Scherpe critiek van KVP en VVD op prof. Gerretson orcam ien De 5000e die mm pijn Zwitsaletten is zware PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws tvs J AUTO-RADIO Pleidooi van prof. Anema voor versterking van de UNO De radio geeft Donderdag t mfiFïd Economische gevolgen van ontspanning UIT ANDERE BLADEN id het zo WOENSDAG 1 APRIL 1953 EERSTE KAMER staat alsn paal boven water... Jfy MBB .OPEND Herdenking der gevallenen op 9 Mei H. J. MAERTENS N.V. Evert Vermeer nam prof. Gielen „op de korrel" Vrees voor crisis overdreven Huurverhoging Dr. A. Winsemius treedt uit overheidsdienst Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Kerkelijk Nieuws De waarheid over het ei J ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken was de gereserveerde tribune stampvol met ambtenaren van dat departement. Er zijn er, naar de mening van mr.Wen- delaar (VVD) veel te veel. Hij vroeg zich af, of wij wel vijftien ambassadeurs in het buitenland nodig hebben. Wat de zes tiende ambassadeur, honoris causa, Prins Bernhard, betreft, diens opkomen voor onze belangen in den vreemde is boven alle lof verheven, maar jammer genoeg schijnt men hier lang niet steeds voldoende profijt te trekken van 't uitstekende voorbereidende werk van deze bijzondere ambassadeur, al dus de heer Wendelaar. Achter de ministerstafel zaten met minis ter Kernkamp de West kwam weer ter sprake de tweelingen" van Buitenland se Zaken, de ministers Beyen en Luns. Evenmin als mr. Wendelaar zag prof. Anema (A.R.) de schaduwzijde van zulk een tweemanschap donker in. Kunnen twee zelfstandige staatslieden gezamenlijk een beleid voeren zonder het te schaden Geenszins is tot dusverre de onmogelijkheid hiervan gebleken; ook bij prof. Beau fort (KVP) en zijn fractie bestond tegen deze figuur geen principieel bezwaar. Alles te samen genomen meende hij, dat de voordelen overwegend zijn. Hij betoogde, onder hoofdschudden van prof. Gerretson (C.H.), dat deze ten onrechte in zijn nota over dat ministeriële tweelingschap ge ïnsinueerd had, dat hier partijpolitiek het van het landsbelang had gewonnen. Terugkerend tot het betoog van mr. Wen delaar zij vermeld, dat deze senator de aandacht vestigde op aanwijzingen omtrent de mogelijkheid, dat er wellicht in de hou ding van de Sovjet-Unie iets in goede rich ting aan het veranderen is. Natuurlijk blijft waakzaamheid geboden. Maar niets mag geschieden, waardoor de kans op interna- tinationale ontspanning te loor zou gaan. „Politieke éénwording zonder economi sche éénwording zou een slag in de lucht zijn." Aldus de woordvoerder van de VVD, die voorts nog een warm pleidooi voor de Benelux voerde. Evenzo deed prof. Anema voor de UNO, die wij, alleen reeds als poli tieke jaarbeurs, niet moeten noch kunnen missen. Met warme belangstelling, ernstige plichtsbetrachting en onverdroten toewij ding hebben wij blijmoedig de taak te ver vullen (en gelukkig wil de regering daar toe al het hare doen) te werken voor en aan de uitbouw van de UNO als vredes organisatie. ADVERTENTIE 8:.'l -4 DOUWE i 1 EGBERTS j ORCAM I 1 SUPERIOR DARK j SHAG TOBACCO HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Hoog mis. 9.45 Platen. 9.55 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Promenade-orkest en solist. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Zang en piano. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Viool en piano. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Cello en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Gronings program ma. 18.00 Pianotrio. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvra gen en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen. 22.00 Radiojournaal. 20.20 Bas, hobo en orgel. 21.00 Een zendingsveld in eigen land, klank beeld. 21.40 Radio Philharmonisch Orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Vocaal ensemble. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7 15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroepkoor. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamer orkest. 11.45 Voordracht. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen en platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie, hoorspel. 14.40 Sopraan cn piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Van Pepita's en Mantilla's. 16.30 Orgel en piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Pla ten. 17.45 Regeringsuitzending: „Langs H.B.S. en Lyceum in Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Repor tage of platen. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafelparlemcnt. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.15 De oversten deze wereld, hoorspel. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.35 Platen. 22.50 De vrouw in gezin, Maatschappij en Staat. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Platen. 23.40—24.00 7ang en orgel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Kamermuziek. 12.20 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.45 Symphonie-orkest, koren en soliste. 14.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17 10 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 dankbeeld. 20.30 Platen. 21.00 Voor de -ouw. 21.45 Verzoekorogramma. 22.00 "'euws 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Engelse litteratuur- gesviaiedenis. (Op 224, 49 en 42 m). Prof. Beaufort nam prof. Gerretson ge ducht onder handen wegens diens voort durende pogingen de kwestie inzake het zelfbeschikkingsrecht van de West te be lichten op een wijze die in strijd is met de feiten. Van een geheime overeenkomst is hier geen sprake en het ging er alleen om de vastgelopen wagen weer .op gang te brengen. Maar de C.H.-senator is er op uit de atmosfeer te vergiftigen, zei prof. Beau fort, die de manier waarop prof. Gerretson zich in 's lands vergaderzaal uitte over de ministers, bedenkelijk noemde. Prof. Beau fort stelde er prijs op namens zijn fractie vertrouwen in de persoon, het karakter en het beleid van minister Kernkamp uit te spreken. Wat de bewindslieden van Buiten landse Zaken betreft, herinnerde hij aan het tot Jozef gesproken woord (minister Luns, die deze voornaam draagt, nam het goed op): „Word niet toornig op uw weg." Al het mogelijke dient men te doen tot oplossing van het vluchtelingenvraagstuk, zei prof. Beaufort, daarbij herinnerend aan de jongste brief van de Koningin aan presi dent Eisenhower. Ook prof. Molenaar (WD) had een appeltje te schillen met prof. Gerretson wegens diens strijdmethode, zowel in als buiten het parlement. De C.H.-afgevaardig de kreeg te horen dat hij van verval van het parlement had gewaagd in woorden, destijds door een NSB-Kamerlid gebezigd. De heer Reyers (C.H.) kwam op voor de Ambonezen. Hij deed een beroep op minister Luns aandacht aan hun rechten te schenken. M r. Sassen (KVP), die zich bezig hield met Europese integratie, zou gaarne van de regering vernemen, dat zij met hem van mening is, dat politieke integratie niet moet leiden tot een politieke eenheidsstaat. Voorts legde hij minister Beyen de gewe tensvraag voor of de bewindsman inzake het ontwerp van Straatsburg betreffende een Europese gemeenschap de geestdrift van Spaak deelt, dan wel met Bidault met voorbehoud tegenover het ontwerp staat. Gaarne wilde deze senator verder weten of de regering de opvatting koestert, dat de Franse protocollen geen wezenlijke ver andering brengen in het verdrag van de Europese Defensiegemeenschap. Nuttige verbindingen tussen E.D.G. en verdrag van Brussel verdienden aanbeveling. Hoe zit het met de commando-regeling in NAVO- verband en hoe is het gesteld met een be paald commando dat, volgens verschillende persberichten, Maarschalk Juin zou krijgen? Mr. Sassen betwijfelde tenslotte of er in voldoende mate van Europese economische