Apeldoornse nettenfabriek ziet de naaste toekomst somber in Havenberichten Kort en bondig J Visserij -varia Dalende katoenprijs en nylon-revolutie brachten bedrijf in moeilijkheden Afscheid „Oom Teun" Beverwijk Jubilarissen bij ABVA Castricum Heemskerk IJmuiden Kerkconcert met zang en fluitspel Halve dag vrij op 30 April .WOENSDAG 1 APRIL 1953 8 Winden woeien door de plantsoenen „Golgotha" voor de KAB met goud en zilver bedacht Juffrouw de Vries nam afscheid van de Christelijke Kleuterschool „Wanneer u voorbereid bent...." Eerste gediplomeerde EHBO-ers kregen Tilanus* médaille Definitieve P. v. d. A.-lijst voor gemeenteraad „Marquette" gaat feest vieren Vele jongeren van Heems kerk zullen een andere toekomst moeten kiezen De „Cesare Battisti" wordt geborgen Proefvaart van de „Kungsholm" in Juli „Carthage" dichter naar zee getrokken Scheepvaart Na zeer langdurige besprekingen heeft de algemene vergadering van aandeelhou ders in de Apeldoornse Nettenfabriek Von Zeppelin en Co N.V. waarin de tien prio riteitsaandelen alle en van de 4990 gewone aandelen 2643 waren vertegenwoordigd, met 2013 tegen 626 stemmen en 5 blanco de jaarstukken over boekjaar 1951/52 goed gekeurd en daarmede tevens haar sanctie gehecht aan de uitkering van het interim dividend van 4 pet. Een uit de vergadering gekomen voorstel, een commissie van aan deelhouders te benoemen die tot taak zou hebben na te gaan in hoeverre de gege vens van het prospectus van Februari 1952 destijds met de waarheid overeenstemden en of rederlijkerwijze destijds niet te voor zien was, dat reeds zo spoedig een terug slag in het bedrijf was te verwachten, werd ingetrokken. De Raad van Commissarissen heeft zich namelijk bereid verklaard in een binnen kort te houden buitengewone algemene vergadering een voorstel te doen enkele leden uit de aandeelhouders tot commis saris te benoemen. Alvorens tot behandeling der jaarstuk ken werd overgegaan, gaf de President- Commissaris, de heer A. van Brero, een uitvoerig overzicht van de gang van zaken. Het merkwaardige feit deed zich voor, zo deelde hij mée, dat op 8 Februari 1952 -op de datum van publicatie van het emis sie-prospectus - geheel onverwacht een daling in de katoenprijzen intrad, mede door een felle concurrentie tussen de Nederlandse en Belgische spinners. Voorts werd een order ten bedrage van ongeveer f 6.000.000, van een reeds jaren lang be staande relatie niet geëffectueerd. Pas in de laatste maanden van 1952 viel hierover de beslissing, enkele maanden nadat be sloten was tot uitkering van een interim dividend van. 4 procent. Daar kwam bij, dat de laatste maanden van het boekjaar de omzet circa f 600.000 a f 700.000 per maand terugliep. Ook de omschakeling van de visserij van katoenen op nylon netwerk speelde een belangrijke rol, terwijl tenslotte als na delige factor moet worden genoemd het feit, dat verschillende afzetlanden hun grenzen geheel of gedeeltelijk voor de pro ducten der Apeldoornse Nettenfabriek hebben gesloten. Van katoen naar nylon Omtrent het thans lopende boekjaar deelde de heer Van Brero mede, dat een tussentijdse "balans ultimo 1952 afsloot met een verlies van bijna een half millioen gulden, zonder afschrijvingen, waarin ech ter wel begrepen een bedrag van plus minus f 350.000 op grondstoffen. Voorts dient bij handhaving van de huidige prij zen op de nog in koop zijnde grondstoffen nog een verlies van ongeveer f 500.000 te worden gecalculeerd. Aanzienlijke inkrimping van het bedrijf werd derhalve dwingende eis. Verschil van inzicht-tussen de raad van commissa rissen en de directeur, de heer D. R. Jonr ker, resulteerde - dn de ontslagaanvrage van deze. Dit ontslag werd hem op eer volle wijze verleend. De waarnemende directie, bestaande uit de heren mr. T. Vroom en H. C. Smith, heeft de raad van commissarissen plannen voorgelegd, aan welker uitvoering thans wordt gewerkt, omvattende onder meer: inkrimping van de grondstoffenvoorraad, verkoop van het recreatieoord te Epe, concentratie van de productie te Apel doorn, medewerking van een bekend effi ciency bureau en verdere afvloeiing van personeel. Voorlopig ongunstig Commissarissen verwachten echter niet, dat de gevolgen der reorganisatie op zeer korte termijn tot uitdrukking kunnen ko men. Zij verwachten dan ook, dat ook over het tweede halfjaar van het lopende boek jaar (1 Januari-30 Juni 1953) de bedrijfs resultaten ongunstig zullen zijn. Na deze uiteenzetting werd de leiding van de vergadering overgenomen door de tweede voorzitter van de Raad van Com missarissen, prof. dr. '1'. P. van der Kooy, die eveneens talrijke vragen te beantwoor den had. Een der