Creutzbergschool leidt in het Velsense Paastournooi De slakkenhakker doodt voorwaar geen argeloze weekdieren Groeiend enthousiasme voor „Vlaggetjesdag - optocht" Nieuw Engels onderzoekingsvaartuig met snelvriessysteem voor visgronden Agenda voor Velsen Havenberichten Kennemer t, Lantaarn Old Clothes New Vierde deel van Duitse vloot tegen de Kant TRAWLER WERD DIESEL-ELECTRISCH 743 brandweermannen VZV organiseert handicaprace SCHOOLVOETBAL ROLDE VERDER Vanmiddag vallen in de afdelingen D en B de beslissingen SVIJ bijna behouden in tweede klasse HVB In Thalia is „In vrede leven" te zien BB-film in Velsen IJmuiden Jury stelt hoge eisen THALIA .WOENSDAG 8 APRIL 1955 .5 Van het nieuwe visserij-onderzoekings vaartuig voor Engeland dat door het Departe ment van wetenschappelijk en industriëel onderzoek werd besteld bij Hall, Russell Co. Ltd. te Aberdeen ten behoeve van het Torry Research Station in Aberdeen, zijn thans meer bijzonderheden beschikbaar. Het zal de eerste diesel electrische trawler zijn die in Engeland wordt gebouwd, meldt „Fishing News". Hall, Russell Co. wa ren eveneens de bouwers van de eerste diesel electrische sleepboot in Engeland. Zij mogen dus beschouwd worden als pioniers op dit gebied. Het vaartuig, dat bestemd is voor de trawlvisserij, is ingericht als laboratorium, zodat met het onderzoek van de vis kan worden begonnen zodra ze op de verre visgronden is gevangen. Voorts zal de trawler bekende vissoorten in voldoen de mate kunnen leveren aan de research afdeling van het ministerie van voedsel voorziening. Het werk van het schip zal van waarde blijken te zijn voor de visver- werkende industrieën, de vissers en voor het publiek in het algemeen. De behoefte aan dit nieuwe visserijonderzoekingsvaar- tuig komt voort uit de geschiedenis en de ontwikkeling van visetend Engeland. De kustwateren waren al spoedig leeggevist tengevolge van de toenemende bevissing door steeds betere methoden. Het vissen met Stoomtrawlers, dat zich vooral in de laatste jaren van de vorige eeuw ontwik kelde, maakte steeds langere reizen naar verder afgelegen visgronden mogelijk. De voornaamste gronden bevinden zich op grote afstand en maken reizen van drie tot vier weken noodzakelijk. Een gevolg hiervan is dat een groot gedeelte van de vis vele dagen, voor ze aan land komt, wordt gevangen. Ook al wordt ze bewaard in ijs, toch is een gedeelte ervan niet meer geschikt voor de consumptie. Uitgebreide studies over het bederf van vis zijn ge daan op het Torry Research Station te Aberdeen en men verstrekte adviezen om de vis, zo goed als het maar enigszins mo gelijk is met de tegenwoordige methode van het overdekken van ijs, aan de wal te brengen. Maar men begreep bij het Re search Station wel degelijk dat het vraag stuk slechts opgelost kon worden door de vis onmiddellijk na het vangen in te vrie zen. Het nieuwe onderzoekingsvaartuig maakt het nu mogelijk op de verre vis gronden in de praktijk ervaring op te doen met de verschillende aspecten van deze toegepaste totale verandering. Zoals men op bijgaande tekening kan zien heeft de eerste diesel-electrische trawler een kenmerkend zij-aanzicht. Met haar lengte van ongeveer acht en dertig meter heeft zij een hellende lichtgebogen voorsteven, een sierlijke lijn en een krui- serspiegel. Het logies is achterin onderge bracht. Uit de vorm van het moderne stuurhuis blijkt wel duidelijk de aesthe- tische ontwikkeling van de trawlers. Het schip heeft een zeer lage pijp met een peervormige doorsnee en één enkele mast op het voorschip. Inplaats van davits zijn bij de reddingsloepen kranen opgesteld. Het schip zal voor commerciële doel einden worden uitgerust voor de trawl- visserij. Het visruim wordt 4000 cul. ft. groot. Behalve dat is een laboratorium aanwezig voor chemische en bacteriolo