Overeenstemming bij Grote Vijf over opvolger van Trygve Lie China presenteert voorstel voor vrede in Korea aan UNO Prijzen voor industriekolen zullen stijgen Weerbericht Massamoord De Zweed Hammarskjoeld door Veiligheidsraad voorgedragen Aantal watersnood- slachtoffers nu 1783 Indonesië en Zweden genoemd als neutrale as y I-stat en Het woord is aan... Voor huisbrandgebruikers gaan alleen de prijzen voor de beste anthraciet omhoog Vierlanden contact over Duitsland Wysjinski goedgeluimd Voor Nationale Rampenfonds Christie in staat van beschuldiging gesteld Kans op buien Officieus Russisch aanbod 67e JAARGAN€ No 224 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG i APRIL 1953 IJmuider Courant velseb Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 71 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op7,on-enFeestdagen. Abonnement per week 4' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN WEEK na de ontdekking van vier vrouwenlijken in een benedenhuis op Ril- lington Place, Notting Hill, West-Londen, heeft de Engelse politie de laatste bewoner van dat huis aangehouden. Hij heet John Reginald Christie, is 55 jaar oud en van beroep kantoorbediende. Een van de vier lijken is dat van zijn vrouw, die tien jaar jonger was dan hij. De andere drie waren die van jongere vrouwen, allen onder de dertig. Men had ze inmiddels geïdentifi ceerd. In de laatste paar dagen had men behalve die vier lijken trouwens ook nog verspreide resten van twee of drie geraam tes gevonden: ten dele in een oude vuilnis bak, anderdeels door opgraving in het tuin tje. En men groef (en graaft) nog steeds ijverig door, terwijl intussen signalement en portret van John Reginald Christie zo wijd en zo veelvuldig in den lande ver spreid waren als maar mogelijk was en tal loze aanwijzingen nagespeurd werden van mensen, die meenden de gezochte ergens gezien te hebben. Politieverloven in het district Londen werden ingetrokken en het onderzoek toegespitst. Uit de gepubliceer de portretten bleek intussen wel, dat men zich gemakkelijk in de gezochte vergissen kon, want zij beeldden een geenszins op vallend type uit: een ietwat slordig geklede man van gemiddelde lengte, kaalhoofdig, met een onbeduidend gezicht. Zijn aan houding blijkt op de eenvoudigst-denkbare wijze te zijn geschied: te Putney, een dicht bevolkt stadsdeel aan de Theems, dat pas weer „in het nieuws" is geweest omdat de jaarlijkse Boat Race tussen Oxford en Cambridge daar pleegt te starten, is een politieagent hem tegengekomen en heeft hem prompt herkend. Christie heeft blijk baar niet gepoogd zich voor een ander uit te geven en is gedwee meegegaan. Het kon waarlijk niet gemakkelijker gaan, na al de spanning die er geweest is en al de onge rustheid omtrent mogelijke voortzetting van de moorden-reeks. Uit de wijze waar op de moorden gepleegd waren had men voorlopig afgeleid dat de dader een sadist, wellicht een krankzinnige moest zijn. Intussen staat nog geenszins vast dat Christie de dader is. Wel zijn de voorlopige aanwijzingen tegen hem sterk, omdat hij vijftien jaar lang dat huis bewoond heeft en zijn vrouw onder de slachtoffers is. Maar het voornaamste deel van het onder zoek moet nog plaatshebben en in Enge land wordt niemand, in welke omstandig heden ook, als dader aangeduid eer hij ver oordeeld is. Zodat de politie-autoriteiten dan ook alleen, in de gebruikelijke vorm, de opsporing en aanhouding van John Re ginald Christie hebben gelast „omdat zij menen dat hij kan helpen bij een on derzoek omtrent de vondst van vier lijken in een huis in Rillington Place". Een beklemmende omstandigheid in het geval-Christie is, dat hij anderhalf jaar ge leden als getuige is gehoord in een moord zaak tegen zekere Evans, die toen ter dood is veroordeeld en gehangen. Die moord was in hetzelfde huis gepleegd. Evans bleef tot het laatst toe hardnekkig ontkennen en hield vol dat de getuige Christie de dader was. Als dit achteraf waar zou blijken zou dus blijken dat toen een onherstelbare justitiële fout