Frankrijk gaat over tot „saun ifi ca tie Gezellige snoeperijen voor de Paasdagen LENTE ACHTER DE RUITEN AUe Onze puzzle M, Spreektechniek op de kansel Kapmanteltje ZATERDAG 28 MAART 1953 10 Brieven van een Parijse huisvrouw Kleine wenken bij de schoonmaak DIT MAKEN WE ZELF Wandeling langs de winkelramen - 4-i KERKELIJK LEVEN Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 14/15 APRIL 1955 Chinese activiteit in neutrale zóne oor de^Dr o uw (Van onze Parijse medewerkster) P a r ij s, Maart 1953 Er is in Parijs weer 's wat nieuws onder de zon, de zon van de vrouwelijke elegantie. Er zijn al heel wat middelen beproefd, noch even effectief, ter be strijding van de vetzucht en ter nade ring van de ideale slanke lijn, maar tot dusver had men het hier nog niet vol gens het Finse systeem geprobeerd. Wel opvallend eigenlijk, als je alleen maar even nagaat dat er in Finland, zo goed als in heel Scandinavië, niet één dame rond moet lopen op wier taillebreedte dan ook maar dat te zeggen is. Dat Finse systeem, gebaseerd op een uitvinding die Sint Andrèas duizend jaer geleden heeft gedaan, komt hierop neer. Je neemt een dampbad in een kamer waarvan de wanden geheel uit balken bestaan, tijdens welke séance je je bovendien dan nog met een vochtige roede van takken geduldig af laat ros sen. Bij binnenkomst bedraagt de tem peratuur een 70 graden, die dan in het bestek van een goed half uur tot bijna honderd wordt opgevoerd. Ondertussen worden op regelmatige tijden emmers water over de kachel uitgestort hetgeen de zo nuttige en heftige dampexplosies veroorzaakt die sauna-shocs worden ge noemd. Als je dat alles hebt doorstaan, volgt als apotheose dan een bad in ijs koud water of, beter nog een rolfestijn in je blote body natuurlijk buiten in de sneeuw. In Finland moeten er 6000 van die Sauna-baden bestaan dat is één op de tien inwoners én 't schijnt dat een hotel, een school, of zelfs een boerderij welke zich maar even respec teert het zonder zo'n inrichting eenvou dig niet kan stellen. Zo ver hebben we het in Parijs nog lang nietg ebracht, maar de eerste stap naar saunificatie van Frankrijk is nu dan toch gezet. In Parijs zijn de eerste sauna-instituten geopend en die mogen zich al in een levendige en toch zeer selecte belangstelling verheugen. Tot de vurigste sauna-adepten behoren de be faamde toneelschrijver Marcel Achard, de actrice Jeanne Moreau, de theater- Ruiten van kasten, tochtdeuren van glas in lood, het glas van photo's, spie gels e.d. kan het beste schoonmaken met een doekje met spiritus. Denkt u er om hier geen wollen maar een katoe nen of linnen lap voor te nemen met het oog op het pluizen. Gouden schilderij-lijsten kan men het beste schoonmaken met een schijfje ui. Het is een onaangenaam werk, men moet steeds weer een schoon schijfje ui nemen, maar het resultaat is de moeite waard. Heeft men veel lijsten te doen dan verdient het aanbeveling om de ui eerst een topje af te snijden, en dan tijdens het werken steeds een vuil schijfje weg te snijden. Het is gemak kelijker wanneer men tijdens het wer ken een stukje uit vasthoudt inplaats van een schijfje. Een stroef schuivende lade moet men uit de kast halen en dan de glijvlakken bestrooien met talk. Men kan ook de glijvlakken met meubelwas.in bijpassen de kleur of anders met bijpassende schoencrème wrijven waarna men de lade-onderkant op dezelfde manier be handelt. De