gische waarnemingen van vis en haar bij producten. De voorraad brandstof is vol doende om meer dan twintig dagen op de Noordatlantische visgronden te varen. Er is accomodatie voor zes onderzoekers en een bemanning van 13 tot 15 koppen. De snelheid van de schroef kan met enkele omwentelingen per minuut worden opge voerd, zodat men op het schip de meest efficiente methoden van de visserij kan toepassen. De bouwers van de hoofdmachines zijn de Metropolitain Vicke.rs Electrical Co. Ltd. De energie voor deze machines en de winchmotoren wordt geleverd door vier hoofd-generatoren op het constant-stroom- systeem. Het maximum vermogen op de as zal zeshonderd p.k. bedragen bij twee honderd omwentelingen per minuut en op de winchmotoren honderdvijftig p.k. Twee hulp-generatoren leveren elk hon derdvijfendertig Kw., zodat het schip nu uitgerust kan worden met een snelvries systeem op grote schaal. De hoofd- en hulpgeneratoren worden aangedreven door Meadows sneldraaien- de zescylinder, viertact, turbo belaste machines, die tweehonderd p.k. ontwik kelen bij veertienhonderd omwentelingen per minuut. De zes machines zijn aan el kaar gelijk en gemakkelijk te verwisselen. Het ontwerp van het schip is voorbe reid door Hall, Russells om te voldoen aan een specificatie, die is opgesteld door de Admiraliteit en de Food Investigation Or ganisation. Zij mochten waardevolle ad viezen en hulp ontvangen van de British OOOCOOOOOOOf^ Behoort ge ook tot diegenen, die in hun jonge jaren met alle geweld brandweer man wilden worden? Weet dan, dat uw kans gekomen is. Als ge een stootje kunt verdragen bij de brandweer werken ze alleen met kerels kunt u zich melden voor de blokbrandweer, de gemeentelijke brandweer of voor de brandweer van de Rijksmobiele Colon nes van de Bescherming Burgerbevol king. U wordt alleen bij mobilisatie op geroepen. Ook Velsen en Beverwijk kregen hun portie van het voor vijfentwintig mil- lioen gulden aangekochte brandweer materiaal. Men moet daarom in deze kring de beschikking krijgen over 125 vaste noodwachters en 324 oproep-toer- beurt-noodwachters bezuiden het ka naal en 78 vaste en 216 oproep-toér- bëurt-noodwachters bezuiden het ka naal. Het oefenmatèriaal is klaar, de instruc teurs zijn opgeleid, de B.B. wacht nu op u! JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Woensdag 8 April. Showorkest „The Dio's", Fideli's gebouw, 20 uur: Jubileum show revue. Rex, 20 uur: „Met eervol ontslag". Handelsvereniging „Groot IJmuiden", 20 uur: Cultureel gebouw, propaganda- bijeenkomst. Raadhuis, 14—15 uur: spreekuur wethou der van onderwijs. Donderdag 9 April. Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „In vrede leven". Rex, 20 uur: „Met eervol ontslag". Shipbuilding Research Association en the Ship Division of the National Physical La boratory. Bij de VZV worden plannen beraamd om ongeveer midden Juni een handicaprace in Velsen te organiseren. Het parcours zou worden uitgezet over een afstand van 80 k.m., de voorbereidingen zijn nog in een beginstadium, maar binnenkort zullen de plannen definitiever vormen gaan aan nemen. A DVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel. 4886 Gisteren zijn de Velser Schoolvoet- balwedstrijden vrolijk voortgezet. Aan vankelijk was de belangstelling niet zo groot als de vorige week, doch toen van 45 uur de belangrijke kamp St. Joannes U.L.O. (Driehuis)Openbare ULO (Beverwijk) gespeeld werd, ston den er toch honderden toeschouwers langs het lijntje. In de E- afdeling heeft de St. Fran- ciscus-school van meester Van Kuye- ren op ondubbelzinnige wijze een einde gemaakt aan de Adolf van Nas- sau-illusies. De heren Scholten en Pels moesten het lijdelijk aanzien, hoe hun knapen met 70 zeer roemloos ten onder gingen. Heel wat spannender was het bij de wedstrijd