Eerste steen dierenasyl niet ver van de laatste af Huisman maakt goede kans op nationale damtitel Agenda voor Velsen Havenberichten „Deurafnemer kookszijde" heeft niets met spons en zeem van doen Kennemer Lantaarn Vandaag eerste kapspant al geplaatst DM Clothes Hew Laros kan bij eerste zes horen Castricum r Forensen ongerust over huurverhoging Beverwijk „Litterair cabaret' in 't Centrum Aanvraagformulier .5 Pastoor vertelde over dokter Schweitzer Wethouder D. J. A. Geluk voor Volksonderwijs Candidaatstelling leden van de gemeenteraad „Bondswandeldag" wordt georganiseerd door deVGV Goede prestaties van „Suomi"-athleten Militaire onderscheidingen THALIA Albert van Dalsum en Albertine de Visser bij „Elckerlyc" „Castricum hoort in de tweede klasse" Reizigers door Spanje vertelden, goochelden en tekenden Kamermuziek voor „de Gieteling" IJMUIDER COURANT KENNEMER COURANT WOENSDAG 2 5 MAART 1953 Als Donderdagmiddag Ada van der Steen de gedenksteen metselt in het nieuwe gebouw van de „Vereniging tot bescherming van dieren" in het bosrijke terrein achter de speeltuin „In Veilige Haven", zal men moeilijk meer kunnen spreken van een eerste-steenlegging zoals dat gebruikelijk is. Het gaat er zelfs meer op lijken dat het de laatste steen zal worden, want het bouwwerk is in de voorbije weken aardig opgeschoten. Vandaag is zelfs de eerste kapspant van het Herbert asyl geplaatst en van het bijbehorende woonhuis ligt de verdieping-balklaag al! Het wordt een keurig, modern bouw werk, dit dierenasyl, dat ongetwijfeld ter nagedachtenis aan haar, die tijdens haar leven voor de dierenbescherming in Vel- sen ijverde al's geen ander „Kerbert-asyl" zal worden geheten. En als straks in de zomermaanden me vrouw en meneer op vacantiereis gaan, zal hun viervoeter hetzij dat het dier luistert naar de hondennaam „Roetje" of naar het poezenpraedicaat „Minetje" in dit dierenvacantie-oord „en pension" kunnen vertoeven. En er zich vermaken! Want behalve de slaapplaatsen, waar op de betonnen vloer een ligrooster het dromen vergemakkelijkt en een uitloop van bij kans twee meter, waar de dieren door middel van zelfbedienbare draaiende kleppen bewegingsvrijheid kunnen vin den is er ach+er het gebouw een „speel plaats" van 200 vierkante meter, die aan het „Herenbos" grenst. (Menig bestuur van een speeltuinvereniging zou er naar likkebaarden!). Ook de schoothondjes vinden een liefde rijk onderkomen in het asyl. Hun nacht verblijven zijn boven de hokken van hun grotere broers en voor de poesen is er een apart onderkomen, want kat en hond vormen in de meeste gevallen geen ide aal speelteam. Na jaren De vele moderne snufjes van dit asyl ADVERTENTIE Uw kleding binnen één daa gereed Koningsplein 10 - Tel. 4886 Symbool van idealistisch Christendom in het Afrikaanse oerwoud Voor een aandachtig gehoor hield pas toor C. F. Nieuwenhuyzen op uitnodiging van de afdeling Oud-Katholiek Onder steuningsfonds" in het Oud-Katholieke verenigingsgebouw een lezing over „het leven en werken van een dokter in het oer woud", waarbij de spreker de aanwezigen liet kennis maken met „de" dokter van het oerwoud, dr. Albert Schweitzer. Pastoor Nieuwenhuyzen tekende Schweit zer, die 77 jaar is en nog steeds zijn ge zegend werk in het door hem gebouwde ziekendorp Lambarene aan de rivier de Ogobe in Centraal-Afrika verricht, als een zeldzaam begenadigde figuur, een man van uitzonderlijke talenten, die al zijn krach ter van jonge leeftijd af in dienst heeft gesteld van de lijdende mensheid. Dr. Schweitzer werd door de inleider beschouwd als een practisch idealist, ge dreven door practisch Christendom, die zich met taaie volharding overgaf aan zijn studie in philosofie, theologie en genees kunde om daarin achtereenvolgens de