lade moet na het inschuiven snel enkele keren heen en weer gescho ven worden. Bakelieten lichtknoppen, raamhandle's, deurknoppen e.d. moet men niet met boenwas wrijven maar kan men beter met een weinig slaolie opwrijven. Hier bij moet vooral niet te royaal gewerkt worden met slaolie, omdat men anders steeds vingerafdrukken blijft zien. Lelijke stukken op het behang kan men zelf bijplakken, men zoekt een stuk waarbij de figuren precies doorlopen en scheurt dit dan liefst uit het nieuwe stuk 1 cm groter dan het lelijke gedeelte. Leg dan het nieuwe stuk enige tijd in de zon om bij te kleuren en lijm het met speciale behangsellijm vast. Inplaats van deze speciale koudwater lijm voor be hang kan men bij kleine stukken ook gebruik maken van dikke stijfsel pap. Losse stukken of barsten in het oude papier moet men van te voren weg scheuren. Gaat het om grote stukken, plak dan liefst een hele baanbreedte over omdat men dit het minste ziet. Een illustratie van een echt Fins sauna bad waar men echter in Frankrijk nog niet helemaal aan toe is. directrice Simone Berrixau en de beide professoren Le Mée en Soupault. Een stemmig verklaren ze zich nog nooit zó lekker en gezond te hebben gevoeld sinds ze, een paar weken geleden, nu dagelijks hun sauna-kuren volgen. Intussen,' eerlijk is eerlijk, moet wel worden toegegeven dat Monsieur Mau rice Guénot, de Parijse protagonist van deze Sauna-onderneming, niet de aller eerste is geweest die deze Finse gezond heidsmethode in onze gewesten intro duceerde. De Zwitsers waren hem al een tijd voorgegaan en in het hoge Helvetia moeten nü al verscheidene van die Sauna-instituten floreren. Sauna-shocks Bovendien dient er nog te worden erkend, dat de Fransen, alweer in na volging van die Zwitsers, de Finse Sauna wat hebben aangepast bij onze mogelijkheden en opvattingen, zodat het systeem wèl ietwat werd gemoder niseerd en zelfs geciviliseerd, zo men wil. Die nieuwe Frans-Zwitserse Sauna houdt er zo rekening mee dat wij hier, in onze wat minder barre streken, ook over een geringer lichamelijk weer standsvermogen beschikken en dat daarom vooral onze harten maar niet elk paardemiddel ongestraft verdragen kunnen. Zo heeft men in het Parijse insti tuut wèl de houten wanden gehandhaafd ter wille van de lokale kleur werden de balken uit Finland ingevoerd maar daarentegen is die sissende kachel door een electrische radiator vervangen, wordt voorts door middel van een ultra moderne installatie een automatische controle uitgeoefend op de noodzakelijke verhouding tussen vocht, damp en hitte, terwijl ook de sauna-shocs, de clou van de hele behandeling, strikt-wetenschap- pelijk worden voortgebracht. En van dat rollen door de sneeuw heeft men zelfs als hier zo eens in de vijf jaren 's een laagje is gevallen ook maar liever afgezien. Dat zou trouwens ook niet zo netjes staan, al dat bloot zo maar buiten op het trottoir. Met de Paasdagen, als het weer ook meestal wel iets gaat meewerken om alles er wat vrolijk en voorjaarsachtig uit te laten zien, dan is het tijd eens kennissen of familie te logeren te vra gen. Is het niet prettig uw familie eens heerlijk een paar dagen te ver wennen? Dat kan soms met weinig moeite gebeuren als u er maar op tijd op bedacht bent en niet alles op het laatste ogenblik aan laat komen. En verwennerij hoeft helemaal niet samen te gaan met dure maaltijden en ver snaperingen. Juist