Nog twee poorten Tekeningen van Vincent van Gogh verdwenen in de prullenmand Agenda voor Haarlem Mooie proeven van kunstnaaldwerk in Haarlemse Huishoudschool Top Naeff; „Een grote dame" In 1 dag retour Matthaus Passion 3 Schoonheid in Haarlem en omgeving Betaling abonnementsgeld per giro LITTERAIRE KANTTEKENINGEN Gelukwens aan een 73-jarige Willem de Zwijgerprijs voor Amerikaanse journalisten ZATERDAG 28 MAART 1953 Wij kunnen nog geen afscheid nemen van de poorten. De allermooiste en groot st®, de Amsterdamse poort het enige restant van onze reeks vestingwerken dat voor het nage slacht bewaard werd, komt binnenkort ook aan de beurt, maar nu hebben wij nog enkele andere op ons lijstje staan. Wel kleiner, doch ook het bekijken meer dan waard. Allereerst neem ik u, geachte lezer, mee naar de omgeving van de Bakenesser- gracht. De Wijde Appelaarsteeg naast 't Gemeentelijk Con certgebouw brengt ons naar de poort die toegang geeft tot het Bakenesserhofje. Het hofje zelf hebben wij in deze rubriek al behandeld. Het is niet alleen ons oudste hofje, maar het mag ook het mooiste ge noemd worden. En de bedoelde poort is er een belangrijk onder deel van. Er is ook nog wel bij dit hofje een kleiner poortje dat op de Bakenes- sergracht uitkomt, maar dit is lang zo schilderachtig niet. Het is dan ook slechts als een achteruit gang bedoeld. Het Bakenesserhofje is in 1395 gesticht. Het heeft dus de respectabele ouderdom van meer dan 5y2 eeuw. Aan de huisjes is in de loop der eeuwen veel veranderd en de bewoonsters zeggen: gelukkig ook gemoderniseerd en verbeterd maar de toegang is blijkbaar nog in haar oorspron kelijke staat. Eigenaardig is het opschrift boven de poort. We lezen er: 't Gesticht door Dirck van Baekenes, Voor vrouwen van acht en tweemaal zes. Men mag raden of daarmee bedoeld is: bestemd voor 20 vrouwen, of voor vrouwen die tenminste 60 jaar oud zijn (twee en acht maal, dus in totaal tien maal zes jaar). Tenslotte gaan wij naar het Heemsteedse wandelbos Groenendaal. Als ge van de bloemenpracht van de „Flora" genoten hebt, moeten er een paar minuten over blijven om naast het Verversingshuis de poort te bekijken die toegang geeft tot de tennisbanen. Het zal ieder duidelijk zijn dat die poort daar niet altijd gestaan heeft. Ooorspronkelijk was het een tolhek dat op de Leidse Vaart bij de Zandvoortselaan Het schilderachtige poortje in de Wijde Appelaarsteeg, dat toegang geeft tot het Bakenesserhofje. stond. Ongeveer 20 jaar geleden moest dit op die plek worden afgebroken, omdat de weg langs de Leidse Vaart een drukker verkeer te verwerken had. Het gemeente bestuur van Heemstede vond dit jammer, maar moest zich wel bij de feiten neerleg gen. Toen is de oplossing gevonden om het hek in Groenendaal weer een nieuwe bestemming te geven. Het is niet te ontken nen dat het in zijn nieuwe omgeving wel een wat eigenaardige indruk maakt het bouwsel vraagt een open terrein maar ook hier geld de waarheid: beter een half ei dan een lege dop. C. J. VAN T. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag Is f 6.10, post- abonnés 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische giro betalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE XJOOOOOCXXKXXXJOOCOOOOOOOOOOOOOOCCCxDOCOOCOC 'k Had mij stil en sjakes willen houden, vrienden, omtrent de Beelse Zondagsrust, maar 't mag weer niet zo zijn: een stroom van aandringende brieven lokt mij uit mijn gecapitonneerde tent: duizenden drin gen er op aan mijn standpunt te verne men. Maar ik heb daarmee gewacht tot de teerling geworpen was, om de Heren Honderd niet te beïnvloeden. Waarom ik mij in die stilte teruggetrok ken had? Omdat ik het zo innig eens ben met de stilte van Beel. Omdat ik het nog stiller dan hij zou wensen. Omdat