Veelheid van functies in een hechte organisatie Vijftig geslaagde leerlingen bij Nijverheidsavondschool Wedstrijd om Velsens mooiste voortuin Verlovingsringen Agenda voor Velsen Bakkenstuurder: de man met de gebarentaal in de buik van een schip Kennemer t, Lantaarn flVOY Mobilofoon en ordonnans, verpleegster en arts - ze zijn allen dringend nodig Velen misten „toewijding en ernst" Nieuw proefstation in Noordholland Op deze grond en in dit klimaat kan toch heel veel bereikt worden D' Old Clothes New WELKE MENSEN VOOR DE BB? Gediplomeerde EHBO-politiemensen Speelvijver in „Bosbeek" Witlof uit proeftuin naar België BESTUUR THALIA Jan P. Strijbos komt naar IJmuiden Kweektuin-entrée onder handen Een nieuwe lente een nieuw geluid Eén pakje zaad kan de winnaar opleveren BEKROOND ONZE PAASKOE 4 IN DE ORGANISATIE van de Dienst Bescherming Burgerbevolking zijn vijf overheidsdiensten opgenomen, die ieder op haar beurt weer een speciale taak bij een eventuele ramp hebben te vervullen. In de eerste plaats is daar de brandweer, die ge heel permanent bezet zal zijn, dan de Ge neeskundige Dienst met mobiele Genees kundige Groepen, de Opruim- en Reddings dienst, die zal bestaan uit pionierploegen, reddingsploegen en bom-dcmonteerploe- gen, en tenslotte de sociale verzorgings- dienst en de commandoposten, die voor de verkenningen en meldingen moeten zorg dragen. Maar bij deze overheidsdiensten zal het niet blijven, want ook de zelfbeheersing is in de organisatie van de Dienst Bescher ming Bevolking opgenomen om ongetwijfeld de grootste rol te gaan spelen. In ieder blok wordt door twintig vrijwilligers een blokploeg gevormd, die zal bestaan uit een blokhoofd, zijn plaatsvervanger, zes man brandweerpersoneel, zes man reddingspersoneel en vier man EHBO- personeel. De blokploeg zal de beschik king hebben over licht blusmateriaal, schoppen, pikhouwelen, ladders en EHBO- materiaal en meer van dien aard. Gedu rende de oorlog blijven de leden van de blokploeg in hun normale beroep werk zaam, maar bij elk alarm zullen twee man meldingspersoneel naar de blolcpost moe- v^stq, dienst van de Dienst Bescherming Burgerbevolking, de blók (toerbeurt) nood- wachter doet diqnst in de blokploegen en bij toerbeurt of oproep op de wijkpost of bij overheidsorganisaties. De oproepnood- wachters worden opgeroepen bij de over heidsorganisaties, zodra dit bij rampen nodig is. Als vaste noodwachters kunnen bijvoor beeld dienst doen centralisten, chauffeurs, ordonnansen, brandwachters, mobilofonis- ten, redders, ruimers, bömdemonteurs,artsen en verpleegsters. Als bloktoerbeurtwach- ters worden gevraagd blokhoofden, brand wachten, redders en EHBO'ers als oproep noodwachters, artsen, verpleegsters, chauf feurs, ruimers, identificators, gravers, dra gers, koks en keukenbedienden, zodat wer kelijk tot een ieder kan worden gezegd ,.Kom ook bij de B.B." De volgende Vclsense politiemensen slaagden voor het EHBO-examen. De inspecteurs van politie J. W. van Buu- ren en A. J. Wijnstroom; de brigadier J. Tanger; de hoofdagenten: P. de With, N. v. d. Bos, J. L. v. Elmpt, A. Schoemaker, J. Hafma en F. van Oostenbruggen en de agen ten: J. Keur, J. Timmermans, Th. v. d. Werf, W. v. Roekei, W. v. Middendorp, P. P. Har- tendorf, Ch. H. E. Davidzon, W. Moos, H. Slings en A. J. Folmer. Afgewezen werden 3 candidaten. De cursus werd gegeven door dokter J. de Vries, bijgestaan voor verbandleer door A. P. Bakker: het examen