Predikbeurten pp )RR jS tefcteifcudiy! De moordenaar „Taboe" „RITSA" STOFZUIGERS .Clowntje Rick „Kijk Uit" nog volop in wintercompetitie IJmuiden-Oost viert twee dagen feest ZATERDAG 28 MAART 1953 STOFZUIGERHUIS Burgerlijke stand Velsen Voor de kinderen Kuipers en ocnaaper clubkampioenen Goed programma op 29 en 30 April FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) „Detective-story" (Thalia, Vrijdag tot en met Zondag). William Wyler, van wie men zich „De beste jaren van ons leven" nog wel kan herinneren, maakte ook „Detective story" in welke film hij zich concentreert op een keiharde rechercheur, wien afkeer van de misdaad uitgroeit tot haat tegen ieder, die zondigt tegen de wet. Hij maakt geen on derscheid tussen de grote en de kleine misdaad en raakte in het net van zijn eigen onmeedogendheid verstrikt. Wan neer hij hoort dat zijn vrouw, die hij adoreert, voor zijn huwelijk een overi gens vergeeflijke misstap heeft begaan en hij begrijpt waarom zijn huwelijk kinder loos moest blijven, faalt hij tegenover haar en zij verlaat hem. Hij komt tot een beter inzicht maar het is op een ogenblik dat hij door een misdadiger, die een poging tot ontsnappen waagt, wordt neergescho ten. Stervend maakt hij zijn laatste lief deloze daden ongedaan. De hele geschiedenis speelt zich af op één dag in het bureau, waar de politie zich bezig houdt met het eerste verhoor der arrestanten. Wyler tekent dit milieu ongemeen scheijp, daarbij voortdurend motieven ontledend, die misdadigers en rechercheurs tot hun handelingen drijven. De emoties, die die handelingen opwek ken, laat hij ons vaak aflezen van de ge zichten dergenen, die er niet rechtstreeks bij betrokken zijn en niet zelden wekt hij naast afschuw ontroering. Men kan bewon dering hebben voor zijn indringende psy- gologische ontleding, al zal het onderwerp niet ieder liggen.Naar de maatstaf der fil mische verbeelding is „Detective-story" een knap werkstuk, dat zich verheft bo ven de duizend en een gangster-verhalen, die men gespeend van enige waarde, op de markt ziet verschijnen. P. W. Fr. „Silver City" (Thalia, Maandag tot en met Woensdag) is een nogal emotioneel drama dat zich afspeelt in de Far-West. Met de diefstal van een analyserapport over een ertsveld begint de narigheid en zoals het bij de jacht-op zilvererts blijk baar usance is, zijn daarna de intriges en vechtpartijen niet van de lucht. Moord zelfs en chantage verhogen de feestvreug de, maar tenslotte ziet de toeschouwer een gelukkig paar, want ook in deze rolprent wordt de deugd beloond. Het is een kleurenfilm, die hen, die hou den van dit soort sensatie zeker rijkelijk tevreden zal stellen. „De schat van Moiite Christo" (R e x, Vrijdag tot en met Maandag), is in kort be stek een verfilming van Alexander Dumas' bekende roman. Deze rolprent beoogt meer een uurtje sensatie, dan een terugblik te geven in de historie van Frankrijk. Als avonturenfilm is het werk zeker ten volle geslaagd. Twee meesters in het schermen op het witte doek, George Montgomery, als kapitein van de keizerlijke dragonders, en Paula Corday als een voorvechtster voor het herstel van de republiek, vertonen aan de lopende band hun kunnen. Bij bosjes vellen zij hun tegenstanders en zo nu en dan hebben ze ook nog even tijd voor een vleugje liefde. De kleuren, waarin de film is uitgevoerd, verhogen de sfeer waarin het verhaal zich afspeelt, in niet geringe