is begaan -a miscarriage of justice, heet dat in het Engels en dat zou de vele tegenstanders van de doodstraf opnieuw in hun streven sterken. Vrouwenmoordenaars, die een reeks moorden bedreven hadden, zijn in de laat ste tientallen jaren in verschillende landen voorgekomen. Het meest geruchtmakende geval was dat van Landru, die in April 1919 te Parijs gearresteerd werd. Het bleek dat deze beroeps-oplichter, die uiterlijk met zijn eigen vrouw en zoon een onop vallend bestaan leidde, de gewoonte had oude juffrouwen-met-spaarduitjes het hof te maken en haar huwelijksbeloften te doen. Hij lokte ze dan naar een eenzaam villaatje buiten Parijs, dat hij bezat, ver moordde daar zijn slachtoffers en ver brandde de lijken in een fornuis. Er werd zo weinig gevonden en het bleek zo moei lijk enig afdoend bewijs te vinden tegen Landru, die bovendien buitengemeen in telligent in zijn ontkennings-methoden was, dat men aan zijn schuld ging twijfe len. De tegen hem gevoerde instructie duurde meer dan anderhalf jaar. Er wer den meer dan vierhonderd mensen in ver hoord. Maar tenslotte vond men toch vol doende bewijs in de ongeveer de helft van de veertien hem ten laste gelegde moorden en hij stierf onder de guillotine. In dezelf de tijd werd de Amerikaanse vrouwen moordenaar Watson gegrepen en tot le venslange dwangarbeid veroordeeld. Wat son, die in verschillende staten achtentwin tig maal getrouwd was en zes van zijn vrouwen had vermoord, verklaarde „dat Landru geen gentleman was omdat hij zijn trouwbeloften niet was nagekomen", het geen een der Parijse dagbladen (in 1920) vermeldde onder de titel: „Le ^Landru américain méprise notre Landru" de Amerikaanse Landru veracht de onze. Merkwaardigerwijze bleek zowel de uiter lijke gelijkenis als de overeenkomst in lichaamsbouw en „levendige maar abnor male intelligentie" tussen de beide misda digers opvallend groot te zijn. Weinige jaren later werd de Duitse vrouwenmoor denaar Peter Kürten, die ook een reeks slachtoffers op zijn geweten had, te Düs- seldorf gegrepen en tenslotte ter dood ver oordeeld. Tijdens het vooronderzoek in die moordenreeks meldden ettelijke uit het lood geslagen lieden zich als „de dader aan: telkens bleek dat de zelf beschuldigers niets met de moorden uitstaande hadden. De lugubere Londense affaire is dus geenszins een nieuw verschijnsel: als ge val van fnassamoord sluit zij helaas ook aan bij „een reeks". R- p- NEW YORK (Reuter). Andrei Wysjinski is na zijn bezoek aan Moskou vandaag voor het eerst weer op het hoofd kwartier van de U.N.O. verschenen. Wysjinski scheen goedgeluimd en schud de de verslaggevers de hand voordat hij de zaal binnenging, waar de agendacom missie van de Assemblee zou vergaderen. Een verslaggever vroeg hem of hij er op zou aandringen, dat de Koreaanse kwestie weer op de agenda van de Assemblée wordt geplaatst met het oog op Tsjoe En Lai's voorstel. Wysjinski glimlachte en antwoordde: „De zaak is heel duidelijk". Gedurende de maand April zal Wysjins ki voorzitter zijn van de Veiligheidsraad. NEW YORK, (Reuter) De Veiligheids raad heeft besloten de Zweed Hammarsk joeld voor te dragen voor de post van secretaris-generaal van de UNO, aldus is Dinsdagavond te New York officieel be kendgemaakt, na een vergadering, die twee-en-een-half uur duurde. De Veiligheidsraad was plotseling bij eengeroepen, nadat de Grote Vijf (Enge land, Frankrijk, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en nationalistisch China) over eenstemming hadden bereikt over deze voordracht. De candidatuur van Ham marskjoeld was gesteld door Frankrijk. De voorzitter van de Veiligheidsraad, prof. Bokhari (Pakistan) deelde mede, dat de aanbeveling reeds is doorgezonden naar de voorzitter van de Algemene Vergade ring, Pearson, In de Veiligheidsraad wer den tien stemmen voor Hammarskjoeld uitgebracht. Een lid onthield zich van stemming. Men gelooft, dat nationalistisch China zich van stemming heeft onthouden, om dat Zweden een der landen is, die com munistisch China hebben erkend