„Looft Den Heer" gaat „Die Schöpfung" geven Visserij -varia Costricum Wijk aan Zee Als vrouwen salaris eisen' Heemskerk Castricum Tot wederdienst bereid Beverwijk Medal of Freedom voor 20 Nederlanders HERLEVING VAN EEN MUZIEKTRADITIE De Pion ziet de rode lantaarn Lotenverkoop Rampen fondshuis begonnen Simavi-collecte DEM in veldloopkampioen schappen op tweede plaats Jeugdraad van Kennemer- staten en de sportdag Scheepvaart y'\" WOENSDAG 8 AFRTL 1953 Ver voor de oorlog beijverde het Christelijk gemengd koor „Looft den Heer" zich al zijn donateurs kennis te laten maken met de klassieke standaardwerken der mu- ziek-litteratuur. „Looft den Heer" maakte daardoor een grote bloei mee, want niet alleen kwamen talloos velen luisteren naar de uitvoeringen, welke op hoog peil stonden, maar ook wilden vele nog niet aangesloten zangliefhebbers meewerken aan deze soms imposante muzikale gebeurtenissen. De oorlog haalde door dit alles helaas een dikke streep. Thans echter heeft het bestuur van het koor zich weer ten doel gesteld bekende oratoria in studie te nemen en met de zelfde zorg als circa vijftien jaar geleden fe werken aan de voorbereiding van een sluitende uitvoering.'Dat men iets derge lijks inderdaad bereiken kan, bewees men vorig jaar met „De Jaargetijden" Thans staat op het programma de ver tolking van het grootse oratorium van Haydn: „De Schepping", die Donderdag 23 April aanstaande zal plaatshebben in de Nederlands Hervormde kerk aan de Ka naalstraat. Aan deze uitvoering zullen onder leiding van de koordirigent Willem Wiesehahn medewerken de bekende sopraan Dora van DoornLindeman, de tenor Han le Fèvre, de bas Herman Schey, Herman Nieland (orgel) en de volledige Haarlemse Orkest Vereniging. De componist Haydn De schepper van dit oratorium, Franz Joseph Haydn, heeft zich als musicus zelf gevormd. Niettemin verwierf hij zich met zijn composities een wereldnaam. Hij had een ongemeen productieve geest, want hij schreef onder meer „slechts' 104 sympho- nieën. Het hoogtepunt zijner muzikale pro ductiviteit bereikte hij tussen zijn zestigste en zeventigste levensjaar. Haydn was toen leermeester van Beethoven. Na de dood van Mozart, met wie hij innig bevriend was, maakte hij een tweetal reizen naar Engeland. Aan deze bezoeken aan Albion dankt men de teksten van zijn oratoria „De Schepping" en „De Jaargetijden", meesterwerken wat het uitbeelden van na tuurstemmingen betreft. De Schepping Op zijn tweede reis naar Londen kreeg de componist een oratoriumtekst in han den van een zekere dichter Lindley. Het was een bewerking van Milton's beroemde gedicht „Paradise Lost". Haydn voegde er een pakkend slot in de vorm van twee psalmen aan toe en zette het geheel daar na op muziek. De tekst laat het scheppingsverhaal beurtelings vertellen door de drie engelen: Gabriël, Uriël en Raphaël. Hetgeen in de zes scheppingsdagen tot stand kwam, schil dert Haydn nu eens vluchtig, dan weer uitvoerig. Het einde van elke goddelijke dagtaak wordt bezongen met koren van hemelse heirscharen, die God met hun hymnen prijzen. Het slot van het tweede deel, dat tevens het hoogtepunt van het oratorium is, be schrijft de kroon der schepping: het ont staan van het eerste mensenpaar. Wie kent niet het altijd ontroerende koor, dat inzet met de woorden: „Vollendet ist das^ grosse Werk". In een vivace-tempo zetten sopra nen, alten, tenoren en bassen deze fugati- sche zang in en het opklinken van deze juichtonen treft steeds weer iedere luiste raar. Met het slot van dit Gloria zou ge voegelijk het oratorium kunnen eindigen, want het derde deel ervan is eigenlijk een toevoeging: het schildert het leven en het geluk van Adam en Eva in het paradijs. Haydn bleef realist De instrumentale inleiding van het ora torium suggereert met behulp van gedurf de dissonanten even eenvoudig als geniaal de chaos. Op dit voorspel sluit onmiddel lijk het scheppingsverhaal aan: „In den beginneReeds de toonzetting van het derde Bijbelvers geeft een staaltje van Haydn's geniaal realisme, waar de compo nist het wonder der schepping van het licht uitbeeldt met middelen zo simpel en toch zo overtuigend, dat men hier van een mu zikaal