Elk jaargetijde is het aantrekkelijk in de Kennemerduinen .Clowntje Rick Haarlemse Sportraad was voor de eerste maal bijeen De moordenaar .Taboe Haarlemse schilders in Huis van Looy Centraal Bureau van T uinbouwveilingen Poging tot beroving tijdens proefrit Monster-overwinning Egypte op Luxemburg Animo Ready bestaat vijfentwintig jaar WOENSDAG 25 MAART 1953 Betaling abonnementsgeld per giro Faillissementen BAKKER'BEHANG Jaarvergadering in Utrecht Een jaar met aftrek tegen werktuigkundige geëist Volleybalprogramma Sport in 't kort Voor de kinderen Militaire basketballwedstrijden Drie basketballteams uit Haarlem op 1 April naar Rotterdam Oude rotten op oude potten FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) t Als het weer mooi is trekken niet alleen de bewoners uit Haarlem en omgeving naar het nationale park De Kennemerduinen, maar ook uit andere delen van ons land komen velen naar deze streek om een wandeling te maken in het natuurreservaat om te genieten van de flora en fauna. Voor hen, die door de duinen willen fietsen, is er goed nieuws, want men is op het ogenblik bezig een nieuw rijwielpad aan te leggen, waardoor wielrijders in de gelegenheid zijn van het Kopje te Bloemendaal naar de zee te rijden. Verder wordt er gewerkt aan het duinmeer, de accommodatie in de bun kers wordt verbeterd en voor de toekomst staat op het programma het graven van een tweede duinmeer en wel dichter bij de Zeeweg; daar zal de jeugd naar hartelust kunnen genieten. De directeur van de stichting, ir. E. C. M. Koderkerk, vertelde ons, dat er in de afgelopen winter weer hard gewerkt is in de duinen. Gemiddeld waren er veertig arbeiders aan de gang om wegen te ver harden, beschadigingen te herstellen en zovoort. De directeur was over het alge meen niet ontevreden over het publiek. Als men nagaat, dat in het afgelopen jaar 76.000 personen een bezoek aan de Ken nemerduinen hebben gebracht en dat er 17.000 kampeerders hun tenten hebben opgeslagen dan is het te begrijpen, dat hier en daar enige schade is ontstaan. Het is bijvoorbeeld gebleken, dat er wande laars zijn die van een kronkelpad afwij ken, om een kortere weg te nemen. Ook houden velen zich niet aan het verzoek het acht a negen ha grote duin meer niet te dicht te benaderen. Daarom moeten hier en daar afzettingen van prik keldraad gemaakt worden, hoe onsym pathiek dit overigens is. Duinmeer Het duinmeer is nog niet gereed, maar het ziet er reeds aantrekkelijk uit en de omgeving is een paradijs voor water vogels. Rietkragen zullen langs de oever worden aangebracht. In de loop van dit jaar zal de begroeiing nog meer tot haar recht komen dan in het afgelopen jaar. De bedoeling is een botanisch onderzoek in te stellen, dat enige jaren in beslag zal nemen. Niet alleen wandelaars brengen schade aan de duinen aan, ook moet men in dit opzicht de dieren intomen. In het na jaar trekt men er op uit om op konijnen te jagen. In 1951 zijn er achtduizend ge schoten en in het afgelopen najaar zeven duizend. Het aantal is iets verminderd, doch het blijft noodzakelijk regelmatig op jacht te gaan. De konijnen verrichten echter ook een nuttige taak en zorgen er voor, dat er broedplaatsen voor vogels ontstaan. Ir. Roderkerk heeft sedert de opening van de Kennemerduinen regelmatig ge fotografeerd en op het ogenblik heeft hij V kunt het Uzelf gemakkelijk maken i'.oot het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is t 6.10, post abonnés i 6.60 U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden Voor automatische gtrobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: A. Orloff Davidoff, bloemist, Uiterweg 315, Aalsmeer. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curator: mr. J. Jansonius, advocaat en pro cureur te Haarlem. W. van der Werf, tuinder, Zeestraat 212, Beverwijk. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curator mr. Th. G. A. Mulder, advocsat en procureur te Beverwijk. J. Hollander, koopman en winkelier in krui denierswaren, Ged. Raamgracht 14, Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curator mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem. Bij vonnis van de rechtbank te Haarlem is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 3 Maart 1953, waarbij M. de Vries, schilder, Aalsmeerderdijk 310, Haar lemmermeer, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haar lem, tot curator. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van de Handelsvennootschap onder de firma W. J. Haverman Co., fabrikanten van- en handelaren in Damesbovenkleding, gevestigd te Haarlem, Kleine Houtstraat 106. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brou wer. Curator mr. J. H. A. M. van Son, advo caat en procureur te Haarlem. de beschikking over driehonderd kleuren foto's waaruit blijkt met hoeveel toewij ding de directeur werkt om van de duinen een aantrekkelijk recreatie-oord te ma ken. De beelden toonden zijn liefde voor de natuur en zijn aandacht voor het be houd van de duinen, die onaer zijn beheer staan. Het was niet altijd gemakkelijk vo gels voor de lens te krijgen. Soms heeft hij geruime tijd op de loer gelegen, om de wulp of de torenvalk op een plaatje te krijgen. Het fotograferen van hetgeen in de duinen leeft en groeit biedt tevens een goede gelegenheid de schade na te gaan die de dieren aanbrengen en de methodes tot bestrijding te bestuderen. Ieder jaargetijde heeft zijn bekoring in de Kennemerduinen en daarom verwacht de heer Roderkerk in de loop van dit jaar weer vele bezoekers. Als een goud voorjaarslicht door de nevels breekt en de nog kale takken van de bomen in den Hout een fijn spel van schaduwen over de grijze paden werpen, dan moet dat toch wel medewerken tot een Meisjesportret door H. van Borssum Buisman. stemming van grote welwillendheid als men de tentoonstellingszaal van het Huis van Looy binnengaat, waar de vereniging Kunst zij ons Doel haar voorjaarstentoon stelling heeft ingericht. Wanneer men dan al dadelijk komt te staan voor enige heel mooie portretjes van wijlen H. van Borssum Buisman dan gaat de welwillendheid over in een gevoel van dankbaarheid en respect voor deze uitin gen van fijnzinnige kunst door een man, die zijn waarlijk niet gering talent verbor gen hield, omdat hij zijn taak als conser vator van Teylers Museum steeds voorop stelde en deze dienende functie gedurende het grootste deel van zijn leven met toe wijding vervulde. De schets van een „Meis je bij de piano" en het meisjesportretje, dat in de doorkijk van de grote zaal hangt, zijn ware meesterstukjes, aansluitend bij de rijkste tradities van de vaderlandse schilderkunst, die met de beste voorbeel den daarvan kunnen wedijveren. Van het onlangs overleden lid van de vereniging J. B. Kamp heeft men ook een ruim aantal wei-ken opgehangen daarmede aan de na gedachtenis van deze bescheiden figuur de eer gevend die deze stellig verdient. Als men de tentoonstelling dan verder beziet, valt het oog nog op een prachtige tekening van S. H. de Roos (voorstellend een rotspartij bij Sy) en op een heel ge compliceerd stilleven van H. F. Boot, waar in een rood busje een fel accent geeft te midden van een overvloed van bestofte, grijze voorwerpen, die nauwelijks te defi niëren zijn. C. W. Mandersloot schilderde een meisje onder lover, dat donkere scha duwen over het gelaat werpt. Dit schilderij vond ik mooier dan wat ik tot dusver van deze schilder zag. Het heeft enige verwant schap met onze romantische schilder Wes terman. Daarna wordt het moeilijker om nog iets echt moois te vinden, dan kan men gaan vergelijken en relatieve waarden af wegen. Maar moet men een tentoonstelling bezien als een schoolmeester, die cijfers geeft? Ontslaat u ons daarvan alstublieft. Wij gaan weer in de zon. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE GEEFT DE MEESTE SERVICE Bij aankoop van behang gratis in bruikleen een plaktafel met borstels. Behang v.a. 55 ct. per rol Desgewenst vakkundige behangers beschikbaar. Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem Telefoon 1165/ De heer M. Prins, voorzitter van het Centrale Bureau van de Tuinbouwveilin gen, heeft tijdens de jaarvergadering van deze organisatie te Utrecht, in een rede verklaard dat het steeds duidelijker wordt dat de Nederlandse prijsvorming niet al leen wordt bepaald door de omvang van onze productie, doch in de eerste plaats door de omvang van de West-Europese productie. Deze was in 1950 gunstig voor onze groenten, ongunstig voor ons fruit. Ten aanzien van de te vormen publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zeide de heer Prins, dat het Centrale Bureau als technische organisatie naar inzicht van de stands- en vakorganisaties niet als een representatieve organisatie kan worden aangemerkt. Ten aanzien van het product schap, dat belast zal worden met de markt ordening, heeft het C.B.T.V. voet bij stuk gehouden. Of het bureau zal worden er kend is nog niet bekend. Het bureau heeft aan het vooroverleg voor het productschap deelgenomen. Op vrijwel alle onderdelen hebben de belanghebbende organisaties overeenstemming bereikt. Hij zeide onder meer te hopen dat het parlement bij het productschap, dat de taken van het bedrijfschap voor groenten en fruit zal overnemen, aandacht zal be steden aan het erkenningssysteem, dat thans bestaat. Niet alleen zal anders een aantal niet-vakgenoten zich in de tuin- bouwgelederen dringen, omdat de prikkel tot verwerving van vakbekwaamheid ten behoeve van een erkenning, dan zou weg vallen. De vergadering keurde onder meer het bestuursbeleid t.a.v. de minimumprijsrege lingen goed. Op een vraag werd van de bestuurstafel geantwoord, dat niet te vrezen is, dat de overheid wel eens minmumprijsregelingen zou kunnen verbieden, integendeel. Beslo ten werd het stelsel van de minimumprijs regelingen in de perioden April 195331 Maart 1954 verder tot uitvoering te bren gen zonder daarin principiële wijzigingen aan te brengen. De vergadering verenigde zich vervol gens met een voorstel van het bestuur om dit te machtigen (na daaromtrent advies te hebben ingewonnen van een voor ieder product in te stellen deskundigen-commis sie), minimum-kwaliteitseisen vast te stel len voor de producten, die op de aange sloten veilingen verkocht worden. Het is de bedoeling de regeling soepel toe te passen en voorlopig slechts met en kele producten te beginnen. Tenslotte besloot ae vergadering 500.000 ter beschikking van het Rampen fonds te stellen en eventueel verder gelden beschikbaar te stellen, voorzover deze voor hulpverlening in de kring der veilingorga nisatie mochten nodig blijken. Dij bijdrage bestaat uit een gift van 400.000 en voorts uit een tiental Oostenrijkse houten huizen, die reeds in het bezit van het Centraal Bu reau waren. Een 43-jarige Amsterdamse werktuig kundige volgens het pleidooi van zijn raadsman een van de weinige overleven den bij de atoomexplosie op Nagasaki die in Japanse gevangenschap en tenge volge van politieke onrust in Indonesië twee keer zijn vermogen had verloren, heeft gisteren voor het gerechtshof te Amsterdam een jaar (waarvan twee maan den voorwaardelijk) met aftrek tegen zich horen eisen wegens poging tot beroving. De oficier bij de Utrechtse rechtbank, welke dezelfde straf had uitgesproken, was van dit vonnis in appèl