doctorsgraden te behalen. Zijn rijke kennis liet zijn eenvoudig ka rakter onaangetast. Hij bouwde langzamer hand zijn tegenwoordige ziekendorp op met eigen hand en wist zelfs grote plan tages aan te leggen ten behoeve van zijn honderden zieke inlanders. Uitvoerig sprak pastoor Nieuwenhuyzen over de jeugd van Schweitzer, zijn oplei ding. begaafdheden op velerlei gebied, zijn studies en de omstandigheid, welke leidde tot zijn levenswerk in Afrika. Dit alles werd verduidelijkt door een serie mooie lichtbeelden, die toch nog een te bescheiden illustratie gaven van het moeizame, doch onbetwist zegenrijke werk van de grote dokter in het Afrikaanse oer woud. De aanwezigen werden geconfronteerd met de grootheid van de tropische natuur, de vele ziekteverschijnselen onder de ne gerbevolking en bouw en inrichting van het Lambarene-ziekendorp. In zijn dankbetuiging aan pastoor Nieu wenhuyzen maakte de heer W. D. Wiljouw, afdelingsvoorzitter, zich de tolk van de aandachtige luisteraars en toeschouwers. Tijdens de propagandafeestavond van de afdeling Velsen-IJmuiden van Volksonder wijs zal de wethouder van onderwijs te Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, op 27 Maart in het Patronaatsgebouw een kort propagandistisch woord laten horen. Daarna zal de Onderwijzers Toneelvereniging Ken- nemerland het blijspel „De erfgenamen van Rabourdin" door Emile Zola opvoeren. Woensdag 25 Maart Christelijke Gymnastiekvereniging IJmui- den, jaarlijkse uitvoering 20 uur, Pal:o- naatsgebouw IJmuiden-Oost. Volksonderwijs Santpoort, propaganda feestavond m.m.v. de Onderwijzersto neelvereniging OTK, 20 uur, De Weij- man, Santpoort. Bouwfondscommissie Doopsgezinde Ge meente, Pianorecital door Simon Halie, 20 uur, Doopsgezinde kerk, Helmstraat te IJmuiden. Thalia, 20 uur: „Terug naar Bataan". Rex, 20 uur: „De zoon van dr. Jekyll". Donderdag 26 Maarft Ned. Christen Vrouwenbond, afd. IJmui- den-Oost, 20 uur vergadering in Hetv. Jeugdgebouw, J. Huizinga spreekt over de „Matthaus Passion". Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, filmavond over de B.P.M. 20 uur Gem. vergaderlokaal aan de Abelenstraat. Christelijke Gymnastiekvereniging IJmui den, jaarlijkse uitvoering, 20 uur, Patro naatsgebouw IJmuiden-Oost. Thalia, 20 uur speciale voorstelling van „De ellendigen". Rex, 20 uur: „De zoon van dr. Jekyll". zijn reeds eerder in deze kolommen be sproken maar het gaat er maar om dat na vele omzwervingen en jaren van be helpen voor de dieren in Velsen een schuil plaats groeit, een gemeente als de onze waardig en, wat ook heel belangrijk is, op den duur centraal gelegen, als de grote weg Zeeweg-Strand er is. Het is alleen te hopen dat de mensen, die om een of andere reden hun trouwe viervoeter „kwijt" willen deze onver laten zijn er helaas nog niet zullen pro beren te profiteren van deze gelegenheid. Zij komen van een koude kermis thuis, zo werd ons van bestuurszijde en door de asyi-commissie verzekerd. Op Dinsdag 14 April De burgemeester van Velsen heeft bekend gemaakt dat op Dinsdag 14 April de candi daatstelling zal plaats hebben van de leden van de gemeenteraad. Op die dag kunnen de voorzitters van de hoofdstembureaux in de kieskringen of bij de door deze aan te wijzen leden van die bureaux, ter secretarie van de gemeente Velsen lijsten van candi- daten worden ingeleverd. Op dezelfde lijst mogen de namen van ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst. Elk lijst moet worden ondertekend door ten minste vijf entwintig pèrsonen, die binnen de kieskring, waarvoor de lijst geldt, kiesgerechtigd zijn. Winstuitkering voor papierfabriek-personeel De directie van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken heeft gisteren aan het personeel medegedeeld, dat