Gedeeltelijk nieuw bestuur Velen werkten Zondag in harde storm aan bedreigde dijken Terugkeer van Thorez zege der „gematigden" PANDA EN DE HAND-VIS 111 )RR MIMI Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG De radio geeft Dinsdag Thans f 87,4 millioen in Rampenfonds Noodklok luidde in Bruinisse Textiel-uitreiking aan 12.000 gezinnen Zieke leider boegbeeld der partij, Duclos rangeerde Billoux op zijspoor CocA ió het zo r MAANDAG 30 MAART 1953 2 Congres Partij van de Arbeid Resoluties inzake de binnenlandse, buitenlandse en sociaal-economische politiek OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Speciale verfschema's voor elke industrie (Radio-actie sloot met 5,2 millioen gulden) Nieuwe gaten in dijk tussen Nieuwerkerk en Oosterland H. A. Korthals sprak over de buitenlandse politiek Kerkelijk Nieuws TENNISSHORTS SHIRTS Chaldese tabellen Op het vierde congres van de Partij van de Arbeid is een gedeeltelijk nieuw be stuur gekozen. Voorzitter blijft de heer J. J. Vorrink, secretaris-penningmeester de heer E. F. Albrecht en secretaresse mej. R. de Bruyn Ouboter; secretarissen zijn voorts de heren J. H. Scheps, E. A. Ver meer en J. M. Willems. Onbezoldigde re gionale leden van het bestuur blijven de heren J. Tuin voor de drie Noordelijke provincies, D. Kleywegt voor Overijsel en Gelderland en C. J. van Lienden voor Zee land, Noordbrabant en Limburg. Tot nieuwe vertegenwoordiger van de jonge renorganisatie „Nieuwe Koers" is de heer J. Hes uit Naarden gekozen. Voort zijn 15 onbezoldigde leden van het partijbestuur gekozen. Deze zijn me vrouw A. J. AarsenJansen uit Gronin gen, prof. dr. J. Barents uit Amsterdam, mr. N. Bolkestein, burgemeester van Mid delburg, mr. J. A. W. Burger uit Wasse naar, voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de P. v. d. A., jhr. mr. M.M. van der Goes van Naters, dr. Ph. J. Iden- burg, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, D. de Loor, burgemees ter van Delft, mevrouw C. P. de Roos Oudegeest uit Amsterdam, G. J. N. M. Ruijgers uit Rijswijk, prof. dr. ir. W. Schermerhorn uit Bilthoven, W. Thomas sen, burgemeester van Zaandam, J. B. Vlam, dr. ir. A. Vondeling, ir. H. Vos en mr. H. Willemse. Van deze 15 leden zijn 5 lid van de Staten-Generaal. De heer Vorrink bracht de scheidende hoofdbestuursleden, in het bijzonder mej. mr. C. Ribbius Peletier en prof. mr. R. Kranenburg, dank voor het belangrijke werk voor de partij verricht. Als gevolg van de uitgebreide discussie moest de inleiding van dr. ir. Vondeling over de agrarische politiek vervallen. Mr. dr. J. in 't Veld hield een inleiding over de betekenis van de plaatselijke gemeen schap voor de mens. Een gemeentebestuur is niet klaar, zo zei hij, als het kan wijzen op eigen acti viteit. Even belangrijk is de activiteit, welke het weet te wekken onder de burge rij. De volgende stap is belangstelling te wekken voor de zaken der gemeente, het verantwoordelijkheidsgevoel te versterken, de burgerij zoveel mogelijk in het werk der gemeente te betrekken en de afstand tussen gemeentebestuur en burgerij zoveel mogelijk te verkleinen. Drie resoluties Het congres behandelde drie resoluties, één over de binnenlandse politiek, één over de buitenlandse politiek en één over de sociaal-economische politiek. De tendenz van de eerste resolutie is, dat het congres met klem het Nederlandse volk waar schuwt tegen een conservatieve concen tratie, onder Welke naam of voorwendsel die zich moge aandienen. Ten aanzien van de binnenlandse politieke situatie is het congres van oordeel, dat de stoffelijke en geestelijke vooruitgang van het Neder landse volk in al zijn geledingen een voortzetting vragen van een vooruitstre vend en constructief regeringsbbeleid. In de resolutie over de buitenlandse poli tiek wordt onder meer gezegd dat de we reldpolitiek beheerst blijft door het onver minderd voortduren van de koude oorlog, veroorzaakt door het gevaar van een com munistische aggressie. Voor de vrije we reld is het noodzakelijk zich daartegen collectief te verdedigen. Verder spreekt het congres de overtuiging uit, dat Europa de ADVERTENTIE Iloelstraa't - Haarlem - Ti l 1 HILVERSUM I, 402 M. V.