mate. „Alles draait om Eva" (All about Eve, Woensdag en Donderdag) is het verhaal van een niet onknap, maar armoedig meis je, dat iedere avond bij de toneeluitgang van een schouwburg een glimp van de „grote sterren" tracht op te vangen. Een van de grote actrices neemt haar op een avond bij zich in de kleedkamer en dit is het begin van een schijnbare vriendschap, die tenslotte stuk loopt, met alle gebruike lijke scènes van dien, als deze Eve ten koste ADVERTENTIE ISSTR AAT 20 TEU15A39 WINDJACKÈTS - SWEATERS van alles en iedereen carrière maakt en haar grootheid die van alle beroemdheden evenaart. Het is een knap gespeelde film, waarin Bette Davis, Anne Baxter en George Sanders met vele andere beken den, op zijn best zijn. „De kleine wereld van Don Camillo" (Luxor) De zegetocht van de fijne humor, die Don Camillo ten toon spreidt in zijn durend gevecht tegen de commu nistische burgemeester over zijn parochi anen, de hartelijke Peppone, gaat nu ook Beverwijk bereiken. Deze waarlijk brillante film met Fer- nandel in de titelrol en 'wat voelt de gewezen komiek zich nu thuis behan delt argeloos het conflict tussen kerk en politiek in een zonovergoten Italiaans bergdorpje, waar de hartstochten net iets heter zijn dan in onze ogen te doen ge bruikelijk is en waar Don Camillo de scepter zwaait over een schare wier Zui delijk gemoed van harte naar het katho licisme neigt maar wier materiële omstan digheden het communisme bruikbare kan sen bieden. En dan gaat dat daar hard tegen hard in dat kleine dorp. De beide overheden rijden elkaar zonder ophouden in de wielen.... maar mogen elkaar niettemin zeer gaarne lijden en de bevolking wisselt haar waardering mét de hoogstanden van de Eerwaarde en de Edel achtbare. De regisseur Jean Duvivier heeft het onderwerp aangedurfd met de vrijmoedig heid van de ware kunstenaar en hij schrikt niet terug voor een sprekend Christusbeeld het goede geweten van de pastoor en voor een tekening van de herder als een volbloed mens met al zijn zwakheden en feilen. Daar heeft Fernandel een prachtige figuur uit opgebouwd de priester is een man van grootse allure, die een voetbal wedstrijd belangrijk durft te vinden omdat zij tegen de communisten gaat, maar die ook een Salomo's-oordeel weet te vellen als twee gelieven elkaar door een familietwist niet dreigen tè krijgen. Die echter onge lijk bekent tegenover de bisschop, als hij wat al te hardhandig is opgetreden, maar dan tegelijkertijd een staaltje laat zien van „hoe hij die tafel op het godloze gebroed in stukken smeet". Het is een prachtfilm geworden, waar ge voortdurend om kunt gnuiven, maar die op de achtergrond zonder mankeren vasthoudt aan de mens achter haar fijneren ook achter haar communisten. Daar wij haar in onze filmrubriek reeds uitvoerig hebben besproken, moge tenslotte volstaan wor den met een warme aanbeveling voor een ieder, die de bevrijding van de ware hu mor wil ondergaan: ga Don Camillo en Peppone vooral zien. J. F. „Terugtocht der helden" (Kennemer Theater), een uitermate realistische en dus spannende rolprent die in 't strijdgewoel op Korea is opgenomen. Zonder overdreven ophemeling van de strijdende soldaten, krijgt men wel ontzag voor de knapen, die daar in barre winterse koude een plicht vervullen. De innerlijke strijd, die vooral de jongeren onder hen vaak te voeren heb ben, is zeer goed ingevlochten, evenals de reacties op de vuurdoop. Geen Duitse beroiek dus, maar een zeer zuiver mense lijke film, waarin de verschrikkingen van de oorlog nuchter behandeld worden. „Storm over Montana" (Tot en met Maandag in W. B.) Schone vrouwen en ADVERTENTIE vanaf 2.25 p. w., zonder vooruitbetaling. Gr. Houtstr. 