Kievit in de broeitijd op aanvallers berekend STERK jWERK <35 Marken en Volendam door Heemstede en Haarlem verdrongen Kort en bondig III. t>K. GELS STENO-TYPEN MOORE's Capucijners. 33 59 19 20 Vermicelli Macaroni Havermout Ontbijtkoek Pindakaas. Pruimen Abrikozen Appeltjes. 19 22 23 25 25 33 Verdediging door geweld tegenover dieren en list tegenover mensen neven aan de redactie Nieuwe uitgaven Twee electriciens getroffen RASCH Formosa 6 (Kraaien leggen het tegen hem af) Schakelaar explodeerde Reisbureau-leiders over Flora 1953: Reclame-campagne in het buitenland groot succes P. J. W. v. d. Toorn VAKKLEDING IN HET SCHOOL Een slechte trap is naar BOFFIE KOFFIE dai's bétere, ja beste koffie! ■WOENSDAG 8 APRIL 1953 TTET OFFICIëLE BEGIN VAN DE LENTE en de vondst van het eerste kievitsei •t-J- in deze gewesten vallen vrijwel samen. Soms dit hangt vermoedelijk vaak van het weer, de individuele aanleg van de kievit of van beide factoren tezamen af is de 21ste Maart al enkele dagen verstreken voordat de gelukkige zoeker het bonte schaaltje raapt, een andermaal is de prouducente van het ei vooruitstrevender, zodat reeds voor de vastgestelde voorjaarsdatum door radio en krant wordt medegedeeld, dat de primeur, een beminnelijke traditie getrouw, de Koningin is aangeboden. Dit laatste was in 1953 het geval: wij herinneren eraan, dat op 18 Maart zelfs twee kie vitseieren tegelijk werden gevonden te Leusden bij Amersfoort. Een dergelijk feit is al jaren, al decennia lang een gebeurtenis van betekenis, die geruime tijd een gespreksonderwerp vormt, want indien er één wilde oogst is, die populair genoemd mag worden, dan is het wel onze sierlijke en vitale kuifdrager. De belangstelling van duizenden gaat naar hen uit; van de natuurvrienden in het algemeen omdat hij een boeiende en levendige verschijning is in het landschap, die door zijn gedragingen de aandacht gevangen weet te houden; van de eierzoekers, omdat hij hen ongeveer een maand lang in de gelegenheid stelt zich in een openluchtsport te verlustigen, die een bijzondere aanleg en ontplooiing van talenten vereist. Ik schrijf met opzet „een maand lang", omdat het tegenwoordig slechts geoorloofd is kievitseieren te rapen tot en met 19 April; zo'n dertig jaren geleden was dit toegestaan tot en met de laatste dag van de Grasmaand. Het minst gesteld op al de aandacht, die aan hem wordt gewijd, is natuurlijk de kievit zelf, want van geen dervogels, die in deze lage landen aan de zee neerstrij ken, wanneer de sloten weer gouden boor den krijgen van heldergele dotterbloei, worden de mooi gevlekte eitjes zo ijverig gezocht als van de kievit. Mensen en dieren speuren er naar. Met de laatste weet de kievit het in de regel wel klaar te spelen: aan moed ontbreekt het hem niet. Daar van zou menige zwarte kraai kunnen getuigen, die het broedgebied van de kievit is binnengedrongen. En dit geldt stellig ook voor kauw en roek. Niet zodra is de zwarte kaper op de kust verschenen of hij wordt plotse ling in zijn vlucht gestuit door de kievit, die er zich echter niet toe be paalt de eierrover tegemoet te vlie gen, maar bovendien niet rust, voor dat de forsere kraai voorgoed de af tocht heeft geblazen. Prachtig is de voortvarendheid, waar mee de kranige kievit op de belagers van zijn nest afstormt en tegen meeuwen, die soms argeloos, maar soms evenzeer met niet al te nobele bedoelingen zich in zijn domein wagen, gaat hij al even fel te keer. Zelfs reigers, die toevallig meevliegen, wordt de aanwezigheid in zijn wijfje pol der-rijk, waar hij ongestoord wil leven en broeden, euvel geduid en de kloek ge bouwde palingvangers, die, bij hem zelf vergeleken reuzen zijn, zien zich dan ook, daar zij voortdurend worden