Pleidooi van wethouder Geluk voor de Openbare School „De Erfgenamen van Rabourdin" Kennemer Lantaarn De eigen schuld Turnlust-heren naar volleyball-kampioenschap Muzikale amateurs in Statenhuis ZATERDAG 28 MAART 1953 9 Watervliet-korfbaljeugd weert zich De elftallen voor „Noord" SCHAKEN „Santpoort" ontweek degradatiegevaar Drie wedstrijden voor IJmond-handballers P.v.d.A.-kinder-Meifeest Scheepvaart Engelse Litteratuur CHU en AR doen samen Wethouder D. Geluk uit Haarlem, aan wie het bestuur van de vereniging „Volks onderwijs" Vrijdag het propagandistische gedeelte van de in het Patronaats-gebouw gegeven toneelavond had toevertrouwd, heeft deze gelegenheid dankbaar aanvaard om de argumenten naar voren te brengen, die volgens hem voor het Openbaar Onder wijs pleiten. Voor een goed begrip van de huidige si tuatie, gaf wethouder Geluk eerst een kort inzicht op bet ontstaan van de Bijzondere School. Deze vorm van onderwijs is in het laatst van de vorige eeuw opgekomen, doordat vele ouders niet langer genoegen namen met het onderwijs, waarbij bepaal de religieuze tinten waren uitgeschakeld en een enorme activiteit ontwikkelden, om hierin verandering te brengen. Hoewel het Bijzonder Onderwijs in het begin niet door de staat werd gesubsidieerd, kwam in deze eeuw de pacificatie van het onderwijs tot srtand, waarmee het recht op Bijzonder On derwijs werd erkend en in de wet vastge legd. Dit alles had een verscherping van de schoolstrijd tengevolge, want de over heid was thans verplicht gevolg te geven aan het verzoek, op een bepaalde plaats een Bijzondere School te stichten en te bekos tigen, wanneer een aantal ouders hiervoor de vereiste handtekeningen bijeen wist te brengen. Dit veroorzaakte een dikwijls be denkelijke splitsing in de scholen, die voor het onderwijs geenszins bevorderlijk was. De praktijk heeft eveneens uitgewezen, dat op deze wijze scholen verrezen op plaatsen, waar dit strikt genomen niet noodzakelijk was. Immers een afwijking van een bepaalde leer was in vele gevallen voor de ouders reeds voldoende, om te trachten weer een nieuwe en afzonderlijke school te verkrijgen. Dit had eveneens ten gevolge, dat het openbaar onderwijs in het gedrang geraakte en de voorstanders daarvan in georganiseerd verband bijeen bracht. Eun leuze is „Een en onverdeeld naar de openbare school", omdat de kinderen van verscnillende religieuze of politieke mi lieu's, door een gezamenlijke opvoeding wordt geleerd elkaar te waarderen, het geen de verdraagzaamheid moet bevorde ren. Vooral in dit beginsel zag spreker de kracht van het openbaar onderwijs en de grondslag voor de volkseenheid. Evenals de bijzondere scholen voorheen zijn gegroeid door de daadwerkelijke belangstelling der ouders, zo geschiedt dit nu met de open bare school. De ouder-commissies onder houden hier een vruchtbaar contact tussen De voortzetting van de volleyball-com- petitie van de jonge afdeling Beverwijk heeft in de Da Costa-school de twee grote rivalen onder de herenteams, PSV en Turn- lust, tegen elkaar in een spannende strijd gebracht, die tenslotte in een overwinning voor de Beverwijkse gymnasten eindigde. Door de nederlaag van de politiemannen is Turnlust een kanspaard voor het afde lingskampioenschap heren geworden. Reeds in de eerste set ontbrandde een pittige strijd: PSV wist aanvankelijk uit te lopen, maar bij de stand 95 zette Turn lust een offensief in, dat tot de overwin ning leidde. In de tweede set verzette PSV de bakens en nam de leiding. Turnlust ver dedigde zich uitstekend, maar kon niet ver hinderen dat PSV won. De derde set kon een beslissing forceren en dit was aanlei ding voor Turnlust tot een fel offensief wat ook al tot winst leidde en in de vierde set is die gecontinueerd. PSV bood hardnekkig tegenstand maar kon de zege van Turnlust niet verhinderen: 13 (1215, 157,8 15, 9—15). De ontmoeting van de herenteams Plaat- wellerij 2 en VCK 2 was erg eenzijdig. Dé betere technische en taktische vaardigheid van VCK 2 en het nonchalante samenspel van de Plaatwellers gaven eerstgenoemd team een vrij gemakkelijke overwinning, die alleen in de eerste set nog even werd bedreigd. VCK 2 won met 1015, 115, 7—15; 8—15 (0—4). De dames van Kennemers I ondervonden van de Plaatwellerij-dames alleen opval lende tegenstand in de eerste en vierde set. Overigens was ook deze strijd door het overwicht van Kennemers eenzijdig. In de eerste set waren de krachten gelijkwaardig. Deze won Plaatwellerij maar net met 1513. De beide volgende sets waren bij na volledig voor Kennemers met 15—3 en 151. In de laatste set probeerde Plaat wellerij door beter spel nog gelijk te komen,, doch nu won Kennemers met het kleinste verschil, 1513. De uitslag was 3—1. De resultaten van de Watervliet-korfbal- senioren