De negen gearresteerde artsen in de Sovjet-Unie vrijgelaten mbi Eisenhower bereid Moskou's stappen ernstig te nemen W eerbericht Wij Europeanen Volledig eerherstel voor de „moordenaars van Zhdanov Haarlems Dagblad DAGELIJKSE SURPRISE Op Koninginnedag 's middags vrij Thans 94,1 millioen in Rampenfonds Het woord is aan Verwarde reacties Andere Amerikanen vrezen splitsing van Atlantisch blok Brand verwoest 400 'jaar oude kerk in Ameide Prijs van het gas met 1 cent omhoog? Wisselvallig Paasweer 67e JAARGANG No 226 ZATERDAG 4 APRIL 1953 Maandag conferentie in Panmoendjom Zweeds schip ramde onbekende duikboot Rijksbemiddelaars: Zeedijken langs de kust van Noordbrabant gesloten Symptomen Vier mogendheden gaan confereren in Berlijn Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle af delingen 152Q5 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 73 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op 7.on-en Feestdagen. Abonnement per week 4'' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman INDIEN HET LICHT, dat schijnt te dagen in de duistere verhouding tussen Oost en West, waarlijk grote helderheid zou brengen en een tijdperk van meer rust en dus ontwikkeling en opbouw aankondi gen, beduidt dat geenszins, dat daarmee de noodzaak van Europese eenheid ver dwenen zou zijn. Ik vrees dat menigeen nog steeds in de mening verkeert, dat die alleen wordt nagestreefd om een sterk- weerbare macht te vormen tussen twee zwaarbewapende machten in. Sommigen gaan verder, maar niet ver genoeg, door er nevens het militaire belang tevens het economische voordeel in te zien. Ook daar .blijft het niet bij. Het belang reikt veel verder dan militaire en economische over wegingen. Het geldt de ontwikkeling in groter volkengemeenschappen, waarbij wij Europeanen achtergebleven zijn. Niet nu, niet pas in de naoorlogse jaren, maar al eerder. Ruim twintig jaar geleden consta teerde Ortega y Gasset in zijn essay „Wie oefent de heerschappij uit?" het al toen hij poogde te verklaren, waarom men in het begin der dertiger jaren zoveel sprak over het verval van Europa en over de toen heersende gedrukte stemming in het oude werelddeel. Hij schreef dat die onmisken baar gedrukte stemming niet voortkwam uit het feit dat men zich minder tot produ ceren in staat voelde, maar integendeel uit de overtuiging, dat men zich tot krachtiger werkzaamheid in staat achtte en door nood lottige slagbomen weerhouden werd te ver wezenlijken, wat men zou kunnen verrich ten. „Deze slagbomen zijn de politieke grenzen van de verschillende landen. De werkelijke moeilijkheid is dus niet gelegen in het een of andere economische probleem, dat te berde is gebracht, maar in het feit dat de vorm van het openbare leven, waar in zich de productieve krachten moeten bewegen, niet overeenkomstig is met haar omvang. Mijns inziens komt het gevoel van afbreuk, van onmacht, dat in deze jaren onloochenbaar de Europese vitaliteit neer drukt, voort uit de wanverhouding tussen de grootte van de tegenwoordige Europese productiekracht en de omvang van de po litieke organisaties, waarin zij moet wer ken. De aandrift om de ernstige, dringende vragen op te lossen is nu even sterk als te voren, maar die aandrift wordt in al zijn eerste uitingen belemmerd door het net werk van bepalingen, veroorzaakt door het samenstel van kleine staten dat tot heden toe Europa heeft uitgemaakt. Het pessi misme en de moedeloosheid, die de gemoe deren drukken, gelijken veel op de ter neergeslagenheid van een vogel van grote vlucht, die bij het uitslaan van zijn mach tige wieken zich wondt aan de tralies van zijn kooi. Het