EmmaschoolSt. Liduina- school. De spelers van laatsgenoemde school speelden onbetwist beter, maar de Emma-scholieren verdedigden hardnekkig en zo zag meneer Bergs- ma zijn jongens met slechts 21 ver liezen. De Ossendorpers waren stukken beter dan de Brederodianen en wonnen dan ook met maar liefst 50, doch zo glad ging het de volgelingen van meneer Brunink de Jan Ligthar.tschoo.l tegen de Theo Thijs- sen-school niet af. Wel waren de Ligthart- jongens sterker, doch ze wonnen met niet meer dan 21, hoewel die geringe zege hen de sinaasappels schonk, uitgeloofd door een bekend Driehuizer groentenhandelaar. CreutzbergNijverheid In de D-afdeling werd één wedstrijd door penalties beslist, n.l. die tussen de Creutzbergschool 3 en Nijverheidsschool 6, maar dë beide andere werden met betrek kelijk kleine cijfers gewonnen. In de C.-afdeling weerden de Beverwij- ker U.L.O.-scholen zich kranig. De Duin- wijk ULO won met niet minder dan 50 van het vierde elftal der Nijverheidsschool. De Openbare ULO won weliswaar met slechts 10 van de St. Joannes ULO, maar deze kleine ze<re was zeer eervol, daar de St. Joannes ULO voor één der srerkste ploegen uit de C-afdeling gold en dit ook inderdaad was, ook in deze ontmoeting. Vooral voor de rust waren de Driehuizer jongens sterk in de meerderheid en ont snapte het Beverwijker doel enkele malen op wonderbaarlijke wijze aan doorboring. Bovendien deed de Beverwijker doelman enkele malen heel goed werk. Na de rust ging de strijd meer gelijk op. Tot 2 minuten voor tijd was de stand nog gelijk (00), maar toen profiteerde Be verwijk van een fout van één der St. Joannes-verdedigers, zodat scheidsrechter Van der Lugt, zeer tot grote spijt van de vele toeschouwers geen penalties kon laten nemen. Verder won Creutzbergschool 2 nog van Nijverheidsschool 5 met 32, doch de Creutzbergers hadden een ongerechtigd speler opgesteld en werden deswege gedis- qualificeerd. In de B-afdeling behaalde het eerste elf tal van de Creutzbergschool wederom een overwinning, thans op H.B.S. 1. Wel waren de H.B.S.'ers in het veld het sterkst, doch ze bleken lang zo schotvaardig niet als Za terdag. We kregen zo de indruk, dat ze de Creutzbergers onderschat hebben. Standen De Willem de Zwijgerschool 1 won met 31 van de Nijverheidsschool 1, zodat thans de stand als volgt is: Creutzbergschool 1 4 punten HBS 1 2 W. de Zwijgerschool 2 Nijverheidsschool 0 De gedétailleerde uislagen waren: Afdeling B: HBS I—Creutzbergschool 1 12, Nijverheidsschool 1W. de Zwijger school 1 13. Afdeling C (winnaars): Nijverh.school 4 Duinwijk ULO 0—5, W. de Zwijger school 2Nijverh.school 3 03, St. Joan nes ULO 1—ULO (B'wijk) 0—1. Afdeling C (verliezers): Creutzberg- Dinsdag 7 April kwamen de haven van I.Tmuiden binnen: Cottica van Paramaribo. Bittern van Liverpool. Wappu van Kotka. Curacao van Swansea. Elbag van Gdynia. Schelde van Rotterdam. Hera van Hamburg. Master Nicolas van Barry. Vertrokken zijn: Kaap Falga naar Finland. Avontura naar Hamburg. Jarrix naar Goole. Irmgard naar Halmstad. Monica naar Ant werpen. Abro naar Halmstad. Bittern naar Rotterdam. Ellinor n. Antweroen. IJstroom naar Leith. Schelde met kraan M. U. Z. naar Rotterdam. Van Brakel naar Londen. Jan Kreumer naar Rostock. Eemstroom naar Londen. school 2Nijverheidsschool 5 3-2 (Creutzb. gedisqualificeerd), St. Joannes ULO 2 Kohnstamschool 1 2—2 (St. Joannessch. wint), Nijverheidsschool 2HBS 3 61. Afdeling D (winnaars): Kohnstamschool 2W. de Zwijgerschool 3 20, HBS 4- Elout v. Soeterwoudeschool 12. Afdeling D (verliezers): Nijverh.school 6Creutzbergschool 3 22 (Creutzb.school wint). Afdeling E (winnaars): Emmaschool St. Liduinaschool 12, St. Franciscus- schoolAdolf v. Nassauschool 7-0. Afdeling E (verliezers): Brederodeschool Ossendorpschool 05, Jan Ligthart- schoolTheo