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Zeg eens, Amerika 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 RVU: Le vensmoeheid. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Kamerkoor. 19.30 Reportage of platen. 19.35 Strijkkwartet. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerde muziek. 21.05 Mededelingen. 21.10 Moet je horen. 21.25 Oosterse muziek. 21.40 Disco-causerie. 22.20 Dansmuziek. 22.45 Bui tenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.03 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actua liteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voer de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: „Moderne schrijvers over Indonesië". 18.00 Metropole orkest, koor en soliste. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 1852 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gramofoonmu ziek (20.05-20.10 De gewone man). 20.30 Lij densmeditatie. 21.30 Kamermuziek. 22.00 Clavecimpelrecital. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. TELEVISIE 20.1521.45 Gelovige kuntsenaars in de Elzas, film-documentatie; Kerkdienst. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gramofoonmuziek. U.30 Electrisch or gel. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Electrisch orgel. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Koorzang. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 19.50 Causerie. 20.00 Omroeporkest en solis ten. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.15 Ethnische muziek. 22.55-23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224, 49 en 42 m.). best mogelijke bijdrage tot verdediging van de vrije wereld kan leveren wanneer het als een politieke, economische en mili taire eenheid optreedt. Op grond van deze overwegingen be tuigde het congres zijn instemming met de vorming van een Europese defensiege meenschap. Eén van de andere kernen van de Europese gemeenschap dient te worden gevormd door Benelux. Ten aanzien van de sociaal-economische politiek zegt het congres in de desbetref fende resolutie, dat een huurverhoging, uitgaande boven het peil waarbij voor de vóór 1940 gebouwde woningen de hogere lasten van onderhoud e.d. worden opge vangen, dient gepaard te gaan met een af dracht van deze hogere ontvangst aan de overheid voor het vormen van een fonds, waaruit toeslagen op nieuw te bouwen woningen kunnen worden bekostigd. Het sociale beleid zal zich verder ten doel moe ten stellen handhaving van de geleide loon politiek en geleidelijke afschaffing van de gemeente-classificatie, voor zover deze niet berust op werkelijke verschillen in kosten van levensonderhoud. Ook wordt aanbevo len het invoeren van een voor het gehele volk bereikbare regeling voor gezinsver zorging. Antwoord aan de K.V.P. De heer Vorrink heeft aan het slot van het congres gereageerd op de critiek, welke van K.V.P.