is afgenomen door dr. W. B. Smit, de directeur van de Haar lemse G. G. D. Theeschenkerij vernieuwd De officiële opening van de verbouwde en opnieuw ingerichte theeschenkerij in Velserbeek zal over ongeveer drie weken plaats vinden. De nieuwe pachter is de heer C. A. Jenner uit Purmerend. Naar het model van de speelvijver in Velserbeek zal er binnenkort ook in het Santpoortse „Bosbeek" een speelvijver met zandbakken en banken worden gebouwd, bestemd voor de Santpoortse jeugd. Vijftig jonge mannen, allen leerlingen van tie Nijverheidsavondschool te Velsen hebben gisteravond in de filmzaal van de school uit handen van hun directeur, de ten komen. Het overige personeel komt pas ]ieer p p Hubbelink en in tegenwoordig op bij een daadwerkelijke aanval. In tijd van nood komt een deel van het blokploegpersoneel ook in dienst om de wijkploegen en de brandweereenheden van de overheidorganisaties op volle sterkte te brengen, lp elke wijk bevindt zich een" wijkpost, die dan permanent bezet zal zijn door een wijkhoofd, een administrateur, drie man EHBO-personeel, zes man red dingspersoneel en twee telefoonwachten. Het wijkhoofd en de administrateur zijn vaste noodwachters. Het andere personeel wordt bij toerbeurt geleverd door de blok ploegen. De (functies waarvoor aanmeldingkan geschiedpn zijn gesplitst in vaste nood wachters, blok (toerbeurt) noodwachters en oproeppoodwachters. De vaste nood wachters zijn in staat van paraatheid in Bad Boy (Donderdag Thalia). In het genre van „Jongensstad" zijn al heel wat films gemaakt, voor het, merenp deel in Amerikaanse studio's. Met onder werp is in zijn sociale betekenis trouwens belangwekkend genoeg om in verschillen de vormen op het witte doek te herhalen. „Bad Boy" is een nieuwe versie van de geschiedenis ener ontspoorde jeugd, die in een goed geleide gemeenschap van ex- boefjes weer op de rails van de recht schapenheid worden gerangeerd. Ditmaal is het geen jongensstad, doch een jongens boerderij in Amerikaanse stijl, waar de naastenliefde hoogtij viert en de conflicten worden bezworen door een tactische en liefdevolle leiding. Het fundament-van. deze film is dus niet helemaal origineel, maar de uitwerking van het gegeven is wel bijzonder nieuw. Het is een ongeloof lijk slechte jongen, die het middelpunt der belangstelling vormt en het zijn ongeloof- De slechte jongen", die zo slecht nog niet is. lijk kwaadaardige dingen die hij uithaalt. De verfilming van dit onderdeel is een complete gangster-historie met overvallen en vechtpartijen, inbraken en spannende achtervolgingen. Het andere deel, de mo rele restauratie is eveneens zeer Ameri kaans opgevat en zal geen tegenhang vin den in de methoden van „Pro Juventute" ten onzent, al heeft deze organisatie zich door middel van collectebussen aan de in gang met de strekking van deze film eens verklaard wat natuurlijk in het alge meen kan worden begrepen. Dat de hu mor een groot en de sentimentaliteit een klein aandeel in. de film hebben gekregen, kan men waarderen. Bovendien kan men genieten van een uitstekende typering der hoofdfiguren, vooral van de hoofdleider, zijn moeilijke pupil en zijn meesterknecht. J. L. ADVERTENTIE GROTE SORTERING in verschillende prijzen. P. DE GROOT Juwelier Kennemerlaan 30 - IJmuiden - Tel. 4127 WOENSDAG 1 APRIL Thalia, 20 uur: „Silver City". Rex, 20 uur: „Alles draait om Eva". DONDERDAG 2 APRIL Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Een