ei van Columbus kan spreken. Uiterst populaire melodieën uit die tijd wist de componist in zijn oratorium te ver werken, zonder daarbij banaal te worden. Ook ontbreekt de onweersscène niet, want bijna elke achttiende-eeuwse opera was er een rijk, ook al paste ze in het geheel niet in het kader van het gebeuren. De promotie-competitie schaakwedstrijd tussen de Castricumse S.C. De Pion en Wieringerwerf is voor de Castricummers niet bijster gelukkig verlopen. Van de ge speelde partijen had J. van Raven- zwaai tegen J. Stins de punten zo goed als binnen, toen de Castricummer zichzelf mat zette, en toch nog verloor. De partij P. Hoed (W)-L. v. d. Born (P) weid niet tot een einde gebracht en ter ato1" trage opgezonden. Vrijdag 10 April speelt De Pion tegen Zaandam I. Willen de Cas tricummers het volgende seizoen in de tweede klasse uitkomen, dan zal deze wedstrijd moeten worden gewonnen. Het tweede tiental van De Pion bracht het er tegen Westzaan II niet slecht af en won met 8,5-1,5. Van de zes clubs is het tweede tiental als derde geëindigd. Een behoorlijke prestatie, temeer als men be denkt dat De Pion II dit jaar voor het eerst in de bondscompetitie uitkwam. Met de verkoop van de loten waarop men een complete woning in Castricum kan winnen, is thans niet alleen in Castri cum, maar ook in tal van andere plaatsen een aanvang gemaakt. De loten zijn voor f 1 verkrijgbaar bij de agenten van de Staatsloterij, onder meer te Beverwijk, Velsen IJmuiden, Haarlem en Amsterdam. Het totaal aantal loten bedraagt 60.000 De opbrengst is geheel bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. De Vereniging tot Medische Hulpver lening in de tropen, Simavi, heeft van de burgemeester van Castricum toestemming gekregen tot het houden van een bus collecte. De collecte duurt van 6 tot 11 April. Het ontstaan van de dierenwereld is een gegeven dat Haydn uiterst dankbaar ge bruikt om leeuwerik, nachtegaal en duiven natuurgetrouw aan het woord te laten. Vooral de laatsten, die in zoete tertsjes tor telen, zijn hem dierbaar als symbolen der liefde. Instrumentale grapjes maakt hij met de plompe zeedieren door onbeholpen motiefjes in de bassen. Ook de zoölogische aria van Raphaël, waarin alle dierengelui den een humoristische symphonie vormen, is een voorbeeld vkn Haydn's beminnelijke geestigheid: Koning Leeuw brult met be hulp van een fortissimo-triller, de tijger springt in een vlugge zes/achtste maat, het hert vindt zijn muzikale uitbeelding in sierlijke voorslagen en de violen tremo- leren als de ijverigste insectenzwerm. Maar dan vindt vader Haydn het weer mooi genoeg en wijdt hij zich aan de be schrijving van de zaligheden van het pa radijs. Een oud-Duits psalm gebruikt hij als slot van het oratorium, maar niet voor dat hij het zodanig heeft omgewerkt, dat er een meesterlijk geschreven dubbelfuga uit ontstaat: „De roem des Heren blijft in eeuwigheid". Men kan gerust zeggen, dat Haydn in het algemeen de promotor is geweest van het oratorium in de vorm zoals men het thans nog kent. Hij heeft de grondslagen gelegd van het koorwezen, zoals zich dit in de laatste tweehonderd jaar heeft ontwik keld. Dat hem dit mogelijk was, is niet in geringe mate te danken geweest aan de wijze waarop deze componist schreef: blij moedig, kinderlijk gelovig, maar geenszins oppervlakkig. Mendelssohn karakteriseerde Haydn's muziek wellicht zeer raak met deze „schandalig gezellig" te noemen. Zij is voor ieder bevattelijk en blijft daarbij van een klassieke schoonheid. Aan „Looft den Heer" thans de taak deze schoonheid aan de bezoekers van de komende uitvoering te tonen. A. J. VAN DER WEIJDEN Het is van deze plaats af al eens eerder door mij betreurd, dat Will. v. d. Berg bij het schrijven van zijn talloze blij- en toneelspelen bewust de kwaliteit opoffert, om ten koste van alles de kwaptiteit toch maar zo hoog mogelijk te kunnen opvoe ren. Wanneer hij dan eens een aardig idee voor een blijspel heeft opgedaan, gunt hij zich nauwelijks de tijd deze vondst op een enigszins originele wijze uit te werken, met het logische gevolg dat hij reeds na enige taferelen in de meest grove klucht effecten vervalt. Zo is