ik zou willen dat alle gerucht altijd ontbrak. Ómdat ik alle voetbalderij op alle dagen van de week zou willen verbieden, opdat ons nationale elftal nimmer meer een ne derlaag lijde. En waarom alleen des Zondags niet het misbaar van klappende autoportieren en donderende knalpotten van heren in lede ren jassen met Dulcinea Odorans ach ter op? Waarom, Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag wel het spektakel van radioten, standwerkers en timmerlieden aan de openbare weg? Mijn standpunt ligt enige forse schreden rechts van de heer Zandt. De uitroeping der Stilte! op alle dagen der week, van overheidswege en met de sanctie van enige doffe en niet-de-stilte- verscheurende gummislagen op het holle heufd, zou mij welgevallig zijn. De Nederlandse Voetbalbond, hoe ko ninklijk hij ook zij, worde ontbonden opgedoekt, en wat is alle wielrijderij zo- wiezo waard zonder van den Berch van Heemstede? Heeft, wie de spieren strekken en de pezen spannen wil, niet genoeg aan een robbertje knikker en een foezelt je sjoelbak binnenshuis? Nu ik dit, terwille van u allen, die mij uit de tent lokkende brieven stuurdet, schrijf, staat voor mijn venster een vent te fluiten als die jongen langs de gracht; de broodbezorger klapt zijn deksel dicht; de stadshygiënisten rammelen met de vuilnis-emmers en terwijl een heer door de radio de geheimen der augurkenteelt onthult, hebben de buren de Derde Man op bezoek. Wie ben ik Beel, dat ik dit verdragen moet? Wie ben ik, den Hollander, dat ik op Uw perrons voortdurend het loeiende mis baar moet opvangen waarmede per dienst- mededeling uw wagenmenners naar on waarschijnlijke plaatsen ontboden worden? Geef mij, regering, zeven volle dagen STILTE! ELIAS TUSSEN ,,'t Was beter zoo" en „Zo was het ongeveer", tussen de eerste novelle van de zestien-jarige Top Naeff, de eerste regel die zij in kinderlijke onbevangenheid op papier zette, en de beschouwelijke terugblik van de haast vijfenzeventig-jarige, de „laatste" zin die zij zo bedachtzaam, met een zo beminnelijk-aarzelende reserve neerschreef, liggen zestig levensjaren zestig jaren, met hart en ziel opgedragen aan de kunst van het schrijven, aan de kunst van gestalten-oproepen uit het schemer van de verbeelding of uit het duister van de herinnering wie zal het zeggen vanwaar, wie weet hoe enwaartoe! „Hier zit ik", liet Goethe zijn Prometheus zeggen, „en vorm mensen". Mensen hééft Top Naeff gevormd, geschapen geen buitennissige, geen pathologische, geen uitzonderlijk problematische, maar mensen die, of ze nu hun aardse onderdak vonden in een herenhuis, een zolderkamer of een „huis in de rij", menselijk waren in hun vreugde en hun leed, in dit laatste vooral. Zó lang, zó intiem verkeerde ze met haar romanfiguren, tot ze zich levend gingen bewegen in de milieus - milieus, verstard in „de eredienst aan tradities en conventies", benauwend door „welwillend en beklemmend gezinsleven" of, later, ook andere, bontere, verder van huis - die haar dierbaar waren en bedrukten tegelijk. Ju lie Veemer, Liesbeth Landschot, Corry Grashorst, Letje, Constance uit „Vrien din", Madeleine uit „Offers" - en waarom ook Jet niet te noemen uit „Schoolidyl len", Sarah Bernardt en Eleonora Düse, die zij ontroerend wist te eren, en Char lotte, Goethe's geliefde Charlotte von Stein, die zij in haar uitnemende studie zo diep in haar trots-standvastige, door voorname liefde beproefde vrouwenhart heeft gezien - de één voor de ander teke nen zij zich als met uiterste zorg en liefde geknipte silhouetten af tegen de achter grond van een voorbije tijd. Dat décor zal verbleken, is al haast ver bleekt. Wat van deze gestalten, deze ge droomd-geboren vrouwenfiguren het con temporaine kan worden genoemd, zal zich allicht met de