vallen in het niet bij de prestaties, die de vier jeugd-twaalftallen tot nu toe hebben bereikt en waarbij misschien van daag een tweede kampioensteam kan wor den begroet. De Watervliet A-adspiranten, die de prestatie leverden om in de hoogste klasse zonder een enkel verliespunt de competitie door te komen en nu als kampioenen negen punten voorsprong hebben op nummer 2, zullen er een eer in stellen in de laatste competitiewedstrijd ook Sport Vereent A uit Santpoort een nederlaag te bezorgen. De Watervliet-junioren, die een punt voorsprong hebben, kunnen door een over winning op Oosthoek A ook kampioen worden. Voorts worden gespeeld: Oosthoek b Watervliet b en Nieuw Flora cWater vliet c. Van de seniorenteams gaat Watervliet 2 naar Allen Weerbaar 3 in Amsterdam met de dames L. Leyenaar, D. v. d. Molen, R. Leyenaar, C. v. Zutfen, B. Koet, A. Tuin zaad en de heren A. Verkerk, A. Redeker, Ar. Verkerk, H. Mol, F. Allan, B. du Crocq. KinheimPurmersteyn (op „Tussenwijk") Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en W. Mol; J. v. Hesselingen, W. Groeneveld en C. Luntz; J. Starreveld, H. Prinssen, A. Prinssen, Th. v. Vuuren en C. Dekker. VVBDJK (op „Watervliet") VVB: C. v. Veelen; J. Roos en K. Kil; J. Kersbergen, A. Both en P. Bleeker; F. Mor- lang, F. Bruinzeel, F. Kooimans, P. Vliet- stra en H. v. d. Ploeg. IEVBSM (op „Rooswijk") IEV: J. de Prijcker; H. Zonneveld en W. Michel; A. Leering, Th. Koek en J. Bos; H. Duin, D. de Reus, H. Brantjes, W. Castri- cum en P. Vink. school en huis en kunnen op het onderwijs zelf van niet geringe invloed zijn. Daar tegenover staat, dat op de bijzondere scho len deze invloed vrijwel geheel is uitge schakeld en de ouders hier niets meer te zeggen hebben. Slechts het kerk-genoot- schap, waartoe de school behoort, stelt de te volgen gedragslijn vast. Hoewel spreker als Nederlander voldoende waardering voor elke religieuze overtuiging kon opbrengen, achtte hij het toch geenszins juist deze ook in het onderwijs te betrekken. Vandaar dat de wethouder zich bijzonder in het steeds toenemende ledental van „Volksonderwijs" verheugde, waarbij hij ten slotte alle voor standers van een opvoeding der kinderen in verdraagzaamheid opwekte, zich bij deze vereniging aan te sluiten. Er heerste verder grote vreugde in het Santpoortse clubhuis, toen bekend werd dat na arbitrage de uitslag van de wed strijd Haarlem IISantpoort I 55 is ge worden. Hierdoor is het eerste team op het laatste moment aan het degradatiege vaar ontsnapt. De arbitrage-commissie van de K.N.S.B. heeft voorts in hoger beroep de uitslag Santpoort IV.A.S. III gewijzigd van 4 5'/s in 55. Daarmee is Santpoort I vol komen veilig. Aangezien de schaakclub „Het Oude Slot III" om uitstel had verzocht, is de wedstrijd tegen het tweede tiental van Santpoort niet doorgegaan, zodat ook voor deze spelers nog onderlinge wedstrijden werden vastgesteld. In groep I was het erg rustig. W. Schuur man won met zwart van v, d. Bronk. Blansjaar deed met wit hetzelfde tegen Brugman. Doordat Steyn niet speelde haalde W. Schuurman weer een punt in. Blansjaar staat zeer behoorlijk: hij deelt momenteel met W. Schuurman en dr. de Groot de 2e, 3e en 4e plaats. In groep II won Spook vrij snel van kampioen Vosman. Daarna eindigde de afgebroken partij tegen Van Duyn ook in zijn voordeel en behaalde hij dus twee punten. Een andere afgebroken partij, tussen Haanappel en Homan, eindigde in een overwinning voor eerstgenoemde. Schweitzer bedwong Roos terwijl Enklaar en Oosterling in gelijke stand tot remise besloten. In groep III zag in 't Velt, die zelf niet speelde, zijn concurrent Pieterse verder afzakken door een nederlaag tegen Labou- chère. Hos, die van v. Dijk won, staat na In 't Velt nog het beste. Tenslotte won Busselman van Baljet. Voor de handbalvereniging „IJmond" zijn voor morgen drie wedstrijden vastgesteld. De vierde competitiewedstrijd van IJmond 2 (heren) is komen te vervallen. Dit team zal de uitslag van de wedstrijd AVA- EGV afwachten, want als deze een gelijk spel zal zijn, kan IJmond 2 zich kampioen noemen. IJmond I (heren) bezoekt Niloc 2 in Amsterdam en kan gezien de resultaten van de laatste wedstrijden, winnen. IJmond 2 (dames) gaat naar Concordia 2 en zal er in Haarlem goed aan doen zich niet te laten verrassen. Het derde dames elftal ontvangt Beverwijk 2. De opstellingen zijn: IJmond I (heren): J. Böhm, H. Boom, J. v. Buuren, H. Schik, P. Rens, H. Garritsen, J. Beunder, G. Kramer, P. Scheerman, H. Nabben, B. Hofman. IJmond 2 (dames): T. Zuurbier, L. Mos sel, L. Hendrikse, L. Vissinga, A. Stek, C. Beers, L. Meyer, M. v. Vierzen, A. Wolters, Tr. Zuurbier, N. v. Veelen. In de laatste jaren is het min of meer traditie geworden dat enkele leden van de personeelsvereniging „De