die kleine gezellige dingetjes die zo gemakkelijk zelf ge maakt kunnen worden, doen het vaak het beste.. Wat denkt u van de onderstaande recepten? Paaseitjes (±25 stuks) 50 gram 10 crackers, 40 gram (2 afgestreken eetlepels) honing, 20 gr. ruim 1 eetlepel) boter of marga rine, '/i theelepel zout, 20 gr. (3 eet lepels) cacao. De crackers fijn rollen of malen. De honing (eventueel bij de kachel zacht laten worden) met de boter of mar garine tot room roeren, zo nodig boven stoom. De cacao en heLzout toevoegen en alles dooreen mengen. Het kom metje uit het water nemen, de cracker kruimels goed door het mengsel kneden en de massa op laten stijven. Van de stijve massa eitjes vormen. Heeft men geen cacao, dan kan men de eitjes ook maken van chocolade repen in de volgende verhouding: 30 gram chocolade, 30 gram crackers, 1 dessertlepel of 6 theelepels melk, iets zout, 10 gram (bijna 1 eetlepel) suiker. De chocolade eerst boven stoom smelten, de boter of margarine, de melk en het zout toevoegen en de cracker-kruimels er door roeren. Ook hopeitjes zijn niet te versmaden. 40 gram (2 eetlepels) honing; 30 gr. (2 eetlepels) suiker, 10 gram (bijna 1 eetlepel) boter of margarine, 1 dl. sterke koffie, iets zout, 50 gram (plm. 10) crackers. De koffie met de honing, suiker, zout, boter of margarine opzetten en op een zacht vuur laten inkoken tot een druppel er van in koud water een zacht balletje vormt. De fijngerolde crackers toevoegen en het geheel goed dooreen mengen. Wanneer de massa wat afgekoeld is, er de eitjes van vor men en deze onder af en toe omdraaien, laten opstijven. En wie in het bezit is van een oven moet zeker zelf eens een heerlijk Paas- brood bakken. Hier is het recept voor een fijn Paasbrood: 300 gram bloem, 1 dl. melk, 2 eieren, 20 a 25 gram gist, 50 gram boter, 50 gram basterdsuiker, 1 theelepel fijne kaneel, 100 gram krenten, 100 gram rozijnen, 25 gram sucade en 5 gram zout. De gist aanmengen met de lauwe melk, bloem, eieren, suiker, zout en gesmolten boter toevoegen en het deeg zo lang doorwerken tot het zeer soepel is. De schoongemaakte en uitgelekte krenten en rozijnen en de klein ge sneden sucade er mee vermengen en het deeg overdoen in een vetgemaakte en met bloem bestrooide broodvorm. Het deeg op een warme plaats dicht- gedekt laten rijzen gedurende minstens 1 uur. Wanneer het deeg sterk gerezen is, het in een hete oven (bij 250 gr. C.) gedurende uur gaar en bruin bakken. Het brood dadelijk als het uit de oven komt, op een rooster laten uitdampen en afkoelen en daarna dik bestrooien met poedersuiker. (Boven genoemde hoeveelheden geven plm. kilogram krentenbrood). Misschien heeft u binnenkort een jarige in uw kennissenkring en wilt u graag iets maken? Wat vindt u dan van dit aardige kapjasje? Het is heel ge makkelijk te maken en het kost niet zo veel aan materiaal. Een meter lingerie zijde of ander soepel materiaal, en vijf meter kant voor de garnering is reeds voldoende. Lingeriezijde is meestal 80 cm. breed en we beginnen met een vier kante lap te scheuren, we houden dan een reep van 20 cm. over voor de strik, die we op het plaatje getekend zien. We vouwen allereerst de lap diagonaal en knippen deze vouw tot het midden in. Dan gaan we het kantje langs de ge hele buitenrand stikken, te beginnen bij de schuine inknip, dan langs de vier rechte zijden en weer langs de rest van de schuine inknip. Langs