Nieuwe „Hoop", zoals ze op een Haarlemse tekentafel ontstond De moordenaar „Taboe" .Clowntje Rick Geschatte bouwsom wordt ver overschreden Onjuist bericht over kruiser „De Ruyter" Internationale Rode Kruishulp f70 millioen eist 1/lTOlL' Honderden vogels vergiftigd Anti-Revolutionnaire partij-conferentie Thans f92.8 millioen in het Rampenfonds WOENSDAG 1 APRIL 1953 4 MET KERK EN BRANCARD-KRAAN 'n TIP VAN BOOTZ Portier van auto geopend toen wielrijder naderde Prins Bernhard in ons land terug Birmese klacht op UNO-agenda Fabrikant verdacht van brandstichting Ook plannen voor kleding- pakketten en montagewoningen E. Brenninkmeijer overleden Voor de kinderen Vitoil geelt dor haar nieuw leven Onderwerp: gemeenten en werkgelegenheidspolitiek Eredoctoraat voor H. J. van Doorne SPECIALE PAAS-AANBIEDING FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) Door het Haarlemse scheepsbouwbureau H. W. de Voogt is dit ontwerp gemaakt voor het nieuwe Hospitaalkerkschip De Hoop", een schip van ruim 40 meter lang en ongeveer 300 ton, dat begin 1954 in de vaart moet komen ter vervanging van zijn 40-jaar oude voorganger. Het is voorlopig goedgekeurd en zal behalve een kerkzaal voor 40 personen, een operatiekamer en een ziekenboeg bevatten. Het voorlopig-groedgekeurde ontwerp van het Haarlemse scheepsbouwbureau H. W. de Voogt voor het nieuwe Hospi taalkerkschip „De Hoop" vertoont moder ne Hinen en gezonde ideeën en als straks dit nieuwe vaartuig de oude, aftandse schoener van dezelfde naam komt aflos sen, kan de visserij zich vol vertrouwen overgeven aan de geestelijke en lichame lijke zorgen van de Hoop-bemanning. Er komt een ruime operatiezaal aan boord met een röntgenapparatuur en in de piek is plaats gevonden voor een kerk- zaaltje voor 40 personen met kansel en orgel, de ziekenkamer telt 8 kooien plus een isolatieruimte met 2 kooien (in de midscheeps, want daar is het het rustigst) en verder wordt deze „Hoop" zo modern opgezet, dat het en wonder lijkt al deze ruimten met de manschapslogiezen voor 20 man samen te brengen in de ruim 40 me ter, die de boot lang wordt. Het hoofddek ligt al halverwege de romp, of met andere woorden: de opbouw van de nieuwe „Hoop" begint bizonder laag. Dat heeft het grote voordeel, dat even tuele gewonden of zieken aan boord kun nen worden gebracht door een dubbele deur er is zelfs een kraan geprojecteerd om de brancards binnen te halen - op de hoogte, waarop ze door de sloep worden aangevoerd. Direct achter de dubbele deur ligt de ADVERTENTIE In deze donlkere, koude, mistige tijden Is de arts heus ndet te benijden. Iedereen is „sndp" Maar ik? Ik slik ..Tip" Geen beter middel om de griep te bestrijden I Inz. Heer M. W., Utreöht ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. De groentehandelaar F. C. K. uit Haar lem. stond Dinsdag in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam terecht ter zake dat hij hoogst onvoorzichtig een por tier van een auto aan de zijde van het verkeer heeft geopend, waardoor mr. H. J. Ferwerda, rechter in de Haarlemse rechtbank, die juist per fiets passeerde, met het portier in aanraking kwam, waar door hij viel en aan een zijner knieën ge wond werd. De rechtbank te Haarlem heeft K. op 24 December veroordeeld tot een geldboete van f 75, subsidiair dertig dagen hechte nis, benevens een voorwaardelijke straf van veertien dagen. Gisteren vorderde de procureur-gene raal bij het gerechtshof bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank. Het hof zal op 14 April uitspraak doen. ADVERTENTIE operatiezaal met een portaal er tussen en de verbinding