Dertig millioen voor sociale hulp aan rampslachtoffers Verplichte verzekering voor gezinsverzorging door minister Van Thiel niet afgewezen De radio geeft Zaterdag KING MacCarthy en MacC arren zullen de strijd niet opgeven Morgen voor 99e keer Boat Race tussen Oxford en Cambridge PANDA EN DE HAND-VIS Vlaardingers pakken aan Wereldnieuws ió het zo 2 TWEEDE KAMER Beroepsmoddergooiers in Washington Een QUtÊe s'oel? Pra?h*b'JtS, Een nieuwe stoel I Kustvaart Nieuw-Guinea n TIP VAN BOOTZ Paasdata VRIJDAG 27 MAART 1953 (Van onze parlementaire redacteur) Er komt een aanvullende begroting van Financiën van 30 millioen gulden voor de sociale voorzieningen ten behoeve van de rampslachtoffers, verklaarde minister Van Thiel, die voor het eerst in de Tweede Ka mer optrad als hoofd van het jongste departement (dat van Maatschappelijk Werk) en op vlotte wijze zijn begroting verdedigde. De Kamer had het hem niet moeilijk gemaakt. Overheid en particulier initiatief hebben op het gebied van maatschappelijk werk een eigen taak, waarbij de overheid als hoedster van het algemeen belang tevens moet zorgen, dat het particulier initiatief tot zijn recht komt. Het kerkelijk en parti culier initiatief dienen gelijke kansen te hebben. Alleen wegens de eisen van het algemeen belang kan er reden tot ingrijpen door de overheid zijn. De minister ging vervolgens op de in het debat aangevoerde punten in, waarbij hij vrijwel hetzelfde vertelde als reeds in zijn Memorie van Antwoord te lezen viel. Hoe wel hij in dat stuk kenbaar had gemaakt niets te voelen voor het denkbeeld van mevrouw PloegPloeg (P. v. d. A.), ook voor de gezinsverzorging tot een verplichte verzekering te komen, wilde hij nu wel toezeggen dit denkbeeld aan de Centrale Kaad voor Gezinsverzorging te zullen voor leggen. Inmiddels wordt een nieuwe subsidie regeling voor gezinsverzorging ingevoerd, die ook de materiële positie van de ver zorgsters zal verbeteren. De minister is van plan een commissie „op nationaal vlak" in te stellen, die zich zal bezig houden met de uit de industriali satie voortvloeiende sociale gevolgen. Over de instelling van een Gezinsraad deelde minister Van Thiel mee van de Nationale commissie voor Gezinsbelangen een plan ontvangen te hebben, dat in studie ge nomen zal worden. Verlening van de Koninklijke Land macht-status aan de Ambonezen zal niet geschieden. Het kabinet zag hiertoe des tijds geen reden aanwezig en sindsdien is er niets gebeurd, dat zulks alsnog gewenst zou doen zijn. Ds. Fokkema (A.R.) had op heffing van de kampen bepleit, maar de bewindsman betoogde, dat juist het samen zijn in de kampen onder meer het voordeel oplevert, dat de mensen steun aan elkaar ADVERTENTIE Zó wordt „Aspirin" in Japan geschreven. Ook in het land van de rijzende zon wordt verkoud heid bestreden met Aspirin, evenals in Nederland. Aspirin is alleen echt met het Bayer- kruis, hetsymbool van vertrouwen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgel. 10.30 Cabaret. 11.00 Pianorecital. 11.30 Con gres Partij van de Arbeid. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ac- cordeonmuziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Zaans programma. 14.15 Platen. 14.45 Veiligheidspraatje. 15.00 Orgel. 15.20 Congres Partij van de Arbeid. 15.55 Filmprogramma. 16.15 Sportpraatje 16.30 Kamerorkest en soliste. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Congres Partij van de Arbeid. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.25 Vincent van Gogh-herden- king. 19.55 Nieuws. 20.00 Beurzen Open! Dijken Dicht! 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pan nen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Ver zoekprogramma. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelin gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 1320 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kro niek van letteren en kunsten. 15.40 Harmo nie-orkest. 16.00 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Hamihondorgel. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Clavecimbelrecital. 19.20 Parlements- overzicht. 19.30 Platen. 20.0 Beurzen open - dijken dicht. 22.00 Veronica, hoorspel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.2524.00 Residentie-orkest en groot koor. TELEVISIE. (Gezamenlijk programma). Pl.m. 20.00 uur Beurzen Open! Dijken Dicht. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamerorkest en so listen. 14.15 Platen. 15.15 Ethnische muziek. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Amusementspro gramma. 20.45 Accordeonmuziek. 21.00 Pla ten. 21.15 Accordeonmuziek. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Lichte muziek. 22.55 Nieuws. 23.0524.00 Dans muziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49, 42 en 31 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224, 49 en 42 im)> - hebben. Overigens zei de minister, dat zijns inziens voor de Ambonezen op den duur toch geen gelukkige toekomst zal zijn weg gelegd als zij in Nederland blijven. Wat de positie van de gerepatrieerde In dische Nederlanders betreft, stond de minister welwillend tegenover verlening van extra-subsidie voor gezinszorg. Voor het overgrote deel van de Indische Neder landers in Indonesië ligt daar hun toe komst. Het komt er op aan voor hen de overgang naar de Indonesische maatschap pij te vergemakkelijken; met het oog daar op wordt een afzonderlijke privaatrechte lijke stichting in het leven geroepen. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer de begroting aan. Vroeger in de middag waren er vragen gesteld en op dezelfde wijze beantwoord. De heer Van Meel (KVP) wilde van minister Mansholt een en ander weten over de loop der besprekingen, die te Parijs ge voerd waren over het plan-Mansholt. De minister bepaalde zich tot de verklaring, dat er geen beslissingen genomen zijn, dat de zaak er na de Parijse samenkomst niet beter, maar evenmin slechter voorstaat dan voordien en dat de bij het plan betrokke nen verder gaan met bestudering van het vraagstuk. De Kamer kan mettertijd een nota hierover tegemoet zien. Naar aanleiding van vragen van dr. ir. Vondeling (P. v. d. A.) over plannen de melkprijs los te laten, kreeg deze afgevaar digde te horen, dat het inderdaad de be doeling is hiertoe half April over te gaan. De Kamer gaat nu tot 14 April met Paasvacantie. Een commissie, bestaande uit de fractievoorzitters, zal naar aanleiding van de hqurverhogingsnota vraagpunten opstellen, welke schriftelijk naar de rege ring zullen worden beantwoord. Later zal men dan over de verder toe te passen pro cedure beslissen. ADVERTENTIE Een nobele, geurige sigaret. Beretd, uit milde, rijpe Vtrginiatabakken Een kwaliteitsproduct EEN VORSTEL IJ KE VIRGINIA SIGARET (Van onze correspondent te Washington) Stalin is dood en wat er thans te Moskou gebeurt, is voor de gehele wereld van het grootste belang. Het is daarom ook hoogst ongewenst, dat op het ogenblik een land als de Verenigde Staten geen ambassadeur in de Russische hoofdstad heeft. Meer dan een maand is echter de Amerikaanse Se naat al aan het debatteren over de al- of niet geschiktheid van Charles Bohlen voor de post in Moskou. President Eisenhower heeft Bohlen voor gedragen maar volgens de grondwet moet deze voordracht bekrachtigd worden door de Senaat. Het verzet komt vooral van de