Thijssenschool 21. Heden worden de wedstrijden voortge zet. Voor Afdeling E worden de demi finales gespeeld; in Afdeling D wordt de kampioen reeds aangewezen; voor Afde ling C. worden eveneens de halve finales gespeeld en in Afdeling B kan de beslis sing vallen. Zou de Creutzbergschool echter verliezen en öf HBS of de W. de Zwijger school winnen, dan eindigen twee clubs met 4 punten. Nadat SVIJ de vorige week de kampioens- candidaat Geel Wit in Haarlem met 20 de voet had dwars geezt, klopte het thans de medecandidaat voor de onderste plaats Spaarnevogels met 4—3, waarmee ze zich zelf een goede dienst bewees en zich nu vrijwel veilig kan wanen. SVIJ heeft nu tien punten en Spaarnevogels vijf. In het begin zag het er voor Spaarnevogels gunstig uit, want binnen twintig minuten leidde het al met 3—0, maar SVIJ, dat weer de beschikking had over Brouwer, zette de tanden op elkaar en zag kans nog voor de rust tot 32 in te lopen door doelpunten van J. de Vries. Na de rust behield SVIJ het lichte over wicht en de spelers bleven zich bewust van de kans die er ongetwijfeld inzat. De achter spelers toonden zich zeer productief, want nadat eerst linkshalf De Vries voor twee doelpunten had gezorgd, kopte rechtsback Brouwer ongeveer een kwartier na rust de gelijkmaker in. Direct daarop kreeg Spaar nevogels de kans een voorsprong te nemen. Het kreeg een strafschop toegewezen, de bal kwam aan de verkeerde kant van de paal. Daarmee was alle kans op de overwinning voor Spaarnevogels verkeken. SVIJ zette nog eens alles op alles en Kistemaker zag kans uit een voorzet van Buis het winnende doelpunt te scoren, waar mee hij zijn club in veilige haven bracht, bracht. Het tweede elftal behield haar kans op de bovenste plaats door een 4—1 overwinning op Spaarnevogels 2. Het elftal verscheen onvolledig in Bennebroek en verloor met 21. Het vierde speelde 4—4 tegen Spaarne vogels 3. De Junioren verloren van Bloe- mendaal B. Volgende week trekt SVIJ naar Nieuw Vennep. Wanneer zij deze wedstrijd ook weten te winnen heeft SVIJ haar plaats in de tweede klasse HVB voor een jaar ver lengd. Om te vermijden dat in de maanden April, Mei en Juni grote hoeveelheden vis aan de Duitse markt onverkocht blijven hebben de hoogzeevisserijen besloten een vierde deel van de totale vloot op te leg gen. De oplegtijd loopt van 11 April tot 20 Juli. Gedurende honderd dagen moet elke rederij een vierde van haar brutotoninage opleggen. Rederijen met één schip kunnen zelf beslissen wanneer zij het vaartuig voor vijfentwintig dagen uit de vaart nemen. Rederijen met twee schepen zullen een schip tijdens de maanden April-Mei en het andere in Juni-Juli opleggen. Op 11 April zal al een vierde der tonnage uit de vaart zijn genomen. Schepen, die aan boord zouten, blijven buiten deze overeenkomst. Of de vaartui gen, die in het buitenland markten, mo gen blijven varen is afhankelijk van de ontwikkeling van de marktverhoudingen. De Italiaanse fifm „In vrede leven", die Donderdagavond in het Thalia Theater draait toont de reacties van een Italiaan se dorpsbevolking die plotseling met de harde werkelijkheid van de tweede wereld oorlog wordt geconfronteerd. „Vivere in pace"zoals de oorspronkelijke titel is, is door de vaak sublieme wijze waarop de verwar ring en de eenvoudige moed van de boe ren, die eigenlijk niets liever willen dan met rust te worden gelaten, is weergege ven, ver boven de anecdote uitgebracht en gestempeld tot een van de zeldzame pro ducten, waarin de camera op een voor een ieder begrijpelijke en aanvaardbare wijze, zonder sentimentaliteit en met een flinke dosis gezonde humor, algemeen menselijke gevoelens heeft verwerkt. „In vrede le ven" kreeg op het Festival te Brussel de prijs O.C.I.C., die werd toegekend aan de films, die de beste eigenschappen vertoont tot geestelijke verheffing en bevordering van de moraliteit van het mensdom. Morgen, 9 April komt de filmwagen van de BB in Velsen-Zuid om de volgen de route te volgen: 10 u. Bloemendaalsestr.weg nabij sta tion overweg Santp.