is besloten om met goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars een winstgratificatie uit te keren. Deze winstuitkering zal voor mannelijk personeel van 23 jaar en ouder, gehuwden en kostwinners 78 bedragen; voor vrou welijk personeel van 21 jaar en ouder en kostwinsters 52, in beide gevallen voor een vol jaar dienstverband. Voor de jongeren is het bedrag vastge steld naar evenredigheid van leeftijd. De betaling van de uitkering zal Don derdag geschieden. Dinsdag 24 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Merak van Port Talbot, Eemstroom van Grangemouth, Hollandia v. Gothenburg, Uribitarte van M'bro, Bittern van Liverpool, Bornholm van Landana, Fal con van Londen, Meteor van Rotterdam, Fennia van Kotka. Vertrokken zijn: Afiena naar Hobro. Mad- joe II naar Surte, Ircania naar Antwerpen, Hondsbosch naar Londen, Keylebrook naar Newcastle, Hr. Ms. Tromp naar Den Helder, Reli Able naar Delfzijl, Saxonhill naar Noordzee, Patria naar Antwerpen, Alberto Deodero naar Schippersgracht naar Rot terdam, Matsy naar Antwerpen, Brouwers gracht naar Rotterdam. Het bestuur van de Velser Gymnastiek Vereniging heeft ter gelegenheid van de ledenvergadering een nieuwigheidje be dacht, dat ongetwijfeld andere verenigin gen ten voorbeeld kan dienen. De leden hadden het bestuur kenbaar gemaakt, dat een jaarvergadering wel heel belangrijk is, maar dat men zich uit de, doorgaans in marstempo voorgelezen verslagen, niet dan met grote moeite de stand van zaken kon releveren. Zo gebeurde het dat de leden van de V.G.V. die trouw ter vergadering in de bovenzaal van Van der Lem aan de Zeeweg waren getogen reeds enige dagen voordien werden verblijd met gestencilde exemplaren van de verslagen van secreta ris, penningmeester en van een chronolo gisch overzicht van de verenigingsgebeur tenissen in het afgelopen jaar. Men had dus tijd te over gehad om zich op het be stuursbeleid te bezinnen en algemeen werd dit toegejuicht. Voorzitter A. J. Krijgsman deed daaren boven nog de verblijdende mededeling dat het ledental nog steeds groeiende is, wat overigens tot de gewone gang van zaken gaat behoren, want ieder jaar valt er ledenwinst te boeken. De hoogtepunten in het afgelopen ver enigingsjaar waren de Bondswandeldag van het K.N.G.V., de in eigen organisatie gehouden athletiekwedstrijden en de twee de openbare uitvoering in Rex. Het organiseren van de Bondswandel dag is ook voor dit jaar weer in handen ge legd van de V.G.V., wat zeker voor het organisatietalent van het bestuur pleit. De -onlangs gehouden non-stop-uitvoe ring, waaraan het dameskeurcorps van het K.N.G.V. medewerkte was mede een van de gloriepunten. Prestaties worden opgevoerd Ter vergroting van de demonstratie mogelijkheden zullen binnenkort maat regelen worden getroffen, om het dames- en herenturnen uit te breiden en het peil van de prestaties te verhogen. Naar ver luidde was de samenwerking met zuster verenigingen ook ditmaal prima. Blijkens het jaarverslag van de Kenne- mer Turnkring neemt de V.G.V. van de 17 aangesloten verenigingen de achtste plaats in, wat voor een nog jonge vereni ging een hele prestatie mag worden ge acht. De kans op een hogere plaats hing volgens de voorzitter onder meer af van de stijging van het ledenaantal, waarvoor hij een beroep op de leden deed. De V.G.V. heeft sedert November 1952 een volleybalgroep en ook hiervoor is de animo gróót; er werd te dien opzichte con tact met andere verenigingen opgenomen. Wat op het programma staat De bespreking van het werkprogramma voor dit jaar leverde geen moeilijkheden op. Naast een dualmeet, onderlinge gym- naestiek- en athletiekwedstrijden en en kele kleinere gebeurtenissen, wordt mee gedaan aan de Bondswandeldag, de Bonds- afstandmarsen