het ook met zijn onder het pseudo niem Wim Dumont geschreven blijspel „Mijn vrouw verlangt salaris", dat Dins dagavond door de Toneelclub „Ons Genoe gen" te Wijk aan Zee in „De Zon" werd opgevoerd. Het idee daarvan is toch wer kelijk niet onaardig. Dolly Everhart heeft zich er reeds lang aan geërgerd, dat haar echtgenoot het als vanzelfsprekend be schouwt voor zijn privé-uitgaven over enig zakgeld te beschikken, terwijl zij daar voor zelf geheel op haar huishoudgeld is aangewezen. Zij stelt Hans dan ook na enige tijd kort en bondig voor een ultima tum; eveneens een klein salaris voor haar kleine genoegens, ofzij staakt eenvou dig als huisvrouw. Hans, die zijn prestige in gevaar ziet gebracht weigert en moet nu voortaan allerlei on-mannelijke bezig heden, zoals koffie zetten en pantalons persen, zelf verrichten. Doordat Dolly haar vriendin Margriet aanspoort als bondge note op te treden en haar echtgenoot de zelfde eisen te stellen, wordt de koude oorlog uitgebreid en gaan de beide gedu peerde vrienden tot een krasse tegenaanval over. Zij voorzien zich van een soort huis knecht, die de diensten moet verrichten welke hun echtgenoten weigeren en op dit punt gekomen schakelt de auteur plotse ling op een grovere golflengte over en is alle humor tevens uit het blijspel verdwe nen. Want deze huisknecht blijkt een oud matroos van de wilde vaart te zijn, luiste rend naar de fraaie naam „De Neus" en met de manieren van een bosjesman. Hij spreekt zijn patroon aan als „schipper", noemt mevrouw „kalletje" en heeft dan na twee minuten reeds de jeneverfles uit het dressoir georganiseerd. Daarop komen een oom en een secretaresse de verwarring nog vergroten en is het ouderwetse klucht spel compleet. Welke partij de strijd uit eindelijk gewonnen heeft, kon ik wegens tijdnood niet meer ontdekken, de opvoe ring begon meer dan een half uur te laat maar na deze woelige inzet liet de verdere afloop weinig te raden over. In ieder geval hebben zpwel de spelers als het publiek van „Ons Genoegen" aan deze klucht een vrolijke avond beleefd, hetgeen klaarblijkelijk ook de bedoeling is geweest. Uiteraard vormde J. van Amers foort hiertoe de meeste aanleiding, doordat hij als De Neus zonder omwegen de bedoe lingen van deze kluchtfiguur nastreefde en het pleit dan ook glansrijk won. De beide echtparen vonden in de dames Van der Wel en Klein en de heren Langewisch en Van der Wel een kwartet vlotte vertolkers, waarbij de dames het zelfs nog in natuur lijkheid van haar parners wonnen. Mej. N. Hop was een schuchter secretaresje, waar bij de heren J. Zaayer en W. Houtwipper zich als de pientere oom met zijn vriend, evenmin onbetuigd lieten. Deze succesvolle opvoering, welke inder tijd door de watersnood moest worden uit gesteld, werd met het traditionele bal be sloten. J- v. D. Candidatenlijst Christelijke partijen De gecombineerde lijst van CHU en ARP voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen te Heemskerk ziet er als volgt uit: 1. A. T. Wentink (aftredend); 2. S. W. van Tuinen; 3. Chr. van de Outenaar; 4. C. Winter; 5. P Jansen; 6. G. P. van de Oute naar; 7. E. Jongejans. Jaarvergadering van Katholieke Arbeidersvrouwen Op Vrijdag 10 April belegt de KAV afd. Heemskerk haar jaarvergadering in het KSA-gebouw. De agenda vermeldt o.a. be stuursverkiezing en een lezing met licht beelden die verzorgd wordt door kapelaan Klinkenberg. „Moedersjongen" door „de Lunette" De toneelvereniging „de Lunette" te Heemskerk zal op Zondag 12 April in zaal Dam een opvoering van het toneelspel van Jac. Bess „Moeders jongen" geven. Tuinders gaan aardbeiteelt bestuderen De land- en tuinbouwstudieclub „Heems kerk Vooruit" houdt hedenavond (Woens dag) in café De Oranjeboom haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. Het rijkstuinbouwconsulentschap te Am stelveen zal een film over de aardbeiteelt vertonen. Enige jaren geleden oefende de klucht van Piet Mossinkhoff „Tot wederdienstbe- reid" een enorme aantrekkingskracht op de amateurtoneelspelers uit, met het ge volg dat vrijwel iedere vereniging die haar leden eens een vrolijke avond wilde be zorgen en daarvoor de critische maatsta ven niet al te