Ram Gopal is stellig de belang rijkste figuur, die de renaissance van de op eeuwenoude tra dities en religieus ritueel berustende danskunst van India, vooral bevorderd door toedoen van de dichter Rabindranath Tagore, heeft voort gebracht. Hij maakte reeds voor de oorlog enige tournée's met zeer veel succes door schier alle landen van Europa en door de Verenigde Staten met een programma, waaraan ook enige van zijn leerlingen medewerkten. In 1947 behaalde hij de hoogste onderscheidingen op het All-India Festival in New Delhi en in het volgend jaar werd hij door premier Pandit Nehroe afgevaardigd naar het internationale dans feest in New York, waar hij met zijn thans wederom naar het Westen getrokken ensemble debuteerde. Hij schreef talrijke artikelen en een voortreffelijk boek over de Hindoe-dans, die tegelijk een kunst en een wetenschap is. Een Nederlands stuk Wat de verdere plannen ter bespeling van het Openluchttheater betreft, kan nog worden meegedeeld dat het Nationaal Danstheater van Griekenland van 9 tot 13 Juli een reeks voorstellingen komt geven, die is opgenomen in het programma van het Holland Festival. Voor 11 en 12 Juli zijn tévens matinëes vastgesteld, waarop men vooral scholieren verwacht. Het Ballet der Lage Landen, zo langzamerhand een vaste attractie in deze omgeving, komt op de beide eerste avonden van Augustus, maar ook op 10 Juni voor de bezoekers van het congres van de Nederlandse Aanne mers-Patroonsbond, die op een nachtvoor stelling worden onthaald. Laten wij voor alle betrokkenen hopen dat de tempera tuur dit experiment terwille is. Het Nederlands Volkstoneel komt op 6 en 7 Juni (vermoedelijk in combinatie met het N.V.V.) met „Het Huis der Saltim- banks" van de Nederlandse schrijfster Luisa Treves, door Ben Groeneveld ge regisseerd. Onderhandelingen zijn nog gaande met het ballet van Grethe Wiesen- thal uit Wenen, met de Maastrichter Staar en met enkele gezelschappen voor het geven van kindervoorstellingen. Vast staat in ieder geval dat het Nederlands Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel op 18 Juli een concert zal geven. Het bestuur wil graag nog enige proeven met zang kunst in de openlucht nemen, al heeft het optreden van „Zang en Vriendschap" in 1949 dan ook bedroevend weinig belang stelling getrokken. Misschien komt daar nu verbetering in. Voorts bestaat het voor nemen dit jaar weer enige films te ver tonen. De plannen van het Kennemer Toneelfestival worden begin April volledig bekend gemaakt. Zeer veel wandelaars Het bezoek aan het theater buiten de voorstellingen heeft verleden qaar de ver wachtingen overtroffen: bijna 90.090 men sen brachten een bezoek aan het duinter rein of dronken een kopje koffie op het Ram Gopal in een klassieke Hindoedans. terras, waarbij dan nog de 10.000 deelne mers aan rondritten van de N.Z.H. door Kennemerland moeten worden geteld. Be vreemdend is echter dat er maar 1809 jaarkaarten werden uitgereikt, hoewel houders daarvan gratis toegang hebben tot de Zondagse concerten. Hoe dan ook, dit jaar zullen zeker zes muziekgezelschap pen in de gelegenheid worden gesteld zich te doen horen. Hoogtepunt van het vorige seizoen was het bezoek van Koningin Juliana aan een der voorstellingen door het Nationaal Danstheater van Joegoslavië, waarvoor een grote belangstelling van de zijde van het publiek bestond. Amerikaanse cineas ten vertoefden vele uren in het theater om opnamen tê maken voor een aan het Holland Festival gewijde televisiefilm. De concerten van de H.O.V. werden bèlang- rijk in kwaliteit verbeterd door het ge slaagde experiment met tussen de strij kers en het koper geplaatste microfoontjes waardoor volkomen de gewenste menging van het geluid verkregen