met alle andere afdelingen van dit dek liggen gelijkvloers en „onder dak". Op het tweede dek worden de ka mer voor de predikant, de gastenhut, de doktershut en het verblijf voor de marco nist plus de messroom gevonden en op de „derde verdieping" vinden een ruime stuurhut met een grote buitenbrug (twee telegrafen aan stuur- en bakboord) ruim schoots plaats. De motorkamer gaat ver naar achteren, waardoor ook het silhouet bepaald wordt: de schoorsteen komt eveneens ver naar achteren en men denkt een diesel van 400- 450 pk, misschien 500 te plaatsen van Ne derlands fabrikaat. De bouwsom is te laag gebleken. Men heeft oorspronkelijk gerekend op f 650.000 zonder de mechanische uitrusting, maar het schip zal vermoedelijk komen op f 1.500.000 compleet. En dan is het nog een „Hoop", die in het niet valt bij haar Duit se collega's van 60 meter lengte. Het schip kan, als alles meeloopt, voor het seizoen 1954 in de vaart komen; de bouwtijd neemt minstens een jaar, maar men denkt de opdracht in het Westen des lands te verstrekken. NEW YORK (AFP). Prins Bernhard is Dinsdagochtend met een K.L.M. vlieg tuig van het internationale vliegveld Idle- wild bij New York naar Amsterdam ver trokken, na zijn bezoek van twaalf dagen aan Amerika. Voor zijn vertrek verklaarde de Prins diep geroerd te zijn door de edel moedige reactie van Amerikanen van alle rang en stand op de rampspoed van die Nederlanders, die door de catastrophale overstromingen zijn getroffen. Het is mogelijk, dat Prins Bernhard in de herfst naar Amerika terugkeert om de laatste phase van de viering van het drie honderd jarig bestaan van de stad New York bij te wonen. Hedenmorgen tegen 9 uur is Prins Bern hard in gezelschap van zijn particulier se cretaris, dr. F. A. de Graaff en de adjudant in buitengewone dienst van de Koningin, majoor-vlieger Gerben Sonderman, met het K.L.M.-vliegtuig uit New York in ons land teruggekeerd. NEW YORK (Reuter). De agenda commissie van de Algemene Vergadering van de UNO heeft zonder tegenstemmen besloten de Birmese klacht over aggressie van nationalistisch China in Noord-Birma op de agenda van de huidige zitting der vergadering te .plaatsen. Birma heeft de algemene vergadering verzocht de Veiligheidsraad aan te beve len deze „aggressie" te veroordelen en alle noodzakelijke maatregelen te nemen „om onmiddellijke staking van de aggressieve handelingen door de regering op Formosa" te verzekeren. De Chinese afgevaardigde Tingfoe Tsjang ontkende, dat zijn regering schuldig is aan aggressie. „Wij hebben geen aggressie ge pleegd en wij zijn ook niet van plan dit te doen", zo zei hij. De uit 12.000 man bestaande strijdmacht waarover Birma klaagt, maakt geen deel uit van het nationalistische leger. Zij noemt zichzelf het anti-communistische en natio nale bevrijdingsleger van Joennan, zo voegde Tsjang hieraan toe, doch zij ge hoorzaamt niet aan de nationalistische re gering. Het Tweede Kamerlid de heer Algra (AR) heeft dezer dagen aan de minister van Oorlog en Marine vragen gesteld over een bericht in het dagblad „Ons Noorden" waarin gezegd werd dat bij de' proefvaart van de kruiser „De Ruyter" grove fouten aan het liebt waren gekomen. In zijn antwoord noemt minister Staf dit bericht onjuist. De storingen tijdens de fabrieksproeftochten zijn geen andere dan die, welke normaal voorkomen bij nieuwe schepen, verklaart de minister. De „De Ruyter" heeft slechts een halve dag langs de kade proefgedraaid alvorens naar zee te gaan. Bij de vroegere kruisers, de „De Ruyter" en de „Tromp" vergde dit twee a drie maanden. Er zijn geen gebreken in de