-zijde is ingebracht tegen wat er op het congres aan het adres van de K.V.P. is gezegd. Uit wat de heer Vorrink over de verhou ding tot het humanisme had gezegd had de Volkskrant de conclusie getrokken: De Partij van de Arbeid neemt het Humanis tisch Verbond onder haar hoede. In het zelfde blad stond bij wijze van antwoord aan de heren Vorrink en Burger: „Zoekt de P. v. d. A. ruzie?" De heer Vorrink heeft geantwoord: De P. v. d. A. zoekt geen ruzie. Zij neemt het Humanistisch Verbond niet onder haar hoede. Zij heeft daaraan geen behoefte, maar zij ontzegt geen lid van het Huma nistisch Verbond het recht zich in de P. v. d. A. politiek te organiseren. Bij het Nationaal Rampenfonds was Za terdagavond een bedrag van zevenentachtig millioen vierhonderdduizend gulden binnen. Op de slotavond van de radio-actie „Beurzen open dijken dicht", heeft de voorzitter der Nederlandse Radio-Unie, prof. dr. J. B. Kors o.p., aan staatsraad mr. W. F. Schokking, die Prins Bernhard vertegenwoordigde, een bedrag van f 5.212.960,83 overgedragen, het eindresul taat van de radio-actie. Daarbij inbegre pen was het bedrag van f 272.638,01, dat. de Amsterdamse „Harteplicht"-actie heeft opgebracht. In het Carltonhótel te Amsterdam is tijdens het afgelopen weekend ten bate van het Rampenfonds een modeshow ge houden. Vijf Franse mannequins vertoon den er de uitgebreide voorjaarscollectie van de Franse modekoning Hubert de Givenchy, die voor deze gelegenheid de reis naar Amsterdam maakte. Het in Zuid-Afrika tot dusver ingeza melde bedrag is. 42.178 pond sterling.. Hierbij zijn ook bijdragen uit de omlig gende gebieden. Madagascar, dat juist on geveer tezelfder tijd door een cycloon werd getroffen, zond 50.000 fres. Van de consul te Lourenco Marques werd 462 pond sterling ontvangen. Op een terrein aan de Merwehaven te Rotterdam heeft de zaakgelastigde van de Canadese ambassade in ons land, de heer Paul Tremblay, een aantal goederen, be stemd voor de slachtoffers van de waters nood, overgedragen aan schout bij nacht P. C. Broekhof!, bestuurslid van het Ne derlandse Rode Kruis. De goederen zijn aangekomen m^t het s.s. „Montrose", gezagvoerder E. C. Brown. Zij omvatten 112 kisten nieuwe kleren, 2074 lakens, 5992 slopen, 110 wollen de kens, 350 gestikte dekens, grote hoeveel heden baby-uitzetten, 25 buitenboordmo toren van 10 pk. en 25 van 25 pk., een kist onderdelen voor deze motoren en 100 thermuskannen. De „Vereniging voor Penningkunst" heeft heden een bedrag van f 9000 afge dragen aan het Rampenfonds, zijnde 2/3 van de bruto-ontvangsten uit de verkoop van de door prof. Wenckebach ontworpen en door de „Vereniging" uitgegeven pen ning „Watersnood 1953" in de eerste maand na het verschijnen. Het stormachtige weekeinde heeft op enkele punten in het noodgebied wel be zorgdheid gewekt voor nieuwe dijkdoor braken vooral daar waar het herstel nog slechts provisorisch was, maar volgens de tot nu toe binnengekomen berichten is men er in geslaagd het gevaar af te wenden. Alleen ten Westen van Bruinisse, in de binnendijk tussen Oosterland en Nieuwer kerk, zijn nieuwe gaten ontstaan. De oude gaten in deze dijk waren nog niet gedicht. Zondagmiddag om 5 uur heeft in Brui nisse opnieuw de noodklok geluid. Alle manlijke inwoners, die bij de herstelwerk zaamheden behulpzaam konden zijn, snel den naar de Oude Dijk waar op verschil lende plaatsen gevaar voor doorbraak was ontstaan tengevolge van de vrij krachtige wind en het hoge water. In korte tijd wer den duizenden zandzakken gevuld en op de gevaarlijke plaatsen aangebracht. Hier door kon het gevaar worden gekeerd. Men heeft tot het invallen van de duis ternis aan de oude dijk gearbeid onder leiding van het dijkbestuur en burgemees ter H. H. Michaelis. Er hebben ongeveer 400 man, onder wie ook de Hervormde pre dikant ds. H. W. van de Brink, aan het werk meegeholpen. Het gevaar dreigde op die punten, waar de dijk tengevolge van de ramp op 1 Februari reeds was beschadigd. De gaten, die na de ramp reeds waren ge dicht hielden zich goed. Vanwege de hoge vloed die hedenmorgen werd verwacht, heeft