integratie sprake kon zijn, als we met Be nelux niet eerst op de goede weg, op die van het politieke vlak, komen „Het moet niet blijven steken in het rulle zand van houten meubelen en kunstzijden dames ondergoed." Het probleem van de Rijn- Scheldeverbinding moge de regering, met inzicht in de nationale zijde van dit vraag- siuk, met wijsheid oplossen. Een parlemen tair Benelux-orgaan en tenslotte zekere doortastendheid in de Benelux-kwestie kwamen mede op het verlanglijstje van deze senator voor. De heer G e u g j e s (CPN) betoogde dat West-Duitsland door middel van de Euro pese Defensiegemeenschap oppermacht zal krijgen, hetgeen de ministers ten onrechte ontkennen. De Amerikanen willen van Duitsland een tweedp Korea maken. Vol gens hem hadden de ministers Beyen en Luns door ondertekening van het E.D.G.- verdrag hun eed op de Grondwet geschon den en moesten zij voor de Hoge Raad terecht staan. Op een voor de Eerste Kamer ongekend laat uur kwam prof. Schermerhoorn (P. v. d. A.) aan het woord. Na betoogd te hebben dat er heel wat sinds 1945 in de wereld veranderd is zei hij, dat de natio nale souvereiniteit door de feiten een eni germate „overleefd" begrip geworden is en door de lotsverbondenheid der volken ver zwakt. Integratie moet er komen, omdat het een historische noodzakelijkheid is. Wij hebben plannen te maken met het oog op de ont wikkeling der dingen op lange termijn. Het besef van de noodzaak om gelijktijdig de functionele en federale weg in te slaan is gelukkig bij de regering aanwezig. Over de spanningen in het Midden-Oos tten, zei prof .Schermerhorn, het noodzake lijk te achten dat wij daar penetreren. Dat Tunis louter een interne aangelegenheid zou zijn ontkende prof. Schermerhorn. Waar inbreuk op de mensenrechten plaats vindt, moet de UNO het recht hebben tus senbeide te komen. In dit opzicht prees hij de door onze afgevaardigde ter algemene vergadering, dr. Patijn, uitgesproken rede ten aanzien van wat er gebeurt in Zuid- Afrika. Hij vroeg zich voorts af, waarom nu juist Nederland de belangen van Israel te Moskou moest behartigen. Tot besluit brak prof. Schermerhorn nog een lans voor meer geld voor de internationale technische hulp. a n ju MOTOR V"-' Weer tocht naar Erebegraafplaats De Ex-Politieke Gevangenen en Gijze laars uit de jaren 1940'45 zullen dit jaar, in plaats van op 10 Mei, welke datum op Zondag valt, op Zaterdag 9 Mei de gevalle nen herdenken op de Nationale Erebe graafplaats te Bloemendaal. Het aanvangs- uur is gesteld op 2.30 uur. De deelnemers (-sters) worden om 1.45 uur met bussen vanaf het station Haarlem tot de Water toren aan de Zeeweg vervoerd. Aldaar wordt de stoet onder leiding van hoofd inspecteur H. Meinema opgesteld, om te zamen naar de Begraafplaats te gaan. Op de Erebegraafplaats zal gezongen worden door het Doopsgezinde Zangkoor te Haarlem, tezamen met het Jeruzalem- koor uit Amsterdam onder leiding van de dirigent Hans.de Jong. Het Haarlemse Politie Muziekkorps on der leiding van de dirigent M. Adam ver zorgt de muzikale omlijsting. De spekers, die een kort woord ter nage dachtenis van de gevallen zullen spreken zijn mr. G. Ch. Aalders, voorzitter N.V. E.P.G. en kapelaan H. J. M. Stoelinga uit Leiden. Na afloop blijven de ingeschreven deel nemers (-sters) uit het land en Haarlem e.o. in réünie bijeen in de grote zaal van de Haarlemse Kegelbond terwijl des avonds de nagelaten betrekkingen met de Expogé-ers over twee restaurants verdeeld, het avondmaal zullen gebruiken. Het secretariaat is wederom gevestigd bij de heer K. J. van Kampen, Marnix- straat 44, Haarlem, terwijl de organisatie in haar geheel onder leiding staat van de heer K. R. van Staal, voorzitter der afd. Haarlem. ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Hoogleraar wenst zich voor V AR A-microfoon te verweren Prof. dr. Jos J. Gielen, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en thans hoogleraar te Nijmegen, gevoelt zich gegriefd door de aanval, die het Kamerlid E. Vermeer op 25 Maart in zijn VARA rubriek „op de Korrel", tegen hem heeft gericht. In een telegram aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft prof. Gielen tegen deze gang van zaken geprotesteerd. Prof. Gielen wil voor- de VARA-micro- foon het recht van wederwoord. Reeds is met de adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen, mr. Ph. de Vries, een be spreking over deze aangelegenheid gehou den. Prof. Gielen heeft in het Limburgs Dag blad van 19 Februari een artikel geschre ven over het humanisme. Daarin schreef hij: „Daarom ook kan dr. Van Praag in het boek „Modern Humanisme" stellen, dat het soms noodzakelijk kan zijn, om te gen het ethische beginsel te zondigen. Met name kan men zijn toevlucht nemen tot leugen en bedrog. Ieder bepale voor zijn eigen geweten, hoever hij gaan kan". In zijn radiopraatje van 25 Maart zei de heer Vermeer dat dr. v. Praag in zijn boek de opvattingen van wijlen Herman Gorter over moraal en ethiek behandelt. In een boekje „Klassemoraal", uitgegeven in 1920, heeft Gorter zekere Marxistische opvattin gen inzake de ethiek verdedigd en dr. Van Praag keert zich juist tegen de opvatting, alsof leugen en bedrog en ontrouw goed kunnen zijn, als zij in de klassestrijd nood zakelijk blijken. De zin: „Ieder 'bepale voor zijn eigen geweten, hoever hij gaan kan", slaat op het vraagstuk van het ve getarisme, dat dr. Van Praag in datzelfde boek even aanstipt. „Prof. Gielen plakt deze zin rustig achter de zin: „Men kan zijn toevlucht nemen tot leugen en bedrog" en hij probeert op deze wijze het humanis me te bestrijden. Tegen de humanisten in ons iand is blijkbaar alles geoorloofd, ook de leugen en het bedrog", zo zei de heer Vermeer. De VARA heeft intussen prof. Gielen voorgesteld een speciale uitzending aan dit meningsverschil te wijden. Het voorstel hield in dat de heer Vermeer zijn tekst van 25 Maart zou herhalen, waarna prof. Gielen zou antwoorden. Daarop zou dan een commentaar van dr. Van Praag, voor zitter van het Humanistische Verbond, (Van onze correspondent in Brussel) De koloniale effecten en de metaal-aan delen leden gisteren ter beurze van Brus sel verliezen van 5 tot 10 procent als ge volg van de vooruitzichten op een spoedig einde van de oorlog in Korea. Het zijn dus de bij de herbewapening betrokken effec ten, die het zwaarst door de rush van ver kooporders werden getroffen. Men is thans in zakenkringen ongerust over de verdere ontwikkeling van de prijzen op de grond stofmarkten en over de omvang van de industriële productie. Wanneer de vrede „uitbarst" zal men voor zware aanpassings problemen komen te staan. Op het ogenblik rekent de industrie van de N.A.V.O.-landen over het jaar 1952 1953 nog op een bedrag voor militaire or ders van 631/2 milliard dollar. Dit bedrag maakt in vele landen een politiek van vol ledige werkgelegenheid mogelijk. Maar als het N.A.V.O.-program in sterke mate zou worden vertraagd, zou plotseling het schrikbeeld van werkloosheid en crisis kunnen oprijzen. In de kringen van de Brusselse regering zeide men, dat er van een vertraging van het tempo der N.A.V.O.-herbewapening geen sprake kan zijn, zolang er werkelijk geen behoorlijk evenwicht tussen de strijd machten van het Westen en het Oosten tot stand is gebracht. Deze herbewapening moet doorgaan, ook wanneer de Sovjets over een vredesverdrag met Duitsland en Oostenrijk zouden willen onderhandelen. Bovendien zou een crisis die men al dan niet een „gematigde depressie" zou kunnen noemen niet dezelfde catastrofale weer slag hebben als in de jaren om 1929 toen men zware fouten had begaan. In enkele opmerkingen over de voorge stelde huurverhoging wordt in De On derneming, het orgaan van het Cen traal Sociaal Werkgevers-Verbond, ernstige teleurstelling uitgesproken over het uitstel