ketelconstructie gesignaleerd. Reeds tijdens de fabrieksproeftochten heeft het schip op slechts twee ketels geruime tijd ten naaste bij 28 mijl gelopen, zonder dat zich enig bezwaar, ook niet wat betreft de pompen en het electrische net, voordeed. Er is in het proeftocht-programma enige vertraging opgetreden door de voortduren de mist. In overleg met de scheepsbouwer is het begin der overname-proeftocht tot Dinsdag na Pasen uitgesteld. In de avond van 17 December 1951 is de zeepfabriek „Jelco" te Bolsward uitge brand. De eigenaar, de 40-jarige kruide nier S. K. J. aldaar werd door de Leeuwarder rechtbank wegens brandstich ting tot acht maanden veroordeeld. De verdachte, die steeds ontkende iets met de brand te maken te hebben, ging in appèl. Deze zaak is thans door het gerechtshof te Leeuwarden behandeld. De procureur-generaal was het met de Leeuwarder rechtbank eens, dat slechts de verdachte als belanghebbende de brand kan hebben gesticht. Hij verkeerde in fi nanciële moeilijkheden. De fabriek was verzekerd voor f 70.000 bij een nagenoeg onverkoopbare goederenvoorraad. De pro cureur-generaal vorderde een jaar gevan genisstraf. Op 9 April zal het hof uit spraak doen. Naar het Rode Kruis mededeelt, zal de buitenlandse hulp via het Internationale Rode Kruis in geld uitgedrukt plus minus 70 millioen gulden bedragen. Voor een waarde van ongeveer 30 millioen gulden is reeds in de eerste weken na de ramp door het Nederlandse Rode Kruis gedistribueerd. Het Rode Kruis ontvangt van Rode Kruis verenigingen in andere landen vrijwel uit sluitend hulp in de vorm van goederen. Frankrijk, Ierland, Denemarken, Zwitser land, Italië en Luxemburg, en waarschijn lijk ook West-Duitsland en IJsland doen mee aan het plan om iedere terugkerende evacué een textielpakket te geven. Met dit plan is ongeveer 8.000.000,gemoeid. Voorts bestaat een plan voor het schen ken van geprefabriceerde woningen, waar van 250 en wellicht meer voor Zweedse rekening zullen komen. Van deze woningen zal niet een heel dorp worden gebouwd. De huizen zullen in overleg met het ministerie van Wederopbouw en de getroffen gemeenten worden verdeeld. Een definitieve formule daartoe is nog niet gevonden. Waarschijnlijk zullen Canada, Denemarken, Noorwegen en Zwitserland aan dit project meedoen. Zweden staat ook nummer een op de lijst van het plan tot hulpverlening bij het vervangen van nieuwe landbouwwerktui gen en -gereedschappen. Aan dit project zullen waarschijnlijk voorts West-Duits- land, Canada, Denemarken, Frankrijk en Zwitserland deelnemen. Zweden heeft zich trouwens bijzonder ingespannen bij de hulpverlening. Vier millioen Zweden ga ven f 8.000.000 aan het Zweedse Rode Kruis, ongeacht gaven die naar andere in stellingen ten behoeve van Nederland gingen. De kas van het Nederlandse Rode Kruis heeft bij de hulpverlening een zware ader lating ondergaan. Het financieren van het hulpwerk, het instellen van nieuwe dien sten en het aantrekken van vrijwillig per soneel vergden en vergen grote sommen. Bovendien werd anderhalf millioen gulden thans door het Rampenfonds overgemaakt aan de hulpverlening besteed. De gedragen kleding De heer A. van Emden, directeur van het Nederlandse Rode Kruis, zal op de eerstvolgende vergadering van het Inter nationale Rode Kruis te Genève voorstel len geen gebruikte kleding meer naar een land, dat door een ramp getroffen wordt, te zenden, zonder overleg met de nationa le organisatie. Een groot deel van de in de gehele wereld ingezamelde goederen heeft Nederland niet bereikt, maar is naar West- Duitsland, Triëst en Turkije gedirigeerd. Uit