jaren oplossen in het zwart van het schaduwbeeld, zoals het verbij zonderde van alle mensenleven vroeg of laat vergaat in het duister van de dood. Maar de omtrekken van die allen zullen blijven, zullen voortbestaan als het lief derijke werk van Top Naeffs Prome- theïsch-vermetele drang: het menselijke te vormen. Dat menselijke, aan plaats noch tijd gebonden, was. een leven lang, drijfveer en doel van haar schrijven: het menselijke van „de elementaire gevoelens van leven, liefde en dood", van dat ein deloos pogen om te leven zoals men is, te zijn die men is, gezien en gehoord te wor den zoals men is. Niets is moeilijker dan dat. Tweeërlei tweespalt Waar er herhaaldelijk gesproken werd van een tweespalt, die zijn stempel drukte op het werk van Top Naeff, had men ge lijk. Maar wanneer men die tweespalt zocht in haar verzet tegen de levensstijl van een niet meer dan vormelijk-traditio- neel, laat-negentiende-eeuws burgerschap, waaruit zij, dochter van de Dortse koop mansstad, voortkwam, dan was dat de hal ve waarheid en misschien nog wel minder Oorspronkelijk tolhek aan de Leidse Vaart nu toegang tot de tennisbanen in „Groenendaal". ZATERDAG 28 MAART Stadsschouwburg „Fientje Beulemans" (Rotterdamse Comedie), 8 uur. Palace: „Tarzan en de Wazuri diamanten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geluidsbarrière", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Alarm bij de kust wacht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Luchtduivels boven de Pacific", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De eerbiedwaar dige lichtekooi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De avonturen van captain Clark", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Er kan nog meer bij....", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zondige levens", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 29 MAART Stadsschouwburg: „Moord bij open doek", 8 uur. Gebouw Cultura: Vereniging van spi ritisten „Harmonia", 10.30 uur. Palace: „Tarzan en de Wazuri diamanten". 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geluidsbar rière",' 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Alarm bij de kustwacht", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Luchtduivels boven de pacific", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: Zondagmorgenvoorstelling „Wilde pracht", alle leeftijden, 11 uur; „De avon-, turen van captain Clark", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Er kan nog meer bij. 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar. 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Zon dagmorgenvoorstelling „Eroïca", 11 uur. „Zondige levens", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 30 MAART Concertgebouw: Uitwisselingsconcert Ne- derland-België, Pauline Marcelle, 8 uur. Palace: „Tarzan en de Wazuri diamanten", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ge luidsbarrière", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. City: „Alarm bij de kustwacht", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Luchtduivels boven de Pacific", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De avon turen van captain Clark", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en C.15 uur. Minerva: „Er kan nog meer bij....", 14 jaar. 2.30. en 8.15 u. Rembrandt:. „Zondige levens", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Nu het Maandag 30 Maart honderd jaar geleden is, dal Vincent Willem van Gogh in de pastorie te Zundert geboren werd, is het dunkt mij een aardige gedachte de lezer hierbij een reproductie naar het door Joh. Cohen Gosschalk getekende portret van de moeder van de schilder te tonen. Mevrouw J. van Gggh-Bonger, de schoonzuster van Vincent vermeldt