de aangegeven 19 cm. komt geen kant, want dit vormt de hals. Nu gaan we de reep van 20 cm. die ons nog rest in de lengte middendoor scheuren, en zetten deze in het midden even aan elkaar, zodat we nu één lange reep van 10 bij 160 cm. gekregen heb ben. Niij leggen we het middennaadje precies in het midden van de schuine inknip en stikken dit gedeelte aan (dus 38 cm.). De resten van de reep die er nu nog bijhangen worden dubbel gestikt en omgedraaid, het halsje wordt omge zoomd, en het kapjasje is klaar. Veel succes met uw cadeautje en tot de vol gende keer. L. S. F-rS De Flora en de lente hebben de eta leurs geïnspireerd, zodat nagenoeg geen enkele étalage zonder bloemen is ge bleven, zonder planten of een takje groen. Sommige étaleurs doen hun mo defiguurtjes staan rond een boom waarin opgezette vogels en kunstbloe men zijn gestoken. Eén zaak heeft van haar toonkamer achter het grote éta- lageraam een complete tuin geschapen, met echte vogels en een pratende pape gaai. Het is op het ogenblik plezierig om langs de winkelramen te wandelen en het is aan de drukte in de stad wel te merken dat meer mensen dit hebben ont dekt. Ook doet het genoegen te zien hoe ver schillend de artikelen wor den geëtaleerd. Ik denk bijvoor beeld aan de zakdoekjes. In de ene winkel was het zakdoekje als een wijde klokrok om een bloemenmeisje gedrapeerd dat in haar wollen handjes voorzichtig een kleurig tuiltje hield. In een andere winkel stond een vrouwtje met een mand aan haar armpje waarin een felrood lip stickdoekje was gestoken. Ergens an ders vormde de zakdoek een paraplu'tje en elders was de pochet in een cello- phaan vierkant doosje opgevouwen, op het doekje een plastic bloemenbroche geprikt. Tussen een pochet en een shawl is een nieuw formaat gebracht en wel de pullovershawl of het halsdoekje. Om de hals geknoopt blijven er geen slordige slippen hangen. Als de halsopening van de jumper wat te wijd geworden is kan een pullovershawl wonderen verrich ten. De shawls zijn van zijde, linnen, georgette, sommige effen getint, andere in kleurige ruiten; ook zag ik er één in twee verschillend gekleurde driekan ten, de ene helft zwart de andere groen gekleurd. Ik wil hier meteen even de aandacht vestigen op een nieuwe jumper, geïm porteerd uit Amerika. Die jumper is gemaakt van glanzende frottézijde en aan de hals gegarneerd met pailletten en kraaltjes. Ze wordt vooral 's avonds gedragen bij een moiré of zijden rokje. De meeste vrouwen hebben nu wel genoeg over nylon gelezen om te weten dat de dikte (en dus de sterkte) van de kous afhangt van het aantal deniers. Een kous van vijftig deniers is sterker dan die van dertig. Men trekt dus voor een stevige wandeling geen ragfijne nylons aan van dertig deniers. Die tere kousjes bewaren wij voor de avond en dan nog gebruiken we ze alleen voor een bijzondere gelegenheid. Wat de avondkousen betreft is er grote ver scheidenheid. De kousen met zwarte naad en zwarte hiel zijn in Nederland vrij spoedig bekend geworden. De laat ste tijd zien we meer en meer afwisse ling gebracht in de bewerking van de hiel. Er zijn kousen met een zwartge- blokte hiel, met een twee-kleurige hiel, een geborduurd bloemmotief je boven de hiel, of een confetti-kous, waarbij een gekleurde rand om de hiel is ge legd. Verder kan het heel charmant staan om bij een cocktailjurkje een pastelkleurige kous te