Straks tachtig krachtige eenheden voor de A-kring Velsen-Beverwijk „Sumes Ombra", een fraai voorbeeld van een kleine kotter Velsens cultureel leven in de komende week BB-BRANDWEER ÖRCAM Agenda voor Velsen Kustvaarder met sturende propellers Auto Rijles Auto Rijschool A. REIJM Kennemer Lantaarn 't staat als'n paal boven water... isdgzvia r@Mog! Old Clothes New Zweden bestelt twee schepen van het Frary-standaardtype Bevolkingsonderzoek ten volle geslaagd TAXI NODIG? Autorijschool 5000 Kon. onderscheiding voor H. A. v. d. Giesen REVUE VAN DE ZUIDZIJ IJmuiden kon het scheepje in de dertiger jaren nog niet gebruiken 11 Grondwaterstand schept typische moeilijkheden J J ORCAM BEL 5000 Machinist met pensioen Bederf Uw gezondheid niet door op een ander zijn gezondheid te drinken. van Kennemerland „Clfira Stern" school aan Moerbergplantsoen ZATERDAG 4 APRIL 1953 Het apparaat van de B(escherming) B(urgerbevolking) komt in Velsen-Beverwijk geleidelijk aan op gang. Ook wat het materiaal aangaat. In normale tijden beschikt men in dit rayon over 5 brandspuiten, ieder met een capaciteit van 2000 liter per minuut. In tijd van nood worden deze spuiten bij de B.B. ingelijfd. Maar onlangs* heeft dit apparaat de beschikking gekregen over vier benzincspuiten, die het Ameri kaanse leger op zijn tocht door Europa in Nederland heeft achtergelaten. Deze spuiten hebben eenzelfde capaciteit als de reeds genoemde. In Juli of Augustus hoopt de brandweer in Velsen daarbij nog acht nieuwe dieselspuiten van het Rijk te krijgen, die ieder een vermogen van 2800 liter noteren zodat men in ramptijd de beschikking heeft hi Velsen en Beverwijk samen over zeventien eenheden. Het grote materiaal is thans onderge bracht bij het Gasbedrijf in IJmuiden- Oost, maar in oorlogstijd wordt het aan de rand van de gemeenten Velsen en Be verwijk opgesteld, om kwetsbaarheid van personeel en materiaal te verminderen en gevaar van onder puin te worden bedolven te onder vangen, zo werd van be voegde zijde medegedeeld. Vierhonderd watertrans- portslangen, dus toevoer materiaal, van 20 meter lengte en 3 duim diame ter en 100 „aanvalsslangen" eveneens 20 meter lang, maar met een diameter van 2 duim, behoren bij de in ventaris. Daarenboven worden in het centraal magazijn aan de Snelliusstraat in IJmui- den (de vroegere IJmuider Wasserij) de „bepakkingen" van de voertuigen, zoals straalpijpen, maskers, schoppen en derge lijke bewaard. Hoge eisen gesteld aan opleiding Het is een ingewikkeld systeem waarop in de gemeenten Velsen-Beverwijk de bluswatervoorziening berust. Vooral in IJmuiden en IJmuiden-Oost, waar de grondwaterstand erg laag is (4 tot 8 me ter). Binnenkort zal een begin worden ge maakt met het stellen van vaste pomp- aggregaten en afritten onder aan de Ka naaldijk, om het water te kunnen opvoe ren. Ook in Santpoort zijn uitgebreide voorzieningen nodig in de vorm van blus- vijvers. In Beverwijk ligt de zaak iets een voudiger, omdat daar het grondwater ho ger aan de oppervlakte komt (1-2 meter). Maar dit ingewikkeld systeem van voor zieningen stelt hoge eisen aan de opleiding van de toekomstige brandweerhulpen bij de B.B. ADVERTENTIE r Doi)WE?j EGBERTS j f SUPERIOR DARK i 4 SHAO TOBACCO Saaifes Speeltuin „Heuvelwijk" gaat vergaderen Op Vrijdag 10 April komen de leden en donateurs van de speeltuinvereniging „Heuvelwijk" in het gebouw „Cultureel Centrum" in een algemene jaarvergadering bijeen. Voorzitter v. Loon heeft bedankt, evenals de dames