Gieteling" van Hoogovens, wier muzikale eruditie een hoog peil bereikt heeft, een uitvoering geven waarbij men werken ten gehore brengt, die zich als kamermuziek uitste kend lenen voor deze intieme concerten. Zo speelden Vrijdagavond in de muziek zaal van het Statenhuis mevrouw Barthe de Graaf-Verdam (altviool) en de beren Francois Eisen (viool), J. J. Poolman (fluit), J. Veenenbos (violoncello) en G. W. van Stein Callenfels (piano), die zich voorstelden met het kwartet in b-kleine terts van Telemann. dat men qua klank verhouding fraai uitgebalanceerd speelde. Het samenspel was zoals men dit van deze amateur-kunstenaars gewend is: voortref felijk afgewerkt. In het bijzonder was dit het geval in de Courante, met het boeien de duet tussen viool en fluit. Bij iedere uitvoering, die deze musici geven, treft het mij hoe uiterst verzorgd het ten gehore ge brachte is. Hoeveel uren van toegewijde studie moeten aan de voorbereidingen van deze concerten besteed zijn en met hoeveel liefde voor de kunst moeten deze amateurs bezield zijn teneinde zulke resultaten tot stand te kunnen brengen. Ook hun individuele prestaties kunnen de toets van een strenge critiek doorstaan: de kwaliteiten van Poolmans fluitspel heeft reeds meer dan eens de aandacht getrok ken. Zijn voordracht van Beethovens Po lonaise vaardig en met knappe ademtech- niek geblazen, boeide mij meer dan het wat stug voorgedragen Largo. De pianist excelleerde in een rhapsodie van Brahms. Een gaaf ontwikkelde tech niek en een juiste opvatting van de dyna miek van het werk kwamen de goede in drukken van zijn musiceren, die men bij de begeleiding der solisten reeds gekregen had, nog versterken. De Fandanguillo van Moreno Torroba voor cello en piano is voor beide instru menten even belangrijk en werd met, vaart voorgedragen. Ravel's prachtig brok mu ziek Piece en forme de Habanera" klonk voortreffelijk. Dokter Veenenbos is een begaafd cellist, die deze boeiende compo sitie met smaak ten gehore bracht. Dat Poolman zijn publiek de kennisma king liet hernieuwen met vruchten van de hand van de geniale moderne componist Georges Enesco kan men niet genoeg waarderen. Het is voortreffelijke, verfris sende muziek, die met kennis van zaken geschreven is en in veel opzichten herin nert aan de volksliederenschat van zijn geboorteland Roemenië. Geen kwartet-uitvoering zou volledig zijn als er een werk van de grootmeester van het strijkkwartet bij ontbrak. Ditmaal was het Schuberts opus 47 in Es-grote terts dat tevens het slot vormde van een kunstzinnige avond A. J. VAN DER WEIJDEN In tegenstelling tot de centrale Mei-vie ring van ds Partij van de Arbeid in IJmui- den zal, evenals vorige jaren, de Vrouwen groep van de P. v. d. A„ afdeling Velsen- Noord, het kinder-Meifeest afzonderlijk houden. Om dit feest mogelijk te maken zal vol gende week een beroep op de leden wor den gedaan. De Vereniging „Volksonderwijs" heeft de laatste dagen in deze omgeving een al leszins geslaagde propaganda-actie gevoerd, waarbij de diverse plaatselijke afdelingen telkens voor een uitstekend bezette zaal zorg droegen. Zo bracht Bert Brugman met zijn vermaarde Marionetten-theater, het publiek Donderdagavond in het Luxor Theater te Berverwijk in een staat van geestdriftige bewondering en ook de On derwijzers Toneelvereniging „Kennemer- land", welke Woensdagavond in hotel „De Weyman" te Santpoort een opvoering van Emile Zola's „De Erfgenamen van Rabour din" verzorgde, mocht na afloop daarvan een langdurige bijval in ontvangst nemen. Een succes, dat Vrijdagavond voor de af deling VelsenIJmuiden, in het Patro naat.sgebouw op een overtuigende wijze werd geprolongeerd. Zola schreef deze klucht in 1874 als een poging tot theatervernieuwing en „om een lach te brengen op de lelijke menselijke tronie". Zelf beleefde hij echter bitter wei nig genoegen aan dit spel, want de toon aangevende critici uit die tijd hebben het stuk zo eensgezind gekraakt, dat Zola er gens schreef: „Dit is geen discussie meer, doch een slachting". Maar wat al dikwijls bij een streven naar vernieuwing gebleken is, herhaalde zich met Zola; de door zijn tijdgenoten verguisde klucht is voor het publiek van een volgende eeuw de bron tot een daverend amusement worden. Dit werd nog in 1946 bewezen door het Nederlands Volkstoneel, waar Constant van Kerck- hoven de hoofdrol met zijn gulle humor in een potsierlijke gestalte stak, terwijl diver se goede amateur-gezelschappen zich ook nog wel eens aan een opvoering durven wagen. Voor de laatste is dit ongetwijfeld een dappere onderneming, omdat deze klucht een geheel eigen stijl vereist. „Kennemerland" verzekerde zich reeds voor een groot gedeelte van het slagen, door Willem van der Veer met de regie te belasten. Deze bekende acteur