hoog aanlegde, dit stuk dank baar op de planken bracht Vandaar dat de klucht vrijwel is uitgespeeld, waardoor overigens geen gapende leemte werd ach tergelaten. Want „Tot wederdienst bereid" onderscheidt zich in geen enkel gunstig opzicht van de tientallen middelmatige blijspelen, welke nog steeds voor het ama teur-toneel beschikbaar worden gesteld. Ook dit bedenksel bevat geen enkele ori ginele gedachte en de intrige werd als een slappe cocktail uit de bekende stukken .Overschotje", „Pygmalion" en „De Na latenschap" samengesteld. Bovendien is de structuur zelfs bijzonder zwak van bouw en de schrijver is niet voor de grootste on waarschijnlijkheid op zij gegaan wanneer hij dit nodig oordeelde; gezien de volko men ongemotiveerde carrière van Charley Green, tot niet minder dan eén plotseling beroemde film-diva. De opvoering, die ik er na jaren weer een van zag door de R.K. Gemengde To neelvereniging „St. Pancratius", in hotel Borst te Bakkum, telde ten minste een grote verdienste; regisseur W. de Boer had de logica zoveel mogelijk in de hand ge werkt en daardoor zijn spelers voor een te goedkoop te behalen succes behoed. Vandaar dat de verschillende figuren over het algemeen nog vrij aannemelijk wa ren en hun uitbeelding niet ontaardde in de dwaze clownerie, waarvoor de hande ling zo gemakkelijk aanleiding geeft. Zo zagen wij een knap gespeelde Charley Green van mej. A. Sneekes, die er zelfs in slaagde ons bijna in dit onbedorven volkskind te doen geloven en zij bleef, zo wel in de komische als in de dramatisch bedoelde scènes, met veel begip binnen de in dit stuk zo moeilijk te bepalen grenzen der waarschijnlijkheden Ook de andere damesrollen waren uitstekend bezet. Mej. M. Vader gaf een in de juiste toon gespeel de mevr. Standish te zien: mej. C. M. Ver voort was een hautaine Virginia en mevr. P. de Boer-Grondstra een humoristisch- bedriiviee mevr. Prestley. Bij de heren had H. Fransen uiteraard het meeste lach succes als de „buttelende" ex-zeeman, hoewel ook de beide vrienden van L. Kroon en J. Zaal etkaar uitstekend aan vulden. Mej. T. J. Vervoort was nog een kittig dienstmeisje, dat met H. Metselaar als de agent op vrijersvoeten het traditio nele paartje vormde. ,.St. Pancratius", dat waarschijnlijk dit seizoen op een vrolijke manier wenste te besluiten, is in deze oozet volkomen ge slaagd. want het publiek amuseerde zich kostelijk en was dan ook gul met, applaus. J. v. D. Schilderspatroons om de tafel De afdeling Kennemerland van de R.K. schilderspatroonsvereniging „St. Lucas", houdt hedenavond (Woensdag) ten huize van de heer A. van Assema, Groenelaan 14 te Beverwijk haar jaarvergadering. Op deze bijeenkomst zal men een afgevaar digde naar de landelijke voorjaarsverga dering benoemen. De drie DEM athleten, die hebben deel genomen aan de Nederlandse veldloop kampioenschappen op het landgoed Duin- rell te Wassenaar, hebben getoond uit het goede hout gesneden te zijn. N. Mak werd op dit vijf kilometer lange parcours vijfde achter Adriaensen, Van Zeeland, Dekkers en Van der Weijden. De twaalfde plaats was voor H. Adrichem, terwijl C. Boon als zeventiende door de finish ging. Door deze prestaties kwam DEM in het verenigingsklassement op de tweede plaats met 25 punten. De eerste plaats was voor Trekvogels, die slechts 15 punten op liepen. Deze wedstrijden werden georganiseerd door AVWIK uit Wassenaar. De jeugdraad van „Kennemerstaten" houdt op Donderdag 16 April een leden vergadering in het Statenhuis te Bever wijk. Op deze avond zal men nadere me dedelingen doen inzake het kindervacan- tiefonds en de te houden wandel- en sportdag. GROOTHANDELAREN IN GROENTE EN FRUIT TER JAARVERGADERING De vereniging van groothandelaren en commissionnairs in groente, fruit en (of) aardappelen houdt op Donderdag 9 April in café Spanjaard haar jaarvergadering. Naast de gebruikelijke punten vermeldt de agenda een bestuursverkiezing, aftre dend zijn de heren Spanjaard en Zonne veld, die zich beiden herkiesbaar stellen. Twintig Nederlanders, onder wie minis ter-president dr. W. Drees zijn door de regering der Verenigde Staten onderschei den met de Medal of Freedom wegens hun