bewijs van deze bewering vindt men in het feit, dat de neerslachtig heid en dat pessimisme zich ook laten gel den op de andere levensterreinen, die ogenschijnlijk zeer verschillend zijn van het economische". Ortega zette dit nader uiteen op intellec tueel gebied en op dat der binnenlandse politiek, het laatste samenvattend in deze scherpe formulering: „Het zijn niet de in stellingen die als instrumenten van het openbare leven gebrekkig werken, maar de taak waarvoor zij bestemd zijn is gebrek kig. Er zijn geen programma's die over eenkomen met de werkelijke afmetingen, die het leven in iedere enkeling van Euro pa heeft gekregen. De Europeaan heeft begrepen dat Engelsman, Duitser 'of Frans man te zijn wil zeggen: provinciaal te zijn. Hij heeft dus ontdekt dat hij minder is dan tevoren, want vroeger waren de Engels man, de Fransman en de Duitser ieder voor zich van mening dat zij het heelal waren. Dit is, dunkt mij, de waarachtige oorzaak van het gevoel van verval, dat de Europeaan neerdrukt. De oorsprong ligt in hem zelf en is paradoxaal, want de ge waarwording van minder te zijn geworden komt juist voort uit de toeneming van zijn capaciteit en uit het feit dat hij in botsing geraakt met de organisatie, waar hij uit gegroeid is. Zo analyseerde Ortega twintig jaar ge leden de toestand waarin de Europeaan verkeerde en niemand zal durven beweren dat zijn critiek op het netwerk van bepa lingen in het samenstel van kleine staten, dat de Europeaan in zijn actie belemmert, nu minder gegrond is dan toen. Oneindig veel meer mensen dan toen zullen nu de wijsheid en het scherpe inzicht van zijn analyse zonder enige twijfel beamen. De drang naar Europese eenheid is trouwens in deze naoorlogse jaren niet uit de parle menten, niet uit regeringskringen maar uit de volken gekomen, uit de Europese Be weging. En die drang blijft voortduren. Men zou Ortega's woorden, die zo scherp omschreven en de kern zozeer raakten toen reeds nogmaals willen voorhouden aan die politici, die onder druk van een verantwoordelijkheid die hen blijkbaar zwaar belast telkens weer aanvoeren dat de volken er niet rijp voor zijn, dat zij niet Europees voelen en denken, dat bij in voering van een Europese grondwet er voorlopig nog maar niet aan directe ver kiezingen gedacht moet worden en zo meer. Het is juist uit de volken dat de drang is gekomen. Het is juist de kracht die al lang onder de oppervlakte leefde, die zich steeds sterker doet gelden. Men zal dat, in toenemende mate, blijven ervaren. Dit grote vraagstuk blijft dringen naar zijn oplossing. Men zal er geen afscheid meer van kunnen nemen. R- P- TOKIO. (AFP). De opperbevelhebber van de UNO in Korea, generaal Mark Clark, heeft Vrijdagmiddag te Tokio ver klaard, dat hij de verbindingsofficieren van de UNO gemachtigd heeft om Maan dag met de Noordelijken de uitwisseling van zieke en 'gewonde krijgsgevangenen te bespreken, zoals de Noordelijken hadden voorgesteld. De generaal deelde echter niet mee, of hij zijn verbindingsofficieren ook heeft ge machtigd om een datum voor hervatting van de bestandsonderhandelingen te be spreken en vast te stellen, zoals de Noor delijken ook hadden gevraagd. Te Parijs is vernomen, dat de veertien Franse burger-geïnterneerden in Korea zijn vrijgelaten. Zij worden spoedig in Moskou verwacht. MOSKOU (Reuter) Het Sovjet-mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft hedenochtend bekend gemaakt, dat de negen artsen die in Januari van dit jaar werden beschuldigd van het veroorzaken van de dood van Zhdanof, eens genoemd als Stalins opvolger en dus Malenkovs rivaal, zijn vrijgelaten. In de