en een driekamp. Zoals gebruikelijk in een jaarvergade ring maakte de bestuursverkiezing een agendapunt uit. Voorzitter Krijgsman en secretaris G. J. van den Bogaerde zagen zich herkozen en in de bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van de heer J. Jonker. Geslaagd voor costumière en coupeuse Bij de te Utrecht gehouden examens slaagde voor costumière de dames R. Tomas senDerksen te Santpoort, C. Kok te IJmui den, T. v. d. Vis—Raggers te IJmuiden en voor coupeuse A. Zwemmer te IJmuiden. Zij werden opgeleid door mej. N. Roodenburg te Santpoort. Voorts slaagde mej. T. v. d. Waa te Bever wijk voor coupese en mevr. H. M. Crezee Hobbel te Velsen-Noord. Beiden zijn op geleid door mej. Tolman in Velsen-Noord. In Emmeloord is het eerste post-, telefoon- en telegraafkantoor in de Noord-Oostpolder in aanbouw. Bij de in Heiloo gehouden districtsveld loop-kampioenschappen van de KNAU hebben enkele Suomi-athleten op de 4000 meter goede prestaties geleverd. In de C-klasse bezette W. Kok de vijfde plaats in 13 min. 10,4 sec.; G. Stuyfzand no. 11; L. Schol no. 20, D-klasse: L. Lievers no. 6 in 13 min 17,3 sec.; E. Schik no. 20. Velsense lassers gaan op excursie Het bestuur van de afdeling „IJmond" van de Ned. Vereniging voor Lastechniek stelt de gelegenheid voor de leden van de lasclub „Velsen en omstreken" open om op Zaterdag, 18 April een excursie mee te maken naar De Vries Robbé en Co. N.V. te Gorinchem. De tocht, die 's morgens al vroeg begint, wordt gemaakt met auto bussen. Aan deze excursie is een heel dagpro gramma verbonden. In Utrecht wordt kof fie gebruikt, waarna excursie en lunch in Gorinchem zullen zijn. Dan gaat de tocht naar Austerlitz, ge volgd door een diner in Amersfoort en ten slotte wordt in Amsterdam een theater be zocht. De burgemeester van Beverwijk heeft ten stadhuize namens de minister van Oor log het Oorlogsherinneringskruis met gesp en diploma uitgereikt aan de heer L.. H. Molenaar en het Ereteken voor Orde en Vrede aan de heren J. Liefting, F. J. Os kam, E. Mulder (met gespen) en B. J. Overmars (met gespen). ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in onze serie speciale voorstellingen de meesterlijke verfilming van Victor Hugo's beroemdste werk DE ELLENDIGEN met Gino Cervi - Valentina Cortese. De aangrijpende strijd van een uitge stotene tegen een maatschappij zonder mededogen Toegang 18 jaar. We gaan weer naar de Hoogovens, om een beroepsgeheim te ontsluieren: ditmaal naar de stoffige Kooksovens, die vlak naast de eigenlijke hoogovens in het zand geplant werden om van steenkool gas en sooks plus een hele rist bijproducten te „koken". Aan weers zijden van de kooks ovens, die aan de buitenkant geen en kel teken van leven vertonen tot het mo ment, waarop de gloeiende kooks er uit komt en de wan delaar langs het Noordzeekanaal zegt: „Kijk es, wat mooi, die Hoogovens...." aan weerszijden van die Kooksovens rijden logge machi- oes langs de smalle bordessen. We gaan tussen de smalle ovenkamers door naar de kooks zijde, waar straks dus het hoofdproduct, waar deze kolossen naar genoemd zijn, uit moet komen. Daar lijkt de „deurafne mer" want de ma chine heeft dezelfde naam als zijn baas te balanceren over het trottoir, dat langs de ovenbatterijen loopt en een zwarte man noodt tot op stappen. We gaan een deur afnemen. Gewoon even een deur afnemen volgens een drukprogramma, dat de ovenbaas heeft opgesteld. Want de deuren van al die tientallen kookskamers worden gelicht volgens een bepaald nummersysteem: eerst nummer vijftig, daarna vijfentwintig, dan zestig enzovoorts. De deurafnemer heeft dat precies in zijn zwarte hoofd en soms door een wolk van roet en gruis rijdt hij op zijn zware „tram" over de richel. Deur