aangevallen, genoodzaakt van koers te veranderen. Torenvalken, die in zijn territorium be landen, bruine kiekendieven, die boven zijn gebied cirkelen en treuzelende bui zerds, die de terugreis, naar hun buiten landse broedplaatsen nog niet hebben aan vaard, maar boven de polders nog naar Nederlandse muizenboutjes speuren, gaat hij eveneens onverbiddelijk te lijf en hij kant zich ook meermalen tegen rondslui pende wezels, honden of katten.. De mens de grootste verschrikking De grootste verschrikking voor de kievit is de mens. Tegenover hem staat hij mach teloos. Dit sluit echter niet uit, dat de kievit tegenover hem ook van alle ver weer afziet, al zou de ervaring hem in de loop van de jaren hebben kunnen leren, lukt het hen soms het legsel te ontdek ken, maar en dit is wel een beetje be schamend voor hen het gebeurt ook meer dan eens, dat zij plotseling schalen horen kraken, omdat zij met hun klompen of laarzen in het nest staan. Kievitseieren, die door hun schaalkleur en de vlektekening met de omgeving min, of meer „meetinten" en daarin als het ware worden opgelost, zodat zij in zekere zin als afzonderlijke voorwerpen ophou den te bestaan, worden door niet-gerou- tineerde zoekers nogal eens over het hoofd gezien. Afleidingsmanoeuvre Bovendien ontgaan de kievitseieren dikwijls aan leken, omdat dezen het doen en laten van de vogels niet kennen. Zij verschijnen niet zelden met veel te weinig omzichtigheid in het broedgebied. Het ge volg hiervan is niet alleen, dat het wijfje ongemerkt van het nest glipt en een heel eind van de eieren vandaan opvliegt, maar ook het mannetje, de „doffer" wordt ge waarschuwd. Kraaiend maakt hij allerlei capriolen in de lucht, waardoor verschei dene wijfjes er evenzeer op attent worden gemaakt, dat er gevaar dreigt, zodat deze tijdig „haar maatregelen kunnen treffen". Op tie roep af De beroepszoeker haast elk Fries dorp heeft er minstens één, die vermaard is, doch ook andere provincies hebben hun matadors zoekt niet op uiterst tijdrovende wijze stelselmatig akkertje na akkertje, weitje na weitje af. Niet alleen heeft hij een scherp gezicht, dat hem de kieviten op grote afstand doet ontdekken Jonge kievit en aangepikte eieren. dat dit vruchteloos is. De ferme kievit, die soms zo onstuimig los kan stormen op vredig grazende weidedieren, welke de kant van zijn nest uitkomen, laat ook de mens niet ongestoord naderen. Vooral te gen de tijd, dat het legsel hoe langer hoe meer voltallig wordt, blijkt hoeveel tem perament de vogel heeft, wanneer het er op aankomt zijn kostelijk bezit te ver dedigen. Als een pijl zo vlug schiet hij op de be dreiger af en soms nadert hij diens gezicht tol op enkele centimeters. Ik heb wel mensen gekend die zich werkelijk door zo'n opgewonden kievit, wanneer die tot vlak bij hun oren met roffelende wiek slag zijn uitvallen deed, zowel letterlijk als figuurlijk uit het veld lieten slaan, be ducht als zij warei), dat een snavelhouw een ver van aangename werkelijkheid zou worden. Voor de eierzoeker is juist die onstui migheid van de kievit een bijzondere reden tot vreugde: zij is immers een aan wijzing, dat de kievit eieren heeft en daar is het de mail met de polsstok juist om te doen. „Beunhazen" in het veld Nu zijn er eierzoekers en eierzoekers: beunhazen en begaafden. De eersten be geven zich in het veld, zoeken vierkante meter na vierkante meter af en inderdaad en hem in staat stelt nauwkeurig de plaats te bepalen waar een wijfje is opgevlogen, maar bovendien leidt hij uit de wijze van vliegen, de klank en de felheid van de kreten der alarmerende kieviten, en uit tal van bijzonderheden meer, met vrij grote zekerheid af, waar zich de eieren moeten bevinden. Geduld Wat hij echter in zeer grote mate