en omdat Zweden steeds pogingen om communis tisch China toe te laten tot de UNO heeft gesteund. Hammarskjoeld was, totdat hij twee weken geleden naar Zweden vertrok, waarnemend voorzitter van de Zweedse delegatie. Hij is een deskundige op eco nomisch gebied. Prof. Bokhari heeft Hammarskjoeld in middels telegrafisch meegedeeld, dat met het oog op het grote belang van deze post, in het bijzonder op het huidige ogenblik, de leden van de Veiligheidsraad hopen, dat hij de benoeming zal aanvaarden, als deze, naar zij hopen en geloven, binnenkort door de Algemene Vergadering zal worden ge daan. De aftredende secretaris-generaal, Trygve Lie, verklaarde, dat de Algemene Verga dering zeker de voordracht van de Vei ligheidsraad zal goedkeuren. Lachend gaf hij als commentaar op de benoeming: „Ik ben nu weer een vrij man". Het nieuws dat de grote mogendheden overeenstemming hebben bereikt over de opvolging van Trygve Lie wordt in kringen van de UNO toegejuicht als een belangrijk keerpunt in de koude oorlog. De beteke nis die aan het bericht over de overeen stemming van de grote mogendheden wordt gehecht, wordt nog vergroot door dat het onmiddellijk na het Chinese aan bod tot uitwisseling van krijgsgevangenen is gekomen. De meestè waarnemers zijn het erover eens, dat Wysjinski uit Moskou is terug gekomen met de opdracht zo spoe dig mogelijk tot overeenstemming met het Westen te komen. De impasse waarin de benoeming van een opvolger van Lie was geraakt, scheen zo diep dat men in zeer goed ingelichte kringen in de UNO sedert lang de hoop had opgegeven dat het Wes ten en de Sovjet-Unie het eens zouden worden. Het.feitdat.de grote mogendheden over eenstemming over de benoeming hadden bereikt, was een van de best bewaarde ge heimen uit de ...geschiedenis van de UNO. Het was zo'n verrassing, dat vele afge vaardigden het eerst niet wilden geloven. Een van de belangrijkste gevolgen van de overeenstemming over de benoeming van Hammarskjoeld is, dat voor het eerst sedert 1950 de Sovjet-Unie de secretaris generaal van de UNO weer zal erkennen. Secretaris-geenraal Lie was er zich goed van bewust welke de gevolgen waren van de Russische weigering hem te erkennen. Door af te treden hoopte hij de kansen op vrede te vergroten. Het was bekend, dat Frankrijk en Groot- Brittannië in de laatste weken graag een overeenstemming tussen de grote mogend heden over de benoeming van een nieuwe secretaris-generaal wilden bewerkstelligen. De Westelijke mogendheden beschouw den het van belang met het oog op de po litiek van de nieuwe regering in Moskou, dat de nieuwe secretaris-generaal een man zou zijn die het vertrouwen van Moskou zou genieten. Levensloop Hammarskjoeld is op 29 Juli 1905 in de Zweedse stëd Jonköping geboren. Hij behaalde graden in de rechtsweten schappen en de politieke economie aan de universiteit van Uppsala. In 1933 werd hij plaatsvervangend hoogleraar in de poli tieke economie aan de universiteit te Stockholm. Van 1936 tot 1945 was hij secretaris generaal van het Zweedse departement van Financiën. Hij was voorzitter van de raad van commissarissen van de Nationale Bank van Zweden (van 1941 tot 1948) en vice- voorzitter van de uitvoerende commissie van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking. In 1946 werd hij deskundige voor finan ciën met de rang van gezant bij het Zweedse departement van Buitenlandse Zaken en in 1950 minister van staat. De Zweed Hammarskjoeld die door de Veiligheidsraad is voorgedragen voor de post van secretaris-generaal van de UNO. Naar het Rode Kruis mededeelt, is se dert de laatste opgave, die 1751 slachtof fers vermeldde, het aantal slachtoffers van de watersnood gestegen tot 1783. Dit aantal is de laatste vier dagen stabiel ge bleven. Van deze 1783 slachtoffers staan er 633 te boek als vermist en waren er 1150 ge ïdentificeerd. Minstens vijftig personen zijn begraven, waarvan rhen de identiteit niet heeft kunnen vaststellen. Nog bijna iedere dag worden slachtoffers geborgen. vermist geïdentif. Noordholland 7 Zuidhollands vasteland Voorne-Putten Beierland Goeree-Overflakkee Schouwen-Duiveland Tholen Noord-Beveland Zuid-Beveland Walcheren Zeeuws-Vlaanderen Noordbrabant Als vermist worden beschouwd de per sonen die door de officiële instanties als omgekomen werden opgegeven, maar wier stoffelijk overschot nog niet is gevonden. De drie gemeenten, die wat het aantal slachtoffers betreft, het zwaarst getroffen zijn, zijn Oude Tonge (ruim 300), Nieu- werkerk (270) en Stavenisse (160). 