men de manlijke inwoners van Brui nisse tegen 6 uur opgeroepen om opnieuw paraat te zijn bij mogelijk gevaar. Bij Herkingen Ook bij het beruchte gat nabij Herkingen in de Battenoordsedijk is in de nacht van Zaterdag op Zondag en de gehele volgende dag gewerkt om een dam van zandzakken buiten het gedichte gat te leggen om het wegspoelen van het zand in dit gat te voor komen. Het hoogste water kwam Zondag slechts tot aan de voet van de dijk. Er was geen direct gevaar aanwezig. In verband met het hoog water dat ter plaatse om on geveer vier uur in de afgelopen nacht werd verwacht, werd er een streng toezicht op de dijk gehouden. Het zand, dat was gespo ten tussen de stenen in het gat, spoelde weg, waardoor het water tussen de stenen doorsijpelde. Ook bij de dijk langs het Zijpe nabij Anna Jacobapolder op St. Philipsland zijn gisteren de gehele dag talrijke bewoners van dit plaatsje in de weer geweest om de reeds gedichte gaten in de dijk te verster ken met zandzakken aangezien tengevolge van de vrij krachtige wind vele zandzak ken waren weggespoeld. De gehele dag van ongeveer vijf uur in de morgen tot het invallen van de duister nis hebben de inwoners, waaronder zelfs kinderen aan de versterking van de dijk meegeholpen. Er werd evenwel nadrukke lijk verklaard, dat het gevaar voor een dijkdoorbraak niet zo groot was als in Bruinisse aan de overzijde van het Zijpe. Er zal thans kunnen worden overgegaan tot de verstrekking van textielgoederen door het Rode Kruis, aangekocht met de credieten, die van het Internationale Rode Kruis zijn verkregen. Deze verstrekking is een onderdeel van de huisraadschaderege ling van het Nationale Rampenfonds. Er is een plan opgemaakt voor de uit reiking van textielgoederen aan 12.090 getroffen gezinnen, tezamen omvattende ongeveer 60.000 personen. Dit plan berust mede op beschikbaar statistisch materiaal over de leeftijdsopbouw van de bevolking in de behoeften van 12.000 echtparen, van 2.900 kinderen van 0 tot 2 jaar, van 4.300 kinderen van 2 tot 5 jaar en van 29.000 kinderen ouder dan 5 jaar. Men zal op korte termijn aan de gezin nen opgaven vragen betreffende de gele den schade aan textielgoederen en betref fende het aantal gezinsleden. De ramp- schadebureaux zullen de aangiftebiljetten verzamelen en zullen namens het Nationa le Rampenfonds aan de getroffenen mee delen, wat zij door bemiddeling van het Rode Kruis aan textielgoederen zullen ontvangen. (Van onze correspondent in Parijs) Het bericht, dat Maurice Thorez zijn door- reispapieren bij de Engelse bezettingsauto- rileiten in Duitsland heeft aangevraagd om per trein terug te kunnen keren naar Parijs, heeft elke Fransman communist of niet met verbazing doen opkijken. Er zijn over de communistische leider sedert de negen en twintig maanden, dat hij voor herstel in Rusland heeft vertoefd zo veel berichten en geruchten in omloop ge weest, dat niemand meer goed wist wat nog te geloven. Maar nu schijnt het toch wel waar te zijn: Maurice Thorez komt weer thuis. Het is wel zeker, dat men zich in Moskou bij deze beslissing meer door politieke motie ven, dan door overwegingen, die verband houden met Thorez' gezondheidstoestand, heeft laten leiden. De weinige geretoucheerde foto's, die de Franse communistische bladen van Thorez hebben gepubliceerd, toonden hem met een ziekelijk opgezet gezicht, altijd in zittende houding en de linkerarm slap langs hét lichaam hangend. Van de gedeeltelijke verlamming, gevolg van een attaque, die hij twee en een half jaar geleden door gees telijke overspanning kreeg, hebben ook de zo hooggeroemde Sovjet-specialisten hem dus niet weten te genezen. Elke huisdokter weet trouwens, dat dit soort patiënten zich zeer moeten