uit de school van Herman Heyermans, elke toneel liefhebber boven de veertig jaar heeft hem ongetwijfeld als pastoor Nansen in „Aller zielen" bewonderd ontdekte in Zola's klucht een dankbaar benutte mogelijkheid de spelers een vlot tempo, enige hoogst vermakelijke typeringen en een dikwijls burleske speeltrant voor te schrijven. Daar bij bracht hij met zijn regie enige bijzonder gelukkige vondsten in toepassing: ik denk hier bij voorbeeeld aan de begroetings scène met de worsten en de komische ma nualen met het lange, Franse stokbrood. Gevoegd bij de knappe grime, de fin de siècle costuums en het verzorgde décor, werd met dit alles een resultaat verkre gen, dat regisseur en spelers een verheu gende voldoening moet hebben verschaft. De ontdekking in deze voorstelling was mevr. N. Zimmerman, die de gewiekste Charlotte met een guitig élan en een ver overende vaart, raak en verrassend echt op de planken zette. Haar turbulente uitbeel ding was zo knap volgehouden, dat zij wel licht onbewust deze Charlotte tot de hoofdrol van dit stuk verhief. In de Ra bourdin van R. Geerts viel eveneens veel te prijzen; hij speelde zijn scènes altijd vol ledig uit en bewees daardoor een verheu gend begrip voor de eisen van het toneel te bezitten. Slechts zijn voor deze rol enigszins te licht stemgeluid en een soms te nadrukkelijke vitaliteit, vormden het beletsel om de zelfde hoogte van Charlotte te bereiken. Mej. A. v. d. Werf en mej. G. Janssen waren als de beide op een erfenis beluste nichten een pracht stel vinnige harpijen, dat ongetwijfeld eikaars bloed wel heeft kunnen drinken. Niet minder geestig was de afgetakelde Chapuzot van H. Jonkers, die er een hoogst vermakelijk scharminkel van wist te maken. Verder bieek C. Peet over een duidelijke articu latie en een vlotte allure te beschikken, welke eigenschappen hem tot de ideale jeune premier bestempelen. Daarnaast kwamen dokter Mourgue en Isaac minder overtuigend uit de verf en viel er nog slechts een mallotige Eugenie van mej. D. de Raay te noteren. Zoals reeds gezegd heeft het publiek zich kostelijk om deze kwistig opgediende dwaasheid geamuseerd, waarvan de tel kens daverende lach het niet te weerleg gen bewijs leverde. Wegens het vergevor derde uur, wethouder Geluk, wiens pó- pagandarede elders in dit blad is opgeno men, had zich enigszins verlaat en ook de verloting nam vrij veel tijd in beslag heb ik het einde der voorstelling niet kun nen afwachten, maar het staat voor mij vast, dat de bijval aan het slot langdurig en enthousiast is geweest. JAN VAN DAM f Glazen speelgoed Het geknal van exploderende fietsbanden is de laatste tijd in de Rivierenbuurt niet van de lucht en aangezien de schadeposten voor de rijwiel en bromfietsberijders aan de boorden der verschillende Ne derlandse stromen in het Hee renduin tot aanzienlijke be dragen oplopen, heb ik er reeds enige verontruste brie ven en telefonades over mogen ontvangen. Want op het plaveisel van Regge-, Rijn-, Lek- en Waal straat schittert het glas bij hopen en steken hele wouden spijkers de arglistige punten omhoog, speciaal voor de luchtbanden der passanten, iedereen krijgt daar de schuld van: de gemeente, die niet nauwkeurig genoeg zou laten vegen en de bewoners, die hun serviezen door de straat keilen, de bouwondernemers, die stiekum spijkers strooien en de kinderen vooral, omdat ze allerlei scherpe artikelen over de straten strooien. Dat is natuurlijk allemaal sterk ge kleurd door de woede van een lekke band, die gisteren pas geplakt werd' en morgen subiet weer doorzeefd wordt, maar èrgens moet die straat belegging toch vandaan komen en iemand zal ze toch op moe ten ruimen. Als iemand een schoen wil aantrekken, mag dat wel voor deze keer. De weg terug Henk Anepool uit de Tuin dersstraat in IJmuiden zit al een mooi poosje in de duiven en hij is een gewaardeerd lid van de „Snelvlieger". Henk denkt met zijn veertien jaren in termen van bonte krassers en blauwe sproetkoppen en het was dus een hele strop, toen 2'/i jaar geleden een fraaie sproetkop met vele andere IJmuidense duiven naar Bordeaux werd gebracht, terug moest komen en niet op honk terugkwam. Het was een overnachtvlucht geweest en Henk had de blauwe sproetvriend al opge geven, die was vast en zeker ergens bij een mooie duivin ■blijven hangen in het goede land van Cognac of de Belgi sche Kempen. Gééf hem onge lijk. Maar neen: de blauwe is toch terug. Deze week zat hij met een onschuldig gezicht zijn veren op te poetsen op het dak van Henk's huis en hij heeft geen snavel opengedaan over het avontuur, dat 2</2 jaar ge leden begon en nu pas eindig de. De oogjes glommen wel verdacht, maar geen wóórd, meneer. Het extraatje voer lustte meneer overigens best, maar dat het hok in die tus sentijd verbouwd