mevr. Homburg en me vrouw van Gelder. Het bestuur heeft de heer J. Blok als voorzitter candidaat ge steld en als nieuwe bestuursleden de he ren K. Aalbersberg en W. Engelhart. Pe riodiek aftredend zijn de heren Nieborg en Schatschabel. Zij stellen zich weer her kiesbaar. A DVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel. 4886 ZATERDAG 4 APRII Jonge Kerk IJmuiden-Oost, opvoering van een Paasspel, geschreven door Nijhoff, 20 uur. Herv. Jeugdgebouw IJmuiden-O., 15 uur: Speciale voorstelling ouden van dagen.. Thalia, 19 en 21.15 uur: Rex, 20 uur: „Tien van 't Vreemdelingen legioen". ZONDAG 5 APRIL (Eerste Paasdag) Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „The Crimson Rex, 15 en 20 uur: „Tien van 't Vreemde lingenlegioen". MAANDAG 6 APRIL (Tweede Paasdag) Thalia, 15 uur: Walt Disney-jeugdpro gramma met o.a. Donald Duck; 19 en 21.15 uur: „Vier meisjes van Broadway". Rex, 15 en 20 uur: „Tien van 't Vreemde lingenlegioen". DINSDAG 7 APRIL Thalia, 20 uur: „Vier meisjes van Broadway". Commissie vlaggetjesdag, 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, vergadering met de deelnemers. Tachtig eenheden Een veertiental instructeurs is belast met de opleiding van de vrijwilligers uit de bevolking, die zich geroepen voelen daadwerkelijk in tijd van nood te helpen. Maandagavond is een begin gemaakt met de instructie van Velsens politiekorps, om een eventuele samenwerking tussen de verschillende gemeentediensten in tijd van nood te bevorderen. Er zijn echter nog veel meer men sen nodig. Want de bedoeling is, dat men in dit rayon de beschikking krijgt over 80 brandweerspuiten en iedere spuit heeft 4 man voor pompbediening en 10 man als brandgast nodig. De cursus omvat zestig lesuren en de op geleiden kunnen eenmaal per maand op Zaterdagmiddag het geleerde bijhouden. De gehele zaak is in de Stafschool in Barneveld serieus voorbereid,- maar al de ze voorzorgsmaatregelen zijn van nul en gener waarde, als niet de gehele bevolking meewerkt en de noodzakelijkheid van de ze instelling inziet. Een realistisch beeld, dat helaas kan voorkomen in tijden van rampspoed. Een B.B., die dan paraat is, kan erger helpen voorkomen. De ontwerper van het „Frary" stan daard-kustvaartuig de heer Frank Rijs- dijk heeft uit Zweden opdracht ontvan gen voor de bouw van twee van deze schepen. Zij zijn bestemd voor het vervoer van cellulose, dus een lichte en volumineu ze lading. Het standaardtype kustvaartuig volgens ontwerp van de heer Rijsdi.jk heeft in Zweden speciaal de aandacht ge trokken door zijn grote kubieke capaciteit voor het vervoer van lichte lading. De ont werper onderhandelt thans Over de uitvoe ring van een derde Zweedse opdracht en is ook in bespreking met Franse opdracht gevers. De schepen voor Frankrijk zouden als fruitschepen worden gebouwd. Ook voor Nederlandse rekening worden enige van deze schepen gebouwd. De heer Rijs- dijk, die de schepen in eigen beheer gaat bouwen, voert thans onderhandelingen over de aankoop Van een bestaande scheepswerf. Deze onderhandelingen zijn nagenoeg voltooid. Het „Frary" standaardkustvaartuig is een open shelterdekschip met een bruto- inhoud van 499 ton bij een draagvermogen van ongeveer 1060 ton. Het schip zal wor den uitgerust met vier 6-cylinder motoren met een totaal vermogen van 680 pk., welke 2 Voith-Schneid er-propellers aan drijven. Daar met deze schroeven ook wordt gestuurd is een roer overbodig. Het zal de eerste keer zijn, dat een zeeschip met deze