bekendma king wordt ook de vrijlating bekend ge maakt van zes artsen van wie niet bekend is waarom zij in hechtenis werden ge nomen. Deze zes artsen werden niet eerder in de zaak van de negen artsen genoemd. De vrijgelaten artsen zijn de professoren Wowsi, Winigradof, M. B. Kogan, Jegorof, Feldman, Etinger, Wasilenko, Grinsjtein, Zelenin, Preobrazjenski, Popowa, Zakoe- sof, Sjeresjewski, P. B. Kogan en Maiorof. In de verklaring van het ministerie van Binnenlandse Zaken werd gezegd dat de artsen door het voormalig ministerie van staatsveiligheid „abusievelijk en zonder ju ridische gronden" werden gearresteerd. Degenen die verantwoordelijk zijn voor het onjuiste onderzoek bij de arrestatie van de dokters zijn gearesteerd, aldus de bekendmaking. Het besluit waarbij de vrouwelijke dok ter Timasjoek, die de negen op 13 Januari gearresteerde artsen had beschuldigd, de „Orde van Lenin" was toegekend, is inge trokken. De toekenning werd in de jongste verklaring „onjuist" genoemd. De bekendmaking werd gepubliceerd in het partijblad „Prawda" en in de „Izwes- tia", het blad van de regering. De negen Russische artsen werden er niet alleen van beschuldigd Zjdanof in 1948 te hebben gedood, mar ook van po ging tot het doden van een aantal militaire leiders, onder wie maarschalk Wassilwski, minister van het leger, generaal Sjtemen- ko, die hem als stafchef opvolgde, maar schalk Konjev, maarschalk Goworov en admiraal Lewtsjenko. In de Prawda van dertien Januari werd van de dokters gezegd dat zij een „organi satie van Zionistische spionnen" vormden onder het mom een organisatie voor lief dadigheid te zijn. De meeste van hen zijn Joden. Ook werd toen van de dokters ge zegd dat zij betrekkingen onderhielden met de Britse en Amerikaanse geheime dienst. In de verklaring van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt gezegd, dat op grond van de gevolgtrekkingen van een commissie van onderzoek, benoemd door het ministerie van Binnenlandse Zaken, de in hechtenis genomen negen artsen vol ledig zijn gezuiverd van de beschuldigin gen die tegen hen waren ingebracht. In de verklaring stond na de opsomming van de namen van vijftien dokters „en ande ren". Dit kan misschien een aanwijzing zijn dat er nog andere personen bij de zaak betrokken zijn die niet noodzakelijk artsen behoeven te zijn. Het onderzoek heeft aangetoond, aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beschuldigingen tegen de personen onjuist waren en de desbetreffende docu menten nietig. Ontoelaatbaar „Er is vastgesteld", aldus de verklaring, „dat de getuigenissen van de gearresteer den die zogenaamd de beschuldigingen tegen hen bevestigden, door personeel van het voormalige ministerie van staatsveilig heid werden verkregen door gebruikma king van methoden die ontoelaatbaar zijn en ten strengste door de Sovjet-wet wor den verboden". Het vreemde is dat de arrestaties inder- Het Zweedse schip „Naboland" heeft ge seind dat het Vrijdagavond in aanvaring is geweest met een onbekende duikboot. De aanvaring geschiedde drie mijlen ten Noor den van Chanak aan de Dardanellen. Later seinde het Zweedse schip dat het met twee reddingboten op zoek was naai de duikboot. De hulp van andere schepen was niet nodig, aldus de mededeling van de „Naboland". 