was, beviel hem eerst niet helemaal, even min als het nieuwe behange tje in de slaapkamer. Maar hij is al weer gewend in IJmuiden, de blauwe sproet- kop, zelfs al heeft Henk's dui venfamilie zich sinds zijn vlucht, die haast een vlucht werd, uitgebreid van 15 tot 29. Da's trouwens een kwestie van 14 keer „aangenaam" koeren voor een duif. Niet brandschoon De Velsense brandweerman nen hebben een kijkje op de hope des vaderlands, die met het lengen der dagen en het rijzen der zon een verhoogde waakzaamheid vergen op het gebied van brandbestrijding. Met de regelmaat van een alarmklok breken bosbranden uit in Santpoort, waar vooral de bossages achter de Duin weg en de Willem de Zwijger laan ten prooi vallen aan met lucifers ronddartelende kin deren er is naar men zegt een voorstel om de jeugd Woensdags- en Zaterdagsmid dag maar naar school te sturen en hetzelfde gevaarlijke spel wordt vertoond in de Heerenduinen, aan het Ro kerspad en overal, waar licht ontvlambaar hout blijkbaar de pyromanische neigingen van de jeugd gaande maakt. En dat kóst«lk jaar maar weer onvervangbare stukjes natuur en dure brandweerauto's met gillende sirene's. Kunnen we met z'n allen de hope voor noemd niet eens zachtkens wijzen op de euvelheid hunner daden? Anders staat het stenen IJmuiden straks ver loren in een zwartgeblakerde woestijn. Ambachtschoolgift Met blij gemoed hebben de leerlingen van de Velser Nij verheids- ofwel Ambacht school vele penningen geofferd voor het Hospitaalkerkschip „De Hoop" en er werd zeis een verloting van eigen werkstuk ken aan gewaagd, om het schip-in-wording wat eerder van de helling te helpen. Resultaat 128,30 en een dankbaar gezicht van de „Hoop" volk organisatoren in Amsterdam, die zo heel graag heel gauw een nieuw schip zee willen laten kiezen voor de oude Hoop in elkaar valt. Jopie, de Paaskoe Het is niet plezierig om Paas koe te zijn, ook al weeg je dan vuil aan de haak 800 kilo en schoongemaakt 1100 pond, want je wéét zeker, dat je nimmer meer een Pinkster blom zult snoepen. Jopie, de geduchte zwartbonte, die slager Van Brummeleri uit Oud-Velsen vanmorgen aan zijn hek heeft gebonden, na dat ze sinds Donderdag bij boer Markerink heeft staan grinzen, om aan dat hek den likkebaardende volke te tonen hoe mals zo'n beest kan zijn met zijn 800 kilo's. Jopie, zo heet ze naar het blonde slagersdochtertje, dat heur mee ging ophalen uit het verre Zoeterwoude, kauwt tot Maandagmiddag dus nog dro mend op grassprietjes en heeft er geen idee van, waar om die meneer met al die worst, dat hakmes en die wit te jas, een vrolijke rozet aan haar zachte koeienvel beves tigde en er een bordje aan hing met de mededeling, dat deze Paaskoe een ereprijs draagster is en er dies van haar verwacht wordt, goed in haar vlezige delen te zitten. Jopie is nog maar vier jaar en dus eigenlijk te pril, om te sneven, maar zo vergaat dat nu eenmaal alle vetweiders ter aarde. Jopie, gedag.Het doet met èrg zeer, Maandag en je moet maar denken, dat het gras in de koeienhemel speciaal voor Paaskoeien goed kan zijn. Vaarwel, pont Dit bovenschrift is niet alge meen bedoeld, want eer het zover is, zal er nog heel wat brak water door het Noord zeekanaal moeten stromen. Maar voor de eerste machi nist bij het veer, Van der Giessen, wordt het 1 April al een vaarwel, dant dat is de dag, waarop de eerste meester voor het laatst het smalle trapje naar het dek zal be klimmen en met een zucht de „kar" zal aanzien, die hij sinds 1 September 1923 in zijn nukken heeft bijgestaan. Haast dertig jaar geleden ge beurde dat en sindsdien heeft meester Van der Giessen het heen en weer heel wat keren gekregen zonder het ooit zat te worden. Want een machine kan ook aanhankelijk worden en mankennig en een machine heeft óók een hart. De levensreis begon op 30 Maart 1888 in Vuren, maar in 1911 werd er voor het eerst voet aan boord gezet het bootje van de RWS uit Gor- kum nam de jonge rob als stoker mee en kort daarop werd de fikse kwant al over geplaatst naar Keizersveer als machinist. Al jaren is de scheidende meester in Velsen een toever laat voor velen, die op de pont mechanisch iets verkeerd horen gaan en de trouwe Velserpont heeft aan hem, als „onderdekker" een aanzienlijk stuk harer regelmaat te dan ken. Dat mag wel eens ge zegd worden! LAMPENIER Amstelpark, 26 v. St. John te Halifax. Amstelveen, 27 v. Tacoma te Bombay. Arends'kerk, 26 v. Cadiz n. Antwerpen. Andijk. 28 v. Brownsville te Galveston verw. Axeldi.ik, 27 v. Galveston te Tampa. Aagtedijk. 