Nederland is ook nog 1500 ton naar West-Duitsland gezonden. Er is 1500 ton rechtstreeks of via charitatieve vereni gingen hier te lande uitgereikt. Thans zijn nog 40.000 stuks eerste kwaliteit ge dragen heren- en dames-bovenkleding voorradig ten behoeve van terugkerende evacué's. Einde April zal een definitieve behoeftenraming kunnen worden gemaakt. Een eventueel restant zal na de terugkeer van de laatste evacué's, vermoedelijk die van Schouwen, een bestemming krijgen. De heer E. Brenninkmeijer, directeur van de N.V. Algemene Confectiehandel van C. en A. Brenninkmeijer, is te Am sterdam plotseling overleden. Hij was 51 jaar. De begrafenis zal Vrijdag in het familie graf op het R.K. kerkhof te Bussurn ge schieden. ADVERTENTIE V v C Ja, oom Tripje was die middag op bezoek geweest bij Pilon. Hij had de bus genomen en was naar het bos gereden, waar hij in Kabouterdorp naar Pilon's huis ging. Pilon was blij, toen hij oom Tripje zag. „Kom binnen!", lachte hij. „Ik heb net de thee klaar". Even later zaten ze gezellig bij elkaar in gemakkelijke stoelen bij de .warme haard. „Het is koud buiten", zei oom Tripje. „Ik geloof, dat we 'n lelijke bui krijgen!" „Maar hier zitten we goed", vond Pilon, die de thee had ingeschonken. Ze pakten hun pijp en rookten, terwijl ze over allerlei dingen praatten. Pilon vertelde, dat hij nu niet erg veel werk had te doen; het meeste was in de zomer gebeurd en daarna, maar nu was de oogst helemaal binnen. „En in het voorjaar beginnen we maar weer opnieuw", zei hij. „Ja", zei oom Tripje. „Dat gaat altijd maar door!" En toen ze daar zo samen zaten, werd de lucht steeds donkerder. En spoedig brak de bui in alle hevigheid los. Dat tref ik niet!", vond oom Tripje, terwijl hij uit het raam keek. „Daar moet ik straks doorheen, als ik weer naar huis ga!" Droog haar is dof en breekbaar. Pas op, want nu volgt roos en haaruitval. Hier helpt Silvikrin Lotiqn met Vitoil, het nieuwe product van het Silvikrin Laboratorium. Het verjongt en vitali- seert Uw haar. Roos verdwijnt reeds na een paar dagen. Het maakt Uw haar gezond en glanzend en houdt het de hele dag keurig in orde. \Arie het elke dag gebruikt, kent zijn haar niet terug: zo prachtigI Flacons 11.50 en f2.75 Volgens een bericht in de Volkskrant zijn in Cothen, een dorp bij Wijk bij Duur stede, honderden duiven, patrijzen en fa zanten omgekomen nadat op advies van de Rijksvoorlichtingsdienst voor de Land bouw strychnine was gestrooid op een met erwten ingezaaide akker, waarop veel vogels neerstreken. Volgens het blad lagen de omringende akkers en boomgaarden bezaaid met dode en stervende vogels. Op een Anti-Revolutionnaire partijcon ferentie in Den Haag is gisteren van ge dachten gewisseld over het onderwerp „De gemeenten en de werkgelegenheidspoli tiek", dat werd ingeleid door de heer A. Stapelkamp. Bij de werkgelegenheidspolitiek, zoals die thans ia Nederland gevoerd wordt, hebben naar hij zeide, ook de gemeenten een taak en een plaats. Die taak is stellig beperkt, maar daarom toch wel zeer be langrijk. De gemeenten kunnen de initia tieven van particuliere ondernemers steu nen. Zij moeten voorts de hulp der rijks overheid aan het bedrijfsleven activeren en helpen tot goed resultaat te brengen. Werkloosheid op grote schaal heeft immers niet alleen gevolgen voor de arbeiders die daardoor werkgelegenheid ontberen, maar evenzeer voor andere groepen der bevol king in het bijzonder voor de middenstan der, door het wegvallen van koopkracht. Veel ernstiger zijn nog de geestelijke en morele gevolgen van omvangrijke en lang durige werkloosheid. In