werd. Het voor deel is mede dat nu de musici elkaar kun nen horen. Ook in de nu bijna afgelopen rustperiode zijn weer enige verbeteringen tot stand ge bracht, zoals de aanleg van een ook als kleedruimte te gebruiken bergplaats voor muziekinstrumenten en décorstukken, waarin ook een buffet ten behoeve van de spelers wordt geplaatst. Verder zijn er ten dienste van de vertoningen enige nieuwe trappen tegen de heuvel aangelegd. Mèt Pasen hoopt het bestuur de bezoe kers voor de tweede keer van een fraai bloemenmozaïek te laten genieten. De be planting is wederom uitgebreid, vooral met zaaigoed, waaronder talrijke vioolsoorten. En verder zijn er nog altijd de vijftigdui zend narcissen, die binnenkort in bloei zul len schieten. De rondritten door Kennemerland van de N.Z.H. ook die welke speciaal ter gelegenheid van de Flora worden gehou den zullen als voorheen het Openlucht theater aandoen. En terloops kan nog war den opgemerkt, dat van het Kopje een bijzonder fraai uitzicht op Haarlem- Lichtstad wordt geboden. Inbraak in Boerenleenbank bij Halfweg Vijf en vier jaar met aftrek luidt de straf vanmorgen door het Amsterdamse Ge rechtshof opgelegd aan de 73-jarige ketel maker G. J. en de 58-jarige antennebouwer A. J. C. van B., twee Amsterdamse recidi visten, die terecht hadden gestaan wegens inbraak en diefstal in de Coöperatieve Boerenleenbank te Ruigoord bij Halfweg, gepleegd in de Kerstnacht van 1951. De verdenking tegen de beklaagden was inder tijd gerezen toen zij in verband met een ander misdrijf werden verhoord. Ondanks bezwarende verklaringen van plaatselijke getuigen en van hun celgenoten hielden J. en Van B. tot het laatst vol aan het mis drijf onschuldig te zijn. De veertien dagen geleden uitgesproken eis luidde bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank, te weten zes jaar voor ieder der appellanten met aftrek. De vijftigduizend gulden zijn nooit terugge vonden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft he den per K.L.M.-vliegtuig 3500 kilogram bloedplasma naar Turkije gezonden ten behoeve van de slachtoffers van de aard beving aldaar. J aarvergader ing Coöp. Boerenleenbank De coöperatieve boerenleenbank „Bever wijk" zal op Vrijdag 27 Maart in zaal Tim mer de jaarvergadering houden. De agen da vermeldt de verkiezing van een lid van de raad van toezicht, wegens periodiek af treden van de heer W. Konijn. Van het bestuur is aftredend de heer D. Kluft. Te vens zullen op deze avond twee plaatsver vangende bestuursleden worden gekozen. Uit het jaarverslag blijkt dat er in to taal in 1952 is ontvangen een bedrag van f7.157.217,55, de uitgaven bedroegen f7.125.216,01. Op 31 December 1952 was er een kassaldo van f 29.198,41; in het vorige boekjaar is een op de reserve over gebrachte winst gemaakt van f 2803,13. Huisvrouwen bijeen Dinsdagmiddag heèft de afdeling Bevêr- wijk van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen een bijeenkomst gehouden in „Terpsichore". Voor de aanvang van de ook in IJmui- den gehouden causerie door de heer In- german heeft de voorzitster medegedeeld, dat op 7 Mei een gewestelijke streekdag in Haarlem wordt georganiseerd; na de morgenbijeenkomst gaat men 's middags een bezoek aan de Flora brengen. De heer Ingerman heeft hierna gespro ken over zijn persoonlijke belevenissen met vrouw en kinderen in de binnenlan den van Centraal-Afrika. Tijdens de gisteravond ten huize van de heer J. Sc-huohart gehouden vergadering voor de afdeling Heemskerk der KVP werd de volgende candidatenlijst voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen samen gesteld: 1. J. Vessies, 2. H. v. d. Kolk, 3. P. Koopman, 4. R. Beentjes; 5. C. de Ruyter; 6. J. Duin; 7. H. Rozen; 8. Th. Mulder; 9. B. van