132, Haarlem Tel. 16693 Ook voor reparatie en onderdelen koene mannen op vurige paarden gereden galopperen deze week onophoudelijk over het witte doek van W.B. en geheel in de sfeer van het Wilde Westen worden er tien lallen revolvers leeggepaft. Waarna natuur lijk ook weer ettelijke ruiters in het zand bijten om al de aardse zorgen voorgoed te vergeten. „Een groots en sensationeel film werk," zoals de aankondiging aanduidt. Voor de liefhebbers van de Westerns inder daad sensatie bij handen vol, maar groots is wel wat tè groots gesproken over dit standaardtype avonturenfilm. Of het moet in de lengte zitten. In de voorstelling van Zondagmiddag zijn het, een beetje stoffig, de heren Watt en Half Watt, die in de middeleeuwen te recht zijn gekomen. Dit komische Deense paar zal er zeker toe bijdragen, dat enige honderden kinderen zich Zondagmiddag niet zullen vervelen en de ene lachbui na de andere te verwerken krijgen. v. H. GEBOREN: M. van Duijn—Groenendijk, d., IJmuiderstraatweg 45, IJmuiden-O.; C. KalkmanVeldman, z., Eemstraat 15, IJmui- den; J. C. de KromPost, d., Hoofdstraat 51, Santpoort; P. P. van VeenBinkhorst, z., Oosterstraat 12, Velsen-N.; A. H. van den Doolvan der Kwaak, d., Bonekampstraat 14, IJmuiden-O.; M. C. van der Weerd Stals, z„ Gjertsenstraat 6, IJmuiden-O.; T. RamermanDijkstra, z. en d., Vissering straat 13, IJmuiden; C. MeijerLuit, z., L. Nieuwstraat 538, IJmuiden-O.; M. A. H. Flemmingvan de Bunt, d., Dr. Kuyper- laan 5, Velsen; S. K. VrolijkNederlof, z., Kennemerlaan 87, IJmuiden. OVERLEDEN: J. Vlaming, 51 j„ echtge noot van S. Kok, Zinneveltlaan 9, Santpoort; N. Braaij, 8 j., d. van N. Braaij en M. van der Plas, Rijksweg 493, Santpoort; M. A. Westerkamp, 72 j., weduwe van F. Egeter, Min. Lelylaan 10. Velsen. ONDERTROUWD: F. Datema, Marconi straat 78, I.Tmuiden en J. J. Bosman, Grote Hout- of Koningsweg 2a, Velsen-N.; J. C. van den Berg, Elzenstraat 5, IJmuiden-O. en M. M. van den Bronk, Bloemendaalsestraat- weg 71, Santpoort; A. Kalkman, Sluisplein 19. IJmuiden en M. Zorgdrager, van Lin- schotenstraat 5, IJmuiden; C. H. van Gel dorp, Hoofdstraat 152, Santpoort en E. M. C. Duineveld, Overbildtweg 17, Santpoort, toek. adres: Duinlustparkweg 61, Santpoort: A. van de Giessen. Meervlietstraat 41, Velsen en V. G. Admiraal, Bonekampstraat 11, IJmuiden-O. J. J. Timmerse 3e Oosterpark straat 63 III, Amsterdam en G. Perisutti, Tussenbeeksweg 35, IJmuiden-O.; H. J. Du- belaar, Hagelingerweg 55, Santpoort en A. J. M. v. Wattingen, Hagelingerw. 55. Santpoort; L. v. Duijvenbode, Havenkade 41, IJmuiden en T. Boers, Visseringstraat 1, IJmuiden; D. Perfors, Pieternel 1, Noordwijk en M. C. Lam. Hagelingerweg 37, Santpoort. GEHUWD: J. van de Klugt en M. Booij; W. J. M. Postma en J. J. van Duyvenbode. Zeeweg 284, IJmuiden-O.; A. P. Ouwerkerk en G. C. Bus, Casembrootstraat 40, IJmui- den-O.; P. H. van den Nieuwenhoff en A. J. Heeremans: C. A. Bakker en T. Bron; P. C. J. Bal en T. Timmerman, Velserduinweg 15, IJmuiden-O.: K. Lemmen en T. Stevens; P. S. Smit en K E. Schippers; J. C. Looijen en D. Jonkman, Bornstraat 41, Velsen-N.; A. J. Holleman en E. C .H. Mulder: A. H. Mar