26 te Boston. Alchiba, 27 v. Rotterdam n. Pto Alegre. Aldabi, 28 v. Buenos Aires te Rotterdam verw. Alp-hard, 28 v. Pto Alegre n. Rotterdam. Altair, 4 April Antwerpen verwacht. Amor, 26 te Alexandrië n. Beyrouth. Amstelland, 27 v. Amsterdam n. Bremen. Aalsum, 26 100 m. Z.ZW. Ouessant. Agamemnon, 26 v. Aruba n. La Guaira. Aldegon'da, 26 85 m. Z.ZO. Tj. Dungun. Aletta. pas. 26 Kp. Vairella. Al'gen'i'b, 26 400 m. N.NO. St. Paulsrock. Ampenan, 26 v. Soeraibaja te Panarukan. Amstelvaart, 26 1 20 m. N. Flores. Alpherat, verm. 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Appinigedij'k, 26 300 m. W.ZW. Scilly's. Aikeldijk, 26 620 m. O. ten Z. Kp. Race. Arundo. 26 v. Damman op rede Koewait. Aver dijk, 26 630 m. O. ten N. Bermuda. Boissevain, 27 v. Durban te Port Elizabeth. Bonaire, 26 500 m. NO. Flores n. Barbados. Bantam, 26 v. Suez n. Port Said. BI ij dien dijk, 30 v. St. John aan de Hoek v. Hol land verwacht. Bantam, 27 v. Port Said n. Genua. Bacchus, 26 190 m. O.ZO. Trinidad. Baud. 27 v. Semarang te Soerabaja. Bontekoe, nacht 26-27 v. Menado n. Makassar. Corilla, 26 v. Singapore. Cottica. 26 890 m. NO. Barbados n. Plymouth. Caltex Lei'den, 26 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Permis, pass. 27 Gibraltar. Ceram, 26 nog te Port Soedan. Ceronia, 26 80 m. W. Noord Natuna eil. Ohama, 26 200 m. W. Saibamg. Delft, c 26 v. Curasao n. Antwerpen. Diemerdijk, 27 te Los Angeles. Dalerdijk, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Danae, pass. 26 Start Point. Duivemdrecht, 27 240 m. NW. Finisterre. Erin,na, 24 v. Yokohama te Kobe. Elmina, pass. 26 Ouessant n. Le Havre. Esso Amsterdam, 26 390 m. ZW. Land's End. Esso Den Haag, 26 870 m. O.NO. Antigua Esso Rotterdam, 26 160 m. N.NO. Abaco Ba hamas. Fairsea, 26 v. Melbourne n. Londen. Farmsum, 26 van Panama. Ganymedes, 27 v. Tanpa te Gent. Garoet, 26 v. Rotterdam naar Hamburg. Gouwe, 26 300 m. NW. Monrovia. Gravelamd, 26 240 m. ZW. Kp. Blanco. Hathor, 27 v. Burriama te Valencia. Helena, 27 v. Paramaribo te Georgetown. Helicon. 27 v. La Guaira te Bonaire. Hydra. 26 v. Port of Spain n. Ciudad Trujillo. Heemskerk, apss. 27 Ouessant n. Antwerpen. Heelsum, 26 200 m. W. Kp. Vilano. Hera, 26 110 m. W.ZW. Lands End. Hestia, 26 1060 m. NO. Guadelope. Jagersfontein, 26 650 m. NW. Walvisbaai. Japara (KRL), 25 v. Indonesië te New York. Kertosono, pass. 27 Guard'afui n. Djibouti. Kedoe, 27 v. Antwerpen te Rotterdam. Kota Agoemg. verm. 26 v. Djibouti n. Belawan. Kota Inten, 27 v. Penamg te Singapore. Kota Baroe, 26 190 m. W. Kp. Vincent. Karatom, 26 v. Soeratoaja n. Semarang. Limge, pass. 26 Kanarische eil. Laagkerk, pass. 27 Ouessant. Lissekerk, 27 van Amsterdam. Loppersum, 27 v. Rotterdam te Brindisi verw. Lutterkerk, 27 in Suez kanaal n. Port Said. La wak, pass. 26 Cochin n. Bombay. Leuvekerk, 26 100 m. O. Masira eil. Li seta, 26 v. Padamg n. Plad'ju. Lomibo'k, 26 500 m. O. Olinda. Maashaven, 27 v. Sapele te Lagos. Malvina, 26 v. Singapore n. Miri. Maas, verm. 27 v. Gibraltar. Mentor. 27 te Algiers. Merwede, 27 v. Golf v. Mexico te Amsterdam. Modjokerto 27 Aden verwacht. Malea, 26 200 m. O. Amazone. Manoeran, 27 v. Soerabaja te Tjilatjap. Mapia, 26 340 m. W. Sabang. Mataram. 26 500 m. O. ten Z. Guardafui. Metula, 27 v. Pladju te Singapore. Minjak, 28 v. Balipapan te Makassar verw. Nieuw Amsterdam v. Port Harcourt n. Lagos. Notos. 27 v. Amsterdam te Rotterdam. Noordam, 31 v. New York te Rotterdam verw. Nieuw Holland, 27 v. Soerabaja te Tj. Priok. Oranjefontein, 27 te Kaapstad. Oranjestad, 26 260 m. W. ten Z. Madeira. Orion, pass. 26 Bizerta n. Gibraltar. Ondina, 26 780 m. ZW. Flores. Ootmarsum, 26 420 m. NO. Flores. Ophir, 26 v. Belawan n. Singapore. Orestes, 26 180 m. N. Crooked eil. Polyphemus. 27 te Colombo. Prins Fred. Willem. 26 rede Gand'ia. Prins Alexander, 24Jv. Rotterdam te Halifax. Prins Willem III, 27 v. Oslo te Southampton. Pygmalion, 27 v. Grenada te Amsterdam. Prins Fred. Hendrik, 26 v. Hamburg n. R'dam Ruys, 27 v. Port Elizabeth te East London. Roebiah. 23 te Los Angeles. Rotti, 26 laat v. Port Swettenham n. Penang. Rijnkerk, 27 v. Bremen te Antwerpen verwacht Rad.ia, pass. 26 Algiers n. Frederikstadt. Reael, 26 v. Palembamg n. Muntók. Saroena. 26 v. Singapore n. Miri. Sarangan, 27 te Durban. Sibajak, pass. 26 Kp. St. Vincent. Slamat, 27 v. Semarang te Soerabaja. Straat Malakka, 26 v. Penang n. Port Swetten ham. Sumatra, 26 v. Port Swettenham. n. Belawan. Schie, 28 Port of Spain verwacht. Stad Maastricht, 27 v. Huelva n. Rotterdam. Stad Dordrecht, pass. 27 Kp. St. Vincent. Salland. 26 340 m. NO. Kp. St. Marta Grande. Si-gfli, 27 v. Oleholeh te Belawan. Silidoerg. 26 v. Padarg n. Ti. Priok. Sliedrecht. 26 40 m. Z.ZW. Finisterre. Stanvac Pendopo, pass. 26 Kp. Padaran. Stanvac Talang Akar, 26 v. Sumgeigerowg n. Saiigon. Tarakan, 26 v. Tj. Priok naar Tegal. Tegelberg, 27 v. Singapore te Manilla. Teiresias, pass. 26 Ouessant 28 Amsterdam verw Tjitjalengka, 27 v. Montevideo te Santos. Titus, 27 v. Amsterdam te Rotterdam. Tabinta. 