slechte jongen". Rex, 20 uur: „Alles draait om EVA" heid van h<-t haast voltallige bestuur van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland, het diploma van de af deling A, drie-jarige cursus of van de af deling B, twee-jarige cursus mogen ont vangen. Alle leraren van de school en vele ouders hebben de gebeurtenis van de u't- reiking van de diploma's bijgewoond. Er hadden meer leerlingen kunnen zitten dan deze vijftig, maar, zoals de waarnemend voorzitter der vereniging de heer J. D. B. Olie vooraf opmerkte: velen zijn dit keer bij het examen gesneuveld. In. hoofdzaak weet de heer Olie het grote percentage gezakten voor het ex amen aan gebrek.aan ernst en toewijding bij die leerlingen". Hij_ wilde evenwel op deze avond g.een al te sombere toon laten horen en wees daarom vervolgens on het belang van het behaalde diploma. Neder land is bezig over te schakelen op de in dustrie. Vroeger hield men zich bezig met zeevaart, landbouw en veeteelt, maar nu worden steeds meer bekwame werkers ge vraagd voor de industrieën. De geslaagden zullen worden ingedeeld bij de geschoolde arbeiders, hetgeen bete kent, dat zij de moeilijkste werkstukken krijgen te vervaardigen. De kennis, die zij op school opdeden, betekent nog niet dat zij de vakman zijri 'ahaar in ieder geval is er thans een basis. Ook de direct?üir van. de school, de fi'eër P. L. Hubbelink moest meedelen, alvorens tot de uitreiking van de diploma's over te gaan, dat velen de eindstreep niet hebben gehaald. Zii beschouwden de avondschool te oppervlakkig en legden te weinig toe wijding aan de dag, die uiteindelijk in hun eigen belang nodig is. Over het „Wat nu" -had de directeur nog enige aangename m.eded.elingen. Men zal trachten om neg deze win'er voor de leer lingen, die van de timmer- of schilderaf- lïng hetB-diplcma hebben behaald, een opleiding voor het. gezellendiploma in het le\en te roepen. Deze opleiding, zal twee jaar duren. Daarna zal worden overwogen om ook een opleiding voor het meesters- diploma te stichten. In de afdeling machinebankwerkers zal nog niet dit jaar maar wel te zijner tijd een dergelijke cursus worden gegeven. De heer Hubbelink hoopte alle leerlingen tegen die tijd terug te zien. De vader van een geslaagde leerling ver tolkte de dank van alle ouders en prees het bestaan van een school als deze. Geslaagden Afdeling A: 3-j. cursus. Mach. balk werken: dinloma A: A. Stoker, A. Zwar ter, J. Rasterhof, L. Koelemeij, M. Boudri, Dinsdagmiddag is in de bovenzaal van het veilinggebouw „Kennemerland" aan de Breestraat de jaarvergadering gehouden van de proeftuin „de duinstreek van Hol land". De belangstelling was maar gering toen de voorzitter de heer Jac. P. Nijssen met een woord van welkom de bijeenkomst opende. De secretaris-penningmeester, de heer Jac. de Weijer, bracht de jaarverslagen uit en de chef van de proeftuin, de heer J. v. d. Peet, deed het werkschema $oor 1953 uit de doeken. In grote lijnen loopt dit parallel aan dat van 1952, d.w.z. dat de opgezette proeven worden voortgezet, waarbij het experimen teren met diverse aardbeienrassen een grote plaats inneemt. Proefstation komt in Noord holland. De rijkstuinbouwconsulent voor dit dis trict, ir. G. W. v. d. Helm. deelde mede dat het proefstation voor de tuinbouw in 'oordholland zal worden gevesrigd. Dit proefstation, dat speciaal voor de koude grond tuinbouw is bestemd, zal hoofdzake lijk het wetenschappelijk werk behande len