beroepsmoddergooiers McCarthy, McCar ran, Styles Bridges, Malone en enkele an deren. Zelf heb ik Bohlen voor het eerst ont moet in Moskou in 1947. In Maart en April van dat jaar werd er in de Russische hoofdstad een conferentie van de grote vier gehouden en Bohlen was daar als ad viseur van Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken uit die periode. Hij was toen 43 jaar, een stevig gebouwd man in de kracht van zijn leven. Zijn ken nis van de Russische taal is uitstekend. Ik wist dat hij te Yalta bij de gesprekken tussen Roosevelt en Stalin als tolk was op getreden en tijdens het onderhoud op die bewuste Zondagmiddag vertelde hij enkele grappen over de Russen, die meer sfeer en pointe kregen door de Russische zinnen en uitdrukkingen, welke hij erin gebruikte. Enige ironie ten aanzien van bepaalde Russische manifestaties was hem zeker niet vreemd en toen ik Bohlen later op nieuw ontmoette (in 1949 te Parijs bijvoor beeld), kon men hem zelfs beter sceptisch dan ironisch noemen. Neen, dit is geen man wat McCarthy en zijn trawanten ook over hem mogen beweren die zich door de Russen in de luren laat leggen. Alvorens Dulles, de minister van Buiten landse Zaken, Bohlen kon aanbevelen voor de post, heeft hij uiteraard door een van zijn specialisten het dossier laten raad plegen dat de F.B.I., de Amerikaanse staatsrecherche, over alle figuren van enig belang bezit. De man die dat doen moest was McCleod, een* vroegere medewerker van senator Styles Bridges. McCleod vond in het F.B.I.-archief enkele minder gun stige uitlatingen omtrent Bohlen. Het was uiteraard zijn plicht al zijn bevindingen aan Dulles mee te delen, maar het be hoorde tot de taak van Dulles om uit de gegevens van de F.B.I. zijn conclusie te trekken. Men bedenke daarbij, dat men in zo'n archief van de F.B.I. informaties vindt van zeer ongelijke waarde, bijvoorbeeld anonieme brieven. In de papieren omtrent Bohlen bevond zich zelfs een verklaring van een man, die over een zesde zifttuik zeide te beschikken en dat zintuig stelde hem in staat om te verklaren, dat Bohlen een neiging had tot immoraliteit! Men zal begrijpen, dat dergelijke informaties voor Dulles geen reden waren om Bohlen af te wijzen. McCarthy maakte in de Senaat uit den treure gewag van het gerucht dat Mc Cleod geweigerd zou hebben Bohlen „zui ver op de graat" te verklaren, maar dat Dulles zich niet aan de beslissing van Mc Cleod zou hebben gestoord. De waarheid is echter, dat McCleod in het geheel geen beslissing had te nemen: Het was Dulles, die het waarderingoordeel moest uitspre ken, na van zijn assistent de feiten te heb ben vernomen. Wat zou McCarthy het liefste willen? Dat de gehele Senaat het recht kreeg om te neuzen in de archieven van de F.B.I. Eindeloos zouden hij en zijn kornuiten dan door kunnen gaan met het doen op waaien van stof, met bekladden, met in sinueren. Geruchten uit de archieven zou den gepromoveerd worden tot feiten en het gehele Amerikaanse leven zou ver pest worden het woord is niet te sterk door argwaan en verdachtmaking. De actie van McCarthy tegen Bohlen was in feite een blijk van wantrouwen in Eisen hower en Dulles. Het ziet er niet naar uit dat McCarthy en McCarran succes zullen hebben in dit geval, hoewel de bekladders het hierbij niet zullen laten. De strijd gaat door. De nederlaag zal echter het prestige van Mc Carthy geen goed doen. Taft wilde er wel mee accoord gaan, dat twee senatoren inzage van het F.B.I.