propellers wordt uitgerust. Zij verschaffen het schip een manoeuvreer baarheid die met de gebruikelijke schroef niet te bereiken is. Door het ontbreken van roer en schroef aan de achtersteven zal deze een bijzondere vorm krijgen. De machinekamer ligt boven de waterlijn, hetgeen eveneens een noviteit kan worden genoemd. De geladen snelheid van het schip zal 12,7 knoop bedragen, de actie radius 7000 mijl. Het laadgerei zal worden bediend door electrisch-hydraulische lie ren. Het schip wordt geheel gelast. Het standaardkustvaartuig van het „Frary"-type is voor universeel gebruik bestemd. Het kan zowel in de tropen als Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. is thans geëindigd. De laatste zitting voor het na-onderzoek is op 24 Maart gehouden Een ieder, die geen oproep voor na-onder- zoek heeft ontvangen, kan derhalve aan nemen, dat geen afwijkingen van beteke nis zijn geconstateerd. liet onderzoek kan volledig geslaagd heten. In totaal kwamen in eerste instantie 44968 personen (het personeel van de Hoogovens, Papierfabriek en Plaatwelle- rij en de kinderen beneden 3 jaar hierbij niet begrenen) voor het onderzoek in aan merking. Van dit aantal hebben 34693 personen, waaronder 10263 scholieren, aan het onderzoek deelgenomen. 6650 perso nen wensten niet te worden onderzocht, omdat zij reeds regelmatig bij een bedrijf of dienst of het Consultatiebureau voor t.b.c.-bestrijding worden doorgelicht, ter wijl 1087 personen niet aan het onder zoek konden deelnemen wegens langduri ge ziekte, verblijf elders of andere ge gronde redenen van verhindering. Bij het huisbezoek weigerden 783 per sonen zonder geldige motieven aan het onderzoek mede te werken. 1755 personen, die zich voor het onderzoek hadden opge geven, zijn na herhaalde oproep niet voor het röntgentoestel verschenen. In totaal hebben zich dus 2538 personen zonder gel dige redenen aan het onderzoek onttrok ken. Dit aantal - hoewel op zichzelf te be treuren - vertegenwoordigt in vergelijking met de resultaten elders een gunstig per centage van de gehele bevolking. Dit resultaat is voor een groot deel te danken aan de enthousiaste hulp, welke zo vele vrijwillig(st)ers aan het onderzoek hebben verleend. Omtrent de uitslag van het na-onder zoek zijn nog geen gegevens bekend. in de arctische gebieden alle soorten van lading vervoeren. Het is uitgerust met een speciale ijsversterking. In hoofdzaak zal het voor export worden gebouwd, zonder variaties op het oorspronkelijke ontwerp. Ais eerste zal binnenkort het prototype „Dutch Glory" op stapel worden gezet, waarna de anderen in serie worden ge bouwd, een factor die er belangrijk toe zal bijdragen de bouwkosten te drukken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gediplomeerd Instructeur KEN NEMER LA AN 136 IJMUIDEN ADVERTENTIE Vanouds E-SET adres SANTPOORT (alleen) Hagelingerweg 134 - Tel. 8930 IJMUIDEN IJmuiderstraatweg 177 - Tel. 4800 Gediplomeerd K. N. A. C. - instructeur Tijdens een huldiging in het kantoor van de Rijkswaterstaat is aan de heer H. A. v. d. Giesen, die na eenenveertig dienst jaren als eerste machinist bij het pontveer met pensioen is gegaan, de zilveren ere penning, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. Nadat hij 's morgens op de hartelijkste wijze was toegesproken door de hoofd ingenieur-directeur de heer Wesselingh, kwamen 's middags zijn collega's op be zoek. Allereerst sprak de heer Berger, die er op wees dat als er een was die altijd zijn plicht