eerste instantie meldden zich 20 spre kers voor de discussie, onder wie prof. dr. ir. Van der Maas, die betoogde dat het vraagstuk van de werkgelegenheid en in dustrialisatie voor een belangrijk deel af hangt van drie factoren, en wel investe ringen, marktonderzoek en ontwikkelings werk (research) en de opleiding van tech nici. De heer Stapelkamp zei bij zijn ant woord nog over de belastingpolitiek dat „het indianengehuil, dat over de eventuele belastingverlaging op het congres van de Partij van de Arbeid was aangeheven", bij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer zijns inziens wel belangrijk geluwd zou zijn. Hij zelf verwachtte ove rigens geen belastingverlaging in algemene zin. De financiële verhouding tussen rijk en gemeente was een onderwerp dat bij de gedachtenwisseling een belangrijke plaats innam. De heer Stapelkamp was van me ning, dat de steun aan de gemeenten loyaal verleend moet worden voor objecten, waarvan verwacht kan worden dat zij rendement zullen opleveren. De gemeen ten moet verder de mogelijkheid voor ini tiatief worden overgelaten om vruchtbaar werk te doen onder toezicht van hogere autoriteiten. Het Koningin Wilhelminafonds voor Kankerbestrijding heeft wederom een twee tal subsidies verstrekt. Het subcentrum voor de kankerbestrding te Middelburg ont vangt f 70.000, voor de aankoop van radium en bestralingsapperatuur. Het Radio—thera peutisch Instituut te Rotterdam krijgt f 56.000 ten behoeve van de aankoop van een Röntgen-apparaat. Het Nationale Rampenfonds heeft thans een bedrag ontvangen van 92.8 millioen gulden. Sinds gisteren is er dus weer 4.9 millioen bijgekomen. Bij dit bedrag is in begrepen 4.500.000 van de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht". Om administratieve redenen kon nog niet de gehele opbrengst van deze actie worden overgemaakt. De importeurs van Emmacokes der Staatsmijnen in Zweden hebben aan de directeur van het verkoopkantoor der Staatsmijnen in Den Haag, tevens consul van Zweden, een bedrag van 45.000. overgemaakt voor de slachtoffers van de Watersnood. Deze heeft dit bedrag gestort in het Nationale Rampenfonds. De ambassadeur van India in Neder land, de heer M. B. M. Chakravardy, heeft gisteren aan de minister zonder portefeuil le, mr. J. M. A. H. Luns, een chèque over handigd van 31.664,92 voor de slachtof fers van de watersnood. Voor een deel van het geld, dat zij voor Nederland ter be schikking had gesteld, heeft India na over leg met de bevoegde instanties in Neder land 50.000 zandzakken aangekocht en deze onmiddellijk naar Nederland verzonden. Toen bleek dat er geen behoefte meer be stond aan verdere dringende hulp, werd besloten het overblijvende deel van het geld aan de Nederlandse regering over te dragen, hetgeen thans geschiedde. De senaat der Technische Hogeschool te Delft heeft besloten het eredoctoraat in de technische wetenschappen te verlenen aan de heer H. J. van Doorne te Deurne, presi dent-directeur van Van Doorne's automo biel- en aanhangwagenfabriek N.V. te Eindhoven, wegens zijn verdiensten voor de ontwikkeling van de Nederlandse nij verheid op het gebied van de bouw van motorvoertuigen en aanverwante construc ties. ADVERTENTIE KLEUTERTRUITJES, fil d'Ecosse. korte mouw2.75 WOLLEN PULLOVERS, k. m., div. kleuren vanaf 4.95 DELANA BLOUSES, k.m., wol, gestreept DELANA ROKJES,, alle maten TRICOT BLAZERS, div.kleuren KINDERSHORTS, pracht kleu ren f 4.35 WOLLEN BLAZERS ƒ15.65 TYROLER JURKJES, haircord ƒ10.95 ZEEDUFFEL JOFFERS, marine, met rits ƒ14.85 Afd. KINDERCONFECTIE le étage 5.30 6.25 4.25 Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 810 uur geopend. HAARLEM ANEGANG 19, TEL 21413 22) Duivels, zei de brigadier, van zijn verbazing bekomen. Dat is vreemd. Hoe wel een ander er ook een doosje van heeft kunnen bewaren. We zullen juffrouw de Lemon daarover ondervragen. En over de moord! Dat is wat anders. Zij heeft haar kasteel vannacht niet verlaten. Ik heb een getuige, die er geslapen heeft. Wie dan? Haar jachtopziener soms? Een pracht verhaal! Die zal alles zeggen wat ze maar wil! Neen. Een bisschop. Hoezo, een bisschop? Ja Monseigneur van Cirxopolis die uw broer zou komen trouwen, maar die pech heeft gehad. Hii zou bij mijnheer Pastoor slapen; maar uw Parijse bruids jonker had zijn plaats ingenomen. Ja. Fernand. Tja, zei Godard met een scherpe blik. Laten we eens wat over die Fernand pra ten. Waarom is hij er van tussen gegaan in plaats van op het verhoor te wachten? Ik heb u al gezegd! Hij kon zijn zaak niet langer alleen laten. Welk adres? Rue Pigalle 207bis. Een heel bekende zaak: De „Pc"-aux-Pattes". De „Poil-aux-Pattes"! zei Godard met een verbaasd gezicht. Dat doet modern, Amerikaans aan. Goed. We zullen om een goedverzorgd onderzoek inzake die mijnheer vragen, zei Godard, om hem af te leren er stilletjes tussen uit te knijpen in plaats van me die lucifers te brengen! Maar dat is idioot! riep Maurice onge rust uit. Zij bewijzen, dat de Lernon de brandstiohtster is en u gaat de getuige lastig vallen, die ze gevonden heeft?" Mijnheer Lefort, zei de brigadier, deze lucifers bewijzen niets, zolang we geen zekerheid hebben over het gedrag van de eigenaar van de „Poil-aux Pattes". Zelfs dan moeten wij nog maar zien of zij ook maar iets bewijzen. U hebt zich van morgen veroorloofd een aantal mensen te beschuldigen. Als ik niet tussenbeide was gekomen, had het hele dorp een beurt ge kregen! Bijvoorbeeld, René Gilbert. Hij heeft op Vandières bii de Rousseau's geslapen. Sau- vageot was in Parijs.... In Parijs? riep Maurice uit. Ja. Nadat hij vanmorgen in Chateau- dun is teruggekomen, is hij bp Vandières geweest en weer vertrokken met onbeken de bestemming. U zoudt me kunnen gelukwensen, ik héb dat allemaal vernomen na een telefoon gesprek, dat hij van Chateaudun uit met Broquette heeft gehadDie heeft ook een alibi voor de afgelopen nacht: Idem voor juffrouw de Lernon. Ik heb niet aan mijnheer Pastoor menen te moeten vragen of zijn huishoudster buitenshuis heeft ge slapen! Maar.Wat scheelt er opeens aan? Maurice Lefort zette wilde, bijna ver wilderde ogen on. Zijn mond vertrok ken in een grijns, riep hij woedend uit: Maar u bent blind! Ziet u dan niet, dat ze allemaal onder één hoedje spelen? Het allemaal met elkaar eens zijn? Hèee? zei Godard. Om elkaar te dekken! De jachtopzie ner Rousseau getuigt dat Gilbert op Van dières was, Gilbert getuigt, dat Rousseau thuis was. Was Jan Klaassen misschien ook op het kasteel? Hij zal voor de ande ren getuigen, die weer voor hem zullen getuigen! En Sauvageot in Parijs! Hoe laat is hij in Chateaudun aangekomen? Om half zeven. O ja? U zult er goed aan doen te con troleren of hij in de Micheline was! De Micheline is vaak een half uur over tijd! Wat verhindert het hem in een auto geko men te zijn, of zelfs op de fiets, zijn bom gegooid te hebben en weer naar Chateau dun teruggekeerd te zijn om zich daar te mengen tussen de reizigers van de trein uit Parijs? Met een auto heeft men precies een kwartier nodig om van Courty naar Chateaudun te gaan! En dat noemt u een alibi? De brigadier sperde zijn ogen open. Hij verloor terrein. Zijn bom! zei hij. U houdt beslist vast aan uw