in nauwste samenwerking met de proeftuin. De kosten van dit wetenschappelijk werk zullen worden gedragen door het rijk, de provincie en het Centraal Bureau van Vei lingen en eventueel de gemeente. Ir. v. d. Helm deelde als aardige bijzon derheid mede dat er witlof, geteeld op de proeftuin, naar België is geëxporteerd, zo dat de rollen nu eens omgekeerd waren. Tot slot kregen de. aanwezigen de „Aard beienfilm" te zien, die opgenomen is voor het ministerie en waarop beelden voor kwamen uit Kennemerland. H. v. Rijn, Th. Wals, H. A. J. Hoogeland, A. Keirsgieter. Afdeling electro-techniek: diploma A: H. Masereeuw, C. Koelewijn, A. de Raad. Afdeling timmeren: diploma A: H. Schweitzer, Th. B. v. Geldorp, E. de Jong. Afdeling schilderen: diploma A: G. v. Dijk. Afdeling loodgieten: diploma A: A. v. d. Aar, T. de Boer, .T. Eskes. Afdeling B: 2-jarige cursus: machine- bainkwerken: diploma B: F. v. Beusekom, D. J. Kaan, G. Paap, J. .v. Oevelen, J. Oostwouder, P. Ramakers, T. Beentjes, J. Visser, P. Hoffmans, A. v. d. Mast,, J. Kerkhoven, J. Schuurman, J. H. Leeuwes, J. Dekker. Afdeling B: Electro-techniek: diploma B: G. Spanjaard, J. Kruis, J. v. d. Klok, P. C. v. d. Bos-ch. Afdeling timmeren: diploma B: H. Ras poort, J. Lanser, H. v. d. Braber, A. Wolf-, fert, PI. Koster, P. Plug, E. G. v. d. Plas, J. Lootsma, H. Veldman, D. Knapen. Afdeling schilderen: diploma B: F. Hee remans, J. v. Assema, G. v. d. Veen. LEVENSBE SCHOUWELIJKE QPOEPEDINGEN BEDRIJVEN VAKORGA NISATIES ADVERTENTIE KENNEMEU STATEN VEL3EN-N. BEVEPWI|K IJ M UI O E N Boven de FIVOIJ, de federatie van „In dustrie Volkshuizen" rond de IJmond, die zal worden gevormd door drie industrie volkshuizen in Beverwijk, Velsen-Noord en IJmuiden, is een curatorium samenge steld, dat een weerspiegeling is van het contact dat zal bestaan met levensbeschou welijke groeperingen, het bedrijfsleven en de vakbeweging. De activiteit van het volkshuis zal er op gericht zijn de mens weer bewust te maken van de normen, die het samengaan van de leden van een ge meenschap behoren te bepalen. (het theater met de beste films) DONDERDAG A.S. 8 uur in onze serie speciale voorstellingen De ontstellende waarheid over de misdaad der jeugd 'N SLECHTE JONGEN (BAD BOY) Komen zij uit de sloppen van een grote stad of uit de z.g. „nette" gezinnen? Deze film geeft U het antwoord I Toegang 18 jaar. „DON CAMILLO" komt in ons theater! Op 28 April komt de vogelkenner Jan P. Strijbos uit Heemstede op uitnodiging van de Velsense commissie voor Natuurbescher ming een lezing houden met een film over het vogelleven in Kennemerland. De avond heeft plaats in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. De gemeentelijke Velsense kweektuin aan de Rijksweg nabij Beeckensteyn, waar van het voorterrein sinds kort in gemeen telijk beheer is overgegaan, wordt ver fraaid, opdat het buitenaanzicht van dit „reservoir" der Velsense overheidsaanplant er wat gezelliger ggat uitzien. Ouderavond van openbare school Op uitnodiging van de oudercommissie der openbare lagere school te Wijk aan Zee heeft mejuffrouw Loudema, ambtenaresse voor de Kinderwetten te Amsterdam, voor een dankbaar gehoor over de vele beleve nissen uit haar praktijk verteld, waarbij tot uiting kwam, dat de vele zaken, die zij te behanSelen krijgt, dikwijls van uiteen lopende aard zijn. Vooraf gaf de ambtena resse een overzicht over de totstandkoming der Kinderwetten. Waren in 1905 de eerste