had gedaan onder de moeilijkste omstandigheden, het zeker de heer v. d. Giesen was. Hij noemde het vertrek van deze machinist het achterlaten van een ledige plaats. De heer S. Nienaber kwam namens het personeel een vulpen aanbie den en voeg'de daar welgemeende woorden aan toe. Ook de heer M. Taconis, een vroe gere collega, heeft herinnerd aan de sa menwerking en vriendschap. Tot besluit dankte de heer v. d. Giesen voor de Ko ninklijke onderscheiding, de prettige ver houding onder de collega's in al die jaren en voor het mooie geschenk. ADVERTENTIE CENTR. DRANKW. COMITé VELSEN T\TU WE HET de laatste weken toch over kotters hebben is dit Urker vaartuig, een Li uit de vele, die in deze aan het IJselmeer gelegen haven staan ingeschreven, een goed voorbeeld van de kleine krachten, die in deze klasse voorkomen. Voor de zee visserij bedraagt het aantal Urker kotters ongeveer 30 en er zullen er in de naaste toekomst nog enkele bijkomen. Deze „Sumes Ombra" UK 41 is een voor-oorlogse kotter. De Spaarndammer Scheepswerf Stapel N.V. te Spaarndam bouwde het vaar tuig in 1931 voorIJmuidense rekening. De heer J. Gravemaker was er indertijd de eigenaar van en bracht het scheepje in de vaart onder de naam „Kromhout" IJM 113. De „Sumes Ombra", wier zuster IID 108 in 1945 zonk na een explosie. In zijn soort was de „Kromhout" al een flink scheepje met zijn 52 ton inhoud, een lengte over alles van 20 m, tussen de lood lijnen 18 m, breedte 5.40 en een holte van 2.50 m. Een 150 pk Kromhout motor zorgde voor de voortstuwing. De tijd voor IJmui den om met kotters aan de visserij deel te nemen was toen nog niet aangebroken, ZONDAG 5 APRIL Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „The Crim son Pirate". Rex, 15 en 20 uur: „Tien van 't Vreem delingenlegioen". MAANDAG 6 APRIL Geref. Evang. Zangkoor, Paaszangdienst met samenzang, 10 uur, Bejhelkerk, Zee weg. Thalia, 15 uur Walt Disney jeugdpro gramma met o.a. Donald Duck., 19 en 21.15 uur: „Vier meisjes van Broadway". Rex, 15 en 20 uur: „Tien van het vreem delingenlegioen". DINSDAG 7 APRIL Commissie vlaggetjesdag, 20 uur verga dering met de deelnemers in het Ned. Herv. Jeugdgebouw. Thalia, 20 uur: „Vier meisjes van Broad way". WOENSDAG 8 APRIL Rex, 20 uur: ,.Met eervol ontslag". DONDERDAG 9 APRIL Thalia, 20 uur, speciale voorstelling van „In vrede leven". Rex, 20 uur: „Met eervol ontslag". VRIJDAG 10 APRIL Protestant Christelijke Werkgemeen schap P. v. d. A., Cultureel Gebouw, mr. G. E. van Walsum spreekt. De Gieteling, voordrachtskunstavond, 20 uur: Herv. Jeugdgebouw IJmuiden Oost. Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30 21.30 uur Heidestraat. Thalia en Rex nieuw programma. ZATERDAG 11 APRIL Buurtvereniging Wijkcroog, toneelavond 20 uur Velsen Noord. IJmuider Harmonie, concert, 19.30 uur Patronaatsgebouw. Thalia en Rex nog niet bekend. Plantage Het plannetje van plantsoen dienst en tuinbouwstudieclub, om de naarstige liefhebbers van een riante voortuin tot vrij grote inspanning te brengen door een prijsvraag-om-de- mooisle-voortuin uit te schrij ven, is er hier en daar inge gaan als de bekende koek. Af en toe zijn reeds mannen in hemdsmouwen tersluiks met harken en schoppen aan de arbeid getogen om onkruid te gaan wieden en er kwam uit Driehuis zelfs een trotse deel nemer, die meteen maar een bloemenmozaïek wilde leggen on zijn twee bij drietje. Een andere onverschrokken plantage-opzichter over een minimaal brokje voortuin in Santpoort-dorp