Duin; 10. W. Vendel; 11. F. Hune- ker; 12. R. de Ruyter; 13. J. Put; 14. Th. Bruyn; 15. O. de Ruyter; 16. J. PeckeL De R.K. toneelvereniging „Nieuw Leven" te Wijk aan Zee geeft op Zondag 12 April in zaal „De Zon" een opvoering van het to neelspel „Wie zonder zonde is" van Eugène O'Neill, bewerkt door André Grishomme. Na afloop is er bal met muziek van de „Bianca's". Een vrouw, die na de bevrijding ruim anderhalf jaar gedetineerd was geweest en daarna wegens gebrek aan bewijs buiten vervolging was gesteld, diende een verzoek tot schadevergoeding in voor de tijd, dat zij gevangen had gezeten. Bij het nadere onderzoek daarnaar kwam een proces verbaal uit een bijna vergeten dossier te voorschijn, waaruit bleek, dat deze vrouw, de 44-jarige pianiste E. A. G. S. uit Am sterdam, op 23 Februari 1944 bij de toen malige staatspolitie in Den Haag haar Joodse echtgenoot, de variété-artist L. van C. had aangegeven met het verzoek „stap pen te doen om zo spoedig mogelijk van deze man verlost te worden". Op het pro ces verbaal van deze aangifte trof men de handtekening van de pianiste aan. Wegens het verraden van haar man, die gearresteerd werd en in Polen in een gas kamer het leven liet, eiste de officier van Justitie bij de bijzondere strafkamer der Amsterdamse Rechtbank gisteren tegen de vrouw vier jaar gevangenisstraf met af trek van de 19 maanden, die zij destijds in voorlopige internering heeft doorgebracht. De verdediger, mr. A. A. C. van Ruiten, betoogde in zijn pleidooi, dat zijn cliënte niet de opzet van verraad heeft gehad en vroeg vrijspraak. Subsidiair verzocht hij ontslag van rechtsvervolging, waarbij hij een beroep op overmacht, respectievelijk noodweer of noodweerexces deed. Hij be toogde dat de verdachte in 1944 psychisch abnormaal was en verzocht de rechtbank eventueel thans nog een psychiatrisch rap port over haar te laten uitbrengen. De bijzondere strafkamer zal op 1 April uitspraak doen. (Van onze correspondent) Een kleine deputatie van afgestudeerde en bekroonde leerlingen van het Konink lijk Conservatorium in Den Haag heeft een bezoek gebracht aan de Parijse zuster instelling, vergezeld door de directeur, professor Hendrik Andriessen. Dergelijke bezoeken, waaraan natuurlijk altijd een concert is verbonden, vinden tegenwoordig op uitwisselingsbasis van tijd tot tijd plaats. Zo zijn onlangs ook enkele leerlingen van het Amsterdamse Conservatorium bij hun jeugdige Franse kunstgenoten te gast ge weest. In de vertrouwde atmosfeer van een conservatoriumzaal worden aldus de eer ste contacten met een buitenlands publiek gelegd, waarbij die aankomende musici bovendien eens ervaren kunnen op welke leest het muziekonderwijs elders is ge schoeid. Hoe verschillend uiteraard ook van aan leg en temperament de pianisten Johan van der Meer en Peter Berman, de zanger Eugène van Dongen en de fluitist Koos Verheul, in elk geval hebben ook deze vier jonge Nederlandse toonkunstenaars weer duidelijke blijken afgelegd van de ernst en de degelijkheid van hun opleiding. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. Het Finse motorvrachtschip „Margare- ta", een schip, dat hoofdzakelijk bestemd is voor het vervoer van hout, werd gister middag met goed gevolg tewatergelaten bij de n.v. Scheepsbouwwerf Gebroeders Pot te Bolnes. De doopplechtigheid werd ver richt door mevrouw F. Lundquist, de echt genote van een der directeuren van de rederij Angfartygs A-B „Alfa" te Marie- hamn, die opdracht tot de bouw gaf. De „Margareta" heeft een lengte tussen de loodlijnen van 92.96 m. bij een breedte van 13.86 m. Het schip heeft een motor van 2000 pk, die de boot een snelheid van on geveer 12 mijl zal geven. Verwacht wordt dat de boot in Juli in de vaart komt. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de dekverlichting een sterkte heeft van onge veer driemaal de normale. Naast de mo dernste navigatiemiddelen heeft de „Mar gareta" een muziekdistributie-installatie en een vol-automatische telefooncentrale met tien aansluitingen. Dit is het eerste schip, dat op deze werf voor Finse rekening is gebouwd. De kiel werd in 1952 gelegd. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd in de zaak van J. D. B. te Rotterdam, die na sluitingstijd in de na bijheid van een sigarenwinkel te Rotter dam geld heeft gewisseld ten behoeve van verkoop door middel van een automaat. Hij deed dit met medeweten en goedvinden van de eigenaar van de winkel. De recht bank te Rotterdam sprak een veroordelend vonnis uit. De procureur-generaal zei dat het bij vullen van verkoopautomaten of geheel of gedeeltelijk gevuld plaatsen in gesloten tijd verboden is, maar meer verbiedt de wet niet. Als men meent dat geldwisselen bij automaten een euvel is, dat met ver bodsbepalingen moet worden gekeerd, dan zal de wetgever daarover moeten beslis sen. Onder „iemand bedienen" in de zin van artikel 7 der Winkelsluitingswet valt het niet. De procureur-generaal concludeerde op die grond tot vernietiging van het vonnis en ontslag van rechtsvervolging. Op 28 April zal de Hoge Raad uitspraak doen. Aan de directeur van de n.v. Radio-Hol land te Amsterdam, de heer Th. P. van den Bergh, is als waardering voor zijn eigen verdiensten, als ook voor de belang rijke diensten, die Radio-Holland heeft be wezen aan de Nederlandse scheepvaart, de „De Ruyter-médaille" in goud uitgereikt door de directeur-generaal van Scheep vaart, de heer W. L. de Vries. Voorts is de „De Ruyter-médaille" in zilver toegekend aan kapitein C. A. Volmer uit Lobith, gezagvoerder bij de n.v. Ko ninklijke Paketvaartmaatschappij te Am sterdam, wegens zijn heldhaftig en door tastend optreden op 20 Maart van het vorig jaar, toen zich aan boord van het m.s. „Leok", waarvan hij kapitein was, in Indonesië een ontploffing voordeed. De „De Ruyter-médaille" is een ereteken voor schippers, stuurlieden en verdere leden der bemanning van koopvaardij- en vissersschepen en andere personen, die zich door verdienstelijke daden voor de Nederlandse scheepvaart hebben onder scheiden. Zij wordt sinds 1907 jaarlijks toegekend op 24 Maart, de geboortedag van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Tot dusverre is zij aan 157 personen, van wie er nog 70 in leven zijn, toegekend. De rechtbank in Den Ha?.,? heeft de 20- jarige zeeman A. J. K. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Hem was ten laste gelegd dat hij tijdens de overstromingsramp op een inzamelpost van het Rode Kruis een heren- costuum, een militaire uniform en onder- kleding had weggenomen. Over de achterstelling van de deelvissers, wat de sociale verzekering betreft, troffen wij in het orgaan van de Centrale Bond van werknemers in het transportbedrijf een beschouwing aan, waaraan wij het volgende ontlenen: Van een zuivere maatschapsverhouding is meestal geen sprake. Evenmin echter van een zuivere loondienstverhouding. Het loon van de deelvisser bestaat uit een deel van de besomming, van de opbrengst dus van de aangevoerde vis. Wordt er veel ge vangen en dus een behoorlijke besomming gemaakt, dan is het inkomen van de deel visser daarmede in overeenstemming. Wordt er weinig gevangen en dus weinig besomd, dan is zijn inkomen minimaal of zelfs helemaal niets. Theoretisch is zelfs denkbaar, dat er niets wordt besemd en de deelvisser geld moet toegeven om de ge maakte kosten (voor stookolie e.d.) mede te helpen dekken. Het volledige bedrijfs risico wordt dus door de deelvisser pnede