voortreffelijk optreden in de vrijheidsstrijd tegen de Duitse bezetter tijdens de tweede wereldoorlog. Zes onderscheidingen zijn posthuum uit gereikt aan de nabestaanden van mr. Wal raven van Hall, Johannes Post, I. J. van den Bosch, W. P. Speelman, G. Pruys en J. Thijssen. Heden worden de onderscheidingen uit gereikt aan dr. Drees, mej. dr. M. A. Tel- legen, directeur van het kabinet der Ko ningin, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, lid der Tweede Kamer en hoodredacteur van het dagblad Trouw, L. Neher, directeur-gene raal der P.T.T., prof. dr. J. W. Duijff, Am sterdam; dr. A. J. A. Wiltens, Den Haag, J. C. Bührmann, Weesp, G. D. E. J. Hotz, Den Haag, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der Koningin ia de provincie Zeeland, mevrouw A. M. van Heerde Smid, Den Haag, dr. J. J. Brutèl de la Ri- vière, Den Haag, prof. dr. R. P. Cleveringa, Leiden en J. van der Gaag, Den Haag. Aagtedijk, 8 Trinddad verwacht. Adinda, 7 v. Haiphong te PI ad ju verw. Agatha, 6 v. Makassar n. Pladju. Aldögonda, 6 v. Pladju n. Bangkok. Alderamin, 6 v. Muscat te Dubai. Alpherat, pass. 6 Findsterre n. Las Palmas. Ampenön, 7 v. Tj. Priok te Singapore Siam. Amstelvaart, 7 v. Balikpapan te Sydney. Andijk, pass. 6 Bermuda n. Antwerpen. Axeldijk, pass. 6 Bermuda n. Le Havre. Akkrumdijk, 7 te Marseille. Aldabi, 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Alhena, 6 v Victoria n. Bahia. Almkerk, 6 v. Rotterdam n. Bremen. Alnati, 6 v. Santos n. Montevideo. Altair, 5 v. Montevideo te Rotterdam. Aludra, 8 Muscat verwacht. Amor, 7 v. Izmir te Yerakind verwacht. Argos, pass. 7 Gibraltar n. Rotterdam. Arnedijk, 7 Vlissingen n. Antwerpen. Aalsd'ij.k, 6 500 m. NW. Azoren n. Haliax. APobeikenk, 6 140 m. W.NW. Borneo. Alchiiba, 6 590 m. N.NW. Dakar. Amstelpark, 6 460 m. W. Scilly's. Amstelveen, 6 130 m. W. Colombo. Arkeldijk, 6 v. Harnbung n. Bremen. Bintang, 7 te Ilo Ilo Boschfontein, pass. 6 Malta n. Genua. Breda, 6 Cartagena gepass. n. Curasao. Bantam, pass. 6 17 u. Finisterre. Boskoop, 7 v. Barranquilla. Baam, 6 340 m. W.NW. Finisterre. Baud, 6 rede So rong. Bengkal'is, 7 v. Semarang te Soerabaja. Bloemfontein, 6 v. Hamburg te Antwerpen. Caltex The Hague, 7 v. Rotterdam te Sidon. Cottica, 7 v. Paramaribo te Amsterdam. Clavella, 6 v. Trinidad n. Engeland. Chama, 6 te Pulu Sanjbu. Cronenburgh, 4 v. IJmuiden te Castro Urdialis. Ca'ltex Leiden, 6 100 m. W. Sidon. Caltex Nederland, 6 95 m. v. Kreta. r uiineer men, zoais deze manbehoort tot de arbeiders die verantwoordelijk zijn voor het onderhoud van de Clifton Suspension Bridge110 meter boven de rivier de Avon te Bristol, moet men stalen zenuwen hebben. Ons fotomodelheeft blijkbaar in het geheel geen last van zijn zenuwen, misschien is het bij hem wel een kwestie van „alles went". De brug zal worden versierd met duizenden gekleurde lampjes voor de Britse kroningsfeesten Caltex Pernis, 6 60 m. NW. Kp. Bougaronl. Caltex Utrecht, 6 200 m. W. Kreta. Camphuys, 6 v. Makassar n. Soerabaja. Ceram, 6 te Pulusambu. Dalerdijk, 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Delfland, 7 te Recife. Duivendijk, 5 v. Vancouver te Rotterdam. Dongedijk, 5 te Los Angeles. Drente, 7 v. Aden te Djibouti verwacht. Duivendreoht, 6 125 m. Z. Bermuda. Engigano, 7 v. Dubai n. Muscat. Etrema, 7 v. Karachi te Bombay. Esso Amsterdam, 6 v. Aruba n. Rotterdam. Esso Rotterdam, pass. 7 Vlissingen. Elina, 4 v. Amsterdam naar Hamburg. Eos, 7 v. Napels n. Algiers. E'lmina, 6 v. Neuerkreede n. de Elbe. Esso Den Haag, 6 53'5 m. W. Flores. Friesland (SSM), 6 v. Rotterdam n. Setubal. Groote Beer, 5 v. Halifax te Rotterdam. Gaasterland, 5 v. Hamburg te Amsterdam. Gouwe, 3 te Libreville. Gadila, pass. Medan. Ganymedes, 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Hector, pass. 6 Gibraltar n. Napels. Heelsum, .8 Charleston verwacht. Hera, 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Hermes, 7 v. New York te Port au Prince. Hestia, 7 v. La Guaira n. Cristobal. Indrapoera, 6 150 m. Wt.n. Sabang. Jagersfontein, 7 v. East London te Durban. Java, 9 Genua verwacht. Kertosono, pass. 6 Kp. Bon. Kota Baroe, 6 1 u. v. Suez n. Djeddah. Kalimantan, 6 v. Tj. Priok n. Belawan. Kaioekoe, 6 rede Sorong. Kas'imibar, 8 v. Tj. Priok te Singapore verw. Laertes, pass. 6 Gibraltar n. Liverpool. Lekhaven, 6 te Bombay. Lombok, 7 Kaapstad te Port Elizabeth. Lutterkerk, pass. 6 Gibraltar n. Hamburg. Linge, 5 v. Libreville te Rotterdam. Luna, 4 v. Rotterdam n. Algiers. Lekkerkerk. 