in haar inleiding tot de brieven dat de schil der zowel in aanleg als karakter meer zijn moeders hoedanigheden geërfd had. dan die van zijn vader. De hier gereproduceer de tekening werd in 1903 gemaakt, drie jaar voor haar dood. Zowel haar man als haar drie zoons had zij overleefd. Zoals bekend mag worden veronder steld, had Vincent van Gogh, wiens va der en grootvader beiden predikant waren, aanvankelijk ook neiging lot dit ambt. Hij was enige tijd hulpprediker, onder andere in de Borinage en in 1880 woonde hij bij de mijnwerker Charles Decrucq in Cuesnes. Het was daar, dat hij eindelijk het definitieve besluit nam schilder te worden. Toch zijn er van vroeger datum verscheidene tekeningen bekend. Er is echter heel wat verloren gegaan. Dit brengt mij een eigenaardige ont moeting in de herinnering, die ik in 1934 of '35 te Brussel had. Met een vriend, de schilder Jim Frater, die evenals Van Gogh een domineeszoon is en die, naar ik meen, wat de kleur van gelaat en haar betreft merkwaardigerwijs wel iets van Van Gogh weg heeft, bracht ik een bezoek bij een predikant, die te Laeken woonde. Deze nu vertelde ons dat Vincent van Gogh bij hem in huis gewoond had. Ik veronder stel dat dat omstreeks 1878 geweest is. Niet zonder spijt vertelde onze gastheer nu dat de jonge hulpprediker des avonds dikwijls zat te tekenen, maar dat de re sultaten van deze arbeid door de ordelijke huisgenoten steeds werden verscheurd en weggeworpen! Of het verdriet van onze zegsman over het verloren gaan der teke ningen voortkwam uit een hooggestemd cultuurbewustzijn of uit zijn kennis van de fenomenale marktwaarde, die de teke ningen van Van Gogh in later jaren ver kregen, heb ik niet getracht na te speu ren. Het was een eigenaardige sensatie te bedenken aan dezelfde tafel te zitten waarover 56 jaar geleden het rossige hoofd van de jonge Vincent zich gebogen had in aandacht voor zijn tekeningen. Dat onze gastheer hoog bejaard was, zult u al wel begrepen hebben. Niet lang daarna zag ik zijn begrafenisstoet door de straten van Laeken trekken. OTTO B. DE KAT dan dat. Kenmerkender voor haar werk, wezenlijker voor haar persoon - die zich o, zo omzichtig, zo „gecamoufleerd", zoals zij het noemde, in het werk uitsprak - is een tweestrijd van een andere algemeen- menselijker orde: die tussen de mens die men in het eigenste van zichzelf weet te zijn en de mens zoals deze, zoveel schame ler dan die andere, verschijnt in leven en werk. Leven is een zichzelf verwerkelij ken, een tot zichzelf komen. Het is één voortdurend streven naar dat andere, be tere „ik". Noem dat een droom, de droom van een ideaal. Noem de onvervulbaar heid van dia droom de gésel, die altijd weer aandrijft tot het volmaaktere. Lees of herlees met dit motief in de gedachte het „Verzamelde belletristische werk"*), en Top Naeffs romanfiguren zullen een an dere gestalte aannemen. Ze zullen achter hun masker vandaan treden, zich los ma ken uit hun milieu en hun schroom, hun aristocratische reserve prijsgeven om van mens tot mens te spreken van de „ik" die zij zich droomden, van het lot dat hun ver hinderde om te zijn die ze waren, van het leed dat onvermijdelijk bleek, van de een zaamheid die het deel van een ieder is, die dit andere, onachterhaalbare „ik" im mer voor ogen heeft. „In 't sneeuwwit avonduur" Of dat nu wel of geen „psychisch realis me" moet heten, of de stijl waarin het ge schreven staat de doop ontving van het l'art pour l'art, of cr woordkunst aan te pas kwam of de drang om tot het uiterste eenvoudig te zijn - het wordt allemaal bijkomstig, omdat, ondanks alle „camou flage", alle huiver voor „persoonlijke me dedeelzaamheid", waartegen de schrijf ster zich „als een egel verzette", Top Naéff zich vertoont, de eigenlijke