dragen, blauw, lila, rose-rood of een lichtgroen ge kleurde. Edoch, het is begrijpelijk dat alleen goedgevormde benen in derge lijke opvallende kousen gestoken kun nen worden. Bovendien kunnen zij dfe het voorrecht hebben met mooie enkels en benen geschapen te zijn deze voor treffelijk laten uitkomen door ze te be kleden met avondkousjes die bezaaid zijn met kleine glinsterende pareltjes langs de hiel en even langs de kuit. Het kan bijzonder mooi staan maar - nog maals - alleen aan een bijzonder mooi been. Ik heb eens ergens gelezen dat in een kamer waar veel gerookt wordt de rook door een paar brandende kaarsen wordt geabsorbeerd. Voor dat doel zijn er de bekende tinnen, koperen en ste nen kaarsenhouders. Maar wil men iets artistieks in de kamer zetten dan doet men het beste eens rustig in een kunst handel rond te kijken. De enkele pot tenbakkers en -baksters in Nederland maken van aardewerk heel bijzondere. Om maar één ding te noemen: een jon ge vrouw die met beide handen de kaars boven het hoofd tilt. In een ka mer of een zaal waar veel kaarsen branden gebruike men een kaarsen aansteker-met-dover. Aan het boven einde van een koperen steel zit een ste vige koperen spiraal. Daaromheen is een vetlontje gevlochten, dat gedu rende enige maanden avond aan avond kaarsen kan aansteken. Bovendien hangt daar bovenaan die steel een ko peren hoedje, een lange puntmuts, die als dover dienst doet. Wordt dit hoedje op de brandende pit gezet dat gaat de vlam als een nachtkaars uit. Om bij de dovers te blijven: in die zelfde kunsthandel stond een heel regi ment cigaretten- of asdovertjes. Hel 'ijn pretentieloze stenen kleinigheidjes en net geschikt om zo eens op een bijna vergeten verjaardag ten geschenke mee te brengen. In dit regiment van stenen mannen en vrouwen stonden vredig een Turk naast een Chinees en een ste vige Hollandse boer naast een Indisch vrouwtje. ANNEKE De techniek van het spreken van de pre dikanten is een uitermate belangrijke aan gelegenheid. Aan de manier waarop de verkondiging van de Bijbelse boodschap plaats vindt kan niet licht te veel aan dacht worden besteed. Vindt dit plaats in een dienst, die per radio wordt uitgezonden dan doen zich nog een extra aantal pro blemen voor. Natuurlijk gaat het in de eredienst niet in de eerste plaats om de spreek-techniek, maar iedereen, die niet helemaal een vreemde is in Jeruzalem, weet, van welk een groot belang deze kwestie is. Uit het aantal kerkgangers dat de dien sten bezoekt is dit (niet altijd) af te leiden. Dezen, critisch als zij vaak zijn, laten ge woonlijk niet na de nodige aandacht aan dit probleem te schenken. Inmiddels is het duidelijk, dat ook de voorgangers zelf er niet aan voorbijgaan. Het is echter voor hen vaak allesbehalve eenvoudig om, waar dit nodig is, over te gaan op een andere wijze van aanspreken der gemeente. Bekend is het geval van een predikant, die z'n voordracht geheel wilde wijzigen met als resultaat, dat z'n gehoor verbaasd opkeek en z'n goedbedoelde po gingen allerminst wist te waarderen. „Do minee is zichzelf niet meer", redeneerde men. En hierin zat iets waars, al was het jammer, dat de goede bedoelingen niet wat meer op priis werden gesteld. Een der grootste moeilijkheden voor de voorgangers is ongetwijfeld, dat zij zich zelf nooit kunnen horen. Terloops zij op gemerkt, dat het voor iedereen wel eens goed zou zijn zichzelf eens te horen spre