vroeg, of ook hij mee mocht doen en geluk kig kon ik volmondig „ja" antwoorden, want dat is het aardige van deze edele Flora kamp, dat degene die één madelief opkweekte in een vierkante centimeter duinzand net zo goed mag inschrijven als de nabob met zestien tuin lieden en een speciale krul lenjongen om de afrikaantjes te besproeien. Alleen valt de ene in de groep kleine en de andere in die der grote tuinen. Tot 15 April kunt u nog in schrijven via de eerste afde ling van het raadhuis. En dan onbekommerd aan de slag met spa en snoeischaren om de eer van de mooiste der Vel- sense voortuinen. De jury is herkenbaar aan een blauwe gladiool op de hoed en een volstrekte onomkoopbaarheid. Klaroenstoot Enigszins bedremmeld moet ik nog ereis aankloppen bij de vele muzikanten in dees' om geving met de vraag, of ze nog hebben gedacht en zo nee nog eens willen denken aan de kunstbroeders in het over stroomde land onder de Moer dijk, die vaak hun hele koste lijke blaas-bezit kwijt raakten aan de waterwolf. We kennen hier bij ons een solide verenigingsleven, maar als u eens op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden naar het plezier kon gaan kijken waarmee daar de bugel en trombone worden bespeeld in „Eendracht maakt macht", „Kunst na arbeid" en hoe die vaak perfecte corpsen meer mogen heten, welaan vrienden van de muziek, dan zoudt ge eigenlijk zo uw eigen sax, bas of trompet per expresse naar de geteisterden opzenden. Maar dat gaat natuurlijk niet, al zou het een feestelijk gebaar zijn van: „hier, jij hebt al zo veel narigheid gehad, neem nou de vreugde van het gepo lijste koper' maar weer eens in je handen en blaas de Flo- rentiner mars uit volle borst..." En toch: we kunnen als Vel- sense corpsen toch meer doen, lijkt me. Instrumenten, maar ook parti turen, standaards en wat er meer bij het corps hoort, zijn immers nog steeds zo héél erg welkom in het gebied, dat we zachtjes aan alweer een beetje uit onze gedachten laten glip pen. U kent per saldo meer dan een ander de vreugde van het musiceren. Welaan: die vreug de heeft men ginds harder nodig dan ooit. Als u wat weet of heeft, wat missen kunt of schenken wilt: meneer J. Groen, Cypressenstraat 40 in IJmuiden Oost is uw man. En dan: Prettige Paasdagen en denk er nog eens over. Eén April De jongens van de Sint Fran- ciscusschool hebben zich lelijk in de luren laten vlijen door hun onderwijzer op de dag, dat het gebruikelijk en zelfs toe te juichen is elkander vriend schappelijk bij de neus te vat ten. U moet wéten, dat de kna pen Woensdag aan het Paas- schoolvoetbaltournooi gingen beginnen en dus in de bekende zware spanning verkeerden, die dit kostelijKe voetbalfestijn van elk jaar met zich brengt. Bovendien zouden de mannen dit jaar voor het eerst in echt tenue opdraven, want meneer had gezegd, dat ze die ochtend bij 't Rex-theater gratis-voor- niks een shirt en een broekje konden afhalen. Nou, die knapen opgetogen naar de Groeneweg, want nu gingen ze, dank zij dit onver wachte voordeeltje helemaal voldoen aan de wens van de scheidsrechters, die het onge- uniformeerde gewoel lang niet altijd uit elkaar kunnen hou den. Bij Rex was het evenwel plotseling opvallend stil op die eerste April. Ze keken nóg een tikkeltje sip, toen de bal aan het rollen ging. Luck is terecht Groot was de vreugde Woens dag in de Kromme Mijdrecht straat en ik ben oprecht blij, dat ik daar een klein beetje debet aan ben geweest. Want de blindenhond „Luck" is weer aan de