27 v. Antwerpen te Amsterdam. Tankhaven II, 27 v. Singapore te Sunigeigerong. Tiberius, 26 700 m. W.ZW. Azoren. Tjibodas, 26 430 m. NW. Diego Gracia. Tiiluwah, 26 v. Soerabaia n. Makassar. Tjiwamgi. 26 125 m. Z.ZO. Kp. Pad'aran. Tósairi. 26 120 m. O. Minicoy n. Ad'en. Utrecht. 26 ten anker Bahrein. Van Outhoorn, 26 v. Balikpapan n. Kota Baru. Van Riemsdijk, 27 v. Tj. Priok te Singapore. Waterland. 26 v. Bahia n. Las Palmas. Willemstad, 26 v. Barbados n. Engeland. Waal, 26 v. Kavalla n. Thessaloniki. Waterman. 26 310 m. W. Lands End. Weltevreden, pass. 26 Perim n. Suez. Westerdam. 26 490 m. O. Kp. Race. Westland. 26 te Montevideo. Wieldrecht. pass. 26 Kp. Leeuwin. Waikelo. 26 rede Semarang. IJssel, 27 v. Amsterdam naar Rotterdam. Zuiderkruis, pass. 26 Kp. Blanco n. Las Palmas. Zijpenberg. 27 te Aden. Zonnewijk, 26 295 m. ZO. Fernando Noronha. KLEINE VAART Al-bergen, 26 v. Calais te Goole. Asuncion, 26 v. Hamburg te Bremen. Brem. 26 v. Lissabon te Bilbao. Barracud's v. Maassluis n. Boston. Batavier in, 26 v. Casablanca te Port Lyautey. Beekbergen, 29 v. Teignmouth te Genua verw. Bab-T, 26 te Barcelona v. Sete. Citadel, 26 v. Haugesund n. Aal'borg. Claes Compaen. 26 v. Dieppe te Londen. Deneb. 26 v. Vlaardimgen te Whitehaven. Depa, 27 v. Gent te Esbjerg verwacht. Dorinda. 25 v. Oscarsham n. Huil. Dollar d, 27 v. Rotterdam te Esbjerg. Domburgh, pass. 27 Finisterre. Douro, 26 v. Catamia n. Palermo. E'ljo, 26 te Sli-go van Gal way. Express. 26 v. Rouaan te Parijs. Emergo, 26 v. Stubbekobing te Stettin. Fo Mond ca, 26 v. Santos n. Las Palmas. Frans, 27 v. Newcastle n. Christiansand. Hondsrug, 27 v. Aalborg n. Dieppe. Hagno. 26 v. Belfast te Dublin. Hast III, pass. 27 Brunsbübbel. Import, 26 v. Lissabon n. Algavekust. Ibis, 27 v. Goole te Oostende. Ida Jacoba, 27 v. Nantes n. Bayonne. Jan Kreumer, 27 v. Kiel. Jo. 26 v. Gothenburg n. Limfjord. Julia. 26 v. Bandholm n. Otterbacken. Kemphaan. 27 v. Liverpool te Cork verwacht. Larix, 25 te Boucau v. Bordeaux. Lydia. 26 v. Casablanca n. Silloth. Markab. 27 v. Rotterdam op rede Morlaix. Muphrid. 27 v. Rotterdam n. Port Talbot. Myson, 26 v. Skive te Kiel. Markab, 26 v. Harlingen te Esbjerg. Mi das, 26 v. Triëst naar Bari. Nealtje b, 27 v. Requejada te Calais verw. Noorderhaven, pas. 27 Brunsbüttel. Oise, 26 v. Le Havre n. Rotterdam of A'dam. Ponto. 25 te Birkenhead v. Dublin. Pieter Hubert. 26 v. Bordeaux n. Bayonne. Poortvliet, vertr. 28 v. Harlingen n. Riume. Prior, pass. 26 Lands End. Rika, 26 v. Blyth n. Po-rtrith. Spes. 26 v. Grangemouth n. Frederikshavn. Soemba, 27 v. Vlaarddngen n. Londonderry. Taurus, 27 v. Antwerpen n. Boston. Timor, pass. 26 Holtenau. Tyro, 26 v. Lissabon naar Amsterdam. Trompenburgh, 26 v. Rotterdam te Stockholm. Vecht, 26 v. Londen n. Middlesboro. Venus, 26 v. Whitstable te Norwich. Virgo, vertr. 27 v. Rotterdam n. Roscoff. Vrijburgh, 27 v. Rouaan te Londen verw. Vindicat Atque Palit, 27 v. Warnemueiide t,? Stettin verwacht. Willem Barend^ 2G v. Loriëtii te Bordeaux. William Faulkner, Requiem for a nun. Chatto and Windus, Londen. De positie van William Faulkner als de belangrijkste romanschrijver in het Engel se taalgebied op het ogenblik is vrijwel on aantastbaar. Hij heeft de Amerikaanse ro mankunst geholpen aan thema's en moge lijkheden, waar zij zonder hem nog alleen maar begerig om heen zou draaien; afge zien daarvan is zijn werk sterker gespan nen en origineler, in de zin v^n: bezig met wat nog niet tevoren is uitgedrukt, dan dat van enige andere schrijver in het En gels. Dat zijn originialiteit soms onaange name gevolgen voor de lezer heeft, weet iedereen die iets van zijn werk kent. De meest voor de hand liggende grief ,is die tegen zijn lange zinnen, die soms aan een pagina nog nauwelijks genoeg hebben, en halverwege een zinsdeel onderbroken worden voor enige regels „terzijde" tussen haakjes; hinderlijker is het eigenlijk wan neer hij zijn onderwerp niet goed meester kan worden, en zijn zinnen zo stijf om zijn beelden en gedachten gaat snoeren dat er over ademen niet meer gesproken kan worden (zelfs niet overdrachtelijk) „Light in August" lijdt daar bijvoorbeeld zwaar onder. Makkelijk om te lezen is het zelden; dat komt trouwens niet alleen doordat Faulkner's bedoeling geen con ventionele vorm verdraagt, maar ook door dat zijn romans altijd dicht bezet zijn met typisch-Amerikaanse beelden en uitdruk kingen, die de niet-Amerikaanse lezer met tegenzin meer dan hun allerbuitenste be tekenis afstaan. Als die lezer zich dan nog gaat ergeren aan wat hem alleen zo gezegd lijkt te zijn om het moeilijker te maken, wordt de verstandhouding des te geringer. Het feit blijft niettemin, dat Faulkners af wijkingen in de vorm geaccepteerd moeten worden, alleen al op grond van wat hij te