tens en J. van der Steen. Velserduinweg 125, IJmuiden-O.; A. van Doorn en W. M. Jasperse, Planciusstraat 71, IJmuiden-O.; J. Visser en E. van der Plas, de Roemer straat 17, I.Tmuiden. Wat leek het alweer lang geleden, dat het zomer was! Mooi weer was het allang niet meer; elke dag regende het. Maar daarvoor was het ook al diep in het najaar, bijna weer winter! Bunkie zat in zijn bank en hij keek door het raam naar buiten. Tjonge, wat ging het daar tekeer! De dikke stralen werden door de harde wind tegen de ruiten gestriemd. Bunkie vond, dat het hier binnen, in het schoollokaal, nog zo kwaad niet was. De kachel brandde lekker. Maar straks, als het v[er uur sloeg, zouden ze er doorheen moeten! Nou ja, zo erg vond hij dat ook weer niet; ze zouden heus niet smelten, en ze hadden hun capes! Hij keek weer in zijn leesboek en hield zijn aandacht bij de les, totdat de bel in de gang luidde. De boeken werden opgeborgen en allen verlieten ze de school. ,.Brrrwat 'n weer, hè?", lachte Rick, toen ze buiten kwamen. Ze pakten zich dicht in hun capes en sloegen hun kragen op. De regen viel in stromen op hen neer, en in een ogenblik waren hun capes zwaar van het nat. En de stormwind joeg hun de stralen in liet gezicht, nu en dan hadden ze moeite, er tegenop te komen! Maar al die wind en die regen konden hen niet deren. Vrolijk lachend liepen ze voort, al moesten ze nu en dan even blijven staan om op adem te komen Tijdens de jaarlijkse grote militaire herdenking, die dit jaar waarschijnlijk op 4 Mei zal worden gehouden, zal men het Leger- monument ter herdenking van de gesneuvelde militairen in 1940 op de Grebbeberg onthullen. Men verwacht dat het gedenk teken, dat werd ontworpen door de architect J. P. Oud en uitgevoerd door de beeldhouwer John Raedecker en zijn zoon Noeki Raedecker, dan gereed zal zijn. Het monument heeft de vorm van een toren, waarin een klok zal zijn opgehangen die de tekst draagt: „Ik spreek voor hem die viel" met het jaartal 1953. Zondag 29 Maart IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 17 uur: ds. G. v. d. Berg. Chr. Belangen, 10 uur: dienst voor jon geren. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. C. W. Thijs, 15 en 17 uur: ds J. A. Tiemens. Geref. Kerlt (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. t Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: Jeugddienst ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 9.30 uur: Hoogmis (met palmwijding), 19 uur: lof met lijdensmeditatie, Woens dag 19 uur: Algemene voorbereiding, Witte Donderdag 9 uur: Hoogmis, 19 20 uur: Stil gebed; 20 uur: Lof en avond gebed. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 12.15 uur Zondagschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst, 20 uur: Verlossings samenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: ds. G. Wassenaar. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: prof. dr. C. J. Bleeker van Amster dam. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- brootzijstraat, 10 uur: de heer J. Se- vensma van Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Kring, koffiekamer Wes- terveld, 10.15 uur: Wejeerw. Hr. J. A. van Putten uit Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink. Wijkgebouw (Torenstraat 2), Zaterdag 19.45 uur: Avondgebed. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Chr. Geref. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel. Belijdenis des Ge- loofs, 19 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys, Belijdenis des Geloofs. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, geen dienst. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijzinnig Hervormden, Prinsesselaan, 10 uur: geen dienst, 11.30 uur: Zon dagschool. Maranatha, 10 uur: de heer A. Vries, van Den Helder; 17 uur: Evangelisatie samenkomst. Leger des Heils, Jan Alsweg, 10 uur: Heiligingsssamenkomst, 12 uur: Zondag school, 16.30 Kindersamenkomst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlos singssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma, Belijdenis des Ge loofs. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. ter Haar Romen ey. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Bridgeclub Driehuis In de laatste ronde van het club-kam pioenschap van de bridgeclub „Driehuis" wisten Schaaper en Kuipers de fraaie prestatie te leveren om hun concurrenten Snioek-Zamdbergen, die een voorsprong hadden van 6,65 voorbij te streven. Met een fraaie score van 67>£ punt won nen zij de laatste drive. Omdat Snoek- Zandbergen slechts 54{A punt noteerden, eindigden zii met 'n voorsprong van 5,39% als eerste. In B gelukte het de heren Dupker-Need om de leiders Need-Rietdijk in de eind ronde te kloppen. Oók zij wonnen de laat ste drive. Hoewel Ooms en Pennock een goed resultaat boekten en de tweede plaats veroverden moesten zij de eer laten aan Dupker-Need. Het koppel Need-Rietdijk was volkomen van slag en eindigde als laatste. De zenu wen zullen hierbij een grote rol gespeeld hebben. De uitslagen van de laatste ronde zijn: Groep A. 1. Kuipers-Schaaper 67V-., 2. Levit-Geus 61, 3. echtpaar v. d. Vlugt 60, 4. Bais-Baart 58, 57 echtpaar Hillige 5414, 57 Geus-Rijke 54!4, 57 Snoek- Zandbergen 54\4, 89 echtpaar Poppe 45, 89 Ooms-Snoek 45, 10. Verhoef-Van Dok 40. Broep B. 1. Need-Dupker 3912, 23, Ooms-Pennock 38X, 23. echtpaar Noort- man 36)2, 4. Bosman-Van Kampen 32, 5. dames Zandbergen-Van Hoften 30'A, 67. heren Immimg-Bakker 28 'A, 67. heer Zandbergen-mevrouw v. Hoften 28 'A, 8. heren Need-Rietdijk 21A. De eindstand van de strijd om het club- kampoenschap heeft de volgende hoogst- geplaatsten opgeleverd: Groep A. 1. Kuipers-Schaaper 807,28, 2. Snoek-Zandbergen 801,89, 3. echtpaar Hillige 762,42, 4. Bais-Baart 738,14, 5. Le- vit-Geus 734,46. Groep B. f. Dupker-Need 715,06, 2. Ooms-Pennock 707,93, 3. Need-Rietdijk 690,03, 4. echtpaar Noortman 682,41, 5. dames v. Hoften-Zandbergen 670,28. In haar clublokaal heeft de schaakclub Kijk Uit haar wedstrijden voortgezet met het spelen van een aantal partijen voor de wintercompetitie. In groep 1 werd de partij De Haas-Gor dijn afgebroken, Hendrikse wist in een goed gespeelde partij P. Lanser te verslaan. De afgebroken partij tussen A. Kistemaker en Plukboer leverde een overwinning op voor de eerste. Tenslotte moest Stals ge noegen nemen met een nul tegen De Haas. In groep 2a wist Hillecamp een puntje te ontfutselen aan Bakker. J. v. d. Plas werkte zich weer wat omhoog door de af gebroken partij tegen Nieuwenhuizen te winnen. Laatstgenoemde nam echter re vanche door van Deelder te winnen. In 2b handhaafde Tellier zich in de kop- Steege, openbare belijdenis, 18.45 uur: Bijzondere kerkdienst, ds. J. ter Scheg- get van Amsterdam: „Het verdriet van ons leven". De Toorts, 9 uur: geen dienst. Kapel, 19 uur: geen dienst. Doopsgezinde Gemeente, jeugdhuis, 19.30 uur: ds. W. Veen. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. G. de Kluys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. groep door een nuttige zege op S. Kiste maker. Verlaak en Heykoop kwamen niet verder dan remise. De belangrijke partij tussen Aarsen en M. Lanser werd afge broken. Huiser liet een steekje vallen door van Gravemaker te verliezen. Het belangrijkste gebeuren deze week was wel de nederlaag, die de nimmer ver slagen Van Niekerken leed tegen Moleman Intussen is de positie van Van Niekerken nog zeer fraai. De eveneens belangrijke ontmoeting tus sen A. v. d. Plas en Krab kwam niet tot een beslissing, daar de partij werd ver daagd. Abspoel geraakte lelijk achterop door van Kramer jr. te verliezen en Böhm riep Wezelman een halt toe. Hij gaf zijn tegenstander geen kans, waardoor de kam pioensaspiraties een geduchte knauw kre gen. Mooy greep zijn kans om van de onder ste plaatsen weg te komen ten volle aan en De Vries was er het slachtoffer van. Mevr. Spuls zegevierde over Van Slooten en Hogewind hield De Bruin er onder, waardoor de beslissing in dev groep pas zal vallen in de laatste partijen, daar P. Korf won van De Jong en ook lang niet kansloos is. De competitie zal nu twee weken stil staan, mede omdat de volgende week de traditionele eierengongwedstrijd zal wor den gehouden. De feestelijkheden rond Koninginnedag zijn voor IJmuid-Oost verdeeld over twee dagen, althans voor zover het de school jeugd betreft. Op Woensdag 29 April zal in de Gemeentelijke Vergaderzaal in de Abelenstraat mevrouw M. Vonk-van Goud zwaard in drie voorstellingen de leerlin gen van de vier kleuterscholen, van de R.K. school voor BLO, van de eerste klasse van de Emmaschool en van de Gemeente lijke School voor BLO, wat betreft de af deling in de Lijsterlaan enige uren prettig bezighouden met poppekast, goochelen en buikspreken. Donderdag 30 April wordt de dag inge zet met een aubade op het Plein 1940-1945 bij de Zeeweg. Hieraan nemen deel de leer lingen van het vijfde en zesde leerjaar van alle scholen in de gemeente. Van kwart voor negen tot één uur wor den in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan drie voorstellingen door mevrouw Vonk verzorgd, ditmaal voor de lste, 2e en 3e klassen van alle scholen. In die zélfde tijd kunnen in het Patronaat de leerlingen van de klassen 4, 5 en 6 van de lagere scholen en van de R.K. en openbare scholen voor VGLO genieten van een film voorstelling. Hoofdfilm is „De Spoorzoe kers" en daaromheen staan op het pro gramma journaal, tekenfilm en komische film. In de middag wordt, evenals verleden jaar, een gecostumeerde kinderoptocht ge houden. Hieraan mogen alleen de kinde ren, wier ouders lid zijn van de Oranje vereniging IJmuiden-Oost deelnemen. De IJmuider Harmonie zendt hierbij de nodige feestklanken de „aether" in. Feest voor de groten In de avond komen de leden zelf aan de beurt. Zowel in het Hervormd Jeugdge bouw als in de Abelenstraat wordt hun een rijk gevarieerd programma voorgezet. Hierin treden op de heer Luzon, mevr. Tula di Vista, mevrouw M. Vonk-van Goudzwaard, het Hervormd kinderkoor „De Goede Herder" en het R.K. Knapen koor „De Zingende Klokken". 