commissarissen gaf bescheid inzake een opmerking, als zou de leiding niet tijdig genoeg op nylon zijn overge schakeld. Sinds enkele jaren - aldus spre ker - is de nettenfabriek bezig met de ver vaardiging van netten uit synthetische ve zels. met name nylon. De grote moeilijk heid school echter in de elasticiteit, de trekkracht en de gladheid van de nylon- XXXDOOOOOOCOOOOCOOCJCOOOOOOOCOCCOOOCOOOOOOCXXIOCCOOOOCTCOCY De taak van het plantsoenbedrijf is in de gemeente Velsen niet altijd even ge makkelijk; behalve de loslopende hon den en de vaak niets-ontziende jeugd komt een paar keer per jaar de wind een flinke schep zand in het eten depo neren en als het dan zo gaat als deze weekdan kan het werk van maanden goeddeels ongedaan worden gemaakt. Na de zandstormen, die in het begin van de week over IJ muiden woedden, is de plantsoendienst met monnikengeduld begonnen het ondergestoven gewas weer bloot te halen, maar niet overal kan dat zonder schade gebeuren. Als straks de nieuwe groenstrook door de stad aan de zee ligt, houdt men het hart vast voor de zandverstuivingen, die uit de nog aangrenzende duinen kunnen loskomen en er wel eens een „geelstrook" van zouden kunnen maken. - OCCXOOOOCOOOOOC COCCXOODDCOCCOCOC cxoooa^»oocccoooc*: Dinsdag 31 Maart kwamen de haven van "muiden binnen: Ino van Rotterdam. Sap- io van Rotterdam. Baarn van Rotterdam, •is van Gothenburg. Luna v. Kopenhagen, 'ro van Lissabon. Johan van Oldenbarne- eldt van Southampton. Botna van Rotter dam. Elbing II van Londen. Frieda van Dieppe. President Roosevelt van Rotterdam. Vertrokken zijn: Merwede naar Antwer pen. Eureka naar Ostende. Holland naar Visbey. Rudolf naar Newcastle. Niagara n. Antwerpen. Tabinta naar Port Said. Wegro - Malmö. Uuden naar Karlstad. Caltex S ?v naar Barein. Kathe Oltmann naar R 'erdam. Falcon naar Londen. Eemstroom e ir Huil. IJstroom naar Leith. Vecht- - oom naar Londen. Ardetta naar Liverpool. Asns naar Londen draad, waardoor men niet in staat was, dit in vaste knopen te verwerken. Zo groot waren deze moeilijkheden, dat verschei dene fabrieken in het buitenland de fabri cage van nylonnetten hebben opgegeven. Pas in het laatste jaar is het de netten fabriek gelukt, een product te verkrijgen, dat aan alle eisen voldoet en de nieuw aangeschafte machines zijn in staat zoveel te fabriceren, dat aan elke vraag kan wor den voldaan. Gistermiddag hebben stationsbeambten en vishandel officieel ascheid genomen van ladingmeester T. van Noord in het vis- station IJmuiden. En het moet de schei dende „Oom Teun", zoals hij algemeen in de omgeving van de hal wordt genoemd, goed hebben gedaan dat zovelen bij dit af scheid aanwezig waren. De heer Stekelen burg, adjunct-commies van het station IJmuiden, heeft Van Noord met vrouw en kinderen welkom geheten en daarna heeft chef W. Kippersluis het woord genomen. Hoewel de heer Kippersluis de ladingmees ter niet langer dan tweeëneenhalf jaar in functie had meegemaakt, was hij vol lof over het werk van Van Noord en stelde hij de werklust van de scheidende ten voor beeld voor vele jongeren. In de 39 jaren die Van Noord er heeft opzitten is hij bijna niet ziek geweest en ook dit feit is het ver melden waard. Namens het stationspersoneel en het per soneel van Weg en Werken waarvan een dertigtal aanwezig was bood de chef hem een vulpen en mevrouw Van Noord bloemen aan. De IJmuidense Vishandelvereniging was goed vertegenwoordigd. Daar waren onder meer de secretaris P. Krab, de-firmas H. A. Osendarp, S. H. Mey, N. Stam en Job. Gouda. De heer Osendarp dankte „Oom Teun" voor zijn soepele houding, vooral in zake zijn medewerking wanneer „de afslag laat was." Namens de handel werd hem een kistje sigaren overhandigd. De heer J. Leeman voerde het woord namens degenen, die het langst met Van Noord hadden samengewerkt en de humo ristische voorvallen, die de heer Leeman releveerde uit die jaren bracht menige lach op „Oom Teun's" gelaat. Tenslotte hebben zeer velen van de ge legenheid om Van Noord „nog vele jaren in goede gezondheid" toe te wensen, ge bruik gemaakt. Onder auspiciën van de Culturele Dienst van de K.A.B. werd gisteravond in de stampvolle grote zaal van het K.S.A.