Top Naeff, die „in 't sneeuwwit avonduur" van haar leven de gelukwensen van zo- velen in ontvangst heeft te nemen. Déze Top Naeff. Niet degene, aan wie een oppervlakkige kritiek het schrijven van „damesromans" toedichtte. Niet dege ne, die Nijhoff te onzaliger ure uit speelse nonchalance in één adem noemde met Jo van Ammers-Küller. Maar de andere die, alle litteraire mode ten spijt, trouw bleef aan zichzelf, trouw bleef aan dat „zelf", ADVERTENTIE In de Haarlemse Huishoud- en Industrie school aan de Voorhelmstraat wordt op Dinsdag 31 Maart en Woensdag 1 April een openbare les en een tentoonstelling van leerlingen werk gehouden. Een onder deel hiervan vormt de afdeling voor kunst naaldwerk, waaraan verbonden de oplei ding voor tekenen en ontwerpen. Daar het niet algemeen bekend is dat op deze af deling een geheel afzonderlijk opleiding wordt gegeven, die bekroond kan worden met de zogenaamde Acte N.S. die recht geeft op lesgeven in kunstnaaldwerk op Nijverheidsscholen en andere onderwijs instellingen, leek het mij nuttig eens een bezoek aan de Huishoudschool te brengen waar men nog druk bezig was de expositie van leerlingen werk in te richten. De lessen in weven, borduren en andere technieken, zoals appliqué en filetknopen, worden gegeven door mei. B. C. Jelles. Ontwerpen, handtekenen, kleurenleer en Van de brieven van Vincent van Gogh is zojuist bij de Wereldbibliotheek (Amsterdam, Antwerpen) een nieuwe uitgave in twee forse delen verschenen. Daar zijn talrijke documen ten en tekeningen bij, die in de vroegere edities zijn weggelaten. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd. MAAKLOON 1 pers. 12.50, 2 pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem Grondstoffen voor de papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is aangekomen het Noorse s.s. „Bykle", dat van de Noorse haven Drammen een lading van 500 ton cellulose aanvoerde bestemd voor zusterfabrieken. Tekening, ontwerp voor naaldwerk, naar een oud-Perzisch weefselmotief, door een leerling van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool. kunstgeschiedenis (dit laatste vak met een nadruk op de geschiedenis der textiel) worden door mevrouw J. Verweij-Tilbus- scher, gedoceerd. De cursus, die vier jaar- duurt, bevat nog enkele andere vakken, zoals paedagogie enzovoorts, maar de be langrijkste zijn toch de bovengenoemde. De directe samenwerking tussen de afde lingen ontwerpen en uitvoeren is natuur lijk van groot belang en ons bezoek heeft ons er van overtuigd dat deze bijzonder intensief is. Een van de moeilijkheden bij alle kunst onderwijs is wel, als wij even in de vak termen mogen blijven, om een stramien te vinden, waarop men de lessen borduurt. Mevrouw Verwev, die sinds vijftien jaar deze lessen aan' de Haarlemse en Amster damse Huishoudscholen geeft, heeft in de loop der jaren een methode opgebouwd, die tot heel mooie resultaten leidt. De ex positie geeft daarvan een duidelijk over zicht en ik moet u zeggen, dat ik werke lijk verrast was door de smaakvolle en in ventieve ontwerpen, die onder deze leiding ontstaan waren. De eerste proeven bestaan uit een aan tal kleine penseeloefeningen, die een or namentaal karakter hebben en die al cf niet op motieven uit de natuur geïnspi reerd zijn. Daarna volgen gecombineerde figuren, waarin een bepaald rhythme op treedt en tenslotte geheel gesloten vlak vullingen. Aan de hand van een opgegeven motief: bloem, vis en dergelijke, worden daarna vrije composities gemaakt. Parallel hiermede wordt steeds naar de natuur ge tekend en geaquarelleerd. Het kleurgevoel wordt door deze oefeningen sterk ontwik keld, evenals het gevoel voor evenwicht in compositie en rythme. De toepassing in de praktijk van het kunstnaaldwerk houdt hiermede gelijke