Kinderwetten er, pas in 1921 werd de eer ste Kinderrechter geïnstalleerd, die weer een aantal mensen benoemde om de geval len afzonderlijk te onderzoeken en de oor zaak van de ontsporing van het kind te weten te komen. Hiertoe heeft men het volle vertrouwen van de ouders nodig, waaraan het nogal eens ontbreekt. Men is al een eind op de goede weg, als de ouders gaan begrijpen, dat het hier niet om straf, maar om persoonlijke hulp gaat. Spreek ster betreurde het dat er nog te vaak ge vallen voorkomen waaraan niets meer te doen is. Voor deze lezing besprak het hoofd der school, de heer B. P. M. Wortman, nog enkele onderwijszaken. Een bakkenstuurder brengt een mooi stuk van zijn dagen door in 't roestrode ruim van de ertsboten, die in de buitenhaven van de kraandrijver er maar weinig mee te ma ken te hebben. Maar wacljt even, tot de gebarentaal tussen de bootsman op het Hoogovens hun kostelijke vracht kwijt lig- dek, de bakkenstuurder in het ruim en de kraandrijver op de kraan daarboven be gint, want dan blijkt het plotseling een nauwkeurig op el kaar ingesteld drie tal te zijn, dat met tonnen ijzererts goo chelt door alleen maar een simpel ge baar met de hand te maken. De kraan graaft zich dieper in de erts- berg en laat elke keer het vrachtje in de trechter boven de weegwagens rollen. Maar de bakken stuurder staat daar beneden om te zor gen dat die grijper niet domweg grijpt, maar met overleg. En naarmate het schip leger wordt, seint hij steeds meer gebaren naar boven. Er gaan zich dan te gen de scheepshuid bergen vormen van erts en soms moet de bakkenstuurder de grijper, door er een kort moment aan te gaan hangen, uit het evenwicht brengen, zodat hij wat hoger tegen zo'n berg komt te liggen. Dat wordt dan een heel klein bakken- stuurdertje aan een grijper van zeven me ter lang. gen te raken aan de geweldenaren van kranen. Wie zonder hoogtevrees is, moet met ons maar eens even over de rand van zo'n ertsruim naar beneden kijken, waar een eenzaam figuurtje op de hoge bergen ijzererts via de bootsman aan dek staat te wenken naar de kraan d r ij v e r, twintig meter hoger. Hand naar links, hand naar rechts, hand omhoog. De kraandrijver be grijpt dat onmiddel lijk en stuurt de „bak" - de grijper dus - op deze aanwij zingen naar de plaats waar de bakken stuurder in het ruim hem hebben wil. De bakken stuurder draagt een helm, want er wil wel eens zo'n klomp erts uit de grijper tuimelen en daar houdt men doorgaans meer van over dan wat hoofd pijn. Trouwens: als 't schip bijna leeg is en de grijper van de kraan dus niet veel meer te pakken kan krijgen, dan dalen de trem- mers in de diepte af, om de restjes erts uit de hoeken te scheppen en aldus nog een paar reisjes van de kraan mogelijk te maken en al deze tremmers, die nijver over de bodem van het schip schrapen, dragen ook helmen. Dat hóórt ook zo bij dit werk. De bakkenstuurder, zoals hij daar bene den u staat in de donkere afgrond van het ruim, vervult een nuttige rol bij het beta melijk lossen der Schepen. Wanneer het werk beginnen gaat, zorgt hij eerst voor het aanpikken van de bak aan de kraan, die daarna in het ruim verdwijnt, om de buit er uit te happen. Die bak dan, want de kraan staat majesteitelijk boven al dit Dank zij zijn erYaring ziet hij echter „alles wei aankomen", zodat er zelden brokken van komen. Dat hij er soms tot aan zijn tenen rood door wordt, is een bijkomstig heid, die graag op de koop toe