23 4 23 28 111 161 318 360 159 25 143 6 43 3.9 71 5 12 19 235 633 1150 NEW YORK (Reuter). Lester Pearson, voorzitter van de Algemene Vergadering van de U.N.O. lieeft Dinsdag van premier Tsjoe En Lai van communistisch China een telegram ontvangen, dat het communisti sche aanbod op het punt van uitwisseling van krijgsgevangenen in Korea bevatte. Volgens een functionaris van de U.N.O. bevatte het telegram hetzelfde aanbod als Maandag door radio-Peking uitgezonden. De Chinese premier verzocht Pearson af schriften van het telegram toe te zenden aan alle U.N.O.-afgevaardigden, uitgezon derd die van nationalistisch China. De Indische afgevaardigde, Krisjna Me- non, verklaarde Dinsdag tegenover verslag gevers, dat zijn land wenst dat de vergade ring officieel nota zal nemen van het communistische voorstel. Lester Pearson deelde in een door de radio uitgezonden vraaggesprek mede, dat nog uitgemaakt moet worden of de onder handelingen over het nieuwe communisti sche aanbod in Korea moeten worden her vat of dat de Algemene Vergadering zich met deze kwestie dient in te laten. Pearson wilde het Chinese aanbod liever nog niet uitleggen als een teken dat de Chinezen hun standpunt betreffende de gedwongen repatriëring van de krijgsge vangenen hadden verlaten. Het Chinese voorstel zal nauwkeurig worden bestudeerd daar het een stap voor waarts lijkt vergeleken met de vorige standpunten van de Chinezen. Volgens Pearson zijn er nog enige ondui delijke punten in het Chinese voorstel. Er wordt niet in gezegd wat met een neutrale staat wordt bedoeld. Ook geeft het geen opheldering over wat met de krijgsgevan genen moet gebeuren, nadat zij onder toe zicht van die neutrale staat zijn gekomen. In de Noord-Koreaanse hoofdstad, Pjongjang, is een verklaring van de Noord- Koreaanse premier en opperbevelhebber, Kim II Soeng, uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het voorstel van Tsjoe En Lai voor regeling van de krijgsgevangenen- kwestie was uitgewerkt met medewerking van de Noord-Koreaanse regering, die dit voorstel geheel steunde. De neutrale staat In politieke kringen te Stockholm is Dinsdag verklaard, dat Zweden moeilijk „neen" zal kunnen zeggen op een verzoek van de U.N.O. om de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor niet-gerepatrieerde krijgsgevangenen totdat hun toekomst is geregeld. Zweden zou echter de voorwaar de stellen, dat de gevangenen in Korea blij ven en niet naar Zweden worden overge bracht. Genoemde kringen geloven, dat Zweden wel afgevaardigden naaV Korea zou willen sturen, doch niet genegen zou zijn, zware financiële lasten te dragen. Tenslotte zou Zweden wellicht kunnen eisen, dat nog een ander neutraal land mede de verantwoordelijkheid draagt. De door de Chinese volksrepubliek af- gelede verklaring heeft in de U.N.O. aan zienlijke beroering gewekt. In de wandelgangen van het gebouw van de U.N.O. werd Indonesië herhaaldelijk genoemd als het land, dat tot asyl zou kun nen dienen voor de krijgsgevangenen, die niet naar huis wensen terug te keren. De redenen, die hiervoor worden opge geven, zijn dat Indonesië een der- werke lijk neutrale landen is, betrekkelijk nabij Korea is gelegen en uit een eilandenrijk bestaat, hetgeen de bewaking der gevan genen die op een geïsolerd eiland zou den kunnen worden gehuisvest verge makkelijkt. Voorzichtigheid In Engeland ziet men in het algemeen in de communistische voorstellen een basis, waarop de bestandsbesprekingen zouden kunnen worden hervat. Men verwacht, dat heden de Britse regering in het