tred. Het is niet mogelijk de diverse ontwerpen hier te bespreken. Een bezoek aan de tentoonstelling is niet alleen aan te bevelen aan ouders, wier dochters artistieke begaafdheid hebben en deze hier kunnen ontplooien op een wijze waarvan zij hun leven lang pleizier zulien hebben; ieder die belangstelling voor beel dende kunst heeft, of zelf lessen geeft, zal er goed aan doen eens te gaan kijken, hoe hier gewerkt wordt. De bijzondere frisheid der ontwerpen, de alleraardigste vondsten bij de uitvoeringen, die bovendien een uit muntende technische bekwaamheid demon streren, zal menigeen verrassen. In deze tijd, waarin naar mijn mening zeker evenveel begaafde jonge mensen zijn als in vroeger tijden, doet zich tengevolge van de enorme sociale en geestelijke evolutie die wij doormaken de moeilijk heid voor dat veel talent geen basis vindt om zich harmonisch te ontwikkelen. Iedere bijdrage om hierin verbetering te brengen, om deze begaafden op te vangen en een zinrijke opleiding te geven, waarin de per soonlijkheid zich zo volledig mogelijk kan ontplooien, verdient de sterkste aanbeve ling. Met zulke mensen zal de wereldheer beter bewoonbaar worden en is dat niet heel wat waard? Prins Bernhard dankt het Amerikaanse volk „Door handelsverruiming en het toela ten van meer Nederlandse immigranten kunnen de Verenigde Staten Nederland helpen de gevolgen van de overstromings ramp te boven te komen", zei Prins Bern hard Donderdag te Washington op een banket, aangericht voor de uitreiking van de jaarlijkse Willem de Zwijger-prijs, v.elke Wordt toegekend aan die Ameri kaanse journalist, die in het afgelopen jaar het beste artikel over de Nederlands- Amerikaanse betrekkingen heeft geschre ven. Dit jaar is de Willem de Zwijger-prijs aan drie journalisten uitgereikt. De geld prijs van 2500 dollar werd daartoe tot 3000 verhoogd. De drie winnaars kregen elk duizend dollar en de gouden médaille, die aan de prijs is verbonden. De prijs is uitgereikt aan mevrouw Anne 'O Hara McCormick, die de buiten landse overzichten van de New York Times schrijft, aan Edward J. Donohue van de Scranton Pennsylvania Times en .aan D^yid McNichol van de Chicago 'Daily. Ni dat ze niet ophield na te streven. Wie van zoveel seizoenen van letterkun dig leven getuige is geweest, wie de ge- note der Tachtigers en de vriendin van hun nakomelingschap was, wie zoveel „-ismen" zag komen en gaan - expressio nisme en vitalisme, personalisme en psy chisch exhibitionisme - heeft, hoe kan net anders, de wind wisselend mee en tegen gehad. Maar in verschijning en werk, in romans en toneelcritieken, in novellen en studies, in haar redactriceschap van de tijdschriften die zij mede leidde en, voor zover niet bezweken bij gebrek aan weer klank, nóg leidt (zoals „Het Boek van Nu") - in dat alles was en bleef zij, zoals Maurice Roelants haar noemde; „de grote dame", die van haar kunst hoge ernst, van haar werk een ambacht, van haar figuren mensen maakte. Als het mij, Top Naeff, vergund is, in een slotzin een wens uit te spreken cue van hart tot hart wil gaan, zoals uw men sen tot de mensen gingen, dan zij het deze: dat de laatste zin (die u meer zorg baart, hebt ge geschreven, dan de onsterfelijk heid) één van zin moge zijn met de eerste van uw leven en, zo geschreven, zinvol het- begin met het einde verbinde. C. J. E. DINAUX Evenals alle andere, thans verkrijgbare werken van Top Naeft verschenen bij Em. Querido's Uitgevers Maatschappij, Amsterdam. In de weken voor Past :i is Bachs onster felijk meesterwerk waarin ons Christus' lijden en sterven wordt voorgehouden, wel licht het muziekwerk dat het meest in de belangstelling staat. Men kan zich afvra gen, of deze belangstelling alleen de com positie geldt, of dat eerder het