bezit, is geduld. Wanneer heel de kieviten we reld van een bepaald gebied in beroering is, kris-kras door elkaar zwiert, doordat van verschillende kanten mededingende eierzoekers zijn komen opdagen, die de vogels hebben opgejaagd, zodat „de hele boel in de war is", wacht hij een tijdlang, posteert zich achter een hek of zoekt op andere wijze dekking. Geleidelijk k^qrt dan de rust in het wereldje dei- kieviten terug. Zij wanen zich tenslotte onbespied en zoetjesaan begeven de wijfjes zich weer naar de nesten. Door de opening van een weidehek kan de eierzoeker nu nagaan, waar zich de nesten bevinden binnen zijn gezichtsveld. Al de plaatsen heeft hij in zijn gedachten geprent. Hij staat op en gaat recht-toe recht-aan naar zijn doel: de mooie, dure eitjes in het simpele kuiltje van de weide- bodem. RINKE TOLMAN (Verkort weergegeven) Ofschoon het E.D.G.-verdrag nog niet door het Nederlandse parlement is gerati ficeerd en de E.D.G. zelf nog niet bestaat, werd een Nederlands soldaat volgens uw courant tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij geageerd had door op schriften e.d. tegen de E.D.G. Als verde diger van de persoonlijke vrijheid van meningsuiting protesteer ik tegen dit von nis, dat volgens mij op willekeur duidt. Voor- zowel als tegenstanders met de mili taire samenwerking met Duitsland moeten m.i. eensgezind deze soort „rechtspraak" veroordelen. H. G. Ordebewaarders ofDe manier waarop de Haarlemse politie meent als ordebewaarders te moeten optreden doet dikwijls eigenaardig aan. Zo bii de over weg aan de Pijlslaan. Dat het daar af en toe een chaos is nadat de spoorbomen ge sloten zijn geweest, is ieder bekend en dat een agent dan regelend zou kunnen optreden eveneens, maar daar is geen sprake van. Wel gaat hij verdekt opge steld bij de Stephensonstraat staan kijken of er misschien een autobestuurder voor zijn beurt ae overweg passeert. Hetzelfde kan men zien op de Leidse- vaart bij de Westergracht. Weggedrukt te gen de muur of achter de schutting loe rend of van de kant van de Westergracht niet een onnozele fietser in de val loopt. Ook zou ik nog kunnen wijzen op het ver dekt opstellen bij de stoplichten. Ik vraag mij af: zijn het nu ordebewaar ders of bonnen jagers. R. S. (Van politiezijde werd opgemerkt: Wij zijn ordebewaarders en geen bonnen jagers. Wanneer het wel eens voorkomt, dat wij ons bij verkeerslichten „verdekt", dat wil wil zeggen in burger, opstellen, dan is dat louter een gevolg van de lafheid van som mige weggebruikers om zich wèl aan de verkeerslichten te storen als zij een agent zien en ze te negeren wanneer zij menen dat er geen toezicht is. Aan de Pijlslaan is politietoezicht trouwens overbodig om- 'at er borden staan met duidelijke aan- ij zingen hoe de verschillende groepen weggebruikers zich moeten opstellen. Maar ook hier storen velen zich niet aan de regels, zodat het helaas nodig is gebleken overtreders te verbaliseren. Men bedenke voorts, dat de goedwillende weggebruikers de politie dikwijls verzoe ken straffer op te treaen tegen overtreders. SUAD. Jean Bernard-Derosne: Farouk. (Coll. Aventures et Aventuriers, Edit. Frangaises d'Amsterdam, Paris). Het belang van de huidige gedragingen van de onvorstelijke banneling Faroek, wiens physieke omvang en morele ijlheid geruime tijd stof geleverd hebben voor de eerste pa gina van dag- en weekbladen, is afgezakt tot de rubriek „Gemengde berichten". Het is niet waarschijnlijk, dat hij ooit weer op de frontpagina's der kranten zal verschijnen, tenzij als hoofdbeklaagde in een Egyptisch staatsproces wegens corruptie, moord en hoogverraad. Niettemin is het begrijpelijk, dat psycho logen, schrijvers en historici zich aangetrok ken zullen voelen tot het „geval" Faroek. Het eerste werk over het leven en het ver val van deze ex-koning is thans verschenen. De bekende reporter Jean Bernard-Derosne heeft zich niet tot het heden enjongste ver leden beperkt. Zijn vlot geschreven boek bestaat eigenlijk uit 3 delen: de Egyptische dynastie vanaf de stichter Méhémet-Ali, de episode Faroek, de toekomst: Naguib. Veelal anecdotisch, en daardoor kleurrijk, trekken de Egyptische veldtocht van Napoleon, de wording van het Suezkanaal, de strijd tegen Israël, de oorlogen van tal4 en 1940, de brand in Cairo, de troonsafstand van Faroek voor bij. De schrijver verhaalt 150 jaar Egyp tische geschiedenis, zonder wetenschappe lijke zwaarte, maar met vermelding van vol doende feiten en gegevens om het geheugen van de lezer op te frissen en diens geest steunpunten te geven. Het is ontstellend, hoe snel de jonge zoon van Fouad van ,,Faroek-de-Beminde", ,,Fa- roek-de-Verachte" geworden is. Men heeft Faroek wel eens met sommige Franse vorsten vergeleken. Ten onrechte. Z:i zijn niet met dezelfde maat te meten. Zeker, ook vele Franse vorsten zijn niet al tijd brandschoon geweest. Maar zij hadden de goede smaak hun amoureuse avonturen met een zekere verontschuldigende gratie te om geven. Bij Faroek was alles grof en wal gelijk. Aan de spilzucht en de ontvlambaar heid der eersten dankt de huidige generatie tenslotte prachtige paleizen, kastelen, en kunstwerken op velerlei gebied. Langs de Nijl zal zi,i slechts vinden, als zij blijven be staan, enige voor Faroek gestichte protserige restaurants, speelholen en huizen van ver dacht allooi. Het is echter niet voldoende de feiten te constateren. Van belang is, uit menselijk oog punt, hoe het komt, dat de jonge Faroek, die alle goede kansen aan zijn zijde had, die intelligent en gelovig was, die de algehele liSfde van zijn volk bezat, zo vlug kon ver vallen tot wat hij geworden is. De schrijver waagt een poging dit te verklaren uit heri- diteit en uit ae omgeving, waarin de jonge vorst leefde en waarin corrupte politici, evenals de verstoten eerste vrouw van zijn vader, prinses Chevikiar, een sinistere rol speelden. De schrijver geeft hierbij interes sante „petite histoire". Hij doet dat echter zonder enige zucht tot sensatie. Maar de petite histoire werpt nu eenmaal een ver helderend licht op de „grande", daar zij be staat uit de kleine oorzaken, die tot grote gevolgen leiden. Nog steeds, om op Egyptisch terrein te blijven, geldt het woord van Pascal: dat de wereld er anders uit zou zien, als de neus van Cleopatra iets korter was geweest. Het is niet te verwonderen, dat de laatste hoofdstukken van het boek nogal vaag zijn. Hetgeen Generaal Naguib zal willen en kun nen doen, berust slechts op veronderstel lingen, die elk ogenblik door de eisen der werkelijkheid gelogenstraft kunnen worden. De erfenis, die Faroek hem achter gelaten heeft, is nogal belast. S. E. Bij het inwerkingstellen van een pomp in de houtstoffabriek van Van Gelder ont stond gisteren een storing in de aandrijf- motor. Terwijl de voor reparatie opgeroe pen monteurs bezig waren te onderzoeken, wat de aard van deze storing was,, is de olieschakelaar van de installatie waar schijnlijk door inwendige kortsluiting ge ëxplodeerd en er ontstond een kleine brand. De beide electriciëns, de 25-jarige W. S. en de 18-jarige H. K. K. was volontair en een IJmuidense leerling van de M.T.S. in Haarlem moesten met brandwonden aan hoofd en handen resp. in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk en het An- thoniusziekenhuis in IJmuiden worden opgenomen. Hun toestand was vanmorgen redelijk wel. FLORA 1953, HAARLEM LICHTSTADReeds enkele weken stromen van alle kanten de bezoekers naar Heemstede en Haarlem om het