wordt ge nomen, want voorwaar, dit is een man nelijk karwei, daar aan de havenkant van de Hoogovens in de buik der schepen. Hoe beter namelijk die bakkenstuurder zijn bakken stuurt, hoe meer de grijper uit het ruim haalt (en hoe gauwer het schip leeg is en weer zee kan kiezen). Als dat lukt, kan de bakkenstuurder tevreden zijn. Hij gedoe en in zijn hoge cabine lijkt de is tegen die tijd érg rood. E LIEFHEBBERS van tuinieren krijgen dit seizoen de kans op een officiële „er kenning" van hun liefhebberij in de vorm van een prijs de Prijs van Velsen voor de mooiste voortuin. Zoals al tijdens een raadsvergadering officieus kon worden aangekondigd, is er een wedstrijd voor particulieren op touw gezet met als inzet de best-verzorgde voortuin in de gemeente en als doel een zo smaakvol mogelijk zomer jurkje voor heel Velsen. Ondanks de vele gemeenschappelijke voortuinen in de nieuwbouw van IJmuiden en Velsen-Noord, blijven er immers vele ontplooiings mogelijkheden voor het particulier initiatief over en het is niet alleen voor de eigenaars van de voortuintjes plezierig als ze er goed uitzien, maar ook de overheid vindt een nette stad prettiger dan een slordige, terwijl de hoveniers er uiteraard ook wel bij kunnen varen. De wedstrijd, die van 15 April af gaat lopen en tot de herfst duurt, hoeft geen dure zaak te worden voor de deelnemers en iedereen kan er aan meedoen, of hij nu zijn tuin laat verzorgen of er zelf bij tijd en wijle in liefhebbert. Het is dus niet de bedoeling, dat alle voortuinbezitters, wier domeinen of do- meintjes niet in gemeentelijk beheer wor den onderhouden, automatisch meedoen, maar ze kunnen zich tot 15 April opgeven bij de wedstrijdcommissie, de heer J. Jong- kese, eerste afdeling secretarie per briefkaart of per telefoon (5141). Uit de samenstelling van de commissie blijkt wel, dat de hoveniers en de Tuin- bouwstudieclub het roerend met deze op zet eens zijn. Naast wethouder J. C. Aschoff als voorzitter en de heer J. Jong- kees als secretaris namen zitting de heren B. W. Beskes van de Velsense plantsoen dienst, R. Timmer en H. J. P. Handgraaf als bestuurders van de Tuinbouwstudie- club en J. H. v. d. Berg, de directeur der gemeentelijke plantsoendienst. Alle ingeschreven deelnemers en hoe meer zielen, hoe meer tuinvreugd krij- In de gloria - in de hal Het is vandaag een voorzich tige dag, want ge kunt er zo maar tussengenomen worden, maar voor het volgende durf ik toch mijn vingers op te ste ken, want dat is de waarheid. Zelfs op één April. Onderhal chef Jacobus Groen viert vandaag namelijk zijn veertig jarig jubileum tussen de vis en wie Jacobus Groen kent, weet hoe waar deze mede deling is. Als prille leerling-afslager met het nog niet ten volle ont wikkeld stemgeluid, dat ik zo gaarne hoor van een afslager, kwam hij op die gedenkwaar dige eerste April van het jaar 1923 voor het eerst aan bod. En dat ging al gauw zo goed, dat 1925 hem al als vol leerd afslager zag. In den jare 1942 werd de ju bilaris van nu eerste afsla ger en na de oorlog we schreven 1 Januari 1947 kreeg hij de huidige functie van onderhalchef toebedeeld. Vandaag is het van harte feest aan de Oosterduinweg, waar Groen in het hart van zijn IJmuiden woont. Op nommer negen zullen velen hem de hand komen reiken, die hem hebben leren ken nen en waarderen en het Staatsvissershavenbedrijf zal daar ook zijn met de geluk wensen, die horen bij deze heuglijke dag. Nog vele jaren in