-dos- sier zouden krijgen. Ook in andere ge vallen zal men dan een inzage van derge lijke stukken kunnen verlangen en het is van het grootste belang, dat de informa tie-bronnen van de F.B.I. geheim blijven. (Van onze correspondent in Londen) Zaterdag is de dag van de Boat Race in Engeland. Welke ploeg zal ditmaal winnen? De score na bijna een eeuw is Cambridge 53 en Oxford 44 over winningen. Slechts eenmaal, in 1877, gingen beide ploegen gelijk door de finish. Na 1900 was het geluk meestal aan de kant van Cambridge. Sinds de oorlog behaalde Oxford slechts de zege in 1946 en in 1952. In de race van vorig jaar slaagden de donkerblauwen er slechts in met geringe voorsprong te winnen. Cambridge is vastbesloten morgen revanche te nemen. De ploeg is lichter in gewicht dan die van de Oxford-roeiers. Het is de sterkste acht, die Oxford sinds de oorlog heeft gekend. Men vraagt zich echter af of hun grotere spierkracht een zege garandeert, want bij de training bleek wel dat hun kracht voor de snelheid nadelig is. Doch ondanks hun fouten, die zich tot het laatste ogenblik nog doen gelden, lijkt Oxford formidabel. Geen uitblinkers Het kenmerk van dit jaar is dat zich geen uitblinkers onder de ploegen bevin den. Dit kan echter het ploegverband ten goede komen. In de Cambridge acht, die zeer snel is, zit echter een Amerikaan, Louis Mac Cagg, die slag was van Harvard, toen deze in de Verenigde Staten twee jaar ge leden door Cambrige werd geklopt. Thans zit hij op de zesde plaats en moest hij zich bij de geheel andere Engelse roeistijl aan passen. Beide ploegen zijn, zoals altijd, zes we ken in volle training, maar de laatste dagen oefenen zij op de wedstrijdbaan. Zij staan onder strenge discipline. De roeiers krijgen dagelijks biefstuk en reebout, maar mogen niet roken, niet naar bioscoop of theater. Voor Oxford is het dagelijks rant soen twee pinten bier, voor Cambridge slechts één pint. De race gaat zoals altijd tegen de stroom ADVERTENTIE 3. Hijgend bereikten Panda en Pat O'No- zel het Zoölogisch Museum, dat reeds ge sloten bleek te zijn. Pat greep de bel en bleef hier net zo lang aan rukken, tot een dodelijk verschrikte concierge de deur opende. „Gauw!", riep hij, „breng ons bij professor Bottebleker. Of is hij al ver moord„Vvvvermoord?!", herhaalde de concierge, „welnee, de professor zit rustig alleen in zijn studeerkamer!" „Al leen?!", riep Pat, „terwijl van alle kanten vijandens op hem loeren?!" „Ik wist niet, dat de professor vijanden had", mompelde de concierge, terwijl hij hen met trillende benen voorging. „Natuurlijk!", riep Pat, „hij heeft een advertentie geplaatst voor een lijfwachtEn wie een lijfwacht nodig heeft, moet vijandens hebben!" De con cierge liet hen binnen in een kamer, waar een vriendelijke oude heer op een potlood zat te knabbelen. „Professor Bottebleker!", riep Pat, „gelukkig, u leeftf nog! .Voortaan kunt u ongestoord werken in het veilige besef, dat de grote detective Pat O'Nozel over u waakt!" „Heel vriendelijk van u", zei de professor, „maar waarom wilt u over mij waken?" „Waarom?", herhaalde Pat, „u heeft toch zelf om een lijfwacht gevraagd?!" „O ja, die advertentie", mom pelde de professor, „goed, ik zal u beiden aannemen. Echter is de lijfwacht niet be doeld voor mijn persoon, maar voor een vis". Voor een VIS???!", stamelden Pat en Panda Begin April zal de rivier- en kustvaart reder E. van den Bos uit Vlaardingen met zijn gehele familie, namelijk twee zoons, een schoonzoon en hun echtgenoten, naar Nieuw Guinea vertrekken om daar pio nierswerk te gaan verrichten. De mannen zijn ervaren krachten uit de riviervaart en de zeesleepvaart en gaan daar onder de naam Scheepvaart- en Handelsonderne ming de Memberamo een nieuw kustvaart- bedrijf opbouwen. De heer Van den Bos is reeds eerder in Nieuw Guinea poolshoogte gaan nemen en heeft goede verwachting te zullen