zeggen heeft. „Requiem for a nun" is overigens niet een van zijn moeilijkst leesbare boeken. Faulkner schrijft hier zo gedrongen als ooit, maar zijn grote lijn ervan is duidelijk ge noeg en hij beheerst zijn materiaal wel degelijk. Het verhaal is over drie hoofdstukken verdeeld, die weer ieder in twee delen ge splitst zijn, een inleiding en een dialoog. Deze twee delen zijn van geheel verschil lende aard. De inleidingen beschrijven de plaatsen van handeling: „The courthouse", „The golden dome" en „The jail", op goed- Faulknerse manier: als gestolde spatten uit de historische stroom, niet te begrijpen of te beschrijven zonder hun herkomst. Het eerste stuk is een brillant verhaal over de oorsprong van het gerechtsgebouw van Jefferson, dat dank zij het gebouw een stad werd (en nu de hoofdstad is van Ook- napatawpha County, de (niet-bestaande) provincie van de staat Mississippi waar de meeste van Faulkners verhalen zich afspe len; het tweede is een verhandeling over het waarom de hoofdstad van de staat, met het Capitool, de „Golden Dome", wel ge vestigd moest worden waar zij gevestigd is, en over haar geschiedenis; het derde gaat over de geschiedenis van de gevange nis, voorganger en later onderdeel van het Courthouse, en die hier de functie heeft van vertegenwoordiger van de historie van de Jeffersonse gemeenschap. Zoals bijna altijd geldt ook hier dat Faulkner de on dervindingen van zijn personen zet in het verband van hun sociale gemeenschap, en dat die laatste weer uit haar geschiedenis begrepen moet worden. Deze bindingen in de breedte en in de lengte, die niet afzon derlijk zijn te houden maken anders voor Faulkner de uitrekking noodzakelijk van niet eens goéd van elkaar gescheiden zin nen; incidentele gebeurtenissen als onaf hankelijk beschrijven betekent voor hem ten dele ze onverklaard laten, maar nog meer ze een valse of geen vevbeeldings- waarde geven. Dat in dit boek het sociolo- gisch-historische en het individuele apart gehouden zijn, heeft een grotere helder heid tot resultaat; en de lezer kan ze in overeenstemming met zijn voorkeur en be grip zelf gaan mengen. De individuële geschiedenis, die in de tweede delen der hoofdstukken verteld wordt, kan het nu bijna zonder toelichting stellen. Faulkner heeft die dan ook als een toneelstuk opgeschreven, een dialoog met wel wat teveel aanwijzingen om zó op de planken te worden gebracht, maar toch bestemd om in het voorstellingsvermogen van de lezer als toneelstuk te worden op gevoerd. Wie Sanctuary gelezen heeft her innert zich Temple Drake, de magistraats dochter die midden uit het Amerikaanse meisjes-studentenleven werd overgeplaatst in het gezelschap van bootleggers en lich te vrouwen, en meer clan haar eer ver speelde. Hoeveel meer dat wel was, blijkt in dit Requim, dat niet voor haar wordt opgedragen maar voor haar neger-dienst bode Nancy, die toen Temple haar echtge noot Gowan Stevens en haar kinderen wil de verlaten voor een nieuwe gangster, de jongste baby vermoord heeft. Gowan Ste vens is ook een bekende uit Sanctuary: hij was de studentiekoze jongeman, die voor Temple's verval aansprakelijk was, en later fatsoenlijk genoeg om met haar te trouwen; die fatsoenlijkheid heeft hun hu welijksleven bemoeilijkt, en Temple's ero tische temperament drijft haar des te on verbiddelijker in de armen van de gang ster, omdat het voor en na haar huwelijk steeds door haar georganiseerde leven is afgewezen „verdrukt", als men wil. Maar heeft zij nu in de grond van de zaak haar baby niet zelf vermoord? De conclu sie van het boek is van wel, en zij komt zelf ook tot het inzicht dat zij het is, die er voor lijden moet. Zij bekent haar schuld in een verzoek om gratie voor Nancy aan de gouverneur, dat door deze trouwens ook symbolische figuur wordt afgewezen, en aan Nancy zelf. Nancy moet hangen, om dat zij het vuile werk heeft gedaan; maar Temple draagt de schuld en moet lijden voor het schenden van het recht van haar baby op haar bescherming. Dit motief van het boek overstemt on- vermijdelijkerwijs» de personen en de ge beurtenissen; maar het verzwelgt ze niet. Het krijgt integendeel een geladen reali teit die het vermoeden rechtvaardigt dat Requiem for a nun nooit minder zal blij ken dan het volgens de eerste indruk is: een groot werk. S. M. Gisteravond is besloten, dat de CHU en de AR-parti.j in Velsen met een gecombi neerde lijst voor de raadsverkiezingen zul len uitkomen. Atlantis, 26 90 m. NW. Malta. Humbel', 26 185 m. W.NW. Alexandrië. Noord-zee, pass. 26 Gibraltar. Oceaan, 26 190 m. W. Kreta. Poolzee, 26 v. Rotterdam te IJmuiden. Rode Zee, 26 60 m. RTW. Port Said. Thames, rpet dok!26 130 m. W. Ceylon. Zwarte Zeel met dok 26 130 m. w. Ceylon.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11