de hallen, die voor u een heel klein beet je de „heilige" hallen zijn ge worden. En proficiat! Taal en brandweer Op de mooie, rode ladderwa gens van de Velsense brand- weer staat bij een bedienings knop, die de lange ladder ge hoorzaam een buiging moet doen maken, het woordje „nei gen" zulks om de mannen in oliejassen in het heetst van de strijd niet naar de verkeer de knop te doen grijpen. Dat woordje „neigen" is mèt mij aan nog iemand opgevallen en we vonden het allebei fout. Dat moest „nijgen" zijn, dach ten wij. Maar het woordenboek geeft ons geen gelijk, want het vindt zowel „neigen" als „nij gen" vooroverbuigen. Wij dachten nog wel de Vel sense brandweer op een druk- foutje te betrappen en eer lijk gezegd we zijn er niet content mee, al zijn er nóg be langrijker dingen tussen Para maribo en Emmererfscheider- veen, die om een oplossing schreeuwen. Wij vonden „nij gen" echt buigen, zoals een Koningin dat doet, nadat ze eerst geschreden heeft. Ko ninginnen nijgen en schrijden altoos, wij buigen en tippelen gewoon. En „neigen", dat vonden wij naar iets slechts overhellen, zoals wij allebei naar de nico tine neigen en af en toe naar een klein glaasje vol helder vocht. Of wordt dat nu weer „nijgen", als het erg vol ge schonken wordt? Wij hopen nu beiden zo, dat de brandweer het toch fout heeft, want ge weet zelf wel, hoe triomfantelijk het daarbijbe horende gevoel kan zijn, niet waar? Weet u het al? Lieve help Redder J. v. d. Schoor, die Zondag een man uit het water viste, toen die door de wind tussen wal en logger terecht kwam, heeft het niet erg meer op het menslievend werk be grepen, want de liefde kwam in zijn geval wel wat erg van één kant. Want toen hij samen met volk van de Noordzij de drenkeling met boei en haak op het droge had getakeld, werd de redder de huid volgeschol- den door het bijna-slachtoffer. Blindenhond weggelopen Vrienden, een jonge blinde vrouw is haar geleidehond kwijt en het zal ons allen een opluchting zijn, als de gedupeerde het dier, Luck of Lucky genaamd terug krijgt. Hij of liever zij, want Luck is een teef is lichtbruin-geel en ruigharig en bezit een opvallende pluimstaart. Op een harer oren heelt zij een wrat en wie deze kostbare hond vindt of er iets van weet wordt dringend verzocht dit te berichten aan het adres Kromme Mijdrechtstraat 24, waar zijn of haar bericht met groot gejuich ontvangen zal worden. Dat komt hard aan op een Zon dagochtend, vrienden en red der v. d. Schoor is er wel wat kwaad over geworden. Maar bedenk, goede redder, wiens ijver boven alle lof verheven is, dat op deze wereld veel stank in plaats van dank ge vonden wordt en dat die gered de bovendien vermoedelijk ver over zijn havenwater was door het gebeurde. Dat hij overigens helemaal niets meer van zich laat horen, vind ik ronduit on- be..leefd. Schuurpapier Ettelijke brave IJmuidenaren hebben zich deze week gelijk de Arabieren gevoeld tijdens het losbarsten van zandstor men. Want na de grote droog te kwam de storm over IJmui den en de onbebouwde vlak ten stoven omhoog tot grote wolken, die de huid der arme voorbijgangers tot schuurpa pier ranselden. Er is niets tegen te doen, maar wie de verbetenen op het Oos- ter- en Velserduinplein bezig heeft gezien, weet hoe graag wij' allen wilden, dat we wat minder zand om ons heen had den, om nog maar liefderijk té zwijgen over de rivieren buurtgenoten, wier aardappe len enige dagen lang gekruid zijn met het