(st.); 11 u. Broek- bergenlaan, Santp. (d.12 u. Nabij R.K. Kerk, Driehuis; 13 u. Naast Pontplein, Velsen; 14 u. TrompstraatFrans Naere- boutstr., IJmuiden; 15 u. Lange Nieuw- straathoek Raadhuisplein, IJmuiden; 16 u. Oosterduinweghoek Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden; 17 u.19 u. Bo- menbuurtVogelbuurtVelserbeek, IJm.- O.-V.; 19.30 u. Rivierenbuurt—Rijnstr., IJmuiden; =t 20.15 u. Kennemerlaan bij winkelgalerij, IJmuiden; 21.15 u. Sta tions afrit, Oud IJmuiden. Houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is aangekomen het Zweedse s.s. „Arden- nia", dat van Gothenburg een lading van 1075 ton houtstof aanvoerde, mede be stemd voor zusterfabrieken. Ach nee, de slakkenhakker van ons is niet die perfide dierenbeul, die ge uit zijn naam zoudt kunnen afleiden. Hij werkt zorgvuldig en met overleg bij de IJmui- dense CEMIJ, de ce mentfabriek bij de Hoogovens en al hakt hij dan wel slakken, het is geen weekgedierte, dat on der zijn pneumati sche beitel in stuk ken uiteenvalt. Want slakken heb ben voor Hoogoven mensen een gans an dere betekenis dan voor ons, liefhebbers van een knusse ach tertuin of een ge zonde krop sla. Slak ken - dat zijn in technisch jargon de kalk plus de onver- brandbare, glasach tige onzuiverheden uit het erts en de kooks, die zich onder hoge temperaturen hebben verzameld. Maar voor de slak kenhakker is voorlo pig alleen van groot belang, dat hij dat spul onder handen krijgt, als 't er uitziet als grof zand. Het is korrelig, om niet te zeggen korzelig en grijsachtig beige van kleur en het kan verschrikkelijk stuiven. Na elke aftap van de Hoogovens komt er een lading van dat grove „zand" naar de CEMIJ rollen om als waardevolle grond stof te worden opgeslagen voor de cement- fabricage. Die opslag doet het hem. Want het wordt wel netjes op een hoop gegooid - naar soort nog wel, want er is slak en slak, zoals er ook slakken en slak ken zijn, maar als dat goedje lang blijft liggen wordt het zo hard als de befaam de bikkel. En dan heeft de grijper, die het verder moet transporteren naar de cementfabriek, er haast geen vat op, al hebben vernuftige lieden daar alweer gauw een speciale grijper op bedacht, die met een plof in de berg valt en zich dan ook wel een eindje in het „korze lige" materiaal wil boren. Mooier echter gaat het, als de slakken hakker er met zijn pneumatisch gereed schap eerst lawaai op gaat staan maken. Hij hakt dan tel kens twee gleuven door de slakkenberg, waar de grijper pre cies in past en op die manier dus de harde substantie, tus sen de gleuven in, mee kan opnemen. Ge ziet het: een slakkenhakker is een vreedzaam en meest al vrij stoffig man, die een zeer opbou wende taak vervult. Want hij helpt ten slotte de nieuwe huizen van Nederland aaneen te voegen met het cement, dat de Hoogovenslak tot basis heeft. In een korte, maar belangrijke bijeen komst, die gisteravond in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan werd gehouden, heeft de heer J. G. Kolkman, voorzitter van het „Vlaggetjesdag-comité" medegedeeld, dat de reacties van de ver schillende verenigingen op de suggesties van het comité betreffende de optocht op 16 of 23 Mei „verheugend" genoemd kun nen worden. De opgave van deelname is zodanig, aldus de voorzitter, dat er een optocht van behoorlijke kwaliteit kan wor den geformeerd. De stoet zal uit twee delen bestaan. Voor het allegorische gedeelte hebben zich reeds opgegeven de Velser Gymnastiek Vereniging, die groep 15, het werk op de De minister van Economische Zaken prof. dr. J. Zijlstra bracht een ondergronds