7 te Marseille. Le Maire, 5 v. Soerabaja n. Kalaanget. Loppersum, pass. 6 Kp. Sidero. Lucita, 6 6 m. v. Purfleet te Ja-rrow on Tyne. Maashaven 7 v. Lagos te Freetown. Madoera, 6 v. Bona n Port Said. Malea, 5 v. Trinidad n. Takoradi. Manoeran, 7 v. Makassar te Tj. Priok. Mataram, 7 te Belawan. Meerkerk, 7 te Genua. Mentor, 6 v. Piraeus te Alexandrie. Merwede, 6 te LaPallice. Modjokerto, 6 v. Belawan n. Padang. Maasdam, 5 120 m. ZO. Kp. Sable. Maas, 7 v. Meyrouth n. Limasol. Nigerstroom, 6 v. Abidjan n. Sassandra. Noordam, 6 330 m. W. Lands End. Notos, 7 v. Valencia n. Barcelona. Nieuw Holland, 7 v. Port Swettenham te Penang Ondina, 6 v. Curaqao n. Kingston. Oranjefontein, 6 Dakar n. Teneriffe. Ootmarsum, 4 v. Golf v. Mexico te Amsterdam Oranjestad, 7 v. Curaqao n. Aruba. Orestes, 6 v. Guana te Cuimana. Polydorus, 7 te Aden. Prins Philips Willem, 6 v. Rouaan te Rotterdam Prins Willem V, pass. 6 Scilly's n. Montreal. Pygmalion, 6 v. Bremen te Antwerpen. Raki. 6 te Singapore Roepat, 8 Bahrein verwacht. Rijnland, nacht 6-7 te St. Vincent. Rotula, 7 v. Freeport te Curaqao. Rijndam, 9 Southampton verwacht. Saroena, 7 v. Balikpapan te Tarakan. Scherpendrecht, 6 v. Curasao te Puerto La Cruz. Schie. 6 te Barranquilla..am Soestdijk, 6 v. Singapore n. Port Swettenham. Stad Alkmaar, 6 dwars Miami. Saparoea, 6 v. Abidjan n. Cape Coast. Schie, 7 v. Barranquilla n. Kingston. Sliedrecht, 8 v. Sheerr.ess te Aden verw. Sambas, 7 v. Singapore te Bangkok. Sarpedon, 6 130 m. m. Kp. Enggano. Sinaibanig, 6 te Men ado. Stad Leiden, 6 5'50 m. NO. Azoren. Stad Schiedam, 6 45 m. NW. Kp. Stadt. Stentor, 6 15 m. Z. Startpoint. Tarakan, 6 Makassar n. Soerabaja. Thalatta 7 te Port Said. Themisto, 7 v. Manchester te Narvik. Tomini, 6 v. Rotterdam te Gothenburg. Tabian. 6 Kreta gepass. n. Port Said. Tara, pass. 6 Finisterre n. Antwerpen. Teiresias, pass. 6 Vlissingen. Tomori, 6 v. Rotterdam n. Indonesië. Tiba, 5 v. New Orleans te Galveston. Tosari. 5 14 te Port Soedan. Tiberius, 7 v. Ciudad Trulillo n. Port au Prince Tabinta, pass. 6 Kp. Bougaroni n. Port Said. Talisse, pass. nacht 6-7 Serong. Tankhaven I. 6 v. Sun.geigerong n. Tj. Uban. Tankhaven n, 7 te Sungeigerong. Tiipanas, 7 v. Hongkong te Yokohama. Utrecht. 6 nog te Basrah. Van Outhoorn, 7 v. Balikpapan te Samarinda. Van Riemsdijk, 7 v. Singapore te Tj. Priok. Veendam. 6 450 m. W.t.Z. Valencia. Waterlan'd 6 v. Las Palmas. Willemstad, pass. 6 Lands End. Waterman 6 450 m. O.ZO. Kp. Race. Wecterdam. 6 170 m. Z.ZO. Sable eil. Weltevreden, 6 24 v. Genua. Willem Ruys, 7 Minicoy gepass n. Port Said. Woensdrecht, 8 v. Pta Cardon te New York verwacht. Waikelo, 6 v. Belawan n. Tj. Priok. Waiwerang, 6 v. Bali n. Singapore. ï.Tsel, pass. 6 Bizerta n. Kalamata. Zaan. 7 v. Vlaaroingen te Rotterdam. Zonnewijk, 6 685 m. W.NW. Kaapstad. KLEINE VAART Alibengen, 6 v. Avi'les n. Requejada. Aldo, pass. 7 Vlissingen. Anna b. 4 v. Durban n. Kaapstad. Ary Seheffer, 6 v. R'dam te Glasgow. Actinia, 4 v. Par te Gent. Audacia, 7 v. Antwerpen te Norkoping. Algarve, 7 v. Gent te Belfast. Att, 7 v. Rotterdam te Antwerpen. Baib-T, 4 Ouessant gepass. n. Cork. Beekbergen, 6 rede Propriano. Barbara, 5 v. Rotterdam te Liverpool. Bernisse, 6 v. Sables d'Olon-ne te Pomaron. Rree Helle, 7 v. Rotterdam n. Londen. Betty Anne, 7 v. Noordstadlandt te Rouaan verwacht. Bill, 7 te Gent te Londonderry. Claes Compaen, 5 v. Bordeaux n. .Londen. Contfianee, 7 v. Delfzijl n. Hull. Cornells b, 7 v. Stockholm te Windau verw. Cornells Houtman, 7 v. Bordeaux te Zaandam. Ca land, 6 te Nantes. Carpo, pass. 6 Lizard. Catharine, 4 te Loriëwt. Citadel, 6 te Dieppe. Cornelia b II, 5 te Ahus. Casablanca, 4 te Fedalah. Doriinda, pass. 6 Kiel. Da Capo, 5 v. Beyrouth te Mersin. Daviena Goekoop, 6 v. Portsmouth n. Roscoff. Di'ligentia, 6 v. Southampton te Cardiff. El jo, 5 te Antwerp en