tot 1 Januari 1954 en over het feit dat het voorstel niet onbelangrijk beneden het ad vies van de Sociaal-Economische Raad blijft. „Uit deze huurverhoging blijkt een tekortschieten op het punt van een doel treffend en vooral rechtvaardig regerings beleid ten aanzien van de woningbouw en ten aanzien van diegenen die woningen ex ploiteren", zo zegt het blad. Dat het technisch niet mogelijk was, vóór 1 Juli als ingangsdatum de nodige maatregelen te treffen komt het orgaan weinig aannemelijk voor. Wanneer immers, zo,zegt het, de noden van politiek machti ger groepen in het geding zijn, weet men altijd wel voorzieningen snel genoeg tot stand te brengen. Voor onze volksvertegenwoordiging ziet het orgaan „vóór 1 Januari als taak tot een rechtvaardiger en doeltreffender be sluit te komen dat stellig meer in de liin van het advies van de S.E.R. dient te ziin gelegen. Van primair belang is een sneller optrekken van het huurpeil voor het voor oorlogse woningbezit dan bliikens het voor stel door de regering wordt voorgestaan. Alleen zulk een activer huurpolitiek zal de particuliere woningbouw en het onderhoud van de bestaande woningen de nodige sti mulans kunnen geven. Om (in étappes) een huurpeil te bereiken van ca 200 a 250 pet. ver hiervan af zal het evenwichts- peil toch zeker niet komen te liggen zal men bij een eventuele compensatie voor werknemers nog een aanmerkelijke loons verhoging moeten geven. Het doorlopen van deze phase in de Nederlandse loon politiek zal niet te lang mogen worden uit gesteld." ADVERTENTIE Geëvacueerde huisdieren uit het rampgebied, die door de Haarlemse Dierenbescher ming bij dierenvrienden in Haarlem waren ondergebracht, gaan nu weer naar hun huis terug. Het eerste transport vertrok in de vroege morgen van 1 April naar Middelharnis. Dr. A. Winsemius, directeur-generaal voor de industrialisatie, heeft per 1 Juli ontslag uit zijn functie gevraagd. Hij zal adviseur worden van enige industriële on dernemingen. ADVERTENTIE Haarlem volgen met als slot een laatste woord van prof. Gielen. De Nijmeegse hoogleraar heeft de VARA echter doen weten dat hij op dit voorstel in deze vorm niet kan ingaan. Naar zijn mening wordt het debat in deze vorm te veel toegespitst op één zin. Hij wil wel voor de VARA-microfocn spreken, maar da;n in een algemener vorm. Daarna heeft de VARA aan prof. Gielen voorgesteld vijf minuten het woord te voeren in de rubriek van de heer Vermeer „Op de Korrel" op een nog nader te bepalen datum. In prin cipe zou de heer Vermeer zich dan van alle commentaar onthouden. „Mochten de uitlatingen van de hoogleraar nopen tot enig commentaar, dan zou dit evenwel niet achterwege gelaten kunnen worden", zo heeft de VARA intussen al laten weten. Het laatste voorstel ligt thans ter tafel. 7. „Bekorrah, mijn horloge!", kreet Pat O'Nozel ontzet, terwijl hij zijn eigendom uit de druipende handen van de vis rukte, „dat vis is een zakkenroller!" „Interessant nietwaar?", glimlachte professor Botteble- ker, die met wetenschappelijke belangstel ling had toegekeken. „Interessant?!", grom de Pat, het horloge aan zijn oor houdend, „ik noem het Ergerlijk! Als alle vissens zo waren, zouden ze de schepens onder de zeeliedens wegkapen!" „Maar alle vissen zijn niet zo", zei de professor, trots als een vader, die over zijn eerstgeborene spreekt, „de handvis is 'n zeer bijzonder exemplaar. De kranten hebben al heel wat artikelen aan hem gewijd en nog steeds ontdekken ivij interessante trekjes, die vermeldens waard zijn. Hij geniet de belangstelling van de gehele wetenschappelijke wereld". Inderdaad genoot de vis een warme be langstelling, maar helaas niet alleen uit wetenschappelijke motieven. „Een vis, die honderdduizend florijnen waard is", mom pelde een persoon, in wie Panda direct Joris Goedbloed herkend zou hebben, „tut, tut. Ik vraag mij af, of dit waardevolle dier bewaakt wordt". Hij siak de krant, waarin hij over de handvis gelezen had, in zijn zak en wandelde peinzend in de richting van het museum. ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING van moderne Amerikaanse romans in de orig. editie? in linnen band Per deel 1.50 en 1.95. BOEKHANDEL H DE VRIES AFD. ANTIQUARIAAT Ged. Oude Gracht 2727a - Haarlem Ned. Herv. kerk Beroepen te Garderen J. v. Dijk te Ga meren; te IJmuiden (Oost), (toez.), J. H. W. Dickhout te Jutrijp-Hommerts. Aangenomen naar Hardenberg (toez.) (vac. J. G. Panhuise) R. J. Ybema te Nieuwleusen. Beroepen te Zandvoort (vac. E. Saraber) D. v. Krugten te Soest; te Harlingen W. H. den Ouden te Buren te Zwijndrecht (vac. J. Godthelp) II. A. v. Slooten te Hier- den. Aangenomen naar Valkenburg (Z.H.) (toez.) D. Lekkerkerker te Scharnegoutum. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Doesburg H. P. Westerterp te Lutten a. d. Dedemsvaart. Geref. kerken Beroepen te Zaamslag D. Middelkoop te St. Pancras. Verlaging. Via radio-Moskou bekend gemaakt dat de regering van de. Sovjet- Unie met ingang van Woensdag de kleinhandelsprijzen van een aantal ar tikelen heeft verlaagd. De prijsverla gingen variëren van 5 tot 20 Zij be dragen voor brood, bloem, macanoni, bonen en erwten 10 voor vlees' en. vleeswaren 15 voor katoen en rtvi- tuurzijde 15 voor wol 5 voor lir»- nen 8 voor sokken en kousen 20 voor vilthoeden 15 en voor strohoe den 10 Dit is de 6de keer sedert de geldhervorming in 1947, dat de rege ring der Sovjet-Unie tot verlaging van. kleinhandelsprijzen heeft besloten. Wens. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Mahmoed Favvzi, heeft de nieuwe Italiaanse ambassadeur te Cairo, Janelli, doen weten dat de Egyptische regering wenst, dat er voor goed een einde wordt gemaakt aan de politieke activiteiten van ex-koning Faroek in Italië. Straf. Het orgaan van de communistische jeugdorganisatie „Vrije Duitse Jeugd", de „Junge Welt", heeft gemeld, dat de rechtbank te Frankfort aan de Oder in Oost-Duitsland dertien jonge mensen veroordeeld heeft wegens sabotage en spionnage. Deze jongelieden maakten, aldus het blad, deel uit van een orga nisatie te Schwedt in Brandenburg. Het hoofd van de groep, Kolber, leerling timmerman en afdelingsleider van de „Vrije Duitse Jeugd", werd veroor deeld 1ot vijftien jaar opsluiting. Bondgenoten. „In geval van oorlog zijn wij bondgenoten, zo heeft minister president Churchill tegen mij gezegd, toen ik hem te Londen sprak", ver klaarde de Joegoslavische regeringslei der, maarschalk Tito Dinsdagavond in een toespraak tot een juichende menig te, die bij het spoorwegstation van Bel grado op hem wachtte. „Op de bespre kingen te Londen heeft het Joegosla vische volk een geruststellend antwoord ontvangen op een vraag, waarmede het zich bezig hield en waarover het zich wel ongerust heeft gemaakt, namelijk deze; zal het in de toekomst nog moge lijk zijn dat er plaatselijk oorlog wordt gevoerd? Deze ongerustheid is thans weggenomen", vervolgde maarschalk Tito. Bezoek. Acht Amerikaanse journalisten, die vergunning hebben gekregen vtior een verblijf van een week in Moskotx, zijn Dinsdagavond per vliegtuig in Mos kou aangekomen. Zij zijn onderge bracht in hotel „Nationaal", dat in het centrum van de stad nabij het Rode Plein is gelegen. Proef. Bij Las Vegas is Dinsdagochtend vroeg de derde atoomontploffing van dit voorjaar tot stand gebracht. De lichtflits was niet zo fel als gewoon lijk en men kon geen paddestoelvormige rookwolk waarnemen. Bij de proefne ming zijn auto's en dieren gebruikt: Ook vliegtuigen vlogen over het ter rein. Intrekking. De leiding der West-Duitse so cialistische partij heeft medegedeeld, dat zij haar verzoek aan het West- Duitse hof voor grondwetszaken bonds kanselier Adenauer te verbieden pre sident Heuss de verdragen tussen West- Duitsland en de Westelijke mogendhe den ter tekening voor te leggen, heeft