99 tijd werden uitgevoerd door het ministerie van Staatsveiligheid, dat onder leiding stond van Lavrenti P. Beria. Ze zijn nu ongedaan gemaakt door het ministerie van Binnenlandse Zaken De leider daarvan isLavrenti P. Beria. Commentaar Amerikaanse regeringsfunctionarissen tasten volkomen in het duister omtrent de beweegredenen der Sovjet-regering voor de vrijlating der Russische artsen, die in de Sovjet-pers en in redevoeringen door communistische leiders „ter dood waren veroordeeld". Dit is, voor zover men weet, de eerste maal dat de Sovjet-regering een fout toegeeft, in het bijzonder een door „de grote leraar van het Russische volk en de leerling van Lenin, Josef Stalin". De voorzitter van het Amerikaans-Jood se congres, Goldstein, verklaarde dat de vrijlating „een gelukkige aanwijzing is dat het Kremlin gevoelig is voor de wereld opinie". Het College van Rijksbemiddelaars heeft de beschikking „arbeidstijd nationale feest, dag" van 3 April 1951 ingetrokken en be paald dat het aan werkgevers is toegestaan op Koninginnedag, voorzover het werk zulks toelaat, in afwijking van de normale werktijd van 1 uur des middags af het per soneel vrij te geven met behoud van loon. Deze vrije uren zullen niet in mindering worden gebracht op de vacantie, waarop de werknemer recht heeft. Indien in bindend vastgestelde regelin gen de middag van de Koninginnedag als vacantiedag (snipperdag) is aangewezen, vervalt deze aanwijzing. Bepalingen in regelingen over het vrijaf geven op 5 Mei vervallen eveneens. Indien werkgevers en werknemers op grond van het bepaalde in een tussen hen geldende collectieve arbeidsovereenkomst niettemin de vrije middag op de 5de Mei wensen te handhaven, dient een eventuele vrije middag op Koninginnedag in minde ring te worden gebracht op de vacantie, waarop de werknemer recht heeft. Het is thans gelukt, om het laatste van de vier grote stroomgaten bij Nieuw-Vosse- meer te dichten. De afdamming van het 60 meter wijde gat was zodanig versterkt, dat een stevige afsluiting verkregen was. Door deze laatste dichting is thans de keten van zeedijken langs de gehele kust van Noord- Erabant gesloten. Vele kilometers bescha digde dijkvakken bezitten echter nog slechts een voorlopige noodkering, welke in de komende maanden verder versterkt en verhoogd moet worden. Het Nationale Rampenfonds heeft tot Donderdag een bedrag ontvangen van 94,1 millioen gulden. Sinds Woensdag is er dus weer een millioen gulden bijgekomen. De ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika, de heer P. I. Hoogenhout, heeft in zijn residentie aan de directeur van het Nationaal Rampenfonds een chèque over handigd van de Kooperatieve Wijnbou wersvereniging in Zuid-Afrika, ten bedrage van 10.500 gulden. Uit binnengekomen rapporten blijkt, dat de bevolking van de eilanden Saba en St. Eustatius respectievelijk 1620 en 1339,62 bijeen hebben gebracht voor het Rampen fonds in Nederland. Beide eilanden hebben ongeveer 1000 inwoners, die in tamelijk behoeftige omstandigheden leven. Een ge middelde van 2,50 per hoofd kan als zeer hoog worden gekenschetst voor deze gemeenschappen. S i r i u s Menigeen was niet onsterfelijk geworden als hij niet bijtijds was gestorven. 1 s v Minister-president dr. W. Drees heeft Donderdagmiddag met zijn echtgenote een bezoek gebracht aan het tentoonstellingsterrein van de Flora in Heemstede. Het echtpaar werd rondgeleid door de heren Vermeulen en De la Mar en achtereenvolgens werden het regeringspaviljoen en het bloemenpaleis bezocht. In dit paleis verklaarde dr. Drees, dat hij bijzonder getroffen was door de bloemenweelde uit Aalsmeer. De minister was van mening, dat de Flora 1953 grootser en mooier van opzet was dan de Flora 1935, die hij ooi,c bezocht heeft. Mevrouw Drees had vooral belangstelling voor de rotsiuin, die op het ogenblik op zijn mooist is. Op verzoek tekende hét echt paar in het receptieboek en dr. Drees verklaarde, dat hij zeker terug zou komen wanneer de buitenbloei