gedragen en van een loondienstverhouding kan men dus moeilijk spreken. Aangezien nu in onze sociale verzeke ringswetgeving de loondienstverhouding primair gesteld is voor de vaststelling van de verzekeringsplicht, valt de deelvisserij daar niet onder. Oppervlakkig gezien lijkt het alsof in de wet op de wachtgeld- en werkloosheids verzekering met dit principe is gebroken en deze wet zonder meer op de deelvisserij van toepassing is. Immers in deze wet is bepaald, dat het deel, dat de deelvisser als beloning voor zijn arbeid ontvangt, als loon in de zin van de wet wordt be schouwd. In feite is daarmede nog niets veranderd, omdat de dienstverhouding, die voor de verzekeringsplicht mede vereist is, niet zonder meer kan worden vastgesteld. Het bestuur van de Bedrijfsvereniging was van mening, dat zo mogelijk alle so ciale verzekeringswetten gekoppeld moe ten worden in deze zin, dat indien één wet van toepassing is, aangenomen moet wor den, dat zulks met alle het geval moet zijn. Bepaald werd, dat de verzekerings plicht wordt aangenomen van alle deel- visserijbedrijfjes, tenzij ten genoege van het bestuur der B.V. wordt aangetoond, dat er een zuivere maatschapsverhouding bestaat, waaronder niet door schipper met knechts, doch met gelijkwaardige deelge noten de visserij wordt uitgeoefend. Zulks brengt financiële gevolgen voor de betreffende visserijbedrijfjes, mee en deze gevolgen kunnen in verband met de moei lijke economische positie, waarin een groot deel van deze bedrijfjes verkeert, niet op de schipper-eigenaar alleen afgewenteld vv orden. De premiebetaling In het daaromtrent tussen vertegenwoor digers van de Unie Verkeer en van de vis serij-organisaties uit de verschillende de len van het land gevoerde overleg werd een redelijke en over het algemeen voor beide partijen aanvaardbare richtlijn ge adviseerd: de voor de sociale verzekering ten be hoeve van de knechten op te brengen premie, die rond 25 pet. van het verze kerde loon bedraagt, te betalen uit de bruto-besomming, vóór de deling plaats vindt. Van het aan de knechten uitbetaalde deel worden de wettelijke toegestane, dan wel verplichte, inhoudingen ingehouden. Men verwacht overigens, dat het nieuwe inhoudingssysteem op legio moeilijkheden zal stuiten. Aagtekerk, 24 te Adelaide. Abbedijk, 23 van Antwerpen. Adinda, 23 v. Singapore n. Haipliong. Alioth, 23 v. Paranagua te Montevideo. Amstelland, 23 v. Buenos Aires te Amsterdam. Amstelveen, pass. 23 Colombo. Annenkerk, 23 v. Muroran te Otaru. Areradskerk, 23 v. Marseille n. Cadiz. ArgO'S, 23 v. Tunis n. Savona. AUbireo, 23 te San Francisco do Sul. Amor, 24 te Piraeus. Amstelstad, 21 te Tj. Priok. Al-dabi. pass. nacht 23-24 Kp. Finisterre. Aodijk, 23 te Corpus Christi. Algen,ib, 23 280 m. N.NO. Boavista Kaap Verd Alnati, 23 260 m. N. St. Paulsrock. Amsteldijk, 23 870 m. O. Bermuda. Arkeldijk, 23 400 m. Z. Kp. Race. Alchlba, 23 v. Bremen te Hamburg. Alderamin, 23 80 m. N.NW. Alexandrië. Aludira, 23 170 m. NW. Malta. Amstel'kroon, 23 240 m. Z.ZO. Suez. Bantam, 23 v Djed'dah. n. Suez. B li tar, 24 te Fast London. Boissevain, 22 te Durban. Bacchus, 24 v. Port of Spain te Paramaribó. Batoela, 23 v. Tj. Pricxk n. Tj. Pandan. Bint a nig, 22 620 m. N. Honolulu. Baud, 24 v. Singapore te Priok vèrw. Ceram, 23 te Djeddah. Cistula, 23 v. Singapore te Manilla. Corilla, pass. 23 Sabang n. Singapore. Caltex Pernds, 23 v. Rotterdam n. Sidön. Celebes, 22 v. Indonesië te New York. Cottica, 23 310 m. NO. Paramaribo. Cronemburgh,, 23 v. Bilbao n. IJmuiden. Cailisto, 23 960 m. O. Kp. Race. Caltex Leiden, 23 bij Dumgeness. Cailtex Nederland, 23 10>0 m. ZW. Ouessant. Cleodora, pass, nacht 23-24 dwars Str. Balabak. Coragostroom, 23 nog op Elbe ten anker. Da