19) En nu kom aan! zei hij. Pas op uw hoofd Monseigneur. Denk om die leren riem. Die zou uw hoofd afplukken alsof het een bloem was! Met een kracht die men in dit magere individu niet zou vermoeden trok hij krachtig aan de leren band die over de katrol van de gasgenerator liep. De motor pruttelde twee of driemaal en stond weer stil. Rotz..! zei Jan Klaassen, lelijk kij kend. Dromerig wreef Monseigneur langs zijn neus, zijn gedachten concentrerend op het geen hij van generatoren wist. Toen zag hij voor zijn voeten de gieter, waarvan de molenaar gebruik maakte om de sintels te doven. Hij pakte hem en begon de lappen te besproeien, die op' tal van plaatsen lek ken in de buizen afsloten. Jan Klaassen spalkte zijn door de rook roodaangelopen ogen wijd open. Toen alle lappen goed nat waren, gaf hij, zonder een woord te zeg gen, twee krachtige rukken aan de leren riem. Bij de tweede ruk begon de motor mo^ een hels geluid te draaien. Ontsnapping van lucht bij de toe voer! verklaarde Monseigneur. Uw lappen zijn niet luchtdicht, mijnheer Broquette! Een bisschop die een gasgenerator repareert! mompelde de molenaar. Zoiets heb ik nog nooit gezien. Toen, plotseling: „Dat is een kip waard! Monseigneur, u gaat een lekker vet kapoentje van Jan Klaassen meenemen. Dat is teveel! zei Bachou. Neen, Monseigneur. Voorzover ik u meen te kennen, zult u, als mevrouw Louise de waarheid heeft gesproken van avond op het kasteel Vandières eten; en u zult een goede daad doen. Kom! Voordat Monseigneur had kunnen ant woorden, draaide hij hem zijn rug toe en verwijderde hij zich met die vreemde krabbengang, ten gevolge misschien van zijn laarzen, Bachou voegde zich in het keuken-kantoor bij hem, op het ogenblik, dat hij uit de kast een geplukte, klaarge maakte kip haalde. Als ik het geweten had, Monseigneur, zou ik een mooie karper voor u gevangen hebben. Dat kost alleen maar wat deeg. Hè, zei Bachou. Vist u in November nog met deeg? Bloem, aardappelmeel, ho ning en ei, veronderstel ik? De molenaar lachte wat in zichzelf. Beslist, zei hij met bewondering, U hebt alles geleerd, Monseigneur! Als u geen bisschop was, zoudt u een schitte rende knutselaar zijn. Goed voor alles! U hebt gelijk. In deze tijd van het jaar ge bruik ik deeg van 'n andere samenstelling dan in de warme periode. O ja? Ik- zou het u wel laten zien, maar u zoudt me uw woord van eer moeten geven dat u er met niemand over spreekt, hè? Bachou had een onmerKDare aarzeling te overwinnen. De gedachte aan een an dere belofte, die hij de vorige dag had ge daan, kwam even bij hem op. Maar dat was dolzinnig. Accoord! Afgesproken! Hier is mijn visdeeg, zei Jan Klaas sen. Uit een rij smerige en door de rook zwart geworden conservenblikken op de schoorsteen; pakte hij een jampot. Daarin bevond zich een bal bruin deeg. „Een hoeveelheid, zo groot als een ei, en u hebt alle vis, die er in het water zit! zei hij, uit de hoek van zijn ogen naar Ba chou glurend. Toen hij van zijn verbazing bekomen was, raakte Monseigneur de bal met zijn wijsvinger aan en took er toen aan. Engels plastic, zei hij. Precies! zei Jan Klaassen. Ik zei al, dat u alles weet, Monseigneur! HOOFDSTUK VIII Zelfs de duivel is onschuldig! Na zijn plotselinge vertrek uit de molen had brigadier Godard zich naar het post kantoor gehaast. Hij ging er binnen en opende de deur „Verboden toegang voor publiek", die toegang gaf tot de telefoon centrale, waar een jong meisje rustig een minuscuul kantwerkje aan het haken was, met haar koptelefoon op. Juffrouw! zei hij. Men heeft precies zeven minuten geleden de molen opgebeld. Welk nummer