nummer vijftig moet er af, want de kooks achter deur nummer vijftig is „gaar" zo gezegd. Nauwkeurig wordt de machine ge richt en wordt de klauw van de deuraf nemer in het „huis" van de deur geplant. Dan wordt de deur afgenomen en slaat de hitte van een ge vulde oven de open cabine binnen. In de diepte, op de begane grond heeft de ma chinist van het blus- treintje, dat straks de kooks opvangen moet, twee stoten op de fluit gegeven ten teken, dat de blus- wagen er precies on der staat en dan geeft de deurafnemer via een listig periscoop systeem een seintje naar de andere kant van de kooksoven, waar de kooksuit- drukker met zijn ma chine klaar staat, om óók eerst een deur af te nemen en daar na de gloeiende mas sa met. een stempel uit te drukken de bluswagen in. Daar gaat 'ie: als een mes door de boter. Brandschoon veegt de stempel de kookska- mer in één lange stoot en aan de ande re kant lekken de vlammen ten hemel ten teken, dat er weer vele tonnen kooks geboren zijn. De deurafnemer kookszijde ziet dat al niet eens meer, want hij peutert allang weer aan de vergrendeling van deur nummer vijfenvijftig. Het stuift ééuwig op de kooksovens. Het gruis steekt op de huid. 's Winters veegt de kou langs des deurafne mers rug en de hitte van een paar ton gloeiend-gestoofde kooks slaat hem in het gezicht. Toch glimlacht die deurafnemer zijn zwarte glimlach, want 't is ondanks alles mooi werk, daar op de kooksbatterijen. Nog slechts drie ronden resten van het nationaal damtournooi. Huisman heeft één punt voorsprong op W. Roozenburg, Keiler en Bom. Voor het leiderschap» zijn dus de partijen die Vrijdag worden gespeeld wel van zeer groot belang. Het programma luid: A. H. van Aalten- H. Laros; W. T. v. d. Sluis-ir. van Dijk; W. Huisman-W. Roozenburg; A. Bizot-H. M. van Mourik. Voor Zaterdag 28 Maart zijn vastgesteld: J. M. Bom-A. H. van Aalten; ir. van Dijk- A, Bizot; P. Bergsma-W. Huisman; H. N. van Mourik-P. Beers; W. Roozenburg-J. Baas; R. C. Keller-W. F. v. d. Sluis. Zondag 29 Maart spelen tegen el kaar: H. Laros-J. M. Bom; A. Bizot-R. C. Keller; J. Baas-P. Bergsma; P. Beers-J. H. Craane. Zowel de strijd om de nationale damtitel, als die om de eerste zes plaatsen is span- Naar het zich laat aanzien, zal de cultu rele bijeenkomst die de Castricumse Kunst kring Elckerlyc voor Donderdag heeft ge organiseerd, een der hoogtepunten van het seizoen worden. De kring is er in geslaagd de toneelspeler Albert van Dalsum naar Castricum te laten komen, die een van de mooiste spelen van Henri Gheon zal voor dragen. Albert van Dalsum wordt bij zijn voordracht gesteund door de karakterspeel ster Albertine de Visser. Aanbesteding Op het raadhuis van Castricum zal Don derdag 2 April de aanbesteding worden ge houden van de aanleg van de nieuwe be graafplaats nabij de Papenberg en van de afgraving van het terrein aan de Vinke- baan. Prik In Santpoort komt een Ka tholiek jeugdgebouw en de kinderen lopen voor het goede doel trots met prikkaarten, waarin anderen een gaatje mogen maken tegen betaling van een of meer stuivers. Ge kent die nobele sport wel; menig tehuis voor oudelieden, zeevarenden en daklozen is op deze wijze bijeengeprikt. Een werkman, deze prikkans wil lende grijpen, doorboorde voor de ogen van de verheug de leurder drie „steentjes", maar toen de knaap boter bij de prik wilde zien, lachte de volwassene hem honend uit: „zie maar, dat je je geld krijgt." Nu moet het jong die drie stuivers zelf fourneren, wil de kas kloppen. Maar bij hem klopt het toch nooit helemaal meer ten opzichte van de „grote mensen", hoezeer de toeschouwers voor dit voos ge- prik hem ook steunden in zijn strijd tegen de grote kerel. Zestien gulden De kleine bedragen voor ons Rampenfonds verbergen vaak