wereldhis torische gebeuren van Christus' kruisdood voor velen de eigenlijke aanleiding tot luisteren zou kunnen zijn. Hoe dit zij, het is in elk geval alleen maar verheugend dat zovelen behoefte gevoelen zich enige uren te verdiepen in een kunstwerk dat zich bezig houdt met de hoogste geestelijke waarden, met het religieuze leven van de mens. Een andere vraag is, of er in de laatste jaren niet een te veel aan uitvoeringen van de Mattheus-passie is gekomen en of een afwisseling met de zonder twijfel ook zeer belangrijke Johannes-Passion van dezelfde meester niet gewenst zou zijn. Ik kan de gedachte niet van mij afzetten, dat het on evenredig grote aantal Mattheus-uitvoe-- ringen en de verwaarlozing van de Johannes-Passion op een zeker snobisme wijst. En het is bovendien een verschijnsel, dat wel in schrille tegenstelling staat tot die andere vorm van snobisme, die som mige in het muziekleven inspireert tot eerste uitvoeringen, allereerste uitvoerin gen, wereldpremières en dergelijke heetge bakerdheden meer, als de inkt van het nieuwe werk nauwelijks droog is. Men komt er ook wel toe Bachs passie muziek uit te voeren als het feest der Op standing al voorbij is. Dit is eigenlijk even onjuist als in Juli of Augustus buiten, onder de dennenbomen, Kerstliedjes te gaan zingen, hetgeen denk ik - nie mand in zijn hoofd zal halen. Nog één cri- txsche opmerking en dan ga ik over tot louter bewondering voor zoveel schoonheid als Vader Bach in zijn passiemuziek heeft neergelegd. Mijn laatste opmerking dan geldt het streven om het werk in de Nederlandse taal te doen uitvoeren. Kort na de laatste wereldoorlog, onzaliger gedachtenis, was de tegenzin tegen al wat Duits was meer dan begrijpelijk. Men had ook in de oor logsjaren van degenen, die ons in die taal hadden toegeschetterd en toegeschreeuwd, meer dan genoeg moeten aanhoren om van harte te hopen van dit alles voorgoed te zijn bevrijd. Maar dan zou ik liever Bachs passiemuzieken in de eerste jaren maar in het geheel niet hebben gehoord. Want ik blijf er bij, dat men bij tekstvertalingen het kunstwerk schade toebrengt. Het merkwaardigste is, dat de vertaling soms zó goed kan zijn^dat zij de oorspron kelijke tekst overtreft. Mij dunkt, dat Jan Engelman een heel wat groter kunstenaar is dan de eerzame Picander was, want En gelmans vertaling lijkt mij voortreffelijk en het origineel is nauwelijks poëzie te noemen. Verondersteld mag worden, dat men weet hoe de tekst van de Mattheus- passie is geconstrueerd: Bach nam de woorden van het Evangelie, groepeerde daaromheen koraalteksten en gebruikte voor de recitatieven en aria's teksten van Picander. Er is echter een principiële kwestie: de geheimzinnige wisselwerking tussen de klank der taal en die der muziek. Een klein voorbeeld: Bach hoorde in zich niet zin gen „Bloeden doet het liefste hart", maar; „Blute nur, du liebes Herz". Nu is het on derscheid tussen deze regels in de vocalen niet eens groot, maar toch zijn de inner lijke verschillen al voldoende om de door de componist gedachte eenheid te schaden. En dit voorbeeld is nog een uiterst gunstig specimen van vertalingskunst. Maar genoeg! Wie zal schatten hoeveel duizenden harten verkwikt, ont roerd en gesterkt zijn sedert die 15de April 1729, toen het meesterwerk voor de eerste keer in de Leipziger Thomaskerk heeft beklonken? Hoeveel innerlijke leeg- ten gevuld zijn met onvermoede geestelijke waarden? Kortom, hoeveel geluk zal een monument als dit de hunkerende mensheid reeds hebben gebracht? Als nog bewezen moest worden, dat de kunst de mens tot zegen is, dan zouden Bachs passiemuzieken naar Mattheus en Johannes daartoe stellig voldoende argu- imenten zijn. WILLEM ANDREESSEN

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5