bloemen- festijn, dat slechts éénmaal in de tien jaren plaats vindt, met eigen ogen te bewonderen. Van alle kanten, zowel uit het buitenland als uit de Nederlandse provincies, uit platte landsdorpjes en uit fabriekssteden, de Limburgse mijnwerkers even goed als het gezelschap Amerikaanse millionnairs. Zij allen zullen naar de Flora komen met de meest uiteenlopende vervoermiddelen. De buitenlanders komen met het vliegtuig of, indien zij in de naburige landen wonen, met auto's. De Nederlanders reizen in auto's en op motorfietsen. Velen zullen echter hun tochtje naar Heemstede op de fiets maken en verschillende wandelclubs hebben reeds plannen gemaakt om de weg naar het tentoonstellingsterrein te voet af te leggen. Een bijzonder belangrijke plaats nemen echter de autobusondernemingen in, die naar alle waarschijnlijkheid tienduizenden en nog eens tienduizenden Nederlanders en vreemdelingen naar het tentoonstellingsterrein in het wandelbos Groenendaal en naar de Lichtstad-Haarlem zullen brengen. Uit de reacties van de bedrijfsleiders van de reisbureaux en autobusondernemingen blijkt, dat er over het algemeen bijzonder grote belangstelling bestaat voor de Flora 1953 en dat ook de avondtochten naar Haarlem naar alle waarschijnlijkheid een succes zullen worden. De heer P. van Sitteren, een der leiders van een groot touringcar-bedrijf met veer tig reiswagens in Amsterdam, achtte het zeer waarschijnlijk, dat vooral de buiten landers in hun vacantie, die zij in Neder land doorbrengen, een bezoek aan de Flora zullen opnemen. Reeds nu zijn uit vele landen, waarbij vooral Amerika, Engeland, Frankrijk en Duitsland een grote plaats in nemen, vele verzoeken binnengekomen om inlichtingen over tochten naar de bol lenvelden en naar de bloemententoonstel ling. En het is opmerkelijk, dat wanneer de heer Van Sitteren de buitenlanders erop attent maakt, dat er naast de Keukenhof nu een tweede fraaie bloemententoonstel ling in de bollenstreek is, dat dan de leiders van de buitenlandse groepen en ook de individuele reizigers vrijwel zonder een enkele uitzondering beslissen naar de Heemsteedse Flora te gaan. Dit is volgens de heer Van Sitteren een gevolg van het feit, dat er voor de Flora aanmerkelijk meer propaganda gemaakt wordt (ook in het buitenland) dan voor de Keukenhof. En daarbij dient men tevens niet uit het oog te verliezen, dat talrijke buitenlanders bij hun vorige bezoeken aan Nederland reeds de Keukenhof hebben bezichtigd. Avondtochten De meeste reisbureaux hebben in hun programma „halvedag-tochten" opgenomen naar de Flora. Daarbij bezoekt men dan ongeveer anderhalf uur de Flora en ver volgens maken de bussen nog via de om liggende plaatsen, zoals Lisse, Hillegom en Bennebroek een tochtje door de bollen streek. Ook heeft men zoals gebruikelijk is verschillende avondtochten georgani- niseerd en elke avond kan men dus van Amsterdam uit een tochtje door het fees telijk verlichte Haarlem maken om ver volgens nog enkele uren op de Flora door te brengen. Men heeft speciaal deze volg orde gekozen, omdat indien men éérst {jaar. de Flora zou gaan men vérschillehde be zoekers „kwijt zou raken". Immers vele liefhebbers van bloemen' zullen misschien en vooral 's avonds aan dé toegemeten tijd niet genoeg hebben. Zij geven dan de voor keur dan de bloemententoonstelling en keren op eigen gelegenheid naar hun woon plaats terug. En zo'n gang van zaken ligt uiteraard niet in de bedoeling van de di recties van de reisbureaux. Daarbij komt nog, dat men rekening moet houden met de beschikbare tijd en wanneer men na de bezichtiging van dé Flora de mensen nog enige tijd door Haarlem laat wandelen, dan is het zeker niet onmogelijk, en dit is vooral bij grote gezelschappen het geval, dat