slagen. Mettertijd hoopt hij ook binnenvaartuigen tot zijn beschikking te krijgen om in Nieuw Guinea de rivieren, waaronder er zijn zo lang als de Rijn, te kunnen bevaren. Voor het beoogde doel heeft de heer Van den Bos de exploitatie in handen gekregen van een drietal kustvaartuigen, n.l. de „Carstensz", de „Arfak" en de „Cycloop", namen ontleend aan hooggebergten in Nieuw Guinea. Deze schepen zijn voor rekening van het gouvernement van Nieuw Guinea bij de werf „De Hoop" in Hardinx- veld gebouwd. Het eerstgenoemde schip is reeds als deklading per m.s. „Java" naar de plaats van bestemming vervoerd, de andere twee hebben op de Nieuwe Water weg hun proefvaart gemaakt en liggen thans te Vlaardingen, vanwaar zij begin April met een bemanning van Weismuller erop op eigen kracht de overtocht zullen wagen. Zij varen dan in een convooi van drie, want bij hen voegt zich binnenkort de viskotter „De Goede Hoop", gebouwd bij de werf „Concordia" Seymonsbergen te Amsterdam. Het is een type, zoals op de Noordzee bij de visserij wordt gebruikt. De „Goede Hoop" zal in Nieuw Guinea de mogelijkheden voor de visvangst aldaar practisch gaan onderzoeken, terwijl de kustvaartuigen, die elk een accomodatie hebben voor het vervoer van vier passa giers, een goede gelegenheid zullen bieden om bestuursambtenaren van de ene post naar de andere over te brengen. Deze amb tenaren zullen dan tegelijkertijd een kleine lading verbruiksgoederen kunnen meene men. De schepen hebben een laadruimte van ongeveer 70 kubieke meter, zodat nor male lading vervoerd kan worden, die eventueel door grote schepen voor de in ternationale vaart kan worden overgeno men. Enige mogelijkheid De ontwikkeling van Nieuw Guinea, een land van 1200 km. lengte en een grootste breedte van 700 km., hangt ten nauwste samen met het beschikbaar zijn van goede verbindingen, een overlandverbinding Oost-West ondervindt onoverkomelijke /hindernissen door de enorme bergcom plexen. Bovendien zijn de kusten, voor zover ze uit laag land bestaan, moerassig. Daardoor is landverkeer op grote schaal niet mogelijk. Wat het luchtverkeer be treft, dit staat nog iA de kinderschoenen en het overspant alleen grote af stareen. Al met al is men bij voorkeur aangewezen op transport over water, ook als verbinding met de vele eilanden. Met het totstandkomen van de kustvaart in de wateren rondom Nieuw Guinea krijgt de export van bevolkingsproducten een reële kans. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan copra, aan gommen, harsen, schelpen en krokodillenhuiden. Door de concessie aan de heer Van den Bos zal een regel matige aan- en afvoer tot op de kleinste plaatsen mogelijk worden. Een vast vaar- schema zal het de opkopers mogelijk ma ken op vastgestelde data de producten af te voeren. Een voordeel wordt nog geacht, dat door de uitvoerbevorderende werking van de kustvaart de marge tussen de waar de van de invoer en de uitvoer kleiner kan worden. Het ligt in de bedoeling met meer sche pen te gaan vissen, zodra de resultaten be vredigend blijken te zijn. Behalve dat dan de bevolking van verse vis kan worden voorzien, meent men een eventueel surplus te kunnen bestemmen voor de verwerking tot ingeblikte of gedroogde vis en tot vis meel. De reis, die met de drie schepen begin April ondernomen gaat worden, is er een van ongeveer 24000 km. Men denkt er dan ook ruim twee maanden over te doen. in, maar op het moment dat het water zijn hoogste stand heeft bereikt en de boten opstuwt. De kosten voor elk der twee universi teitsclubs bedragen twee duizend pond. Elk jaar wordt er in gloednieuwe boten ge roeid, die speciaal zijn gebouwd voor de nieuwe ploegen. Ondanks