- gebouw de lijdensfilm „Golgotha" ver toond. Dit Franse product probeert een weer gave te .zijn van het laatste deel van Jezus' leven op aarde. Terecht gefilmd in de Oos terse sfeer die af en toe bijna als fluweel is, geeft zij ongetwijfeld blijk van een goede, strakke regie en de typering van de diverse figuren zoals Herodes, Pontius Pi- latus en zijn vrouwelijke aanhang lijkt hoogst aannemelijk, zulks echter helaas in tegenstelling tot de Christusfiguur, waar uit niet die overtuiging spreekt, die deze profetische figuur bezeten moet hebben. De vertoning van Christus' verhoor voor Pilatus wordt op die manier een vrij on nozel geval, waardoor de grootheid van de Daad verloren ging. De „realistische" pijnigingen die de Christusfiguur werden toegedeeld, kregen net te veel pathetische nadruk, om de geest van het offer tot zijn recht te laten komen. En zo is er meer in deze film, die een uitermate delicaat on derwerp behandelt op een manier, die af en toe tegenvalt. „Met vacantie naar Parijs" De heer F. van Rooyen behandelde gis teravond in „Terpsichore" aan de Zee straat in een gemoedelijk praatje zijn va cantie, doorgebracht in de Franse hoofd stad, tijdens een avond voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De heer Van Rooyen babbelde over „die typische Franse sfeer", waarover elke Hol lander steeds weer verbaasd staat te kijken en die hij nu eens weet aan de zeer indi vidualistische inslag van het Franse volk. Met enkele anecdotes en een paar licht beelden wist hij zijn enthousiaste hoorders een paar uren aangenaam bezig te houden. Volgens de heer N. Berends, hoofdbe stuurslid van de Algemene Bond voor Ambtenaren, moesten er nog veel meer leden zijn die 25 jaar of langer lid zijn van deze bond. Gisteravond waren er in elk geval zes, die een N.V.V.-insigne opge speld kregen. De heer G. de Ruiter kreeg een gouden, wijl hij 40 jaar lid was; de andere vijf heren: G. Taffijn, H. van Veen, H. Schuurman, J. Bergers en J. Versluis ontvingen elk een zilveren speld ter gele genheid van hun 25-jarig lidmaatschap. De echtgenoten van de jubilarissen werden bedacht met een compliment, „omdat ze altijd de mannen vrijaf gaven voor de ver gadering en zo trouw de contributie be taalden", plus een presentje, bestaande uit een doos met zes theelepeltjes met het ABVA-embleem en een inscriptie. De sociale voorzieningen zijn nergens beter dan in Nederland, aldus de heer Be rends tenslotte, en hieraan heeft het N.V.V. ook zeer zeker zijn aandeel gehad. Namens de Beverwijkse Bestuurders Bond feliciteerde de heer D. Honing de jubilarissen en hij wenste hen geluk met de eens gekozen richting. De heer J. S. Sparreboom, bestuurslid van de A.B.V.A., moest noodgedwongen zijn functie neerleggen en hield een korte toespraak, waarin hij zijn dank uitbracht voor het in hem gestelde vertrouwen. Als oudste lid kwam toen de heer G. Ruiter aan het woord, die zo het een en an der aan herinneringen naar voren haalde. Bij hem vergeleken, was zelfs de voorzit ter, de heer J. B. Hutten, nog maar een „leek in de bond". Vele anecdotes en een stuk van zijn levensloop hielden de aan dacht van de aanwezigen gespannen. Onder het genot van consumpties bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij via de hersengymnastiek de jubilarissen duchtig aan de tanden werden gevoeld. Een grote schare kinderen en ouders was gisterenmiddag bijeengestroomd om afscheid te nemen van mejuffrouw De Vries, die vele jaren verbonden is geweest aan het Christelijk Kleuterschooltje „Paula Nolthenius" aan de Schans, maar nu de school in verband met haar benoeming als hoofd van de Prinses Marijkeschool te IJmuiden-Oost, ging verlaten. Nadat de kinderen allereerst zelf een stukje hadden opgevoerd, bedankte een der moeders na mens de ouders der kleuters voor al het geen juffrouw De Vries voor de kinderen gedaan heeft. Dit bedanken ging gepaard met de aanbieding van een vulpen en vul potlood, benevens een bos bloemen. Na mens het schoolbestuur sprak de heer J. Visser, die zeide het jammer te vinden dat zij de school ging verlaten, omdat juf frouw De Vries het onderwijs al die jaren als een roeping heeft beschouwd. Als blijk van waardering werd haar een boekwerk overhandigd. Juffrouw Munniksma dankte namens het onderwijzend personeel en bood eveneens een boek aan. Tenslotte was het de scheidende zelf die het woord nam. Zij dankte ouders en kinderen voor de aanhankelijkheid, die ze altijd had on dervonden en zij voelde zich dankbaar de blijde gezichten der kinderen als een blij vende herinnering in haar hart te kunnen medenemen. Deze middag werd gesloten met een poppenkast-vertoning voor de kin deren. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Van Hattem f21.500; Schoorl f 16.900: Antie f 10.000; Vikingbank f 19.100. Loggers: IJM 209 f9990: KW 86 f3780; KW 78 f7320: KW 19 f3420. Kotters: IJM 210 f5820. Grote belangstelling voor BB „Beter voorbereid, dan niet voorbereid te zijn". Deze woorden zijn Dinsdag in ho tel De Rustende Jager te Castricum gebe zigd door de inspecteur van politie te Alkmaar de heer P. J. Haverlag. Zij zul len er ongetwijfeld toe bijgedragen hebben dat velen van de aanwezi gen het besluit namen, zich als lid van de dienst Be scherming Bevolking in Castricum aan te melden. De inspecteur bleek een uitstekende propagandist voor de BB te zijn en toon de in een boeiende speech het grote belang van de zelfbescherming aan. Hij wees onder meer op het grote ge vaar temidden .waarvan de burger in tijd van oorlog of een ramp staat. „Meermalen is aangetoond dat daar. waar men van geen zelfbescherming afwist, het aantal doden en gewonden het grootst is geweest" zeide de inspecteur, en vervolgde: „Wan neer er iets gebeurt, wordt de tijd die u aan de BB hebt besteed met rente terug betaald. Laten wij zorgen dat wij paraat zijn". Overigens heeft deze propaganda-avond alle verwachtingen, wat de publieke op komst betreft, overtroffen. De zaal was stampvol toen burgemeester C. F. Smeets het welkomstwoord uitsprak. „Wij hopeii dat het niet nodig is, maar de laatste ramp en de oorlog hebben bewezen dat wij pa raat moeten zijn", zeide de burgervader. De vertoonde films van de regeringsvoor lichtingsdienst hebben, naast de sprekers, zeer zeker het hunne tot een flinke aan melding van leden, waarvoor later op de avond gelegenheid bestond, bijgedragen. Naar de heer Haverlag meedeelde zullen in Castricum 3 blokken van 20 man, 2 "van 14, 3 van 10 en 1 van 7 man worden ge vormd. Zij staan onder leiding van de heer J. A. Middelhoff, ambtenaar ter gemeente secretarie. Wegens 30 jaren actieve dienst zijn Dins dag in hotel Brandjes de heren P. W. Kalk man en D. Fortuin, respectievelijk voor zitter en penningmeester van de Uitgeester EHBO-afdeling, in het bezit gesteld van de dr. Tilanus-draagmédaille. Zij kregen dit kostbare kleinood uit handen van de districts-penningmeester de heer G. L. van Waveren uit Wormerveer die het een voor recht noemde de zilveren médaille aan beide jubilarissen uit te reiken. Zowel de heer Kalkman als de heer For tuin hebben veel tot de bloei en de groei van de plaatselijke afdeling van Eerste Hulp Bij Ongelukken bijgedragen. De ju bilarissen behoorden tot de eerste 10 ge diplomeerde EHBO-ers in geheel Neder land, en ware het niet dat de afdeling bui ten medeweten van de jubilarissen zelve deze bijeenkomst in alle haast had belegd, dan. hadden zij nooit over hun 30 jaren dienst enig woord gerept. Vooral de heer Kalkman toonde zich verrast voor de hul debetuiging, en de voorzitter van de afde ling was het ook die van de heer Van Wa veren een enveloppe met inhoud in de handen kreeg gedrukt, zijnde het cadeau van de bond bij gelegenheid van het enige lijd terug herdachte zilveren bestaansfeest van de afdeling. Tot de aanwezigen behoorden onder meer de ere-voorzitter van de afdeling burgemeester P. v. d. Ven en de docent arts J. H. Druijff, welke laatste namens de afdeling de jubilarissen complimen teerde. Op de Maandag in hotel Kornman gehou den vergadéring van de Partij van de Ar beid afdeling Castricum, is de definitieve lijst van candidaten voor de gemeente raadsverkiezingen samengesteld. De lijst ziet er als volgt uit: 1. G. Meijer. 2. mevr. G. J. Jacobs-Wentink, 3. W. Buimer, 4. A. Jonker, 5. mevr. M. Wentink-Beusman, 6. D. A. v. d. Horst, 7. mevr. A. F. Ooster- man-Boersma, 8. L. Lagrand, 9. J. A. Keij- zer, 10. mejuffrouw A. C. Dallmeijer. De kleuterschool ..Marguette' houdt Woens dag 8 April een feestavond in het Marguette- theater. Er zal medewerking worden verleend door de mondaccordeonclub de Monicas, de Samoe. Hawaiïans en de heer C. Petersen, voordrachtkunstenaar. BINNENLAND De commandanten der militaire divi sies, tevens bevelhebbers in de militaire afdelingen, hebben de titel van territoriaal bevelhebber gekregen. Een nieuwe indeling van het land in militaire afdelingen is in voorbereiding. Een 17-jarig meisje uit Bussum. dat op het Stationsplein te Hilversum op de bus stond te wachten, voelde eensklaps een hevige pijn in haar benen. Een onbekende bleek haar met zwavelzuur te hebben be spoten, Haar mantel, jurk en kousen wer den onherstelbaar beschadigd. In opdracht van het Goois Natuur reservaat, zijn DUW-arbeiders bezig op de heide bij het kamp Crailoo vliegdennen af te branden. Tengevolge van de hevige wind sloegen de vonken echter over op de verder gelegen hei. Ruim zes hectaren waren ver brand voordat het brandweer en militaireu gelukte het vuur te doven. Van officiële zijde is thans bevestigd dat de Koningin en Prins Bernhard een officieel staatsbezoek op uitnodiging van de hoven van Noorwegen en Denemarken aan deze landen zullen brengen. Het bezoek aan Noorwegen zal gebracht worden van 6 tot 8 Mei, dat aan Denemarken