Lagerhuis een verklaring zou afleggen. Naar in Washington verluidt, heeft pre sident Eisenhower Dinsdag de Chinese voorstellen met het hoogste Amerikaanse orgaan voor het opstellen van het defensie beleid, de nationale veiligheidsraad, be sproken. De houding in officiële kringen in Wash ington is er een van uiterste voorzichtig heid, gezien teleurstellingen in het ver leden. Bijna aangenaam Een officier van de Noordelijken over handigde Dinsdag vierduizend brieven van Britse krijgsgevangenen aan een Engelse collega in Panmoendjom. Deze laatste verklaarde, dat dit de groot ste hoeveelheid krijgsgevangenpost was, die ooit van de Noordelijken werd ontvan gen. Hij wees voorts op een „merkwaardige verandering" in de houding der Noorde lijken. ..Waar zij gewoonlijk zeer koel en formeel doen, waren zij nu gedurende korte tijd bijna aangenaam in de omgang", verklaarde hij. La Rochefoucauld: Men verveelt zich bijna altijd met mensen, in wier gezelschap het niet geoorloofd is zich te verve len. Bijdragen van Directie en personeel I. C. Haan 175,—; Rita Tabang Akan 7. Pers. j. J. v. K. 198,69; A. K. ƒ5,—; Dan cing H. K. B. ƒ21,—; 2 kabouters ƒ1,50; Dro gistenactie Verkoop Toiletine Huishoud beurs A'dam 126,J. B. N. Z. 50, Poppenkast Kleuterschool C. v. Noordenstr. ƒ250,—; W. W. ƒ3,Plaatjesverkoop Henk V. f4,80; E. J. f5.—; Marijke, en Janneke ƒ7.50; Cootje en Paula 1,50; 2e bijdrage Frans Halsschool f 62.80. Bovengenoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds over gemaakt. Voor de overstromingsramp in Atjeh ont vingen wij van A. K. f 5, LONDEN (A.F.P./Reuter) John Christie is in staat van beschuldiging ge steld naar aanleiding van de moord op zijn 54-jarige echtgenote Ethel. Hij zou heden voor de rechter ver schijnen. In de aanklacht staat, dat hij op of omstreeks 14 December zijn vrouw heeft gedood. Christie werd gisteren gearresteerd, toen hij naar werklieden keek, die op een hout schuit werkten. Drie agenten voegden zich bij agent Ledger, die hem had aangehou den. Zij bevalen hem zijn hoed af te nemen, waarna zij zijn gezicht nauwkeurig be keken. Vervolgens namen zij hem mee in een politie-auto. Later op de dag werd Christie met een politie-auto overgebracht naar de politie post van Notting Hill, nabij de plaats van de moorden. Hier werd hij opnieuw onder vraagd. Uit berichten blijkt, dat Christie de ge hele week zich niet meer dan slechts enkele kilometers van zijn huis heeft verwijderd, terwijl de politie overal naar hem zocht, 's Nachts sliep hij in leegstaande schuiten huizen langs de rivier of op banken. Het KNMI deelt mede: Het weer in ons land heeft de afgelopen dagen onder invloed gestaan van een de pressie ten Noord-Westen van Schotland. Deze storing voert aan haar Zuidflank met Westelijke winden koude polaire lucht via de Britse eilanden naar onze omgeving. Deze koude lucht is onstabiel van opbouw en bevat buien, afgewisseld door opkla ringen. Het laat zich aanzien, dat het buiige weer nog enige tijd zal aanhouden. Boven de bouwput van de Velscr tunnel zwaait een machtige kraan om het betonijzer naar beneden te laten zakken. In de put zelf zijn nu duidelijk de tunnelmoten te onderscheiden. Het dichtst bij de kraam (zie foto), ontstaat de spoorwegtunnel met dubbel spoor, verder naar achteren de verkeerstunnel. De verbruikersprijzen voor verschillende soorten kolen zullen tengevolge van de vaststelling van maximuinprijzen door de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal gemeenschap iets dalen. Dit heeft minister Zijlstra medegedeeld in de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van de heffingen ter egalisatie van kolenprijzen. Daartegenover zullen voor andere soor ten ten gevolge van de noodzakelijk geachte „De Sovjet-Unie zal het beleggen van een viermogendheden-conferentie over Duitsland en hereniging van dit land toe juichen," aldus schrijft het hoofd van de Russische controlecommissie in Berlijn, generaal Tsjoeikov, in het orgaan van de West-Duitse communistische partij „Freies