zijn hoogtepunt heeft bereikt. Op de foto ziet men op de voorgrond dr. W. Drees en de heer De la Mar. Achter de minister-president wandelt mevrouw Drees vergezeld van de heer Vermeulen. WASHINGTON, (Reuter-AFP). Do Amerikaanse regering is altijd bereid eer lijke Russische voorstellen te aanvaarden. Ondanks alle teleurstellingen in het verle den moeten de Verenigde Staten elk com munistisch vredesaanbod aannemen als eerlijk gemeend, totdat het tegendeel is bewezen, aldus heeft president Eisenhower Donderdag op zijn wekelijkse persconferen tie te Washington verklaard. Het bereiken van overeenstemming over uitwisseling der zieke en gewonde krijgsgevangenen in Korea zou volgens de president een eerste concrete aanwijzing zijn van de goede wil der communisten. De president wilde géén commentaar leveren op de mogelijkheid van het zen den van een persoonlijke boodschap aan premier Malenkov door middel van de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Charles Bohlen. Eisenhower geloofde, dat mogelijk „iets goeds" uit de huidige toestand zou kun nen voortkomen en dat de Verenigde Staten daarnaar dienen te streven. De meeste der aanwezige correspon- Ook in de Jardin des Tuileries bloeien de tulpen. De Parijzenaars kunnen een stukje Holland in het hart van hun stad bewonderen. denten kregen de indruk, aldus meldt de verslaggever van A.F.P., dat Eisenhower de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Moskou waarschijnlijk heeft belast met een boodschap voor het Kremlin. De pre sident scheen even van zijn stuk gebracht, toen een verslaggever nem hiernaar vroeg. Charles Bohlen, de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Moskou, is Vrijdag per vliegtuig uit New York naar Parijs ver trokken op weg naar zijn nieuwe stand plaats. Dulles' mening John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Vrijdag op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard, dat de communistische voorstellen niet de fundamentele toestand van gevaar, die de Sovjet-Unie voor de wereld oplevert, hebben veranderd. Hij meende, dat het Westen enige verzoening met de communisten zou kunnen berei ken, doch hij waarschuwde, dat de Sovjet- Unie een zwaar bewapende totalitaire staat is en dat haar leiders in de grond vijandig staan tegenover de rest van de wereld. Het is van essentieel belang, zo zei Dulles, dat het Westen zijn huidige her bewapeningsprogramma's uitvoert en dat het Europese verdedigingsverdrag zo snel mogelijk geratificeerd wordt. Er is geen rechtvaardiging voor enige wijziging van de fundamentele Westelijke defensie-politiek, al bestaat de mogelijk heid van nuttige verzoening op een aantal punten, zoals de uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen in Korea, een be stand en het Oostenrijkse staatsverdrag. Het Westen mag echter niet aannemen, dat het gevaar voorbij is, aldus Dulles. Hij geloofde niet, dat zijn verklaring in strijd was met die van president Eisen hower. Grünther bang De jongste gestes van de Sovjet-Unie zouden het moeilijk kunnen maken de ge allieerde bondgenoten bijeen te houden, aldus heeft generaal Grünther, stafchef van de Atlantische strijdkrachten in Europa Vrijdag op een persconferentie in Washington verklaard. Volgens hem poogt de Sovjet-Unie de Verenigde Staten van zijn bondgenoten te isoleren en de huidige verzoenende gebaren achtte hij een „uit daging van het Amerikaanse leiderschap". Grünther geloofde, dat de mogelijkheid bestond, dat overeenstemming met de Sovjet-Unie om positieve pogingen te doen ter hereniging van Duitsland de po gingen om West-Duitsland te doen deel nemen aan de