van 19 tot 22 Mei. In het gezin L. SweronMeuienberg te Weert is voor de derde keer achtereen een tweeling geboren. Zes jaar geleden kwa men er twee meisjes, vier jaar geleden twee jongens en thans weer twee meisjes. Te Rotterdam is plotseling overleden ir: A. Viergever, hoofdarchitect van de ge meente Rotterdam en bekend décorontwer per. Hij ontwierp décors voor het Rotter dams Toneel en de Haagse Comedie. Ir. Viergever was 51 jaar. In Den Haag, op de hoek Alexander GogehvegJohan de Witlaan heeft de Suri naamse landsregering een groot pand aan gekocht, waarin de Surinaamse diensten in Nederland, het Surinaamse planbureau, de algemene vertegenwoordiging van Suriname en het Surinaamse commissariaat in Neder land, zijn geconcentreerd. Tot nu toe waren deze bureaux op verschillende punten in de stad gevestigd. HAARLEM EN OMGEVING Donderdag 2 April houdt de interker kelijke jeugdbeweging Youth for Christ, afdeling Haarlem, een jeugdrally in gebouw Jacobstraat 6. Spreker is reverend Walther Frank. De jongeren van de L.T.B. hielden gister avond in café „De Oranjeboom" hun laat ste bijeenkomst in dit seizoen. Nadat voorzitter C, Vendel de talrijke jongeren welkom had geheten was het woord aan de heer J. Tel, lid van het hoofd bestuur der L.T.B.die erop wees, dat de jongeren nog steeds niet zijn door drongen van het feit, dat er een overschot komt aan arbeidskrachten in de agrarische sector, aangezien in het plan IJmond-Noord de tuindersbedrijven belangrijk zijn inge krompen, Spreker gaf de jongeren de raad, tijdig om te schakelen, daar men indien dit wordt verzuimd, hiervan catastrophale ge volgen zal ondervinden. De mogelijkheid is in ruime mate aan wezig, om indien men voldoende wilskracht bezit, een omscholingscursus te gaan volgen. Tot besluit van deze avond was er gele genheid tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Het waren Dinsdagavond slechts enkele tientallen bezoekers, die naar het sfeer- rijke, oude kerkje der Nederlands Her vormde Gemeente gekomen waren om er te luisteren naar hetgeen een drietal musici te zeggen had in enige smaakvol gekozen werken, die geheel in stijl waren met de traditie, die de Lijdensweek met zich brengt. Tineke van Raalte, wier vol sopraange luid wij reeds eerder bij vroegere concer ten in dit gebouw, hebben mogen horen, zong expressief „Vom Kreuz und Trübsal" van Wockenfuss. Haar stem heeft belang rijk aan volume en kracht gewonnen en leent zich goed voor dit genre zang. Van Heinrich Schütz (Bach's gedurende lange tijd vrijwel vergeten voorganger) had zij twee geestelijke liederen gekozen, waarin het Bijbelwoord strikt objectief wordt weergegeven. De zangeres gaf er een ste vige, klare interpretatie van, die tevens het koele inhield, dat het werk van Schütz nu eenmaal met zich brengt. Ook Gerda Brands, de fluitiste, is voor de trouwe bezoekers aan deze uitvoeringen geen onbekende. Zij maakte met de ver tolking van een adagio van Bach een goede indruk. De componist maakte het de soliste niet gemakkelijk, maar zij bleek tegen deze moeilijkheid opgewassen te zijn. De veelzijdige middeleeuwse kunstenaar Leonardo da Vinei, zelf een knap fluitist, schreef enkele sonates voor dit instrument. Gerda Brands voerde zijn bekoorlijke so nate in D-dur met élan uit; een vlotte techniek, een edele toon en vooral in de vlugge passages een rake adembeheersing stempelen haar tot een musicienne, die zich terecht kan laten horen. De muzikale opvatting waarvan zij blijk gaf, heeft mede tot het welslagen van dit optreden bijge dragen. De drie Bachkoralen, die Adriaan Ver schoor speelde en welke in de Matthaus Passion zijn terug te vinden, waren wat de registratie betreft niet bijzonder har monieus getroffen. Twee Lijdensmeditaties van Pachelbel kregen de juiste kleuren, zoals wij dit van Verschoor gewend zijn. De samenstelling van het programma bood hem échter ditmaal meer gelegenheid te schitteren als begeleider der solisten. Dit is een métier, dat deze bekwame organist eveneens uitnemend verstaat, getuige zijn spel in Da Vinci's sonate en het fragment uit de Johannes Passie „Ich folge dir". A, J. VAN DER WEIJDEN. In de rampnacht sloegen in de Waalha ven te Rotterdam twee schepen los, die door de storm op de pieren werden gedre ven. Een van de sohepen, de „Capitaine G. Lacoley", werd enige tijd geleden in zijn element teruggebracht. Met man en macht wordt thans gewerkt om het 6153 b.r.t. me tende m.s. Cesare Battisti" van een rede rij in Venetië los Ie krijgen. Men is thans aan het wegspuiten van de grond onder het schip en volgens deze methode moet het schip nog een meter of dertig zakken. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich beraden over de vraag, op welke wijze het bedrijfsleven er toe kan bijdragen dat in ons land een feestdag zal worden gevierd van waarlijk nationaal karakter. De gedachten zijn daarbij uitge gaan naar de Koninginnedag. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal be vorderen, dat het bedrijfsleven dit jaar op 30 April een halve dag vrijaf zal geven en heeft het College van Rijksbemiddelaars verzocht, dit onder intrekking van de soortgelijke vergunning voor de vijfde Mei mogelijk te maken. De centrale werkge versorganisaties zullen bij hun leden krachtig aandringen op een algemene toe passing van de te verwachten vergunning van dit college. Naar de directie van de ZwedenAmeri. kalijn meedeelt, zal het vlaggeschip van deze maatschappij, de „Kungsholm" dat thans bij de N.V. Koninklijke Maatschappij Dc Schelde te Vlissingen in aanbouw is, in Juli zijn technische proeftocht maken. In 1951 werd met de bouw van de „Kungsholm" een begin gemaakt. Er trad daarna ernstige stagnatie in bij de levering der benodigde materialen. Als „De Schel de" erin slaagt, het schip begin October af te leveren, betekent dit, dat van de 16 maanden vertraging er zes zijn ingelopen. De „Kungsholm" werd op 18 October 1952 door Prinses Sybille van Zweden in Vlis singen te water gelaten. De „Carthage", die sinds 2 Februari op het strand voor Scheveningen ligt, is giste ren bij het weer wat meer dan normale hoge water 15 meter naar zee getrokken. Sleepboten komen er nog niet aan te pas. Het werk wordt geheel met lieren op bergingsankers v.erricht. Aagtekerk, 30 v. Aledaide n. Melbourne. Alkald, 30 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Alphacca, 30 v. Paranagua n. Santos. Alwaiki, 30 v. Santos. Appm'gedijk, 31 v. Golf v. Mexico te Rotterdam Aibireo, verm. 1 April v. Pto Alegre n. R'dam. Alphard, 30 te Rio Grande do Sul. Aliiati, 30 te Rio de Janeiro. Amsteidijk, 29 v. Rotterdam te New Orleans. Arkeldijk, 31 te Antwerpen. Alderamin, 31 v. Aden n. Salala. Arendskerk, 31 v. Antwerpen n. Hamburg. Aaidijk, 30 510 m. NO. Fayal. Agamemnon, 30 v. Pto Cabello 31 Maracaibo verwacht. Aiblasserdijk, 30 150 m. O.ZO. St. Maria. Alchiba, pass. 30 Kp. La Hague. Almdijk, 30 v. Tampico te Motoile. Amstelkroom 30 120 m. O.ZO. Aden. Amstelpark, 30 160 m. ZW. Kp. Race. Arnedijk, 30 180 m. Z.ZO. Kp. Sable. Arundo, 30 nog te Koewait. Averdijk, 30 340 m. NO. Flores. Bolssevain. 30 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Bonaire, 30 350 m. ZW. Flores n. Barbados. Boskoop, 31 te Curasao. Breda, 30 v. Salavery n. Paita. Billiton, 27 v. Vancouver te Victoria. Baarn, 31 v. Rotterdam .te Amsterdam. Borneo, 1 April v. Indonesië te IJmuiden verw. Caltex Leiden, pass. 30 Kp. de Gata. Caltex Nederland, 30 Ouessant gepass. Ceram, 331 Suez verwacht. Chama, 31 Pladju verwacht. Cistula, 31 v. Manilla te Balikpapan. Cronen'burgh, 30 v. IJmuiden n. Onton. C'lavella, 30 160 m. W.NW. Oostpunt Cuba. Delfshaven, 30 v. Montevideo n. Bahia. Delft, 30 620 m. N.NO. Sombrero eil. Duivendijk, 30 365 m. N.NO. Azoren. Edam, 29 te Baltimore. Eendracht, 30 ca. 22 u. v. Piraeus te Saloniki. Esso Amsterdam, 30 520 m. W.ZW. Flores. Friesland (SSM), 30 v. Setubal n. Rotterdam. Gouwe, 30 190 m. O.t.Z. Kp. Palmas. Graveland, 30 130 m. ZW. Lissabon. Hathor, pass. 30 Kp. St. Vincent. Haulerwijk, 30 v. Trinidad n. Rio Janeiro. Hecuba, pass. 30 Bahama's. Hermes, 30 v. Philadelphia 31 New York verw. Hector, 31 v. Amsterdam te Rotterdam. Helder, 30 v. Haiti n. Miami. Hera, 30 v. Cienfuegos via Antw. te A'dam. Helicon, 31 v. Maracaibo n. Bachaquero. Hydra, 30 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince Heelsum. 30 320 m. ZW. Fayal. Hestia, 20 130 m. Sombrero eil. Ittersum, pass. 30 Kp. St. Vincent. Java, 31 in Golf v. Aden n. Suez. Joh. v. Oldenbarnevelt, 31 15.30 u. v. Priok te Amsterdam verwacht. Kota Baroe, pass. 30 Kp. Bon n. Alexandria. Kota Inten, 30 v. Newport News te Tj. Priok. Laertes, 31 Suez verwacht. Langkoeas, 30 v. Pangkalpinarig n. Priok. Lekhaven, pass. 30 Jabalatar n. Aden.- Leuvekerk, 31 te Bombay. Luna, 31 v. Kopenhagen te Amsterdam. Larenberg, 30 180 m. NW. Finisterre. Leopold'skerk, 30 150 m. N.t.O. Finisterre. Lissekerk, 30 70 m. N.NW. Finisterre. Lombok. 