gegaan. Licht vermomd met een bril had ver dachte J. C. K. op 13 November 1952 ter automarkt te Utrecht voorgewend van de 22-jarige bankwerker G. J. V. uit Den Bosch voor 2750,een auto te willen kopen. Hij had een proefrit naar Den Bosch voorgesteld en onderweg een geladen pistool in V's rug geduwd. V. klemde zijn rug tegen de leuning en slaagde er in het pistool te bemachtigen, waarbij drie scho ten afgingen. Daarop ging verdachte er van door, maar hij liep in de val toen hij zich later op aandringen van zijn onweten de vrouw bij de politie meldde en een be weerde oplichting aangaf. Verdachte beschreef zijn financiële moeilijkheden en de bedreigingen met ver volging wegens verduistering van een geldschieter. Hij erkende het tenlaste ge legde en ook de opzet daarvan. De revol ver, zeide hij, was afgegaan doordat hij er geen verstand van had en verzuimd had het wapen op veilig te stellen. De advocaat-generaal achtte de ten laste gelegde poging tot afpersing bewezen en zeer ernstig. Hij eiste bevestiging van het „uitermate lichte" rechtbankvonnis „of schoon een hogere straf op haar plaats zou zijn." De verdediger herinnerde aan het niet onbevredigende rapport van de Protes tants-Christelijke reclassering en aan alles v.at verdachte heeft beleefd. In zijn over spannen toestand was K. om der wille van zijn gezin tot deze daad gekomen. Het»volleybal-programma van hedenavond luidt Dames le klasse: PWN—Rap.; OSS—PSVH. 2e klasse: VRC 2D. Raeckse 2. 3e klasse: Velox 3D. Raeckse 3; HBC 3— PSVH 3. 3e klasse B: Rampl. 2HMSV; Spaarnest. HBC 4. Heren, le klasse: CIOSHVC. 2e klasse B: HVS 4—Boru; PWN—BGV. 3de klasse B: LeonidasRampl. 2; HBC 3Rap. 4; D. Reck- se 3—Sportief. NEDERLAND—BELGIë OP VIER FRONTEN Op Zaterdag 18 April, een dag voor de landenwedstrijd NederlandBelgië zal op het Ajax-veld in Amsterdam de stedenwed- strijd AmsterdamBrussel worden gespeeld. In Rotterdam zullen op het terrein van Sparta de vertegenwoordigende elftallen van Rotterdam en Antwerpen elkaar ontmoeten. Op dezelfde dag treedt in Roosendaal de jeugdploeg van Nederland tegen die van België aan. BRUSSELSE JUNIOREN NAAR AMSTER DAM. Aan het lange afstands roeikam- pioenschap van de Amstel, dat op Zondag 29 Maart in Amsterdam wordt gehouden, zal van Belgische zijde door de Royal Sport Nautique de Bruxelles met een junioren-acht worden deelgenomen. ADVERTENTIE c ,,Ja", zei de professor. „We kunnen beter weggaan en zien of we ergens een schuil plaats kunnen vinden. Je weet nooit, of die maanmannen misschien toch nog naar beneden weten te komen". Zo verlieten ze dan de plaats, waar ze naar beneden waren gekomen en gingen ze op zoek naar een veilige plaats. Boven hun hoofd klonk het woedende geschreeuw van de maanmannen. „Ja, schreeuwen jullie maar!", zei Bunkie. „Jullie kunt tóch niet bij ons komen!" „Sssst!", waarschuwde Rick. „Zeg dat maar niet te gauw. Zo zeker is dat nog niet!" Een heel eind liepen ze voort. En toen vonden ze een hol in de rotswand. „Kijk", zei de professor. Hier kunnen we voorlopig wel een schuilplaats vinden. Kruipt er maar in, jongens! Achter eikaar aan kropen ze het hol in. Er lag mooi, wit zand op de bodem; ze maakten het zich gemakkelijk en gingen zitten met hun rug tegen de muur. „Pfffl", zuchtte Oepoetie. „Wat ben ik moe van al dat gehol! Ik ben blij, dat we hier tenminste eens kunnen uitrusten!" Maar Bunkie wreef over zijn maag. „Ik heb zo'n verschrikkelijke honger!", klaagde hij. Ja, dat voelden de anderen ook. Maar er was niets te eten.... De onlangs in de Haarlemse Sportraad be noemde leden hebben zich voor de eerste maal bezig gehouden met de problemen rond het sportieve leven in de Spaarnestad. Tot adviezen of ook maar conclusies in een be paalde richting kwam men natuurlijk nog