de televisie-uitzending stromen ieder jaar tienduizenden naar de bochtige baan tussen Putney en Mortlake. Engeland, en zeker de jeugd, is op de grote dag in twee kampen verdeeld, her kenbaar aan kokardes, toeters, parasols, dassen en omslagdoeken. Wat zal het dit maal worden? Lichtblauw (Cambridge) of donkerblauw (Oxford)? Dat is de vraag die Zaterdagmiddag uitgevochten zal wor den. Voor de negenennegentigste keer. Gesloten. De Oost-Duitse autoriteiten heb ben meegedeeld dat het verkeer tussen. Helmstedt en Berlijn voor auto's, die een lading van meer dan 12 ton vervoe ren, gestremd is. De volkspolitie moti veerde deze maatregel met de verkla ring, dat de noodbrug over de Elbe in de afgelopen jaren ongeveer 1,35 meter verzakt is en hersteld moet worden. Het is mogelijk, dat het verkeer een 20 kilometer lange omweg via Maagden burg maakt. Volgens West-Berlijnse functionarissen was het reeds lang be kend, dat de noodbrug in slechte staat verkeerde. Oproep. De Zwitserse theoloog Karl Barth heeft volgens een mededeling van de evangelische persdienst, in ver band met de toenemende gevallen van arrestatie en veroordeling van evan gelische predikanten in Oost-Duitsland, zich in een schrijven tot de Oost-Duit se minister voor Staatsveiligheid, Zais- ser, gewend. Professor Barth verwijst met name naar de arrestatie van de predikanten Hamel, George en Winter- hader en de hulpprediker Althausen. De betrokkenen hadden zich onderscheiden in de strijd van de kerk tegen het na- tionaal-socialisme. Professor Barth ver zoekt de Oost-Duitse minister de kerk de vrijheid te laten, haar eigen leven te leiden. Herstel. Groot-Brittannië is van plan, vóór de komende winter een bedrag van tien millioen pond (ruim 100 mil lioen gulden) te besteden voor een spoedig herstel van de zeeweringen aan de Oostkust, die bij de overstro mingsramp in Januari beschadigd zijn, aldus blijkt uit een wetsvoorstel der regering, dat Donderdag te Londen is bekend gemaakt. Het voorstel voorziet verder in de uitgave van ongeveer vijf millioen pond in de komende vijf jaar voor het herstel van 65.000 hectare land, dat te lijden heeft gehad van het zoute water. Hulp. Het totaal der Duitse giften in geld, dat ten behoeve van de slachtoffers van de overstroming in Nederland bij de Nederlandse ambassade in Bonn en bij de consulaten is binnengekomen, be draagt rond twee en een half millioen mark. Hierbij is slechts een deel be grepen van de 450.000 mark, die bij Duitse krantenbureaux zijn ingezameld. De rest daarvan wordt namelijk in de vorm van goederen naar Nederland ge zonden. Ook de bij het Duitse Rode Kruis binnengekomen gaven zijn bij dit bedrag niet ingesloten. Geheel afzon derlijk van deze geldelijke hulp van particuliere zijde staat de materiële hulpverlening, die door de Duitse rege ring is georganiseerd. De waarde hier van wordt op vijf millioen mark ge taxeerd. Ontkenning. In Stockholm zegt men, geen geloof te hechten aan berichten volgens welke de Sovjet-Unie een informele stap tot verzoening met het Westen zou hebben gedaan door middel van de Zweedse ambassadeur te Moskou, Rolf Sohlman. De desbetreffende berichten verschenen, nadat Sohlman, de deken van het corps diplomatique te Moskou, eep bezoek aan de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse feaken, Mo- lotov, had gebracht en daarna naar Stockholm was vertrokken. Kans. De eenentwintig-jarige, naar het Deense eiland Bornholm gevluchte be stuurder van een Poolse „Mig"-jager, heeft voor de BBC een beschrijving ge geven van de wijze, waarop hij zijn vlucht wist te volbrengen. Aan het slot hiervan zeide hij: „Ik ben naar het Westen uitgeweken, om