ingetrokken. Een woordvoerder der partij verklaarde, dat president Heuss aan de partijvoorzitter Ollenhauer heeft toegezegd, dat hij de overeen komsten van Bonn en het EVG-verdrag niet zou tekenen, voordat het hof voor grondwetszaken heeft uitgemaakt, of de verdragen al dan niet in strijd zijn met de West-Duitse grondwet. Steun. De groep-Naumann ontving geld van Franse, Britse en Belgische fas cisten, zo heeft de West-Duitse bonds kanselier Adenauer verklaard op een persconferentie met Amerikaanse jour nalisten. De bedragen waren „niet on aanzienlijk". Hij noemde met name Sir Oswald Mosley (Engeland) en Leon Degrelle (België), die momenteel in Spanje vertoeft. De groep had een vierjarenplan en hoopte op politieke en econorpische ontbinding in West- Duitsland, zodat zij de macht over ko<n nemen. De Britse autoriteiten in Duits land arresteerden Naumann en zijn zes medewerkers op 14 Januari onder ver denking van samenzwering tegen de staat. ADVERTENTIE die iedere vrouw kentLaat U er toch niet langer door kwellen! Voor de mo derne vrouw zijn die periodieke pijnen snel en zeker te bestrijden met •Pg anti-pijn tabletten EEN ei is eigenlijk een gek ding, want we koesteren er gemeenlijk verwach tingen van die niet in vervulling kunnen gaan. Als we in heel bijzondere gevallen eens een eitje aan het ontbijt krijgen, ver orberen we dat met alle voorzichtigheid en aandacht die aan een kostbaa/r goed ge schonken dienen te worden. Wordt daar entegen het morgen-ei een ge woonte, dan kan het óók voor komen, dat het haastig naar binnen wordt gewerkt, omdat we anders te laat zijn voor de bus. Er gebeurt niets, totaal niets, nadat we dit ei hebben opgeslokt, d.w.z. onze vertwij- V felde ren naar de bushalte is niet sneller, we springen niet krachtiger op de treeplank, we lopen niet forser, neen, er gebeurt werkelijk niets bijzonders. „Natuurlijk niet!", zult u zeggen. Alles goed en wel, maar wanneer een onzer gezinsleden zwaar ziek is geweest en we brengen hem (of haar) na het te rugkeren van de eetlust een eitje, dan ver wachten we dat, na het verorberen van dit krachtvoer, de patiënt alle zwakte van zich zal af werpen, zijn kamerjas aantrekt en een paar zware halteroefeningen gaat verrichten om ons de uitwerking van de genoten spijs te laten zien. Dan verwachten we van een ei wonderen (die er wèl inzit ten, maar die teloor gaan als we de zaak opeten). Het ei dat door velen zo hoog bezongen wordt vanwege het rijke gehalte aan eiwit, komt er eigenlijk maar bekaaid af als we de moeite nemen de inhoud eens terdege te onderzoeken. Want om te beginnen be staat 3/4 van het geval uit water en van het overblijvende deel is nog maar de helft eiwit, dus 12y2 Bruine bonen hebben dubbel zoveel eiwit, en kaas, rund- en varkensvlees overtreffen het roemruchte ei in dit opzicht eveneens. Ja, zelfs lever worst bevat nog een iets hoger percentage - dan het veel bezongen ei. En wanneer de patiënt een haring zou eten (7,2%) zou hij méér eiwit naar binnen werken dan in een ei aan wezig is, zelfs wanneer dit ei een „nulletje" is. Maar naar veler opvatting is de aan bevolen haring wellicht te vet? Laat men zich niet vergissen, het ei bevat bijna viermaal zoveel vet als een haring, n.l. 12/2 tegen 3,6%! Lijkt het niet wat 'zonderling om te spreken van een vet ei? Toch staat deze aanduiding niet verder van de waarheid af dan de uit spraak dat een ei zo rijk is aan eiwit, want de verhouding dezer stoffen is practisch gelijk. Uiteraard bevat het bovenstaande géén voorschrift voor enig dieet, want daarbij komen nog wel enige andere factoren kij ken, en als steeds is het uitsluitend de arts die dit kan en moet beoordelen. En na deze wijze raadgeving zullen we u een beest laten zien dat iets doet, wat zij beslist niet mag doen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. FéTILLON-

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2