geallieerde militaire in spanningen zou kunnen vertragen. Karl Rankin, de nieuwe Amerikaanse De symptomen der veranderde Rus sische houding demonstreren zich niet al leen in de hoogste regionen te Moskou, doch ook in de „uitlopers" van het Rus sische bewind. Enkele voorbeelden: Het Russische humoristisch weekblad „Krokoaol" verscheen Vrijdag voor het eerst sedert jaren zonder een enkele anti- Amerikaanse spotprent of mop De meeste ruimte was gewijd aan satires die gericht waren tegen tekortkomingen van het plaatselijk leven of Russische bureaucratie. Slechts in één mild artikel werd een zachte steek gegeven aan een zeker Brits parlementair debat. Geen enkele maal werd over de Verenigde Staten gerept. Twee Amerikaanse militairen en de vrouw van een van hen reden Vrijdag op de hoofdweg door de Russische zóne op weg van Berlijn naar Frankfort. Zij meen den dat zij in de Westelijke zóne waren, stapten uit hun auto en liepen het bos in. Daar werden zij aangehouden door een patrouille van twee Russische soldaten en zes Oost-Duitse politiemannen. De roden hielden de Amerikanen vast op de plaats waar zij gevonden waren en stuurden om een Russische officier. Intussen haddten de Amerikanen van de arrestatie vernomen en zij zonden een paar officieren en een tolk naar de hoofdweg waar met de Rus sen gesproken werd. De Russen lieten de gearresteerde Amerikanen daarna onmid dellijk los. De geallieerde officier, die on derhandeld had, zeide dat de Russen zeer hoffelijk waren. In het verleden hielden de Russen altijd geallieerde staatsburgers dagen en zelfs wekenlang vast alvorens zij werden vrij gelaten. In dit geval werden de arrestan ten niet eens naar een Russisch hoofd kwartier overgebracht om verhoord te worden. BERLIJN (AFP'Reuter). De Franse Ho ge Commissaris in West-Duitsland, Fran- gois Poncet. heeft de uitnodiging van ge neraal Tsjoeikov, het hoofd der Sovjet- Russische controlecommissie in West- Duitsiand, om de besprekingen over de veiligheid in de luchtcorridors naar Berlijn bij te wonen, aanvaard. Ook de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland heeft de uitnodiging tot bijwoning der Brits-Russische besprekin gen aanvaard. De Russische uitnodiging aan de Ver enigde Staten en Frankrijk om deel te ne men aan de Brits-Russische besprekingen zou een poging kunnen zijn om het Vier- mogendhedenbestuur over Duitsland te herstellen, aldus hebben enkele functio narissen in Londen verklaard. ambassadeur te Taipeh bij de nationalis- tisch-Chinese regering, heeft aan journa listen verklaard, dat de Amerikanen de hoop van de Chinese nationalistische re gering op de „bevrijding van het vaste land van het communisme" delen. For mosa zou niet verkocht" worden na het tot stand komen van een wapenstilstand in Korea. Het ongeveer vierhonderd jaar oude kerk gebouw der Nederlands Hervormde Ge meente te Ameide is in de afgelopen nacht door brand verwoest. Van het gebouw staan nog slechts de geblakerde muren overeind. De toren is ingestort. De brand, is Vrijdagavond omstreeks halfelf ontstaan in het koor van de kerk, waar de stoven waren opgeborgen, die tij dens de avonddienst waren gebruikt. Deze stoven waren niet geledigd. Tegen halfelf waren nog enkele leden van de kerkeraad in het koor geweest, maar zij hadden toen niets ongewoons bespeurd. Nauwelijks een kwartier later sloegen reeds de vlammen door de ramen naar buiten. Toen de brand weer van Ameide ter plaatse kwam, zag het er reeds naar uit, dat het kerkgebouw ver loren zou gaan. De brandweren uit Meer kerk, Nieuwpoort, Langerak, Lexmond, Lopik en Groot Ammers kwamen weldra te hulp, zodat het