de Westelijke mogendheden een bewijs te leveren, dat de Polen nimmer tegen hen zullen strijden. Het grootste gedeelte van mijn kameraden zou, als zij er maar de kans toe kregen, precies hetzelfde doen als ik". Antwoord. Premier Churchill heeft Don derdag in antwoord op een vraag in het Lagerhuis over de mogelijkheid van besprekingen tussen president Eisen hower, premier Malenkov en hemzelf gezegd: „Veronderstel, dat wij deze stap doen en een negatief antwoord krijgen, denkt u dan dat de toestand beter zou zijn geworden?" Twee La- bourleden hadden het voorstel gedaan met het oog op „Ruslands verzoenende verklaringen". ADVERTENTIE PASEN valt op de eerste Zondag na de eerste volle maan op of na de lente datum. Voor ons is deze uitspraak van Paus Silvester I op het concilie van Necea in 325 n. Chr., belangrijker dan het feit dat tezelfder tijd de leer van Arius werd veroordeeld. Nu lijkt het erg eenvoudig om vast te stellen wanneer het Pasen is. We hebben dan niet anders te doen dan op of na 21 Maart naar de lucht te kijken om vast te stel len of de maan al dan niet vol is geworden. En is dat het ge val, welaan, dan is het de vol gende Zondag Pasen. Gemak kelijker kan het al niet! Alles goed en wel, maar hoe weten we bijvoorbeeld al in Januari wan neer de maan in eind Maart of begin April vol zal zijn? Voor degenen die zich niet ynet astronomische tabellen bezig houden dat zijn er nogal wat is dit niet, of althans zeer moeilijk vast te stellen. Inderdaad. En dat het zelfs met astrono mische middelen niet zo eenvoudig is als het lijkt, bewijst wel het geval dat zich in 1924 heeft voorgedaan. Maar, laten we liever beginnen met het begin, en ver tellen dat we eigenlijk twee manen heb ben. De ene is de werkelijke maan, die u regelmatig aan de hemel kunt zien staan en die al zo vaak bezongen is, dat wij er verder geen beschrijving van behoeven te geven. We willen echter alléén opmerken dat die maan een veel ingewikkelder be weging volgt dan - het ons toeschijnt en dat men. daarom een andere maan heeft vervaardigd, een denkbeeldige maan, wel te verstaan. Deze denkbeeldige maan houdt weliswaar ongeveer gelijke tred met de werkelijke maan, doch in haar bewe gingen is zij aanzienlijk regelmatiger. Dat is het grote voordeel van deze illusie- maan. 0 Nu gaan de kerkelijke berekeningen bij het vaststellen van de Paasdatum uit van de bewegingen van deze denkbeeldige maan, waardoor zich wel eens aanzienlijke verschillen kunnen voordoen ten opzichte van het werke lijk bestaande hemellichaam. De ware maan was bijvoor- beeld vol op Vrijdag 21 Maart 1924, zodat de volgende Zondag 23 Maart Pasen had moeten zijn. Maar de denkbeeldige maan was in dat jaar reeds een dag eerder vol, t.w, op 20 Maart, zodat de eerstvolgende volle (denkbeeldige) maan vér in April viel. Daardoor kwam de Paasdatum in 1924 Hp 20 April terecht inplaats van op 23 Maart. Maar eigenlijk wilden we het over al dit theoretische geharrewar helemaal niet heb ben. We wilden u aantonen dat het de meest volslagen leek mogelijk is op een papiertje uit te rekenen op welke data Pasen in deze eeuw zal vallen, zonder dat hij er zelf enig idee van heeft in welkt fase de maan verkeert. Het enige wat we dan te doen hebben, is een paar kleine ge- talletjes te onthouden. Die zullen we u mogren geven. H. PéTILLON. (Nadruk verboden) Nieuw Een vriend wilde laatst eens beweren, dat de man wordt gemaakt door de kleren. Maar ik zei hem toen snel: Zeg, maar jij weet toch wel, dat Bootz' Tip van mannen maakt „HEREN"! Iroz. 1 fl. Heer J. B., Schiedam on tv. Tip en 1 fl. Bootz' Cherry Brandy

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1