ken. In Denemarken heeft men, wat de pre dikanten betreft, hiervoor een oplossing gevonden. Gebruik makende van een der technische snufjes der laatste jaren heeft een aantal Deense predikanten zich geza menlijk een wire-recorder aangeschaft, die beurtelings rondgaat. Op de Zondagen wordt het apparaat in de kerk opgesteld en na de godsdienstoefeningen kunnen de pre dikanten thuis in hun eigen kamer zich zelf horen spreken. Men twijfelt er niet aan, of deze methode zal uiterst leerzaam zijn. Het was pastor H. S. Boiarris, van wie dit voorstel uit is gegaan. Hij en wij met hen verwachten er veel van. „Door zichzelf via de wire-recorder te horen", zegt hij, „kan men een duidelijk beeld krij gen welke fouten men begaat, en zodoende leren deze te herstellen. De wire-recorder onthult onbarmhartig of men staat te hak kelen, een vervelende galmtoon gebruikt of nog andere fouten op de preekstoel be gaat". In Londen heeft de BBC bekwame krachten ingeschakeld om predikanten, die voor de radio zullen preken, daarbij te helpen. Er komt geen dominee voor de microfoon eer hij geheel en al met dit ap paraat vertrouwd is. De praktijk heeft ge leerd, dat, zelfs wanneer een preek uit iemands eigen kerk wordt uitgezonden, de aanwezigheid van de microfoon de voor ganger vaak merkbaar beïnvloedt. Wat kennis van de gang van zaken kan bij ner- veusiteit goed helpen. Ook hier bewijst de wire-recorder goede diensten. Het lijkt ons goed, dat deze methoden ook in ons land eéns worden beproefd. De vrouw en haar plaats Eenige tijd geleden besteedden wij in deze rubriek aandacht aan de plaats van de vrouw in de kerk. In het algemeen is de rol, die de vrouw hierin speelt zeer be perkt. Inmiddels vormt haar plaats in steeds toenemende mate een onderwerp van discussie. Het lijkt ons goed in ver band hiermee eens te luisteren naar Made leine Barot, de nieuwe secretaresse van de commissie van de Wereldraad van Kerken voor de arbeid van de vrouw in de kerk. Haar geluid zal een waardevolle bijdrage zijn in de discussie. „Ifet gaat onze com missie", zegt zij, „in de eerste plaats can het geheel der kerk en niet zozeer om de rechten van de vrouw in de kerk". Enkele jaren geleden nog gold als belangrijkste vraag het probleem van de toelating der vrouw in het ambt. Dit vraagstuk is na tuurlijk nog lang niet algemeen opgelost, maar Madeleine Barot wijst er op, dat in vele landen toch de vrouw tot het predik ambt is toegelaten. Zij is van mening, dat de vrouw zich in de kerk vaak geplaatst gevoelt in een kader, aan de tot standko- ming waarvan zij vaak geen deel heeft. Daarom is zij in die gevallen tot het besef gekomen, dat het eigenlijke probleem voor haar en voor de kerk het probleem is: Wat is Gods bedoeling met Zijn kerk op aarde? Een vraag die voert tot het vraag stuk: hoe zal de verhouding tussen man en vrouw in de kerk naar Gods wil zijn. „Vele kerken", zegt Madeleine Barot, „zijn er van overtuigd, dat zij deze verhouding op nieuw in het licht van de Bijbel, van de leer der kerk en van de sociologische ont wikkeling van de wereld van thans tot on derwerp van een grondige studie moeten maken". ADVERTENTIE Wagenweg 29 Haarlem Telejoon 20518 EEN JONGERE HUID IN KORTERE TIJD VITAMIN CREAM De rijke oliën doen wonde ren voor ouderdomslijnen, rimpels en verslapping van de huid. Zelfs na slechts een week valt een opmerkelijk verschil waar te