lend ijk, 23 800 m. ZW Scilly's. Duiven dijk, 23 300 m. NO. Antigua. Drente, 24 te Port Swettenham. Delft, 23 v. Ciudad Trujillo n. Curasao. Edam, 23 te Philadelphia. Eendracht, 23 v. Alexandrië 24 Port Said verw Esso Amsterdam, 23 v. Rotterdam n. Aruba. Eos, 23 v. Istamboel n. Izmir. Esso Den Haag, 23 330 m. ZW. Terceira. Fairsea, 24 v. Sydney n. Melbourne. Feldpes, 23 v. Teiokanson n. Pladju. Groote Beer, 23 840 m. O. Kp. Race. Groote Kerk, 26 Antwerpen verwacht. Gouwe, 23 260 m. N. Dakar. Graveland, 23 230 m. N. St. Paulsrock. Heemskerk, 23 v. Teneriffe n. Antwerpen. Hercules, 22 v. Izmir naar Istanboul. Hersilia, 24 v. Balboa 25 Buenaventura verw. Hestia, 23 520 m. ZW. Flo res. Jagersfontein, 23 500 m. NO. Asuncion eil. Java, 24 te Colombo. Japara (KPM), 23 v. Soeraibaja te Palembamg verwacht. Kota Baroe, pass. 23 Azoren. Kaimana, 24 te Makassar. Kota Agoenig, 23 190 m. N. Massawa. Kota, Gede, pass. 23 Runisal Jetoel. Karsik, 23 v. Tolitoli te Malalang. Linge, pass. 23 Kp. Blanco. Langkoeas, 23 v. Belawan te Singapore. Luna, 23 v. Bremen naar Hamburg. Laagikerk, pass. 24 Kp. St. Vincent. Leersum, 23 v. Brownsville n. New Orleans. Lauremskerk, 23 120 m. W. Napels. Leuvekerk, pass. 23 Makalla n. Karachi. Lekikerkerk, 23 200 m. ZO. Port Sudan. Loppersum, pass. 23 Bougi. Marisa, pass. 23 Madeira. Marp-essa, 23 v. Miri te Yokohama. Mataram, pass. 24 Perim 2 April Penang verw. Meerkerk, 23 v. Colombo n. Aden. Modjokerto, 23 v. Port Said n. Suez. Macuba, 21 v. Tokuyama n. Hongkong. Malvina, 22 v. Miri te Singapore. Marken, 23 v. Napier n. Wellington. Mairkelo, 22 v. Huelva te Ayemonte. Myonia, 24 v. Ardrossan n. Stanlow. Mapia, 23 290 m. W. Colombo. Mentor, 23 230 m. N.NO. Finisterre. Nestor, 23 v. Amsterdam te Paramaribo. Oranjefontein, 23 te East London. Orion, 23 v. Heraklion n. Gibraltar. Ondin-a, 23 230 m. W.NW. Flores. Parkhaven, pass. 23 St. Paulsrock. Phrontis, 24 v. Amsterdam te Tj. Priok. Polyphemus,23 v. Belawan n. Colombo. Prins Philips Willem pass. 23 Kanarische eil. Prins Willem V, 23 v. Duinkerken n. Antw. Pram-ban an, 23 v. Soeraibaja n. Tj. Priok. Prins Fred. Willem, 23 v. Valencia n. Castellon Prin-s Willem II, 23 620 m. W.ZW. Scilly's. Pygmalion, 23 400 m. ZW. Land's End. Prin-s Maurits, pass. 23 Terschel-lingerbank. Roepat, pass. 24 Kreta n. Beyrouth. Radja, 23 80 m. N. Mersa Matruih. Rafaela, 23 v. Pulubukom n. Bangkok. Reynlersz, 23 v. Belawan n. Tj. Priok. Rij ml and, 23 van die Elbe. Ridderkerk, 24 nog te Bahrein. Samarinda, 23 v. Lorenzo Marquez n. Borftbay. Schiedijk, 22 te New Orleans. Sloterdijk, 22 te Havanna. Stad Maassluis, verm. 25 v. Narvik n. Glasgow. Stad Vlaardingen, verm. 25 v. Gaardingen n. Narvik. Stad Dordrecht, pass. 24 Ouessant. Sabang, 24 Tj. Priok te Singapore. Sall-and, 23 dwars Babi a. Sambas, 22 v. Phompenh n. Baoka. Scherpendrecht, pass. 23 Abrolhos eil. Schie, 23 1150 m. NO. Barbados. Silgli, 23 v. Sibolga n. Oleholeh. Sin-aibang, 24 v. Makia-n te Makassar. Stad Alkmaar, 23 290 m. O.ZO. Bermuda.* Stamvac Benekat, 23 te Singapore. Straat Makassar, 23 330 m. O.NO. Str. Balabak. Straat Malakka, 23 530 m. ZW. Sabang. Stad Leiden, pass. 24 Beachy Head. Stan-vac Tal-anig A kar, 25 v. Tj. Uban te Sungei- gerong verwacht. Tabiam, pass. 23 Ouessant n. Marseille. Telamon, 23 te Pto Limon. Tosari, pass. 24 Ceylon n. Colombo. Tara, 23 v. Victoria n. Bahia. Thalatta, 23 v. Fao te Rotterdam. Tibia, 22 v. Rotterdam te New Orleans verw. Tjitialengka, 19 te Montevideo. Tankhaven, pass. 23 Anamba eil. Teires-ias, pass. 23 Kp. Pa-los. Tero, 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Titu-s, 23 v. d-e Weserrivier n. Amsterdam. Tjibod-as, 23 650 m. O.NO. Diego Garcia. Tjiwangi, 23 v. Muntok te Si-nigapore. Tomori, 23 v. Hamburg n. Bremen. Tawa-li, 23 t.h.v. Daed'alus. Tjipondo'k, 24 v. Tj. Priok n. Semarang. Tah-khaven I, 25 v. Sungeigerong te Tj. Uban verwacht. Van Outhoorn, 23 v. Balikpapan te Samarincja. Van Riebeeck, 23 v. Soron-g n. Ambon. Weltevreden, pass. 23 Guardafui n. Djibouti. Westerdam, 23 300 m. W. Scilly's. Willem Ruys, 23 laat v Singapore. Warwick Castle, 20 v. Londen n. Beira. Waterland. 