ontzien en dat zij zeker niet in staat zijn tot bijzondere geestelijke in spanningen. Óp de grote werkkracht, waarover Tho rez vroeger beschikte, zal de partij na zijn terugkeer dan ook stellig geen beroep kun nen doen. Het is het symbool Maurice, de „zoon des volks", van wiens aanwezigheid in Frankrijk Moskou nu blijkbaar de psy chologische schok verwacht, die de partij weer enigszins zou kunnen doen herstellen. Al gauw na het vertrek van Thorez was er in de partij een machtsstrijd ontbrand tussen de extremisten en de meer gematig de elementen alles is betrekkelijk wier tegenstellingen de secretaris-generaal, met zijn onmiskenbare persoonlijke over wicht, vroeger meestal wel wist te domi neren. Thorez, zoon van een mijnwerker uit Noord-Frankrijk, wordt door de arbeiders nog altijd verafgood als een soort Stalin- in-zakformaat. Deze onvervalste demagoog is niettemin een politieke scherpslijper. Met zijn tactiek van de „uitgestoken hand" heeft hij de partij inderdaad over het algemeen wel Jaarvergadering VVD In de te Utrecht voortgezette vergade ring van de Volkspartij voor. Vrijheid en Democratie is het ontwerp gemeentepro gramma goedgekeurd. Besloten werd eraan toe te voegen, dat, met eerbiediging van de gevoelens van alle groepen van ons volk, een zo soepel mogelijke toepassing van de Zondagswet door de gemeenteraden dringend geboden is, opdat de vrijheid der burgers zo min mogelijk beknot wordt. Voorts werd ook nog een hoofdstuk met betrekking tot het verkeer toegevoegd. Als leden van het dagelijks bestuur wer den gekozen ir. B. C. van Balen Walter te Leeuwarden en de heer J. M. F. A. van Dijk te Amersfoort. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heren D. W. Detmeijer te 's-Gravenhage, prof. dr. J. Lindeboom te Groningen, G. Ritmeester te 's-Gravenhage en jhr. mr. W. L. Schorer te Rotterdam. Na herstemming werd in het hoofdbestuur voorts nog gekozen mevr. C. Stemler-Tjaden te Bentveld. De heer H. A. Korthals hield een rede over „Onze buitenlandse betrekkingen". Hij zei onder meer, dat Europa in de UNO niet meer het grootste woord kan hebben. Aan de N.A.V.O. ontbreekt voorlopig nog alles behalve het militaire bond genootschap. Ons deelnemen aan de N.A. V.O. betekent, dat wij. afstand hebben moe ten doen van onze onzijdigheid. Overigens zou die thans toch niet meer gerespecteerd worden. Bovendien zijn wij partij in de strijd voor de handhaving van de West- Europese beschaving. Volgens de heer Korthals moeten wij de UNO zien als het laatste gesprekcentrum tussen Oost en West. Naar zijn oordeel zal men ook gaar ne moeten meedoen aan het optuigen der Atlantische samenwerking, al zal ons land er een deel van zijn souvereiniteit voor moeten prijs geven. Wij hebben er rekening mee te houden, dat door breidelloos naja gen van eigen voordeel door de staten de kleine landen zonder twijfel slachtoffer zouden worden. Maar een bovennationaal orgaan zou dit kunnen voorkomen. De heer Korthals had het Europese leger liever ge zien als een sluitsteen en niet als een in leiding tot een Europese samenwerking. 5. „Ik moest botje bij botje leggen, om deze kostbare verzameling bij elkaar te krijgen", verklaarde professor Bottebleker trots, „maar ik kan nu wel zeggen, dat mijn museum de mooiste exemplaren van de sauriërs bezit". „Mooi" kon Panda de voorwereldlijke gedrochen niet noemen, die hem met holle oogkassen en wrede, ontvleesde kaken aangrijnsden, maar hij bekeek ze dan ook met andere ogen dan de geleerde. „Maar mijn kostbaarste be zit", vervolgde de professor, ,,is toch mijn nieuwste aanwinst: de vis, die jullie bewa ken moeten. Hij bevindt zich in gindse stenen bak". Nieuwsgierig liepen Pat en Panda naar de bak, verwachtend, thans