de grootste, in elk geval de mooiste historiën. Piet, Bram en Albert uit IJmuiden heb- ben via de krant 16,53 naar de Grote Helpende Hand in Den Haag gestuurd en dat geld kwam waarachtig niet uit hun zeer lege spaarpotten. Nee, Piet, Bram en Albert hebben het zelf verdiend. Ze vormen een treffend trio: Piet en Bram zijn niet op de accor- décn en Albert is niet op zijn mondje gevallen, weshalve de eerste twee op familiefeesten en aanverwante partijen de toetsen streelden en de balg trokken en nommer drie grap jes vertelde. Al maar grapjes, tot de 16,53 bijeen was en het driemanschap trots de gelden kwam afdragen. Dat zijn alvast een heleboel centjes voor een moeder in Kortgene of Wemeldinge jon gens! Gereserveerde Jachtvelden Met vreugde heeft Velsens plantsoenendienst jonge bomen geplant op de vlakte van het Willemsplein en het moet ge zegd: het is er van opgeknapt. Al was het even zuur voor de nijvere planters, dat een stuk je van de plantage onmiddel lijk weer verdwijnen moest voor de nieuwe industriehal tegenover Halverhout en Zwart, zuurder nog wérden de zaken naarmate de wilde stammen der oorlogvoerende Botha- en Krugerindianen en de Old Shatterhands uit de Kanaalstraat met gevelde tomahawk en de zilverbuksen in de aanslag door de prille wouden gingen struinen. Want dat gaat niet zo voorzichtig, zo'n veldtocht en menige woudreus stort daarbij kra kend tegen de prairie. Het is om moedeloos van te worden en ik kan me voorstellen, dat de omwonenden de handen ten hemel heffen bij het zien van deze speelse vernielzucht. Aan de andere kant is het de jeugd ook weer niet helemaal euvel te duiden, dat ze spelen wil in een stad, waar ze haast niet meer spelen mag. Dat be grijpen. de overheden ook wel en dus wordt er een speelter rein voor de Kruger- en Bothastammen in gereedheid gebracht nabij de speeltuin van DSS. Tegen die tijd kun nen de omwonenden de han den weer laten zakken. Tot zolang zou het geen kwaad kunnen, als de onderwijzers de opperhoofden eens bij elkaar riepen en hen op het hart bonden, het jong gewas te sparen. Geheimpje Er zijn van die kleine dingen op een trawler, die nergens beschreven staan, maar tot de wezenstrekken van de visserij behoren. Als de trawl uitstaat en de borden scheren over de zeebodem, dan kan het ge beuren, dat de kuil scheurt, dat er een Dordlijn breekt of dat andere verkeerde zaken voorvallen. Het schip ligt met volle porring voor het net en als er dus weerstand verloren wordt, moet de trawler een heel klein beetje harder gaan lopen zo'n klein beetje evenwel, dat het nergens aan te voelen of te zien is. Maar een schipper ziet het toch. Hij ziet het aan de pootjes van de meeroeiende zeevogels, die iets vlugger gaan bewegen. Dan is het prompt hééaalèèè. LAMPENIER nend. De stand luidt: Huisman 14 pnt„ Bom 13, Keiler 13, Roozenburg 13, Beers 12, Bergsma 11, v. Dijk 11, Laros 11. De overige deelnemers zijn uitgeschakeld. Laros moet dus minstens drie punten ha len tijdens het komende weekend om nog een kans te behouden. In de laatste ronde speelt Laros met ir. van Dijk op 4 April. De Nederlandse vereniging van foren sen in Castricum heeft zich met een ver zoek tot burgemeester C. F. Smeets ge richt, alle invloed aan te wenden tot plaat sing van Castricum in de tweede klasse, zulks met het oog op de komende huur verhoging. Uitgaande van de klasse-indeling welke voor de Noodwet Ouderdomsvoorziening is opgesteld, wordt de gemeente namelijk ge rangschikt in de derde klasse. Het bestuur maakt hier bezwaar tegen, onder meer op grond van het feit, dat de salaris-indeling van het overheidspersoneel in Rijksdienst, die van dit personeel reeds een onevenredig offer vraagt, tot gevolg heeft, dat een huurverhoging volgens derde