voeten van het vrouwtje teruggekeerd, luttele uren nadat onder dees' Lan taarn een noodkreet over dub- bele-kolom de lucht inging. Heerlijk voor het vrouwtje, bravo voor de onmiddellijke terugbrenger! ivuil In de Santpoortse Middendui- nerweg, die dank zij de bus promoveren mocht van B- tot A-weg, ligt vóór de Katholieke kerk zo'n venijnige kuil, dat een Santpoortse fiets-ster gis teravond een halve salto maak te en met een gebroken vooras naar huis hinkte. Ze is ter stond en verwoed in de pen gestegen en klaagt op drie zijdjes beige papier haar nood en ik moet na aanschouwing (van de kuil, niet van de schrijfster) zeggen, dat het in derdaad een ware tankval is in het plaveisel, die nodig ge dempt moet worden, willen er niet mèer springconcoursen ge houden worden. Vergeten Noord Luttele weken terug werd een verheugd vuurpijltje afgesto ken omdat de bultige spoor wegovergangen in Zee- en Duinenkruidbergerweg een menswaardiger aanblik hadden gekregen, maar nu komt een peddelaar uit het Strating- plantsoen in Velsen Noord aan getrapt, om even in ronde taal te zeggen, dat het bij de halte Hoogovens nog altoos en on verminderd een grof schan daal is. En helaas dat is jammerlijk waar. Want wie daar levend overkomt, kan deze zomer rus tig een Alp of wat gaan be klimmen. Ik herinner me een fraai ge meentelijk plan, om de hele armoedige situatie daar wat beter en veiliger te maken, maar dat is alweer een mooie poos geleden en nog steeds knarsen daar dagelijks de dui zenden passanten met hun echte of kunstmatige tanden, terwijl hunne rijwielen ette lijke guldens in waarde ver minderen. 't Is meer een kruis dan een kruising. „Gemeenschappelijke" tuin waar geen speeltuin zich over hen ontfermt, is een zaak, die verdrietig genoemd mag wor den voor het allerprilste deel van de vaderlandse hope. Maar een liefderijke dame in de Lorenzstraat heeft daar iets eenvoudigs op gevonden: zij blikte reeds geruime tijd uit op een achtertuin, die geen enkele primula, geen.enkele koekoeks bloem en zelfs geen weegbree of brandnetel vermocht voort te brengen. Deze tuin van tien bij vijf was gelijk de aarde in het begin: woest en ledig. De dame heeft de omwonende jeugd gastvrij geïnviteerd om deze zandbak te gaan explo reren en ziet: het krioelt in deze barre hof thans van jong lawaai en verheugd leven. En de moeders op de boven huizen elkaar maar aanstoten over het kleine rakkertje daar benêe, dat toch zo lekker speelt in het zand, moet-je- zien-wat-een-smoeltje. Dame - dit is een even simpel als gunstig idee en ge verdient een handdruk uit de verte voor zoveel echt begrip voor uw probleem dat nijpender wordt, naarmate er meer Velsenaren komen. LAMPENIER vfant het verschijnsel deed zich voor dat de Kromhout IJM 113 enige jaren later verkocht werd naar Urk. Nieuwe eigenaar werd E. Hoefnagel, die het de naam „Sumes Ombra" gaf. Nog niet zolang ge leden heeft men er een andere motor in- geplaatst, die 130 pk ontwikkelt. Tegelijk met de „Kromhout" stonden er bij Stapel nog enkele kotters op stapel. Schipper M. Slot te Den Helder bestelde er twee tegelijk en dat waren de eerste kotters van deze schipper-eigenaar die zich later als een rederij ontwikkelde en mo menteel drie flinke, moderne kotters in de vaart heeft. Deze twee schepen, die in Spaarndam het levenslicht zagen kregen de namen „Uit Gunst Verkregen" HD 108 en „Samenwerking" HD 125. Deze beide vaartuigen zijn identiek aan de Sumes Ombra. De HD 108 overleefde de tweede