vuur met 21 stralen be streden kon worden. De vlammen hadden ook het houtwerk van de toren aangetast waardoor deze ongeveer een uur na het uitbreken van de brand instortte. Omstreeks twee uur 's nachts was het pleit beslecht. Toen waren nog slechts de geblakerde muren over. Het kerkgebouw behoorde aan de Neder lands Hervormde Gemeente, de toren aan de gemeente Ameide, die hem voor zestig duizend gulden had verzekerd. De kerk is ongeveer vierhonderd jaar ge leden gebouwd en in 1672 eveneens groten deels door brand verwoest. Het gebouw stond onder toeeicht van Monumentenzorg. Reeds vóór de oorlog bestonden er plannen voor een restauratie, maar deze zijn nooit uitgevoerd. De minister van Economische Zaken heeft in een nota aan de Tweede Kamer de wijziging in de kolenprijzen, waarover hij dezer dagen in de Kamer mededelingen had gedaan, nader toegelicht. De prijsver hogingen hebben voornamelijk betrekking op industriekolen; van de huisbrand gaat alleen de prijs van de beste kwaliteit an- thraciet met ongeveer 4 percent omhoog. De minister verklaart dat deze soort is uitgekozen omdat de kopers daarvan ge acht kunnen worden de meeste draag kracht te bezitten en tevens omdat deze soorten in het verleden in prijs betrek kelijk laag zijn gehouden, tengevolge waarvan de vraag naar deze soorten werd gestimuleerd. Bovendien zijn er uitwijk mogelijkheden naar andere soorten. Alle andere huisbrandprijzen blijven onveran derd, met uitzondering van die voor de magere parelcokes, de cokes IV en de bruinkoolbriketten, welke een verlaging ondergaan. Het bedrag dat de verbruikers van de beste anthracietsoorten meer moe ten betalen, varieert van f 3.tot f 3.50 per ton, overeenkomende met f 0.25 tot f 0.30 per hectoliter. De verhoging van de prijs van de gaskolen zal op het gas drukken, waartoe een verhoging van de maxi- mumgasprijs met 1 cent per kubieke meter moet worden aanvaard. Het is echter niet waarschijnlijk, dat alle gasfabrieken deze verhoging zullen toepassen, zo verklaart de minister. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij het ingaan van de Paasdagen be vindt ons land zich meteorologisch ge sproken in een nogal ongunstige situatie. Boven de Britse eilanden en de Golf van Biscaye zijn tot op grote hoogten in de atmosfeer koude luchtmassa's, waarin hagel en sneeuwbuien voorkomen. In Midden-Europa is het daarentegen ongewoon warm voor de tijd van het jaar. Ons land bevindt zich juist in het strijd gebied tussen deze twee luchtmassa's, dat door regenfronten wordt gemarkeerd. Dit leidde de afgelopen dagen tot langdurige regenperioden, waarbij ook onweer voor kwam. Nog steeds is de strijd tussen de warme en koude luchtmassa's onbeslist. ïn verband daarmee blijven de regen kansen bestaan, maar anderzijds zullen er tijdens de Paasdagen ook flinke opkla ringen voorkomen. «poOfXXXXX)OOOrxxxxX)COaOCOOCXDOOCiOOOClCOOOCiOC)OOOOCOOOOGOOCOC ONBESTENDIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. 5 April Zon op 6.07 uur, onder 19.20 uur. Maan op 1.38 uur, onder 8.27 uur. 6 April Zon op 6.04 uur, onder 19.22 uur. Maan op 2.33 uur, onder 9.31 uur 7 April Zon op 6.02 uur, onder 19.24 uur. Maan op 3.14 uur, onder 10.49 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 4 April Hoog water: 6.24 en 18.46 uur. Laag water: 2.05 en 14.29 uur. Zondag 5 April Hoog water: 7.05 en 19.30 uur. Laag water: 2.40 en 15.04 uur. Maandag 6 April Hoog water: 7.52 en 20.25 uur. Laag water: 3.19 en 15.45 uur. Dinsdag 7 April Hoog water: 8.50 en 21.31 uur. Laag water: 4.04 en 16.41 uur. XX3COOOOOOOOOCOOO

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1