duinzand, waaruit ze ontsproten. Een tikkeltje meelij heb ik ook gevoeld met de mannen, die op de droge kleiberg bij de tunnelbouw aan de arbeid waren en zich daar met de moed der wanhoop het zand uit de ogen trachtten te weren. Nü pas weten wij, welk een genot een Arabische bur nous moet geven onder zulke omstandigheden. LAMPENIER ADVERTENTIE Ziet Üw Paasdis' fijn bereid met VESSICS super-kwaliteit Wilt U met de Paasdagen werkelijk iets fijns, dan kan slager VESSIES daar voor zorgen. is met de ERE-PRIJS bekroond. Profiteert U allen hiervan door vroeg tijdig Uw PAASRODLADE te bestellen. Naast onze bözqnder fijne Metworst, Leverworst en Tongenworst bieden wij U een grote keuze zeer fijne vleeswa ren, zoals: gebraden rosbief, gebraden rollade, gebraden varkensfricandeau, gekookte ham (de fijnste), rookvlees enz, enz. L/PCCITQ Wijkerstraatweg 199 ït33lt3 Velsen-N. Tel. 3353 gen een aanmeldingsformulier met een paar eenvoudige vragen en daarop wordt de indeling naar klasse geregeld. Men maakt namelijk onderscheid in: a. Grote voortuin met eventuele zij tuinen, b. Middenklasse-tuinen en c. Kleine voortuinen. De jury, samengesteld uit de heren B. W. Beskes, R. Timmer en de tuinbaas van Lindenheuvel, Overveen, de heer A. Jager, kent haar punten toe naar de aanleg (al of niet door hoveniers) en het onderhoud en zij denkt drie keer de ronde langs de deel nemers te doen: eerst in begin Mei, dan nog eens in de zomer en tenslotte in het najaar, waarna de punten worden opge teld en de prijswinnaars uit de bus zullen komen. Er worden vele prijzen beschikbaar ge steld, tuingereedschap, boeken e.d. en deze zullen in een bijeenkomst in de herfst officieel worden uitgereikt. Toch is er veel te bereiken De Velsense amateur-tuinier denkt wel eens met enige moedeloosheid, dat er op het barre zand en in de zeewind toch niet veel te bereiken is, maar wanneer terdege rekening wordt gehouden met grond en klimaat, valt dat best mee, als men ten minste niet verder springt dan de polsstok lang is. De roos bijvoorbeeld vraagt om kalkrijke grond en floreert hier dus bo venmate; de rhododendron en de azalea hebben er veel minder zin in, ook al, om dat er weinig schaduw te vinden is in het Kennemer duingebied. Dat er dan ook te leurstellingen voorkomen bij het misken nen van de begrenzingen, ligt meestal aan een onoordeelkundige inplant van gewas sen, die in onze gemeente beslist niet thuishoren. Tuinafval niet in de vuilnisbak Daarenboven kan de tuinier heel wat aan de grond verbeteren, door bijvoorbeeld het tuinafval niet aan de vuilnisman mee te geven maar te bewaren tot het vergaan is en het dan over gazon en perken te strooien: turfmolm of bladaarde en mest kunnen vaak met ons rulle zand wond'eren doen. En dan: niet maaien in de felle zon, want dan gaat het over drie, vier dagen gegarandeerd mis. De groepering van de planten is even eens van belang voor een aanvaardbare tuin en al zou het theoretisch mogelijk lijken duinflora te gebruiken, de duin- liguster bijvoorbeeld moet vooral niet naar de Velsense tuin gehaald worden, want dan krijgt hij veelal de kans oerwoudneigingen bot te vieren. Duur hoeft dit niet te worden, we zeiden het al: een pakje zaad kan de prijswinnaar van dit eerste wedstrijdjaar al opleveren. Want als het experiment slaagt, wordt het voortgezet. A DVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel. 4886

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9