24 Bahia verwacht. Willemstad, 24 v. Trinidad n. Grenada. IJsel, pass. 23 Brumsbüttel. Zuiderkruis, 23 220 m. Z. Monrovia. Zijpenberg, pass. 23 The Brothers. KLEINE VAART Amoudispolder, 24 v. Oporto te Antwerpen verw. Batavier III, 24 t.h.v. Kp. St. Vincent. Barracuda, 22 v. Esbjerg te Dieppe. Blue Boy, 24 v. Helsingborg te Frederiksund. Brem. 23 v. Lissabon n. Bilbao. Bo-relli, 22 te Delfzijl. Brinda, 23 v. Hul'l Goole. Ca.l'and, 23 v. Preston naar Galway. Casana, 23 v. Rotterdam te Nykoping. r~'"" C VolhandUr. De beide eerste dagen lagen er zo ontzaglijk veel schepen voor de hallen, dat alle beschikbare reserve- vislossers ingeschakeld moesten worden om de zaken draaiende te houden. Dinsdag losten bijvoorbeeld in de tweede beurt de loggers Kw 95 en de Sch 7 met respec tievelijk 350 en 360 kisten haring. Gekookte garnalen. Een paar dagvis sertjes zorgden gisteren weer voor wat ge kookte garnalen, maar de aanvoer was te gering om de vangers een redelijke besom ming te garanderen. Makreelvangsten lopen alweer terug. Na een hausse in makreel zijn de vangsten alweer teruggelopen. De Post Boy meldde, dat de grote voorraad van korte duur is geweest. Dat is maar goed ook, want de handel toonde gisteren al veel minder be langstelling voor de makreel dan de dag tevoren. Alleen de mooie partijen brachten f 13 per kist op, en de rest schoof in de pufschuit. Vlos hoogste. De Vios werd gisteren met f 18.000 voor een korte weekreis naar verhouding de hoogste besommer; de Tho rina maakte f 17.300 voor 13 dagen en de Tzonne hield het op f 21.000 voor 14 da gen. Vier vandaag. De trawlervoorraad werd gevormd door de Medan en de Gel- ria, die samen met de Mary en de Eveline aan de markt lagen. De overweekse log- gervloot werd vertegenwoordigd door de Kw 76 met 190 kisten en 450 stuks stijve kabeljauwen. Haring ook minder. Behalve de af nemende makreelvangsten is er ook een teruggang in de haring te merken. De Kw 57 bijvoorbeeld, die voor Woensdag met een mooie spok haring meende te kunnen komen, moest verstek laten gaan, omdat de 350 kisten totaal niet voldoende waren voor een redelijke reis. Hellingklant. De KW 75 is op de hel ling geplaatst voor een onderzoek onder de waterlijn en een verfbeurt. Marktprijzen: Heilbot 3,60-2,50, gr. tong 1,85-1,73, grm. tong 1,78-1,60, kim. tong 1,93-1,71, kl. tong I 1,92-1,70, kl. tong II 1,41-1,19, tarbot I 1,80-1,40 per 1 kilo. Tarbot II 67-57, tarbot III 61-50, tarbot IV 56, tongschar 76-67, schartong 37, gr. schol 29-27, grm. schol 37-27, kim. schol 52-39, kl. schol I 30-21, kl. schol II 16-8, schar 24-9,50, bot 11-8, v. haring 15,50-11, ma kreel 15-10, gr. schelvis 68-50, grm. schel vis 54-48, kim. schelvis 54-48, kl. schel vis I 52-46, kl. schelvis II 38-17, wijting 30-15, gr. gul 39-37, mid. gul 42-37, kl. gul 30-25, kl. wolf 55-44, poontjes 22-8, kl. koolvis zw. 33, kl. koolvis wit 41-39 per 50 kilo.Gr. kabeljauw 152-61, gr. koolvis zw 71-56, gr. koolvis wit 80, gr. leng 72, gr. wolf 86 per 125 kilo. Marktaanvoer. 