de bezoekers niet op tijd bij de autobussen terug zijn en dat dan de chauffeur moet wachten hetgeen uiteraard een verlies be tekent. En dit risico kunnen vooral de kleinere bedrijven niet nemen. De kilometers tellen. De heer J. H. Spijkers Jr. van de tou ringcar-onderneming „Happy Days" ziet de toekomst van de Amsterdamse auto busondernemingen wat betreft de tochtjes naar de Flora minder zonnig in. Volgens hem zouden vele individuele reizigers in plaats van met een reisbureau, de tochten op eigen houtje met de trein of tram ma ken. Ook verwachtte hij veel concurrentie van de fietsers, die in groepjes of alleen naar de bollen trekken. Daarbij moet men niet vergeten, dat de autobusondernemin gen het moeten hebben van de lange af standen en dat de Keukenhof, de min of meer concurrerende tentoonstelling verder GEEN QUORUM TE TEHERAN TEHERAN (Reuter) De Perzische Tweede Kamer heeft gisteren geen besluit kunnen nemen over het commissie-rapport aangaande de betrekkingen tussen rege ring en hof, aangezien het quorum niet aanwezig was. De aanhangers van Mossa- deq waren weggebleven. weg ligt. Bovendien is, hoewel men natuur lijk geen vergelijking kan maken, de Keu kenhof voor de oppervlakkige bezoeker goedkoper en al is dit dan ook een be trekkelijk gering bedrag, toch is dit ver schil, volgens de heer Spijkers, voor $ele mensen een doorslaggevende factor bij de bepaling van het einddoel van het tochtje. Ook de heer Spijkers was van mening, dat de buitenlanders in grote getale naar de bollenstreken zullen komen en ook hij was ervan overtuigd, dat er voor avond- tochtjes grote belangstelling zou bestaan. De heer Spijkers verklaarde, dat de meeste ondernemers in de overkoepelende organisatie (CEBUTO) er net zo over dach ten en dat men, in tegenstelling tot enkele grotere reisbureaux, die speciale étalages met betrekking tot de Flora en Haarlem Lichtstad inrichten, geen extra-moeite zal doen om meer bezoekers naar de Flora te brengen. Men neemt de tochten naar Heemstede en omgeving wel in het pro gramma op, en vooral voor de avondtocht jes zal reclame gemaakt worden, maar de heer Spijkers verwacht, dat de kleinere bedrijven zakelijk niet bijzonder veel van de Flora te verwachten hebben. Dit geldt uiteraard alleen voor de steden, die dichter bij de Flora liggen, dan bij de Keukenhof. Immers een ondernemer uit Den Haag zal er natuurlijk weer geheel anders over denken en de directies van reisbureaux, die op vrij grote afstand van het tentoon stellingsterrein gevestigd zijn wegen weer andere factoren tegen elkaar af. Over één ding zijn echter, zqwel de leiders van de grote als van de kleine touringcar-onder nemingen het eens: „Dat wat de Flora brengt is nog nooit door welke tentoonstel ling in Nederland dan ook, gepresteerd". En als deze zakenlieden, die toch al tientallen jaren in het vak zitten zoiets beweren dan wil het toch wel iets zeggen BINNENLAND Binnenkort zal de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting ir. II. B. J. Witte, een commissie installeren, welke de opdracht krijgt studie te maken van de krotopruiming en de sanering van oude stadswijken. Deze commissie zal onder lei ding staan van mr. J. Bommer, lid van de Tweede Kamer. Op 14 April zal de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting het nieuwe ge bouw van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag officieel overdragen aan zijn ambtgenoot mr. J. M. L. Th. Cals. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben besloten tot aanwijzing als voor- rangsweg van het gedeelte van de provin ciale weg HaarlemSchipholDiemen tus sen de Oostzijde van de brug over de Ring vaart vgn de Haarlemmermeerpolder bij Schiphol en een punt, gelegen op vijftig meter ten Oosten van het punt van samen komst van de Amsterdamseweg met de Bur gemeester van Sonsweg te Amstelveen. Het is zeer Waarschijnlijk, dat nog deze maand een Koninklijk Besluit verschijnt, waarbij een nieuwe premieregeling voor de particuliere woningbouw wordt ingesteld. De 25-jarige priesterstudent Ernest Leo Janssen uit Venlo, is, naar thans is komen vast te staan nabij Benediktbeuern in Beieren, waar hij studeerde, om het leven gekomen. Hij werd sinds 7 Maart vermist na een skitocht. De verzameling paardenzadels van Prins Bernhard is verrijkt met een met de hand vervaardigd cowboyzadel uit Texas, een ge schenk van de heer Amon G. Carter. Enige jaren geleden had de Prins de heer Carter op zijn ranch te Fort Worth leren kennen. Carter is verzamelaar van hoeden en petten, de Prins verzamelt paardenzadels. De Prins zond mr. Carter enige hoofddeksels en mr. Carter heeft thans een zadel gestuurd. De American-hötel N.V. te Amsterdam heeft over 1952 een exploitatiesaldo behaald van f226.981 (f225.499). Er wordt een divi dend voorgesteld van 914 pet (9 pet.). Het door de gemeenteraad van Rotter dam genomen besluit om het gehele gebied van de gemeente met uitzondering van Hoek van Holland voor de heffing van per sonele belasting te rangschikken in de eerste klasse, is goedgekeurd. Hoek van Holland voet had dwars gezet, klopte het thans de randgebieden waren tot dusverre in een lagere klasse geplaatst. Het Staatsdrukkerij- en Uitgevers bedrijf heeft in opdracht van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting een ..Model-bouwverordening 1952" uitgegeven. Dit model, dat met toelichting ongeveer 300 bladzijden beslaat, is samengesteld door de Studiecommissie Bouwvoorschriften, die hiermede een uitgangspunt wilde scheppen voor een zekere mate van eenheid in de plaatselijke bouwvoorschriften, die een grote verscheidenheid vertonen. Woensdag 22 April onze geliefde ouders hopen L. PAAP en E. PAAP—KOPER de dag te herdenken dat zij voor 40 jaar in de echt zijn verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wens van hun dierbare Kinderen, s Kleinkinderen en Achterkleinkind. ARTS 9 EN 10 APRIL AFWEZIG Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wij geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. DE ADMINISTRATIE. trots op Uw rakkennis jg!:' trots op Uw materiaal trots op Uw'WiÊi $$ii|§i|. vakkleding% ln navolging van Hollywoods monster-filmproducties, wordt momenteel in een van Rome's grootste filmstudio's hard gewerkt aan een kleurenproductie van Verdi's Aïda. Een scène in de film. TROMPSTRAAT 81 - TEL 5205 IJMUIDEN Reeds 50 jaar vertrouwenszaak Hiermede dank ik alle vrien den en bekenden voor de vele blijken van medeleven bij het overlijden van onze lieve man en vader HENK VAN RIEMSDIJK. Mevr A. v. RIEMSDIJK SCHILDWACHT HENNY Leeuwerikstraat 45 Haarlem KONINKLIJKE SCHIPPERSVER. „SCHUTTEVAER" Afd. IJmuiden. LEDENVERGADERING op' Vrijdag 10 April,' 's av. 8 u in Café „Aneta", Meervlietstraat 62 te Velsen (Dorp). Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag van de Secre taris. 4. Financieel overzicht. 5. Bestuursverkiezing \Perio- diek). 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Beginners: 13 April. Fr. Halsstraat 1. Tel. 14624. mSBK HAARLEM. IM Treft haar een ongeval is dubbel naar. Geeft uw vrouw een goede trap, Dan is U van de naren af. Prima huishoudtrappen heeft Huygensstraat 59, IJmuiden Tel. 4209 VERF, BEHANG EN SCHOONMAAKARTIKELEN T/m Woensdag 15 Aprii: Nieuw, zeer fijn biscuitje zwaar, gevuld chocoladeblok 500 gram 200 gram 100 gram per stuk 250 gram 250 gram 500 gram por stuk 47-33- per pot 85 250 gram 67-39 100 gram 100 gram

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8