plasticbom! Hoe zou die binnen gekomen zijn? Door de schoorsteen! Godard was met stomheid geslagen. „Wij hebben niet aan de schoorsteen ge dacht. Het huis heeft maar één verdieping, het dak is plat, er staan nog ladders in de tuin. De plaats voor het vuur is een plaat beton. Geen gevaar dat de ontploffing die ook maar beschadigt! Maar ik zal dat wel aan de rechter uitleggen! Hij haalde krachtig zijn schouders op, maakte rechtsomkeert en ging de deur uit. De brigadier bleef nog een ogenblik spra keloos, met zijn dikke wenkbrauwen ge fronst. Toen opende hij de deur en riep: „Legrain! Talon!" President! zeiden de twee mannen. Legrain, jij gaat Vaucheret gezel schap houden, die op wacht staat bij de villa van de misdaad. Dat is echter maar een voorwendsel. Je moet nauwkeurig op alle bewegingen van die kerel letten; hij mag geen stommiteiten uithalen of ver dwijnen voor de komst van het Parket. Neem je fiets en ga hem achterna. Goed, chef! Jij Talon, gaat aan juffrouw de Ler non vragen zich om twee vfur ter beschik king te houden van de rechter van instruc- tie, die haar hier zal willen ondervragen. Goed, chef! Alleen achtergebleven vertrouwde Go dard zijn penhouder toe: Ik begin te geloven, dat Jan Klaassen gelijk zou kunnen hebben, dat die Leforts niet meer of minder dan Parijse gangsters zijn, die zich hier met hun buit hebben te ruggetrokken! Maar aan de andere kant is er ook iets verdachts. Men zou zeggen: een samenzwering! Wat zei de molenaar tegen Sauvageot? „Men wil, dat hij het te weten komt? Dat is zeer gevaarlijk!" Zou ik, zonder het te willen, aan die „hij" Maurice Lefort? dat iets, wat erg ge vaarlijk is, verteld hebben? En de geschiedenis met Sauvageot, die zich in het „Hotel van Aankomst" vertoont om zonder adres achter te laten te ver dwijnen, alsof hij een alibi wil krijgen, dat er misschien geen één is? „En juffrouw de Lernon, die de enige doos windlucifers in de hele streek bezit! Als er meer tijd was verlopen sedert de brand in het kippenhok, zou men de Le forts en die Fernand kunnen verdenken zich er ook één verschaft te hebben en die bespottelijke brand te hebben gesticht om er hun vijandin van te beschuldigen, na dat zij gehoord hadden, dat zij die doos had Maar dan zouden zij gisteren dadelijk een aanklacht hebben ingediend om het feest te vervolmaken! Wat Jan Klaassen betreft, die de ongelooflijke brutaliteit heeft het onderzoek in mijn plaats te doen Hij stond op om naar de gendarmsrie van Cloyes te telefoneren. Kunt u voor twee uur te weten ko men waar u een zekere Henri Gaulier, bij u in het dorp, kunt vinden? Gaulier, de varkenskoopman? Het is Zondag. Hij zal wel thuis zijn. Wilt u hem vragen hoe laat hij van morgen van Broquette, de molenaar van Courty, is vertrokken? Het schijnt, dat hij daar geslapen heeft. We zullen erheen gaan. De brigadier zette zich weer aan zijn rapport. Twintig minuten later belde de telefoon. Hallo? Hallo, hier Cloyes. Hemd Gaulier zegt, dat het vóór zonsopgang was. Tegen kwart over zessen, zo ongeveer. Kwart over zessen? Ja. Ongeveer! Zijn horloge is defect. Hartelijk bedankt! De brigadier vloekte inwendig en keek, ontmoedigd, naar de bladzijden, die over dekt waren met zijn mooie handschrift. Jan Klaassen kan er ook bij betrok ken zijn? Dat is het toppunt! In minder dan een kwartier is men van de molen bij de ijzerwinkel. Hii heeft drie kwartier gelogen, die brutale kerel! Van een der gelijk individu wil dat trouwens niets zeg gen: hij kan uit voorzichtigheid, uit prin cipe liegen.Maar, toch. Wat is dat? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6