iets heel bijzonders te zien. Maar, inplaats van een wonderlijk gedrocht, ontwaarden zij een dikke vis, die gezapig op de bodem van de bak lag te dommelen. „Bekorrah!" riep Pat teleurgesteld, „een doodgewone vis!" De vis opende de ogen, hees zich met één hand aan de rand van de bak op en griste met de andere de muts van de ver bijsterde detective af. Nee, een doodgewone vis was het toch blijkbaar niet! voor gevaarlijke avonturen weten te be hoeden. Thorez, die aan het begin van de oorlog deserteerde, uitweek naar Rusland en na de bevrijding van De Gaulle amnestie ver kreeg, is ook de man geweest, die toen zijn •volgelingen van de noodzaak wist te over tuigen met de burgerlijke partijen samen te werken. Hij zelf werd minister en zelfs vice-premier en niemand minder dan De Gaulle heeft toen meermalen het kan verkeren zijn bewondering voor Thorez' staatsmangaven uitgesproken. Duclos won Dat Moskou nu zo onverwacht Thorez toestemming heeft verleend naar Parijs terug te keren, mag men zeker beschouwen als een bewijs, van de wil der huidige machthebbers in het Kremlin de verhou dingen tot het Westen niet verder toe te spitsen. Nog maar kort geleden nam men in Frankrijk algemeen aan, dat in het duel DuclosBilloux de laatste, die als een der voornaamste leiders van het extremisme staat aangeschreven, de overhand gekregen had. De terugkeer van Thorez lijkt nu aan te tonen, dat uiteindelijk toch Duclos, die als Thorez' plaatsvervanger was opgetre den, de overwinning heeft weten te boeken. In naam neemt Thorez nu weer het roer in handen, maar in feite zal het Duclos zijn, die zal voortgaan de communistische lakens in Frankrijk uit te delen. En Le Figaro rept zelfs van een terugkeer van André Marty, de in ongenade gevallen partijleider. Ned. Herv. .rk Beroepen te Rotterdam-Charlois, mr. C. Luiten te Mijnsheerenland; te Schoonre- woerd A. Klein Kranenburg te Kootwijk. Benoemd tot voorganger van de Ned. Prot. Bond (met standplaats Wapenveld) J. C. Steenbeek, a.s. em. pred. te Hem (N.Br.), die deze benoeming ook aannam. Geref. kerken Examens. De classis Kollum heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer H. Dijkstra te Engwierum, cand. aan de V.U. Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het cand.examen Theologie de heer S. v. Dijk te Baambrugge. Beroepen te Meppel (vac. C. P. T. Rij per), A. C. Hofland te Molenaarsgraaf Brandwijk. Aangenomen naar Delft (5e pred.pl:), E. de Vries te Dwingeloo, die be dankte voor Rotterdam. Geref. gemeenten. Beroepen te Leer dam J. W. Kersten te Genemuiden. ADVERTENTIE 1ISSTR MAANDAG 30 MAART H. K. B.: Emigratie-filmavond, 8 uur. Concertgebouw: Uitwisselingsconcert Ne- derland-België, Pauline Marcelle, 8 uur. Palace: „Tarzan en de Wazuri diamanten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geluidsbar rière", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Alarm bij de kustwacht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Luchtduivels boven de Pacific" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De eer biedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De avonturen van Captain Clark", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Er kan nog meer bij14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Zondige levens", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 31 MAART Palace: „Tarzan en de Wazuri diamanten", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ge luidsbarrière", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. City „Alarm bij de kustwacht", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Luchtduivels boven de Pacific", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „De avonturen van Captain