niet. Dat zal pas in de toekomst het geval zijn als de mening van de leden inzake een bepaald probleem gevraagd wordt. In de eerste vergadering werden overigens wel mededelingen gedaan omtrent sporlaccomo- daties, er werden de reeds aangekondigde commissies ingesteld en tijdens de rondvraag werden de leden in de gelegenheid gesteld om het hunne te zeggen over zaken die zij nader belicht wensten te zien. Over de sportacccmodaties werd van de zijde van het dagelijks bestuur ven de Sport raad medegedeeld, dat binnenkort de aan besteding zou plaats vinden van de nieuwe kleedlokalen aan de Van Oosten de Bruijn- straat, de Kleverlaan en het Noorder Sport park. Over vier maanden hoopt men die zo drir.gend noodzakelijke lokalen in gebruik De Egyptenaren hebben Dinsdagavond in de ApoIIohal, Amsterdam, een grote indruk ach tergelaten bij het publiek. In de eerste plaats wel door een monsterzege op Luxemburg (11849) en in de tweede plaats door een bloemenhulde na het voorstellen der spelers. Toen namelijk renden de Egyptische spelers naar alle kanten en strooiden tulpen tussen het publiek. De Egyptenaren, die niet min der dan zeven leden van de ploeg in hun raidden hebben, die ook in Helsinki aan het Olympisch basketbaltournooi hebben deel genomen, gaven daarna een fraaie showpartij waardoor ook de Luxemburgers kans kregen te scoren. De ploeg van de Verenigde Staten daaren tegen liet nog helemaal niet zien waartoe zij in staat is. Een 6752 zege op België moet toch heus voor de Amerikanen, die aange kondigd hebben ru een sterkere ploeg te hebben dan bij de Spelen in Helsinki, als een pover resultaat gekenmerkt worden. En daarom kan het niet anders of zij hebben zich nog niet geheel gegeven. Nederland leed de tweede nederlaag. Nu tegen Frrr.krijk, dat intussen met twee over winningen de leiding in het klassement heeft. Het was bekend dat de Franse ploeg ster ker is. maar het resultaat 7942 was voor de Nederlanders weinig eervol. In het begin hielden zij stand met Eskes, Kanne, Alberda, Hille en Gootjes en hadden zelfs tot en met 79 steeds een kleine voorsprcr.g. Toen bij de stand 99 Eskes werd vervangen door Van der Ven' namen de Fransen echter een voorsprong, die regelmatig groter werd. Vooral toen Albarda in de achtste minuut met vijf persoonlijke fouten het veld moest verlaten, waardoor de Nederlandse verdedi ging danig werd verzwakt, was het hek vrn de dam Bij de Fransen kwamen Eliot (121 en Haudegand (14) in de dubbele cijfers Topscorer bij Nederland was Gootjes met 12 punten. De stand na de tweede dag luidt: Frankrijk 2 2 - - 4 167— 78 Egypte 1 1 - - 2 118— 49 Ver. Staten 1 1 - - 2 67— 52 België 2 1-12 122—127 Nederland 2 - - 2 0 102—149 Luxemburg 2 - - 2 0 85206 Vanavond worden de volgende wedstrijden gespeeld: Verenigde StatenFrankrijk; EgypteBelgië. Bekerwedstrijden Op Woensdag 1 April a s. worden in Rot terdam de returnwedstrijden gespeeld tussen de vertegenwoordigende basketballtcams van Rotterdam en Haarlem. Waren het voorheen alleen de dames en heren senioren, thans wordt ook de herenjeugd bij het treffen be trokken. De samenstelling der teams is als volgt: Dames:.!. Koblenz, C. Kors, M. Schrama, T. Jore, Z. Heeres, J. van Berkel, W. Ram. J. Huieen. Jeugd: T. v. d. Waals, W Schmitz, H- van Elk, H. Prins. P. de Bie, W. Jansma, J. de Reus, K. Dingshof. Heren: B. Hopman, C. Jonker, P. Mo lenkamp, J. Swart, F. Hooyveld, J. Staring, B. Uljee. Ten aanzien van de resultaten kunnen wij de verwachtingen zeker niet te hoog stellen. De voor Haarlemse begrippen wel erg kleine zaal en teams waarvan de deelnemers te weinig op elkaar ingespeeld zijn wat laatst nog overduidelijk bleek tijdens de wedstrijd van de heren in Amsterdam willen wij als voornaamste redenen van dit pessimisme