140 kisten tong en tarbot, 5 heilbot, 20 tongschar en schar tong, 440 schol, 65 schar, 20 bot, 2875 haring, 2575 markreel, 290 schelvis, 440 wijting, 395 kabeljauw en gul, 5 leng, 14 wolf, 34 poon, 67 koolvis, 55 diversen. Totaal 7440. Eerste fuikaal. De vorige week werd door een fuikaalvisser bij de visafsl? te Urk de eerste fuikaal aangevoerd. Het ge droeg een partijtje van zeventien pond. De notering was f 1,07 per pond. Andere vis soorten werden bijna niet aangevoerd. Ver schillende Noordzeevissers brachten in totaal 277 manden aan de markt; waarvan de prijs f 3 per mand was. De totale omzet aan de afslag bedroeg ruim f900. Vredig tafereel aan de Seine. Papa doet of de vis een dutje. De kinderen proberen intussen wil bijten. Collhaven, 23 V. Agadlr n. Duinkerken. Cornells Houtman, 23 v. Dundee n. Goole. Crescendo, 23 v. Newlyn te Southampton. Carpo, 23 v. Antwerpen naar Rotterdam. Davina Goekoop, 23 v. Plymouth n. Belfast. Diiigentia, 22 v. Cardiff te Runcorn. Deni, 24 v. Fleetwool te Garston. Dollard, 24 v. Temeuzen te Vlaardingen verw. Duiveland, 23 v. Blyth te Lubeck. Eijo, 21 te Delfzijl. Emergo, 23 v. Seaham te Subbekobinig. Elsentourgh, 23 v. Rotterdam te Casablanca. Express, 23 v. Rouaan n. Parijs. Ferocia, pass. 24 Lundy eil. Fiducia, 23 v. Boston n. Maassluis. Frisia, pass. 24 Kp. Nao. Gerry, 24 v. Kopenhagen n. Lissabon. Gaasterland, 22 v. Harlingen te Goole. Heemskerk, 23 v. Alderney te Grimsby. Helvetia, 23 v. Dordrecht te Antwerpen. Henrica b, 24 v. Rotterdam te Gothenburg verw. Hondsrug, 23 in de Limfjord. Ho-utmah, 23 van Kiel n. Caen. Hast III, 23 v. Kopenhagen n. Manchester. Harold, 23 v. Manchester n. Reykjavik. Iris, 23 te Delfzijl. Ilias, 23 van Algiers naar Amsterdam. Java, 23 v. Antwerpen n. Ba Ulna. Julia, 23 V. Gent te Nakskov. Jo, 24 v. Amsterdam te Malmö. Keyser, 23 v. Londen te Rochefort. Leuvehaven, 23 v. Antwerpen n. Kopenhagen. Lucas Bols II, 23 te Great Yarmouth. Lyd'ia, 23 v. Libourne te Port Lyautey. Midais, 23 van Taranto naar Triest. Maasym, 23 v. Propriano n. Dordrecht. Marcella, pass. 23 Lands End. Marisstella, 21 v. Delfzijl n. Seaby. Matthew, 24 v. Grangemouth te Dundee. May Mere, verm. 24 v. Vlaardingen n. Scheve- ninigen. Monica, 24 v. Ardrossan te Belfast. Muphrid, 24 v. Barry te Rotterdam verw. Markeb, 23 v. Hanrlingen n. Esibjerg. Marne, pass. 24 Brun.sbtittel. Myfem, pass. 23 Lands End. Myson, verm 24 v. Skive n. Kiel. Neeltje b, verm. 24 v. Requejada n. Calais. Nero, 24 van Malaga naar Cadiz. Narwal, 21 v. Delfzijl naar Hamburg. Necton, 22 v. Oscarshamn te Delfzijl. Netta, 23 V. Tripoli te Alexandrië. Nezo, 22 v. Delfzijl n. Kopenhagen. Noord erhaven, 24 v. Altoorg n. Aarhus. Nieuwebaven, 24 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Noord, 23 geankerd bij Shipwash. Nieuwland, 23 v. Rotterdam te Grangemouth. Nottingham, 23 v. Leith n. de Tyne. Nijenburgh, 23 v. Aberdeen. Olivier van Noort, 26 v. Port Lyautey te Malta verwacht. President Roosevelt, 23 v. Rotterdam te Port Talbot. Prior, 24 v. Newport n. Liverpool. Palrna, 23 v. Gdynia te Kopenhagen. Rema, 24 v. Hamburg n. Londen. Rika, 23 te West Hartlepool. Robert, 23 v. Londen te Warnemuende. Sambre, 23 v. Rouaan. Sirius, 23 v. Duinkerken te Londen. Soemba, 24 op de Schelde. Taurus, 24 v. Boston n. Antwerpen. Trompenburgih, pass. 23 Kiel. Venus, 23 v. Berryhead te Whitstable. Vinddcat Atque Polit, pass. 23 Holtenau. Vivo, 24 v. Rotterdam n. Londen. Vecht, 23 v. Caen te Londen. Vrouwepolder, 24 v. Oporto n- Antwerpen. Vrij burgh. 24 op rede Le Havre. Westpolder, verm. 24 v. Rotterdam n. Antw. Westropa, 23 v. Par te Antwerpen. Westward Ho. 21 te Delfzijl. Walenburgih, pass. 24 Kp. Vilano. SLEEPVAART Bbro, 25 v. Istamboel n. Maassluis. Humber, 23 195 m. W. ten Z. Kreta. Oceaan, pass. 23 Kp. Bon. Poolzec, 23 v. IJmuiden n. Maassluis. Rode Zee, 23 90 m. Z. Kreta. Thames, met dok 23 156 m. O.ZO. Ceylon. Zwarte Zee, met dbk 23 150 in. O.ZO. Ceylon.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3