Clark", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Matthaus Passion", alle leef tijden, 8.15 uur. Rembrandt: „Zondige le vens", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Grote kerk: Lijdensoverdenking, spreker ds. J. R. Wolfensberger, 8 uur. Voorhelm straat 25: Haarlemse Huishoud- en Industrie school, onenbare les en tentoonstelling, van 2—4.30, 7—9 uur. Explosie. Zaterdag is bijna de gehele stad Lewis, een kolenmijnstad in Indiana (V.S.), tengevolge va.n het in de lucht vliegen van een muniitietrein in een ruïne herschapen: De schokken waren op een afstand van vijftig kilometer te voelen. Een grote brand was het gevolg van de explosies. Twee mensen worden vermist. Men vreest, dat zij in hun brandende woningen omgekomen zijn. Recht. De Joegoslavische regering heeft Zondag een decreet uitgevaardigd krachtens welk personen die op een col lectieve boerderij werken het recht hebben uit te treden. Het land en de bezittingen van'het uittredende lid be hoeven echter niet te worden terugge ven, indien die goederen van veel bete kenis zijn voor het uitoefenen van het bedrijf. Indien dit het geval is ontvangt het uittredende lid krachtens het de creet een schadeloosstelling. Ontkenning. Communistisch China heeft Maandag medegedeeld, dat Amerikaan se en Chinees-nationalistische beschul digingen volgens welke de Russische le ning aan China gedeeltelijk met opium zou zijn terugbetaald „kwaadaardige, ongemotiveerde verzinsels" zijn. Ook ontkende het communistische nieuws agentschap „Nieuw China" in de betref fende verklaring dat China verdovende middelen, zoals opium, op grote schaal voortbrengt en verkoopt. Deze beschul digingen zijn, aldus het persagentschap, vervat in een verslag dat de Chinese nationalisten „op aansporing van de Verenigde Staten" doen rondgaan in de UNO-commissie voor verdovende mid delen. Terugkeer. De secretaris van de Franse communistische partij, Duclos, heeft Zondag bekend gemaakt dat de com munistische leider Thorez met Pasen naar Frankrijk zal terugkeren. Waarschuwing. Op een congres van de Franse boerenpartij is Zaterdag een resolutie aangenomen, die de belang rijkste vertegenwoordiger van de partij in de regering, de minister van Land bouw, Camille Laurens, uitnodigt om af te treden. Het aftreden van Laurens zou „een waarschuwing zijn, dat de anti- agrarische politiek van de regering niet langer kan worden gesteund". De reso lutie zegt voorts, dat de partij ook haar drie andere ministers zal verzoeken, af te treden, indien de regering niet ze kere toezeggingen zal doen als het par lement in Mei weer bijeenkomt. Op eigen houtje. De Amerikaanse senator Joseph McCarthy heeft Zaterdag be kend gemaakt, dat de Griekse eigenaars van 242 koopvaardijschepen er in toe gestemd hebben, het handelsverkeer met Noord-Korea en communistisch China geheel te verbreken. McCarthy zeide, dat de overeenkomst tot stand gebracht was door personeel van de se naatscommissie van onderzoek waarvan hij hoofd is. zonder medeweten van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse zaken of een andere regerings instantie. De Griekse scheepseigenaars hadden er ook in toegestemd, elk ver voer van goederen van een haven in een communistisch land naar een an dere in welk deel van de wereld ook te weigeren. Overeenstemming. Promonente leden van de Belgische Christelijke volkspartij zijn het Zaterdag eens geworden over nauwe Europese samenwerking, met inbegrip van de bekrachtiging van het EVG-verdrag. Zij bestudeerden conclu sies, die aan 't nationale comité van de CVP zullen worden voorgelegd. De .ver gadering, die „werkelijk representa tief" was voor de gehele partij, heeft zich uitgesproken vóór bekrachtiging van