noemen. Vooral de dames hebben wel heel weinig tezamen geoefend. Dat bij de heren weer te nemen. Tevens achtte men het mogelijk dat nog dit jaar zal worden begonnen met de aanleg van het terreinencompelx Noord- Akendam. Althans met de aanleg van de eer ste vier terreinen. Inzake het zo dringende gebrek aan gym nastieklokalen kon men de leden van de Sportraad mededelen dat goedkeuring bij de gemeente was binnengekomen voor de bouw van een gymnastieklokaal in Haarlem-Noord. De plaats waar dit lokaal zou komen is uiter aard nog niet bekend. Er ontspon zich voorts een geanimeerde discussie over de wenselijkheid van het al dan niet toetreden van vertegenwoordigers van bonden die niet de actieve recreatie be ogen. De meerderheid van de leden sprak als mening uit dat biljarten wel tot de vor men van actieve recreatie behoorde. Commissies Voorts werden vier commissies ingesteld. In de commissie toezicht cn verdeling sport terreinen werden benoemd de heren A. van der Aart, voorzitter; J. W. Vreüng (korfbal), H. Serné (hockey), en D. Baas (honkbal), leden. In de commissie toezicht en verdeling gymnastieklokalen kregen zitting de heren A. G. Fortgens, voorzitter; M- Kwakkesteyn (basketball), P. H. Brusse (handbal), P. M. Beycn (volleybal), J. W. Duyf (vereniging van leraren), A. van der Aart (voetbal) en mevrouw M. VonkDe Hoop, leden. In de commissie ontwikkeling de heren D. Beets, voorzitter; ds. J. Bronsgeest, kapelaan J. Tes- selaar, drs. J. J. Voogd, H. W. van Turnhout, D. A. J. Spek en S. Heijers. leden en in de technische commissie de heren H. Stapel, voorzitter; L. Roozekrans; H. J. van der Hoek; ir. A. Stoffels; Ch. Boeree; ir. J. J. Fuykschot en P. Haringhuizen, leden. De voor zitters van al deze commissies maken deel uit van het dagelijks bestuur van de Sport raad. Tijdens de rondvraag kwamen kwesties als die van de sintelbaan, de aanleg van een gedeeltelijk verhard honkbalveld en de uit breiding van het aantal tennisbanen ter sprake. Alle onderwerpen, die in de toekomst uiteraard uitvoeriger besproken zullen wor den. De korfbalvereniging „Animo Ready" viert Zaterdagavond in Gebouw „Bavo" in Haar lem het 25-jarig bestaan. Dit jubileum vindt plaats onder zeer gunstige sportieve resul taten gedurende Me competitie 1952'53. Im mers, het is nagenoeg zeker dat het eerste twaalftal dit jaar van de derde naar de tweede klasse van de K. N. K. B. zal pro moveren. Het tweede twaalftal uitkomend in de tweede klasse van de H.K.B., bezet de tweede plaats. Doch nog veel belangrijker is het bezit van twee jeugd-twaalftallen die met afwisselei d succes in de competitie uitko men. Onder leiding van het ijverige bestuur, dat bestaat uit de heer J. Sterk (voorzitter), mej. R. Coolen (secreiaresse), de heer W. v. d. Bel (wedstr. secr.) en mevr. S. van Alphen- Jansma (penningmeesteresse) zal „'Animo Ready" zeker blijven ijveren om die jeugd afdeling in groei te doen toenemen. Zaterdag zal een eigen toneelgroep het blij spel in drie bedrijven „Mrs. Patterson's chauffeur" opvoeren. 5pCO(X)COCXXXXDOCOCX)CXXX?OOOOCOOOCOCOOOOOOCGOOOCOOCCOOOOOCXX In Engeland heeft Zondag een groot aantal mensen een wonderlijke stoet j van motorfietsen gadegeslagen. Meer dan tweehonderd veteranen, van wie in de grijze oudheid het grootste gedeelte tot het leger van verwoede en enthou siaste motorrijders behoorde, hadden hnu oude karretjes weer van stal ge haald om deel te nemen aan de jaar lijkse zeventig kilometer lange rit van Londen naar Brighton van de Sunbeam motor club. Van al die oude rotten haal den 157 de eindstreep. De overigen za gen onderweg hun motor na veel gepuf i en geplof de geest geven. De 74-jarige Londenaar Douglas Withers kon zich erop beroemen, de oudste van het gezelschap te zijn. De Douglas-motor