30 250 m. Z. St. Helena. Lucita, 30 Sheerness verwacht. Madoera, 30 v. Portland n. Port Said. Malvina, 30 v. Miri n. Singapore. Meliskerk, 21 te Genua. Mentor, 30 v. Napels, n. Palermo. Maasdam, 30 v. Cohh. Maasland, 31 v. Rio Grande do Sul te Itajai. Mataram, pass. 29 Ceylon n. Penang. Merwede, 31 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico. Muiderkerk, 31 v. Aleppy ti. Cocin. Me tula 30 ten anker Sambupatch. Mirza, pass. 30 Kp. de Gata. Mitra, 30 260 m. O.t.N. Madeira. Musi, 30 v. Priok n. Sumatra. Nestor, 30 v. Georgetown n. Wageningen. Noordam, 31 v. New York te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 31 te Southampton. Omala, 30 v. Malta n. Piraeus. Orion, pass. 30 Kp. St. Vincent. Ondina, 30 510 m. NO. Barbados. Oranjefontein, 30 290 m. W.ZW. Walvishaai. Orestes, pass. 30 Mom Passage. Phrontis, 30 v. Soerabaja n. Makassar. Poseidon, pass. 30 Ouessant n. Barbados. Prins Fred Hendrik, 30 v. Rotterdam n. Chicago Prins Joh. Willem Friso, 30 v. Rotterdam naar Montreal. Prins Willem III, 30 v. Southampton n. Le Havre Prins Fred. Hendrik, pass. 30 Wight n. Montreal Prins Maurits. pass. 30 Start Point. Prins Philips Willem, 30 t.h.v. Oporto. Roepat, pass. 30 Suez n. Aden. Rijnkerk, 30 v. Antwerpen te Amsterdam. Rijnland, 30 Ouessant n. Kp. St. Vincent. Rafaela, 30 v. Bangkok n. Pladju. Riouw, 28 te New York. Salland, 31 te Montevideo. Sliedrecht, 30 Kp. Bon gepas. Sloterdijk, 31 te Vera Cruz. Stentor, 31 v. Antwerpen te Rotterdam. Schie, 31 v. Port of Spain te Pta Cardon. Stad Alkmaar, 30 v. Rotterdam te Galveston. Stad Maassluis, 1 April Narvik te Glasgow verw. Stad Maastricht. 1 April ca. 16 u. v. Huelva te Sluiskil verwacht. Stad Vlaardingen, 31 v. Vlaardingen te Narvik verwacht. Straat Makassar, 27 te Singapore. Saha-ng, 30 v. Pnompenh n. Singapore. Saidja, 31 Pladju verwacht. Samibas, 30 v. Blinjoe n. Singapore. Scherpend recht, 30 560 m. O. Paramaribo. Sommelsdijk, 30 770 m. W.t.Z. Flores. Stad Breda. 30 000 m. O. Kp. Race. Swartenhondt, 30 v. Soerabaja n. Makassar. Ternate, 30 v. Priok n. Tegal. Taria, 31 v. Kopenhagen te Rotterdam. Tomini, 30 v. London n. Rotterdam. Tero, vertr. 1 April v. Amsterdam n. O. Afrika. Telamon, 30 v. Kingston n. Ponce. Tara, 30 300 m. Z. Kp. Verdlsche eil. Thalatta, 30 160 m. NO. Finlstene. Tiberius, 30 400 m. ZO. Bermuda. Tjibantjet, 31 te Yokohama verw. TjitjaQengka, 30 160 m. ZO. Kp. Frio. Waal, 30 v. Patras n. Katacalo. Waterman, 31 v. Rotterdam te Halifax. Westland, 31 te Santos. Willemstad, pass. 31 Azpren n. Engelano Winterswijk, pass. 31 Oostpunt Cuba. Weltevreden, 30 v. Suez n. Port Said. Wonosari. 1 April Manilla verw.' IJsel, pass. 30 Kanaal eil. Zeeland (KRL) 27 v. New Orleans n. Houston. Zuiderkruis, 2 3.30 u. IJmuiden verwacht. Zonnewijk, 30 600 m. St. Helena- c Fikse prijs. Ondanks een slap scheep je vis besomde de Johannes Polderman gisteren f 17.000 voor een dertien-daagse reis. Toters weer overbodig. Zelfs de haring, bracht het gisteren nog tot f 12 a f 13 per kist; de toters echter bleven regel matig over voor een roemloos einde in de vismeelfabriek. Vangsten De gedetailleerde vangsten van de schepen zijn: Maria van Hattum 170 kisten schelvis, 30 koolvis, 460 ma kreel, 70 wijting en 500 stuks kabeljauw. Schoorl 60 kisten wijting, 35 kool, 600 ma kreel, 25 wijting en 10 diversen, Antje 15 schol en tarbot, 90 makreel, 30 diversen en 930 stuks kabeljauw, Vikingbank 30 kisten schelvis, 80 gul en koolvis, 25 radio, 240 makreel, 35 haring, 250 wijting open, 50 wijting dicht en 150 stuks kabeljauwen, de IJM 209 C. Buys) met 5 kisten schol, 25 schelvis, 15 gul, 15 makreel en 200 stuks kabeljauwen. Liever francs. De O 275 heeft de francs verkozen boven de guldens door gistermiddag laat op te stomen naar Oos tende. Loggerreisjes. De HD 125 en de KW 123, die na een korte weekreis Dinsdag als enige loggeraanvoerders aan de markt kwamen, konden door de hoge prijzen res pectievelijk besommingen halen van f 3537 en f 6500. Nieuwe kracht. Sinds geruime tijd wordt de „Pietertje" van de rederij Slot al aan de afslag gemist. Vooral nu de plat en fijnvisaanvoeren schraal zijn valt dit gemis dubbel op. De oorzaak is, dat in Den Helder het Slotje een grondige revisie beurt krijgt. Over een week hoopt men echter weer aan de visserij deel te kunnen nemen. Repareren. De Hollandse coaster Vi tesse onderbrak Dinsdag de reis om IJmui den aan te doen voor het laten nazien van de motor, die mankementen vertoonde. Vikingbank binnen. Met twee man den in de mast, ten teken van „ik ben stuurloos'" is de trawler „Vikingbank" IJM 183 gistermiddag om kwart voor drie met assistentie van de sleepboot Triton de Vissershaven binnengelopen. Wanneer het schip vandaag is gelost zal het manke ment in de machinekamer - een kromge trokken zuigerstang - worden hersteld. Kleine aanvoer in Urk. De lijnaal- of beugvisserij was vorige week van wei nig betekenis. De vangsten waren zo ge ring, dat er nog geen lijnaal werd aange voerd. Met de fuikaalvisserij