het EVG-verdrag en verwierp de gedachte, dat het in strijd zou zijn met de Belgische grondwet. Proces. Joodse kringen in Wenen hebben berichten uit Roemenië ontvangen, vol gens welke er aldaar voorbereidingen worden getroffen voor een proces tegen zestig vooraanstaande Joden, leiders van Joodse organisaties in Roemenië. De beklaagden zouden worden beschul digd van „Zionisme' spionnage en sa botage". Een aantal hunner zou reeds verscheidene jaren gevangen hebben gezeten. Vrij. De Eritse autoriteiten hebben Karl Kaufmann, een vroegere gouwleider van Hamburg en lid van de „kring Naumann", medegedeeld, dat hij vrij man is. Kaufmann bevindt zich in een ziekenhuis. Hij heeft een hartaanval ge had en kon niet verhoord worejen, zo heeft zijn advocaat medegedeeld. He den zou Kaufmann van een Brits zie kenhuis naar een Duits worden overge bracht. IN de buurt van het tegenwoordige Abba- dan waar de Engelsen en de Perzen ruzie hebben over de olie woonden een ruwe 3000 jaar geleden de Chaldeërs. Dit Volk veroverde in de 7de eeuw v. Chr. Babyion *en werd daardoor heerser over Babylonië en erfgenaam van Assyrië. De Chaldeërs hebben de Babylonische taal, godsdienst en beschaving overgenomen en de grote koningen over het zgn. Nieuw-Babylonische rijk, t.w. Nabopolassar en Nebukadnezar zijn dan ook geen echte Baby- loniërs, maar Chaldeërs ge weest. „Chaldeër" werd de naam voor de heersende klasse en de dynastie en later vooral ook de aanduiding voor de priesters en daarna bij de Grieken en Ro meinen een naam voor de beoefenaren van de specifiek Babylonische wetenschap: de astrologie. (Van deze laatste erfenis is de Westerse wereld ook na duizenden jaren nog niet bevrijd!). Hoe het ook zij, reeds sedert 2200 v. Chr. hadden de Babyloniërs zich bezig gehou den met het bestuderen der hemellicha men, uit welker loop zij de toekomst meen den te kunnen voorspellen. Zij tekenden toen bijvoorbeeld de waarnemingen op over maansverduisteringen, waar onze moderne astronomen nog nut van hebben. Maar de waarnemingen waren nog zeld zaam en geschiedden bovendien zeer on nauwkeurig en onstelselmatig. Eerst sedert 747 v. Chr. werden systematische observa ties verricht over bepaalde bewegingen conjuncties en opposities, over kleur, licht sterkte e.d., waarvan nauwkeurig notitie werd gehouden. Helaas is hiervan een ge deelte verloren gegaan. De lijsten met waarnemingen van de Chaldese astronomen beslaan een onafge broken periode van 360 jaar, de langste reeks welke in de geschiedenis der sterre- kunde bekend is. Hierdoor was de Chal dese wetenschap in de 5de en 4de eeuw v. Chr. in staat bewegingen van de zon en bepaalde planeten te berekenen per jaar, per maand, per dag, enz. met een zó ver- bluffende nauwkeurigheid, dat hun becijfering vaak slechts enkele seconden verschilt met de authentieke cijfers van tegenwoordig. Ondanks de gebrekkige instrumenten welke zij ter beschikking hadden, hebben zij in de berekening van sommige om- van de maan de moderne tot voor kort zelfs nog looptijden astronomen overtroffen. Dit kwam, omdat zij beschik ten over een lijst met waarnemingen van de maan (naar hun mening het belang rijkste hemellichaam dat het lot der men sen bepaalde) over een periode van ruim 3Mi eeuw. Een zo lange lijst staat geen sterrekundige van onze tijd ter beschik king. want de langste staat van observatie, waarop de Westerse beschaving in dit op zicht kan steunen, stamt van 1750 en be treft dp waarnemingen aan de sterrewacht van Greenwich. Maar ook zonder Chaldese tabellen blijft de Babylonische wetenschap en godsdienst in onze herinnering, want u en ik hebben restanten daarvan te met de dagelijks maken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2