klasse-regeling de financiële achterstand voor hen nog zal vergroten. Voorts meent het bestuur, dat de voor genomen loon- en belastingcompensatie niet in voldoende mate aan de door de huurverhoging veroqrzaakte financiële achterstand tegemoet zullen komen, en dat bij de in Castricum geldende levensstan daard het gezinsbudget ongunstig gaan be- invloeden. Uit de publicatie blijkt dat ge meenten als Hilversum, Zaandam, Velsen, Bussum, Laren, Koog aan de Zaan en Krommenie voor de huurverhoging vallen in de tweede klasse, sommige krachtens hun karakter als forensengemeente van Amsterdam. Het bestuur tekent hierbij aan, dat Cas tricum duidelijk als forensengemeente in de onmiddellijke omgeving van de hoofd stad geldt. Als bewijs wordt onder meer aangevoerd het feit, dat de in het dorp wonende forensen zich op grond daarvan niet in de registers van het Centraal Bureau voor Huisvesting te Amsterdam kunnen laten inschrijven. De brief is ondertekend namens het be stuur door de voorzitter, de heer A. H. J. Beijersbergen van Henegouwen en de heer W. Husman, secretaris. L'» Op uitnodiging van boekhandel C. Ding ier heeft de auteutr Hans Alma gister avond iin 't Centrum over zijn boek „Car- men zonder make-up" een lezing gehou den. Hans Alma vertelde voor een groot en aandachtig gehoor hoe hij en de te kenaar Teun v. d. Veen indertijd zwer vend door het Iberische schiereiland een maand lang hun peseta's verdienden met goochelen en sneltekenen. Op vaak humo ristische wijze beschreef de schrijver de toestanden in Spanje en hun kennismaking met de inwoners van dit land; arbeiders zowel als stierenvechters, intellectuelen en priesters. Slechts hun beroepskwaal, de nieuwsgierigheid, had hen ertoe doen be sluiten om in de lente van 1950 met een kwartje op zak naar Spanje te trekken. Spanje komt de laatste tijd steeds meer op de voorgrond, ook voor het tourisme. De heer Alma wist niet welke streek hij de meest interessante vond; de mooiste plaats vond hij echter Toledo, een stadje ongeveer honderdvijftig kilometer onder Madrid. Vooral in de Zuidoosthoek treft men de wonderlijkste tegenstellingen aan; bij Valencia grotten en holen, waarin nog mensen wonen, maar ook een haast zudver- Hollandse streek, compleet met koeien en bloemen. Na de causerie las de heer Alma nog een fragment uit zijn werk voor en de heer v. d. Veen, die dit boek met zijn tekenin gen verluchtte, ontpopte zich als snelteke naar. Van een schets van de heer G. W. P. Stoutenbeek maakte hij in een paar stre ken een Spaanse Senor. Na de pauze liet de heer Alma nog enkele van zijn goochel toeren zien, waarmede zij in Spanje hun brood hadden verdiend. Twee Beverwijkers in de kampioenschappen tafeltennis De twee cracks van Hotac, de heren J. Weenink en F. de Loor, hebben ingeschre ven voor de Nederlandse kampioenschap pen tafeltennis, die op Tweede Paasdag in het Krelagehuis te Haarlem gehouden wor den. Zij zullen deelnemen aan de eerste klasse enkel- en dubbelspel, alsmede aan de overgangsklasse, enkel spel. Voor de leden van „De Gieteling" zal Vrijdagavond in het Statenhuis een kamer- muziek-avond gegeven worden, waaraan zullen medewerken mevr. B. de Graaf- Verdam, altviool en de heren J. J. Pool man, fluit, F. Eisen, viool, J. Veenenbos, violoncello en G. W. v. Steyn Callenfels, piano. Werken van Teleman, L. van Beet hoven, Brahms, Torroba, Ravel, Ehesco en Schubert zullen ten gehoren worden ge bracht. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van: te abonneren op 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU die zich met Ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1953 gratig. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnés. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7