werd het iets gunstiger. Een der fuikers voerde ruim 100 pond aan, voor de prijs van f 1-f 1,08 per pond. Ook was de vangst van spiering ge ring. De prijs was 24 tot 27 cent per pond. Nest bracht f 2,19 tot f 2,48 per bak van 37 kg op. De besommingen van de fui kers waren van f 70 tot f 150 per fuiker. Door ongeveer vijftien vaartuigen werd bliek aangevoerd, tegen de prijs van f 3 per bak. Enkele vaartuigen voerden Noordzeevis aan, die werd verhandeld voor 10 tot 60 cent per pond. De verdien sten van de Noordzeevissers waren wegens de lage prijzen van de vis niet hoog. Veel al leverde de schol de vastgestelde prijzen niet op. De vorige week (23 tot en met 28 Maart) werd aangevoerd: 267 pond fuik aal, 224 pond spiering, 3198 pond Noord zeevis, 801/2 bak nest en 820 bak bliek. De totale omzet bedroeg f 3305,62. Marktprijzen. Heilbot 3,65-3,60, gr. tong 2,16-2,15, gr.m. tong 2,28-2,25, kl.m. tong 2.47-2,43, kl. tong I 2,22-2,14, kl. tong II 1,80-1,78, tarbot I 2,35-2,00 per 1 kg. Tarbot II 82, tongschar 75-68, schartong 37, gr.m. schol 48, kl.m. schol 57, kl. schol I 37, kl. schol II 27-14, schar 22-17, v. ha ring 16-12, makreel 14,50-12, gr. schelvis 51, gr.m. schelvis 56, kl.m. schelvis 61-60, kl. schelvis I 61-57, kl. schelvis II 46-9, wijting 25-9, gr. gul 49, midd. gul 49, kl. gul 35, poontjes 16-15 per 50 kg. Gr. ka beljauw 176-86, gr. koolvis zw. 75-62, gr. leng 112 per 125 kg. Marktaanvoer. 30 kisten tong en tar bot, 1 kist heilbot, 11 kisten tongschar en schartong, 78 schol, 24 schar, 314 haring, 507 makreel, 54 schelvis, 92 wijting, 117 kabeljauw en gul, 3 leng, 10 poon, 24 kool vis, 15 diversen, totaal 1280 kisten. KLEINE VAART Altoergen, pas. 30 Wight. Asuncion. 30 v. Hull te Goole. Algarve, verm. 31 v. Gent n. Belfast. Att. 30 v. Avonmouth te Port Talbot. Actinia, 31 v. Loriënt naar Par. Bab-T, 28 v. Barcelona naar Cork. Barracuda, 30 v. d. Tyne n. Amsterdam. Beekbergen, 29 v. Teignmouth te Genua. Brem, 31 v. Bilbao te Vlaardingen verw Bernisse, 30 v. Antwerpen te Sables d'Olonne Betty Anne, 29 te Stavanger. Bill, 30 v. Barry n. Sluiskil. Carpo, 30 -v. Cardiff naar Rotterdam. Cateli, pass. 30 Gibraltar. Citadel, 31 v. Hauigesund te Aalborg. Confiance. 31 v. Bremerhaven n. Bremen. Cornelia b II, verm. 31 v. Rotterdam n. Antw. Calarad, 30 v. Ballina n. Preston. Daje Bohmer, 30 v. Marseille te Casablanca Deneb, 30 v. Whitehaven te Eilesmereport. Depa, 30 v. Esbjerg naar Bremen. Doliard, 30 v. Esbjerg n. Dieppe. Domburgh, 29 v. Rotterdam te Casablanca. Douro, 30 v. Algiers n. O ran. Daviena Goekoop, 30 v. Plymouth te Roscoff. Eljo, 30 v. Sligo n. Antwerpen. Elsenburhg, 31 v. Casablanca te Rouaan. Emergo, 31 bij Cuxhaven. E'Vertsen, 30 v. Galway n. Par. Frejo, 30 v. Gent te Narvik. Gaasterland, 30 v. Hanlingen te Leith. Hada, 30 v. Agadir naar Safi. Harold, 29 v. Manchester te Reykjavik. Hast I, 30 v. Liverpool. Hast IV, 30 v. Hull naar Parijs. Hast V, 31 v. Wisbech n. Guernsey. Hartel, pass. 31 Goeree. Henrica, 30 v. Belfast te Manchester. Hoflaan, 31 v. Torn ay Charente n. Bordeaux. Helvetia, 30 v. Berwick n. Oostende. Houtman, 30 v. Caen n. IJmuiden. Hongkind, 31 ca. 18.30 u. aan de Hoek van Holland verwacht. Import, 30 te Oporto. Joost, 28 te Lissabon v. Partington Jakob Oorburg, 30 v. Londen te Marseille. Jan Kreumer, 31 v. Delfzijl n. Londen. Josef Swenden, pas. 30 Ouessant. Keyser, 30 v. Requejada te Calais. Merak, 5 April v. Montevideo te Londen verw. Mypuck, 31 v. Bergen te Warnemuende. May Mere, 30 v. Wismar n. Hamburg. May Star, 31 v. Wicklow te Teignmouth verw. Midas, 30 v. Catania n. Tunis. Noorderhaven, 31 v. Vlissir.gen te Dieppe verw. Noordla dn,28 v. Bordeaux te Dublin. Nijenburgh, 30 v. Rotterdam te Middlesboro. Nieuwland, 30 v. Roterdam te Grangemouth. Ponza, 28 te Santander v. Londen. President Roosevelt, verm. 31 v. Rotterdam n. Amsterdam. Robert, 31 bij Cuxhaven. Re,ma, 31 v. Londen te Roscoff. Soemba, 31 v. Vlaardingen te Londonderry verw. Tilly, 29 te Portsmouth v. Roscoff. Twee Gebroeders, 31 v. Bordeaux n. Lissabon. Tyro, 31 v. Vlissingen te IJmuiden. Ton., 30 v. Manchester te Lissabon. Toos, 30 v. Struer n. Esbjerg. Vecht, 30 v. Middlesboro n. Newcastle. Vlndicat Atque Polit, 31 v. Stettin n. Grange mouth. Viler, 30 v. Oporto te Antwerpen. Volharding, 30 v. Bordeaux te Fedala. Westlaan, 30 v. Hamburg n. Rotterdam. Westpolder, 1 April v. Antw. te Lissabon verw Westerschelde, 30 v. Hull te Goole. Zwerver, 30 v. Dover n. Middlesboro. SLEEP VAART Loire, 30 90 m. Z. Kreta. Noordzee, 29 v- Rotterdam te Marseille. Walcheren, 27 te en van Ceuta,

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10