n. Sliigo. Emergo, 7 v. Grangemouth n. Zwijndrecht. Frans, 7 v. Newcastle te Kjoge verw. Fiducia, 7 v. Maassluis n. Boston. Frisia, 5 v. Casablanca n. Dakar. Gaasterland, 5 v. Harlingen te Goole. Gerry, 7 v. Leixoes te Guernsey verw. Henrica b, 7 nog te Kiel. Hof la an, 5 v. Bordeaux te Newport Mon. Hagno, pass. 4 Goeree. Harold, 5 v. Manchester n. Reykjavik. Hartel, 5 te Antwerpen. Haskerland, 6 v. Leith n. Harlingen. Hada, 5 v. Safi te Caronte. Henrica, 8 v. Manchester te Lissabon verw. Ilias, 4 v. Amsterdam n. Gothenburgh. Ida Pieter, 4 dwars te West Hartlepool. Java, 7 v. Dublin te Shoreham. Kemphaan, 7 v. Bristol te Shoreham. Kenitra, 4 v. Casablanca n. Nantes en Bordeaux Leendert b, 6 dwars Casablanca. Lydia, 5 v. Silloth n. Newport Mon. Leemans, 7 te Santander. Midas, 7 v. Cadiz n. Amsterdam. Myfem, pass. 6 Lands End. Mypuck, 4 v. Hamburg te Londen. Marcella, 7 v. Manchester te Londen. Matthew, 7 te Grangemouth. Merak, 5 te Londen. Mercu'i-ius, 4 v. Rijeka n. Leixoes. Merwehaven, 6 te Duinkerken. Monica, 6 v. Belfast te Manchester. Menkar, 4 v. Casablanca n. Agadir. Meres, 50 v. d. Gironde. Mirzam, 4 v. Bordeaux n. Casablanca. Neeltje b, 6 v. Brest n. Bayonne. Nieuwland, 5 v. Rotterdam te Grangemouth. Noord, 6 v. Billingham n. Shellhaven. Pavo, 4 v. Liverpool n. Swansea. Robert, 6 te Avonimouth. Saba, 5 v. Swansea te Rouaan. Servus, 5 te Liverpool. Tilly, 3 v. Portsmouth te Caen. Theodora, 7 v. Goole te Billingham. Twin, pass. 6 Vlissingen. Toos, 4 v. Bsfojerg n. Dieppe. Tyro, 5 dwars Lizard n. Drogheda. Tom v. d. Heide, 6 100 m. NO. Kp. Vilano. Ton, 7 v. Lissabon te Guernsey verw. Twee gebroeders, 6 v. Lissabon te Safi. Vindicat Atque Polit, 7 v. Grangemouth naar Blyth. Vrede, 6 te Fort William. Volharding, 5 v. Agadir n. Nantes. Westlaan, 6 te Hamburg 7 v. Hamburg n. R'dam Westpolder, 5 v. Lissabon te Oporto. Wiebold Bohmer, 4 v. Duinkerken n. Bordeaux. Zwerver, 4 v. Goole n. Duinkerken. SLEEPVAART Bbro, 6 te Rotterdam. Humber, 6 140 m. O.NO. Massawa. Loire, 6 v. Port Said. Noordzee, 6 t.h.v\ Casablanca n. Duala. Oceaan, 6 pass. Elba Cape. Oostzee, 6 Aden gepass. Rode Zee, 4 150 m. O.ZO. Port Soedan. Walcheren, 7 v. Ceuta te Rotterdam. Thames, 4 290 m. W.NW. Minicoy. Zwarte Zee, 4 290 m. W.NW. Minicoy. „Derde Paasdag". Zoals welhaast ge bruikelijk is na een tweede Paas- of Pink sterdag werd er ook gisteren betrekkelijk weinig goede vis aangevoerd en de prijzen liepen dan ook erg uiteen. Er is bijvoor beeld wijting verkocht voor 22, maar ook voor 33 per kist. De Thorina had geen best schip vis: de makreel van dit schip werd goeddeels op gehouden, maar van een andere boot werd ze verkocht voor ƒ17 per kist en de handel had het dus niet makkelijk. „Niet mee terug". De opmerking van de afslagers „Jullie konden er niet mee terug" zei genoeg over de kwaliteit van de overweekse loggers, die met weinig bij zonders aan de markt verschenen. Goede Noordschol was dan ook stevig aan de prijs en de tong liep eveneens erg op, zodat ze hoger kwam dan de slotprijs van de Zater- dagmarkt. De KW 141 had nogal wat toters, die echter alle werden opgehouden. België bedroop zichzelf. Het was aan de geringe animo voor de kabeljauw uit de Belgische handelaarskringen merkbaar, dat er vijf IJslanders aan de afslag van Oostende waren. De uitleggers werden in IJmuiden verkocht voor 65 en de tarbot zakte, in vergelijking tot Zaterdag met een cent of zestig, waardoor ze op 2 bleef hangen. Door de vraag van Parijs, Italië en Engeland waren de grote tongen weer goedkoper dan de grootmiddel, kleinmid- del en de „enen", waarvoor respectievelijk 2.05, ƒ2.30, 2.45 en 2.15 is neerge teld. Nieuw ijs. Voor het eerst verscheen 4e firma Job Gouda met „eigen" ijs in de markt, afkomstig van de onlangs aange kochte ijsfabriek. Het koele product werd aangebracht in de wagentjes, die van de IJ.V.O.IJ. al een zekere bekendheid ge nieten. Trawlerreizen. De uitkomsten van de drie trawlers (gisteren waren er bovendien 43 loggers en kotters present) waren: Allan Water 12.700 voor 13 dagen, Vios 23.700 voor 12 dagen en Thorina 14.000 voor 12 dagen. Drietal. Voor vanmorgen zijn de vol gende trawlers geboekt: Tzonne (800 ma kreel, 100 kabeljauw en gul, 50 schelvis, 70 haring, 130 wijting, 30 kool, 20 radio, 100 stiive kabeljauwen); Medan (90 schel vis, 190 wijting, 25 varia, 80 kabeljauw en sul, 30 zwarte kolen, 70 radio, 25 haring, 600 makreel en 30 stijve) en Eli (50 schel vis, 90 wijting, 50 kool, 10 haring en 50 varia, 450 makreel en 300 stijve kabeljau wen). De Eli maakte door ziekte van de kok een negendaagse reis; „Medical Sche- veningen" adviseerde schipper Cor Aland de diehtbijzijnde haven aan te doen. Voorts waren voor vandaag present Kees Plug met zijn KW 76, de Sch 9, de KW 29 en de IJM 221. Gelria voor Donderdag. Voor de markt van morgen is al binnen de Gelria, die behalve ziin 1700 kisten makreel, 15 schel vis, 45 wijting, 50 kool en 80 haring mee heeft gebracht. „Lange Eveline". De visserij zit de Eveline niet erg mee. Het schip is vandaag al 14 dagen oud, maar het heeft pas 500 kisten aan boord, zodat er nog een paar trekken gewaagd worden en het wel Vrij dag of Zaterdag zal worden, eer het schip ter markt verschijnt. De Mary kan deze week ook nog komen, het schip is van de 26e Maart. Nog één reis. De „Zuiderkruis" (Sch 2), die Zaterdag in de tweede beurt te IJmuiden 500 kisten haring en 85 makreel loste, heeft nu het hele jaar door met de vleet gevist. Maar nu is schipper Bram Rog aangezegd, nog één reis in het „oude" seizoen te doen en daarna enige tijd te pauzeren. De vleet kan worden gedroogd en de „Zuiderkruis" gaat dan met Mei weer uitvaren ter opening van het nieuwe seizoen. De laatste drie reizen heeft de logger als volgt besomd: 15.000, 9.000 en (Za terdag) 5150. Teveel. Het net van de Vios (IJm 24) bij een van de laatste trekken was zo vol, dat schipper Plug bang was dat hij de box makreel zou verspelen. Daarom moest de trawl met pakjes worden leeg gestort in de last. Toen alles scheep was, lagen er liefst ruim 300 kisten makreel aan dek. Vacantie. Van 31 Mei tot 29 Juli zul len de havenarbeiders in ploegen van 20 tot 25 man een week met vacantie gaan. De loskracht in deze „stille periode" wordt met twee ploegen verminderd. Vlootvaria. Voor survey zal de Abra ham (VL 77) voorlopig uit de vaart gaan. In de vaart komen binnenkort weer de Bergen en de Petten. Voor een grote keuring en om klaar te maken voor de nieuwe haringteelt heeft de KW 78 de trawlvisserij beëindigd. De blokken zijn aan dek gehaald en de be manning is al hard aan boord aan het werk. Pech heeft de logger KW 91 „Al'ida", die plotseling een mankement aan de motor kreeg en nu aan de Zuid-Zijde voorlopig wel geruime tijd werkloos zal moeten blij ven. Marktberichten. Noteringen: heilbot 3.20-2.30, gr. tong 2.24-2, grm. tong 2.37- 2.10, kim. tong 2.57-2.21, kl. tong I 2.06- 1.82, kl. tong II 1.97-1.56, tarbot I 2.35-1.45, alles per kilo; tarbot II 82-63.50, tarbot III 82-62, tarbot IV 72-60, tongschar 83-63, kl. tongschar 50, schartong 38-35, gr. schol 52- 27, grm. schol 71-40, kim. schol 72-45, kl. schol I 57-36, kl. schol II 30-8, schar 23-12, verse haring 16-11, makreel 17.50-10, gr. schelvis 45-44, grm. schelvis 51-50, kim. schelvis 56-49, kl. schelvis I 54-47, kl. schelvis II 41-21, wijting 38-8, gr. gul 57- 38, mid. gul 49-40, kl. gul 46-25, ham 88, kl. wolf 48-37, poontjes 21-8, kl. koolvis zw. 34-32, kl. koolvis wit 45-36, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 188-69, gr. koolvis zw. 80-64, gr. koolvis wit 98-80, gr. leng 83-81, gr. wolf 79-71, alles per 125 kilo. Aanvoer: totaal pl.m. 7000 kisten. Besom mingen: IJM 283 6960, IJM 74 5670, IJM 204 1890. IJM 53 2410, RO 9 ƒ4270, SU 7 6190, SU 107 3050, KW 41 4250, KW 86 ƒ1580, KW 48 ƒ2490, KW 175 ƒ5290, KW65 3960, KW 141 6100, KW 78 ƒ1250, KW 104 1360, KW 166 1900, KW 108 1910, KW 19 1430, KW 64 1770, KW 17 2830, KW 162 2320, KW 10 2010, KW 89 2760, KW 51 2280, KW 67 2240, KW 125 ff 2440, KW 129 2650, KW 73 2209, KW 85 7350, KW 39 2790, KW 37 ƒ3570 KW 38 4550, KW 9 3460, KW 123 ƒ3100' IJM 99 2070. IJM 7 2670, IJM 316 ƒ1370 KW 133 2800, KW 27 1070, KW 34 /151o' KW 98 1549, IJM 33 1930, BU 33 ƒ1660, AM 16 2040, AM 18 1990, AM 17 257», 3 trawlers met 51.000.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3