wereldoorlog, doch ons land was nauwe lijks bevrijd of er vond al een ernstig on geluk plaats. Tijdens het halen van het net kwam de kotter als gevolg van een explosie op 7 Juli 1945 tot zinken, waardoor drie opvarenden de dood vonden. De HD 125 is momenteel nog in de vaart als „Vier Gezusters" UK 11. Een nieuwe „Samenwerking" is er intussen voor in de plaats gekomen. Kotters bü bosjes Verder kwam in 1931 voor P. Vlaming op Texel de Ora et Labora TX 32 gereed, welk vaartuig ook door een nieuwe kot ter is vervangen en in 1931 de UK 73 is geworden en het filiaal in Enkhuizen van de werf Stapel zat óók niet stil. Zij kreeg opdracht om twee kotters te bouwen respectievelijk voor R. Brands in Urk en voor A. Tabeling in Den Helder, die achtereenvolgens als Drie Gebroeders UK 22 en Frederika Antonia HD 18 op de Noordzee werden losgelaten. Na deze kotters begon men al met de bouw van een groot model, een schip dat aanmerkelijk afweek van het bestaande type. De lengte over alles bedroeg 24 m, lengte tussen de loodlijnen 22 m, de breed te 6 m en de holte 3 meter. Met zijn 80 ton bruto inhoud was het schip slechts 3 ton kleiner dan de tegenwoordige Wiron I, Wiron V en Sterna. In de motorkamer had men een 270 paards Climax motor ge plaatst en het schip kreeg aanvankelijk de naam „Climax", doch kwam enige jaren later pas van IJmuiden uit in de vaart. Eigenaar werd de heer G. Wezelman, waar door de naam „Climax" kwam te vervallen en er Vier Gebroeders IJM 203 voor in de plaats kwam. De motor bleek niet voor haar taak berekend, geregeld moesten de reizen worden onderbroken, totdat deze eindelijk vervangen werd door een Krom hout van 200 pk. Met recht was dit jaren achtereen de grootste kotter. Helaas kwam het schip heel ongelukkig aan zijn einde. Tn Augustus 1942 werd de Vier Gebroeders 'iidens de uitoefening van de visserij met bommen bestookt. Bij deze ramp kwamen drie opvarenden om het leven. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Er zijn velen begaan met het lot der kinders, die inonze wassende stenenzee geen kans meer krijgen hun wenkbrau wen op te halen of laat staan een „effectief metsie" te ma ken. Dat de drie en minder jarigen hun heil op het trot- T-,. toir moeten zoeken, in wijken, rinale 1 mküttlpIOenSOhap aar ffppn snppltnin 71 rh nwr y-r In de maand April zal de finale worden eespeeld om de damtitel van Kennemerland. De eerste ronde wordt al Dinsdagavond 7 April te IJmuiden gespeeld. Het programma voor de eerste avond is: B. DukelT. Postma (heiden DCIJ); N. Blom (HDC) tegen A. de Zeeuw (Castri- cumï; J. Kroon (Oosterkwartier) tegen L. C. Vooys (DCIJ). De heer H. C. Willemse is de 1ste ronde vrij.. Er wordt als volgt gespeeld: 2e ronde 9 April in Beverwijk. 3e ronde 13 April te Haarlem 4e ronde 15 Anril bij Oosterkwar tier. 5e ronde 21 April bij Beverwijkse dam club. 6e ronde 23 April DCIJ en 7e ronde 28 April bij DCIJ. In overeenstemming met het advies van het personeel en de oudercommissie van de nieuwe openbare lagere school aan het Moerbergplantsoen te IJmuiden wordt de gemeenteraad voorgesteld aan deze school de naam „Clara Stcrnschooï" te geven. Personeel Wals en Co ziet „the Dio's" Het personeel van de motorenfabriek Wals en Co. komt op Woensdag 8 April in het Patronaatsgebouw bijeen om het show- orkest the Dio's in een nieuwe revue aan het werk te zien. Op het programma staat ondermeer het optreden van de tinnen soldaatjes.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 13