waarop hij zat had als geboortedatum: 1906. Maar er waren Belgische van een nog vroeger tijdperk in de race. Bijvoor- beeld een Belgische Deschamps, die in 8 1396 de fabriek had verlaten ^OOOOOOOOOOOOOOWJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOQOOOCX terug gegrepen is op spelers, die niet bij de centrale training uitgenodigd zijn, is te wij ten aan diverse onvoorziene omstandigheden. In het jeugdteam zijn vele spelers opge steld, die regelmatig in de eerste klasse spe len, waardoor zeker gesproken kan worden van een sterk team. En daar binnen niet al te lange tijd deze spelers een grote rol in het Haarlemse basketball moeten gaan spe len, zijn wij naar de prestaties van dit team wel het meest benieuwd. 55 55 i«) Werkelijk, Monseigneur? Ja. Een buitengewoon vreemde moord Monseigneur vertelde. Godard luisterde gefascineerd naar hem. Monseigneur! riep hij uit. Maar die zaak lijkt op de onze. Zo. Hij vertelde de zijne. Bachou maakte al lerlei opmerkingen, die de brigadier op prijs stelde. In zijn vreugde, dat hij een begrijpende luisteraar had gevonden om zijn ongeruste ziel te ontlasten, en die daarenboven nog een vriend was van Mijnheer Ségan, vertelde Godard hem ten slotte in vertrouwen alles alsof hij tot een collega sprak. Bachou merkte op: In uw plaats zou ik begonnen zijn met de molenaar op te zoeken. In het algemeen zijn de molenaars kerels, die alle geschiedenissen uit de streek kennen. U hebt gelijk, Monseigneur. Die van hier, dat is een zekere Broquette, bijge naamd Jan Klaassen. Hij heeft een slechte reputatie. Steelt hij wat op het gewicht van het meel? Dat zegt men. Heeft hij een heleboel kippen om graan te pikken uit de zakken, waarin toe vallig een gat is gekomen' Precies' Stroopt hij 's nachts een beetje, met een geweer bij zich, dat hij in de pijpen van zijn broek verbergt7 Juist, Monseigneur! Goed'. Als het anders niet is, dan is het een molenaar, meer niet, zei Mon seigneur. Laten we er heen gaan, bij zal ons niet opeten. Godard bleef verschrikt stilstaan. Hij riep uit: Oh, Monseigneur! Maar. Zou liet. u hinderen als ik erbij was? Ik begrijp het. Natuurlijk! Neen, Monseigneur, integendeel! Geen enkel bezwaar, maar.die Jan Klaassen is een tamelijk ruwe man. Bachou glimlachte goedaardig en zei: We zullen hem temmen, vriend. Ik heb een klein zwak om molenaars te be keren, moet u weten. Dat is weer eens wat anders dan zwervers. Zwervers? J'a, in Parijs, ben ik bisschop van de zwervers. We hebben dezelfde klanten, brigadier. HOOFDSTUK VII De Bisschop en de molenaar De molen bestond uit een groep loodsen, die, al naar mate de behoefte zich had doen gevoelen, waren gebouwd rond een bakstenen gebouw, aan de rand van de ri vier, waarin zich het waterrad bevond; het geheel omgeven door een verroeste omheining, hier en daar gerepareerd met stukken van matrassen, gegolfde platen of zelfs hagedoorns. Men zag er honderden smetteloos witte kippen rondlopen. Zodra Bachou en brigadier Godard het hek aan raakten, kwamen twee nijdige honden met woedend geblaf aanrennen. Wacht even, zei Godard. Ze zouden ons verscheuren! De honden, van een onbesmet ras, spron gen op en renden heen en weer, hun witte tanden ontbloot, zodat het wel op een stie rengevecht ieek. Eindelijk verscheen in de ingang van een dorsschuur een kleine mis maakte man met een martergezicht, ge kleed in grauwe kleren en met op zijn hoofd een beige pet. Hij had een puntige kin en gelaatstrekken, alsof die met een mes in hout gesneden waren, een kromme, lange neus en zeer klein groenige ogen on der rode oogharen zonder wenkbrauwen. Zonder zich te naasten kwam hij nader bij met een onzekere gang, die de indruk had kunnen geven, dat hij hinkte. Van dichtbij zag Bachou dat dit niet het geval