bezoek aan de 660 meter verdieping van de Staatsmijn Maurits. De minister (links) ontvangt uitleg van de nieuwe directeur van de Staatsmijnen ir. A. Hellemans. Rechts de directeur-voorzitter der Staatsmijnen, de heer H. H. Wemmers. Hulp in eigen nood Het is altoos naar, de vinger te moeten heffen tegen iets door mensen opgezet met minder oirbare bedoelingen als daar is de zich noemende „Stichting Hulp in Nood". Want die naam riekt toch waarlijk niet naar de mutserd; veel eerder naar ?oede, vriendelijke lieden over vloeiende van naastenliefde en barmhartigheid. Edoch, deze „Stichting" is ten eerste geen stichting, en colporteert ten tweede met een periodiek ge naamd „De Helpende Hand", waarbij zij zich snodelijk be dient van leden der schone sexe, die zich in het verpleeg stersgewaad voortbewegen. En nu is het de steeds waakzame wetsdienaren gebleken, dat de „Hulp in Nood" vooral de eigen Nood Helpt, „waarbij de sociale taak als zeer bijkomstig moet worden beschouwd." Als er dus aan uwe voordeur verpleegsters roerende verha len komen afsteken over arme gezinnen, die geholpen moeten worden, vraag dan eerst even eerder en stop niet onmiddellijk gelden in open handen. Enzovoorts Zo langzamerhand wordt het mij wat mismoedig om het hart, dat de jeugd van ons IJmuiden toch heus wel alle goeds toedraagt. Maar het zon- denregister dier jeugd wordt eindeloos, vrienden, eindelóós. Dat er wat al te groots gevoet bald wordt op straat ach, dat is zo erg nog niet, wanneer er althans geen glaswerk bij sneeft. Maar dat er ettelijke lantaarnpalen vernield worden door goedgemikte stenen niet in IJmuiden alleen, maar .ook in Velsen-Noord en elders, dat er hele bloembollenakkers vertrapt raken door het groot gewoel van kindervoeten, dat ruiten van diverse scholen rin kelend breken, dat jonge bo nen meedogenloos geveld wor den alleen maar omderwille van de leut zie, daar is er gens iets fout. Achter deze opsomming kan bovendien met enige droefenis: „enzovoorts" worden gezet, want ik deed zomaar een greep van de kerfstok. In gemoede, vader en moeder: loopt u altijd netjes om het plantsoentje voor uw huis heen of, eh En als er een oud man uw knaap uit een half-vernield populiertje schudt, schudt gij dan uw vuist tegen de oude man of tegen uw knaap? Het voorbeeld, ziet u, het vóórbeeld doet vaak vele wonderen. Vrijwilligers Een jong echtgenoot uit de Ri vierenbuurt had ten koste van vele doch schaarse vrije uren rond zijn gemeentewoning een fraai tuintje gewrocht en liep daar meermalen met welge vallen en trotse slenterpas doorheen. Zelfs een vijver was er in gedolven en als straks de lente werkelijk zou komen, moesten daar dromerige goud karpers in en stekeltjes en danio verio's. En hikken en plompebladen. Maar de omwonende jonge lingschap vond dat vijvertje uitgerekend het doel om met stenen naar te gooien, zodat de wateren over de rand spatten en de tuinarchitect grommend door zijn heiligdom stoof met de verwoestende gloed in zijn ogen van lieden, die tot iets ergs in staat zijn. Hij bond evenwel in en vatte een paar knaapjes in de kraag, zeggende: „Als jullie nou es niet zo flauw zijn, jongetjes dan mogen jullie m'n tuin ko men spuiten". Dat was een op bouwend voorstel, mag ik wel zeggen en de knaapjes gingen er grif op in. En het is helaas de waarheid: dezer dagen stonden er naar schatting twintig jongetjes grote klinkers in het vijvertje te mikken, om aldus zeker te zijn van de „spuitpret". Thans leeft de Rivierenman een grote stok naast zijn stoel gezet. Hij heeft die gloed ook weer. Smartekreet en harte- kreet Tegenover de smartekreet van redder Van der Schoor, die meende stank voor dank te hebben ontvangen toen hij aan le Zuidzij een onbekende dren keling uit het water hielp vis sen en die zijn nood kloech tegenover