heeft daarnaar gevraagd? De telefoniste wierp een blik in haar boek: Nummer 48 in Chateaudun. Dat is het „Hotel van Aankomst". Juist. Bel dat alstublieft voor mij. Ik zal het gesprek hier voeren. Zij luisterde, gaf hem toen de telefoon. Godard riep: Hallo, met de directeur van 't hotel? Mijnheer Vigot? In persoon. Goededag, mijnheer Vigot. Hier bri gadier Godard. Ik heb u een kleine ver trouwelijke inlichting te vragen. Wie van uw gasten heeft er precies acht minuten geleden met Courty getelefoneerd? Een ogenblikje, ik zal even aan mijn vrouw vragen. Na enkele seconden kwam de stem weer terug: Dat was mijnheer Sauvageot, uit Courty. Juist, zei Godard. Is hij bij u? Neen, hij is net vertrokken, vlak na dat hjj getelefoneerd had. Hij heeft op het plein een taxi genomen. Met zijn koffer. Maar hij logeerde bij u? Ja, maarGaat het om een onder zoek, brigadier? Ja, mijnheer Vigot. Officieel zou ik een collega uit Chateaudun naar u toe moeten sturen. Ik veronderstel, dat u dat schikt? Oh, zeker! Wat wilt u weten? Of mijnheer Sauvageot sedert, eer gisteren bij u was. Neen! Neen, neen. Hij is vanmorgen uit Parijs aangekomen, met de trein van half zeven, de „Micheline". Uit Parijs? Bent u daar zeker van? Ja! Hij is hier aangekomen met twee heren. Heurtebise en Roger, die ik goed ken. Zij hebben voor mijn deur afscheid van hem genomen. Maar hij is niet gebleven? Neen, hij heeft alleen maar een ka mer genomen om zich te scheren. Om acht uur ongeveer heeft hij een boodschap in de buurt gedaan, in een taxi. Hij is weer teruggekomen.... Eens kijken, een half uur geleden misschien...., om weer te vertrekken, nadat hij dat telefoonge sprek had gevoerd. Met zijn bagage? -# Zijn koffer, ja. Hij heeft zijn reke ning voldaan.. Wacht eens.. Mijn vrouw zegt me, dat hij de indruk gaf gehaast en nerveus te zijn. Oh ja? Och, het is misschien maar een idee. Er zijn niet zoveel taxis in Chateau dun. En u bent op het plein. Hebt u bij toeval niet gezien welke hij genomen heeft? Toen hij vertrok? Ik zal het aan het meisje vragen, dat zijn koffer heeft ge dragen. Neen! de taxi die hij daarvóór heeft genomen om zijn boodschap te doen. Oh, die, die was van vadertje Le- vacher. Die staat goed bekend. Is hij op het ogenblik op het plein? Kunt u hem naar de telefoon halen? Een ogenblikje. Ik zal eens kijken. Godard wachte. De aardige telefoniste, een brunette, had ogen, die glinsterden van nieuwsgierigheid. De brigadier zei, met een glimlach: Vergeet niet, dat dit een dienstaan- gelegenheid is, juffrouw. U hebt niets van dit gesprek gehoord, nietwaar? Zij toonde een geërgerd gezicht: Maar ik luister nooit naar iets briga dier. Ik beperk me tot het controleren van de duur van het gesprek Een idee kwam op bij Godard. Vertelt u mij eens, hebt u gehoord, wat mijnheer Sauvageot straks tegen de molenaar zei? Het zou kunnen, dat ik u vraag het tegenover de Rechter van In structie te herhalen. Het spijt me, brigadier. Beroepsge heim, zoals u zoeven zo vriendelijk was me te memoreren! „Kleine duvel!" dacht Godard. Maar er werd opnieuw in de telefoon gesproken. Hallo, zei een ruwe, hese stem u spreekt met Levacher. Dat is toch mijn heer de brigadier Godard, die aan het toe stel is? Ja. Kent u me? Ik geloof, dat u het bent, die me drie maanden geleden die bon heeft gegeven, omdat mijn achterpitje niet brandde? Ja, ja. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6