was. Het was een heupbeweging van een bokser, die van het ene been op het andere springt. Het was een gespierd en krachtig iemand, zoals men mag verwachten van een molenaar, die de hele dag met zakken van meer dan tweehonderd pond sjouwt. Met één beweging liet hij zijn* honden stil worden. Terwijl hij vrijmoedig met zijn walvisogen naar Mgr. Bachou keek, stak hij zijn hand over het hek uit. Ha, die veldwachter! Wat wenst u? Wel, mijnheer Broquette, antwoordde Godard, ik zoek getuigen voor die zaak van vanmorgen. Het spijt me brigadier. Ik was er niet bijhelaasgeloof me. In plaats van het hek open te maken leunde hij er op. Een spottende glimlach maakte zijn mond nog groter. Hij droeg zijn bijnaam niet ten onrechte: het was precies de Jan Klaassen, zoals het publiek zich voorstelde. Godard zei droogweg: Kunt u bewijzen, dat u de nacht hier hebt doorgebracht? De hele nacht? Duivels! zei de ander. Moet u een schriftelijk bewijs hebben, dat ik mijn bed niet uit ben geweest om iemand te ver moorden? Godard zette zich schrap: Mijnheer Broquette, het gaat om een ernstige aangelegenheid en ik spreek ernstig. Jan Klaassen zette grote ogen op alsof hij schrok: Wat een geluk heb ik dan! Gelukkig ben ik niet getrouwd zoals u, brigadier, anders zou ik niet weten, wat ik er van denken moest! Maar stelt u voor, dat ik bij toeval een getuige heb. Een koopman van varkens uit Cloyes, Henri Gaulier. Hij heeft gisteravond een mooi biggetje van me gekocht, maar was te dronken om weer te vertrekken. Ik heb hem met zijn big op de trein van zeven uur gezet. Zo! Zijn adres? Gaulier, varkenskoopman, in Cloyes. Uw collega's daar zullen hem wel vinden. Die nietsnutten, het is wel eens goed als ze wat te doen hebben. De brigadier begon zich op te winden. Bachou kwam tussenbeide: Mijnheer Broquette, zei hij, brigadier Godard heeft met mij over u gesproken als over een der oudsten en belangrijksten uit deze gemeente. Ik zou graag uw me ning willen weten over de afschuwelijke misdaad van vannacht. Als wij u storen, excuseer ons dan. Afgeleid staarde de molenaar niet lan ger naar zijn mikpunt, de brigadier. Hij wierp opnieuw een nieuwsgierige blik op Baohou. Hij mompelde, terwijl hij zijn hand op de klink legde; Ik heb het te druk Mijn gasgenera tor is stukDat ellendige ding wil maar niet op gang komenMaar, als ik niet te onbescheiden ben, wie bent u eigen lijk? EhhhIk ben bisschop, mijnheer broquette. Mag ik me voorstellen: Mgr. Bachou, bisschop van Ciropolis. Ik zou gisteren die twee ongelukkigen getrouwd hebben. Maar ik werd daarin verhinderd door motorpech. Wel alleriep Jan Klaassen uit, zijn ogen wijd opensperrend, Bisschop! Nou ben ik er achter: Dat was u, die op de motorfiets bij de pastoor arriveerde? Precies. Kom dan binnen, alstublieft, mijnh Monnseigneur! U doet me een grote eer! Ik had nog nooit een bisschop van zo dichtbij gezien! Wagenwijd opende hii het hek. Hij voeg de er ondeugend en wat uit de hoogte aan toe: Toch moet ik u waarschuwen, Mon seigneur. Persoonlijk ben ik vrijdenker! Brigadier Godard wist niet hoe hij kij ken moest. Bachou glimlachte. Och, zei hij, ik heb een gebochelde gekend, die er trots op was een bochel te hebbenMaar die ziekte van u, die gaat over mijnheer Broquette! Jan Klaassen glunderde; de rimpels om zijn mond liepen door tot aan zijn ogen. Monseigneur, zei hij, u zou me een grote eer doen, als u mijn kwetsenbrande- wijn wilde proeven. Maar met genoegen, mijnheer Bro quette! Zij gingen het stenen gebouw binnen. Op de drempel van een soort keuken-kantoor ging Jan Klaassen opzij staan en zei over dreven beleefd: Dit huis is aan u, Monseigneur! Ik wens het een lang bestaan en wel vaart toe! antwoordde Bachou. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6