Volk" (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage). Generaal Tsjoeikov schrijft verder: „Zo als u weet, heeft de Sovjet-Unie er in de jaren na de oorlog voortdurend naar ge streefd, een rechtvaardig vredesverdrag met Duitsland tot stand te brengen en een verenigde, onafhankelijke, democratische en vredelievende Duitse staat te stichten. De wens, welke tot uitdrukking wordt ge bracht in uw brieven aan de Sovjet-, Amerikaanse, Britse en Franse regeringen, dat een conferentie bijeen wordt geroepen ter voorbereiding van een vredesverdrag met Duitsland en de hereniging van het land, beantwoordt geheel en al aan het standpunt van de Sovjet-Unie in deze kwestie," aldus generaal Tsjoeikov. In een korte inleiding op deze brief zegt „Freies Volk", dat de Franse Hoge Com missaris Wirth reeds heeft medegedeeld, dat hij het aan hem gerichte schrijven aan de Franse regering heeft doorgezonden. De eerste indruk in kringen van de Brit se Hoge Commissie in Bonn was dat de brief van generaal Tsjoeikov „niets nieuws bevatte". Verklaard werd dat vertegen woordigers der „grote vier" in het afge lopen jaar te Parijs een conferentie heb ben gehouden, waarop geen overeenstem ming over een agenda kon worden bereikt. Dit werd gevolgd door een uitwisseling van nota's en „daarvan hebben wij er nog een tegoed." Men is in kringen der Britse Hoge Com missie in West-Dultsland van mening dat, indien de Sovjet-Russische regering een nieuwe viermogendheden-conferentie wenst, zij dit officieel aan de drie andere betrokken regeringen moet mededelen. Ook de burgemeester van West-Berlijn, professor Ernst Reuter, verklaarde Dinsdag te Bonn dat Tsjoeikovs brief „niets nieuws bevat". eerste aanpassing der prijzen verhogingen optreden. Totaal kan de last van deze wijzigingen in de kolenprijzen voor de industrie op ongeveer 15.9 millioen gulden worden ge schat; voor de huisbrandgebruikers be draagt de last slechts 2 'A millioen. De prijzen van de industriekolen ver tonen voor bepaalde soorten stijgingen tot 4.50 per ton en voor andere soorten 10 per ton. Gemiddeld stijgt de prijs van in dustriekolen met 2.9 procent. De stijging gaat voor geen enkele soort 7 procent te boven. Bij de huisbrandkolen gaat slechts de prijs van de eerste kwaliteit en super kwaliteit, anthraciet omhoog met 0,25 a 0.30 per hectoliter. Bij de eerste kwaliteit anthraciet gaan de parelnoten echter 0,20 per hectoliter omlaag. Bij de overige huis brandkolen dalen de parelnoten in de groep anthraciet in kwaliteit met 0,50 per hec toliter, de mijncokes 4 met 0,25 per hec toliter en de bruinkoolbriketten met 0,45 per 100 kilogram. Seizoenprijzen nu ook voor anthraciet Evenals vorig jaar zal een stelsel van seizoenprijzen gelden. Dit jaar is ook de anthraciet daarin opgenomen. Voor de Esskolen en eierbriketten geldt een voor jaarskorting van 0,65 en een zomerkor- ting van 0,50 per hectoliter ten opzichte van de winterprijzen. Voor cokes en anthraciet bedraagt de voorjaarskorting f 0,40 en de zomerkorting 0,20. De Nederlandse prijsregeling der mijnen komt hierdoor te vervallen. De minister verklaart dat de betekenis van de prijsver- anderingen voor de particuliere verbruikers vrijwel is te verwaarlozen, omdat de in voering van de zomerprijzen voor anthra ciet een voldoende tegenwicht vormt. De mededelingen van minister Zijlstra zijn wel op de valreep gekomen, op 31 Maart, want de wet, welke op de egali satie betrekking heeft moest vóór 1 April het Staatsblad bereiken. De Eerste Kamer keurde haar gisteravond om halfelf goed. ^XXIOOCOCOCOCOOOCOOOCXJOOOOOOOOO ZUIDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Meest matige Zuidelijke wind. Iets hogere temperaturen dan vandaag. 2 April Zon op 6.14 uur, onder 19.15 uur. Maan op 23.18 uur, onder 6.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 1 April Hoog water: 4.51 en 17.04 uur. Laag water: 0.37 en 12.56 nur Donderdag 2 April Hoog water: 5.19 en 17.35 uur. Laag water: 1.05 en 13.26 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1