nemen. Horizontaal: 1. huisdier; 5. werp- lijn; 9. zoon van Izaak; 13. beneden; 15. vaartuig; 16. mu ziektempel; 17. ge boren (Fr.); 18. op dracht; 20. honing bij; 22. Rom. rijk; 23. open strook in bos; 25. familielid; 27. onder andere; 28. ongeluksgodin; 29. uiting van droef heid; 31. vlegel; 34. Gravin v. Holland; 36. deel v. e. huis; 38. vogeleigenschap; 39. soort papegaai; 41. dof; 43. titel; 45. Gouverneur Gene raal; 46. mens; 48. bijwoord; 49. hemel lichaam; 50. tel woord; 51. in het jaar Onzes Heren; 52. on derricht; 54. maan stand; 56. laatste nieuws (afk.); 57. Eng. bier; 58. ge vangenis; 60. schaak term; 62. mak; 64. fraaie kleding; 65. zuidvrucht; 67. hoofddeksel; 69. voertuig; 70. uitroep v. afschuw; 71. boom; 73. spitse vogelbek; 75. vanaf heden; 76. verharde huid; 78. Ned. rivier; 80. fa milielid; 81. gedeel telijk 83. lofzang; 85. Engels zilver; 87. Godheid; 89. in het jaar. Verticaal: 1. vaartuig; 2. lasten; 3. uit gave; 4. tennisterm; 6. vaartuig; 7. de oudere; 8. sneeuwschaats; 9. pl. in Gelder land; 10. pers. voorn.woord; 11. slagader; 12. verbond; 14. manl. dier; 16. familielid; 19. bloeiwijze; 21. insecteneter; 24. tel woord; 26. kleurstof; 28. eerste mens; 30. uitroep; 32. maat; 33. landbouwwerktuig; 34. voertuig; 35. larf v. d. langpootmug; 37. inhoudsmaat; 39. vertegenwoordiger; 40. telwoord; 42. vlaktemaat; 44. turntoe- stel; 45. kreet; 47. vis; 53. knevel; 55. bergplaats; 57. het zij zo; 59. herkauwer; 60. milliampère: 61. voorzetsel; 63. klaar; 64. bedrijver; 65. vallei; 66. bijbels figuur; 68. telwoord; 69. aanlegplaats; 70. vrucht; 72. vruchten vocht; 74. mytische stamvader der Bataven; 76. priem; 77. dicht; 78. ho ningdrank: 79. groente; 82. ambtshalve; 84. titel; 86. voegwoord. De oplossing van de vorige puzzle luidt: Horizontaal: 1. geweld 5. plaats; 10. gas; 11. ra; 12. O.L.; 13. log: 14a. el; 15. tabe; 17. iets; 19. me; 20 st.; 21. el; 22. e.v.; 23. t.o.; 25. urn; 27. slippen; 30. die; 32. speels; 34. nopens; 36. beu; 37. erg; 39. oor; 40. nis; 41. aar; 43. dag; 45. pot; 47. dok; 51. mergel; 54. reling; 56. Ede; 57. laveren; 60. ere; 61. ge; 63 ma; 64. al; 65. dr.; 66. es; 68. klok: 70. mild; 72. e.d.; 73. top; 75. Ee; 76. ei, 77. vla; 78. lawine; 79. aftrap. 6. loeven; 7. alt; 8. t.l.9. som; 10. gerust; 14. Verticaal: 1. gal; 2. es; 3. era; 4. labels; gevest; 15. t.t.; 16. Eli; 17. iep; 18. s.t.; 20. sneb; 24. Oder; 26. r.p.; 27. slungel; 28. por; 29. Noorden; 31. in; 33. Ee; 35. Po; 37. Esp; 88. man; 38. gat; 42. omelet, 43. dreg; 44. A.G.; 46. ode; 48. O.L.; 49. kier; 50. agenda; 52. ed.; 53. lamoen; 54. reliëf; 55. nr.; 58. vak; 59. ram; 62. e.k.; 65. d.d.; 67. sol; 69. lei; 71. lit; 72. elp; 77. va. De prijswinnaars van de vorige puzzle zijn: 1. K. Zwart, Kon. Wilhelminakade 35, IJmuiden 7,50; 2. mej. M. Kok, Ter- heidenstraat 37. Haarlem 5,3. W. J. v. d. Werff, Ernst Casimirlaan 85, Over- veen 2,50. w KUWgJ ADVERTENTIE Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst (Reuter). Chinees-communistische troepen hebben in de nacht van Donder dag op Vrijdag tien posten der verbonde nen in de neutrale zóne van Panmoendjom, waar de wapenstilstandsbesprekingen zijn gehouden, aangevallen. De strijd om de heuvel „oude kale", in in de centrale Koreaanse frontsector, is aigeflauwd. Er heerst hier nog slechts pa trouille-activiteit.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 12