mij, kan ik nu met verblijd gemoed een harte- kreet stellen van de drenke ling zelf: Albert Krab. „Ik heb de mensen, die ik dacht dat er bij waren persoonlijk bedankt en ik weet op geen stukken na, wie of er nog meer bij waren" schrijft hij. En over uitschel den weet hij niets meer, hij was over de zenuwen heen in die toestand en dat kan meneer Van der Schoor vast wel be grijpen. Wij hebben het allemaal dub bel en dwars begrepen en ver klaren hiermee het natte pak plechtig voor opgedroogd. LAMPENIER rokerijen zal uitbeelden. Gratia-Plato houdt zich aan de visconserven (groep 17), de leerlingen van de Visserijschool doen mee als groep twee: opleiding van jonge vissers. D. G. S. en de Fakkeldragers zonden be richt dat zij respectievelijk zullen kiezen tussen de groepen 9 en 4, het halen van de vleet en de kuiperijen, dan wel groep 10 en 5, de verwerking van de vis of de boetsters. Zij zullen spoedig definitief be sluiten wat zij voor hun rekening neimen. Aan het algemene dus meer demon stratieve deel doen al mee T.V.IJ. met een bemand schip, de gymnastiekvereni ging „Sparta" en „In Veilige Haven". Tot uiterlijk 20 April kunnen de vereni gingen zich nog opgeven bij de secretaris, de heer J. P. van Gegchelen, Le Maire- straat 26, telefoon 5611. T.V.IJ. heeft zelfs nog tamboers en mu ziek ter beschikking. Criteria van de jury Uit naam van de jury heeft de heer J. J. Bolland enige criteria naar voren ge bracht, die bii de beoordeling van de groe pen een rol zullen spelèn. Wat het allegorische deel aangaat, zal natuurlijk in de eerste plaats duidelijk moeten zijn, wat de betreffende groep be oogt. Ten tweede wordt gelet op de min of meerdere fleur en de oorspronkelijkheid en ten laatste, niet het minst belang rijke zal de groep gedurende de tocht aan zekere eisen moeten voldoen. (Niet roken tijdens de tocht en dergelijke). Aan het algemene gedeelte zullen ongetwij feld bijna alle gymnastiekverenigingen deelnemen. (Een van de afgevaardigden merkte terecht op, dat men uit het oog punt van eigen propaganda zeker moet meedoen, wil men niet de kans lopen een aantal leden aan een andere vereniging te verliezen!). Aan deze groepen zullen hoge eisen wor den gesteld wat betreft een behoorlijke houding, verzorging van de kleding en dê wijze van marcheren. De allerjongste deelnemers zullen in mindere mate worden becritiseerd door de jury, hoewel het verwerven van de groeps- prijs toch ook mede van hen afhankelijk moet worden gesteld. Als straks alle verenigingen hun mede werking zullen hebben toegezegd, kan de technische leider, de heer M. Koelerney, van wal steken met het belangrijke werk van plaatsen, groeperen, het berekenen van de lengte van de stoet en het vaststel len van de route. Behalve de medewerking, die de politieautoriteiten aan het jaar lijks visfestijn geven, zullen ook de pad vinders het werk van de heer Koelemey helpen verlichten. ADVERTENTIE het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in onze serie speciale voorstellingen een bijzonder filmwerk IN VREDE LEVEN (VIVERE IN PACE) Een inhoud zo aangrijpend en zo span nend als slechts in de allerbeste films voorkomtToegang 18 jaar. Automotor stond in brand Dinsdagavond even na acht uur werd de brandweer gealarmeerd naar de Schulp weg, waar in de motor van een vrachtauto brand was ontstaan. Toen de vuurbestrijders met motorspuit en ladderwagen aankwamen, was het vuur al met enkele emmers water bedwongen. Nadat poolshoogte was genomen vertrok ken de brandweerlieden onverrichter zake. „Suomi" gaat junioren-commissie heroprichten De athletiekvereniging „Suomi" houdt op Vrijdag 10 Maart in het Statenhuis te Beverwijk een ledenvergadering, teneinde te komen tot heroprichting van de junio rencommissie.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7